t HANDEL EN NIJVERHEID. VERKEERSWEZEN P. T. T. SPORT. KUNST EN WETENSCHAP. AFLOOP AANBESTEDINSEN. BEKENDMAKINGEN. GEMENGD NIEUWS. Nieuwe Borden voor Rijwielpaden GOES. aSggBBgSBBBBliL'i"I,11 "J1 '"F" Kooy"; de officier van administratie der 2e klasse J. F. Staverman te Amsterdam Werkloosheid. Bij de Arbeidsbeurs stonden Zater dag als werkloos ingeschreven: Geheel werkloos. 4 Typografen, 28 grondwerkers, 12 metselaars, 32 opperlieden, 45 schilders, 1 stacadoor, 65 timmerlieden, 2 loodgie ters, 3 steenhouwers, 11 stoffeerders, 2 straatmakers, 1 waterb. opzichter, 1 apothekers ass., 6 cirkelzagers, 8 poli- toerders, 38 meubelmakers, 4 schoen makers, 37 bankwerkers, 13 electriciens, 3 fitters, 8 machinisten, 6 draaiers, 9 smeden, 4 stokers, 1 kernmaker, 3 klin kers, 2'koperslagers, 2 lasschers, 2 hoor ders, 1 metaalschaver, 2 slijpers, 1 me taalsteker, 1 modelmaker, 8 monteurs, 2 nagelheeters, 2 pianomakers, 8 plaat werkers, 1 ponser, 2 rijwielherstellers, 8 scheepmakers, 1 voorslaander, 11 vor mers, 2 boekbinders, 2 wevers, 12 bak kers, 1 slager, 2 banketbakkers, 1 kok, 30 boerenarbeiders, 1 tuinman, 1 boom- kweeker, 6 reizigers, 7 winkelbedien den, 13 magazijnbedienden, 8 kellners, 9 chauffeurs, 4 kraandrijvers, 8 sleepers, 10 varensgezellen, 42 transportarbeiders, 2 bankbedienden, 14 kantoorbedienden, 1 verpleeger, 28 van andere groepen, 219 losse werklieden, 75 arbeiders zon der beroep, 1 kleermaakster, 1 winkel juffrouw, Totaal 899. Gedeeltelijk werkloos. 2 Loodgieters, 24 kleermakers, 1 schoenmaker, 2 bankwerkers, 1 stoker, 1 afbramer, 1 kernmaker, 1 modelma ker, 1 rijwielhersteller, 3 vormers, 1 slager, 2 werkmeesters, 1 losse arbei der, 4 werkvrouwen. Totaal 45. Algemeen totaal vorige week 933, bij gekomen 79, afgegaan 68, over 944. Engelsche motoren voor Nederlandsche vliegtuigen. De Nederlandsche regeering heeft bij Rolls Royce te Londen een aanzienlijk aantal 500 tot 600 P.K. Kestrel-moto- ren besteld ten behoeve van Neder landsche vliegtuigen. De motoren wor den thans te Derby gebouwd. Het gebruik van genotmiddelen. Het V^olk geeft gecommentarieerde cij fers uit de Economische Statisiek van het Centraal Bureau, betreffende genot middelen. „Het bierverbruik is sinds 1921 de oorlogsjaren kunnen door de abnormale verbruikscijfers beter buiten beschou wing blijven, van 23.0 liters tot 25.3 in 1931 omhoog geloopen. Het hoogste verbruik was echter in de jaren 1928, 1929 en 1930, toen het om en bij de 28 liters was. Wijn in dien zelfden tijd van 1.46 naar 1.90 ongeveer om dan in 1931 weer terug te vallen tot 1.44 liter. Ge distilleerd liep van 2.90 in 1921 terug tot ongeveer 2.00, ging daarna weer om hoog tot 2.62 verleden jaar en is nu 2.41, Sigarencijfers waren in 1921 nog niet bekend, maar in 1923 rookte elke Ne derlander er 146 per jaar. Dit is eenige jaren constant gebleven om dan op te loopen, 158 in 1927, 165 in 1928, 173 in 1929, 174 in 1930, en verleden jaar is 't weer teruggeloopen tot 171. Blijkbaar is in het laatste jaar de cri sisinvloed sterker. Sigarettencijfers zijn uit den aard der zaak hooger;. het verbruik daarvan is sinds 1923 opgeloopen van 274 tot 455 in 1929 met daarop weeri een kleinen terugslag naar 444 in 't afgeloopen jaar. Misschien is het tabaksverbruik nog het beste te illustreeren met de volgende cijfers over 1930. In dat jaar brachten de belastingen alle bij elkaar 842 mil- lioen op. Het verbruik van tabak be droeg 183'millioen. Het verbruik van al cohol 215 millioen. Tezamen de twee laatste dus 398 millioen, dat wil dus zeg gen: bijna de helft van de totale op brengst der belastingen U ziet alweer, aldus de roode kanttee- kening; er zit in cijfers heel wat. De loonsverlagingen bij de Ned. Spoorwegen, De directie der Nederlandsche spoor wegen heeft, teneinde tegemoet te ko men aan het verzet der spoorwegbonden tegen de oorspronkelijke plannen, om de bestaande korting van 5 pet. om te zetten in een loonsverlaging van 10 pet., in te gaan op 1 Januari 1933, zich na langdurige onderhandelingen bereid ver klaard, om, indien daarvoor met de or ganisaties overeenstemming zou zijn ver kregen, haar voorstellen aldus te wijzi gen. 1. de loonsverlaging van 10 pet. zal worden teruggebracht op 8 pet,; 2. bovendien is de Directie bereid een bijdrage aan het zieken- en onder steuningsfonds voor het gezin van de personeelsleden ten laste der Maat schappij te nemen; 3. deze maatregelen gaan eerst met 1 April a.s. in; 4. de Directie zal verder toezegging doen, dat zij in de bedrijfsuitkomsten van 1933 en 1934, geen grond zal vin den om te komen tot verdere loonsver lagingsvoorstellen. De verschillende or ganisaties zullen zich omtrent deze voorstellen nader beraden. Bezuiniging. Naar de Grondwet verneemt zal op nader te noemen datum de Dienstkring Steenbergen van den Technischen dienst der Rijks Telefoon vanwege bezuiniging werden opgeheven en deze zal worden onderverdeeld onder de dienstkringen T h o 1 e n en Roosendaal. De chef van den dienstkring de heer F. Vervenne zal met het thans onder zijn toezicht werk zaam personeel worden verplaatst, al leen zal één monteur te Steenbergen blijven wonen om de storingen te her stellen. Deze monteur zal echter onder den dienst-chef van T h o 1 e n worden tewerk gesteld. Crisisbriefkaarten. Gedurende het tijdvak van 15 Jan. t.m. 31 Dec. 1933 zulen op de postkanto ren verkrijgbaar worden gesteld brief kaarten, welke met een toeslag boven de gewone frankeerwaarde verkocht worden. De extra-opbrengst komt ten bate van het Nationale Crisiscomité. De kaarten dragen op het linkerge- deeite van de voorzijde (adreszijde) een voorstelling welke evenals de aang- brachte zegelafdruk, verband houdt met het doel van de uitgifte. De kaarten worden uitgegeven met 'n frankeerwaarde van 3 cent, 5 cent en 7 Yi cent en worden verkocht voor 5 ct., 8 ct. en 11 ct. De briefkaart van 3 cent is uitgevoerd naar een houtsnede van "W. Oepts te Amsterdam; die van 5 cent naar een li- thographie van Aart van Dobbenburgh te Bentveld en die van 1% cent naar een teekening van H. Th. Wijdeveld te Amsterdam, afbeeldende boven de land kaart van Nederland den strijd van de elkander verslindende machten in den werela-chaos. De briefkaarten zijn na den termijn van verkrijgbaarstelling nog tot en met 31 Dec. 1934 geldig voor postgebruik. De aan het einde van het verkooptijdvak niet verkochte briefkaarten worden ver nietigd. Radiotelefoonverkeer met N.-Indië, Gedurende de maand December 1932 werden in het radiotelefoonverkeer met Ned.-Indië in totaal 280 gesprekken ge voerd, waarvan er 114 in Nederland en 166 in Indië werden aangevraagd. Van de hier te lande aangevraagde gesprekken hadden er 91 betrekking op zakelijke en 23 op familie-aangelegen heden. Voor Indië bedroegen deze getal len resp. 114 en 52. In totaal werden 195 gesprekken van huis uit gevoerd. In het radiotelefoonverkeer Europa Nederlandsch-Indië via Nederland, wer den in December in totaal 11 gesprek ken gevoerd, n.l. met België 2, Engeland 4, Frankrijk 2, Oostenrijk 1, Polen 1 en Zwitserland 1. Hockey. E.M.H.C.M.M.H.C. 1—7,. De eerste aanvallen waren voor Eind hoven, doch de Middelburgsche achter hoede wist, niettegenstaande het zeer glibberige veld, stand te houden. De keeper wist al glijdende en vallende eenige malen het gevaar te keeren. Een strafcorner levert E.M.H.C. niets op. Het succes komt echter aan den ande ren kant. Een corner van links, hard voor geschoten, werd door den midhalf in den slagcirkel gewipt en hard door de midvoor ingeschoten via den arm van één der Eindhovenaren. Middelburg door dit succes aangemoedigd, viel fana tiek aan; maar ook de uitvallen van E. M.H.C, zijn niet zonder gevaren. We zagen tenminste den rechtsback van Mid delburg ternauwernood een zeker doel punt nog juist op de lijn houden en schit terend wegwerken. Ook de keeper viel door goed voetwerk op. Een zuiver aan gegeven bal van links, werd door de Middelburgsche midvoor opgevangen en na handig passeeren van eenige spelers en een blunder van de keeper, in de goal gepusted. Kort daarop was het rust. De M.M.H.C., aangemoedigd door een 2—0 voorsprong, zette er na rust alles op. Het spel vlotte in 't geheele elftal en ook het combineeren in de voorhoe de werd steeds beter. Het duurde dan ook niet lang of de M.M.H.C. midvoor profiteerde van de gelegenheid, die de te ver opgedrongen backs hem boden, en scoorde het 3e doelpunt. Eindhoven, dat 'een nederlaag in het zicht kreeg, zette alle zeilen bij en vie' steeds onstuimiger aan. De geheele half- linie stond dikwijls voor de Middelburg sche goal. De M.M.H.C.-ers lieten zich echter niet insluiten, de backs en halfs zuiverden steeds met verre slagen het terrein. De toegekende halfcorners le verden E.M.H.C. niets op. We zagen zoowel de midhalf als de rechtsback eenige van deze hard ingeschoten straf- corners keurig stoppen. Toch profiteer de de midvoor van E.M.H.C. van een misverstand tusschen de beide backs en schoot den bal hard in en wist zoo doende de eer voor Eindhoven hoog te houden. Toch kwam M.M.H.C. meer en meer in den aanval en wist de linksbinnen reeds spoedig met een onberispelijk schot de 4e goal te maken. Door dit suc ces aangemoedigd en goed gesteund door de steeds beter spelende midhalf, is de Middelburgsche voorhoede niet meer te houden en weer was het de midvoor, die, zij het dan ook in buiten spel-positie, de 5e goal maakte. De rech tervleugel der gastheeren wist tegen over de linkshalf en 1. back weinig uit te richten. Het spel van Eindhoven werd te éénzijdig, zoodat de Middelburgsche verdediging weinig moeite meer had met de sporadische aanvallen van Eindho ven. Uit een voorzet van rechts wist de linksbinnen van M.M.H.C. al dribbelen de en vallende en pushend het 6e doel punt te maken, terwijl kort daarop de midvoor uit een voorzet van links op komische wijze, zonder door de backs te worden aangevallen, van dicht bij den bal voor de 7e maal langs den keeper pushte. Door deze klinkende en ver diende overwinning bezet M.M.H.C, thans niet meer de laatste plaats, Zeeuwsche Dambond. De competitie-wedstrijd Goes IIYer- seke had tot uitslag: M. HarinckA. de Putter 20, J. ManjeJ. Bom 02. B. MachielseAr. Sparrentak 20. C. N.A. C, Willemsen 02. B, CornelisseW. L. Hirdes 11. C. v. d. ZandeA. Goeman 02. P. v. LiereJ. Sinke 20. G. HoogestegerJ. Wiskerke 2-0. J. de JongeA. Oom 02. M. Everse 02. Totaal 911. Een nieuw spel in Oberammergau, In Oberammergau zal in 1933, bij ge legenheid van de herdenking van het Pestjaar 1633, waaraan de Passiespelen hun ontstaan te danken hebben, de „Voorgeschiedenis" van de Passiespe len worden opgevoerd. Het plan daartoe is ontworpen door den burgemeester van Oberammergau. Bij de door de N. S, aanbe steding voor de levering van hout voor het eerste halfjaar 1933 werd o.m. inge schreven door: Fa, G. Alberts Co. te Middelburg, perc. 4a: 35.802.30; perc. 5b 14915.08; perc. 7b: 15.932.25 perc. 13a 14978. De besteding omvatte eiken-, grenen-, vuren-, esschen-, iepen-, iroko- en teak hout in 13 perceelen. Er waren 48 inschrijvingen. De Rijkswaterstaat gunde het op ruimen van een in de Westersche on der Rilland-Bath gezonken vaartuig voor 38,300 bij overeenkomst aan de N.V. W. A. van der Tak's Bergingsbe drijf te Rotterdam. Het onderhoud van de havenwer ken te Breskens heeft de Rijkswater staat voor 9547 gegund aan P. J. van de Sande aldaar. H I N D E R W, E T. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter openbare kennis, dat aan C, M. Schipper te Goes en zijne rechtverkrijgenden vergunning is ver leend tot het oprichten van een inrich ting voor het repareeren van landbouw werktuigen en het plaatsen daarin van een electro-motor van 3 P. K. op het perceel, kadastraal bekend gemeente Goes sectie D no, 2404, gelegen aan de Nieuwstraat, plaatselijk gemerkt no. 45. Goes, 6 Januari 1933. Burgemeester; en W ethouders voornoemd, HAJENIUS, Burgemeester. VAN BALLEGOIJEN DE JONG, Secretaris. OUDE VROUW UIT HET RAAM GE SPRONGEN. Door: het vallen van een petroleumlamp, ontstond Vrijdag middag brand in de Westerdokstraat te Amsterdam. Een 71-jarige vrouw sprong van angst uit het raam van de eerste verdieping. Zij werd door toege schoten publiek opgevangen en kreeg geen letsel. FAMILIEDRAMA. In de Anjelier- straat te Am sterdam heeft zich Vrij dagavond een familiedrama afgespeeld. Een man, die al geruimen tijd van zijn vrouw gescheiden leefde, kwam haar plotseling opzoeken. Daardoor ontston den zulke hooge woorden dat de vrouw in elkaar zakte. De broer van de vrouw nam het toen voor haar op, maar hij kreeg met een mes onverwachts een steek met een mes in den linkerslaap. De dader nam onmid dellijk de vlucht en is gisteravond niet meer gezien. De messteek bleek niet ernstig te zijn aangekomen en de getroffene kon, na te zijn verbonden, naar huis worden ge bracht. ZEER BRUTALE INBRAAK. Vrij dag is in de Koninklijke Texielfabriek te O s s een zeer brutale inbraak gepleegd. De portier van de fabriek had eenige loonzakjes met het loon voor buitenar beiders, ten bedrage van 120, in ont- Fig. 1. Oude toestand. Bij een weg, waarlangs een goed rijwielpad voorkomt, en waar daarom de rijweg voor rij wielen verboden is, plaatst men het halfronde verbodsbord (rood van kleur) terwijl boven dien het rijwielpad met de bekende bordjes aangeduid wordt (zie fig. 1.) Vanaf 1 Januari 1933 wordt deze toestand anders aangeduid (zie fig. 2); bij den rijweg wordt geen bord meer geplaatst en alléén bij het rijwielpad komt een rond blauw bord te staan met een witte fiets erop. Dat beteekent: „Gij, wielrijders, zijt verplicht op dit pad te rijden, de rijweg is voorU onveilig en bovendien verboden." De aanduidingen van fig. 1 blijven geldig. Nadere inlichtingen verschaft zoo noodig de A.N.W.B. - Toe ristenbond voor Nederland, Den Haag, Parkstraat 18-20; Am sterdam, Kei zersgracht 588-590. Flg. 2. NlMtw* tMttand. vanget genomen. Toen hij even naar de technische afdeeling moest heeft hij dat geld in een kast in zijn loge geborgen en deze kast met een hangslot afgeslo ten. De portier bleef ongeveer een kwartier weg. In dien tijd is een tot n,u toe onbekend gebleven persoon het kan toor binnengedrongen, heeft de kast met een hamer en een beitel, die hij in een andere kast vond, opengebroken en het geld daaruit ontvreemd. Toen de portier terugkeerde bemerk te hij tot zijn groote ontsteltenis wat gedurende zijn korte afwezigheid was gebeurd. AUTO IN DE VAART; BESTUUR DER VERDRONKEN. Vrijdagmiddag kwam een auto met vrij groote snelheid van het Nassauplein en sloeg den Haar lemmerweg te Amsterdam in. De bestuurder verloor de macht over zijn stuur en reed over het trottoir de Haar lemmervaart in. De wagen verdween terstond zoo goed als geheel onder wa ter. Het publiek dat het ongeval zag ge beuren, schoot onmiddellijk te hulp en deed nog pogingen den bestuurder uit den wagen te bevrijden, Toen de brandweer de auto zoover boven water had gehaald, dat de be stuurder uit den wagen kon worden gehaald, bleek deze reeds te zijn overle den. Zijn identiteit heeft men nog niet kunnen vaststellen, DE MOORD TE NUMANSDORP. Vrijdag heeft dr. Hulst uit Leiden te Nu- mansdorp de sectie verricht op het lijk van de Reus. In de hartstreek werd een kogel ge vonden. De wonde doet vermoeden, dat het schot op een halven meter afstand werd gelost. Nader onderzocht wordt nog of deze kogel past in den revolver die men op B. heeft aangetroffen. Beide mishandelingen, zoowel het re volverschot in de hartstreek, als de groote schedelfractuur zijn doodelijk ge weest, Het lijk is door de justitie vrijgegeven. Aan den verdachte B. zal vermoede lijk ten laste worden gelegd krachtens art. 312 W.v.S. diefstal voorafgegaan door geweldpleging den dood ten gevol ge hebbende, waarvoor een maximum straf van 15 jaar is gesteld. Aan L. wordt waarschijnlijk slechts medeplichtigheid ten laste gelegd, ten zij bij het verder onderzoek ook voor hem bezwarende feiten aan het licht komen. BURGEMEESTERSWONING GE PLUNDERD, Donderdagmiddag werd door de politie ontdekt, dat in de wo ning van den burgemeester van Hoog woud, te Aartswoud, was ingebro ken, De burgemeester met zijn vrouw waren uitstedig. Het bleek, dat de die ven via het raampje van de W. C. wa ren binnengekomen. In de woning, was alles overhoop gehaald en uit alles bleek, dat de inbrekers het gestolene door den achter het huis gelegen tuin naar een auto hebben gebracht. Bij de thuiskomst Donderdagavond van den burgemeester en zijn vrouw kon worden vastgesteld, dat ontvreemd zijn een radiotoestel, de zilveren lepels en vorken, ongeveer 100 stuks, de sieraden van de vrouw, terwijl de linnenkast was leeggehaald. De waar de van het gestolene bedraagt onge veer 1500, OP VRIJE VOETEN. Het echtpaar E., te C h a a m, dat op vermoeden van brandstichting gearresteerd (was, is weer op vrije voeten gesteld wegens ge brek aan bewijs. KIND GESTIKT. Te Heerler- b a a n had mejuffrouw B-, haar kindje van 8 maanden met een doek vastge bonden in den kinderstoel. Nadat zij even weg was geweest, constateerde zij, dat de kleine uit den stoel gevallen en in den doek was blijven hangen, waardoor het stikte. EEN GOEDE VANGST. De ver dachte in de zaak betreffende den over val op de „Johanna Hoeve" te N u - mansdorp wordt ook ernstig verdacht van een inbraak die in November van het vorig jaar te Klaaswaal is gepleegd. Reeds had de Centrale Recherche te Rotterdam een en ander in beslag geno men dat te Klaaswaal gestolen was en daarbij bevond zich een jampot, waarop een vingerafdruk. Nu er vingerafdruk ken zijn genomen van dezen verdachte, toont deze vingerafdruk zeer vele punten van overeenkomst. Het is niet onmoge lijk dat B. zich aan nog verscheidene inbraken op de Zuid-LIollandsche eilan den heeft schuldig gemaakt en dat een varensgezel hem daarbij behulpzaam is geweest. ARRESTATIE VAN EEN ROOFMOOR DENAAR. In Kerkrade werd Woensdagavond door de politie-recher. che gearresteerd de JOujarige mjonteur C. uit Keü'l'en die door |de Diujts'chö justitie gezbcht "wbïid't; iwegens' roof moord, doodslag en andere zware de licten. Bovendien nnoet hSj nog 2 jaren gevangenisstraf ondergaan. In den zio>- toer van het vorige jaar was de thans .gearresteerde en lang gezochte bandiet aan de grens bij Kerkrade gesignaleerd. Toen hij achtervolgd werd; sprong hjj in d'e fWorm' en toon zich op Kerkraadsch gebied veilig stellen. Bij zijn arrestuh tie gaf Ci. een valschen naam1 oip, en ont kende de dader te zijn. Ten slotte gaf Jtij toe. Via het grenscomfmissariaat te Heerlen zal hij over de grens worden gezet. C. bevindt zich te Kefkiradc in verzekerde bewaring. Branden. Vrijdag brak brand uit in de chroom leerfabriek der N.V. Lederfabriek Lim- burgia te O o s t r u m. De brand greep snel om zich heen zoodat, toen de mo torspuit van Venray ter plaatse ver scheen, aan blusschen niet meer te den ken viel. De fabriek, de geheele inboedel benevens een personen auto werden een prooi der vlammen. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Wegens de crisis lag de fabriek al een poosje stil. Ongelukken. Te A 1 m e 1 o is Vrijdag het 3-jarig zoontje van den heer U. door een vracht auto overreden, De kleine was onmid dellijk dood. Het 2-jarig dochtertje van J, H, U. te Almelo is door een vrachtauto overreden en op slag gedood. Het kind liep plotseling de straat op en de chauf feur was daarom niet schuldig aan het ongeluk. Te Aalsmeer is Donderdag middag, zekere A. L. uit Amsterdam met zijn rijwiel gevallen waarbij hij de beide beenen brak en eén ernstige wonde aan het hoofd bekwam, Donderdagnamiddag is de 16-jarige G. te Heerier baan met zijn fiets on der de tram gekomen. De wagen ging den knaap over het been dat van het li chaam gescheiden werd. In den Noorder Legmeerpol- d e r is Donderdagmiddag een knecht van den landbouwer C. G., v. d. B. in den stal door een stier op de horens ge nomen en tegen een muur gesmakt. Met zware inwendige kneuzingen is de man- naar een ziekenhuis overgebracht. or da o\ GJ th) wil Nd sta lijf tod zul gel vol ee| gal bli[ del vel di«T da| ma hel vel vei rad kri del zo{ ged onJ

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6