BINNENLAND. DE R00DE VULPENHOUDER ZEELAND. LANDBOUW. ECHT CATZ RE6HTZAXEH. LEGER EN VLOOT. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN MAANDAG 9 JANUARI 1933. No. 7. WIJZIGING DER TARWEWET. INVOER VAN VLEESCH IN BELGIE NADER BEPERKT. DE NATIONAAL SOCIALISTISCHE BEWEGING. 13)- - IN HET LICHT VAN JANUARI. LU ID-BE VELMB. LOOP DER BEVOLKING. Landbouwcrisis en Regeeringssteun. Sherry en Cognac.... JJ (Ingez. Med.) Geheimzinnige anonieme brieven. Misselijke studentengrap. Meineed. Aan het Voorloopig Verslag der Eer ste Kamer over dit ontwerp wordt het volgende ontleend: Eenige leden verklaarden, dat zij te gen de voorgestelde wijzigingen overwe gende bezwaren hadden. In de eerste plaats verwachtten zij van de verhoo ging van het maalpercentage een ver hooging van den reeds 2 a 2J4 cent ge stegen broodprijs met ten minste 2 ct. Naar aanleiding hiervan betreurden deze leden, dat de minister in de Tweede Kamer als zijn voornemen had uitge sproken, den boeren een prijs van 12 per 100 kg. te verzekeren. Een grooté fout van de Tarwewet achtten deze leden voorts, dat er een prikkel" in is gelegen bij verwezen lijking van de in dit ontwerp overge legde voorstellen in nog grootere mate tot eenzijdige uitbreiding van den tarwebouw, in strijd met de kennelijke bedoeling van den wetgever. Eenige andere leden, die in beginsel geenerlei bezwaar hadden tegen het ver leenen van tijdelijken steun aan dien tak van landbouw, waarvan hier sprake is, opperden hoofdzakelijk bedenkingen tegen den vorm, waarin zulks wederom zal geschieden. Hiertegenover juichten verscheidene leden de indiening van het onderhavige ontwerp toe. Wat betreft de mogelijkheid van stij ging van den broodprijs, werd de aan dacht gevestigd op een becijfering voor komende in de Mem. van Antwoord bij de Tweede Kamer, waaruit blijkt, dat de prijsverhooging van bloem, indien zij volledig mocht worden verdisconteerd in den broodprijs, een verhooging van den laatste zou veroorzaken van ten hoogste 0.7 cent per 800 gram, terwijl de totale prijsverhooging tengevolge van de beide tarwewetten tezamen ten hoog ste 3 cent zou bedragen. In de practijk is niet precies na te gaan, of de brood prijs inderdaad is toegenomen. Aangenomen wordt, dat dit niet het geval is. Is deze onderstelling echter onjuist, dan zou die toeneming slechts hebben beteekend een geringe verhoo ging van bijzonder lage broodprijzen. Naar aanleiding van de talrijke klach ten uit alle kringen van het Belgische veehoudersbedrijf en op den grond van de dringende verzoeken die den laat- sten tijd in overstelpende mate tot hem werden en worden gericht, heeft naar de Brusselsche correspondent van Hbld, meldt, de minister van landbouw in Bel gië besloten de invoercontingenten voor alle soorten vleesch belangrijk te be perken. Het is nog niet bekend met welk per centage de contingenten verlaagd wor den, maar in dezen voor onzen export zoo moeilijken tijd is iedere nieuwe ver mindering van de uitvoergelegenheid, hoe klein die op zichzelf ook is, van groote beteekenis. Te Utrecht is Zaterdag de eerste Landdag gehouden van de Nationaal So cialistische beweging. De heer Mussert, die tot leider der beweging werd aangewezen, zette het streven der beweging uiteen, daarbij na druk leggend op de noodzakelijkheid van vernieuwing van den geest op staat kundig en economisch terrein. Het optrekken van de wacht der par tij van het Bruine Huis aan de Oude Gracht naar de vergaderzaal veroor zaakte veel rumoer in Utrechts binnen stad. door A. W. v. E.v. R. ,,Ik geloof niet, dat jullie er iets bij zouden winnen, als jullie er nu mee voor den dag kwamen," zei Kean naden kend. „Dat zegt John ook, en natuurlijk .wil hij, na de houding, die moeder heeft aangenomen, mij er niet in betrekken. Maar ik zeg, dat verstandige menschen niet bijna vier uur lang buiten blijven ronddwalen, zonder dat er iets met hen is, en natuurlijk denkt iedereen, dat John iets in zijn schild heeft ge voerd. Als hij precies had verteld, wat er gebeurd was, en waarom hij zoo van streek was, zou het eenigen zin hebben gehad. Natuurlijk zouden wij dan alle bei voor vreeselijke dwazen zijn aan gezien," eindigde zij berouwvol, „Ik doe het beste, Leslie morgen op te zoeken, en dan kunt u bij het ver hoor komen, als wij dat noodig oor- deelen. Zeg hem, dat ik in den loop van den dag op de boerderij kom." Kean stond op en nam zijn overjas. Cynthia aarzelde even en vatte toén moed. „Sir Edward, mr. Fayre is: nu bij John op de hoeve en hij wou U graag spre ken. Zoudt u nu niet met mij mee wil len gaan? Mijn auto staat buiten, en daarna zou ik u naar Staverly kunnen Wij zijn door de donkere dagen van December gegaan: wij gaan nu in het licht van Januari. Hoe vol en rijk was dat licht en dadelijk al den eersten dag hoe was er in den morgen het vechten van de zon met de nevels en alras de overwinning van het glorieerend licht! Januari is de lichtmaand, de maand van het winnende, strijdende, worstelende, en al maar overwinnende licht. Soms zijn er de dagen van nederlaag, de grauwe, grijze dagen, maar daarachter staat de zon, wakend, werkend, worstelend en wacht zijn dagen die komen zullen en die het licht als uit hoornen van over vloed zullen uitstorten over de aarde. Ook in December zijn zij er geweest, de lichte, zacnte, zonnige dagen. Maar nu is het Januari, eerste maand van het jonge jaar en al is alles hetzelfde, de kale boomen met hun fijn getwijgte, de zwerm bonte kraaien over de leege akkers, het winterkoren in glanzend groen, de mee- zen in 't dorre hout, het musschenge- kwetter en het schuchtere lied van klei ne vogelkeeltjes, al is alles hetzefde, het is toch anders, de toon is anders, de sfeer is anders. In December was alles als een afscheidsgroet aan het schei dende jaar. Maar in Januari is dat alles en dat vele andere nog, dat de buiten vriend bespeurt, een welkomstgroet en wekroep, een lied van blijde inkomst van het vroege, jonge jaar. Nu mogen we met het volste recht een heel lichte zachte, zonnige dag een begin van het voorjaar noemen, wat een week geleden nog onmogelijk was. Januari in genoemd naar Ianus, den oud-Italiaanschen God van de zon en den vrede, van den nieuwen dag en het nieuwe jaar. Hij is Ianus bifrons, de go dengestalte met de twee aangezichten hij is het die de deur (ianua in 't Latijn, opent voor den nieuwen morgen en den nieuwen jaarkring. Zoo willen wij Janu ari ook zien, als de poortwachter aan de deur van het nieuwe jaar, die de poort van het licht weer wijd, al wijder openzet na zooveel donkere dagen van dalend licht. Zoo willen wij deze maand blij begroeten als de maand met de twee aangezichten, het eene gekeerc naar den winter, die grimmig en fe nog kan gaan heerschen in deze weken, die nog koude dagen genoeg kan geven en nog ijsvreugde ook volop misschien aan jong en oud, maar met zijn andere gezicht, zijn andere zijde gekeerd naar de lente, naar het voorjaar, dat nog ver is, maar dat toch komt, komt al nader en waar Januari al de eerste vleugen van heeft. De eerste vleugen is een sneeuwklokje, dat wakker wordt, in een lied over de velden en in de boo men, dat aarzelend begint in een haze laarskatje, dat zich rekt in het licht in een zachte zonnewind, die strijkt over de dampende aarde. Wij hebben ook onzen Hollandschen naam, die van de twaalf maanden niet de meest poëtische en eigenlijk wel de minst sprekende en minst duidelijke is. Louwmaand, wat wil het eigenlijk zeg gen? Looimaand, zegt Koenen en de naam zou dan in verband staan met het looien van het leer, een week of wat na Slachtmaand in vollen gang in vroeger dagen. Maar de geleerden zijn het er niet over eens. Drijver in zijn „Mozaiek" geeft wel zes verschillende verklaringen en denkt o.a. aan Leva of LoWe, een godin der liefde, aan het Fransche loi of wet, omdat in deze maand huwelijks voltrekkingen en daardoor huwelijks wetten op den voorgrond zouden staan en aan louw in de beteekenis van loo of lo, heuvel, omdat in deze maand onze voorouders in dagen van overstroomin gen naar de heuvels en hoogten moesten vluchten. Wij zullen ons in deze onzekerheid maar houden aan Januari, de maand van Ianus met de twee gezichten, gekeerd naar den winter, maar gewend ook naar de lente, maand van het winnende, wor stelende licht, „donkre worstelaar",, zoo als Margot Vos hem noemt, naar lucht en naar licht." Maand, die ik liefheb, verwenner van 't licht, Januari, Januari, Vechter in duister, toch gloriedoorlicht, Die hooger en hooger de hemelen richt: Januari, Januari! A. L. B. brengen. Sybil weet er van. Eigenlijk was het haar denkbeeld, zij verwacht u dus niet." In haar angst vergat zij haar verle genheid voor hem, hing aan zijn arm en keek hem smeekend aan. „Wilt u nu meegaan? Toe, sir Ed ward! Het verhoor is vanmiddag, en het zou zoo'n verschil maken als u John eerst eens kon spreken." Bij haar eerste woorden had Kean donker gekeken, maar bij het woord „verhoor" werd zijn blik bijna angstig. „Het verhoor? Nu al? Daar was ik al bang voor!" „Sir Edward! Zij kunnen John toch niet gevangen nemen?" „Ik weet het niet. Dat hangt heele- maal af van wat de politie achter de hand heeft. Ik geloof, dat u gelijk hebt en dat ik het beste doe, nu mee te gaan naar de boerderij." Onderweg spraken zij weinig, Cyn thia reèd met de roekeloosheid van de jeugd en in minder dan een half uur waren zij op den smallen weg, die naar de boerderij voerde. Fayre en Leslie stonden hen bij de deur op te wachten. .„Het is buitengewoon vriendelijk van u, mijnheer," zei Leslie. „Ik bezorg u heel wat last," Hij zag er moe en bezorgd uit, maar hij keek Kean onbevreesd aan en de advocaat, die gewend was gezich ten te lezen, werd door zijn houding aangetrokken en kwam er door onder BAARLAND. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec., j.l. 770 per sonen (395 m. en 375 v.) Er werden in 1932 geboren 5 jongens en 7 meisjes; vestigingen 7 m. en 9 v. pers.; overleden 1 m. en 2 vr. pers.; vertrokken 9 m. en 13 vr. pers. (Bevolking einde 1931 767 personen.) DRIEWEGEN. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l. 605 personen (301 m, en 304 v.) Er werden in 1932 geboren 5 jongens en 4 meisjes; vestigingen 2 m. en 12 v. pers.; overleden 2 m. en 5 v. pers.; vertrokken 4 m. en 16 v. pers. (Bevolking einde 1931 609 personen). ELLEWOUTSDIJK. De bevolking de zer gemeente bedroeg op 31 Dec. jl.560 personen (286 m. en 274 v.) Er werden in 1932 geboren 6 jongens en 6 meisjes; vestigingen 9 m. en 13 v. pers.; overle den 2 m. en 0 v. pers.; vertrokken 16 m, en 19 v. pers. (Bevolking einde 1931 563 personen.) HOEDEKENSKERKE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec, j.l. 1424 personen (716 m. en 708 v.) Er wer den in 1932 geboren 16 jongens en 16 meisjes; vestigingen 10 m. en 26 v. pers.; overleden 5 m. en 6 v, pers.; vertrokken 16 m. en 27 v. pers. (Bevolking einde 1931: 1410 personen). 's HEER ARENDSKERKE. De bevol king dezer gemeente bedroeg op 31 Dec j.l. 4083 personen (2052 m. en 2041 v.) Er wérden in 1932 geboren 44 jongens en 53 meisjes; vestigingen 75 m. en 72 v pers.; overleden 10 m. en 17 v. pers. vertrokken 60 m, en 82 v. pers. (Bevol king einde 1931: 4252 personen.) KAPELLE. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. j.l. 2830 per sonen (1455 m. en 1375 vr.) Ér werden in 1932 geboren 23 jongens en 31 meisjes; vestigingen 45 m. en 55 vr, pers.; over leden 7 m. en 18 vr, pers. vertrokken 41 m. en 59 vr. pers. (Bevolking einde 1931 2801 personen.) KRUININGEN. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. jl.;- 3953 personen (2026 m, en 1927 vr.) Er wer den in 1932 geboren 36 jongens en 36 meisjes; vestigingen 73 m. en 101 vr, pers.; overleden 21 m. en 14 vr, pers.; vertroken 74 m. en 93 vr. pers, (Bevol king einde 1931: 3909 personen.) SCHORE. De bevolking dezer gemeen te bedroeg op 31 Dec. jl.: 907 personen (459 m. en 448 v.) Er werden in 1932 ge boren 7 jongens en 5 meisjes; vestigingen 16 m. en 18 v. pers.; overleden 5 m. en 1 v. pers,; vertrokken 16 m. en 23 v. pers. (Bevolking einde 1931: 906 perso nen.) WAARDE. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. jl.: 1014 per sonen (503 m. en 511 vr.) Er werden in 1932 geboren 14 jongens en 15 meisjes; vestigingen 8 m, en 14 vr, pers,; overle den 3 m. en 5 vr. pers.; vertrokken 19 m. en 13 vr. pers. (Bevolking einde 1931 1003 personen). den indruk. Hij legde de hand op Leslie's schou der. „Laten we naar binnen gaan," zer hij, en laat ons de zaak eens bespreken. Bemoei jij je hier ook al weer mee, Hatter? Je bent een echte bemoeial geweest." Er klonk iets ontevredens in zijn stem. Als beroepsman voelde hij de grootste minachting voor de tusschen- komst van amateurs, en hij kende Fay re te goed, om niet te weten, dat die verbazend doortastend was in zijn han delingen. Ook was hij een schakel, die Sybil nog te meer in deze onsmakelij ke geschiedenis zou betrekken. Er lag een ondeugende glans in Fay- re's oogen, toen hij antwoordde: „Beestachtig vervelend, Edward, zoo'n buitenstaander, ie er zijn neus in steekt! Ik weet er alles van ik heb er in de Oost ondervinding van opge daan, Wees maar niet boos; ik ben hier alleen maar als familie-raadsman. Ik heb mij zelf benoemd tot aangenomen oom van Cynthia. Ik k enhaar tenslotte al sinds haar prille jeugd." Terwijl hij sprak legde hij den arm van het jonge meisje met zoo'n vrien delijken en bemoedigenden glimlach in den zijne, dat zij haar hart lichter voelde worden. „Mr. Fayre is buitengewoon vriende lijk geweest", zei Leslie impulsief, „Het scheelt heel wat, dat wij voelen hem op onze hand te hebben, En nu bent u Vrijdag hield de Geitenfokvereeni- ging „Ter Veredeling" te Aagteker- e haar openbare vergadering. De aftredende bestuursleden de hèe- ren J, Jobse en F. Kodde werden her kozen. Met algemeene stemmen werd beslo ten om de jaarlijksche contributie te be palen op 30 cent per lid en het dekgeld op 50 cent per geit, heden ingaand. Ver der wordt het bestuur gemachtigd zijn medewerking te verleenen in dien de ge legenheid door den kring Walcheren wordt opengesteld de geitenvelletjes dit voorjaar gezamenlijk te verkoopen. De prijs van het vleeschfonds wordt gezien de daling der koopprijzen van gei ten, daarmede in overeenstemming ver laagd. Met de Staatscourant van 5 Janu ari zijn verzonden afdrukken van de ak ten betreffende den R.K. Boerenbonc „Boschkapelle" vereeniging van boeren en tuinders gevestigd te B oschk a- k e 11 e. (Gew. Statuten). Zateraag x.l. had tc Ovez'ande de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de landbouwVejreeiniging ,„Helpt u zeiven'. Uit hat vp'rslag van den secr.^penningmeester over het al" geloopen dienstjaar 1932 bleek dat het ledental in,et zes was vermeerderd Jen thans 326 bedraagd, dat vier aanknopen van kunsitefestsloffen waren ged'aan ter gezamenlijke groote van 1.706.200 kg1, en een gezamenlijk bedrag van 69.050 dat tot bestuursleden der Vereeniging wen den herkozen de heieren C, M. Nij sten te Borssele en A. van dein Drijesf' ;te Ovezande. 'Vermeld werd dat de heer D van den Driest 10 Dece'mjber 1892 lot serr;.-penningmeester werd benoemd en dus deze functie 40 jaar heeft vervuld Gedurende de maanden Januari, Fe bruari en Maart zal voor dén microfoon van den K.R.O. een reek's vraaggesprek ken worden gehouden in verband !m|::l de 'landbouwcrisis en de werking der steunwetten. Als .interviewer zal optre den de heep Th. Arts uit Wageningen Op 13 Januari zal deze de reeks in leiden; daarna zullen Met hem voor 'den mtiicrofoon komen o.a. prof. d'r W. G Minderhoucl, te Wageningen over: De economische toestand van den Neder landschen landbouw; ir. C. Stevens rijks'tand'bouweensuient voor Zeeland ie Goes, over: De steun aan de vlascul tuur. De Justitie te Middelburg heeft aan gehouden zekeren Di. B., 18 jaar, wonen de te s-Gravenpol der, die er van ver dacht wordt medeplichtig te zijn aan een dezer dagen in die omgeving' plaats gehad hébbende inbraak. Naar V.D. verneemt, is de 52-jari ge D. B., een der vroegere directeuren der Frieshe Veeredietbank te Leeu warden, thans wonende te Amrsfoort in laatstgnoemde plaats gearresteerd en ge vankelijk naar Leeuwarden overge bracht. B. wordt verdacht van bedriegelijke bankbreuk en het onttrekken van goe deren aan zijn faillissement in Maart '32. De rechtbank heeft voorts de gevangen houding van denxzoon van D. B„ zekere J. B., eveneens aangehouden wegens be driegelijke bankbreuk met 30 dagen verlengd. ook nog gekomen. Ik ben u heel dank baar, mijnheer!" „Iedereen is vriendelijk", 'viel Cyn thia in. „Ik kan u niet zeggen, hoe kra nig lady Staveley was toen ik 't hun al len Maandag vertelde. En miss Allen heeft mij geschreven om mij te vragen, haar vanmorgen te komen opzoeken. Ik weet niet waarom, of het moest zijn om te toonen, dat zij in John gelooft. Zij zijn allemaal goede vrienden geweest, maar in aanmerking genpmen, wat er gebeurd is, is het toch heel vreemd, dat zij mij wil zien," „Het is ongewoon. En zelfs niet erg tactvol, in deze omstandigheden. Toch voelt zij er, zooals u zegt, misschien be hoefte aan, te toonen, dat zij geheel aan uw zijde staat. Hoe dan ook, ik geloof, dat u beter doet, mij in uw plaats met haar te laten spreken. Het is 't beste, dat u zich tot na het verhoor wat afzij dig houdt." ,,U denkt toch niet, dat Cynthia zal moeten verschijnen?" viel Leslie be zorgd in, „Ik ben het met haar eens, dat het uw handelingen in een gunstiger licht stelt, als zij vertelt, wat zij te zeggen heeft. Zoo lang uw verloving voortduurt, is zij tenslotte bij de zaak betrokken. Haar naam staat al in de kranten en vijf minuten in de getuigenbank zullen niet veel verschil maken." Cynthia wierp hem een verontwaar digden blik toe en Leslie's gelaat werd rood. Niet alleen in uw borrel, jnaar ook in Cocktails, likeuren, Vermouth, CATZ Zn. VAN PEKELA-GRONINGEN Naar de „Maasb." verneemt zal het Amsterdamsch Gerechtshof de behande ling van de strafzaak tegen ds. E. R„ thans predikant te Winterswijk voort zetten op 6 Februari a.s. Be predikant werd op 9 Februari 1931 door de rechtbank te Utrecht wegens 't schrijven van anonieme brieven en briefkaarten met beleedigenden inhoud, o.m. aan jhr. W. A. Ortt, directeur van de stichting Zandbergen te Amersfoort, veroordeeld tot een maand gevangenis straf conform den eisch van den Officier. Op 19 en 20 Mei j.l. diende de zaak in hooger beroep voor het Amsterdam- sche Hof. De predikant hield vol on schuldig te zijn, de schriftkundigen wa ren echter unaniem van oordeel, dat verdachte de bewuste brieven had ge schreven, hiertegenover staat, dat de brievenstroom ook doorging toen de predikant zich vrijwillig in isolatie be vond. De proc.-gen. eischte eveneens een maand gevangenisstraf. Na het pleidooi gelastte het Hof een nader onderzoek van de jongste schrifturen tijdens de in- terneering binnen gekomen. In de periode tusschen 20 Mei en he den is de stroom van anonieme brieven door blijven gaan. Voor dé frech thank1 te Amis ter dam heb ben terecht gestaan een' student uit Leg den en een uit Dieift, die voo,r een „grap" brandstichtten in een stapel stoe len, houtwol en flesséhetff.ulz'en in dén rijwielbewaarplaats Van de studenten sociëteit N. S. A. in de Sarphatistraat te Amsterdam- De officief van justitie kleurde het af, dat de jongens .'niet a® anders; bij z'idlk - een vertooning geroepen hebben,,'co'm, missie brand", doch meende dat men de zaak niet als een ernstig misdrijf m/oet beschouwen en vroeg maar 14 dagen voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete vanf 2100 subs 10 dagen, liech- tenis< Voor de rechtbank te Assen stond Vrijdag terecht J, B„ manufacturier te Groningen, verdacht van meineed, ge pleegd als getuige in een zaak voor den politierechter te Assen. Het O. M. eisch te één jaar en zes maanden gevangenis straf. - Bij beschikking van den Minister van Defensie zijn de volgende plaatsin gen gelast met 14 Januari 1933: de offi cier van administratie der 2e klasse G. Bakker a.b. Hr, Ms. „Schorpioen" met 16 Januari 1933; de officier van admini stratie der 2e klasse J. C. Meershoek aan boord van Hr. Ms. „Heemskerck" met 17 Januari 1933; de officier van administratie der 2e klasse F. C. H. Schlahmilch bij het Vliegkamp „De „Ik heb haar gezegd, dat we beter doen, onze verloving als verbroken te beschouwen in elk geval, tot deze zaak uit de wereld is", zei hij verdrie tig, maar zij wil niet naar mij luisteren." Cynthia wendde zich wanhopig tot Fayre. „Oom Fayre, u bent de eenige van hen allemaal, die verstand heeft. Laat hem zwijgen! Als hij het weer zegt, wordt ik gek! We hebben er al genoeg ruzie om gehad en ik dacht, dat het ge volg van de laatste twist een les voor hem zou zijn geweest! Vertel hem, wat een dwaas hij is, oom Fayre! U zei, dat u het met mij eens was! Als ik er op doorga, verlies ik nog mijn geduld!" Zij wendde zich tot Leslie. „Je moet het goed begrijpen: ik ben niet van plan er hierdoor eenig onder scheid in te laten maken. Ik klem mij als een bloedzuiger aan je vast, wat er ook gebeurt! Dan kun je niet van mij afko men!" Kean keek Fayre veelbeteekenend aan. „Ik geloof, dat zij gelijk heeft", zei hij kalm, en liet het daarbij, maar Fay re begreep, waaraan hij dacht. Als Les lie in de bank der beschuldigden kwam, zou het feit, dat zijn verloving met Cyn thia nog aan was, te zijnen gunste spre ken. W»rdt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5