BINNENLAND. ZEELAND. MIBBELBma. soes. WEER ER WIND. WALKEREN. -9 ZSJID"BEVELAHD. NUMMER 7. TWEE BLADEN. MAANDAG 9 JANUARI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. ZAL DE EL VERDWIJNEN. Couperus. Verwachting tot Morgenavond: Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, ifravmci&U M DDELBURGSCHE COURANT ïöJ KIF Kt SE^5spSï' 1 su>eOCKKCOUMOT<!m Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg, regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. sa DE WIJZIGING DER ZIEKTEWET. Bij de Tweede Kamer is een wijziging der ziektewet ingediend, nl, om in die wet eenige wijzigingen en aanvullingen aan te brengen, waarvan de practijk van de uitvoering der wet de wenschelijk- heid heeft aangetoond. Zoo moet er rechtszekerheid komen over de kwestie der thuiswerkers. Tusschen gevallen die geen moeilijk heden bieden, eenerzijds de thuiswerker, die uitsluitend en zonder hulp van ande ren voor éénzelfden ondernemer werkt, en anderzijds de thuiswerker, die met behulp van een tiental anderen voor meej ondernemingen werkt, liggen aller- lei schakeeringen, waarin de oplossing van de vraag, of hier sprake is van ar beid in loondienst, dan wel van arbeid als zelfstandige, in beiden zin valt te ver dedigen. Een der artikelen heeft de bedoeling om personen, die als loonarbeider in hun levensonderhoud voorzagen, in de voor deden der verplichte verzekering te la ten deelen over den tijd gedurende wel ken zij bij wijze van werkverschaffing zijn te werk gesteld. Voorts wordt voorgesteld het dagloon te berekenen naar het gemiddelde van de dertien laatste kalenderweken dit n. a.v. de loonschommelingen. Bijzondere voorziening is noodig ge bleken ten aanzien van de dagloonbepa ling van arbeiders die gewoonlijk geen volle dagen of geen volle kalenderwe ken loonarbeid verrichten, b.v. de werk vrouw. Het voorgestelde nieuwe vijfde lid schept de mogelijkheid om voor bepaal de groepen van arbeiders een bijzondere regeling omtrent de berekening van het dagloon te geven en daarmede de ge- wenschte evenredigheid tusschen uit- keering en gederfd loon te verzekeren, (o.a. seizoen-arbeiders). De mogelijkheid wordt geschapen om bij de ziekengelduitkeering van deze verzekerden er rekening mede te hou den of de arbeidsongeschiktheid valt in den drukken, dan wel in den slappen tijd van het bedrijf. Een nieuwe regeling wordt geschapen voor de vrijwillige verzekering in haar geheel, zoowel voor de Raden van Ar beid als voor de erkende bedrijfsvereni gingen. Bij de vrijwillige verzeking zijn twee groepen van personen te onderscheiden t. w. zij, die verplicht verzekerd geweest zijn en wier vrijwillige verzekering der halve een voortzetting is van de ver plichte verzekering, en zij, die niet ver plicht verzekerd geweest zijn en die een vrijwillige verzekering wenschen te slui ten. De eerste groep kan weer worden on derverdeeld vooreerst in personen die verplicht verzekerd zijn geweest en tij delijk werkloos zijn geworden of tijde lijk om andere redenen niet in loondienst werkzaam zijn, zoodat zij op een gege ven oogenblik weder tot de verplicht verzekerden zullen gaan behooren, en personen die verplicht-verzekerd zijn ge weest, doch die als zelfstandige een be drijf of een beroep zijn of zullen gaan uitoefenen. De derde categorie omvat degenen, die niet meer het voornemen hebben op nieuw in loondienst te treden, en even min als zelfstandige een bedrijf of een beroep zijn of zullen gaan uitoefenen. Uitgegaan is van de gedachte, dat van de gelegenheid tot vrijwillige verze kering alleen mag worden gebruik ge maakt door degenen, behoorende tot de beide eerstgenoemde categorieën, per sonen dus die op eenige wijze met het bedrijfsleven verband blijven houden. De minister van economische zaken en arbeid heeft, naar „de Ned. Werkge ver" mededeelt, aan den Nijverheids- raad ter fine van advies een voor-ont werp eener nieuwe IJkwet toegezonden. Daarin wordt o.a. voorgesteld het ge bruik van verouderde maten en gewich ten (als bijv. de el) te verbieden en voorts om ook automatische weeg- en meetwerktuigen als gas-, water- en elec- triciteitsmeters, snelwegers, benzine pompen enz. aan den ijk te onderwer pen. Deze behoeven echter niet stuk voor stuk te worden gekeurd, doch volstaan kan worden met keuring van het stand aardmodel van een bepaald fabrikaat. ..- Na een driedaagsche behandeling zijn de begrooting der gemeente en die der gemeentebedrijven te N ij m e g e n met algemeene stemmen goedgekeurd. Besloten werd met de stemmen der S.D.A.P. en R.K. Volkspartij tegen, de salarissen der gemeenteambtena ren met 2 pCt. te verlagen. Te Amsterdam is heden een staking uitgebroken van werknemers in de kleedingindustrie. Ruim 1000 ar- werknemers hadden n.a.v. het bemid delingsvoorstel van mr. Aalberse (5 pCt. loonsverlaging tot 1 Januari 1934) verlenging van den geldigheidsduur van het ultimatum gevraagd, wat de werk gevers hebben verworpen. Te Genève heeft zich een comité gevormd, om den geboortedag van Prins Willem van Oranje plechtig te herden ken. Op 24 April wil het comité een krans doen neerleggen aan het standbeeld van Willem de Zwijger in het monument de la Reformation aldaar. Dit is, wat ons staande moet hou den in het leven, het gevoel, dat wij niet aan onszelven behooren, maar aan anderen. Commissie voor vakopleiding, ontwikke ling en ontspanning van Werkloozen te Middelburg. De bovengenomede commissie be sloot de cursussen voor algemeene ont wikkeling, omvattende onderricht in Ne derlandsche taal, rekenen, Fransch, Duitsch, Engelsch en machineschrijven te doen aanvangen Woensdag 11 Januari des morgens te 9 uur in het Ontspan ningslokaal in het Militair Hospitaal. Degenen, die zich hebben laten in schrijven voor de cursussen gelieve goe de nota te nemen op welke uren zij verwacht worden en te raadplegen het lesrooster, dat is opgehangen in het ont spanningslokaal, in de Arbeidsbeurs en in „De Vooruit". Het ligt in de bedoeling van de com missie, beginnende 18 Januari des n.m. 2 uur in het Militair Hospitaal een cur sus te houden in Eerste Hulp bij Onge lukken en Verbandleer. Zij, die willen deelnemen aan dezen cursus, kunnen zich schrifteliik aanmelden bij den sec retaris, den heer J. Lorier Jr., Beenhou werssingel 70. De Commissie verzoekt ons er vtrder de aandacht op te vestigen, dat eiken Maandag van 2 tot 4 uur gelegenheid bestaat om te voetballen op het Gem. Sporterrein en Dinsdag van half twee tot 3 uur op hetzelfde terrein de athle- tiek te beoefenen en Woensdag van half twee tot half vier om te turnen in het Gymnastieklokaal van de Chr. Kweek school aan de Heerengracht. Ten slotjte deelde de commisie ons mede, dat te beginnen met Dinsdag 10 Januari het ontspanningslokaal eiken dag, uitgezonderd Zaterdag en Zondag geopend is van half twee tot 6 uur en dat dan alle werkloozen daar Welkom zijn. Hedenmorgen hebben wij een kijkje genomen in de lokalen bestemd voor ontspanning en ontwikkeling der werk loozen, die met welwillende toestem ming van den minister van defensie in het Militair Hospitaal zijn ingericht, In een ruim bovenvertrek, zoowel aan voor- als aan achterzijde voorzien van ramen, dus aan alle kanten toegankelijk voor licht en lucht is het ontspannings lokaal ingericht en dit op alleszins keu rige en practische wijze. Voor de antieke schoorsteen, waarin koper ketel, vuur plaat, pook- en tangstël enz. zijn ge plaatst, staat de welvoorziene leestafel, terwijl langs de lange wanden, tafels en verder in de zaal enkele kleinere tafels, voorzien van aschbakken en doozen ta bak nooden tot een aangenaam zitje. Spelen als dammen, schaken, domino zijn in eenige exemplaren ten gebruike van de bezoekers aanwezig. De zaal is op allerlei wijze keurig aangekleed. Dit is het geval met de versieringen op den schoorsteen, maar ook met de vele platen langs den wand w.o. enkele van oude stadsgezichten van Middelburg. Een flinke kachel zorgt voor een goe de temperatuur ook in koude dagen en verschillende electrische lampen maken 't verblijf gezellig als de duisternis is in gevallen. Het ligt in de bedoeling des morgens ook hier de cursussen te doen plaats hebben. Maar enkele morgens vallen twee cur sussen samen, en dan is er beneden aan de achterzijde een tweede lokaal, wat eenvoudiger, maar voor dit doel toch zeer practisch ingericht. Een kleiner vertrek naast den hoofd ingang is gemaakt voor een kantoortje van den secretaris en ook dit geeft een prettigen indruk. Hedenavond heeft de officieele ope ning plaats, waarop wij morgen nader terug komen. VOOR HET KINDERFONDS P. T. T. Een goed doel, een stampvolle zaal en een welgeslaagde uitvoering, zie daar in het kort, wat wij zouden kun nen zeggen van den feestavond ten ba te van het „Kinderfonds P. T. T.", die Zaterdagavond in de benedenachterzaal van de sociëteit St. Joris plaats had. Maar wij zouden er ons dan wel wat al te makkelijk afmaken en daarom zij eerst vermeld, dat de plaatselijke cor respondent van het Fonds, de heer E. J. Pitlo allen het welkom toeriep en zijn vreugde over de tjokvolle zaal uit sprak, om daarna het woord te geven aan den heer Th. Kuiler, algemeen se cretaris van het fonds, die zich gaarne bij de woorden vanu den heer Pitlo aan sloot en er op wees, dat nu ongeveer 5 jaar geleden het kinderfonds is ge sticht op initiatief van den directeur- generaal en dit ten bate zoowel van de gezonde als van de zieke kinderen van postambtenaren. Maar het is gebleken vooral goed te werken voor de zieken en zwakke kinderen van deze catago- rie van ambtenaren. Dit door de ouders te gemoet te komen in de kosten van doktoren hulp en van ziekenhuis- of sanatoriumverpleging. Het fonds begon met 1.000 en heeft in 1932 alleen f 10.000 uitgekeerd en reeds 140 kinde ren uitgezonden voor herstel. De uit gaven stijgen ieder jaar en het is nu maar de vraag hoe aan de dubbeltjes te komen en kapitaal te vormen om op dezen weg verder te kunnen gaan. Het gaat nu op een avond als deze niet al leen om directe financieele resultaten, maar ook om het opwekken van de be langstelling voor dit goede doel. In de eerste plaats wekte spr. de aanwezige ambtenaren op iets af te staan en er aan te denken, dat vele kleintjes één groote maken. Er zijn toch nog altijd 24000 ambtenaren bij de P. T. T. en als deze ieder 2 cent per week van hun salaris laten afhouden voor het fonds, heeft dit reeds uit dien hoofde f 24.000 per jaar. Spr. brengt namens het be stuur van het Fonds allen, die mede werkten om dezen avond zoo goed mo gelijk te doen slagen daarvoor hartelijk dank. Hierna kon met het programma wor den begonnen en was het eerst het or kest uit Vlissingen onder leiding van mevr. R. BrandBekker, die de aan wezigen vergastte op uitstekende mu ziek. Dit orkest heeft zich ook in den loop van den avond nog een paar maal op zeer verdienstelijke wijze doen hoo- fen, o.a. kregen de opgekomenen nog een solo voor trobone van den heer Jac. A, Hollaers te hooren. Reeds dit muzikaal gedeelte van het programma was een gang naar St. Joris ten volle waard. Maar ook wat de heer J. Bel- derok jr. als cabaratist ten beste gaf stond in dit genre op hoog peil, wat voordracht en begeleiding betrof. Een drietal dames en een viertal hee- ren van de P. T. T. vertolkten op voor dilettanten prijzenswaardige wijze den aardigen, vroolijken éénacter „Een knap stel" van J. Rentmeester. Een dankbaar applaus was hun deel en het was te waardeeren, dat zij ook den ré gisseur, den heer G. F. Jaquet in de hulde lieten deelen. Deze dankte daar voor en wekte zijnerzijds krachtig op tot steun aan het fonds. Het is hier wel de plaats te melden, dat de heer Theo Schippers zich belangloos met 't schmin ken had belast. Na de pauze bracht een der dames telefonisten goeden cabaretzang, en daarna met haar broer de Cocktail een mengelmoes van bekende melodiën ge combineerd en geaccompagneerd door den heer Belderok. Deze nummers deden luid applaus weerklinken en noopten tot herhaald „halen". De dames-telefonisten met een vrou welijke postambtenaar vertolkten „Een duit in 't zakje" van Clinge Doorenbos en het was aangenaam nu de zoo be kende stemmen eens iets anders te hoo ren zeggen dan: „Ik zal U bellen" „Rijkstelefoon hier", „Geen gehoor", „Hier is den Haag" en dergelijke amb telijke mededeelingen, die ons dage lijks langs den draad bereiken. Maar de telefonisten lieten het hier niet bij, zij hadden er zich voor gespan nen ook op andere wijze de kas van het fonds te versterken. In een hoek van de zaal was een post kantoor geproviseerd en daar ver kocht een vrouwelijke postbeambte naast de bekende weldadigheidszegels voor het Kind, briefkaarten ten bate van het fonds, waarop ook het gironummer, dat ook de heer Belderok noemde, stond nml. 133870 als aanduiding voor hen, die op deze wijze hun gaven willen zen den. Maar wat zeker goed ging aan het tij delijk postkantoor, dat was de verkoop van lootjes, waarop men aan het buffet uit handen van telefonisten of hen assis- teerende mannelijke collega's het voor werp in ontvangst kon nemen met cor- respondeerend nummer, dus een tom bola zonder nieten. Het was er druk als op een postkantoor tegen Nieuwjaar, dus ook nu „Geduld is zulk een schoone zaak." Aan het einde van het programma het was reeds ver na middernacht, heeft de heer Pitlo dank gebracht aan alle medewerkenden en speciaal aan het orkest voor de geheel belanglooze me dewerking onder aanbieding van een bloemstuk aan de kranige directrice, mevrouw BrandBekker, met verzoek dit te beschouwen als bestemd voor 't het geheele orkest, inzonderheid voor de dames. Toen kwam de Jesayes Jazz Band op het tooneel en begon het bal onder lei ding van den heer Belderok. De goede muziek maakte als altijd het dansen tot een genot en mede door verschillen de attracties bleef de stemming opge wekt tot het uur van scheiden aan brak. Zaterdag a.s. heeft voor hetzelfde doel dezelfde uitvoering plaats in Bri tannia te Vlissingen en Zaterdag 21 Ja nuari in de Prins van Oranje te Goes. „Een feest van geest", Louis Davids en zijn gezelschap Za terdag 1.1. in de Prins van Oranje opge treden, vermochten geen volle zaal te trekken, hetgeen ongetwijfeld moet ge weten worden aan het teveel van het goede, dat het Goesche publiek deze week geboden wordt. Want Louis Da vids en zijn gezelschap zijn toch voldoen de bekend en hetgeen zij bieden is ook' van zeer goede kwaliteit. Zoo is Fried Walker een bekwaam pi anist en geroutineerd begeleider en kan H. Davids, die zijn broer begeleidde, op dezelfde qualificatie aanspraak maken, Irene Köner en Bertha Stuy, die enkele liederen zongen, bleken een zuiver, zij het niet al te krachtige stem, te bezit ten, met veel voordracht. Vooral ook hun weergave van „De kleine man," zoo als dit populaire levensliedje door de klassieken gecomponeerd zou zijn, was kostelijk. Jane Lee gaf eenige zeer mooie dansen en een inderdaad voortreffelijke parodie op Josephine Baker. Son Rethel boeide het publiek al evenzeer, door tal geluiden, als het leven op een boerderij, stations verkeer, e. d. op meesterlijke wijze te imiteeren. De clou was intusschen het optreden van Louis Davids zelf, die tevens als con ferencier fungeerde. En hij deed dit op bijzonder geestige en onderhoudende wij ze terwijl de door hem voorgedragen le vensliedjes, die zulk een geheel eigen ka rakter hebben, de glanspunten van den avond vormden. Het was dan ook werkelijk „een feest van geest", boeiend, geestig en be schaafd, en het spontane applaus na elk nummer, en de stormachtige ovatie aan het slot van den avond, waren in alle opzichten welverdiend. Zaterdag 21 Jan. heeft in de Prins van Oranje alhier een feestavond plaats ten bate van het Kinderfonds P. T. T. Uitgevoerd wordt hetzelfde programma als Zaterdag j.l. te Middelburg en ver wijzen daarom belangstellenden naar t verslag daarover onder „Middelburg" in dit nummer. VLISSINfiEN. Een flinke uitbreiding is tot stand gekomen van het St. Josephziekenhuis alhier. In een bijgebouwden vleugel is plaats gemaakt voor 25 nieuwe bedden, waardoor het totaal aantal plaatsen tot 100 is uitgebreid. Deze 25 nieuwe bed den zijn verdeeld over 2 zalen en 4 iso- Middelburg, 9-I-'33, Zaterdag en Zon dag: hoogste luchttemperatuur 9 °C (48 °F); laagste 4.9 °C (41 °F). Heden 9 h: 8 °C; 12 h: 9 °C Zaterdag-Zondag5 mm, Zondag-Maandag 5 mm regen. Hoogste barometerstand 776 mm; laag ste 773 mm. Hoogste barometerstand 777.6 mm te Rochefort; laagste 744.2 mm te Jan Mayen. Matige tot zwakke N.W. tot W- of Z.W, wind, afnemende bewolking, wei nig of geen regen, aanvankelijk kouder. Zon op: 8 h 09; onder 16 h 05. Licht op: 16 h 35. Maan op: 13 h 19; onder 6 h 51. V.M.: 11 Januari. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij). Ma. Di. Wo. 9 10 11 Januari. Hoogwater. 11.55 0.14 12.38 0.54 13.15 Laagwater. 5.57 18.19 6.47 19.02 7.29 19.42 Januari. Hoogwater. Laagwater. Ma. 9 1.19 13.38 7.01 19.24 Di. 10 2.04 14.24 7.50 20.08 Wo. 11 2.48 15.06 8.31 20.48 De Radio Dokter, steeds en overal te ontbieden. Thans lage tarieven door ge combineerde bezoeken. Tel. 129 (J. M. Polderman, Goes). (Ingez. Med.) latiekamers. Dit geldt alles de uitbrei ding van het aantal derde klasse plaat sen, terwijl tevens inrichtingen zijn ge maakt voor zonnebaden, zoowel voor vrouwelijke als voor mannelijke patiën ten. Aan den nieuwen vleugel is op het zuiden een flinke veranda gebouwd, die Zaterdag, den dag waarop vele genoo- digden de aanwinst met belangstelling kwamen in oogenschouw nemen, gevuld was met bloemen, toegezonden door vrienden van deze inrichting. Zoowel de Eerwaarde moeder als de zusters stelden deze bewijzen van er kentelijkheid voor hun liefderijken ar beid op hoogen prijs. Hedennacht te drie uur hield de po litie alhier aan een zestal personen, uit Middelburg-, die gewapend met een pot kalk en een kwast bezig waren, commu nistische propaganda op straat te schrij ven. Het zestal is naar het politiebureau overgebracht en na opgemaakt proces verbaal weder op vrije voeten gesteld. Enkele winkeliers alhier zijn de du pe geworden van een persoon, die voor gaf advertentie-colporteur voor een reis gids te zijn. Hij verhuurde aan meer dan één de voorpagina, dus het is duidelijk, dat men met een oplichter te doen heeft. - - AAGTEKERKE. Zaterdag b.esloot het Vleeschfonds in verband met de daling der veeprijzen de tarieven van het vleeschfonds te herzien. De prijzen-wer- den vervolgens vastgesteld voor koeien op 50 en 45 cent per K.G. en voor jong vee op 40 cent per kg. De prijzen voor afgekeurde koeien werden gesteld op 40 en 35 cent. WAARDE. Zaterdagmorgen is vanhier een vrachtauto bij het teruglkeeren van de marlk't aan het Grenskantoor van ach ter op een anderen \vag|en ingereden. De vrachtauto was van voren erg beschadigd, de chauffeur W. 'i'ad zich alleen aan rechterarm ein pols wat be zeerd. HEINKENSZAND. Vrijdagavond gaf de tooneelvereeniging „Kunst naar Kracht" met medewerking van het mu ziekgezelschap „Euterpe" alhier haar eerste uitvoering. Nadat het muziekgezelschap een 4-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1