Verstuikingen, Kneuzingen? SLOAN'S LINIMENT °pu?l kerknieuws, kunst en wetenschap. RECHTZAKEN. Voor kleine tuinen. HANDEL EN NIJVERHEID, FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Fa. GEBR. HILDERNISSE. king van den invloed van onze partij in de Tweede Kamer met den meesten ernst en de grootste kracht moet wor den nagestreefd". Onze financieele deskundige schrijft ons uit Amsterdam dd. Donderdag: De thans aangekondigde uitgifte van de nieuwe Nederlandsche Staatsleening heeft opnieuw de aandacht gevestigd op de ingrijpende wijziging, die zich in den loop van 1932 op de obligatie-markt heeft voltrokken. In den aanvang van dat jaar noteerde de 4 pCt. Nederland- Staatsleening nog slechts ca 90 pet.; thans is het mogelijk, met een nieuwe 4 pet. leening aan de markt te komen tot den parikoers, waarbij dan nog een recht van voorkeur wordt gegeven aan de houders der aflosbaar gestelde 5 pet eer ste staatsleening van 1932, die in Maart j.l. is uitgegeven. Het is wel zelden of nooit in de ge schiedenis van ons staatscrediet voorge komen, dat binnen een jaar tijds kon worden overgegaan tot omzetting van een leening in stukken met een lageren rentevoet. Voor de schatkist is het wel bijzonder bevredigend, dat dank zij de gunstige ontwikkeling van de obligatie- markt door deze conversie van staats schuld een aanzienlijke bezuiniging op de begrooting kan worden verkregen. Wanneer, zooals mag worden aangeno men, de thans aangekondigde leening binnenkort zal worden gevolgd door een conversie van de tweede 5 pet. leening 1932 ten bedrage van 250 millioen, eveneens in een 4 pet. leening, zal de rentelast van de schatkist een jaarlijk- sche vermindering ondergaan van een kleine 4% millioen, een besparing, die vooral onder de tegenwoordige moeilijke omstandigheden goed ter stade komt. De conversie-transactie werpt intus- schen wel een duidelijk licht op de po sitie, welke beleggers op de kapitaal markt innemen: Stijgt de algemeene ren tevoet, dan worden de houders van vaste rente dragende fondsen, getroffen door de hiermee gepaard gaande koersver liezen op obligatiën. Daalt de rente daar entegen, dan maken de geldnemers hier van al heel spoedig gebruik, om hun uit staande leeningen te converteeren in stukken met! een lageren rentevoet. Van de met een daling van den rentevoet ge paard gaande koersstijging van obliga tiën profiteeren de beleggers alleen in zooverre, als zij beziters zijn van fondsen met een lagen rentevoet, tusschen wel ke beursnoteering en den parikoers een belangrijke marge bestaat. Naar zulke obligatiën is dan ook in den jongsten tijd opmerkelijk veel vraag. Dientengevolge is b.v. de noteering voor de 3% pet. Nederlandsche staats leening in den loop van 1932 gestegen van 72 pet. tot 97 pet.; de 2% pet. N. W. S. liep van 54 tot rond 72 pet. op; ook de binnenlandsche gemeenteleenin- gen met lagen rentevoet hebben in groo- te mate van de koersverbetering gepro fiteerd. Door belegging in dergelijke fondsen kunnen beleggers zich beveili gen tegen de mogelijkheid van een voortdurende vermindering van het ren te-inkomen als gevolg van conversies, terwijl zij tegelijkertijd kans op koers winst hebben. De mogelijkheid van koersverlies, indien de rentevoet te eeni- ger tijd weer mocht gaan stijgen, kan men in zekere mate beperken, door be legging in leeningen met lagen rente voet, die nog een betrekkelijk korten looptijd hebben, waarbij men dus goede kansen op uitloting a pari, met een over eenkomstige koerswinst, maakt. Bij de uitgifte van vroegere leenin gen was nog al eens vaak de bepaling gemaakt, dat de leening binnen een be paald aantal jaren niet aflosbaar ge steld, resp. geconverteerd kon worden, zoo b.v. bij de 6 pet. leeningen 1922, welker houders tot 1932 toe van een rente van 6 pet. verzekerd waren. Bij de in den laatsten tijd geplaatste bin nenlandsche gemeenteleeningen komt 'n dergelijke voorwaarde slechts zeer spo radisch voor. In de prospectussen van de door den Staat in het laatste jaar uitgegeven lee ningen werd vervroegde geheele of ge deeltelijke aflossing te allen tijde voor behouden, en hierdoor is de schatkist in staat, reeds thans de in Maart geëmit teerde 5 pet. leening in stukken met een lageren rentevoet om te zetten. Ook de thans aangekondigde 4 pet. leening zal te allen tijde in een leening met op nieuw lageren rentevoet kunnen wor den geconverteerd, en het is wel duide lijk gebleken, dat de regeering niet zal schromen, van deze bevoegdheid ge bruik te maken, wanneer een eventu- eele verdere daling van den rentestand haar hiertoe in de gelegenheid mocht stellen. Hoewel de stemming op de binnen landsche obligatiemarkt vrijwel van het begin van 1932 af is verbeterd, heeft er in de eerste helft des jaars toch nog een vrij sterke terughouding beslaan ten aanzien van de nieuwe dekking der geldbehoeften docr gemeenten, provin ciën enz. Voor zoover er leeningen kon den worden geplaatst, hadden deze meestal een beperkten looptijd, en wel meerendeeis van vijf jaar, omdat be leggers huiverachtig waren, hun gelden j onder de heerschendc onzekere om standigheden voor langeren tijd vast te leggen. Geleidelijk is echter ook dit overblijfsel van het in 1931 ontstane wantrouwen op de obligatiemarkt ver- 1 dwenen en ze.fs de gr-oote gemeenten, die door het wantrouwen in de financi- ëele gestie van overheidsorganen in bijzonder sterke mate getroffen waren, zagen gaandeweg hun crediet weer ver beteren. De gemeente Amsterdam is hierdoor in staat geweest, sinds den zomer van 1932 vijf nieuwe 5 pCt. leeningen op de markt te brengen, en wel tot voortdu rend voor haar gunstigere voorwaar den. De eerste leening van 5 millioen werd op 17 Augustus geëmitteerd, tot den koers van 95% pCt., de tweede eveneens van 5 millioen op 28 Septem ber a 9714; de derde, van 10 millioen op 24 October a 97% pCt., de vierde van 5 millioen a 97%, terwijl de laat ste van 6 millioen op 29 December tegen 98% kon worden geplaatst. De gemeente heeft hierdoor den achter stand in het sluiten van vaste leeningen, die sinds September 1931 als gevolg van de positie der beleggingsmarkt was ont staan, vrijwel geheel ingehaald, In de naaste toekomst zal door Amsterdam derhalve niet meer in dezelfde mate een beroep op de markt worden gedaan als in de laatste helft van 1931 het geval is geweest. Thans is vermoedelijk de beurt aan de gemeente Rotterdam gekomen, die in 1932 geen leening heeft geplaatst, of schoon haar vlottende schuld enorm is gestegen, zoodat consolideering er van alleszins gewenscht is. Te dien einde zijn reeds besprekingen met bankiers gevoerd en binnenkort zal dan ook wel de eerste leening van Rotterdam tege moet kunnen worden gezien. Rekening houdend met den koersstand der oude leeningen moet worden verwacht, dat de nieuwe uitgifte wel tot een rente van 5 pet. beneden pari, zal plaats vinden. De groote gemeenten hebben in min dere mate van de verbetering op de beleggingsmarkt geprofiteerd dan de Staat, en enkele kleinere gemeenten, maar vooral verschillende provinciën, die reeds met succes 4% pet. leeningen konden plaatsen. In de laatste maand des jaars heeft de Provincie Utrecht zelfs een 4 pet. leening slechts een frac tie beneden pari kunnen emitteeren. In deze gunstige voorwaarden voor provin ciale leeningen weerspiegelt zich wel duidelijk het vertrouwen m de provin ciale financiën, mede als gevolg van het feit, dat de geheele aard van de pro vinciale huishouding veel meer dan die der gemeenten gericht is op de dekking door leeningen van werkelijke produc tieve uitgaven voor waterstaat, electri- citeitsbedrijven enz., terwijl de gemeen ten maar al te vaak ook voor produc tieve uitgaven geld leenen. Het koersherstel is niet tot binnen landsche beleggingsfondsen beperkt ge bleven. Vrijwel alle op de Amsterdam- sche beurs genoteerde buitenlandsche fondsen hebben geprofiteerd van den terugkeer van het vertrouwen, zoodat zij een meer of minder belangrijke koerswinst konden boeken. Een uitzon dering vormen slechts de obligatiën van enkele Zuid-Amerikaansche staten, we gens de daar bestaande onzekerheid op politiek gebied en financiëele moeilijk heden (Bolivia, Chili, Brazilië, Argenti nië, enz.) In de afgeloopen week is de stemming voor bankaandeelen op de Amsterdam- sche beurs gunstig gebleven. Voor het overige is de kooplust in de eerste week van het nieuwe jaar nog niet groot ge weest. Slechts aandeelen Koninklijke Petroleum hebben flinke belangstelling getrokken. De vraag was weer afkomstig van Fransche zijde klaarblijkelijk van Fransche beleggers, die hun kapitaal op deze wijze naar het buitenland overbren gen, uit vrees voor eventueele fiscale maatregelen der nieuwe regeering. Industiëele aandeelen hebben zich goed in koers kunnen handhaven. Philips zoo wel als Unilever zijn nog in koers geste gen. Cultuurwaarden zijn weinig in koers veranderd. Tabaksaandeelen onderschei den zich echter door een vaste stemming in verband met geruchten, volgens welke de thans aangevoerde tabaksoogst 1932, die in de voorjaarsinschrijvingen ten ver koop zal komen, van goede kwaliteit zou zijn. De geheele oogst zal 10 pet. kleiner zijn dan zijn voorganger, wat wellicht een goeden invloed op de te behalen prij zen zal uitoefenen, waarbij komt, dat de kostprijzen voor dezen oogst reeds la ger waren dan voor den voorafgaanden, al zullen de groote bezuinigingen, die door sluiting en samentrekking van on dernemingen e. d. zijn verkregen, eerst ten volle in de volgende jaren doorwer ken. De stemming voor Amerikaansche aandeelen was lusteloos, doordien het koersverloop te New York, na de her vatting van de door de vacantiedagen onderbroken zaken, teleur stelde. Tegen' het einde der week was de tendenz ech ter weer vaster. Donderdagavond heeft te E'lle- com en te De Steeg dfe stemming plaats gehad over de vraag of at dan niet een his tonisch onderzoek zal worden ingesteld naar een eigendomsrecht op diverse keFktetijke gebouwen en goede ren. Vooraf ging een. heftige verkiezing* strijd, waarop van de zijde van Middach- ten alles in het werk werd gesteld, het onderzoek, althans voorloopig, van de baan te schuiven. Van de 364 in totaal uitgebrachte stemmen waren er 253 voor en 106 tegen het omdttirzoek en 5 van onwaarde. Mariene Dietrich en de Paramount. Naar uit Hollywood wordt gemeld, is overeenstemming bereikt tusschen de Paramount en Mariene Dietrich. De Pa ramount zal haar aanklacht intrekken. Mariene zal direct aan een nieuwe film medewerken. Geleerden afgedaald in krater. Men meldt aan de „Maasb." uit Ro me: Twee Duitsche geleerden, de vulcano- logen Arpad Kirner en Paul Muser, zijn eenigen tijd geleden, gehuld in asbest- kleeding en voorzien van gasmaskers, afgedaald in den krater van den vülkaan Stromboli, gelegen op het kleine eiland van denzelfden naam in de Middelland- sche Zee. De beide geleerden hadden voor hun onderzoek dezen berg uitgeko zen, omdat hij steeds in werking is. Nooit houdt het uitstooten van damp, heet water, gloeiende lava, asch en daarmede vermengde stukken metaal, bij dezen vulkaan op. De afdaling in den gloeienden krater was mogelijk, doordat op den top van den berg een toestel was opgesteld, waaraan een 300 meer lange asbestka- bel was bevestigd. Door middel van de zen kabel lieten de geleerden zich in den krater zakken, waar een hitte van 100 graden heerschte. De buitengewoon sterke zwaveldam pen, welke in de diepte hingen, nood zaakten hen terstond, de zuurstofappa raten, welke zij bij zich hadden, in wer king te stellen. De bodem van den krater was betrek kelijk hard, doch rondom was alles in beweging. Kirner liep den krater geheel rond en vond verscheidene haarden, waar lava en water kokend opborrelden. Er vormden zich ook reusachtige bla zen, welke steeds weer met groot geraas uit elkander barstten. In een ander deel van den krater bevond zich een soort kokend meer, waaruit onophoudelijk groote steenblokken en ziedende lava werden omhoog geslingerd. Ongeveer 3 uren heeft Kirner op den bodem van den krater doorgebracht, waarna hij ge dwongen was hem te verlaten, daar zijn voorraad zuurstof was uitgeput. De tintelende, doordringende warmte van Sloan's Liniment geeft welbehagen, doet bloed- aandrang en inflammatie be daren, maakt een eind aan de folteringen, die door ernstige verstuiking of kneuzing veroor zaakt worden. Millioenen hebbeö Sloan's Liniment met succes gebruikt voor het verdrijven vatf Rheumatiek, Lendejicht, lichias, Verkoudheden op de Borat» Verstuikingen, Kneuzingen. Arr.-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 6 Januari 1933. De volgende zaken werden behandeld: A. H. B. P., 26 jaar, veekoopman te Clinge, werd verdacht dat hij op 20 Sep tember 1932 als bestuurder van een auto daarmede onder Hontenisse dermate roekeloos en onvoorzichtig heeft gere den over den Provincialen weg, zonder tijdig voor het passeeren van een aan de rechterzijde van den weg rijdenden motorrijder Van den Driessche geluis- signalen te hebben gegeven, terwijl de veiligheid van hetverkeer dat vorderde dat hij den motorrijder Van den Dries sche heeft aangereden, waarbij deze 'n ernstige beenbreuk bekwam. Eisch 15 of 10 d. h. De verdediger, mr, P, C. Adriaanse, achtte het feit niet bewezen en vroeg vrijspraak. J. F. T., 31 jaar, landbouwer te Hoofd plaat, werd ten laste gelegd dat hij in Februari of Maart j.l. in het Arrondisse ment Middelburg heeft vervalscht een bewijs van inschrijving van de vereeni- ging „Stamboek van het Nederlandsche Trekpaard" hetwelk bestemd was om te dienen tot bewijs van afstamming /an een paard „Adelheid", althans val- schelijk onder de verklaring den naam Leop. de Bruijckere, Sluis-Zeeland heeft gesteld, terwijl hij wist dat die verkla ring niet juist was. Eisch 100 of 10 d. h. A. d. B., 21 jaar, schipper, A. J. H., 26 jaar, schipper en Al. d. B„ 25 jaar, schipper, allen wonende te Hontenisse, waren op 22 November 1932 door den kantonrechter te Ter Neuzen veroor deeld ieder tot 10 of 5 dagen hechte nis, wegens het zonder schriftelijke ver gunning van den Minister van Water staat sleepen met kornetten in de Wes- ter-Schelde binnen den afsand van 500 meter landafwaarts gemeten uit de paal werken of de koppen der hoofden van den Margaretha-polder. De verdachen waren in hooger beroep gekomen. Eisch bevesiging van het vonnis van den kantonrechter. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, bepleitte vrijspraak. J. P., 62 jaar,, voerman te Hoek, was op 15 November 1932 door den kanton rechter te Ter Neuzen veroordeeld tot 10 of 10 dagen hechtenis, terzake van het als bestuurder van een bespannen voertuig daarmede' rijden over den openbaren weg en toen niet is uitgewe ken bij het tegenkomen van een vier wielig motorrijtuig, te Hoek op 13 Oc tober 1932. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De verdediger, mr. W. K. H. Diele- man, bepleitte clementie. J. J., 28 jaar, winklbediende te Vlis- singen, was op 23 November j.l. door den kantonrechter te Middelburg ver oordeeld wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet, gepleegd te Mid delburg op 5 Augustus 1932, tot 10 of 10 dagen hechtenis met toewijzing van de civiele vordering tot een bedrag van 50. De verdachte was in hooger beroep gkomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De verdediger, mr. H. van Zutphen uit Amsterdam, bepleitte vrijspraak. Auto-rijden met afgesleten banden. De kantonrechter te Apeldoorn heeft een vonnis gewezen, waarin het rijden met een auto, waaraan een wiel' zit, voorzien van een band met afgestegen rubberlaag dé vrijheid en de veilig heid van het verkeer in gevaar brengfl:, strafbaar wordt geoordeeld, omdat zoo'n band ieder oogenblik kaïn springen en de bestuurder dan zijn macht over het stuur kan verliezen. De provinciale verkeersinspectie heeft de uitspraak uitgelokt door daarvoor proeesverbaaal op te maken tegen ,St H. chauffeur te Heerdie. De eisch luidde f5 boete of 5 dagen hechtenis; vonnis f 3 boete of 3 da gen hechtenis, waarbij de kantonrech ter opmerkte dat hij een zacht von nis toediende, omdat verd. als „proef dier" is gebruikt. Het snoeien van heesters. Bij het snoeien van heesters hebben we er vooral voor te zorgen, dat we met het hout, de bloemen niet weg knip pen. De meeste heesters bloeien name lijk op het hout dat in den vorigen zo mer gegroeid is. Knippen We deze nu kort in, dan zullen ze dus niet bloeien, Deze heesters mogen we dan ook nu alleen maar wat uitdunnen voor zoover dit noodig is. Eigenlijk behoorde dit reeds direct na den bloei te geschieden, en waar dit gebeurde snoeien we aan deze heesters nu niet of althans weinig. Anders is het met die soorten welke in den loop van den zomer of herfst op het jonge hout bloeiden. Bij deze worden nu de jonge twijgen tot op een paar krachtige oogen teruggeknipt, waarbij we gewoonlijk drievierde van de twij gen geheel weg kunnen nemen. De snoeier moet dus weten of de heesters op het overjarige of wel op het eenjarige hout bloeien. Wie er in den zomer niet voldoende op gelet heeft kan het nu nog wel zien aan de bloemresten welke op het hout achterbleven. Zoo zullen we bij Spiraea semperflorens, S. Douglasii, S. Bumalda, en bij soorten van Buddleia, Hydrangea, Ceanothu Hypericum e.a. de bloemresten nog aan het einde van het jonge hout aantreffen. Soorten als: Indigofera of indigostruik, Hedysarium en Carypteris bloeien uit okselstandige knoppen op het jonge hout, Bi;" deze is het niet zoo duidelijk te zien en is op letten de boodschap. Tenslotte snoeien we ook de sierbladheesters op dezelfde wijze kort in. Immers is het hier te doen om de bladeren en deze zijn aan jonge krachtige scheuten gewoonlijk grooter en mooier dan aan dichte, ongesnoeide struiken. Aldus behandelen we Sambuc- kus of fliersoorten met bonte of ingesne den bladeren, Prunus cerasifera Pissar- dir of bruinbladerige pruim, Cornus- soorten met bonte bladeren, en verder houtgewassen welke we om hun groote bladeren aanplanten als: Rhus of rlu- weelboom, Ailanthus of hemelboom, en PauloWnia. Tot de overjarige of sneeuw balsoorten, Seringen, Goudenregen, For sythia of Chineesch klokje, Ribessor- ten, Weigelia, Malus of sierappel, Pru nus serrulata of Japansche kers; Loni- cera, tartarica of haagkers, Berberis of zuurdoorn, Deutzia en tal van andere. Bij vele dezer soorten zijn de dikkere bloemknoppen nu al duidelijk te onder scheiden van de bladknoppen. Bij geval len waarin men twijfelt is het beter om niet te snoeien. APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week is te Middelburg geopend de apo theek van mevr. C. H. DekkerKoers faWed. A. A. Nonhebei en Zn. Lange Delft. (Ingez. Med.)] ONTVANGEN BOEKEN. i „Thorbecke", door dr. I. J. Brug- mans. In de serie Volksuniversiteits- Bibliotheek verschenen bij de Erven F. Bohn N.V. te Haarlem. „Oefeningen II" door W. Petri, dhr, Utrechtsche Muziekschool. Vervolg op Oefeningen voor eerstbeginnenden in het pianospel (G. Alsbach Co., Muziek handelaren-Uitgevers te Amster- d a m). In de serie „Weten en kunnen": „Het Aquarium". Bouw, inrichting en bevolking, door J. Godefroy. Met talrijke figuren naar penteekeningen van den auteur. Verschenen bij de Uitgevers- Maatschappij „Kosmos" te Amster- d a ,m. Aflevering 18 van de Nederlandsche algemeene encyclopaedic Kleine uit gave, bewerkt naar Brockhaus' ency clopaedic. (Scheltens en Giltay, A m- s t e r d a m). „De wachtgeldregeling voor de on derwijzers", zooals die van 1 Januari 1933 af zal luiden, met toelichting door G. N. Hagenaar. (W. J. Thieme Cie, uitgevers te Zutphen). Het weekblad „De Groene Amster dammer" heeft dit jaar zijn winternum mer gewijd aan de jeugd en wel de rij pere jeugd. Deze zullen in de goed ver zorgde aflevering vele artikelen en vraag stukken vinden, die de jeugd belang in boezemen, en zijn geschreven door be kende persoonlijkheden. De uitgave is verlucht met vele foto's en teekenin- gen. „Heemaf-Post", kerstuitgave 1932r uitgegeven door de N.V. Heemaf te Hengelo. Dit nummer bevat vele inte ressante artikelen over het bedrijf en de producten van de Heemaf, met talrijke foto's. Aflevering 7 van „Ik maak alles", encyclopaedic voor het huisgezin. (Uitg. Mij. Enum te Amsterdam. In deze aflevering o.a. het maken van een elec- trische motorboot (met instructieteeke- ning(; ingebouwde meubels; bevestigen van schilderijen enz. „Krishnamurti", door Carlo Sua- rès. De Nederlandsche uitgave is uit het Fransch vertaald en uitgegeven door 't agentschap van de Star Publishing Trust te Scheveningen. Alle nieuw uitgekomen boeken worden ten spoedigste geleverd door de L. Noordstraat. Middelburg. (Ingez. Med.) Nieuwe ziekte onder de paling. Bij de afdeeling Zoetwatervisscherij der Nederlandsche Heidemaatschappij, kwamen den laatsten tijd uit verschillen de streken van ons land Noord-Bra bant, Zuid-Holland, N.W.-Overijsel, be richten, zoo schrijft Het Volksblad, om trent een nieuwe ziekte, die onder de paling heerscht en slachtoffers maakte; de palinghuid vertoonde witachtige puntjes. Sommigen schreven de ziekte toe aan waterverontreiniging en anderen aan besmetting door Deensche paling. Op één der bijzondere warme dagen, die in den afgeloopen zomer veelvuldig zijn voorgekomen, werd zelfs een doode nigen toestand aankwam, dat van eenig paling opgestuurd, die echter in zooda- onderzoek geen sprake meer kon zijn. Het roodvuur bij de aal is een bekend verschijnsel, maar wat die witte-puntjes- ziekte nu zou kunnen zijn, was net aan stonds duidelijk, daar deze niet onder de gebruikelijke palingziekten vermeld wor den. In Duitsche bladen komen intusschen ook al berichten aan over een geheim zinnige sterfte onder de paling onder soortgelijke omstandigheden als hier te lande. Of echter ook in die Duitsche streken Deensche paling werd vervoerd, die besmetting had kunnen veroorzaken, stond er niet bij. Het is trouwens niet bekend of in Denemarken zelf aan die ziekte paling gestorven is. Intusschen is het merkwaardig, dat zoowel in Duitschland als hier omstreeks denzelfden tijd de ziekte is opgetreden. Intusschen is de ziekteverwekker wel geindentificeerd maar er bestaat éeen tfoede Nederlandsche naam voor. De we-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6