GOESCHE COURANT^ LEVENSMIDDELEN ADRESBOEK VAN MIDDELBURG 1933 BINNENLAND. ZEELAND. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. WEER EN WIND. KERKNIEUWS. AFLOOP VERKO0P1N6EN. STOOMWASSCHERII „ZEELAND" IEDERS OORDEEL: DUKOL BRENGT VOORDEEL! NUMMER 6. DRIE BLADEN, ZATERDAG 7 JANUARI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. DEN NIEUWEN BURGEMEESTER VAN WEMELDINGE. Langevielesingel D 197 - Tel. 637 Tarief per kilo en per stuk. MIDDELBURG. WALCHEREN. ?,UID'BEVELAND. N.V. i. C. W. ALTORFFER, #twmci?iU MIDDELBURGSCHE COURANT ■i^gbiact Voor Middelburg, Goes en agent- <4kap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per lnrartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Kj contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjj snommers 5 cent. VERMIJDING VAN DUBBELE BELASTING. De minister van Koloniën, de heer S. de Graaf, heeft op desbetreffende vragen van jhr. mr, B. C, de Savornin Lohman, lid van de Eerste Kamer, betreffende in stelling eener commissie van advies no pens de vermijding van dubbele belas tingheffing van in Indië werkzame ven nootschappen, geantwoord dat, nu het verder met de regeering van Ned.-Indië nog noodig gebleken overleg dezer da gen is geëindigd, de instelling van een commissie van advies nopens de ver mijding van dubbele belasting thans spoedig haar beslag krijgen. EEN KATHOLIEK DEMOCRATISCHE BOND. Nu door de besprekingen, welke prof. dr. J. A. Veraart in de laatste dagen heeft gevoerd is komen vast te staan, dat een volkomen samenwerking van alle katholieke democraten voor de verkiezingen van 1933 mag worden ver wacht, heeft het voorloopig comité dat na het uittreden van prof. Veraart uit de R.K. Staatspartij is opgericht, aan leiding gevonden tot de vorming van van den Katholiek Democratischen Bond over te gaan. De oprichtingsvergadering van den Katholiek Democratischen Bond zal plaats hebben op Dinsdag 17 Januari a.s. te Den Haag. In de dan volgende dagen zullen afdeelingen worden opge richt te Rijswijk (Z.H.), Delft, Rotterdam, Tilburg, Eindhoven, Maastricht, Heerlen, Arnhem en Nijmegen. HET CONFLICT TE YMUIDEN. In een door een honderd vischlcnechts bezochte vergadering is besloten de visch, die door de reeders en hun hel pers is gelost, als besmet te verklaren en van heden af niet meer te verwerken. Door dit besluit kan er nieuwe stag natie in het bedrijf worden verwacht, vooral ten opzichte van de vangst van de nog in zee zijnde schepen. Burgemeester Rambonnet heeft voor gesteld het geschil aan arbitrage te on derwerpen en daarvoor een commissie te benoemen van vijf personen, die bin nen zes weken een voorstel zal doen, dat bindend is voor beide partijen. Tot zoolang zou op de oude contracten wor den doorgewerkt, met uitzondering van de bijdrage der reeders aan het fonds voor sociale voorziening, welke bijdrage zou worden stopgezet. STOPZETTING VAN MIJNEN. Naar aanleiding van het feit dat de Oranje Nassau 1, II en IV wegens ge brek aan afzet o,p Zaterdag 7 en Maan dag 9 Januari worden stop gezet, en de Oranje Nassau III op Zaterdag 14 Januari, heeft de Ned. Mijnwterkersbond zich tot de regeering gewend, waar in dringend wordt verzocht dat de noo- dige maatregelen worden getroffen, waar door deze verzuimfdiensten overbodig worden. Bij Kon. besluit is benoemd tot no taris te Oosterhout, P. A. M. Le Maire, thans notaris te Dordrecht. Het Nationaal Crisis-Comité deelt mede, dat het onder de initialen M. H. F. een gift van 2500 heeft ontvangen. Het Grieksche Gezantschap te D e n H a a g is met ingang van 1 Januari opgeheven. Kon. besluit is benoemd tot of ficier in de Orde van Oranje-Nassau dr. Th. R. Valck Lucassen, te Drieber gen, vice-voorzitter van het Genealo- gisch-Heraldisch Genootschap „De Nederlandsche Leeuw" en redacteur van het door dat genootschap uitgege ven maandblad. De vereeniging van Tifburgsche fa brikanten van wollen stoffen heeft de Voorstellen van den rijk'sbe'middolaar in» zake de aangekondigde wijzigingen der arbeidsvoorwaarden onveranderd aan vaard. Aan het personeel is hiiervan mlededeelng gedaan. De nieuwe arbeidsvoorwaarden tre den Maandag 9 Januari im werking. REEDS IN DE KINDERJAREN moet men er op bedacht zijn, de tanden te verzorgen met de goede Chlorodont- tandpasta. Per tube 35 cent. (Ingez. Med.) ZITTENDE BIJ De heer Keijzer over zijn be noeming; ik behoor tot de A.- R.-partij, maar ik denk er niet aan partij-politiek te gaan voe ren; een indruk van den jongen bnrger-vader. (Van onzen specialen verslaggever) In den trein, die me naar de woon plaats van den nieuwen burgemeester van Wemeldinge zal rijden, hortend, stootend en langzaam, zooals boemel treintjes dat nu eenmaal plegen te doen, knabbelt mijn geest even aan deze re- dactioneele opdracht, en aan de vragen die ik het onderwerp van het vraagge sprek vermoedelijk zal stellen. Voor het coupé-raampje schuift het typisch-Hollandsche landschap tusschen Leiden en Alphen aan den Rijn voorbij, dat hier en daar op de imposante land ouwen op Z.-Beveland lijkt; ik denk aan het grapje, dat men wel eens over den naam Wemeldinge wil maken Dan is ze er ineens. Maar zóó duide lijk en intens alsof het gisteren gebeurd is. N.l. de herinnering aan een korte on derbreking van een journalistieke ont dekkingsreis door Zuid-Beveland, nu al weer jaren geleden, in Wemeldinge. Ik zie weer vóór me de blanke parelende bloesem-pracht van den „berg" in het dorp, waar burgemeester Wabeke ons als een volmaakt, ijl niet geringe mate imponeerend, gastheer rondleidde, met zooveel liefde, ontzag en ja ik meen dat het woord hier op zijn plaats is godsvrucht over de schoonheid van zijn streek sprak, dat het ons, uit nagenoeg alle deelen des lands aangewaaide kran- te-menschen, diep ontroerde. Terwijl deze herinnering voor mij flitst weet ik, dat ik thuis ergens een groote foto heb liggen van dit oponthoud in Wemeldinge, gesierd met drie karakte ristiek lachende koppen. De linksche is die spottende van den Goeschen burge meester, de rechtsche de filosofisch-ob- serveerende van onzen collega-in dicht maat van Clinge Doorenbos, de middel ste, gedekt met den Zuid-Bevelanschen hoed, de genoeglijk-schrandere van bur gemeester Wabeke van Wemeldinge. Het is lang geleden, dat ik de foto on der oogen heb gehad, doch ik ben er ze ker van hem nu te zien, zooals ze inder daad is. Ik zal hem toch nog weer eens opzoeken. Dat korte oponthoud destijds in Wemeldinge was maar wat aardig, of liever burgemeester Wabeke heeft er toen iets heel aardigs van gemaakt. En nu ben ik op Weg om zijn opvolger te ontmoeten. Langzaam maar zeker schuift de tijd ons op I elkens als ik nieuw benoemde bur gemeesters uit hoofde van mijn beroep onbescheiden vragen stel, hetgeen nog al eens voorkomt, schep ik er m'n, ver moedelijk vrij speelsch genoegen in ze nadrukkelijk het volle pond te doen toe komen; d.w.z. ik hanteer veelvuldig den titel: burgemeester. De reactie van den overvallene op zoo'n waarschijnlijk eer ste erkenning van iemand van de bui tenwacht is het gloednieuwe en inte ressantste in alle burgemeesters-inter views. Want men kan er beter dan op woorden de voldoening over de benoe ming, eneen stuk innerlijk, op we gen. De eerste reactie van Wemeldinge's nieuwen burgemeester was een glim lachje van eenvoud, bijna van veront schuldiging, dat prettiger aandeed dan de superieure zelfingenomenheid, die we met versch benoemde burgemees ters nog wel eens gepaard hebben zien gaan. Die zijn goed niet onderhoudt, houdt zijn welvaart onder. „Vraagt u maar wat u weten wilt", noodigde hij uit, toen we tegenover el kaar zaten in de kamer, waar, in ver band met de op handen zijnde verhui zing, de zachtjes in zijn wiegje kraaiende eenige zoon van burgemeester Keijzer als derde man fungeerde. „U is op jeugdigen leeftijd benoemd." „17 Jan. a.s. word ik 28. Ik ben n.l. van 1905. Geboren te Nieuwe Tonge, dus tegen Zeeland aan. Ik bracht daar mijn jeugd door, kwam vervolgens op de secretarie in Herkingen, slaagde voor het examen gemeente-administratie, werkte toen in Dirksland, en 1 Septem ber 1930 werd ik in Alphen aan den Rijn benoemd. Hier verzorgde ik de af deelingen financiën en onderwijs, die iemand van den vroegen morgen tot een uur of tien 's avonds bezig houden, doch die buitengewoon interessant zijn. Ik voel me zeer sterk tot de gemeente-ad ministratie aangetrokken, en ook als burgemeester ben ik van plan op dit terrein bij te blijven." „Is U lid van de anti-revolutionaire partij?" „Ja, maar niet actief in de politiek. Ik heb als anti-revolutionair mijn over tuiging, doch voel me niet geroepen deze als burgemeester steeds voor me uit te dragen. Ook andere opvattingen kan ik waardeeren, en het zal in We meldinge mijn streven zijn boven de par tijen te staan. Ik denk er b.v. niet aan mijn houding als burgemeester door de partij-poiitiek te laten voorschrijven. Het heeft me altijd goed gedaan als ambtenaar met ïnenschen van allerlei richtingen overweg te kunnen; ook als burgemeester hoop ik daarin te slagen." „Kent u Zeeland?" „Alleen van een fietstocht, enkele jaren terug. Maar het zal we] heel veel lijken op de Zuid-Hollandsche eilanden, waar ik geboren en getogen ben. Ik be doel: de menschen zullen niet veel an ders zijn, mijn vrouw en ik stammen bei den uit een geslacht van landbouwers, en daar Wemeldinge dicht bij den land bouw staat, zullen we er ons beiden ver moedelijk gauw thuis voelen." „Weet u dat Uw voorganger een zeer bekwaam en gezien burgemeester was, en dat Uw taak dus niet gemakkelijk zal zijn?" „Dit is me bekend", luidde het ant woord van den forschen jeugdigen bur gemeester, in wiens wijze van spreken nog de buitenman tot uiting komt. „En daarom heeft het me bijzonder veel ge noegen gedaan van mijn voorganger, die in Wemeldinge blijft wonen, een zeer vriendelijk briefje te ontvangen. Alle be gin is moeilijk, doch ik heb ernstig het voornemen voor mijn gemeente te doen wat in mijn macht ligt. Volgende week, vermoedelijk Woensdag ga ik naar We meldinge om den toestand, die me na tuurlijk geheel vreemd is, eens te be kijken." „En wanneer volgt de installatie?" „De datum daarvan is nog niet vast gesteld." Tot zoover het gesprek met den heer Këyzer voor ons blad. Dat hier slechts een gedeelte van het gesprokene is weergegeven zulien we wel niet behoe ven te verklaren. Na onze vragen ging de nieuwe burgemeester over Zeeland en over Wemeldinge vragen, en geruimen tijd hebben we allergenoegelijkst uitge weid over velerlei, met Zeeland ver band houdend. Over den landbouw, over de bevolking, over de wekelijksche reü nie van de Zuid-Bevelandsche burge meesters in een Goesch hotel. „Ik heb het vorige jaar driemaal ge solliciteerd, tweemaal naar Zeeland, eens naar Zuid-Holland", zei de heer Keyzer tenslotte. „Ik ben blij dat 't Zeeland ge worden is, en blij, dat ik weer in een dorp ga wonen. Een gemeente half stadie, half dorp, zooals Alphen met zijn 18000 inwoners is, bevalt me niet te best." In deze woorden komt m.i. het karak ter van den jeugdigen burgemeester uit nemend naar voren. Met hem sprekende ervaart men dra, dat het halfslachtige geen aantrekking voor hem heeft, en dat hij behoort tot hen, die tot devies j hebben: „Geheel of. niets". Ik had na het onderhoud nog gelegen heid in Alphen aan den Rijn te hooren hoe men de werkkracht, het karakter en het verstand van den ambtenaar Keyzer in hooge mate waardeert. Moge Wemeldinge het den nog jeugdi gen, maar Hinken, eenvoudigen burge meester Keyzer eveneens kunnen doen Middelburg, (Ingez. Med.) Wegens gebrek aan aanvragen kan deze week de rubriek „Waar is Werk" niet worden opgenomen. Voor een vaandel. Het Christelijk Muziekkorps- „Oefening na den Arbeid' geeft zooal's uit een ad vertentie blijkt, Woensdag a.s. een uit voering in de zaal van den Buitentuin aan den Langeviel'e singel met het doel gelden bijeen te brengen voor een vaan del. Het programma beval muziek en voordrachten. ileum N. Kievit. ARNEMUJÖEN. Den 5en Januari is voor den heer N. Kievit, die dien datum zijn 30-jarig jubileum vierde als gemeen teveldwachter dezer gemeente niet on gemerkt voorbij gegaan. Reeds des morgens werd een prachti ge bloemenmand gebracht van den Chr. Politieambtenarenbond, afdeeling Wal cheren, wiens voorzitter de heer van Aalst, agent van politie te Middelburg, en nog enkele agenten des middags den jubilaris persoonlijk kwamen geluk wenschen; des morgens hadden de heer L. Puijpe, 1ste wethouder en het overig gemeentepersoneel hem gelukgewenscht. De burgemeester was wegens uitste- digheid verhinderd. Ook uit de burgerij moest de jubilaris zoowel mondeling als schriftelijke ver schillende gelukwenschen in ontvangst nemen; ook kreeg hij enkele geschen ken. Buiten deze gemeente is hij ook geen onbekende getuige de vele reeds inge komen en nog inkomende felicitaties. KAPELLE. De Burtvereeniging „Nooit Gedacht" besloot in de maand Februari een feestavond te organiseeren voor de leden en huisgenooten. In het hoofdbestuur van de Neder landsche Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie voor 1933 heeft o.a. zit ting de heer A. J. van Ockenburg te Vlissingen. Bij 't agentschap van de Arbeids bemiddeling te Wi e s t k a p e 11 e op 31 Dec. '32 waren ingeschreven 152 werkl. Dit aantal bedroeg 124 «p 28 Nov. De van bedreiging met misdrijf te gen het leven verdachte B. te Clinge, die dezer dagen bij zijn overbrenging aan zijn geleider wist te ontsnappen, heeft zich denzelfden dag als deserteur van het Belgisch leger bij de gendarme rie te St. Gilles-Waes (België) aange meld. Verschenen waarin opgenomen de geheele gemeente Sint Laurens en een gedeelte van de Gemeente Koudekerke. Onmisbaar voor den grooten en kleinen zakenman en een geriefelijke gids voor particulieren en vereenigingen. Indien nog niet besteld, doe dit dan dadelijk bij Uw boekhandelaar of bij de Uitgevers Tel. 379 - Middelburg. Dank U! (Ingez. Med.) Middelburg 7-I-'33 Vrijdag: hoogste luchttemperatuur 8.1 °C; (46 °F); laagste 4.6 °C (40 °F). Heden 9 h: 5.3 °C; 12 h: 6.9 °C. 0.3 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand 776 mm; laagste 769 mm. Hoogste barometerstand 777.3 mm te La Coruna; laagste 726.9 mm te Akureyri Verwachting tot Morgenavond: Zwakke tot matige later wellicht toe nemende W. tot Z. wind, nevelig of half tot zwaar bewolkt, later toenemende be wolking, waarschijnlijk droog weer, iete kouder des nachts. Zon op: 8 h 10; onder 16 h 03. Licht op: 16 h 33. Maan op: 24 h 09; onder; 4 h 35. Zondag 8 Januari: Zon op: 8 h 10; on der 16 h 04; Licht op: 16 h 34; Maan op 24 h 37; onder 5 h 47. V.M. 11 Januari, Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij). Januari. Hoogwater. Laagwater. Za. 7 10.06 22.44 3.54 16.36 Zo. 8 11.07 23.34 5.02 17.34 Ma. 9 11.55 5.57 18.19 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Januari. Hoogwater. Laagwater. Za. 7 11.40 5.00 17.35 Zo. 8 0.23 12.47 6.06 18.35 Ma. 9 1.19 13.38 7.01 19.24 Toegelaten tot de Evangeliebe diening in de Ned. Herv. Kerk door het Provinciaal kerkbestuur van Zeeland de heer W. van Lennep, theol. cand. te Utrecht. Als ontvanger der Ned. Herv. Kerk te Haamstede, vacature wijlen de heer Cl. Moelijker, is benoemd de heer VI. den Boer Jz. In verband met de voorgenomen stichting van een afdeeling Zeeland van de Vereeniging van Kerkvoogdijen der Ned. Herv. Kerk is door eene vergade ring van Kerkvoogdijen in het Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen tot afgevaardigde aenoemd de heer P. de Hullu Hz. te Oostburg. Ned. Herv. Kerk, Ds. H. Dekker te Weesp heeft het be roep naar Apeldoorn aangenomen. (Ingez. Med.) Notaris mr. P Loeff heeft Vrijdag middag in de herberg bewoond door mej. wed. J. Kaland te Westkapel- 1e in het openbaar verkocht: Voor den heer L. Dekker Sz.: 1. Een huis, schuur, erf en tuin te Westkapelle, in 't Hout Koestraat D 54, groot 5 a 24 ca (40 r.) Kóoper H. Hen- drikse, notarisklerk te Middelburg voor f 2600. 2. 38 a (290% r) weiland aldaar aan den Noordweg. Kooper Noach Verhulst Lz„ metselaar te Westkapelle voor 912. 3. 28 a 10 ca (214 r.) bouwland al daar, achter den Molen, aan den Dool hof. Kooper Wm. Minderhoud Kz„ land bouwer te Westkapelle voor 550.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1