BINNENLAND. BUITENLAND. DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN VRIJDAG 6 JANUARI 1933. No. 5. DRAlSftlAvANVALKEöBURG'S' e A .-.LEVERT RAM ZEELAND. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. INVENTARISATIE AARDAPPELEN. Deze is thans van bijzondere beteekenis. Het ligt in de bedoeling der Regee ring om ook in 1933 een onderzoek in te stellen op 2 tijdstippen van de be waarperiode naar de bij de verbouwers aanwezige aardappelvoorraden. De ge meentebesturen zullen de hiervoor noo- dige opgaven verstrekken in overleg met de plaatselijke commissie van bij stand voor de landbouw-statistiek en na raadpleging van de in de gemeente ge vestigde organisaties of afdeelingen van organisaties van landbowers en aard appelhandelaren. Als eerste datum voor opname van de aardappelvoorraden is vastgesteld 15 Januari a.s. De opgaven zullen betrekking hebben op den geheelen voorraad (gesplitst in klei-, zand- en veenaardappelen) onaf- hankeliik van het doel waarvoor deze bestemd is. Hoewel bekend is dat de aardappel voorraden thans in het algemeen nog zeer groot zijn, kan zulks aan deze in ventarisatie de beteekenis niet ontne men. Eenerzijds wordt door deze opne ming waardevol vergelijkingsmateriaal verkregen voor volgende jaren, terwijl anderzijds onjuiste opvattingen, welke omtrent de grootte van de voorraden mochten bestaan, daardoor tot de wer kelijke verhoudingen zijn terug te bren gen. VERDRAG VAN GENEVE BETREF FENDE GEDWONGEN OF VER PLICHTEN ARBEID. In de memorie van antwoord op het V.V. der Eerste Kamer inzake het ont werp van wet tot goedkeuring van het ontwerp-verdrag betreffende den ge dwongen of verplichten arbeid voert de regeering den leden die het over bodig achtend, mede te werken aan de totstandkoming van tractatën, waaraan andere staten geen uitvoering geven zich met deze wetsvoordracht niet kon den vereenigen, tegemoet, dat Neder land door aanvaarding van het lid maatschap der Internationale Arbeids organisatie de verplichting op zich heeft genomen, naar vermogen mede te werken aan de verwezenlijking van de doeleinden, omscheven in de inleiding tot het 13e hoofdstuk van het vredes verdrag van Versailles betreffende den arbeid, t.w. de vorming over de geheele wereld van een werkelijk menschwaardig arbeidsregime. Bij de beoordeeling Van verdragen als het onderwerpelijke behoort niet uitsluitend te rade te worden gegaan met de practische waarde voor het eigen land doch moet in het algemeen een breeder standpunt worden inge nomen. LEEUWARDEN (Ingez. Med.) MAATREGELEN BIJ VERKEERS- STORING. Defect van de Luctor et Emergo, De heer G. van Duin, lid der Provin ciale Staten heeft zich met een viertal vragen tot Ged. Staten gewend. In de eerste vraag verzoekt hij mede- deeling of Ged. Staten al of niet de han delwijze geheel van den directeur op den Oosterscheldedienst, die aan een 12-tal passagiers w.o. de heer Van Duin van het s.s. Luctor et Emergo, dat door het vastraken van een zijner schroeven met een ketting van een boei, in den morgen van den 17en December j.l. even vóór 7 uur, aan het Katsche Veer| meer de, nadat deze boot den vorigen avond om 19 uur van dat Veer was vertrokken, geen 5 minuten daarna, door de duister nis aan den grond geraakte en niet vlot kwam vóór des nachts ongeveer half vier, vervolgens een 10 minuten heeft ge varen, terwijl het zeer mistig was en daarna bovengenoemd feit plaats vond, geen eerder gelegenheid bood om de on derbroken reis naar Zierikzee voort te zetten, dan door hen des middags te 12.45 aan meergenoemd Veer over te doen stappen op de reserve-boot Noord- Beveland welke in Vlissingen oplag en aldaar ongeveer 7% uur v.m. werd ge waarschuwd waardoor de passagiers eerst te 13.45 Zierikzee bereikten? De tweede vraag houdt in of Ged. Staten het in elk geval niet noodzake lijk vinden den directeur op den Ooster- of Westerscheldedienst er nadrukke lijk op te wijzen, dat voortaan in een dergelijk noodgeval alle pogingen in het werk moeten worden gesteld om door middel van een ander vaartuig, uit een zoo dicht mogelijk bijzijnde plaats in de verdere stagnatie van het verkeer te voorzien, zóó dat eenerzijds de passa giers zoo weinig doenlijk last ondervin den van de onderbroken reis en ander zijds zij, die een reis willen aanvangen, in dat voornemen zoo gering mogelijk worden belemmerd en alzoo niet te wachten op een dusdanige gelegenheid, waardoor weliswaar van de Provincie geen financieele offers worden gevor derd, doch het reizend publiek in het algemeen, dat meestal belasting betalen de burgers zijn, ten zeerste worden ge dupeerd. Ten derde vraagt de heer Van Duin of Ged. Staten het niet alleszins onverant woordelijk achten, dat de booten der Provincie in het geheel niet voorzien zijn van eenige inrichting of constellatie, waardoor zij, in geval van nood, verbin ding kunnen krijgen met het vaste land? Ten vierde of Ged. Staten, bij een eventueel juist achten van vraag III willen overwegen, in dat euvel, waardoor tal van menschenlevens op het spel kunnen staan, zoo spoedig mogelijk te voorzien? Ged. Staten hebben ter zake de eer ste vraag geantwoord, dat zij zich ge heel kunnen vereenigen met de wijze waarop de directeur in het bedoelde ge val is opgetreden. Vóór dat de boot in den morgen van den 17en December j.l, aan den steiger te Katsche-veer lag, kon van het ongeval geen kennis gegeven worden aan het personeel aan den wal, aangezien uit de bemanning daartoe geen personen konden worden uitgezon den, tengevolge van wind en mist. Toen het schip eenmaal aan den steiger lag, heeft de kapitein zich onmiddellijk met den directeur in verbinding gesteld; deze heeft, toen hij vrij spoedig de zekerheid had, dat de dienst om 12 uur met de N.- Beveland zou kunnen worden hervat, gemeend geen verdere pogingen te moe ten doen om de passagiers vóór dat tijd stip nog met een ander schip naar de plaats van bestemming te brengen. De prijs die voor een daarvoor geschikt schip gevraagd werd nl. 150 voor één enkele vice-versa reis, was trouwens on evenredig hoog, terwijl het transport met andere schepen, hetwelk goedkoo- per had kunnen geschieden, gelet op het jaargetijde en de weersgesteldheid, de veiligheid der passagiers niet voldoen de scheen te waarborgen, daargelaten nog of voor alle behoorlijk accomodatie gevonden zou kunnen worden gezien. Op de tweede vraag antwoorden Ged. Staten ontkennend, omdat de directeur, zoodanige maatregelen heeft getroffen, als het meest ter zake dienende schenen en'op geen andere wijze zou zijn verkre gen, dat de betrokken passagiers op een eenigszins aanmerkelijk vroeger tijdstip het einddoel van hun reis hadden kunnen bereiken. Ten aanzien van de derde vraag zeg gen Ged. Staten, dat zij het aanbrengen van een inrichting of constellatie (be doeld zal zijn: installatie) als bedoeld door den heer Van Duin, reeds eerder overwogen hebben, waarbij bleek, dat dit rond 27.000 zou kosten, ongere kend de kosten van onderhoud en be diening. Op grond hiervan en omdat de behoefte aan een dergelijke installatie op de Provinciale schepen zich nog nim mer dringend heeft doen gevoelen, ter wijl de route, die de schepen bevaren, medebrengt dat vrijwel altijd er op ge rekend mag worden, dat eerder hulp van naburige schepen of van den vasten wal aanwezig is, dan op radio telegrafisch of -telefonisch verzoek ontboden hulp, heeft het college destijds besloten niet tot aanschaffing over te gaan. Op grond daarvan beantwoorden Ged. Staten ook de vierde vraag ontkennend. De haven. ELLEWOUTSDIJK. Gedurende 1932 werd de haven van Ellewoutsdijk door 109 schepen bezocht, met een gezame- lijke tonnenmaat van 14310 ton, terwijl aan havengeld werd ontvangen 2072. Voor het jaar 1931 bedroegen deze ge tallen 82 schepen met een gezamelijke tonnenmaat van 7432 ton, tot een geza- melijk bedrag van 1647 aan havengeld. RILLAND BATII. Woensdagmiddag hield de commissie ter behartiging der belangen van jeugdige werkloozen in deze gemeente een opennba.re ver gadering onder leiding Vain den burgqH meester jnr. P. A. Schwartz1, voorzitter Medegedeeld werd door hem dat a.s Maandag des v.m- om) half tien, de cur sussen zullen aanvangen in het St. Jo zefgebouw. De morgenuren zullen wor den bestemd voor ontspanning, figuur zagen enk., onder leiding van ds Hetebrij. Voorloopig zal des namiddags een keer per week een onderwerp door een der oomm5.seiel'eden worden behandeld. Twintig deelnemers gaven zich op. GROEDE. Tijdens een dikken mist geraakte Woensdagmorgen de visscher- botter Br. 24, schipper P. de la G, uit Breskens haar koers kwijt met gevolg, dat de botter op paalhoofd no. 9 nabij „Kruishoofd" alhier terecht kwam en circa 9 palen afvoer. Den botter, dien bij de aanvaring een paar lekken kreeg en veel water maakte, zette men zoo spoedig mogelijk op het strand. Zoodra het tij dit toeliet is men begonnen met de lekken te dichten, hetgeen des avonds in zoover was gelukt,, dat men den terugtocht naar Breskens kon aana- kaarden. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. LOOP DER BEVOLKING. DOMBURG. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. j.l.: 1302 personen (644 m. en 658 v.) Er werden in 1932 geboren 10 jongens en 7 meisjes; vestigingen 22 m. en 27 v. pers.; over leden 4 m. en 6 v. pers.; vertrokken 17 m. en 34 v. pers. (Bevolking einde 1931 1297 personen.) GRIJPSKERKE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec, j.l, 914 personen (479 m, en 435 v.) Er werden in 1932 geboren 13 jongens en 10 meis jes; vestigingen 22 m. en 15 v, pers.; overleden 4 m. en 7 v, pers.; vertrokken 30 m. en 26 v. pers. (Bevolking einde 1931: 921 personen). OOSTKAPELLE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l. 1406 personen (693 m. en 713 v.) Er werden in 1932 geboren 13 jongens en 15 meis jes; vestigingen 49 m. en 62 v. pers.; overleden 6 m. en 5 v. pers.; vertrokken 40 m. en 42 v. pers. (Bevolking einde 1931 1360 personen). MELISKERKE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l. 723 personen (370 m. en 353 v.) Er werden in 1932 geboren 10 jongens en 13 meis jes; vestigingen 8 m. en 13 v, pers.; overleden 2 m, en 3 v. pers., vertrokken 12 m. en 17 v. pers. (Bevolking einde 1931 713 personen.) N. EN ST. JOOSLAND. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l. 1181 personen (609 m. en 572 v.) Er werden in 1932 geboren 13 jongens en 12 meisjes; vestigingen 30 m. en 39 v. pers.; overleden 4 m. en 9 v. pers.; ver trokken 29 m. en 27 v. pers. (Bevolking einde 1931 1156 personen). RITTHEM. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. j.l. 652 per sonen (340 m. en 312 v.) Er werden in 1932 geboren 7 jongens en 8 meisjes; vestigingen 16 m. en 10 v. pers.; overle den 3 m. en 1 v. pers.; vertrokken 16 m. en 10 v. pers, (Bevolking einde 1931 641 personen.) SEROOSKERKE (W.) De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l. 1642 personen (826 m. en 816 v.) Er wer den in 1932 geboren 17 jongens en 14 meisjes; vestigingen 25 m. en 35 v. pers.; overleden 4 m. en 13 v. pers.; vertrok ken 37 m. en 43 v. pers. (Bevolking ein de 1931: 1648 personen). ST. LAURENS. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l.: 1182 personen (579 m. en 603 v.) Er werden in 1932 geboren 13 jongens en 16 meisjes; vestigingen 46 m. en 56 v. pers; overle den 3 m. en 0 v. pers; vertrokken 46 m. en 56 v. pers. (Bevolking einde 1931: 1157 personen.) VROUWENPOLDER. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l, 10.45 personen (545 m. en 509 v.) Er werden in 1932 geboren 13 jongens en 15 meisjes; vestigingen 18 m. en 11 v. pers.; overleden 3 m. en 5 v. pers.; ver trokken 22 m. en 15 v. pers. (Bevolking einde 1931: 1042 personen.) VARIéTé TEGEN RADIO. (British Broad-casting). i De vaudeville-programma's, welke de B.B.C. haar luistervinken geeft, zijn al tijd als het ware gedragen door variété- artisten van naam. Zonder de sterren van de „halls" (zooals de variété-the aters gewoonlijk worden genoemd) zou de luidspreker, wanneer deze het lichte vaudeville-vermaak verschaft, weinig onderhoudend zijn. Verheelt u dan den schrik van de B.B.C,, toen dezer dagen plotseling en onverwacht het Verbond van Variété-ondernemers, waarbij de be langrijkste theaters zijn aangesloten, decreteerde, dat artisten onder contract niet meer voor de microfoon mochten optreden Het besluit kwam zoo opeens, dat een paar bekende neger-zangers, die 's avonds juist voor de microfoon zouden verschijnen, om hun afwezigheid in het programma moesten worden ver ontschuldigd. En verscheidene andere populaire artisten zouden volgende avonden hun nummers ook niet in Bro adcasting House kunnen geven. Het bleef echter bij de eene teleurstelling. De vau deville-programma's van de B.B.C. zijn voorloopig gered. In een haastig bijeen geroepen conferentie waren de variété- directeuren zoo vriendelijk (om de luisteraars van de B.B.C. niet teleur te stellen) den ban voor veertien dagen in te trekken. De questie is dus geens zins van de baan. Het vooruitzicht is- echter, dat een regeling tot stand zal komen, waarbij de B.B.C, aan de on dernemers een geldelijke vergoeding geeft voor het optreden voor de mi crofoon van artisten, die tevens bij contract in de variété-theaters verschij- nén. Deze regeling als zij tot stand komt, is voor de ontwikkeling van radio- vandeville niet gunstig. De zaak is en de fout is dat al die nieuwe vor men van openbare vermakelijkheid bij elkaar klaploopen en dat men niet de moeite neemt te zoeken naar een ei gen karakteristieke techniek en uitings vorm. Acteurs en actrices spelen stui vertjewisselen tusschen tooneel, film, gramofoon en microfoon, terwijl elk dier ontspanningsvormen voor de gramofoon moge het dan niet zoo sterk gelden hun eigen bijzondere eischen van voordracht en techniek stellen en daarom ook hun eigen artisten moesten hebben. Nu de B.B.C. leentjebuur blijft spelen bij het variété, is de drang om eigen radio-komieken en radio-spelers te kweeken minder groot. De meeste variété-artisten voldoen alleen voor de microfoon omdat het publiek hen goed kent van de „halls" en hun persoon lijkheid en grimassen en verschijning verbindt aan de woorden, welke door den luidspreker komen. Het geestes^ oog vergoedt wat de radio onthoudt. Maar de B.B.C., die hoog wil reiken en dat vaak ook doet (zooals b.v, in radio-,,tooneel"-stukken, waarvoor zij langzamerhand een verrassend effec tieve techniek heeft ontwikkeld, die geen verband meer heeft met het nor male tooneel) kan niet tevreden zijn met haar vaudeville-nummers, die een voudig surrogaten zijn van het cabaret en het variété. Merkwaardig is, dat de jongste ontspanningsvorm van alle, te levisie, van het begin af tot op zekere hoogte haar eigen uitdrukkingmiddelen, haar eigen techniek heeft geopenbaard. Maar hier moest het. Televisie-vertoo- ningen zijn alsnog onzichtbaar indien men de spelers en het tooneel niet in bizarre vormen en scherp contrastee- rende tinten zet. BELGIE, De verschijning te Beauraing, Het gerucht, te Beauraing en elders in omloop gebracht, als zou de heilige Maagd Dinsdag, voor de laatste maal, in den tuin der kloosterschool aldaar, verschijnen, had een ontzaggelijke me nigte, welke door sommige couranten op 25.000 personen wordt geschat, naar de plaats doen samenstroomen, waar de vijf kinderen, sedert een maand, bijna dag aan dag, het wonderbare en door velen bovennatuurlijk geachte visioen hebben gehad, aldus meldt de corr. van de N.R.C. Toen de kinderen verschenen en zich in de duisternis, een weg baanden door de ontzaglijke, donkere menschenmassa, bereikte de spanning haar hoogtepunt. Nauwelijks hadden de kinderen eenige malen het „Wees gegroet, Maria" gebe den, of zij ploften neer, als het ware door den bliksem getroffen. Af en toe braken de kleinen hun gebed af, terwijl ook nog geconstateerd werd dat het meisje Voi- sin het langst in den extatischen toe stand bleef en tot tweemaal toe „Ja" antwoordde op eene, blijkbaar door een onzichtbaar persoon gestelde vraag. Toen het visioen weer verdwenen was en de kinderen, in het kloostergebouw, werden ondervraagd bleken zij zeer uit geput te zijn. Drie hunner barstten in snikken los. Een der meisjes Deeimbre verzekerde dat de verschijning gezegd had: „Vaarwel. Ik ben de Moeder; Gods, de Koningin der Hemelen. Vergeet niet te bidden Met de kleine Fernande Voisin zou de „verschijning" het volgen de gesprek hebben gehad: „Bemint U mijn Zoon?" Ja. „Bemint U mij?" Ja. „Offer U dan op voor mij. Vaarwel". Het zusje van Fernande Voi sin, Gilberte, zou de heilige Maagd heb ben hooren zeggen: „Ik zal de zondaars bekeeren Vaarwel Wat de twee overblijvende kinderen: een jongetje Voi sin en een meisje Deyeimbre betreft, meer dan het woord „Vaarwel zeiden zij niet te mogen herhalen daar de rest van het gesprek met de heilige Maagd al leen voor hen bestemd was. Toen de wachtende menigte vernam dat de verschijning niet meer zou terug- keeren, maakte zich van velen een groo- te ontstemming meester. Sinds Oudejaar slapende. De Ant- werpsche politie heeft op het oogenblik een eigenaardig geval te onderzoeken: in een der hospitalen van de stad, is n.l. een jong echtpaar in verpleging, waar van geconstateerd werd dat 't op oude jaarsavond is ingeslapen en thans nog niet wakker is geworden. Daar de man vertegenwoordiger was van chemische producten, bestaat de mogelijkheid, dat hij en zijn vrouw een te sterke dosis van een of ander slaap middel hebben ingenomen. De Antwerpsche haven in 1932. Volgens de verschenen statistiek der Antwerpsche Haven kwamen in het af- geloopen jaar 9.407 schepen binnen met 19,666.745 ton tegen 10.559 schepen met 22.388.342 ton in 1931. Engeland zond dat jaar 3.195 schepen, Duitschland 1.884 en Nederland 992. Nederland blijft zoo doende de derde plaats in de Antwerp sche haven behouden. Geheimraad Herman Teirlinck, Herman Teirlinck, de ook in Nederland zeer bekende Vlaamsche schrijver, die, na den oorlog, aan prins Leopold gerui- men tijd les heeft gegeven in de Ne- derlandsche taal, letterkunde en kunst geschiedenis, is naar de Brusselsche cor respondent van de „N. R. C." verneemt, door Koning Albert benoemd tot ge heimraad in dienst van den Koning en van den Kroonprins. Telefunken Service: LJ.VAN'TWESTENDE, MIDDELBURG: Korte Gortstraat 343, Telefoon 387. VLISSINGEN: Walstraat 46, Tel. 254 Telefunken Service Goes: JAC. VAN ZWEEDEN, Groote Markt. Telefoon 367. (Ing. Med.) FRANKRIJK. Versterking O. grens. Met ingang van 1 April zullen belangrijke garni zoenswijzigingen voor de versterking van de Oostelijke grens plaats hebben, terwijl ook de sterkte der troepen aan merkelijk zal worden verhoogd. De minister van oorlog is gemachtigd alle maatregelen te treffen, die hem noo- dig schijnen, om de veiligheid van de Oostelijke grens te verzekeren. In de eerste plaats zullen verschillende garni zoenen versterkt worden, om de eenhe den te verkrijgen, die de permanente stellingen in den vestinggordel zullen be zetten. Daartoe zullen ook de regimen ten aan de Oostgrens versterkt worden. Acht regimenten infanterie zullen voortaan elk tot zes bataljons, vier an dere elk tot vier bataljons versterkt wor den, De bewegelijke artillerie in dit ge bied zal versterkt worden tot zes a ze ven batterijen per regiment, terwijl het afweergeschut voor vliegtuigen zelfs versterkt zal worden van 6 tot 12 bat terijen. ENGELAND. Pokken op Ceylon. Op Ceylon heb ben zich den laatsten tijd 56 gevallen van pokken voorgedaan, waarvan 16 met doodelijken afloop. De overheid neemt maatregelen om de heele bevolking in te enten, DUITSCHLAND. De Rijksdag. Het seniorenconvent van den Rijksdag heeft besloten den Rijksdag tegen 24 Januari a.s. bijeen te roepen. Anti-gladheid proces. Een advo caat, die een verkeersongeval had ver oorzaakt, doordat hij, op een gladden weg niet voldoende kon remmen,, stel de de stad Berlijn aansprakelijk voor de bij dit ongeval veroorzaakte schade. De rechtbank wees dezen eisch toe, in het vonnis overwegend, dat de gemeen te verplicht is om te zorgen voor goe de verkeerswegen, welke voldoen aan de eischen der verkeersveiligheid. Naar aanleiding van deze uitspraak heeft de stad Berlijn besloten, het voor beeld van Parijs te volgen en jaarlijks een groot straatoppervlak te voorzien van een betondek, dat een afdoende verkeersveiligheid waarborgt. Gewetenswroeging. De gemeen te-ontvanger van Zeven bij Bremen heeft zich ter beschikking gesteld van de justitie. In een aan den burgemeester gerichten brief deelt hij mede, tot het jaar 1928 20.000 mark te hebben ver duisterd. Hij kan het niet met zijn ge weten in overeenstemming brengen ook in het nieuwe jaar in functie te blijven en stelt zich deswege ter beschikking. POLEN. Wolvenjacht. Naar uit Warschau vernomen wordt, zal er in Polen een al- gemeene drijfjacht langs de 800 km, lan ge Russische grensgebieden worden ge houden, om de wolven onschadelijk te maken die in groote kudden uit Rusland in westwaartsche richting zijn getrok ken en die groote verwoestingen hebben aangericht. Zij verscheuren paarden, schapen en ander vee en zelfs menschen zijn ten slachtoffer gevallen aan deze hongerige roofdieren. Het verkeer tusschen de afgelegen dorpen in de omgeving van Wilna'is al leen mogelijk in gezelschap van goed ge wapende personen. BULGARIJE. Middeleeuwsche wraakmoord. In 't ziekenhuis te Sofia heeft de verpleegster Konstantinova de in het ziekenhuis in verband met zijn wonden opgenomen moordenaar van den journalist Estimof, Trajanoff geheeten, in den nacht dood geschoten. Trajanoff werd door de poli tie streng bewaakt. Slechts de verpleeg ster Konstantinova en de artsen moch ten in de ziekenzaal komen, waarin 16 zieken lagen. De verpleegster had een

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 9