SPORT. LEGER EN VLOOT. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. ais- «ah Z. V. B. MINDER DOODELIJKE MIJN ONGEVALLEN. ,0tDece«lber Vergaderingen, Concerten, enz. MIDDELBURG. GOES. een fout zal blijken te zijn, als wij geen voldoende kracht bezitten, om dien overgangstijd nog uit te zingen? Laten wij de waarheid toch onder het oog durven zien! Niet wij sluiten ons af, maar we worden afgesloten en wan neer men nu een muur om ons huis trekt, waardoor onze bewegingsvrij heid, ook in het vinden van onze be staansvoorwaarden zeer is beperkt, laat ons dan toch verstandig zijn en roeien met de riemen, die we hebben. Laten we dan 't oog richten op onzen nationalen bodem en daaraan ontwoe keren, wat hij immers geven kan. Laat dat gebeuren bewust, uit welbegrepen eigenbelang geboden. Niet anders dan logisch in het dan, als de cultuur wordt ingesteld op de voortbrenging van dat gene, wat we in ons land noodig heb ben. Waarschijnlijk zouden velen spoe diger voor dit stelsel gewonnen zijn, als dit niet, zooals zoo vaak gebeurt, bewust of onbewust zoo ontzettend in gewikkeld werd voorgesteld. Gerust, de boer heeft grooter aanpassingsver mogen dan men vermoedt. Als met vas te hand de groote lijnen worden uitge zet, dan kan men veel daarbij aan het gezond verstand van den boer, rustend op ervaring, overlaten. Met bedrijfs- technische bezwaren behoeven de Ka merleden hun hoofden niet te breken, dat zal in de practijk wel medevallen, alleen de enge partij-politiek moet plaats maken voor de nationale ge dachte. Moge 1933 dit ons spoedig brengen! Goede boter. De Coöperatieve Melkinrichting en Stoomzuivelfabriek „Walcheren" te Middelburg verwierf ook over 1932 weder een diploma voor de resultaten behaald bij de boterkeuringen vanwege den Coöp. Brabantschen Zuivelbond. Het, vervaardigen van nestkasten voor nuttige vogels. De Plantenziektekundigen Dienst ves tigt de aandacht van hen die den vogel stand in bosschen en parken willen be vorderen, erop, dat het nu tijd is om de daarvoor benoodigde nestkasten te doen vervaardigen ten einde deze in Februari op te kunnen hangen. In Mededeeling No. 17 van dezen Dienst: Vogelcultuur door middel van nestkasten, zijn alle gegevens vermeld, die noodig zijn bij het vervaardigen, plaatsen, onderhouden en eventueel con troleeren van deze nestkasten o.m. de maten van alle onderdeelen dezer nest kastjes. Voor instellingen die voor eigen ge bruik, voor werkverschaffing of voor op voeding nestkasten in grooter aantal willen vervaardigen, worden modellen van de meest gebruikte kasten tegen kostprijs verkrijgbaar gesteld. Men Wen de zich daarvoor tot den Plantenziekten- kundigen Dienst te Wageningen. Wedstrijdprogramma voor Zondag 8 Januari, le Klasse A, Zeeuwsche BoysZeelandia 3, Goes 2Vlissingen 3. Walcheren 1R.C.S. 1. Middelburg 3Zeeuwen 2. Ie Klasse B. HontenisseSteen. Stoppeldijk-Clinge. Hoofdplaat^"". C. Sluis. BreskensSluiskil. le Klasse C. RenesseZierikzee 2. NoordgouweZonnemaire. Sincto 2Burgh. 2e Klasse A, Hansweert 2Goesche Boys. IersekeGoes 3. 's-H. H.-kinderenHeinkenszand. Hansweertsche BoysKruiningen. 2e Klasse B. Terneuzen 3Scheldestrijders. WestdorpeKoewacht. 2e Klasse C. Middelburg 4Vlissingen 4, 's-H. ArendskerkeR.C.S. 2. 2e Klasse D. Renesse 2Zierikzee 3. Noordgouwe 2Zonnemaire 2. Sinoto 3Burgh 2. 2e Klasse E. F. C. Sluis 2Hoofdplaat 2, IJzendijke 2Biervliet. Zwsch Vlaamsche BoysHoogeweg. 3e Klasse A. Zeeuwen 4Middelburg 6. Vlissingen 5Eiland Boys 2. 3e Klasse B. Sluiskil 2Stoppeldijk 2. O. N. W. 2—B. K. V. V. Terneuzensche BoysWestdorpe 2. Wedstrijdprogramma voor Zaterdag 7 Januari. Afd. I. Z. S. C.Othene. gisteren opnamen voorbarig, en staat een en ander nog geenszins vast, De kapitein ter zee LI. A. Roms winckel, ondercommandant der marine te Amsterdam, zal, op zijn verzoek, met ingang van 1 Februari a.s. den zeedienst met pensioen verlaten. Ter aarde bestelling gep- vice-admiraal J. Soutendam. Woensdagmiddag is onder groote be langstelling op Nieuw Eik en Duinen te Den Haag ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van den gep, vice-admi- raal J. Soutendam, Nadat enkele familieleden woorden van afscheid hadden gesproken, schetste de heer Houwing den thans ontslapene als vriend gedurende vele jaren. Bij de marine was vice-admiraal Soutendam tot den hoogsten rang geklommen en in de mobilisatiejaren voerde hij het com mando over het hoogste eskader, om daarna als vlagofficier het bevel over de stelling Den Helder op zich te ne men. Schout bij Nacht De Graeff bracht 'n afscheidsgroet namens actief dienende zeeofficieren. Tenslotte sprak de heer Mijs uit O o s t b u r g, gedelegeerd-commissaris der stoomtram-mij. BreskensMalde- ghem, woorden van afscheid namens deze maatschappij. Naar wij van andere zijde verne men is het bericht betreffende de op wachtgeldstelling van officieren van het 14e regiment in den vorm, zooals wij het' Drie-en-twintig in 1932. Het aantal ongevallen met doodelij- ken afloop in de mijnen in Limburg bedroeg in 1932 drie-en-twintig. Hiervan gebeurden er in de Staats mijnen veertien, in de gezamenlijke particuliere mijnen negen. De totaalcij fers voor 1931 waren 27 (16 en 11); 1930 28 (11 en 17); 1929 30 (8 en 22). DE ROTTERDAMSCHE TRAM. Voor de Rotterdamsche Electrische tram was 1932 geen voordeelig jaar. Zij heeft in de maand December vervoerd 5.829.816 reizigers, met een opbrengst van 602.132, tegen 7.049.245 reizigers en 728.411 opbrengst in December van het vorige jaar. De jaarcijfers zijn: 73.098.344 reizigers met 7.501.712 opbrengst, tegen 86,538.477 reizigers en 8.567.740 op- orengst in 1931. EEN BENDE JEUGDIGE DIEVEN AANGEHOUDEN. Men zal zich her inneren dat in den avond van 22 Dec. j.l. 3 jongelui werden aangehouden als verdacht van diefstal van een viertal rij wielplaatjes, gepleegd in de omgeving van het Zuiderpark te Den Haag. De ze arrestatie heeft geleid tot de opspo ring van een heele club of bende van jongens van 16 tot 21 jaar, die er in den laatsten tijd hun werk van maakten niet slechts rijwielbelastingmerken, doch complete auto's te stelen en bovendien af en toe inbraakjes te ondernemen, om zich aldus te voorzien van chocolade, sier, sigaretten enz. De strooptochten werden zoowel in de stad als in de om geving tot zelfs bij Warmond gehouden. Het onderzoek in deze affaire heeft ge leid tot de aanhouding van een 16-tal jongelieden. Gezocht werd naar zekeren W. K,, doch die bleek reeds in een tuchtschool te zitten. Van de overigen zijn er reeds verschillenden in het huis van bewaring ingesloten. Bijna al deze tyeden waren vroeger reeds met de po- itie in aanraking gekomen. Enkele hun ner hadden nog verschillende maanden tuchtschool te ondergaan. Ongelukken. Woensdagmorgen is nabij Heker dorp 'n auto bestuurd door den 35-ja- rigen U. v. O. uit Oudewater op den on- bewaakten overweg door een trein uit Gouda gegrepen en totaal vernield. De heer Van O. is in een sloot terecht ge komen. Het slachtoffer is overleden. Vermoedelijk is het ongeval aan den mist te wijten. Branden. Woensdagnacht brak brand uit in een huisje aan den Schotlanderweg te W ij k a. Duin, bewoond door de wed. W. De brand vond gretig voedsel in het ten deele van hout gebouwde huisje, waar door twee onder hetzelfde dak gebouw de belendende perceelen eveneens vlam vatten. Deze konden echter dank zij de hulp van de inmiddels gearriveerde Wijk aan Duinsche brandweer voor een deel behouden blijven. De oorzaak van den brand is onbekend. BRAND IN EEN TABAKSPAKHUIS. In het tabakspakhuis van de firma Z. te Amsterdam is Dinsdagavond op de tweede verdieping brand uitgebro ken in den aanwezigen voorraad tabak. Het vuur breidde zich vrijwel uit over de geheele verdieping van het pakhuis, zoodat spoedig van voor tot achter de over den zolder verspreidde tabak in lichte laaie stond. De vlammen drongen tot den luchtkoker, die door het ge heele huis loopt, door en sloegen zelfs een oogenblik boven het dak uit. Ook viel brandende tabak door den luchtko ker naar beneden en stak een aantal manden, dat op den beganen grond van het pakhuis stond, in brand. De tweede verdieping brandde echter zoo goed als geheel uit terwijl de begane grond en eerste verdieping ernstige wa terschade kregen. Slechts de derde verdieping bleef ongeschonden. Er bevond zich vrij veel tabak in het pakhuis zoodat de schade, die nog niet aanstonds kon worden vastgesteld, aanzienlijk is. FELLE BRAND. Dinsdagnacht is in de uitspanning „Du Commerce" van üen heer J. K., gelegen aan sluis 8 van de Zuid Willemsvaart onder de gemeen te Helmond een felle brand ontstaan, die het geheele pand vernielde. De ei genaar werd door het geknetter van het vuur gewekt, Hij kwam tot de ontdek king, dat hij zijn huis langs den gewonen uitgang niet meer kon verlaten. Door een slaapkamerraam gelukte het hem met zijn vrouw in nachtgewaad veilig uit het huis te komen. Enkele kleeding stukken en een cassette, waren de eeni- ge voorwerpen welke medegenomen konden worden. Toen de brandweer ar riveerde stond zij voor een hopelooze taak. De geheele inboedel die' o.a. een electrische piano en radio-installatie, vei sterkers enz. ter waarde van 7000 bevatte, is vernield, ongeveer 300 rie ten stoelen, tafels, enz. zijn een prooi der vlammen geworden, terwijl de heer K. ook door zijn verlies van zijn gehee le correspondentie betreffende zijn café en scheepsbevrachtersbedrijf gehandi capt is. De schade is zeen aanzienlijk. De oorzaak van den brand is vermoede lijk te wijten aan de kachel. RATTENPLAAG IN BRABANT. In de Brabantsche Kempen woedde verleden winter in een aantal plaatsen speciaal te B u d e 1 en omgeving, een ware rattenplaag. Zóó ernstig bleek het euvel te zijn, dat zelfs een wetenschap pelijk onderzoek werd ingesteld naar 't soort rat, dat in ontstellende mate vooral den landbouwers hinder en scha de berokkende. Had men, na de verschillende klop jachten die verleden winter op het on gedierte werden gehouden, de hoop ge koesterd, dat men voor de toekomst van de plaag grootendeels zou verlost zijn, deze hoop is ijdel gebleken. Opnieuw komen in enkele Brabantsch-Kempische dorpen de ratten in zeer grooten getale voor. Het lugubere ongedierte richt groote schade aan in de korenvoorra- den. De dieren dringen in kolonies door tot de voederbakken der varkens, al waar zij zich aan het varkensvoer te goed doen. Schuren en stallen wemelen van de ongewenschte langstaarten, die zelfs ook de slaapvertrekken in de boe renwoningen onveilig maken. Het doet aan de geschiedenis van den rattenvan ger van Hameln denken, als men hoort, dat in één schuur soms 80 tot 100 ratten op één dag worden gevangen. TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND. Dinsdagmiddag is een felle brand ont staan in de boerderij van den landbou wer J. van T. aan den Papendijk te Geffe-n. Het vuur vond gretig voedsel in het rieten dak. In een oogwenk stond de hofstede in lichte laaie. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat van den inboedel niets kon worden ge red. Een paard en eenige kippen kwa men in de vlammen om. De boerderij met stalling en schuren zijn tot den grond toe afgebrand. Ook de landbouw- inventaris en een partij hooi en stroo gingen verloren. Tengevolge van den feilen wind sloe gen de vlammen over naar een naastbij- gelegen boerderij van den landbouwer en brandstoffenhandelaar S. Daar heeft men het vee en een gedeelte van den inboedel in veiligheid gebracht. Ook de ze boerderij met schuren ging in vlam men op. Een groote partij brandstof welke in een van de schuren was opge slagen, is verbrand. Het krachtdadige optreden van de omwonenden kon de tegenovergelegen boerderij van v. d. D., welke eveneens door het vuur aangetast dreigde te wor den behouden blijven. Deze liep veel wa terschade op. De boerderijen waren slechts laag verzekerd. Een BRUTALE STREEK. Te Eindhoven vroeg een onbekend man op straat vuur aan den melkventer W. P. Terwijl deze zijn sigaar toestak, rukte de onbekende de geldtasch van den schouder van den melkventer. De laatste gaf zijn aanvaller een trap tegen den buik en sloeg hem met een melk- flesch op het hoofd, maar de aanrander zag toch nog kans er met dé tascli van door te gaan. De tasch had een inhoud van plm. 30. EIGENAARDIG STERFGEVAL. De 26-jarige P. v. d. L., wonende bij zijn ouders in de Snikkervaardersgang te Groningen is Maandagmorgen door zijn vader dood in de gang gevonden, 't Bieek, dat de kameraden hem 's nachts thuis hadden gebracht in de meening, dat hij zwaar beschonken was. Het lijk vertoonde geen uiterlijke verwondingen. Het is door de politie in beslag geno men. De Maasbode verneemt nader dat het onderzoek heeft uitgemaakt, dat niet aan misdrijf behoeft te worden gedacht. INBRAAK. Te Murmerwoude (Fr.) is ingebroken bij de alleen wonen de bejaarde juffrouw S. van K.. Door 't uitsnijden van een paneel van het ka merblind is de inbreker de woonkamer van het huis binnengedrongen, waar hij in de kasten alles overhoop heeft ge haald. Mej. van K. had haar geldswaar dige papieren en andere voorwerpen in de kluis van een bank geborgen, zoodat de buit van den inbreker niet groot was. De inbraak werd 's morgens pas ont dekt. SMOKKELARIJ, De gemeentepo litie te Ve n 1 o heeft 1000 kg. Duitsche margarine in beslag genomen, welke frauduleus was binnengesmokkeld. Drie personen, die de margarine Ver voer d e.n wisten op de komst van den agent in het nachtelijk donker te ontkomen. Men is de smokkelaars op het spoor. NOGMAALS DE STOOMBOOTDIENST OP DE WESTER-SCHELDE. Ons relaas is opgeschroefd, opge smukt en onwaar althans wat betreft het 2 uur later thuis komen, dat kan maar 10 minuten schelen. Ziedaar des poedels kern, van des heeren Buijze's tegenschrift. Maar zijn voorlichting is verkeerd. Immers kan een kind wel snappen dat 35 km. wel te rijden is in een uur tijds, maar dan bijv. op den weg Neuzen Sas van Gent. Anders wordt zulks als men die 35 km. moet rijden over een route welke vol bochten is, voor één derde slecht bestraat is, en waar nog twee bruggen in voorkomen! Van ervaren, ter plaatse bekend zijn de automobilisten en dat is de heer Buijze niet zien wij gaarne weerleg ging tegemoet. Aannemende dat men geluk heeft, geen bruggen open vindt, en men dus slechts 10 minuten later thuiskomt, blijft toch nog het feit be staan dat men 35 km. om moet rijden na een moeilijken zwaren dag, over een slechten weg, biji avond. Om nog niet te spreken van de moeite en last welke men heeft, om het geld van het retour biljet terug te onvangen, hetwelk men des morgens genomen heeft. Voor de redactie spijt hét ons dat zij meende een onderschrift te moeten plaatsen zonder vooraf eerst eens te on derzoeken, of hetgeen de heer Buijze schreef óók geen overdrijving is! Hoogachtend, Middelburg. H. van Putten. [Wat het verwijt aan ons betreft, wij hebben er in hoofdzaak slechts op wil len wijzen, dat in het algemeen elke overdrijving schaadt. Indien in het on derhavige geval de heer Van Putten ge lijk mocht hebben, dan spijt het ons, dat hij onze als algemeen bedoelde opme- king heeft opgevat als tegen de waar heid van zijn betoog gericht. Dat was toch onze bedoeling niet. Red.] o KERK EN VREDE. Het z.g. „Centraal Comité tot Waar schuwing tegen Eenzijdige Ontwape ning" gaat voort met „Kerk en Vrede" in een valsch daglicht te stellen. Het Comité begint thans grof geschut te gebruiken en te spreken van „sabo tage", „oproer" en andere dikke woor den. Wij vragen in gemoede: meent men heusch dat de 400 voorgangers, 9000 gemeenteleden van allerlei kerk en richting die zich bij „Kerk en Vre de" hebben aangesloten, juist om ernst te maken met hun christelijk geloof, al dus aangeduid mogen worden? Doch in de christelijke gedachtewereld is het co mité niet thuis. Daarom heeft het tot nog toe steeds vermeden, om ons op ons beginsel aan te vallen. Wat het pacifisme aangaat, zweert 't comité nog steeds bij de oude leuze: „Si vis pacem, para bellum!" wenscht gij den vrede, houdt u dan paraat voor den oorlog. Naar óns oordeel heeft deze leu ze haar onbetrouwbaarheid afdoende bewezen. Ook zetten wij achter het woord „verdediging" een vraagteeken. Niet alleen omdat in den wereldoorlog alle volken gemeend hebben zich te „verdedigen", maar ook omdat in den toekomstigen luchtoorlog verdediging onmogelijk zal blijken. Maar nog afgezien van deze laatste opmerkingen, wij zien den waren vre- desweg in geheel andere richting. Wij gelooven niet, dat de werkelijke vredes wil bevorderd kan worden, terwijl de volken voortgaan zich te oefenen in oor logsbedrijf, en dit bedrijf, zelfs door de kerken, wordt goedgepraat, dit bedrijf, dat van élke moreele basis is losgesla gen en waarop naar ons intern, congres te Ziirich van 1931 terecht ver klaarde de vloek ligt van God. Wij meenen, dat de Kerk een heel andere taak heeft, dan dit te sanctioneeren. En wij zijn overtluigd, dat het Werk van Genève nooit en te nimmer zal slagen, tenzij het christelijk geweten, dat God dank in alle landen begint te spreken, het heele oorlogssysteem in naam van Christus veroordeelt en verwerpt. „Kerk en Vrede" wil niet anders dan het christelijk geweten op dit punt wek ken en tot uiting brengen. Genoemd co mité zou dat geweten gaarne het zwij gen opleggen. Maar dit zal niet geluk ken! Want nog eens: wij willen oprecht en eerlijk der Overheid geven wat der Overheid is, maar wij willen bovenal: Gode geven wat Godes is. Wanneer men meent, dat tusschen beider eischen nooit conflict kan bestaan, dan kent men nóch de geschiedenis nóch de christe lijke waarheid. Welnu, hier is zoo'n con flict, een conflict dat steeds duidelijker S^SÊSSBSSSÊSSÊSSSB3SSBSSBSSSSS!BÊSm. wordt. En de groote vraag van dezen tijd is: „welke zijde kiest gij?" Wat ons betreft: wij hebben gekozen. G. J, Heering, Voorzitter van „Kerk en Vrede". [Discussie gesloten. Red.] m uur vanvan auto ets Electro-Bioscoop (Markt). Dage- gelijks doorloopende voorstellin gen om 7 en 9 uur. Zondags Ma- tinée om 3 uur. Flora-Bioscoop (Noordstraat), da gelijks doorloopende voorstellin gen. 7.30 uur. Zondagmiddag 36 uur matiné. Zaterdag 7 Januari. St. Elisabeth- vereeniging. Kindervoorstelling. Operette De Kabouters van berg „Jokjo". Schouwburg 2 uur. Zaterdag 7 Januari Feestavond t. b. Kinderfonds P. T. T. St. Joris. 8,15 uur. Dinsdag 10 Januari. Bijeenkomst In stituut v. Arb, Ontwikkeling, afd. Middelburg. Spr. E. P. Zandijk, Vooruit 8.15 uur. Woensdag 11 Jan, Lezing Natuur kundig Gezelschap, Spr, J. C. Mol te Haarlem. V r ij d a g 13 Jan. Concertvereeniging A. Trianti (zang) Concertzaal 8.15 u. Zaterdag 14 Januari Arbeiders sportbond, Schouwburg. Maandag 16 Januari. Inleidende cau serie regisseur A. Defresne Abon- nem. tooneelvoorstelling van 18 Jan. De Vergenoeging, 8.15 u. Woensdag 18 Januari. Abonnem.- Tooneelvoorst. N.V, Amsterdam- sche Tooneelvereeniging „Het Verleden eener Vrouw". Schouwburg, 8.15 uur. V r ij d a g 20 Januari, Lezing Geschied en Letterkundige Vereeniging. Spr. Th. van Erp te Den Haag. Zaterdag 21 en Zondag 22 Januari Instituut v. Arb. Ontwik keling, afd. Middelburg, Weekend cursus over het Russische Vijfja renplan. St. Joris 4 uur. Donderdag 26 Januari. V.A.R.A., afd. Middelb. Een vroolijke Loui« Davids-avond. Schouwburg. V r ij d a g 27 Jan. Uitvoering Middel- burg's Mannenkoor. Concert- en en Gehoorzaal 8 uur. V r ij d a g 27 Jan. Uitvoering Middel burgs Mannenkoor. Concert- en Gehoorzaal 8 uur. Woensdag 1 Februari, Lezing Na tuurkundig Gezelschap, Spr. dr. C. H. Sluiter te Vught. Woensdag 1 Febr. „Liefde in den Sowjet-Staat". Arbeiders Abon. Tooneel. Gezelschap Verkade Schouwburg. Woensdag 1 Februari. „Hosanna'', Middelburg. Gen. Rep. „Paulus' v. Mendelssohn, Concertzaal. Donderdag 2 Februari. „Hosanna", Middelburg. Jubileumuitvoering „Paulus" v. Mendelssohn, Con certzaal, Donderdag 9 'Februari. Abonnem. Tooneelvoorstelling, Centraal Tooneel „Domino". Schouw burg 8.15 uur. Davinds Prins van Oranje 8.15 uur. Landbouw Bioscoop, Vrijdag, Zaterdag, Zondag, Maandag en Dinsdag, iederen avond 8 uur voorstelling. Zondag matinée 3 u. Cinema theater „Slot Oste n- d e", Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Dinsdag iederen avond 8 uur Zaterdag 7 Jan. Gezelschap Louis Davids Prins van Oranje 8 u. D o n de r da g 12 Jan. Lezing ir. v. d. Plassche, Goes. Schuttershof 8 u. Zaterdag 21 Jan. Feestavond t. b. Kinderfonds P. T. T. Prins van Oranje. 8.15 uur,

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6