ZEELAND. DE R00DE VULPENHOUDER KERKNIEUWS. ONDERWIJS. Doos 30 en 60 et. KUNST EN WETENSCHAP. RECHTZAKEN. VERKEERSWEZEN P. T. T. LANDBOUW. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT} VAN DONDERDAG 5 JANUARI 1933. No. 4. MIDDELBURG. WALCHEREN. TH0LEN. 10). - 1933. i De bevolking. Op 1 Janpari 1932 bestond de bevol king van Middelburg uit 8699 mannen en 9720 vrouwen, totaal 18419. Er ves tigden zich 414 mannen en 549 vrouwen en geboren zijn 128 mannen en 153 vrou wen, een toename dus met 542 mannen en 702 vrouwen of 1244 personen. Vertrokken zijn 416 mannen en 571 vrouwen, en overleden 86 mannen en 102 vrouwen, totaal 502 mannen en 673 vrouwen, of in het geheel 1175 personen. Er is dus een totale vermeerdering met 40 m. en 29 vr. of 69 personen, en be droeg het aantal inwoners op 1 Januari 1933 18488. Het aantal geborenen overtrof het aantal overledenen met 93, het aantal ingekomen personen was 24 beneden het aantal der vertrokkenen. Wij kunnen dus ook dit jaar weer van 'n vermeerdering van, 't aantal in woners gewagen en tweemaal zooveel als in 1931 toen de toename maar 30 be droeg. Toen waren 25 personen meer vertrokken dan ingekomen maar het sur plus aan geboorten vergeleken met het aantal sterfgevallen was toen maar 55 Het aantal geboorten was in 1931 266, nu 281, het aantal overledenen resp. 211 en 188. Het totaal aantal inwoners is nu weer ongeveer gelijk aan de jaren 1918, 1919 en 1920, toen het resp. 18.433,, 18,478 en 18494 bedroeg. Het steeg in 1924 nog tot 19.420, maar toen trad een geregelde daling in, waaraan nu de beide laatste jaren een einde is gekomen. De kabouters van Berg „Jokjo", Een flink volle Schouwburg voor een operette, qua libretto, muziek en op voering niet anders te noemen dan al leraardigst Die we dus direct maar aanbevelen voor de kindervoor stelling, Zaterdagmiddag. Het gebodene zelf ter wille, en de kas der zoo nut tige hier ter stedelijke instelling: de St Elisabethsvereeniging. Prins en Prinsesje uit legendarische tijden zijn heel erg stout: jokken. Zeggen thuis bloemen te gaan plukken, loopen inderdaad achter het leger der dapperen aan, waarmee de koning ten strijde trekt Ze raken verdwaald, en krijgen de straf der jokkers. Welke? 't Zou niet aardig zijn dat te verklappen: er moet wat te verrassen blijven voor het jong auditorium, overmorgen. Makkelijk en prettig maken de kabouters 't de twee koningskinderen niet; eer ze weer huis toe mogen, dient er veel.... waarheid gesproken! Een sprookje met een leerende (ge lukkig niet beleerende strekking, met fond, in vlotte versregels op vriendelijk- luchtige muziek, direct aanvoelbaar. Hoe geslaagd in alle opzichten werd 't Wat een gemak helpt deze nog heel jonge jeugd-dilettantjes, voor wie 't woord plankenkoorts nog een onbegrepen klank blijft. Hoe rustig en fijn-elegant ac teerden en zongen prins en prinsesje, hoe lustig en leutig dansten en speelden de kabouters, hoe sober-juist ook waren hier kleurcombinaties. En hoe geestig de decors (2e, 3e en 4e bedrijf!); veel bereikt met eenvoudige middelen. Dan was er 't verhalend koor in de orkestruimte. Zij zongen onder lei ding en geaccompagneerd door mevrouw Lambermont, over 't algemeen zuiver, woord voor woord verstaanbaar, en met goede voordracht. Zoo werd 't een avond van groot suc ces voor leider en leidster: den heer en mevrouw LambermontMes, voor de spelers zelf, die merkbaar plezier in hun werk hadden. Vandaar dan ook, dat 't zoo goed ging Het hulde- en dankwoord van mevrouw Schlüter aan den heer en Me vrouw Lambermont, die bloemen en een cadeau ontvingen, in het bijzonder, en aan alle medewerkenden voor en achter de schermen was zonder twijfel namens allen OOSTKAPELLE. In het raaadsverslag dezer gemeente dd. 2 Jan. 1933 ataat dat de heer Maas de 20 opcenten op de pensoneele belasting liever op de ver mogensbelasting geplaatst zag. Dit moet zijn op de grondbelasting. STAYENISSE. Qistermorgen ontstond alhier in den schoorsteeln Van de wo ning van C, van L. o<p d'en Stoofdij'M een begin van brand. Spoedig toege snelde hidp maakte er gauw een einde aan. voorbereidend hooger en algemeen middelbaar onderwijs bij de verplichte vakken van onderwijs in de scholen te willen voegen: Muziek, en bepalin gen omtrent het aantal wekelijksche les uren, 'verdeeling van dit vak over de klassen, bevoegdheid der leeraren enz. vast te stellen bij algemeenen maatregel van bestuur. door A. W. v. E.v. R. Toen hij in Euston afstapte, zag hij er, hoewel hij waarschijnlijk minder had ge slapen dan zijn medereizigers, oneindig minder vermoeid uit. Al het werk, dat hij zich haé voorgenomen, op reis te doen, had hij af, en nu was hij gereed voor een inspannenden morgen op het gerechtshof. Zijn vrouw had gelijk gehad, toen zij zeide, dat alleen een man met een ijze ren gestel den zwaren druk, waaronder hij leefde, kon weerstaan. Hij reed regelrecht naar zijn huis te Westminster, waar het ontbijt hem wachtte, en na een bad te hebben geno men en van kleeren te hebben verwis seld, nam hij een taxi naar zijn kan toor. „Farrer, bel mr. Carter op en zeg hem dat ik hem graag zou willen spreken, voordat hij naar het gerechtshof gaat", riep hij zijn eersten klerk toe, terwijl hij zich naar zijn kantoor spoedde. „U weet toch, dat de zaak verdaagd is, sir Edward?" vroeg de oude man ze nuwachtig. Hij had Kean niet eerder dan laat in den avond verwacht, en voelde zich nu niet op zijn gemak, omdat hij zich bewust Een zich noemend voorloopig co mité te Biezelinge heeft een ver gadering uitgeschreven met het doel 'n stemming der lidmaten te houden om onder het toezicht uit te geraken. Tot kerkvoogd in de Ned. Herv Kerk te Sluis is in de vacature-J Ketele gekozen de heer A. Willems al daar, Ds. A. 'van Griethuysen, Ned Herv. predikant te Mijdrecht, herdenkt heden zijn zilveren ambtsjubileum. Ds van Griethuysen arbeidde achtereen volgens o.a, te O u d-V o s m e e r (1917- 1924) en nu sinds 6 Nov, 1932 te Mij drecht. Ned. HervjKerk, Ds. H. J. Hak te Alkmaar, vroeger te Domburg, is beroepen te Arnhem, Gerei, Gem, Op het tweetal te Gouda komt voor ds. J. D. Barth te Borsselen. Geslaagd voor het examen Ned Handelscorrespondentie „Mercurius" de heer B. M. de Meij te Eindhoven vroe ger te R i 11 h e m. Zeevaartschool te Texel opgeheven. Daar het Rijk met ingang van 1 Apri de Texelsche Zeevaartschool niet meer zal subsidieeren, moet de school worden opgeheven. De heer J. de Groot, de di recteur, is tot directeur der Zeevaart school (met machinistenopleiding) te Harlingen benoemd, Met ingang van 4 Januari is tot tij delijk onderwijzer aan de O. L. schoo te Sir Jansland (Schouwen en Dui- veland) benoemd, de heer A. Luteijn te Sluis. Voor het Mercurius diploma En gelsche handelscorrespondentie is ge slaagd de heer C. de Valk te V 1 i s s i n- g e n. 100-jarige Zeevaartschool, De gemeentelijke zeevaartschool te Rotterdam zal op 27 September a.s, honderd jaar bestaan hebben. Er heeft zich een comité tot herdenking van dit eeuwjubileum gevormd. Muziek als leervak. Naar men aan het „Hbld." mededeelt heeft de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst den minister van Onder wijs, en den Staten-Generaal verzocht in het wetsontwerp tot regeling van 't was, dat hij de verdaging van de zaak had moeten telegrafeeren, in plaats van schrijven. Met de deurknop in de hand bleef Sir Edward plotseling staan. „Wat is dat?" vroeg hij scherp. „Strick land tegen Davies verdaagd?" „Ja, Sir Edward. Wij dachten, dat u dezen morgen uit het Noorden zou ver trekken en dat een brief, als die gister middag gepost was, u wel zou bereiken. Als wij geweten hadden Zijn stem stierf weg. In al de jaren, dat hij bij Kean had gewerkt, had hij hem nog nooit zoo boos gezien. „Maar wij wisten, dat u in elk geval voor het andere getuigenverhoor zoudt komen", begon hij weer. „Mijn order luidde, dat ik onmiddel lijk op de hoogte gebracht moest wor den." Kean's stem klonk ijzig, „Ik schreef u, sir Edward." „En bezorgde mij een heelen nacht reizen voor niets. Altijd telegrafeeren, als er geen zekerheid bestaat omtrent mijn doen en laten. Je wist, dat ik van daag zou komen." „Ja, sir Edward." „In het vervolg zal het mij aangenaam zijn, indien je mijn orders stipt opvolgt. De getuigenissen zijn toch opgetee- kend?" „Dat zal Bentley wel gedaan hebben, sir Edward." (Ingez. Med.) Prof. dr, Johanna Westerdijk. Prof. dr. Johanna Westerdijk, buiten gewoon hoogleeraar aan de rijksuniver siteit te Utrecht, is 50 jaar geworden. In 1906 promoveerde zij tol doktor in de plantkunde aan de Universiteit te Zürich, waarna zij benoemd werd tot directrice van het Ehytopathologisch Laboratorium Willy Commelin Schol ten, thans te Baarn. In 1927 is zij tot bui tengewoon hoogleeraar in de plantkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht be noemd. Mariene Dietrich aangeklaagd. Paramount heeft Mariene Dietrich wegens contractbreuk een proces aange daan, waarin de filmmaatschappij een schadevergoeding van 200.00 dollar eischt. Het gerecnt heeft een voorloo- pige beslissing getroffen, waarbij het Mariene Dietrich wordt verboden voor een andere maatschappij te filmen. Pa ramount eischte tot aan de regeling van deze aangelegenheid een verbod tot vertrek uit het land voor Mariene Die trich. De maatschappij verklaarde, dat schoon de filmster sedert de voltooiing van de laatste film „Blonde-Venus" een wekelijksch honorarium ontving van 4000 dollar, zij plotseling geweigerc heeft mede te werken 2 twee flims. Het contract met Mariene Dietrich eindigt midden Februari. De Arr.-Rechtbank te Maastricht sprak j.l. Maandag J. H. T„ gemeente- onvanger te Hoensbroek verdacht van verduisteringen in dienstbetrekking vrij. De eisch was 4 maanden gevangenis straf. Voor de rechtbank te Almelo is is Dinsdag opnieuw behandeld de zaak van den overval met roof te Vriezen - veen, in den nacht van 10 op 11 Juni j.l. bij het echtpaar Aman, waarbij f 500 werd gestolen en de beide oudjes ernstig mishandeld zijn, De officier van justitie vond geen termen, van zijn oorspronkelijk requi sitoir af te wijken en eischte opnieuw tegen R. K. en H. P., beiden te Sibculo, een gevangenisstraf van 3 jaar en zes maanden en tegen den hoofdschuldige W. A. te Daarlerveen, 4 jaar gevange nisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Zeventig serviezen verduisterd. Voor de rechtbank te Arnhem heeft Woensdag terecht gestaan een embal- leur, die in de jaren van 1930 tot 1932 ten nadeele van een grossier in porce- Kean maakte een plotseling einde aan het gesprek, door in zijn kamer te verdwijnen. „Het komt alleen, omdat hij twaalf uur korter daarginds in het Noorden is geweest", bromde Farrar, terwijl hij zich dankbaar buiten schot haastte. „Hij was vroeger nooit bijzonder op vrije dagen gesteld. Zijn hart is tegenwoordig meer bij zijn vrouw dan bij zijn werk." Daar sir Edward gezegd had, wat hij op het hart had, kwam hij niet meer op de zaak terug, maar hij toonde zich dien dag een lastig meester. Hij werk te met verwoeden ijver en zijn personeel had de grootste moeite, gelijken tred met hem te houden. Het was laat, toen hij zijn kantoor verliet, en toen had hij nog een bundel papieren bij zich, die hem tot na middernacht bezig hield, waarna nog een stapel werk hem tot laat op den volgenden morgen in de stad hield. Sinds een zware hartaandoening lady Kean op den rand van het graf had gebracht, was hij altijd bevreesd, haar voor eenigen tijd te verlaten, en bij de weinige gelegenheden, dat er een groote afstand tusschen hen lag, was het heel lastig, met hem te werken. Gemelijk en buiten zichzelf van on geduld ging hij naar bed, en het eerste wat hij den volgenden morgen op kan toor deed, was, Staveley op te bellen, schijnbaar, om zijn gastvrouw te laten weten, wanneer hij terug verwacht kon lein te Arnhem niet minder dan zeven tig porceleinen serviezen zou hebben verduisterd. De officier van justitie eischte, daar de man reeds zes maal is veroordeeld twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Tegen den heler werd eenzelfde straf geëischt. Classificatie van bedrijfsauto's. Aangezien de in Nederland in ge bruik zijnde bedrijfsauto's vanuit het buitenland worden betrokken, of wel samengesteld worden uit onderdeelen, welke vanuit het buitenland worden ingevoerd, doet zich steeds de moeilijk heid voor, dat niet over volledige door de fabriek gewaarmerkte gegevens be treffende het draagvermogen van de ingevoerde of hier afgebouwde merken wordt beschikt. Om hierin verandering ten goede te brengen, heeft het bestuur van den B.B.N., het initiatief genomen tot het samenstellen van een commissie, wel ke deze aangelegenheid in studie neemt en eene classificatie zal opstel len, welke zooveel mogelijk alle hier in Nederland in gebruik zijnde merken zal omvatten. Het bestuur van de R.A.I heeft met het streven van den B.B.N, zijn instemming betuigd en een zijner leden aangewezen, om zitting in die Commissie te nemen. Ind. Stoomv.Hjnen. Baloeran (uitr.) p. 4 (4 v.m.) Suez. Sibajak 4 (2 n.m.) v. Rotterdam te Ba tavia. Johan de Witt 4 v. Batavia naar Am sterdam. Chr. Huygens 4 v. Amsterdam naar Batavia. JUBILEUM N. KIEVIT (1903—1933). (:-:) De klokken van den Wester toren te Amsterdam hebben door den aether het oude jaar uit- en het nieuwe jaar ingeluid. Goede wenschen zijn daarop gevolgd, kaartjes zijn gewisseld We willen dit goede oude gebruik in eere houden en wenschen dus onzenl lezers: Heil, Zegen, Voorspoed! 1932 is geschiedenis geworden. Voor velen is 't geweest een jaar van moeilijkheden Sommigen zijn daaronder bezweken anderen hebben tot dusver het hoofc boven water kunnen houden, maar zorgvol is het geweest voor allen en wat zal 1933 brengen? Gezaghebben de mannen spreken als hun meeninj uit, dat er een eind is gekomen aan den val, die ons tot dusver heeft mede- gesleept; dat we nu op een punt zijn aangekomen, dat zoowat het niveau aangeeft, waarop we vermoedelijk ge- ruimen tijd ons leven zullen moeten in stellen. Indien dit zoo zoude zijn, dan is het absoluut noodzakelijk, dat we ook ons gemeenschappelijk huishouden daarop inrichten. Hier aan wordt gewerkt door allerlei bezuini gingsmaatregelen, waarop we niet ver der ingaan, als liggende buiten ons ter rein, maar dan moet nog meer dan tot dusver aandacht worden geschonken aan 't landbouwbedrijf, waarin nog al tijd een noodtoestand heerscht, die nog dagelijks nieuwe slachtoffers vraagt en waarvan de gevolgen zich in steeds wij der kring doen gevoelen. Hier is volstrekt nog geen stilstand. Men zal moeten in zien, dat niet geholpen wordt met het aanbrengen van een stut hier of een pleister daar, maar men zal dat bedrijf inderdaad vastheid moeten bijbrengen, worden, maar in werkelijkheid in de hoop, enkele woorden met zijn vrouw te kunnen wisselen en de zekerheid te kun nen verkrijgen, dat het haar goed ging. De verbinding, duurde als gewoonlijk ergerlijk lang, maar toen hij opgeroepen werd, hoorde hij tot zijn verbazing lady Kean's stem aan het andere eind van de lijn. Eigenlijk had zij als naar gewoonte op haar kamer moeten ontbijten, en dat zei hij haar ook. „Ik had wel kunnen denken, dat je iets zoudt uithalen, zoodra ik je mijn rug had toegekeerd, zei hij. „En toch was je van plan, naar mij te vragen, en mij op je gewone, hartelooze wijze uit bed te halen", spotte zij. „Dan had je kunnen teruggaan, zoodra ik je zou hebben gesproken, maar ik vermoed, dat je nu al op bent en ge kleed en voorbereid op een vermoei- enden dag. Die dwaasheid van de vrou wen toch!" Voor de eerste maal sinds zijn komst in Londen had hij vrede met de we reld. Zelfs op dezen afstand deed de in vloed van zijn vrouw zich gelden, en al zijn moeilijkheden waren opgelost door het groote genot, naar haar stem te luisteren, „Toch is er vanmorgen wijsheid in mijn dwaasheid", verzekerde zij hem. „Ik vermoedde wel, dat je vroeg zou opbellen en ik wou je zelf spreken. Ik zou je gisteren al hebben opgebeld, als ARNEMUIDEN. Heden vierde onze gemeenteveldwachter de heer N. Kie vit zijn 30-jarig jubileum. De heer Kievit is den lsten Maart 1897 als agent van politie te Middelburg in dienst getreden, op welke standplaats hij zijn dienst een zestal jaren tot aller tevredenheid vervulde. Den 5den Jan. 1903 werd hij tot ge meenteveldwachter alhier benoemd. In den heer „Kievit vindt men den politieman doch ook „den mensch" In deze gemeente hebben wij geen gemeenteveldwachter, wij hebben Kie vit. De niet altijd brave jeugd (en an deren) roept niet: „daar is de politie" neen, „daer ei Kiviet".... en dan vlug weg. De jubilaris diende gedurende zijn 30-jarige ambtsvervulling in deze ge meente reeds onder vier burgemees ters. waarop het zich tijdelijk zal kunnen stabiliseeren. Dan zal men rekening hebben te houden met de feiten en niet kunnen volstaan met het houden van bespiegelingen, die misschien kunnen uitkomen, doch die ook glad mis kun nen zijn. Dan zal men terug moeten keeren tot de naar onze meening nog altijd geldende waarheid, dat 3e bo dem van een land het natuurlijke ar beidsveld zijner bewoners is en dat het in het belang is van het land om zoo veel mogelijk bewoners in en door die bodemcultuur werk en levensonderhoud te verschaffen. Daarmede wordt een fundament gelegd, waarop het nationa le staatsgebouw kan worden opgetrok ken. Doet men dit niet, dan blijft de, bovenbouw wankelbaar en onveilig. Dit is thans zelfs meer noodig dan in nor malen tijd, nu de bovenbouw zelf hier en daar scheuren doet zien. Wat baat het ons, te wijzen op het verzet, dat in sommige kringen in het buitenland op treedt tegen de bewuste politiek naar „zelfvoorziening", als den anderen dag de pers bericht, dat verhoogde invoer rechten die politiek nog wat zullen ver stevigen? Wat baat het ons, te pro- beeren onzen export te handhaven, als onze afnemers onze producten niet wil len of slechts tegen abnormaal lagen prijs willen afnemen, wat ons volk op millioenen komt te staan? Wat baat het ons, te beweren, dat die zelfvoor ziening bij de buren na eenige jaren ik niet geweten had, dat je 't te druk had om me te helpen. Ik maak mij be zorgd, Edward, en ik heb je noodig." Dadelijk kwam zijn bezorgdheid bo ven, „Je voelt je toch niet ziek?" „Neen, neen, ik ben heelemaal in or de. Dat is het niet. Maar kom zoo gauw mogelijk terug, lieveling. Dat kind, Cyn thia, zit in moeilijkheden en ik wou, dat jij met haar sprak." Keans gelaat betrok. Zoover hij in eenige andere dan zijn eigen vrouw be lang stelde, mocht hij Cynthia Bell graag lijden, maar het was aan twijfel onder hevig, of hij haar ooit eenige aandacht zou hebben gewijd, als lady Kean niet zooveel van het kind had gehouden, Maar toch vond hij niet goed, dat Sy- lil verdriet zou hebben om een of an dere dwaze onderneming van het meis je. „Wat is er nu weer met haar aan de land?" vroeg hij scherp. „Niets. Dezen keer is het niet haar schuld. Maar die jonge man van haar is in een zeer netelige positie, naar het schijnt. Kom zoo gauw mogelijk terug, lieveling, en zie, wat je er aan doen kunt." Kean's booze rimpel werd nog dieper. „De jonge Leslie? Die was ik al verge ten. Wel, wat heeft hij gedaan?" Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5