BEURS- EN Wi SSELKOERSEN. BEURS1HERM0MET1R. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. *1 AMSTERDAM, 5 Januari. Het eerste getal is de vorige notee- fing, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101 Jé101K- Ned. 17 1000-4% 101%—101%. Ned. 31 1000-4 100%—100%. Certificaten-3 863485%. Cert. N.W.S.-2% 71%—70%. O. Indië 22 1000-6 100—100. O. Indië 23 100-6 69%—69%. O. Indië 16 1000-5 99% O. Indië 26 1000-4% 95—95 Denemarken Oblig. 1926-5 9293% Duitschl. 100-7 63%—63% Duitschl. 30 100-5% 59%—60% Engl. W. L. 50-200-5 64 Engl. F.L. 50-200-4 74% 's-Gravenliage 1929b4i/2 IOU/4 Rotterdam 1926-1930-U/2 96-95. Utrecht, prov. 1929vU/2 102 Zeeuws. Hyp. B-5 100%100%. Zeeuws. Hyp. B-4% 100400. A Amsterd. Bank 110110. C Rott. Bankver. 71%74. n ATwentsche Bank 9495, A Pref. Jurgens A 99%99%. A De Schelde N B. 38% A Ver. Papf. v. Gelder 58%63%. C Am. Car Foundry 7%7%. C Am. Smelt Ref. 12%—13%. C Farbenind. I.G. 78%80%. C U. States St. C. 27%—30%. C North Am. Cy. 29%31. A Born. Sum. H.M. 140%142. A Ned. Wol Mij. 55% A Singkep Tin M. 7778. A J. C. Japan Ln. 35%36. A Rotterd. Lloyd 5555%. A S .M. Nederland 61%61%. A Amst. Thee C.M. 30%30%, A Houth. Alberts 2929%. C Baltimore Ohio 9%10, A Southern Rlw. 5%5%. C Union Pac. Rr. 72-76%. C Int. Nickel Cy. 8%8%. A -oloniale Bnk. 61%65%. A N.I. Hbk. 1000 58—59%. C Ned. H. M. 1000 65—66%-%. A Alg. Kunstz. U. 38%—41-39. A v. Berikeis Fat. ib. i9%. C Calvé-Delft 6464%. A C. Suiker Mpij. 21%21%. A Int. Viscose 27% A Ned. Ford A.M. 116%—118%-19% A Phillips Gem. B. 133%—135%-34% C Unilever 110%112-11 C Anaconda Cop. 7%8%-8% C Bethlehem St. 14%16%-% A A.N.I.E.M.—N.B. 201—201. C A. Gas El. Cy, 2%2%. C Cities Serv. Cy. 3%3%. A Kon. Petr. Mpij. 157%—159%-158%. C Contin. Oil Cy. 6%6%-6%. C Shell Union O.C. 5%— 5%-5%. A Holl. Amer. Lijn 3%3%. A K.N. Stoomb. Mij. 17%17%. A Ned. Scheep v. U. 59%60%-59%. A H.V. Amsterdam 176%182-80. A Java Cult. Mij. 105111. A N.I. Suiker U. 76—79%. A Poerworedjo S.O. 7 A Lieli Batavia 153%164-60. C Deli Mij. 1000 130-134-32. A Senembah 143%148-45. C Chicago Milw. 1%1%. A Amst Rubb. C* 643/j653/j!_V8. A Deli Bat. Rubb. 26i/2-28. A Hessa Rubber 231/4—24i/2. A Serbadjadi S.R. 2214 22y4. Prolongatei 1—1. WISSELKOERSEN. ven zulks vermelden, zoo besloot dr. Van der Bijl zijn lezing, is het toch en gelukkig niet waar, dat de daarin ge stelde bepalingen omtrent de uitoefening der chirurgie en de daarmede verwante geneeskunde „ten eeuwige dage zullen blijven en gelden" als destijds vastge steld. Want dan zou de geweldige vooruit gang der geneeskunde in den laatsten tijd niet mogelijk zijn geweest. De voorzitter des genootschaps, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, heeft den spreker dank gezegd voor zijn be langwekkende voordracht. Als aanwinst werd in de vergade ring van 4 Januari vertoond eene kost bare reproductie in twee deelen van het Weensche rijk geïllustreerde hand schrift „Hortulus Animae", geschonken door prof, mr. R, Fruin te 's-Graven- hage, oud-voorzitter van het genoot schap. Jhr. F. Beelaerts van Blokland werd benoemd tot directeur. Voorts deelde be voorzitter mede, dat het bestuur dr. J. Dekker te Mid- ken. Overigens bestaat bij Ged. Staten ste instantie sprak, licht een klein be zwaar nader toe. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Wijziging verordening steiger rechten. Ged. Staten stelden voor als recht voor het gebruik van de steigers voor iederen reiziger, aldaar met een door door mechanische kracht voort bewo gen vaartuig aankomende of vertrek kende, 10 cent te heffen. In twee der afdeelingen kwam de wenschelijkheid naar voren om aan ge zelschappen reductie te verleenen, en daarvoor Ged. Staten bevoegdheid toe te kennen. Ged. Staten wijzen er in hun ant woord op het algemeen verslag op, dat ingevolge de Provinciale wet zoowel 't bedrag als de grondslagen der belasting door de Staten moeten worden vastge steld, onder goedkeuring van de Kroon. Aan Ged. Staten kan dus niet de be voegdheid worden verleend, zij het voor bijzondere gevallen, op het stuk van be lastingen regelingen te treffen, welke 't bedrag en de grondslagen daarvan ra- 1 1 j__x i_t; en hij vindt het jammer, dat de ingelan- öen de 2000 blijven verzetten, te meer den van dien polder dat niet inzien. Spr gaat met het voorstel van Ged. Staten mede. De heer ADRIAANSE zegt, dat men niet den weg op moet gaan van het Vodje papier" en bestaande contracten niet op zijde mag zetten. delburg heeft benoemd tot conservator der ethnografische verzameling. Tweede zitting van 1932. Vergadering van Donderdag 5 Jan. des morgens te 10 uur. Voorzitter de Commissaris der Ko ningin. Aanwezig 41 leden. De VOORZITTER wenschte de leden geluk toe in het Nieuwe jaar en ofschoon hij niet behoort tot de pessimisten of tot de optimisten, heeft hij vertrouwen dat de duisternis van tegenwoordig zal ver drijven, en een betere toekomst zal vol gen. Spr. hoopt dat dezen beteren tijd onder God's zege spoedig voor ons land en ook voor Zeeland zal intreden en ver betering zal brengen voor landbouw en tuinbouw, handel en industrie, scheep vaart en visscherij. De heer DUMOLEIJN, wenschte den Voorzitter wederkeerig namens de le den, een goed jaar 1933 toe en hoopte, dat hij en zijn familie voor ongelukken en onheil zullen worden gespaard. Wijziging verordening reis- en verblijfkosten en presentiegeld Statenleden. Ged! Staten stelden voor een wijziging te brengen in de vergoeding van verblijf kosten voor de leden der Provinciale Staten en der Ged. Stalen met dien ver stande, dat deze 10 bedraagt per et maal,' en voor elke reis afzonderlijk be rekend wordt over het tijdvak aanvan gende met het uur van vertrek en ein digende met het uur waarop de reis ein digt, terwijl 12 uur of meer voor een etmaal en minder dan 12 uur voor een half etmaal berekend wordt. Een reis, die om 7 uur aanvangt en niet later dan 18 uur eindigt geeft geen recht op hoo- gere vergoeding dan f 3. In de afdeelingen zijn verschillende bezwaren tegen dit voorstel naar voren gekomen. Zoo vroeg men of ook de tijd voor fractievergaderingen in rekening mag worden gebracht, doch andere le den en ook van de zijde van Ged. Sta ten bestreden dat Met abnormale ge vallen als mist en dergelijke, waardoor het geraden kan zijn veel vroeger dan strikt noodzakelijk van huis te gaan, zal zeer zeker rekening worden gehonden. Inzake nog enkele andere bedenkin gen wees men er van de zijde van Ged. Staten op, dat de voorgestelde regeling zich zooveel mogelijk aanpast aan het het Rijksreisbesluit. De heer OVERHOFF zal genoegen nemen met een soepele toepassing van het reglement. De heer KODDE wil den toestand la ten zooals hij nu was. De heer v. d. PUTTE zegt toe, dat men even ruiterlijk zal optreden als tot nu toe. Het voorstel sluit, overigens geheel aan bij de Rijksregeling; ook wat be tegen het denkbeeld zelf beZwaar en zij vinden geen aanleiding om wijziging te brengen in hun voorstel. De heer HAMELINK heeft geen be zwaar tegen het recht, maar tegen het voortduren van de bijna onmogelijkheid voor gezelschappen om van de steigers gebruik te maken. Spr. stelt voor het recht te halveeren voor gezelschappen van minstens 150 personen. De heer STIEGER meent, dat het niet gaat nu met zulk een voorstel te ko men. Men kan hoogstens het college van Ged. Staten uitnoodigen met zulk een voorstel te komen. Sj)r. zelf vindt, dat men, als er eens een klein voordeeltje te halen is, men er niet direct afstand van moet doen, De heer v. d. WART kan niets voelen voor het voorstel-Hamelink, als iemand voor zijn plezier uit is, komt het niet op dit bedrag aan. De heer VAN 'T HOFF ziet moeilijk heden. De heer ONDERDIJK komt daartegen op, en wijst op de makkelijke manier, waarop de spoorwegen, gezelschappen vervoeren. Spr. ontkent, dat een voor deeltje verloren gaat, nu ontloopt men de provinciale steigers en dat zal min deren. De heer STIEGER zegt, dat het nu blijkt, dat er meer aan vast zit, dan men denkt en hij blijft er, bij, dat het een verzoek aan Ged. Staten moet zijn De heer HAMELINK stelt nader voor het voorstel in handen te stellen van Ged. Staten om prae-advies, wat goed gevonden wordt. Het voorstel zelf wordt daarna z.h.s aangenomen. Wijziging reglement waterschap De vrije polders onder Tholen Ged. Staten stelden een wijziging voor in het bijzonder reglement voor boven genoemd waterschap en wel zoo, dat in afwijking met de thans geldende rege ling de polders Oud-Strijen en Schaker loo, ook per h.a. evenveel zullen bijdra gen, als de andere polders. Tegen toetre ding van den Polder Deurloo tot het wa terschap hebben Ged. Staten bezwaren omdat het waterschap niet alleen een uitwateringswaterschap is, maar ook een samenvoeging van eenige polders, die elk voor zich geen zelfstandig bestaan hebben, wat de Deurloopolder wel heeft In de beantwoording van opmerkingen in de afdeelingen, is van de zijde van Ged. Staten nog eens met klem op deze feiten gewezen en o.a. ook op het feit dat de Deurloopolder een afzonderlijk bestuur heeft en op de Eendracht sueert Verder dat de omstandigheden de ver houdingen der polders zoo gewijzigd hebben, dat het alleszins billijk is, tot wijziging der overeenkomst over te gaan. Alles is overwogen en men is tot de conclusie gekomen, dat hier billijk heid de doorslaande factor is De heer SONKE is tegen dit voorstel De heer MOELKER zet uiteen hoe Schakerloo in 1906 geholpen is door an dere polders in de kosten van verhoo ging van den Schakerloodijk, en daar om is spr. ook in de poldervergadering voor het voorstel geweest en nu nog. De heer BOENDER zet in den breede AMSTERDAM, 4 Jan, 5 Jan. Londen 8.29% 8.31 Berlijn 59.21 59.10 Parijs 9.71% 9.72 Brussel 34.48 34.48 Zwitserland 47.89 47.90% Kopenhagen 43.10 43.10 New-York 2.48% 2.48% Obl.marki— Rubber Markt Suiker - Amerika Philips - Konlnld. - Unilever - Tabak -#*1 waar het nu gaat om afschaffing van de laatste tollen. Het voorstel wordt z.h.s. aangeno men. Afkoop tol weg Aardenburg Belgische grens. Ged. Staten stelden voor den tol op (Wettig gedeponeerd.) De heer DlELEMAN geeft toe, dat den weg van Aardenburg langs de El- het een vrij belangrijke kwestie is, men derschans over Heille naar de Rijksgrens mag met vergeten, dat het hier geldt in de richting Middelburg in Oost-Vlaan- een overeenkomst van publiekrechterlij- deren af te koopen van de concessinaris- ken aard dus waar alleen algemeen be- se van den tol, de weduwe M. T. Cop- lang bij betrokken is. Aan de hand der pensDe Jonge te Eede voor f 2600. wetten zet spr. uiteen, dat geen twijfel ln een der afdeelingen uitte 'n lid zijn kan bestaan aan de bevoegdheid der Staten om de voorgestelde wijzigingen aan te brengen. Spr, gelooft met den heer Moelker, dat Schakerloo geen re den tot verzet heeft, want de gronden voldoening over het feit, dat Ged. Sta ten'de overeenkomst ook hadden doen teekenen door de dochter van de conces- sionarisse, daar hoewel deze pas is overleden, de zaak thans onbelemmerd zijn er veel meer waard geworden door I voortgang kan hebben. Van de zijde van de werken van het Waterschap en dan is gelijke betaling billijk en redelijk. Spr. zet de kwestie ook nader uiteen. Deur- oo heeft een goede loozing. Als men Deurloo ook wilde doen aan sluiten, dan zou men een uitwaterings waterschap moeten stichten De heer SONKE repliceert en her haalt, dat bepaald is, dat Schakerloo nimmer zal moeten bijdragen; dat kan men nu maar niet in eens ongedaan ma ken. De heer ADRIAANSE zegt, „een woord is een woord" en men heeft geen recht zonder meer een contract op te zeggen. Spr. blijft zich tegen deze me thode van doen verklaren. De heer BOENDERS dankt voor de toezegging van den heer Dieleman in zake den Deurloopolder De heer MOELKER wijst nog eens op de billijkheid van dit voorstel, gezien de waardeverbetering der gronden. De heer HEIJBOER betoogt, dat het voorstel billijk is en zal er voor stem men. De heer DIELEMAN verdedigt het voorstel nader en o.a. aan de hand der grondwet. Moreel is er geen bezwaar tegen een publiekrechterlijke overeen komst naar de omstandigheden te wij zigen. De heer SONKE zegt, dat dus volgens den heer Dieleman men alles mag ver anderen. De heer ADRIAANSE handhaaft zijn standpunt. Het voorstel wordt aangenomen met 36 tegen 5 stemmen. Afkoop tol op den weg Goes Katsche veer, Ged. Staten stelden voor bovenge- noemden tol af te koopen van de maat schap „De Wilhelminapolder" en wel voor 15.000 en hen op te dragen ten hoogste 2000 uit de eventueel van Rijkswege te ontvangen bijdrage voor tolafkoop aan de maatschap uit te kee- ren. Bij de beantwoording van opmerkin gen in de afdeelingen, deelen Ged. Sta ten mede, dat de Rijkstollencommissie aan de provincie Zeeland 10.000 heeft toegezegd en het woord „eventueel" slechts uit 'n oogpunt van voorzichtig heid er ingevoegd is. De oorzaak van 't niet zoo'n vlot verloop hebben van de onderhandelingen is, dat de Wilhelmina polder geen publiekrechterlijk lichaam, doch een burgerlijk maatschap is. Na veel loven en bieden is men eindelijk tot overeenstemming gekomen, om aan den polder 2000 te geven, wat Ged. Sta ten alleen voorstellen voor het geval een Rijksbijdrage aan de provincie ten goede komt. Zoodra de onderhavige tol is afgekocht trekt de Provincie onge veer 5000 uit het wegenfonds en le vert het eerste jaar de Provincie een voordeel op van 3000 en vervolgens van 5000. Op andere vragen deelen Ged. Staten nog nader mede, dat de 2000 een extra-tegemoetkoming vor men voor afkoop van rechten, die het bezit zijn van genoemde maatschap. Ze kerheid over de Rijksuitkeering is er momenteel nog niet. De maatschap zal niet in afkoop treden als de 2000 niet worden betaald. De VOORZITTER zegt, dat Ged. Sta ten nader zullen lezen, dat de 2000 „eventueel" zullen worden uitgekeerd. De heer VAN BOMMEL VAN VLO TEN zegt, dat zij geen antwoord ter zake van het rijk hebben ontvangen en op zen inzake den aanleg en de verbete ring van den verbindingsweg tusschen West en Oost Zeeüwsch Vlaanderen, Naar aanleiding van in de afdeelingen gestelde vragen, antwoordde Ged. Sta ten, dat bij het aangaan van het mon deling accoord 5 personen aanwezig waren; Hullaert ging er op dat oogen- blik mede accoord. Later echter trok hij zich terug, niettegenstaande hem 90 pet. of 3000, was uitbetaald en weiger de alle verdere medewerking. Nog zal getracht worden een schikking te tref fen. Enkele leden hadden liever een schriftelijke overeenkomst gehad. Van de zijde van Ged. Staten werd nog op gemerkt dat niet wiskundig is vastge steld, welke voordeelen bereikt zullen worden, daar de hoop bestaat, dat na 't uitbrengen van het exploit de betrokken zal „bijdraaien". Het ware zeker beter geweest als de mondelinge overeen komst schriftelijk was vastgelegd. Aangenomen z. h. st. Overneming laagspanningsnet GraauwLangendam. Ged. Staten stelden voor aan de P.Z. E.M. een crediet te verleenen van 5000 gulden voor overname van het laagspan ningsnet der gemeente Graauw en Lan gendam. Op een desbetreffende vraag in de af deelingen luidde het antwoord van de zijde van Ged. Staten, dat als nog niet overgenomen netten overblijven die te Hontenisse, Westdorpe, Zaamslag, Sas van Gent en Breskens (voor dit laatste is in tusschen een voorstel ingekomen). Ged. Staten zijn van oordeel, dat de overneming goeden voortgang heeft. Een lid had bezwaar tegen opge schroefde rentabiliteitsberekeningen en vroeg dit lid hoe lang het net nog kan meegaan en of het verantwoord is op de meters zooveel winst te nemen, dat daar door de geheele berekening meer dan beinvloed wordt. Van de zijde van Ged. Staten werd de meening geuit, dat over neming in het algemeen belang is, ter wijl alles te voren nauwkeurig door de P.Z.E.M. wordt onderzocht, nimmer is gebleken, dat bij overname van netten een slechte koop werd gedaan. In hun antwoord op het algemeen ver slag zeggen Ged. Staten nog, dat in den regel bedongen wordt, dat de meter- huren niet dan geleidelijk op het peil, dat de P.Z.E.M, algemeen berekent, ge bracht zullen worden. Als opbrengst van meterhuur zijn derhalve de bedragen geraamd, welke door de betreffende ge- - •- j_ Ged. Staten werd op gestelde opmerkin gen en vragen geantwoord, dat de toe stand van den weg niet zoo slecht is als men wil doen voorkomen en dat het ver dere onderhoud zal moeten geschieden door de gemeenten Aardenburg, Eede en Sluis. De beste regeling achten zij het, dat na bespreking wordt vastgesteld, dat de gemeenten onderling een harer met het onderhoud belasten en de andere ieder hun deel in de kosten bijdragen. Op een vraag van den heer KODDE zet de heer DIELEMAN nader uiteen hoe men zich het verdere onderhoud van den weg denkt, en op een vraag van den heer BOSSELAAR zegt spr., dat de weg nog vrij goed is, beter dan andere in Zeeuwsch Vlaanderen, die bij officieele lichamen in onderhoud zijn. De weg voldoet echter niet aan de ei- schen van het moderne verkeer. Het voorstel wordt z.h.s. aangeno men. Weg MiddelburgAbeele. Ged. Staten stelden voor het wegsge- deelte van de brug in den Vlissingschen- singel te Middelburg tot de tramhalte te Abeele met ingang van 1 Januarie 1933 in beheer en onderhoud van de gemeen te Middelburg over te nemen onder voorwaarde, dat de gemeente Middel burg jaarlijks een bedrag van 784.80 in de Provinciale kas stort en de ge meente het verhardingsmateriaal, de af wateringsmiddelen en wat verder als tot den weg behoorende kan worden gere kend, kosteloos aan de Provincie af staat. In een der afdeelingen antwoordde men van de zijde van Ged. Staten op een desbetreffende vraag, dat de werkzaam-1 meente ontvangen zijn. Aangezien in de heden, die nu nog aan den weg plaats j gemeenten Graauw en Langendam en den toestand op Tholen op dit gebied j een vraag van den heer Kodde, dat de treft het vertrek en terugkeer van en te uiteen. Spr. bepleit het zelfstandig blij- weg, zoolang er tol op is, niet in man huis. i ven van den polder Deurloo. Voor den; merking komt voor steun van het Kijk. De heer VAN 'T HOF, die ook in eer- Schakerloopolder is het wel iets anders, De heer KODDE zal zich dan niet te- hebben geschieden voor rekening van de gemeente Middelburg, met 75 pet. bij drage uit het wegenfonds. In hun antwoord op het algemeen ver slag deelen Ged. Staten mede, dat een ingesteld onderzoek de meening van een der leden als zouden voor de verbetering van bedoeld wegvak afgekeurde steenen zijn gebruikt, op een misverstand moet berusten, aangezien alleen nieuwe en ga ve klinkers zijn gebruikt. Aangenomen zonder discussie of h. stemming. Geldleening Provinciaal we genfonds. Ged. Staten stelden voor ten behoe ve van het Provinciaal wegenfonds een leening aan te gaan van ten hoogste 1.000.000, tegen een rente van ten hoogste 5% pet. berekend tegen pari- koers. In een der afdeelingen meende een lid bezwaar te moeten maken tegen een rente van ten hoogste 5% pet. Hij is van meening, dat zeer wel tegen een lagerer rentevoet van 5 pet. kan wor den geleend, gezien het feit, dat ver schillende gemeenten tegen 5 en zelf tegen 4% pet. leeningen sluiten. Een lid van Ged. Staten antwoord de, dat deze leening niet direct noodig is, maar gevraagd wordt voor de ko mende jaren. Zou over eenige jaren niet tegen 5 pet. kunnen worden geleend, dan zou door de Provinciale Staten 'n nieuw besluit moeten worden genomen Het spreekt echter van zelf, dat Ged. Staten tegen een zoo laag mogelijke rente de leening zullen sluiten. Aangenomen z. h. st. Voeren rechtsgeding. Ged. Staten stelden voor hen te machtigen in eersten aanleg namens de Provincie op te treden in een mo gelijk rechtsgeding tusschen haar en J. Hullaert te IJzendijke. Het geldt hier de moeilijkheden gere- o - Cadzand ongeveer evenveel meters ge plaatst zijn, is voor de twee gemeenten hetzelfde kapitaal voor de meters bere kend, daar echter het meterhuurtarief in de eene hooger is dan in de andere, ver schillen de ontvangsten uit meterhuur onderling. Aangenomen z. h. st. Overneming laagspanningsnet Cadzand. Voor overname van dit net stelden, Ged. Staten voor een crediet aan de P. Z.E.M. te verleenen van 12.600. Naar aanleiding van opmerkingen in de afdeelingen ontkennen Ged. Staten dat er sprake is van opgeschroefde ren tabiliteitsberekeningen. De koopprijs wordt zoodanig berekend, dat, gezien de uitkomsten van de gemeentelijke ex ploitatie over de afgeloopen jaren, een sluitende exploitatie mogelijk wordt. Hoe lang een net kan meegaan is moei lijk te zeggen, bij behoorlijk onderhoud zeer lang, in de rentabiliteitsrekening wordt op ruim 33 jaar gerekend. Aangenomen z. h. st. Verhooging crediet bouw motorschepen. Ged. Staten stelden voor het bedrag, dat verleend was voor de aanschaffing van drie motorbooten voor de Prov. Stoombootdiensten te verhoogen van 175.000 op 178.00 per schip. Dit voorstel heeft in een afdeeling' tot zeer uitvoerige besprekingen geleid, in de beide andere kon men zich algemeen met 't voorstel vereenigen nadat door de leden van Ged. Staten nadere inlichtin gen waren verstrekt ten aanzien van de gunning der schepen aan de Schelde met een toeslag van 3000 per stuk. In de eerstbedoelde afdeeling meende een der leden, dat ten volle in den geest van de motie-Staverman is gehandeld, Op meer critische opmerkingen, is van de zijde van Ged. Staten o.a. opgemerkt, dat het rijk 80 pet. van 175.000 bij- «i

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2