sus GOESCHECOUPANT^ BINNENLAND. ZEELAND. KORT ZEEUWSOH NIEUWS. NUMMER 4. TWEE BLADEN. DONDERDAG 5 JANUARI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. m. nieuwe burgemeester van antwerpen en nederland. DOMBURG GOES. WALCHEREN. NOORD-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. FLORA BIOSCOOP - MIDDELBURG VERTOONT VANAF VRIJDAG 6 JANUARI A.S. „Het Monster van Frankenstein" COLIN CLIVE - MAC CLARKE - JOHN BOLES. „Lasca van de Rio Grande LEO CARILLO - DOROTHY BURGESS. ZONDAG 3-6 UUR MATINEE. KUNST El WETENSCHAP. WEER El WIND. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, bloe uur, burg: t het bui door ende rincie 2 Ja- MIDDELBURGSCHE COURANT Bagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bf comtr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnummers 5 cent. Be benoeming van Kamiel Huysmans tot burgemeester van Antwerpen is voor de Brusselsche correspondent van het ,,Hbld." aanleiding geweest den a.s. eersten burger dier stad te vragen naar zijn houding t.o.v. Nederland en van het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Hij zei- de daarbij o.a.: Ik ben altijd en ik verzoek u drin gend dit niet als een gelegenheidsphrase te beschouwen een oprecht vriend van Nederland geweest, en ik hoop dat men mij in Nederland voldoende zal kennen om te weten dat daaraan ook mijn benoeming tot burgemeester van Antwerpen niets zal veranderen. Zeker ik onderschat geenszins de moeilijkheden die mijn ambt als hoofd van de havenstad Antwerpen, die op grond van haar geografische ligging voorbeschikt was de scherpste concur rent van Rotterdam te worden, zal mee brengen, maar ik ben er stellig van overtuigd dat met wat goeden wil van beide zijden tal van vraagstukken, die thans over en weer als slagboomen voor een vriendschappelijke verstand houding worden beschouwd, opgelost kunnen worden. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag zelf is slechts een- quaestie van goeden wil een quaestie die geregeld kan worden zoodra men hier en ginds be gint, wat minder te letten op wat onze beide kleine landen scheidt en wat meer aandacht te wijden aan wat ons bindt en vereenigt: het gemeenschappelijk economisch belang van twee luttele na- buurstaten in een wereld van economi sche ontwrichting en politieke verdeeld heid, HET LOONCONFLICT TE IJMUÏDEN. Uitbreiding. In de Woensdagavond gehouden ge combineerde vergadering van de IJmui- der federatie en den Chr. Bond besloten de aanwezige circa 250 havenarbeiders de algemeene staking voor den losarbeid te proclameeren. Na het bekend worden van dit besluit hebben de reeders be sloten, de lossing zelf ter hand te nemen, waarmede zij ook spoedig een aanvang maakten. Directeuren van reederij- en en familieleden, boekhouders en ander personeel, zijn begonnen' het werk der stakende arbeiders over te nemen. Zij zijn erin geslaagd elf treilers tijdig vóór den afslag van hedenmorgen, ge reed te krijgen, zoodat er tamelijk veel visch kon worden gekocht. Na lossing der booten werden eenige personen, die daaraan hadden deelgenomen, door bui ten het conflict staande elementen ge molesteerd. De stakingsleiding schijnt het conflict te willen uitbreiden door ook de vischknechts in de staking te be trekken. Donderdagmiddag zal voor de ze vakgroep een vergadering worden be legd. DREIGEND CONFLICT IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Te Almelo had Woensdagmiddag een conferentie plaats tusschen de Almeloo- sche fabrikantenvereeniging en besturen van vakorganisaties van textielarbeiders, ter bespreking van het voorstel der werkgevers om de loonen met 12 tot 15 pet. te verlagen. Van de zijde der arbeidersorganisaties werd medegedeeld: De voorzitter der conferentie lichtte in het kort toe, waar om deze verlaging noodzakelijk was. De organisatiebesturen betoogden hiertegen over dat, mede gezien den toestand te Almelo, het voorstel der werkgevers niet voor bespreking vatbaar was. Met klem werd van die zijde uiteen gezet, dat van een verlaging geen sprake kan zijn en er werd bij de werkgevers op aange drongen het voorstel terug te nemen. De voorzitter der Fabrikantenvereeni ging weigerde dit, waarop de conferentie zonder resultaat uiteen ging. Hedenmorgen is het K.L.M. vlieg tuig de Kwartel van Schiphol naar In- dië vertrokken. Aan boord bevinden zich één passagier voor Athene en één voor Batavia. Abonnementen en Advertentiën vooi dit blad worden aangenomen door den Agent W. TRIELLER Rare voorlichting. Een „overzicht" van hetgeen in een gemeenteraadsvergadering verhandeld wordt, bevat de subjectieve meening van de redactie van het betrokken blad over dat verhandelde. Er is daarin dus een groote mate van vrijheid: men mag, desgewenscht, heel veel aandacht aan de uiteenzetting van het eigen stand punt wijden de verdediging van de inzichten des tegenstanders aan de pers organen van diens gezindheid overla tende. Maar men mag niet zoover gaan, een voorstelling van zaken te geven, die op de werkelijkheid slaat als een tang op een varken. Dat nu doet „De Zeeuw" in zijn laat ste commentaar op de Middelburgsche wethoudersverkiezing. Ziehier ter kenschetsing enkele argu menten.' „Wat ons in deze historie het meest heeft verwonderd is de hou ding van de sociaal-democraten en van den heer Jeronimus. Beide staan mijlen ver van elkander af, bestrijden elkaar vinnig en kunnen gerust eikaars antipoden genoemd worden. En toch, bij de wethouders verkiezing vinden ze elkander." „Voor de zooveelste maal is weer bewezen, dat neutraliteit in de Raadzaal, als het puntje bij het paaltje komt, niet bestaat. Het ge val heeft dan ook tot die kiezers die nog zoo onnoozel zijn, aan die fictie te gelooven, wel wat te zeg gen." „De linksche heeren waren doods benauwd, dat er een rechtsch col lege van B. en W. zou komen." En in dezen trant draaft men dan verder door. De verwondering van „De Zeeuw" kunnen wij ons niet begrijpen, wijl de verklaring zoozeer voor de hand ligt. In ons land, ook in onze stad, is de po litieke scheidslijn de grens tusschen rechts en links, niet tusschen voor uitstrevend, gematigd en behoudend. De heer Jeronimus, hoezeer in eco- nomicis zonder twijfel een tegenvoeter der soc.-democraten, heeft met dezen, de v.d. en de lib. gemeen, dat hij politiek tot de linkerzijde behoort. Ziedaar de oplossing zonder een neutraliteits- fictie daarvoor te behoeven uit te vin den. Maar we kunnen ons, schoon niet ge makkelijk indenken dat onze voren staande kijk op het geval niet is die van „De Zeeuw", Met de „rare voorlich ting" bedoelen we dan ook wat anders. De linkerzijde heeft tot het laatste oogenblik rechts voorgehouden: „wij er kennen uw recht om van meening te z ij n, dat gij, ongeacht de politieke kleur van den aanstaanden nieuwen burgemeester, aanspraak moogt maken op een rechtschen wethouderszetel. Wij willen echter, als linksche meerderheid in deze zaak onze houding bepalen, wanneer wij eenmaal weten, wié hier burgemeester zal worden. Wij zeggen nu nog niet, dat wij geen rechtschen wethouder willen, als er een rechtsche burgemeester komt. Wij zeggen nu al leen nog maar, dat wij onze houding dan pas nader bepalen kunnen en willen. Gedurende het interregnum willen wij echter gaarne medewerken om een college van 2 wethouders, één van links en één van rechts, tot stand te brengen. Onze eenige voorwaarde daar toe is, dat de te benoemen rechtsche wethouder zijn ontslag inzendt, als de nieuwe burgemeester er is, opdat men dan weer kunne zien". Op de weigering dit, naar onze mee ning, volkomen nuchtere en faire voor stel te aanvaarden, is, als demon stratie, de verkiezing van den heer Boasson gevolgd. Maar van dit hoofd argument rept het Raadsoverzicht van „De Zeeuw" met geen woord. Dat noemen wij rare voorlichting. Of. schaamt mén zich een beetje? De loop der bevolking. De bevolking dezer gemeente be stond op 1 Januari 1932 uit 4393 m. en 4860 vr„ totaal 9253. Er werden in den loop van het jaar geboren 94 jongens en 72 meisjes; er vestigden zich 240 m. en 305 vr. Overleden zijn 38 m. en 41 vr.er vertrokken 222 m. en 303 vr. Geluk wacht altijd op iets, dat zich toevalligerwijs voordoet. Arbeid, met scherpe oogetj en een sterken wil, zorgt er voor dat zich iets voordoet. De bevolking vermeerderde met 74 m. en 33 vr., totaal 107, en be stond op 31 Dec. 1.1. uit 4893 m. en 4893 vr., totaal 9360. Het sportterrein. Hel terrein naast de gemeeiUeréini-, ging aan den Westhavenndijk, biedl de laatsten dagen een levendigen aanblik. Reeds een dertigtal werkloozen zijn er bezig met het -verplaatsen van grond voor hel egaliseeren van het li-rein, dem pen van slooten enz. zoodat men reeds een indruk krijgt van den omvang die hel Goesche sportpark straks zal '.leb ben. AAGfEKERKE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l. 756 personen (378 m. en 378 v.) Er werden in 1932 geboren 7 jongens en 9 meisjes; vestigingen 6 üi. en 11 v. pers.; overle den 6 m. en 2 v. pers.; vertrokken 8 m. en 21 v. pers. (Bevolking einde 1931 760 personen). VEERE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l. 953 personen (475 'm. en 478 vr. Er werden in 1932 geboren 7 jongens en 9 meisjes: ves tiging 30 m. en 37 V. pers.; overleden 4 m. en 5 V. pers,; vertrokken 17 na. en 33 v. pers. (Bevolking einde 1931 924 personen). Johannes van Liere f ELLEWOUTSDIJK. Alhier overleed gisteren op 97-jarigen leeftijd de heer Johannes van Liere, die tijdens zijn le ven vele functies in dezè gemeente bekleed heeft. De overledene was o.a. van 1869 tot 1920 lid van den gemeen teraad en veertig jaar lang wethouder. Sedert 1924 was hij ambteloos bur ger.-Van 18691920 diende hij onder niet minder dan zes burgemeesters. KORTGENE. Woensdagmiddag reed de boerenknecht P. S. met een span paarden van Kortgene naar de hofste de van den heer M. de Vos. In den Lan- geweg gingen de paarden op hol. De wagen kwam in de sloot terecht, terwijl de voorwielen over het lichaam van den knecht gingen. S. kon zich met groote moeite en pijn naar huis bege ven, waarna hij zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen. Vergadering Schuttevaer. ZIERIKZEE. De afdeeling Schouwen Duiveland van de Schippersvereni ging „Schuttevaer" hield dezer dagen hare algemeene vergadering alhier. De voorzitter besprak in zijn openingswoord den toestand der binnenschipperij, o.a, de autoconcurrentie en de maatregelen welke de regeering tot nog toe zeer langzaam ten uitvoer brengt. De reke ning sluit met een batig saldo van 22. De aftredende bestuursleden de hee ren Jac. de Rijke en P. J. v. d. Doe, resp. voorzitter en secretaris, werden met algemeene stemmen herkozen. Daar na kwamen verschillende voorstellen aan de orde, o.a. de invoerrechten in België, het wederom te laten branden van het Hoogelicht van Noordschouwen (Renesse), verlegging ingang haven Flaauwers, havenlicht Scharendijke, 't geheele jaar te laten liggen gasboei Roompot, Hammen, remmingswerk te plaatsen bij de spoorbrug te Middel burg, aanbrengen van walverlichting, waterleiding, en loopsteigers vluchtha- ven Stoofpolder, en vrije aanlegplaats voor uitklaring te Antwerpen. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten, over de week van 25 tot en met 31 Dec. 1932, bedroeg in de provincie Zeeland: Roodvonk: Biervliet 5 (in één gezin); Krabbendijke 4 (w.o. 3 gevallen in één gezin). Het aan- Als le Hoofdnummer: Groot Mysterieus Drama in 8 Bedrijven. Vervaardigd naar een roman, in 1818 geschreven door Mevrouw Mary Wolstonecraft Shelley. In de Hoofdrollen Als 2e Hoofdfilm Romantische Sensatiefilm uit Nieuw-Mexico. In de Hoofdrol: (Ingez. Med.) tal sterfgevallen aan influenza, bron chitis en pneumonie in de 46 gemeenten met meer dan 20.000 zielen, omvattende op 1 Januari 1932 een bevolking van 3.928.542 inwoners, voorgekomen gedu rende deze week bedraagt: aan influen za 4, bronchitis (acuta, chronica) 10, bronchopneumonie (capillaire bronchi tis) 34, lobaire pneumonie (croupeuze pneumonie) 14 en aan pneumonie zon der meer 18, in totaal 76. Woensdagavond werd te Kort gene voor den kring „Noord-Beveland" van de Z.L.M. de film „De groote ge dachte" vertoond. In de O. L. school le Oud Yos- se mee i- trad Dinsdagavond op de heer A. de Lange, secretaris der gewestelijke organisatie van Patrimonium 'Ie Goes met het onderwerp „Een arbeid, die dringend noodig is1' Te Oud-Vossemeer zal op 19 Januari a.s. weer eens een uitvoe ring worden gegeven door Oud-Vos sa-, meer' s Muziekve^eoni ging. 0,p 7 ril 8 Jan. a.s. wordt le Z u i z a li de de derde nationale kon ij neb- tentoonstelling gehouden. UIT DE GESCHIEDENIS DER ZEEUWSCHE CHIRURGIJNSGILDEN Dr. W. F. Th. van der Bijl in het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen. In de gisteravond gehouden gewone vergadering van het Zeeuwsche Genoot schap der Wetenschappen te Middelburg heeft Dr. W. F. Th. van der Bijl, uit Vlis singen, een lezing gehouden, die tot on derwerp had: „U it de geschiede nis der Zeeuwsche chirur gijn s g i 1 d e n". Dr. Van der Bijl ving aan met op te merken, dat hij voor een belangrijk deel zijn gegevens had ontleend aan den Veerschen gildebrief der chirurgijns daar ter stede; deze brief was hem toeganke lijk gemaakt door den heer Perrels, het onlangs overleden lid van ons Genoot schap aldaar. Verder had spr. de be schikking over Schoutens studie, op dit onderwerp betrekking hebbende; de gil- debrieven te Middelburg, Vlissingen en Hulst. Op grond van hetgeen deze stukken bevatten deed spr. nu verschillende be langwekkende mededeelingen omtrent aard en werkwijze van de toenmalige chirurgijnsgilden. De geneeskunst van nu meer dan twee eeuwen geleden was grootendeels en dat niet al te stevig gegrondvest op de dusgenaamde hu- moraal-pathologie, zijnde dit de leer der goede en kwade lichaamsvochten en derzelver onderlinge vermenging. Een zieke leed dan dikwerf aan overmaat van „kwade vochten in het lichaam" en een veel toegepast middel hiertegen was de aderlating of aftapping van een ge deelte van des patiënten bloed. Uit een oogpunt van reclame voor des chirurgijns kundigheid in dit aderlaten zetten deze lieden de pannen met afge- Middelburg 5-I-'33 Woensdag: hoogste luch ttemperatuur 7.9 °C; (46 °F); laag ste 5.7 °C (42 °F). Heden 9 h: 7.5 DC; 12 h: 9.1 °C. 0.2_mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand 766 mm; laag ste 763 mm. Hoogste barometerstand 774.0 mm te Boedapest; laagste 721.0 mm te Isafjord. Ves-wachting tot Morgenavond: Meest matige Z. tot W. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen regen, iets kouder. Zon op: 8 h 11; onder 16 h 00; Licht op: 16 h 30. Maan op: 11 h 33; onder: 2 h 07. V.M.: 11 Januari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij). Januari. Hoogwater. Laagwater. Do. 5 7.49 20.33 1.42 14.27 Vr. 6 9.00 21.42 2.47 15.29 Za. 7 10.06 22.44 3.54 16.36 Januari. Hoogwater. Laagwater. Do. 5 9.21 22.04 2.51 15.25 Vr. 6 10.31 23.16 3.54 16.27 Za. 7 11.40 5.00 17.35 tapt bloed gaarne op de stoep ten toon; de overheid, beducht voor de volkshy- giene, gelastte echter de spoedige ver wijdering van dit „kwade vocht". Zoo moest het gelaten bloed in Veere bv. ten spoedigste met den ebstroom in zee ge stort worden. Hij, die lid van het chirurgijnsgilde wenschte te worden, moest daartoe een proef afleggen, waarbij de hoofdzaak was vaardigheid in het slijpen en afwer ken der „vlijmen", zijnde de lancetten waarmede de aderopeningen verricht werden. De controle bestond in het fraai en geluidloos doorsteken van een lamshuidje met de „vlijm". De aldus ge ëxamineerde was tot 't barbieren vaar dig een tweede proef, nu in het ader laten op verschillende plaatsen, moest hem de chirurgijns-bevoegdheid verlee- nen. Tal van bijzonderheden deelde de spr. nog mede; over de inter-collegiale ver houdingen (hulp bij overlijden, voortzet ting des bedrijfs door de weduwe met een knecht, verbod voor den eenen chirurgijn, anders dan tot een eerste noodzakelijke verband, patiënten van een anderen gildebroeder te behandelen, enz); vervolgens vermeldde spr. nog een aantal bijzonderheden over den inwendi- gen organisatievorm der gilden: boeten, maaltijden, de jaarlijksche rekening, waarbij het soms zeer luiddruchtig toe ging, enzoovoorts. Alhoewel de bestudeerde gildebrie-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1