Stillen de hoest Maken los •VAM MELLB'S- GOBSCHB r ONTBYT-KOBK BUITENLAND. MARKTBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. BELGISCHE BRIEF. Tc houden Aanbestedingen verder het vuur nog boven den beton den vloer na en met de uiterste zorg zaamheid werd er voor gewaakt, dat het vuur zich naar beneden zou kunnen uitbreiden. Van andere zijde meldt men aan de Maasb. nog, dat het fyuur ontstaan is op den zolder bij het warmwaterreser voir, dat zich aan den achterkant van het klooster bevindt. De vlammen baanden zich in een mi nimum van tijd een weg naar het dak van het klooster, dat uit vier verdie pingen bestaat en in zeer korten tijd stond het geheele bovengedeelte van het klooster in lichtelaaie. De wind, die uit het Zuid-Westen woei, was zeer gunstig, zoodat erger di rect gevaar voor de omligende percee- len het klooster ligt in de Assendor- perstraat, een winkelstraat van Zwolle bestond. De belangstelling van de zijde van het publiek was enorm. Vrijwel geheel Zwol le was uitgeloopen om iets van 't mach tige schouwspel te kunnen aanschou wen. De schade, die uit den aard der zaak zeer groot is, wordt door verzekering gedekt. DECORATIE VAN DE BEMANNING DER ALHENA. Men zal zich her inneren, hoe op 25 October 1927 op den Atlantischen Oceaan de ondergang plaats had van het Italiaansche stoomschip „Principessa Mafalda". Onder de red ders, die naar de plaats des onheils trokken, bevonden zich ook meerdere leden van het Nederlandsche stoomschip „Alhena welke leden een groot aantal opvarenden van de „Principessa Mafal da" in veiligheid wisten te brengen. Om hun moedsbetrachting en ware zeemanssolidariteit heeft de Koning van Italië de navolgende onderscheidingen toegekend: de zilveren medaille met maritieme waarde aan den eersten stuurman C. H. Bakker, den tweeden stuurman J. Kuiper en den eersten machinist J. van Engels- dorp; de bronzen medaille met maritieme waarde aan den derden stuurman G. Sissingh, den vierden stuurman W. Raad- sen, den vierden stuurman H. J. Krijnen, den vierden machinist N. Laarman, den bootsman M. J. van Doeslaan, den tim merman J. Holtrop en aan de matrozen J. Zwaai, P. ivalkman, P. Teikens, Van Oosterom en J. Lekkerkerk. Tot Commandeur in de Orde van de Kroon van Italië werd benoemd de ge zagvoerder, de heer H. G. Smoolenaars. Tot Ridder in de Orde van de Kroon van Italië werden benoemd de eerste stuurman C. H. Bakker, de radio-tele grafist M. A. Wentzel, de tweede stuur man J. Kuiper, de eerste machinist J. Engelsdorp, de vierde machinist N. Laar man, de derde stuurman G. Sissingh, de vierde stuurman W. Raadsen en de vier de stuurman H. J. Krijnen. Bovendien werd een zilveren herden kingsmedaille toegekend aan den gezag voerder, kapitein H. G. Smoolenaars. Een bronzen herdenkingsmedaille ont ving de radio-telegrafist M. A. Wentzel. Maandagmorgen zijn aan een deel van de 'hierbovengenoemde bemanning op het Italiaansche Consulaat aan de Mathenes- serlaan te Rotterdam door den con sul voor Rotterdam de onderscheidings teekenen uitgereikt. De Italiaansche Consul Gino Berri heeft na een kort „In Memoriam" ge wijd te hebben aan de slachtoffers van de „Principessa Mafalda", onder harte lijke bewoordingen de desbetreffende brevetten aan de moedige „Alhena"-be- manning uitgereikt Bij ieder brevet was een persoonlijke fel'citatie van den Itali- aanschen Minister van Marine. Ongelukken. De 22-jarige reiziger J. N. A. is Maandagavond op den Grintweg te Hilligersberg met zijn motor in zand terecht gekomen en geslipt. Hij kwam met het hoofd terecht in de punt van een ijzeren paaltje, tengevolge (Van onzen correspondent). De belangstelling voor de film en de filmsterren. Een schitterend geslaagde cinemaweek. Na de slui ting van den autosalon. Brussel, 29 Dec. 1932, Met het oog op de moeilijke tijdsom standigheden heeft de Koning ook dit jaar besloten, dat er geen officieel hof bal zou plaats hebben. De Brusselsche „haute couture" heeft het niet prettig gevonden, want deze moindaine gebeur tenis, waarop de meisjes uit aristocra tische en rijke kringen hun intrede in de wereld deden, was steeds een ge legenheid,' waarbij de eerste mode firma s heel veel geld verdienden. Er is zelfs een heel bescheiden protest ge komen, in den vorm van een brief aan den hofmaarschalk, maar aan het besluit van den Koning was niets te verande ren. Het heeft een aangenamen indruk, gemaakt, dat de Koning er steeds aan denkt, welke de groóte beteekenis van zijn rol is in het land. Intusschen heb ben de liefhebbers van mondaine din gen toch hun zin gekregen met verschil- waarvan zijn neus nagenoeg gespleten werd en hij een ernnstige hersenschud ding opliep. Een driejarig meisje L. F. dat met haar vader Maandagavond op de Beij- erlandsche laan te Rotterdairf liep te wandelen, heeft zich plotseling los gerukt en is de tramrails op geloopen. De arme kleine werd gegrepen door een motorwagen en enkele meters mee gesleurd. Met zware inwendige kneu zingen is het kind opgenomen. DRIE MEISJES ONTVLUCHT. Uit de Heldringgestichten te Zetten zijn Maandag drie meisjes van 13 tot 14 jaar ontvlucht. SCHAPEN DOOR HONDEN DOOD GEBETEN. In een weiland in den Grooten IJ polder zijn twee scha pen door honden doodgebeten en ver scheurd. VERGIFTIGING DOOR CACAO. Te Glanerbrug zijn in drie gezinnen vergiftigingsverschijnselen geconstar teerd na het gebruik van cacao. De keu ringsdienst van Waren te Enschedé zal een onderzoek naar de deugdelijkheid van de cacao instellen. SCHOTEN UIT AUTO. Zaterdag avond wandelden de dochter van nota ris K. te Geervliet en haar vrien din even buiten de gemeente. Er kwam toen een vrachtauto aan rijden en uit dien auto werden een paar schoten op de meisjes gelost. Zij werden niet ge troffen. De auto reed door. Een onder zoek wordt ingesteld. DE VLIEGTOCHT VAN 'T ECHT PAAR. Het echtpaar Van der Leeuw is Dinsdag uit Tororo om 8 uur pl. t. ver trokken en arriveerde om 12 uur pl. t. te Juba. Alles is wel. WETHOUDER UIT DE RAADS ZAAL GEZET. Toen Vrijdagmorgen de Raad van de grensgemeente 0 s- sendrecht in vergadering bijeen kwam, werd door den burgemeester het voorstel gedaan, in verband met de beleedigingen, welke wethouder M. vrijwel iedere vergadering den burge meester en meerdere leden van den Raad naar het hoofd slingert, dezen wethouder den toegang tot de raads vergadering te ontzeggen. De raad ging met dit voorstel accoord en toen de heer M. hierop de vergadering niet wilde verlaten, werd de politie er bij geroepen, om hem uit de zaal te zetten. NIEUWJAakoWENSCHEN VIA GE HEIMEN ZENDER. Men meldt aan de „Maasb." uit Apeldoorn: In den nacht van Oudejaar op Nieuwjaarsdag is de Geheime zender, die ergens in de buurt van Apeldoorn moet zijn, wederom in de weer geweest. Verschillende personen werden met naam en woonplaats genoemd en hun werd 't goede voor 1933 toegewenscht. De meeste vrienden bleken in de om geving van Deventer en Apeldoorn woonachtig te zijn. GEPANTSERDE SMOKKELAUTO. Aan de Duitsch-Nederlandsche grens hebben Duitsche douanebeambten een gepantserde smokkelauto aangehouden. De beide inzittenden werden gearres teerd en in de auto vond men verschil lende geweer-pistolen met dum-dum- kogels. POLITIEAGENTEN MISHANDELD. Voor het Staargebouw teMaastricht had oude-jaarsnacht een opstootje plaats waarbij de politie handelend moest op treden. De agenten De B. en B. werden daarbij door enkele belhamels ingesloten en mishandeld. Door den G.G.D. moesten beide poli- tie-agenten verbonden worden. Om zich hun belagers van het lijf te houden wa ren de agenten genoodzaakt waar schuwingsschoten te lossen, In verband met deze mishandeling werd aangehouden zekere S. Een onbe kende mededader wist te ontkomen. lende feestelijkheden en een van deze feesten is geweest het feest van de ci nema. De film maakt te Brussel voort durend nieuwe veroveringen. Het cen trum van de stad ondergaat elk jaar nieuwe wijzigingen. Er worden voort durend nieuwe film-theaters bijgebouwd en het eigenaardige hierbij is, dat al deze theaters goede zaken doen. Enke le weken geleden is nog, in de bekende Nieuwstraat (Rue Neuve) een nieuw schitterend filmtheater geopend, dat vele millioenen heeft gekost en tot het modernste behoort, wat op dit gebied in België is tot stand gebracht. De opening was een gebeurtenis voor het Brusselsche society-leven, zooals ove rigens alles een gebeurtenis is te Brus sel wat maar in verband staat met de film. Dit is, eens te meer, bew'ezen door de cinema-week, een zeer origineel ini tiatief van den Beroepsbond van de Belgische Filmpers, en dat er in be stond de belangstelling op te wekken van het publiek voor de goede film, 'n overzicht te geven van den weg die door de film is afgelegd en aan te too nen welke nuttige, opvoedende, weten schappelijke rol de film in het leven vervullen kan en vervult. Wij zullen hier niet het uitgebreid programma mede deelen, dat deze week heeft gevuld, Branden. Mandagavond heeft een zware bin nenbrand gewoed ten huize van den slager v. E. aan de Tuinen te Leeuw arden. De bewoners, die 14 dagen geleden deze slagerij hadden betrokken, toefden buiten de stad; de knecht had des avonds om acht uur het pand verlaten. Met twee slangen op de motorspuit en een op de waterleiding bestreed de brandweer de vlammen. De brandweer beperkte het vuur tot twee kamers, die dan ook geheel uitbrandden. De bene denverdieping bekwam veel waterscha de. Omtrent de oorzaak en de verzeke ring is nog niets bekend. UIT ANGST VOOR VERRAAD VER MOORD. Op den grens bij Rhein- dalen vonden wandelaars tusschen het struikgewas het lijk van den 18-jarigen Gustaaf Jansen uit Gladbach. Men had hem door een snede in den hals van het leven beroofd. De thans vermoorde had Vrijdagmid- dag in gezelschap van een Nederlander, die als een berucht smokkelaar bekend stond, zijn ouderlijke woning verlaten. De Nederlander, in de grensstreek be kend als „Harrie", die ongeveer 28 jaar oud is en waarvan de juiste naam thans nog niet bekend is, had het slachtoffer werk beloofd te Rotterdam. Waarschijn lijk echter wilde hij hem gebruiken als handlanger bij den smokkelhandel. De jongeman is hier blijkbaar niet op ingegaan, waarna hij door den Neder lander van het leven moet zijn beroofd, daar hij reeds te veel van „Harrie's affaires te weten was gekomen. «Jlier- door heeft de sluiker getracht' zich voor verraad te vrijwaren. De Kriminalpolizei uit de streek heeft tot nog toe niets van den dader kun nen ontdekken. ZWARE BRAND TE MEDAN. Een hevige brand in de Shanghaistraat te M e d a n heeft een autoreparatie-inrich ting, waarin zeven pas verzekerde auto bussen stonden, verwoest. LEVENSLANG. Voor den Raad van Justitie te Semarang is tegen C. L. 1., verdacht van moord op den taxi-chauffeur Dirham in den nacht van 12 op 13 October 1930 nabij Sragen met het oogmerk zich de taxi toe te eigenen, levenslange gevangenistraf geëischt. DEN-SOETEN INVAL: SEDERT IS2S- (Ingaz. Med.) WILHELM CUNO f De directeur-generaal van de Ham- burg-Amerika-Lijn, de oud-rijkskanselier dr. Wilhelm Cuno is zooals .wij meldden gistermorgen plotseling in den ouder dom van 56 jaren tengevolge van een hartverlamming overleden. Wilhelm Cuno werd in 187€f te Suhl in Thüringen geboren. Nadat hij zijn uni versitaire studies had beëindigd, trad hij in Pruisischen staatsdienst, waar hij ten slotte werd benoemd tot adviseur van het ministerie van financiën. In den winter van 1917 verliet Cuno den dienst en werd lid van het bestuur der Hamburg-Amerika-Lijn. In 1918 werd hij benoemd tot directeur-generaal dezer maatschappij. In November van het jaar 1922 volgde zijn benoeming tot rijkskanselier en vormde hij als zoodanig een „zaken ka binet". Zijn kabinet organiseerde na den intocht der Fransche in het Ruhr-gebied maar alleen wijzen op de reusachtige belangstelling, die alle nummers heb ben gehad, waaronder een 12-tal Fran sche vedetten te zien waren, zooals de liefdadigheidsverkoop in een groot wa renhuis van het centrum der stad; zoo- als op de voorstelling van de film „Les Gaités de l'Escadron'een prachtig werk van Tourneur, met een der beste Fransche acteurs, Raimu, die reeds roem heeft verworven met „Marinüs en „Fanny"; en zooals op de verschil lende déjeuners en diners en op het nachtfeest dat de cinemaweek heeft be sloten. De ordedienst was het publiek niet altijd meester. Ieder midinetje wou den held zien, die zoo dikwijls op het witte doek haar hartje sneller heeft doen slaan, zonder te spreken van de heeren, die de mooie Fransche sterren wilden zien, wier bekoring in de don kere zalen zij zoo dikwijls onder zagen gaan. De Fransche film is meer dan welke andere ook te Brussel bekend en ook de Fransche filmsterren. Het is een ware triomf geweest voor de film en haar dienaars, een triomf ook van elegantie en schoonheid. Een andere belangrijke gebeurtenis in deze December-maand is voor Brussel steeds de automobielsalon, die zijn deu in Jan. 1923 een politiek van lijdelijk verzet, welke echter in Augs. van het zelfde jaar weder moest worden opge geven, Op 12 Augs. 1923 legde Cuno zij'n ambt neer. Hij werd als rijkskanselier opgevolgd door Stresemann. Cuno, die overigens 'n geloovig ka tholiek is heeft geruimen tijd tot de Duitsche volkspartij behoord. Hij is ech ter bij den z.g. „Kapp-Putsch" uit de partij getreden. DUITSCHLAND Kitleriade. In de Völkische Beobach- ter publiceert de ban-leider der Ber- lijnsche Hitler-jeugd een bevel, 't welk behelst dat in verband met den moord op den 16-jarigen Hitlerjongen Walther Magnitz, „alle vaandels en vlaggen zoo lang met rouwfloers omhuld moeten worden, tot Adolf Hitler leider van het Duitsche rijk is geworden en de ver moorde kameraden zijn gewroken". Voor den ban Berlijn II is de toela ting van nieuwe leden tot 15 Febr. ge schorst. De toelichting van dit besluit wekt de Hitler-jeugd op, „den marxis- tischen bonden een strijd te leveren, die hun het verraderlijk vermoeden vein Hitlerjongens voor goed onmogelijk zal maken". OOSTENRIJK. Bedenkelijke oudejaarsgrap. Een Oudejaarsgrap heeft te Weenen groot opzien gebaard. In den afgeloopen nacht heeft een waker voor het ge bouw van de postspaarbank een kist gevonden, waarin duidelijk het tikken van een wekker was waar te nemen. Het opschrift „Voorzichtig, gevaarlijk"! en een zwarte hand en een zwart ge zicht, die op de kist geschilderd waren, maakten de zaak nog bedenkelijker. Draden, die uit de kist staken, wekten den indruk, dat het hier een helsche machine betrof. Desondanks had de waker den moed, het apparaat naar het midden van een park, dat zich voor het gebouw uitstrekt, te dragen, waar na hij de politie op de hoogte bracht. Een deskundige van het ministerie van oorlog werd uit zijn bed gehaald, waarna de kist naar zijn laboratorium werd gebracht. De wachtpost voor het gebouw werd intusschen belangrijk ver sterkt. In den loop van den dag is het resul taat der onderzoekingen bekend ge worden, hetwelk zeer verrassend bleek te zijn. De inhoud van de kist bleek te bestaan uit zaagsel, een geluksvar- kentje, een schoorsteenvegerspak en een nieuwjaarswensch voor de post spaarbank!. GRIEKENLAND. Drastische bezuinigingen. Het te kort op de begrooting 1933-'34 wordt geraamd op 1200 millioen drachmen of meer, als de oogst slechter mocht uitval len dan dit jaar, dat bijzonder gunstig is geweest. Er zijn dus krachtige maat regelen ter bezuiniging noodig. Om te beginnen wordt op oorlog 240 millioen bespaard door den diensttijd van 14 tot 12 maanden te verkorten. Buitenland- sche zaken draagt 33 millioen bij, ten deele door salarisverlaging, ten deele door opheffing van de consulaten te Weenen, Praag, Berlijn en Den Haag. Ook eenige gezantschappen zullen moe ten sneuvelen. Landbouw bespaart 22 millioen door opheffing van een heele reeks ambtenaarsposten. In totaal wordt 400 millioen bezuinigd; de rest zal uit de belastingen moeten komen, waartoe bestaande belastingen verhoogd en nieu we ingesteld zullen worden. MIJNHARDT'S SALMIAK-TABLETTEN Doozen 20 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogiston (Ingez. Med-1 ren reeds heeft gesloten op dit oogen- blik. Het is de 26e salon geweest en ondanks de crisis is er over belangstel ling niet te klagen geweest. Niet minder dan 1115 firma's betrokken een stand, en hij, die alles wou zien, moest een wandeling maken van 3,5 km in de ver schillende gangen. Het inrichtingscomité had de huurprijzen voor de stands met 10 pCt. verminderd en wat uitgespaard op de verlichting, maar de groote deel neming aan den salon wijst er toch op, dat er een zeker optimisme heerscht bij de Belgische zakenlieden uit het auto mobielvak. Dit optimisme is overigens in zekeren zin toch gerechtvaardigd, want het automobilisme neemt jaarlijks in België op overweldigende wijze toe. Onze technische bekwaamheden op auto- mobielgebied beperken zich tot het da- gelijksche aanzetten van onzen motor enrijden, maar toch meenen we, dat in den grond deze tentoonstelling, niet veel nieuws heeft opgeleverd, voor al na de automobieltentoonstelling te Parijs en te Londen. In Januari komt de salon te New York en de Amerikaan - sche merken pakken liever daar uit met hun nieuwigheden. De General Motors was b.v. op de tentoonstelling niet aan wezig met haar nieuwe Chevrolet, Van Belgische zijde was echter een ernstige Middelburg, 3 Jan. Op de veiling deden: Zeeuwsche blauwe aardappelen 23, per 25 kg, veldsla 2425, spruiten 11 20, witlof 121, schorseneeren 10, kool rapen 12, wijnpeen 12, peen 13, uien 14, karoten 13, rammenas 1, roode kool 3, rapen 2, alles per kg, be gonia's 20, primula's maliordes 7, beiden per pot; peen 3, rapen 2,5, prei 45,5, selderie 33,5; knolselderie 23,5 alles per bos; savoije kool 1,55,5; roode kool 35Yi\ boerekool 22,5; bloem kool 218; andijvie XA2alles per stuk. Goes, 3 Jan. Veilingsvereeniging Z, Beveland. Peren:: Josephine de Malinies 14~7 18, winter Bergamotten ll.^ieser Wil deman 18—22, Kleipeer 15, Pondspeer 17, stoofperen 12—14, uitschotperen 6, alles per 100 kg. Appels: Goudreinetten le soort 15 19, id. 2e 1013, zure Bellefleur le 15 —18, id. 2e 1014, Court Pendu le 15, id. 2e 10, sterappels 1820, roode Para dijs 14, grauwzuur 1214, Pomme d Oran je 18, Tuinzoet 19, stekappels 26, alles per 100 kg. Diversen: spruiten 13 per 100 kg; bloe men 14—77, per 100 pot; gele savoije kool 5, bloemkool 58, prei 0.50, kip eieren 3.704, alles per 100 stuks; ha zen 1.842.58 per stuk. V'l i SS in gen, 3 Jan. Op de veiling werden de volgende prijzen besteed: Josephine de Malines 25, Croudreinet 15—18, zure Bellefleur 8, Pippang K roode kool 12, bruine boonen 89; uien 3, spruiten 10—14, wijnpeen. 1, kleine peen 2 alles per kg; roode kool 3,5, isiavoijekool 24, bloemkool I 9 alles per stuk; selderie 1 2,5, prei 3—7, peen 2, karoten 2 alles per bos; pe'^ terselie 7—9, Fransche postelein 23,; per chipje; andijvie 1251 per kist. Woensdag 1 Februari v.m. 11 uur, geb. Prov. bestuur te Middelburg: 't uitvoeren baggerwerk in het Veergat in de nabijheid der bui tenhaven van het kanaal door Walcheren te Veere, behoorende tot de zeewerken in de provincie Zeeland. Zie Staatscourant, 2 Ja nuari 1933. Kruiningen. Van 21—28 Dec. Bevallen: M. Pol derman, geb. Zuidweg, z. H. C. van Oeffelen, geb. van Eijkeren, z. L. Weststrate, geb. Verbrugge, z. Overleden: D. Lindenbergh, 76 j„ we- duwn. van T. Krijger. BEVOLKING. In de tweede helft der maand Decem ber zijn in de gemeente OOSTBURG Ingekomen: C. J. Stokkerman, van waterland- kerkje. E. de Vos,' van Aardenburg. F. van Tatenhove, van Zuidzande. - P. F. A. L, Ghijs, van Waterlandkerkje. M. M. Ekkebus, van Vlissingen. C. A. Lippens, van Aardenburg. C. van Wesel van Roosendaal en Nispen. Vertrokken: Cam. Sierens, naar IJzendijke. A. Maene, naar Vlissingen. H. Faber, naar Velsen. Johs. A. Beerens, naar Waterlandkerkje. A. P. Tas, naar Biervliet. M. C. A. de Kooker, geb. Louweret, naar Breskens. J. W. van Helden naar 's-Gravenhage. A. C, Provoost, naar Bergen op Zoom. poging gedaan om de aandacht van h Belgische publiek ook op de Belgische auto te vestigen, waarin de Belgische firma's overigens zijn geslaagd vooral wat de industrieele wagens betrett. up dit gebied heeft de Belgische industrie onbetwistbaar een grooten stap vooruit gedaan en de binnenlandsche markt van fndustriewagens wordt meer en meer door haar veroverd. Doch ook wat per sonenwagens betreft, is de Belgische in dustrie niet achter gebleven, In Belgi sche automobielkringen stuurt men sterk aan op verhooging v&n^ de invoerrech ten op auto's. Het is onwaarschijnlijk, dat hierop zal worden ingegaan. De beste politiek blijft steeds een goed ar tikel leveren tegen den laagst mogelij ken prijs en dat de Belgische industrie dezen weg opgaat is het beste bewijs, dat zij nog het laatste woord niet heeft gesproken, wat heel wat anders is dan de pessimistische voorspellingen, die inzake de Belgische auto-industrie zijn gedaan. De algemeene indruk intus schen is, dat de autoconstructie een sta- bilisatiepeil heeft bereikt, een zekere standaard-volmaaktheid, die slechts in onderdeelen werdt verbeterd, en dat vooral de gemiddelde wagen de belang stelling heeft van de constructeurs en van het publiek.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6