DE ROODE VULPENHOUDER KERKNIEUWS. LANDBOUW. KUNST EN WETENSCHAP. HANDEL EN NIJVERHEID. VERKEERSWEZEN P. T. T. LEGER EN VLOOT. GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN WOENSDAG 4 JANUARI 1933. No. 3. STUKKEN VOOR DE PROVINCIALE STATEN. Verbetering weg Ruischende— GatCatharinapolder. Het gemeentebestuur van Boschka pelle verzocht een renteloos voorschot ten bedrage der kosten van de verbete ring van den weg RuischendeGat Catharinapolder, geraamd op 27000 Het verzoek betreft den Drie Gezus- terdijk en den Sasdijk, resp. vormende de hoofdverbinding van de kom van Boschkapelle met die van Zaamslag en Axel en alleen met die van Axel. Na de uitvoering van de verbetering zal van den ganschen bedoelden weg de breedte der kruin 5.50 m en die der verharding 3^50 bedragen, terwijl de be strating over een lengte van ongeveer 1900 m keien en over eene van onge veer 825 m uit klinkers zal bestaan. Het gemeentebestuur is voornemens, het werk bij wijze van werkverschaffing en dientengevolge in eigen beheer te doen verrichten. Ged. Staten vertrou wen, dat de Staten geen overwegenc bezwaar zullen hebben het gemeente bestuur vrij te stellen van de verplich ting betreffende openbare aanbesteding. Wanneer de wegsverbetering als werk verschaffing zal worden uitgevoerd, za waarschijnlijk financieele steun van de zijde van den dienst der werkloosheids voorziening in de te besteden arbeids- loonen kunnen worden verkregen, het geen dan op het voorschot in minde ring komt. Ged. Staten stellen voor het gevraagde renteloos voorschot té ver- leenen en den termijn van aflossing te bepalen op 20 jaar. Verbetering tertiaire weg Eversdam. Het gemeentebestuur van Westdorpe verzocht een renteloos voorschot van 5000 voor verbetering van een deel van den Eversdam, in den weg, die de directe verbinding vormt tusschen de kom dier gemeente en die van Zuid- dorpe. In dezen weg bevindt zich nabij de aansluiting met den Graafjansdijk een dubbele bocht, welke in het bijzon der voor het snelverkeer hinderlijk is. Bij de verbetering zal de weg recht wor den doorgetrokken en zal derhalve die bocht geheel verdwijnen. Ook in dit ge val zal getracht worden het werk in werkverschaffing en met subsidie in de arbeidsloonen uit te voeren, waardoor ook dit voorschot nog zal kunnen ver minderen. Het zal volgens het voorstel ook in 20 jaar moeten zijn afgelost. Verbetering Baarlandsche Zandweg. Burg. en Weth. van Baarland vragen een renteloos voorschot van ten hoog ste 3850 voor verbetering van een deel van den Baarlandschen Zandweg, waardoor twee korte S-bochten op kor ten afstand van elkaar zullen verdwijnen, de kruinsbreedte zal toenemen van 5.75 tot 7 m. en de verharde baan van 3 m tot 3.50 m. Deze weg vormt, de hoofd verbinding tusschen de kommen van Baarland en Oudelande. Ook dit ge meentebestuur wil het werk in werk verschaffing, onder toezicht van de Ne- derlandsrhe Heidemaatschappij, uitvoe ren en geldt hiervoor hetzelfde als voor de beide vorige voorstellen. Wijziging Provinciaal Wegenplan. In belang van de traverse te Axel. De verbinding NeuzenAxelBelgi sche grens is reeds ten deele verbeterd, maar de verbinding tusschen de beide verbeterde stukken loopt door de be bouwde kom der gemeente Axel. Aan gezien de tegenwoordige toestand van het zuidelijke gedeelte dezer traverse te eenen male onvoldoende is voor het doorgaande verkeer, terwijl dit en het plaatselijk verkeer een wederkeerige belemmering voor elkander vormen, is verbetering noodzakelijk. Hiervoor heeft de Provinciale Water- staat een ontwerp opgemaakt, waarbij de noordelijke aansluiting zal plaats heb- door A. W. v. E.v. R. 9)- Hij was meer ontroerd dan hij wilde toonen, en eenigen tijd bleef hij zwij- z'H?n rooken. Toen hij weer sprak leidde hij het gesprek weer terug op 't oorspronkelijke onderwerp. „Ik ben erg benieuwd naar onze vrien din, het brutale kind", zei hij. „Wat is ei met haar aan de hand, dat zij mid- den in den nacht in landhuizen zou ko men? Lady Kean lachte. Dat is overdrijving van Edward. Zij maakt een aytqtochtje en is onderweg gaan eten bij een zekere miss Allen. Zij zal hier waarschijnlijk wel vóór twaalven zijn. Over wat er met haar aan de hand is, heb ik mijn eigen ver moedens." Fayre nestelde zich gemakkelijk in zijn stoel. „Dat zijn praatjes," zei hij begeerig. „Vertel mij wat meer," „Dat zijn geen praatjes. Het is inte- endeel zoo waar als iets. Cynthia is op het oogenblik bezig haar moeder met van zorg grijze haren in het graf te bren- 5?* 2e,volg is. dat zij het op het oogenblik thuis niet erg prettig heeft." "Het is al een heelen tijd geleden, dat ik het genoegen had, Cynthia's moe der te ontmoeten", merkte Fayre pein- ben in het verlengde van de Kerkdreef in Axel en het nieuwe wegvak ongeveer de trambaan in hare huidige ligging zal volgen. Hierbij wordt dus een gedeelte der traverse uitgeschakeld. De aanslui ting van den weg AxelDrieSchouwen aan de traverse wordt daarentegen in noordelijke richting verplaatst. De tot standkoming van deze belangrijke ver betering is afhankelijk van een subsidi- eering voor 75 pet. uit het Provinciaal wegenfonds. Deze bijdrage kan echter eerst in uitzicht worden gesteld wan neer het ontworpen weggedeelte op het Prov. wegenplan is gebracht. Daartoe moet de lengte van den weg AxelDrie Schouwen, welke nu met 1.3 km op het Provinciaal wegenplan voorkomt, wor den verhoogd tot 1.403 km en stellen Ged. itaten voor daartoe te besluiten Niet overal malaise. De zitplaatsenverhuring in de Ned. Herv. Gem. van Genemuiden heeft over 1932 totaal opgebracht 7018.25, zijnde 350 meer dan over 1931. Niettegenstaande door het vrijwel stil liggen van de steenfabriek en de groote glasfabriek te Leerdam de kleine ge meente Heukelom buitengewoon heeft te lijden van de werkloosheid, bracht de bankenverhuring in de Ned. Herv. kerk te Heukelom dit keer 1100.50 op. Dit is 250 meer dan verleden jaar en zelfs aanmerkelijk hooger dan in de beste normale jaren ooit heeft plaats gehad. Afgekondigd is Staatsblad 608 Ibe. vatttende de wet van 15den Dec. 1032 tot regeling van den uitvoer van poot- aardaappelen. Dezer dagen heeft de Koningin d< volgende werken aangekocht: Wille,n Roelofs, Narcissen, J. Akkeringa, neb ten boeten; J. W. van Mastenbroek, Zui derzeewerkenLouis Bron, Op de room pot. Tooneeljubileum van mevrouw Royaards Na afloop van de voorstelling van Gijsbrecht van Aemstel is mevr. Jacq. Rooyaards—Sandberg Maandagavond in den Stadsschouwburg te Amsterdam gehuldigd bij gelegenheid van haar too neeljubileum. De jubilaresse werd namens het ge meentebestuur toegesproken door wet houder Boekman, bij wien zich 'n lange rij sprekers aansloot. Allen uitten den wensch, dat mevr. Rooyaards spoedig weer een vaste plaats zal mogen in nemen in een tooneelgezelschap. Tallooze bloemstukken werden opge dragen. Dinsdagavond had te Den Haag na de voorstelling van den Gijsbrecht in den Kon. Schouwburg de huldiging plaats. Onder degenen die hebben bijgedra gen in het huldeblijk bevinden zich de Koningin-Moeder, de Prins en Prnises Juliana. Genealogisch Heraldisch Genootschap De Nederlandsche Leeuw. De Koningin heeft aan 't Genealogisch Heraldisch Genootschap De Nederland sche Leeuw, opgericht in 1883 en geves tigd te 's-Gravenhage, het praedicaat „Koninklijk" toegekend. Deze hooge onderscheiding is verleend naar aanleiding van het feit, dat het Ge nealogisch Heraldisch Genootschap zijn zend op. „Maar ik meen mij te herin neren, dat ik haar nooit heb mogen lij den." „Zij had haar hart gezet op een goed huwelijk voor Cynthia, en natuurlijk ge beurde het onvermijdelijke. Het nest verloofde zich met een jongen man, die geen andere aanbeveling had dan een heel mooi oorlogsregister en een onvol doend pensioen. Haar moeder is buiten zich zelve en in zekeren zin geef ik haar geen ongelijk. Cynthia had ieder een kunnen krijgen." „Inplaats waarvan zij een onbetee- kenend mensch neemt. En jij mag hem graag?" „Hoe weet je dat?" vroeg lady Kean verbluft. „Je hebt volkomen gelijk, het is zoo. John Leslie is een aardige jon gen, en hij weet, hoe hij met Cynthia om moet springen. Er zit een heeleboel geld in haar familie, en hij werkt hard hij boert op kleinen schaal en ik geloof, dat hij er in slaagt het bedrijf winstge vend te maken. Het laatste, wat ik er van hoorde, was, dat hem haar huis verboden was." «In weerwil waarvan het engage ment voortduurt! „Natuurlijk! En toevallig weet ik, dat Cynthia's huisgenooten vanmiddag naar Londen zijn gegaan. John Leslie's boer derij ligt halfweg tusschen Galston en miss Allen's hoeve. Alles tezamen ver klaart volkomen Cynthia's besluit, hier pas 's avonds laat te komen. Ik weet niets met zekerheid dit is zuiver gis- 50-jarig bestaan viert. Naar de „N. R. C." verneemt, zal in verband hiermede o.a. in Mei van dit jaar een genealogisch heraldische tentoonstelling worden inge richt. Deze tentoonstelling zal een we tenschappelijk karakter dragen. 's Werelds grootste bibliotheek. De bibliotheek van het Amerikaan- sche Congres is, volgens het jaarverslag van den bibliothecaris, de grootste der wereld, zoo meldt Reuter. Zij bevat 4.477.431 werken, ongeacht de mijlie- nen composities, manuscripten, muziek composities en gravures. In 1932 zijn iederen dag gemiddeld 505 boeken aan de collectie toeg.evogd. Om de jaarlijksche toeneming van het aantal boeken te kunnen verwerken zijn boekenplanken noodig tezamen 5500 meter lang. De lengte van alle boeken planken in de geheele bibliotheek be draagt 128 kilometer. Faillissementen. Geëindigd zijn de navolgende faillis sementen door het verbindend worden der uitdeelingslijst: L. J. Boogaart, landbouwer, wonende te Nieuwerkerk. Curator mr. A. H. Kuipers te Middelburg, zonder eeni- ge uitkeer ing aan de concurrente schuldeischers. A. Dalebout, landbouwer, wonende te Nieuwerkerk, curator mr. A H. Kuipers te Middelburg, met eene uit keering aan de concurrente schuld eischers van 0.269 pet. hunner vorderin gen. Zilveren jubileum. Zondag a.s. bestaat de Vereeniging van Fabrikanten en Handelaren in Kunstmeststoffen en Voederstoffen 25 jaar. Zij is 8 Januari 1908 te Utrecht op gericht, toen de productie en handel van mest- en voederstoffen kwamen te staan onder „Algemeene Handelsvoorwaar- den". In het bestuur heeft thans o.a. zit ting de heer J. A. van Doorninck te Mid delburg. Het ligt in de bedoeling het ju bileum gelijk met de a.s. zomerverga dering te herdenken. Java-China-Japan lijn en de K. P. M. Aneta meldt uit Soerabaja d.d. 3 Jan. j..l dat het aantal opgelegde schepen, dat eenige maanden geleden elf bedroeg, nu verminderd is tot vier, n.l. drie van de K.P.M. en twee van de JavaChina Japan Lijn. INVOERING VERRESCHRIJFDIENST DOOR P. T. T. Mogelijkheid tot onderling telegraieeren tusschen par' ticulieren rechtstreeks over hun telefoonaansluitingen. In beginsel is door den P. T. T.-dienst besloten om, .voorloopig op proef, door middel van verreschrijf-verbindingen, gelegenheid te geven tot onderling par ticulier telegraafverkeer over telefoon aansluitingen, zoowel in locaal, als in interlocaalverkeer. Naar men zich zal herinneren, is voor af door demonstratie van in bedrijf zijnde toestellen op de Jaarbeurs te Utrecht in September j.l. en door schrif telijke en persoonlijke gedachtenwisse- ling met daarvoor in aanmerking ko' mende instellingen de belangstelling gepeild voor dezen nieuwen verkeers vorm. De opgedane ervaringen zijn van dien aard, dat het bedrijf thans tot de aan- sen!" „Het klinkt heel verstandig. Wie is die Miss Allen?" „De zuster van mrs. Draycott." „O!" zei Fayre, terwijl hij een andere cigarette nam en die nadenkend op stak. Lady Kean keek hem goedkeurend aan. „Dat is lief van je!" zei ze, „Ik mag haar ook niet. Maar haar zuster is heel anders. Zij is er gisteren gaan logeeren. Ik denk, dat Cynthia mrs. Draycott van avond wel zal ontmoeten, en als zij haar niet mag, zal zij het wel zeggen." Fayre zat peinzend van een cigaret te genieten. „Neen, ik mag haar niet", zei hij ein delijk. „In Indië zijn er genoeg van zul ke vrouwen." „We hebben ze in Engeland ook!" Lady Kean's stem klonk plotseling mat en klankloos, en bedenkend, hoe laat het was, kwam Fayre tot de ge volgtrekking, dat zij moe was, en dat hij beter deed haar een poosje aan zich zelve over te laten. In elk geval had hij geen zin om over mrs. Draycott te pra ten. Zij was de week tevoren zijn mede gast geweest op Stavcley en hij had haar met vreugde zien vertrekken. Juist was hij opgestaan, toen de deur geopend werd en lady Cynthia de ka mer binnentrad. Rechtop en slank stond zij in de deur opening, gehuld in een hemelsblauw ge waad, en haar donker, kort geknipt schaffing van een eersten voorraad toe stellen zal overgaan. Het jaarabonnement voor huur van de apparatuur van een dergelijke ver- reschrijf-verbinding zal 480 bedragen, met inbegrip van onderhoud en contro le der toestellen. Voor het gebruik van de verbinding zal het gewone telefoon- gesprekkentarief in rekening worden gebracht, met toepassing eventueel van een tijdtarief voor locaalverkeer. Bij het Departement van Defensie is bericht ontvangen, dat Hr. Ms. mij- nenlegger „Gouden Leeuw" op uitreis naar Oost-Indië op 31 December 1932 te Suez is aangekomen en vandaar ver trokken. Brievenmalen voor Hr. Ms. „Van Nes". Aan de opvarenden van Hr. Ms. torpedobootjager van Nes, zullen ge durende de reis naar de bovenwindsche eilanden brievenmalen worden gezon den naar St. Kitts, n.l. op 4 Jan. met de boot van Hoek v. Holland naar Harwich; 6 Jan. met de boot van Vlissingen naar Harwich; 6 Januari met den trein van 19.15 van Amsterdam naar Antwer pen; 6 Januari met het s.s. „Veendam' van de Holl. Am. lijn, 10 Januari met de boot van Vlissingen naar Harwich. Correspondentie ontvangen na de verzending op 10 Januari zal naar Cura qao worden gezonden. HET DOMINICANERKLOOSTER TE ZWOLLE AFGEBRAND. Groot deel der kunstschatten en ook de kerk behouden. Dinsdagavond heeft een vreeselijke brand gewoed in het Dominicanerkloos ter te Zwolle, Om zeven uur zag men door een der ramen van de kerk een eigenaardigen lichtschijn. Het bleek dat op den boven de cel len gelegen zolder een brand was uitge broken, die zich reeds met een angst wekkende snelheid uitbreidde. Brandweer en politie waarschuwen was het werk van een oogenblik, in tusschen poogden de paters, fraters en broeders met vereende krachten het vuur te beperken, doch met een onge looflijke snelheid breidde het zich uit over de zolders. Reeds na tien minuten te 7.10 uur sloegen de vlammen uit het dak. De politiebrandspuit was omstreeks denzelfden tijd aanwezig en tastte met twee slangen het vuur aan. Tegen 7.20 uur arriveerde de auto spuit der Zwolsche brandweer en even later nog een motorspuit. Met alle be schikbaar materiaal werd nu gewerkt en de brandweer meende aanvankelijk het vuur nog meester te kunnen wor den. Zoodoende werd niet terstond hulp ge- requireerd van de brandweer te Zwol lerkerspel, doch toen dit kort daarop gebeurde was het klooster reeds niet meer te redden. De grootste handicap der brandweer was gebrek aan hooge ladders. Te half acht stortte reeds een gedeel te van het dak boven de cellen der pa ters in. Snel en zeker woedde het vuur in de richting van den voorkant van het klooster en in de richting van de kerk. Te acht uur brandde ook reeds het dak aan de voorzijde van het klooster en een uur later had het vuur de kerk bereikt en begon het dak en een der haar viel in dichte golven om haar mooi hoofdje, en toen Fayre haar zag, be greep hij, hoe waar lady Kean's be schrijving was geweest. Er was werkelijk iets „fiers" in dat vreemde mengelmoes van jeugd en zelfvertrouwen, en dat trok hem plot seling aan. Dat zij zeer geliefd was, viel niet te betwijfelen. Een koor van wel- komstbegroetingen weerklonk bij haar verschijnen, en lady Staveley spron op, om haar te begroeten en trok haar mee naar den haard. „Lieve Cynthia, je zult wel bevroren zijn! Je handen lijken wel ijs. Is het zwaar weer buiten?" Het meisje knikte. „Vrij erg. Toch is de wind gaan lig- gen." Fayre nam haar met vrijmoedige nieuwsgierigheid op; haar stem klonk opgewonden en de glans in haar oogen en de blos vlak er onder verontrustten ïem. In verbazing vroeg hij zich af, of het „moderne meisje" gewoonlijk even overspannen was als nu? Als dat zoo was, mocht de hemel zich over haar ont fermen! Hij sloeg haar gade, terwijl zij zich over lady Kean heen boog en werd getroffen door de warme genegenheid en de bezorgdheid, die zij toonde. „Je ziet er moe uit, kind", zei haar gastvrouw. „Wa shet erg saai bij miss Allen?" „Het was niet saai," antwoordde lady Cynthia langzaam. „Allesbehalve!" Zwijgend warmde zij haar handen bij kleine torentjes aan de achterzijde van het kerkgebouw Je branden. Het kloos ter zelf was toen één vuurzee- Intus- schen ware de paters geholpen door de politie, marechaussee en rijksveld wachters en verder vele tientallen om wonenden begonnen met het redden van alles wat te redden viel. In allerijl werden zooveel mogelijk vrachtauto's en wagens gereqtuireerd, waarin alles geladen werd, terwijl de kostbaarste voorwerpen in een tegen over de kerk en klooster gelegen parti culiere woning werden ondergebracht, Het mocht gelukken 'alle zich in de kluis bevindende kostbaarheden en kerksieraden te redden. Inmiddels waren anderen begonnen aan het redden van de b i b 1 o t h e e k. Ook hiervan kon een gedeelte -in vei ligheid worden gebracht, al is thans nog met geen mogelijkheid teoverzien wat en hoeveel. Schilderstukken, beelden, meubelen, en kortom alles wat los was engedra gen kon worden, werd voorzoover nog bereikbaar weggesleept Ook de kerk werd van haar luister ontdaan. Het electrisch licht was inmid dels uitgegaan en men moest zich behel pen met kaarsen. Later volgde het meu bilair voor zoover mogelijk. De prachtige bronzen, door engelen gedragen kroon boven het hoofdaltaar kon tot dusverre niet gered worden. Overweldigend was de vuurgloed van het brandende klooster, gezien door de prachtig gebrandschilderde ramen van de kerk. Wat de oorzaak van den brand be treft, deze is tot nu toe totaal onbekend Om 9 uur werd van alle kanten de uitgebreide vuurzee door tientallen wa terstralen aangetast; toen evenwel de vlammen waren overgeslagen, naar een van de kerktorentjes en het kerkdak, werd bijna al het bluschmatëriaal ge concentreerd op dit eene punt om de kerk te behouden. Om half elf Woedde de brand naar alle kanten nog fel, doch de brandweer was toen het vuur in zooverre meester, dat met zekerheid kon worden gezegd, dat de kerk behouden bleef. Van belangrijke beteekenis is de om standigheid, dat in het voorgebouw en den rechterzijvleugel van het klooster de betonnen vloeren boven de eerste verdieping hebben stand gehouden. Hierdoor werden de verblijven der pro fessoren en overige paters niet aange tast en bleven kostbare werken, manus cripten en studiemateriaal behouden. Wel is het archief verloren gegaan, behoudens de meest belangrijke wer ken, die ternauwernood aan het vuur werden ontrukt. Alle misgewaden, paramenten, schil derijen, misboeken enz. konden worden behouden. De kloosterbewoners. De ongeveer 35 fraters zijn des avonds om half tien naar Nijmegen vertrokken, waar zij in het Collegium Albertinum 'n onderkomen vonden. Om elf uur was de toestand op het terrein van den brand zoo, dat de brand weer nog steeds druk in de weer was met het dooven van het nog steeds fel woedende vuur in de traptorens, waar een hevige trek het vuur voortdurend naar beneden zoog. Op die wijze tracht te men het vuur buiten de eerste ver dieping te blijven houden. Verder worden voortdurend met ver scheidene waterstralen het dak der kerk en het verbrande torentje bespoten. Het hevigst woedde het vuur nog in het linnenmagazijn, waar een groote voorraad brandend linnengoed hardnek kig weerstand bood aan vijf of zes stra len water. Over het geheele gebouw smeulde het vuur; toen strekte zij zich opeens, als of zij plotseling tot een besluit was gekomen en keek de kamer rond. „U zult het toch morgen wel hooren, daarom kan ik het nu wel vertellen", riep zij, met iets uitdagends in haar stem. „Mrs. Draycott werd vanmiddag vermoord. Zij werd doodgeschoten ge vonden in John's zitkamer op de hoe ve." HOOFDSTUK IV. Sip. Edward's Kean scheiding van zijn vriftiw zou van korter duur blijken te zijn dan hij aanvankelijk gedacht had. In het locaaltreintje, dat naar Whitbury boemelde, dutte hij nu en dan, doch zijn slaap werd met kracht verdreven door den snijdenden wind, die hem te- genwoei, toen hij bij het overstappen op het perron liep. Het was altijd een vervelende reis van Staveley met het overstappen in Whit- oury van den boemeltrein in den Lon den Express, en het lange wachten daar en in Carlisle, waar de restauratiewa gen werd aangehaakt. Dit was echter het laatste oponthoud en na een vrij goed diner zette sir Ed ward zich den ganschen langen avond aan het werk, daar hij tot die gelukkige menschen behoorde, die hun gedachten even gemakkelijk in een overvollen trein als in de eenzaamheid van hun stu deerkamer op iets kunnen concentree- Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5