GOESCHE COURANT^ BINNENLAND. iE ROODE VULPENHOUDER ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 2. TWEE BLADEN. DINSDAG 3 JANUARI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. GOES. VLISSINGEN. IIHD-BEVELAND. Verwachting tot Morgenavond: Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ■oor les- fee. eer ien ing ad t ND /an 84 nt- rdt J. nt- J. er- 3o- MIDDELBURGSCHE COURANT ÉS •agblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders f 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By ccmtr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. HERDENKING GRAAF VAN LYNDEN VAN SANDENBURG. De nobele figuur, die Eersten Kerstdag plotseling overleed, wordt in de „Haag- sche Post" inet piëteit herdacht. Nederland heeft het verlies te betreu ren van een zijner hoogste en bekwaam ste ambtenaren. Vroeger gingen hoog heid van het ambt en bekwaamheid van ambtsdrager niet immer samen. De nood der tijden, die van de theorie van vraag en aanbod ook te dezen opzichte eea deugd heeft gemaakt, kent op de hoogste posten in het staatsorganisme schier geen andere dan de bekwaamsten die daartoe geroepen worden. Zoo was ook mr. dr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg de vice-voorzitter vati het uiterst belangrijke college van Staat, dat meer verscholen werkend dan de beide Kamers der Volksvertegenwoor diging niettemin, of wellicht juist: derhalve uiterst belangrijken arbeid verricht. Voor menigeen in den lande zal de naam van den overleden vice-presi dent nauwelijks bekenden klank gehad hebben. Wij bedoelen: méér en oneindig maal meer vriendelijke staatsburgers zullen alle namen van alle leden van het Nederlandsche voetbalelftal uit 'het hoofd kunnen opsommen, dan dat zij ook maar eenig begrip ervan hadden wie wel in feite de leider van het hooge advies college van kroon en regeering was. Deze onkunde neemt niet weg, dat wij meer waarde hechten aan een scherpzin nig staatsrechterlijk advies, dan aan de verrichtingen van een populair sport man. Welnu, de thans ontslapen vice- president van den Raad van State was een uiterst scherpzinnig adviseur. Een man, die ettelijke openbare betrekkingen waartoe aanleg en eruditie hem geduren de een te kortstondig leven als vanzelf hebben geroepen, zich terdege verdien stelijk heeft gemaakt jegens het gemeene- best. Met den heer van Lynden van Sandenburg is een hoog ambtenaar, een uiterst bekwaam man, een verdienstelijk en nobel mensch heengegeaan. Moge zijn plaats worden ingenomen door een man van hetzelfde plan. DE N.V. HAVEN VAN VLISSINGEN. De Eerste Kamer zal 10 Januari a.s. behandelen het wetsontwerp tot machti ging van de minister van Waterstaat en van financiën tot oprichting van de N.V. Haven van Vlissingen. STEUN AAN DE BOSKOOPSCHE CULTURES. De minister van Economische Zaken en Arbeid, mr. T. J. Verschuur, heeft naar aanleiding van een desbetreffende schriftelijke vraag van mr. J. A. de Wil de, lid van de Tweede Kamer, medege deeld, dat met het oog op de moeilijk heden, waarin vele kweekers gaan ver- keeren, binnen zeer korten tijd een wetsontwerp mag worden tegemoet ge zien betreffende steun aan de „Bos- koopsche cultures". door A. W. v. E.v. R. 8). De advocaat Kean verbaasde Fayre, die hem in den eersten tijd van zijn loopbaan 'had gekend, niet, maar als echtgenoot was hij een openbaring voor j?m' .P®. teederheid en toegevendheid, die hij zijn vrouw betoonde, leken Fayre bijna ongelooflijk, totdat hij zich herin- f.?j e; ,at Kean zelfs in zijn jeugd al- slechts één ding tegelijk had nage streefd. Hij had alles slaap, vermaak, zelfs voedsel opgeofferd aan zijn werk en had zijn heele wezen geconcentreerd op het bereiken van succes in de loopbaan, die hij zich had gekozen; en nu was er een invloed in zijn leven gekomen, die zelfs sterker was dan zijn eerzucht, en had hij er zich geheel aan toegewijd met die volkomen overgave van zichzelf, die hem kenmerkte. En het beklagens waardige ervan was, dat al zijn toege wijde zorg, gesteund door de weelde, waarmee hij nu in staat was haar te om ringen, Sybil s zwakke levenskracht niet kon versterken. Fayre's vriendelijk hart leed, als hij ?ie3ee Sadesloeg; Sybil Kean, onge looflijk tenger en nog mooi, haar veer- tig jaren ten spijt, half begraven onder DE VISCHOMZET TE IJMUIDEN. De totaal-opbrengst van de in het ai- geloopen jaar aan den Rijksafslag te IJmuiden geveilde visch bedroeg acht millioen gulden tegen 11^ millioen gul den in 1931. Sinds 1929 is de omzzet steeds dalende geweest; in genoemd jaar bedroeg hij 16,7 millioen; in 1930 14,5 millioen; in 1931 11,5 millioen en in 1932 slechts 8 millioen gulden. HET AANTAL NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. Bij den aanvang van 1933 is het getal Nederlandsche gemeenten met 1 (Crom voirt) verminderd en telde het Rijk nog 1076 gemeenten. Deze zijn over de ver schillende provinciën verdeeld als volgt: Groningen 57, Friesland 43, Drenthe 34 Overijssel 59, Gelderland 112, Utrecht 71, Noord-Holland 126; Zuid-Holland 183; Zeeland 109, Noord-Brabant 461 en Limburg 121. VLEESCH EN BOTER NAAR BELGIE. De Brusselsche correspondent der „Maasbode" meldt dat de minister van landbouw order heeft gegeven, dat de importvergunningen voor boter en vleesch in België, binnen de contin- gentsperken over Januari, onmiddellijk aan geïnteresseerden moeten verleend worden. Naar het „Hbld." verneemt, is thans definitief besloten, dat Nederland aan de wereldtentoonstelling te Chicago zal deelnemen. De algemeene vergadering van de Vereeniging van Kamers van Koophan del en Fabrieken in Nederland zal plaats hebben te Utrecht op 19 Januari. De Nederlandsche Seintoestellen- fabriek te Hilversum heeft met in gang van Zaterdag a.s. 240 personen ontslagen. Het zijn de personen, die in September en October j.l. wegens de verwachte seizoen-periode zijn 'aange nomen. Dit drukke seizoen is thans weer voorbij, aldus deelt de Directie mede. De N.V. Gebrs. Gerzon's Mode magazijnen heeft aan de plaatselijke Cri sis Comité's in de steden, waar haar fi lialen gevestigd zijn, giften doen toe komen in totaal voor een bedrag van 3000. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Afd. Goes opgericht. Gisteravond werd in Schuttershof een vergadering gehouden van de afdeeling „Walcheren en Zuid Beveland" van de Nederlandsche Natuurhistorische Ver- de kussens in een gemakkelijken arm stoel, en Kean over haar heengebogen, zijn lengte nog meer uitkomend door zijn gewoonte, steeds somber met de handen in den zak en met gebogen schouders te staan, nu met «en gezicht dat glansde van genoegen over iets, dat zijn vrouw had gezegd. „Wanneer kom je terug, Edward?" vroeg lady Staveley. „Donderdag op zijn laatst, als je mij werkelijk nog wat langer kunt hebben. Ik zal probeeren, het je morgen te la ten hooren, dan weet ik er meer van." „Intusschen heb ik Sybil een paar da gen voor mij alleen. Over het algemeen ben ik blij, dat je weggaat, Edward!" Kean lachte. „Maak dat zij goed voor zichzelf zorgt, en als dat brutale kind, die Cynthia, midden in den nacht thuis komt, zooals zij zeker doen zal, houd haar dan uit Sybil's kamer, wil je? Zij hebben elkaar minstens een week niet gezien, en ze zal behoefte hebben, haar wedervaren te vertellen." „Je zult moeten toegeven, dat het de moeite waard is", mompelde lady Kean van uit de diepte van den grooten stoel. „Maar ze zal er pas morgenochtend aan het ontbijt mee klaar zijn", zei haar man droogjes. „Nu moet ik gaan, als ik den trein van vijf veertig wil halen." „Hoe laat ben je thuis?" vroeg zijn vrouw, toen hij zich over haar heen boog. Wacht niet op buitengewone gele genheden; grijp gewone gelegenheden aan en maak ze groot. eeniging. Voorzitter was de heer dr. Spuijman, van Vlissingen. De voorzitter van het hoofdbestuur van de N.V.V., dr. Joh. H. van Burkom, hield een voordracht over het onder werp: „Het aanpassingsvermogen in het planten- en dierenrijk." Spr. schetste eerst het aanpassingsver mogen van den mensch, ook op geeste lijk terrein, en ging daarna over tot het planten- en dierenrijk. Spr. toonde aan de hand van vele voorbeelden, geil- lustreerd door lantaarnplaatjes, hoe alle dieren- en planten zich aanpassen bij hun omgang en elke plant en elk dier thuis hoort in die omgeving, waar zij ge vonden worden. Wordt die band verbro ken dan is vaak de dood het gevolg. Over het „waarom?" zeide spr. niet onvoorwaardelijk de doelmatigheids the orie te willen stellen, omdat er in de na tuur ook nog veel „ondoelmatigs" is, veel „bij toeval" schijnt voor te komen. Spr. zag in de natuur, in het geheele leven een groot, geweldig doel, met vele vra gen, waarop de mensch het antwoord niet kan geven, ook, omdat hij zelf een deel van het leven is. Hij zag den levens bouwmeester als een architect, die een grootsch gebouw construeert enrter ver siering hier een' toren, daar een erker, elders een ornament aanbrengt, en die dan, gevraagd waarom hij dat juist zóó doet, zal antwoorden: omdat ik het zóó mooi vindt. Spr. zette vervolgens in korte trekken het doel der vereeniging uiteen, n.l. de natuurstudie voor hen, die niet in het vak geleerd hebben, middels excursies, voordrachten e.d., en het maandblad „Natura", dat den leden gratis toegezon den wordt. Vervolgens werd de naam van de be staande Zeeuwsche afdeeling gewijzigd in afd. „Walcheren" en besloot een deel der aanwezigen tot oprichting van een afdeeling „Goes", Als voorloopig bestuur van de nieuwe afdeeling werden aangewezen de heeren H. Th. Nieuwenhuijsen. Oostsingel 150 Goes (waar belangstellenden zich ver voegen kunnen), R. v. d. Hoek en H. H. Vahlenkamp. In het ziekenhuis „St. Joanna al hier is opgenomen een dochtertje van den landbouwer v. d, D. te Ovezand, dat een speld had doorgeslikt. Gevonden voorwerpen. In de maand December 1932 zijn aan het bureau van politie te Goes onder staande voorwerpen als gevonden aan gegeven en zijn aldaar verdere inlich tingen betreffende deze voorwerpen te bekomen: Twee zilveren broche s, een beiteltje, een springtouw, zeven portemonnaie's met inhoud, een parapluie, een boor, een „Zes uur morgenochtend. Een bar- baarsche tijd!" „Laat ze je een goed ontbijt geven, voordat je naar kantoor gaat." „Zul je je goed houden?" hoorde Fay re hem mompelen. „Natuurlijk! Ga nu gauw, anders mis je den trein. Ik wou, dat het niet zulk slecht weer was. Hoor dien wind eens!" „Uitstekend weer om te reizen. Goe den dag!" „Vertel mij wat van Cynthia," zei hij eindelijk. „Hoe is zij nu? Jullie zijn allen vrij geheimzinnig geweest over haar!" Sybil Kean keek hem aan. Er lag de zelfde tinteling in haar blik, die hij ook in lady Staveley's oogen had gezien. „Ik ben benieuwd, hoe je haar zult vinden", zei ze nadenkend. „Ik geloof dat je werkelijk nog wat ouderwetsch bent, Hatter. Zij is op en top het type van het moderne meisje, ziet er buiten gewoon goed uit en heeft natuurlijke charme. Zij zet haar ouders heelemaal naar haar hand, als zij er moeite voor doet, en anders gaat zij haar eigen weg en trekt zich niets van ons aan." „Zij staat bekend als een brutaal kind", merkte Fayre droog op, „O neen, dat is zij niet! Bovendien zijn er tegenwoordig geen brutale meis jes meer. Zij is erg hartelijk, heel eerlijk, en heeft een helder hoofd. Als ik zeg, dat zij zich niets van ons aantrekt, be doel ik alleen, dat zij haar eigen oordeel tegenover het onze stelt en er zich dubbeltje, een heerenpantalon en een sleuteltje, een gouden sierspeld, twee pakjes inhoudende manufacturen, een schort, een reticule met inhoud, een hee renrijwiel, vijf handschoenen, vier rijwiel- belastingmerken 1932/1933, twee cein tuurs, een pantoffel, drie huissleutels, twee vulpenhouders, een étui met passer en toebehoor,en, twee koralen halsket tingen, twee banküiljetten van 10, een slijklap, een damesrijwiel, een bolletje zijde, een paar kinderkousjes, een gouden armband, een rijwielhandbeschermer, een taschje met inhoud, een rieten koffertje, een göuden broche en een gulden. De N.V. Kon. Maatsch. „De Schelde." Het „Handelsblad" bevat een be schouwing over den scheepsbouw in ons land in 1932, waaraan wij het volgende ontleen en: De Kon. Maatsch. „De Schelde" heeft, gelet op de tijdsomstandigheden, nog vrijwat werk gehad. In 1932 zijn afge leverd de duikboot „O 14" voor het de partement van defensie, het motorvracht schip „Bengalen" voor den Rotterdam- schen Lloyd, de motorveerboot „Prins Hendrik" voor den Prov. Stoomboot- dienst op de Westerschelde, twee mo toren voor het motorschip „Indrapoe- ra", van den Rotterdamschen Lloyd, vijf landwaterpijpketels, drie kleine stoom ketels. Het verdere werk als sluis deuren, staalconstructie voor het Prov. Electr. bedrijf te Groningen, bruggen bij Zaltbommel valt buiten den scheeps bouw. Op het oogenblik heeft „de Schelde" nog onderhanden: flotieljevaartuig „Jo- han Maurits van Nassau" voor het de partement van defensie, drie motor- veerbooten voor den Prov. Stoomboot- dienst, twee motoren voor het pant serschip „Brinio", machines en ketels voor den nieuwen kruiser van liet de partement van defensie, alsmede twee turbogeneratoren, twee landwaterpijp ketels, een kleinen stoomketel, vier brugconstructies, constructiewerk voor Staatsmijn „Maurits" en herstelling en gedeeltelijke vernieuwing van de Noord ponton in de buitenhaven te Vlissin gen. „De Schelde" heeft dus werk, al is 't niet allemaal op scheepsbouwgebied. HOEDEKENSKERKE. Zondagmiddag is toen de bewoners naar de kerk wa ren, ingebroken in de alleenstaande wo ning van G. H. in den Boonepolder al hier. Toegang tot de woning is waar schijnlijk met behulp van een valschen sleutel verschaft. Een bedrag van pl.m. 11 wordt vermist. KATTENDIJKE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. j.l. 1229 personen (630 m. en 599 v.) Er werden in 1932 geboren 13 jongens en 15 meis jes; vestigingen 13 m. en 18 v. pers.; overleden 2 m. en 6 vr. per.s; vertrok ken 26 m. en 25 v. pers. (Bevolking einde 1931: 1229 personen). door laat leiden. Ik ben er nog zoo ze ker niet van, dat zij geen gelijk heeft!" „Wat beteekent, dat zij er een dezer dagen nog eens inloopt en dan kunnen haar ouders er voor opdraaien. Lady Kean keek zeer nadenkend. „Dat weet ik nog zoo niet! De nieu we generatie is beter in staat, voor zichzelf te zorgen, dan wij wel willen toegeven. Als zij er eens inloopt, wat meer dan waarschijnlijk is, ben ik ge neigd te denken, dat zij er zelf wel voor zal opdraaien en niets zal zeggen. Zij is flinker, dan ik ooit geweest ben, Hat ter!" „Nonsens!" barstte Fayre uit, maar zij viel hem in de rede. „Het is waar", ging zij met trillende stem treurig voort. „Ik kwam nooit in opstand tegen het leven en werd er door gebroken. Als ik het wel had ge daan, zou ik nu niet het nuttelooze we zen zijn, dal ik nu ben- cYntIlia zai als een kleine tijgerin vechten en eindelijk overwinnen; mischien zal zij wel lidtee- kens overhouden, maar waarschijnlijk zal zij er een wijzer en beter vrouw door worden, dan zij eerst was. Zij heeft iets fiers...." Haar stem brak af en Fayre begreep, dat zij aan het verleden dacht. „Nutteloos wezen is schromelijk on juist", zei hij barsch. „Niemand, die jou met Edward heeft gezien, zou je zoo noemen. Zij wendde zich heftig naar hem toe. Middelburg 3-I-'33 Maandag: hoogste luchttemperatuur 11.4 °C; (53 °F); laagste 5.1 °C (41 °F). Heden 9 h: 11.4 °C; 12 h: 10.5 °C. 0.4 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand 764 mm; laagste 760 mm. Hoogste barometerstand 776.4 mm te Weenen; laagste 695.5 mm te Reykjavik, Krachtige tot matige Z.W. tot W. wind, betrokken tot zwaar of half be wolkt, waarschijnlijk eenige regen, iets kouder. Zon op: 8 h 11; onder 15 h 58. Licht op: 16 h 28. Maan op: 11 h 11; E.K: 3 Januari. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij). Januari, Di. Wo. Do. 3 4 5 Hoogwater. 6.02 18.33 6.52 19.29 7.49 20.33 Laagwater. 12.36 0.44 13.27 1.42 14.27 Januari. Hoogwater. Laagwater. Di. 3 7.46 20.10 1.08 13.36 Wo. 4 8.29 21.01 1.53 14.25 Do. 5 9.21 22.04 2.51 15.25 Diefstal met braakt BOSCHKAPELLE. Tijdens de afwe zigheid van de bewoners, is op Oude jaarsavond ingebroken bij een winkelier alhier. In de woning werden kasten en laden opengebroken en onderzocht, ter wijl ook een bezoek werd gebracht aan den winkel waar de inbrekers een be drag van 6 aan centen in handen viel. Deze buit is hen tenslotte noodlottig ge worden, want de politie die naar het geval een onderzoek instelde, ontdekte alras dat eenige, personen in sommige cafés ter plaatse hun verteringen uit sluitend met centen hadden betaald. Zij hield een drietal personen aan en leidde hen aan de Justitie te Middelburg voor. Een gevaarlijk heer. CLINGE. De politie alhier heef? aan gehouden een persoon die op Oude jaarsavond in die gemeente de woning van een paar bejaarde mensehen was binnengedrongen, gewapend met een bijl. Onder bedreiging met geweld, heeft hij gepoogd de menschen geld af te zet ten, hetgeen hem evenwel niet is mo gen gelukken. Bij zijn aanhouding ont- „Je gelooft dus, dat hij gelukkig is?" vroeg zij zoo dringend, dat het hem ver raste. „Hij geeft zooveel, en het lijkt, of ik hem maar zoo weinig terug kan bie den." „Je bent alles voor hem", antwoord de hij met overtuiging. „Ik heb nog nooit een man zoo zien veranderen. Ik ge loof, dat hij nu nog jonger van hart is, dan toen ik hem pas kende." „Zijn werkvermogen is nog boven- menschelijk. Als hij geen stalen zenu- ven had, zou hij allang in elkaar zijn gezakt. Ik voel mij soms beangst om hem. Hij is zoo heelemaal niet in staat tot halve aatregelen. Soms denk ik, dat zulke sterke menschen eigenlijk het meest kwetsbaar zijn. Zij zouden zoo geweldig aan iets vast, dat, als zij het verliezen. Zij maakte een beweging met haar hand, die zoo teer was, dat Fayre er zijn oogen snel van afwendde. Zijn te genspraak moest zoowel haar als zich zelf gerust stellen. „Ik geloof niet, dat Edward er de man naar is, om iets te verliezen, dat hij eens veroverd heeft", verzekerde hij met een luchthartigheid, die hij zich zelf opdrong. „Hij heeft zeer veel ge luk, Sybil!" Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1