LANDBOUW. Voor kSeisie Smm. RECHTZAXEIL LEGER EN VLOOT. VERKEERSWEZEN P. T. T. SPORT. GEMENGD NIEUWS. THOLEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. h hTwverteerders, •a ataaMwiKittatiKaiagi 12 tal zangnummers werden opgevoerd .Het 5de gebod" in 2 bedrijven „Kerst avond", en „Twee kostschooljuffers en een boeredeern". Het periodiek „Over zicht" op rijm gaf een opgewekt ver- cenigingsleven weer. HANSWEERT. Vrijdagmiddag passeer de alhier over het kanaal het 3000 ton groote stoomschip „Elmire", gesleept door de sleepbooten „Adelaar" en „An na". Het schip is bestemd voor Hen drik Ido Ambacht om aldaar te wor den gesloopt. De sleepboot „Zeemeeuw" met de schepen „Ascension" en „Anna" op sleeptouw van Antwerpen, 'is Donder dagavond bij Walsoorden omhoog ge varen en blijven zitten. Met behulp van de sleepboot „Tournai" is de sleep de zen nacht vlot gebracht, waarna de reis kon worden voortgezet. NISSE. In de Donderdagnamiddag ge houden raadsvergadering werd herbe noemd als lid van het burgerlijk Arm bestuur de heer M. Nieuwenhuijze en de beer A. Vette als lid van de Com missie van Toezicht Lager Onderwijs. Als agent voor de Arbeidsbemiddeling werd benoemd de heer Joos Mol, de Administratie blijft gevestigd ter secre tarie. De verordening op de heffing van op centen .gemeentefondsbelasting, 'die in de vorige vergadering op verzoek van Ged, Staten opnieuw werd vastgesteld werd wederom ingetrokken. Aan de tewerkgestelden zal een ko- lentoeslag van 1 worden verleend. Met het werk aan den weg naar Hein- kenszand zal zoo spoedig mogelijk na .Nieuwjaar begonnen worden. STAVENISSE. In de Vrijdagmorgen alhier gehouden raadszitting, deelde de V oorzitter mede, dat de inrichting van de vrijwillige brandweer geheel in orde is. Men hoopt nu ook spoedig met het personeel klaar te komen. Medegedeeld werd, dat de P.Z.E.M. de prijs van het electrisch licht van 45 op 34 cent heeft gebracht en nu het ge meentebestuur gevraagd heeft om ver mindering van de kosten der straatver lichting. 't Bestuur heeft geantwoord dat daar van nu nog niets komen kan. In de vo rige raadszitting werd afwijzend be schikt op een verzoek van een ingeze tene om voor zijn pupil, die de U. L. O. school te Tholen bezoekt, een tegemoet koming in de kosten te krijgen. Deze ging in hooger beroep bij Ged. Staten en dit college, gehoord den Onderwijsraad en den Inspecteur van het U. L. O., ver klaarden dat de gemeente 75 pet. van de 10 maandelijksche kosten moet be talen. B. én W. zijn deze meening niet toegedaan, daar bedoelde ingezetene niet de vader, of de voogd of de wette lijke vertegenwooriger van den leerling is. Het voorstel om yan het besluit van Ged. Staten in hooger beroep te gaan werd z.h.s. aangenomen. De gemeenete heeft voor twee jaar weer vrijstelling gekregen van de invoer ring van het vak lichamelijke oefening. Bij de goedkeuring van het salaris van den keuringsveearts op 2.750 werd de wensch uitgesproken, dat ook daarop de gebruikelijke korting zou toegepast wor den. De circulaires inzake brandstoffen- voorziening aan werkloozen en uitkee- ring aan landarbeiders uit de werkloo- zenkassén werden voor kennisgeving aangenomen. Inzake de barakkenkwestie te Bergen op Zoom werd nog tot een afwachtende "houding besloten, daar men niet kon besluiten om gedurende 40 jaar 1 cent per inwoner per jaar te betalen, omdat men daardoor nog niet tot een goede oplossing kwam. AARDENBURG. De tooneelclub A. K. C. gaf Donderdag voor een stampvolle zaal een uitvoering van het tooneelspel „Als de poorten open gaan" van Jos. Smits en Jac. Braun, en van het blij spel „De pianostemmer'Beide stuk ken werden uitstekend gespeeld, de rol- verdeeling bleek in goede handen. Het bal na afloop, duurde nog tot laat in den nacht. PROVINCIALE STATEN. Georganiseerd overleg bij de N.V. P.Z.E.M. let hoofdbestuur van den Algemee- nen Nederl, Christelijken Ambtenaars- bond deelt in een adres aan de Staten mede, dat het in 1931 aan den raad van Bestuur der N,V. P.Z.E.M. verzocht tot de instelling van een commissie van georganiseerd overleg oyer te gaan. De Raad van Bestuur deelde .echter mede, dat de belangen van het bedrijf daar mede niet gediend zouden zijn, en Me behoefte van georganiseerd overleg door hem niet werd gevoeld. Thans 'vraagt het hoofdbestuur aan de Staten hulp teneinde de instelling van et georganiseerd overleg bij ge noemd bedrijf te bevorderen. Het hoofdbestuur wijst er op, dat bij onderscheidene soortgelijke electrici- teitsbedrijven een commissie van over leg bestaat en deze meermalen in het beiang van het bedrijf waren, doordat er een geregeld contact ontstond tusschen directie en het personeel. Volgens het hoofdbestuur is instelling van een com missie ook in verband met de wensch van het personeel. Ged. Staten zonden dit adres om ad vies naar den Raad van bestuur der P.Z.E.M. dat o.a. antwoordde, dat wel verre van in georganiseerd overleg een middel is te zien, dat de eenheid tus schen de verschillende belangengroepen bevordert, gelijk de Bond stelde, de Raad van bestuur daarin een instituut ziet, dat de tegenstellingen in de be langen van het bedrijf eener- en het ,perscneel anderzijds zal verscherpen. Dat de behoefte aan georganiseerd overleg bij het bedrijf bestaat, is des tijds door den Bond wel gesteld, maar niét verder toegelicht. De Raad van be stuur ontkent het bestaan van die be hoefte, niet alleen zijnerzijds, doch ook voor het personeel. Indien vereenigin- gen, waarin personeel van het bedrijf ge organiseerd is, of individueele leden van dat personeel wenschen of bezwa ren hebben, is steeds de gelegenheid gegeven, die kenbaar te maken, terwijl, zoo dit verlangd werd, mondelinge toe lichting van wenschen of bezwaren steeds is toegestaan. De raad van be stuur acht op deze wijze de belangen van het. personeel beter gewaarborgd dan door de instelling van georgani seerd overleg. Ged. Staten deelen mede, zich te kunnen vereenigen met den inhoud van dit antwoord en stellen dan ook voor 't verzoek van genoemd hoofdbestuur af te wijzen. Renteloos voorschot voor verbetering weg onder Nisse. Burg en Weth. van Nisse verzoch ten toekenning van een renieloos voor schot van 3883 voor verbreeding van een deel van den Grintweg naar Hein- kenszand. Mede naar aanleiding van een rap port van den hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, stellen Ged. Stalen voor dit bedrag nader te bepalen op 4175.50 en den termijn van aflos sing op ten minste 20 jaar. Het geldt hier een lengte van 585 m van een ter- tiairen weg, ï-i-T-ii-mTvn urn i n; i—i»i~TrTrTWfn'iiMMh—tr— SANEERING VAN HET BAKKERS BEDRIJF. (;-:) In het orgaan der Holl. Mij. van Landbouw vergelijkt ir. Huisman, alg. secretaris, de meening van Minister Ver schuur ten opzichte der bakkers met die ten opzichte der boeren. Het mag als bekend worden verondersteld, dat men in bakkerijkringen georganiseerd op treedt om door prijsafspraken, waarbij de meelfabikanten medewerking zullen verleenen, het bedrijf rendeerend te houden. Sommige Kamerleden zien hier-t in een kunstmatige opdrijving van den broodprijs en hebben dat den Minister bekend gemaakt. De Minister heeft hierop geantwoord, dat daartegen geen bezwaar kan bestaan, als een en ander „binnen redelijke grenzen blijft". Hier tegen komt ir. Huisman op. Hij begint met te verwijzen naar de uitspraak van den Minister: „Geleideliik en zonder onnoodige schokken zullen we in Neder land naar een lager levensniveau gaan. Men kan echter zeggen, dat de land bouw in vele opzichten daartoe zijn „schuldigkeit" gedaan, heeft en dat hij, wanneer de Regeering niet had ingegre pen, inderdaad antfstig ver was vooruit geschreden naar een lager levensniveau. De Regeering gevoelt zich nu en dan als de leider van eén groot leger, het ge- heele volk, dat voortschrijdt naar een ietwat lager levensniveau. We hebben daarbij den landbouw de voorhoede zien vormen. Die is zoover vooruit gesneld, dat voor een goed welslagen van het geheele plan het terughalen van die voorhoede, in verband met de rest van het leger, noodzakelijk bleek. De land bouw staat nog altijd op of beneden 't voor-oorlogsche niveau." Aceoord, zegt de heer H„ het Ministerieele leger gaat door den crisisstroom. De voorhoede, de landbouw, zwemt er al lan* in en zij dreigt volledig ten onder te gaan. Bij zijn wegzinken zal hij de andere groepen me- desleepen. Het is dus in het belang van het heele leger, van het Nederlandsche volk, dat de landbouw het hoofd boven water kan houden. Wat doet nu de bak kerij, die in de achterhoede marcheert? Deze heeft zich door organisatie veilig gesteld en weigert den crisisstroom in te gaan. Volgens den heer H. is de bak kerij nog niet ver in de richting van ver laging van levensniveau gegaan, gezien het loonpeil met dat in 1914 en gezien den broodprijs in vergelijking met den tarweprijs. In plaats nu, dat deze achterhoede zal worden gecommandeerd wat dichter op den voet de voorhoede te volgen, ten einde deze te kunnen bijstaan, tolereert de Minister, dat dit beschutte bedrijf zich aan den invloed van de prijsverla gingen onttrekt. Massa's bedrijven zullen er zijn, die dit nog in veel sterkere mate doen dan de bakkerij, maar de Minister meet met twee maten. Hier mogen win sten worden gemaakt, bij de landbouw bedrijven' moet angstvallig worden ge waakt, dat de prijs der producten de productiekosten niet te boven zal gaan. Het bedrijf, dat zichzelf door organisatie kan redden, mag zijn tegenwoordig le vensniveau zeker stellen op kosten van de rest van ons volk, doch het bedrijf, dat absoluut afhankelijk is van de we reldmarkt en daaraan voor 100 pet. is overgeleverd, de landbouw, mag, och nee, kan slechts in zoover geholpen worden, dat er duizenden slachtoffers moeten vallen, niet alleen door lage prij zen der producten, doch ook door hooge kosten der oeschutte bedrijven. Uitvoerkantoren voor kippen- en eendeneieren. De minister van Econ. Zaken en Ar beid heeft bepaald, dat met ingang van gister' als kantoren waarlangs de uil- voer is toegestaan, worden aangewezen alle voor den uitvoer van goederen te water, per spoor, pér tram of door de lucht opengestelde kantoren der invoer rechten, o.a. Clinge, Koewacht, Sluis. Onze kamerplanten. Nu het winter is, worden onze kamer planten bijzonder gewaardeerd. Nu, bij zondere attentie mogen ze, ook wat de verzorging betreft, thans wel hebben. Eerstens hebben onze planten in dezen donkeren tijd van het jaar behoefte aan daglicht. We komen ze hierin tegemoet door ze zooveel mogelijk voor onze ven sters te plaatsen. Toch kunnen ze hier, juist in den winter, ook wel eens ge vaarlijk staan. Immers bij strenge vorst is dan de kans voor bevriezen zeer groot; daarom zullen we des avonds de planten zoo noodig in veiligheid bren gen, vooral waar ze door het sluiten van overgordijnen van de kamerwarmte wor den afgesloten. Kleinere planten kan men dikwijls behoeden voor bevriezen door er courantenpapier om heen te doen; voor grootere is dit niet uitvoer baar. Ook hebben onze planten vooral in den winter van veel stof te lijden. Door het stoken van kachels is de stof- plaag dan grooter dan in den zomer. Planten met gladde bladeren als; Pal men, Clivia, Aspidistra, Phalangium, Brommeliasoorten e.a. worden dan min stens eens per week met een vochtige spons van stof gezuiverd, waarbij we zorgen dat de bladeren niet beschadigd worden. Planten met fijne bladeren als Asparagus, Cocospalmpje, Carex e.a., kan men met een fijne bloemenspuit schoon sproeien. Dit sproeien is ook goed om het bezwaar van de droge ka mertemperatuur te ondervangen. We doen het echter steeds op het midden van den dag, opdat de planten 's avonds weer droog zullen zijn. Het te gebruiken water moet kamertemperatuur hebben. Verder zorgen we dat de planten niet aan temperatuurschommelingen worden blootgesteld. Bijzondere aandacht vraagt het gieten in den winter. Door het wei nige licht verdampen de bladeren wei nig en dus moeten we vooral niet te veel gieten. Bovendien is er van groei bij de meeste soorten geen sprake, zoodat ook daarvoor geen vocht gebruikt wordt. Toch mag de aarde in geen geval te droog worden. Droge aarde neemt moeilijk vocht op en de wortels zullen dan te veel lijden. Bij het gieten maken we een uitzondering met de thans bloei ende planten als: Azalea indica, Cycla men, Primula obconica, winterbloeiende Begoniasoorten e.a. Deze geven nu im mers blijk van actief leven en zullen daarom juist nu veel vocht behoeven. Vooral een bloeiende Azalea moet men goed vochtig houden. Cyclamen gieten we op een schotel daar vocht tusschen de stengels rotting van stengels en bloemknoppen ten gevolge heeft. Ook andere bloeiende planten kunnen we op een schotel plaatsen en daarin gieten. Een verliefd man. Een waarzegster had een jeugdig mu sicus tot cliënt. Deze raadpleegde haar om de relatie met een meisje, op wie hij verliefd was, tot stand te brengen. Dit echter had andere plannen en trad in het huwelijk, doch niet met den musicus. De waarzegster stond voor de vijfde Kamer der rechtbank terecht, verdacht van oplichting; zij zou den musicus n.l, in den loop van den tijd bewogen heb ben 2700 af te geven, voor door een notaris op te maken acten enz. De vrouw ontkende, zij had slechts haar „adviezen" betaald gekregen. Het M. eischte wegens oplichting drie jaar gevangenistraf. De rechtbank veroordeelde haar Don derdag tot zes maanden gevangenisstraf. Het vergaan van den baggermolen Camille Mortenol. De Raad voor de Scheepvaart heeft Vrijdag uitspraak gedaan inzake het ver loren gaan van den door de zeesleep boot Etro gesleepten baggermolen Ca mille Mortenol bij het stormweer op den Atlantnischen Oceaan, waarbij de beide runners Ros en Sperling om het leven zijn gekomen. De Raad is van oordeel, dat de oor zaak van deze ramp niet is kunnen wor den vastgesteld. Dit is wellicht hieraan toe te schrijven, dat de communicatie met de sleepboot en molen gebrekkig waren. Een grief kan den kapitein van de door hem gevolgde navigatie naar 's Raads oordeel niet worden gemaakt. De ramp kwam voor hem onverwacht en heeft hem volkomen verrast. Het is ech ter te hopen, dat uit deze ramp de noo- dige leering zal worden getrokken. die aankondigingen wenschen op te geven, of advertenties geplaatst wenschen te zien, welke een in houd hebben met bétrekking tot de aanprijzing van geneesmidde len, geneesinstrumenten, genees wijzen of geneesmethoden in 't al gemeen, zulks in den breedsten zin des woords, dienen den tekst hun ner advertenties voortaan te doen voorzien van het stempel: „geen bezwaar", vanwege de Commissie van Controle op de Aanprijzing van Geneesmiddelen en Genees wijzen, gevestigd Van Aerssen- straat 176, Tel. 550878, Den Haag. Advertenties, die niet van dit stempel voorzien zijn, moeten wij, volgens overeenkomst en voor schrift der Vereeniging „De Ne derlandsche Dagbladpers", weige ren. De Directie, Bij Kon. besluit is eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan reserve kapitein P. J. Elout van het 14e reg. infanterie. Bij Kon. besluit zijn benoemd en aangesteld tol reserve ie luitenant bij het 14e reg. inf. de reserve 2e luitenants P. C. van der Horst, II. C J. M, van Mechelen, A. H. F. Hamerlin, C. de Zwaan, J'. Catsman, 'A. J. dé Klerak. L. P. Schippers, P. MïnHerhoud, W. F. W. d'e Haas, J. H. Appel, P'. Daniëljse, J. J. Poelman, I. F. Bastiaanse en A. A. Do'uw allen van genoemd1 korps. Opbrengsten Staatsbedrijf P. T, T. in November. De diensten der posterijen, telegrafie, telefonie en postchèque- en girodienst hebben in November opgebracht resp. 3.22G.837, 360.861, 1.988.778 en 268.078, totaal 5.838.554 of 427 993 minder dan dezelfde mlaand van het vorige jaar en 572.706 min der dan de begrooting. In de eerste elf maanden bedroeg de totale opbrengst 65.782.831, dat is 3.323.725 minder dan het vorig jaar en 4.907.870 minder dan de raming. Te Amsterdam waren per 1 Janu ari 1933 opgelegd 34 Nederlandsche Ischepen, 1 Italiaansch en 1 Engelsch schip. De grootere snelheden bij de spoorwegen Wij hebben uit het „Hbld." een be richt overgenomen, waarin werd mede gedeeld, dat bij de Nederlandsche Spoorwegen plannen gereed lagen tot het inleggen van zeer snelle korte trei nen op zekere drukke trajecten, wel ke treinen dan tot 120 km per uur zou den rijden. Thans is gebleken dat deze plannen zich nog in het eerste stadium bevinden De leiding van het spoorwegpersoneel is er echter van doordrongen, dat de snel heid op de hoofdbaanvakken verhoogd moet worden, terwijl men eveneens over wil gaan tot een intensiever verkeer (uur- of halfuur-dienst). In de eerste plaats komen hiervoor in aanmerking de hoofdlijnen in het hart van ons land met Utrecht als centrum: o.a. de lijnen UtrechtAmsterdam en Utrecht Amersfoort zouden in de nieuwe plan nen zijn opgenomen. Het ligt verder in de bedoeling, ten minste indien deze plannen goedgekeurd worden, binnenkort tot verhooging van snelheid over te gaan en wel tot 100 K.M. Geleidelijk wil men dan trachten deze snelheid op te voeren tot een vaart van 120 K.M. is bereikt. Deze snelheid en strakken dienst zou men met gewoon materiaal en niet met electrische treinen probeeren in te voe ren. - -r.ii-rw 11 rwBMWBWB— Nederlandsche overwinning. Op 19 November j.l. heeft op de Golf links van de Havana Coutry Club te Havana (Cuba) de finale plaats gehad van de Autumn Match Play Competi tion. De Amerikanen twijfelden niet aan aan de overwinning van hun sterksten speler. De finale werd echter gewonnen door een Nederlander, den gezant- schapsraad mr. C. H. J. Schuller tot Per- sum, den Nederlandschen zaakgelastigde te Havana. In de 18 holes behaalde hij met 'n score van 4 tegen zijn tegenstan der 5 de overwinning met 86 strokes voor 18 holes, het was een fraaie over winning. Ongelukken. Zondagmiddag is in de OldenzaalSsehe straat te Lonne'ker nabij de steen fabriek der firma Smulders, door tot nu toe onbekèndte oorzaak eén personen auto toet drie personen, twee beeren en een dame, tegen een boom gebolstf. De bottsing was vrij hevig en de wagen werd geheel vernield. Alle drie inzitten den geraakten bewusteloos. Het bleek dat de dame een bovenbeenfractuur had ópgeloopen benevens verschillende snij,'- woiiden. Een dor beide heeren had even eens een aantal snijwonden. De derde inzttende hiad geen verwonding 0;pg?L loopen. Wel was hij geheel versuft. Alle drie zijn opgenomen in hei ziekenhuijS aldaar. Vrijdagmiddag heeft op den Hilver- sumschen weg bij Laren een ernstige aanrijding plaats gehad. In de richting Laren liepen twee tuinlieden, J. de L, en J. B„ beiden woonachtig te Laren een handkar voortduwend. Deze hand kar was niet voorzien van een reflector. Zij werden achterop gereden door een auto, bestuurd door den heer H. te Bus- sum. Deze, verblind door het licht van een tegenkomer, zag de beide mannen niet en reed in volle vaart op hen in. De slachtoffers werden over den weg ge slingerd en zeer ernstig gewond. De L. was het ergst er aan toe. In zorgwek- kehden toestand werd hij naar het zie kenhuis te Laren overgebracht. Dokto ren achtten operatief ingrijpen noodza kelijk. Men vreest voor zijn leven. B. wérd eveneens naar het ziekenhuis ver voerd. Zijn toestand is minder ernstig. Donderdagmiddag is een taxi van Zet- ten's autoverhuurinrichting te Rotter- d a m op den onbew^akten overweg .even buiten Barendrecht gegrepen door een stoomtram, die de chauffeur niet had opgemerkt. De botsing was zoo hevig, dat de auto over de sloot in den tuin van een langs' den weg gelegen vil la terecht kwam. Wonder boven wonder bleef de chauffeur bij deze buiteling on gedeerd, terwijl de inzittende heer Sp. uit Rotterdam slechts licht werd ge wond. De auto is totaal vernield. Te U 1 r u m is het 7-jarig zoontje van den heer H. bij het spelen zoo ko men te vallen, dat hij zwaar werd ge wond. Na eenige uren is het kind overleden. Verdronken. Donderdagmiddag is een schuitenvoer der in de Nassaukade te Amsterdam te water geraakt. Van alle kanten wer den pogingen in het werk gesteld om den man, die 28 jaar is, te redden. Na ongeveer een kwartier werd hij opge haald. De levensgeesten waren echter reeds geweken. Branden. 1 Te B erg en op Zoom woedde Woensdag in een boerenhuis aan. den Ketel weg onder die gemeente e'en. hé>- vige brand. Zekere G. en zijn echtge- noote bevonden zich in het woonvertrek van het perceel, dal onmiddellijk grens de aan een schuur. Plotseling hoor de de m'an een gekraak'. Hij opende de katofepdeur, we'l'ke toegang gaf tot de schuur en staarde toen tegelijkertijd in een vuurzee. Dadelijk werd het eenige kind uit de bedstede gehaald en in vei ligheid gebracht. Daar de man de sc'.i uur niet taeer kon bereiken door de binnenv deur, begaf hij zich over de achterplaats er heen. Hij trachtte door het o Den- breken van d'e staldeur hel paard, een varken en een geit nog te redden. Het gelukte den man' zijn, paard en var ken in veiligheid te brengen. De die ren waren evenwel reedis mét .'brand wonden overdekt. De geit k\vam in de vlammen om. De woning en de aangrenzende schu.ur brandden uil. VERMOORD UIT MINNENIJD. Donderdagmiddag is op het Schaikveld te O s s ten huize van den heer van den E. een moord gepleegd op den 23-jari- gen J. van Dijk. De dader v. d. E. heeft zich onmiddellijk na den moord bij de politie aangemeld. Naar verluidt zou van Dijk door een vijftal schoten zijn ge dood. De aanleiding van het drama is waarschijnlijk minnenijd. BRAND IN SANAATÓRH7M. Zon dagmiddag is, door lol nu toe oubekendé oorzaak brand' uitgebroken in liet sana torium: M'er broeders van onze Lieve ■Vrouwe van Lourdes, Huize „Oveir- donck" te Dongen. Het pavjJ'jiodu waarin d'e brand ontstond was sinds en kele dagen ontruimd. De brandweer ton erger voorkomen Stee hts' een gedfeet- eL van hel dank is doolr brand ver nield EEN VROUW MET EEN MES GE STOKEN. Donderdg gavond hebben burgers op de Maaskade te Rotter dam een vrouw gevonden, die lievig bloedde uit een diepe steekwond in het rechterschouder. IleL bleek een bewoon ster van die kade te zijn, n.l. de 42> jarige weduwe A. S,.-deii Odie mee* deelde dat zij was' gestoken door den lo-jari'gen J Z, De vrouw is in het zie* kenhuis in hoogst zorgelijk'en toestand opgenomen. De man is even later aan gehouden. Hij bekende de vrouw te hehj- ben gestoken. Uit dc verklaringen van de vrouw en van den man wetlike verlidjaringen hier en daar nogal uiteen toepen is het vol-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7