Persil Persil SME R00DE VULPENHOUDER TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 2 JANUARI 1933. No. 1. mst aat- rt. fOS. d GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. n - v:' or é«- Ittre- reau jurg. lang M lllll -dam ee iot V' ri. 8.— 8.— iens- om iren. raing )UT. ÏEK. Vergadering van Zaterdag 31 Decem ber 1932 te twee uur Voorzitter de heer P. Dumon Tak, burgemeester. Aanwezig alle leden. 1. Beëediging en installatie Raadslid Chr. de Bruin. De VOORZITTER verzocht den secre laris het nieuw benoemd verklaarde raadslid naar zijn plaats te geleiden. Nadat dit geschied was, legde de heer De Bruin in handen van den voorzitter ,de voorgeschreven eeden af. De VOORZITTER wenschte den heer De Bruin geluk met het aanvaarden van het raadslidmaatschap en hoopte, dat hij jarenlang de belangen van Middelburg zal mogen behartigen. Daarna deelde de VOORZITTER mede dat van den heer mr. G. W. A. de Veer een schrijven is ontvangen, daann hij mede namens zijn moeder den raad har telijk dank zegt voor den gezonden fraai- ■en krans, die zijn vader naar zijn laatste rustplaats heeft vergezeld. Dit blijk van medeleven stelt de familie op hoogen prijs. Nog deed de voorzitter mededeeling van een telegram van den burgemeester van Oostkapelle, dat de raad besloot de gemeente te doen aansluiten bij de Dom- burgsche waterleiding. De VOORZITTER meende, dat ook de raadsleden met vreugde van dit belang rijk besluit op Oudejaar zullen kennis nemen. 2. Benoeming van een wethouder (va cature mr. A. A. de Veer.) De heer PORTHEINE vroeg het woord voor de volgende verklaring: Aangezien de rechterzijde eenstemmig te kennen heeft gegeven, dat ongeacht de richting van den te benoemen Burge meester, zij een onvoorwaardelijk recht wil erkend zien op het bezetten van den vacanten wethouderszetel en zelfs niet bereid bleek mede te werken tot de be noeming van een wethouder van recht- sche zijde, die zijn zetel ter beschikking zou stellen na het vervullen der Burge meestersvacature; verklaar ik, namens de overige leden van den Raad, waar één hunner zich wel onder hetzelfde voorbehoud bereid heeft verklaard een benoeming te aanvaarden, zij gezamen lijk hun stem op dat lid zullen uitbren gen. Zij stellen er prijs op tegelijkertijd te verklaren, het te betreuren, dat niet een lid der rechterzijde zich een zoodanige benoeming wilde laten welgevallen, ter wijl dan toch de rechterzijde hare hier- voren uitgesproken meening zou kunnen handhaven bij het hernieuwd bezetten van den Wethouderszetel. Hierna nam de heer VAN DER FELTZ het woord en sprak als volgt: De rech terzijde heeft ook na nadere besprekhv gen gemeend te moeten volharden bij 't standpunt door haar ingenomen in de on derlinge besprekingen door haar gehou den met de linkerzijde op 21 December 1.1. Zij meent, dat gezien de verhoudingen in den Raad, cue bestaat uit 8 leden van de linkerzijde plus den heer Jeronimus en daarnaast 8 leden van de rechterzijde, de rechterzijde aanspraak kan maken op een wethouderszetel. Zij kon zich niet vereenigen met de meening der linkerzijde, dat de bezet ting van den opengevallen Wethouders zetel afhankelijk moet worden gesteld van de politieke richting van den nieu wen Burgemeester. Daardoor maakt men de positie van den Burgemeester, die bo ven de partijen behoort te staan, tot die van een partijman. De rechterzijde meent bovendien, dat daar bij de verkiezing voor de Provin ciale Staten in 1931 in Middelburg een meerderheid van ongeveer 200 stemmen door A. W. v. E.v. R. Hij was dankbaar, toen Gunnet met de baar en een drager kwam om het lijk weg te brengen. Brace en de dokter stapten vijf minuten later in Gregg's kleine tweepersoonsauto. 't Kwam Les lie voor, dat er een ongewone warmte lag in Gregg's stem, toen die hem goe den nacht wenschte. Hij had den dokter nooit mogen lijden, maar nu was hij hem dankbaar, want zijn hartelijke handdruk kwam vlak op Brace's laat ste woorden, voordat hij in de auto stapte: ..Ik moet u verzoeken, u tot nader order ter beschikking van de justitie te stellen, mr. Leslie!" HOOFDSTUK III. ..Wanneer hebt u Cynthia het laatst gezien, mr. Fayre?" Lady Staveley's mooie oogen glin sterden van plezier, toen zij haar gast aankeek. Hij had juist op lady Cynthia Bell gezinspeeld als op een preutsch klein ding, en verorberde nu zijn stuk cake met de kalmte van iemand, die er geen flauw besef van heeft, zich aan een on- geloofelijk verkeerde voorstelling van .zaken te hebben schuldig gemaakt. is uitgebracht op de candidaten der Rechterzijde, de eenigszins andere uit slag bij de toen gehouden Gemeente raadsverkiezingen niet de conclusie wet tigt, dat het meerendeel der Middelburg- sche bevolking moet worden geacht te behooren tot de Linksche partijen. Im mers die andere uitslag wordt verklaard door de candidatuur van den heer Jero nimus, wiens zetel klaarblijkelijk weder is verkregen door de actie van die kie zers, die van oordeel waren dat het be leid van het College van B. en W. en van den Raad niet was in het belang van de gemeente Middelburg, kiezers derhal ve, die moeten worden beschouwd als te zijn de ontvredenen uit alle partijen. Ook om die redenen meent de rech terzijde dat de politieke verhoudingen zoodanig zijn, dat zoowel een linksche als een rechtsche meerderheid in het college van B. en W. gewettigd is. Ongeacht de politieke richting van den nieuwen Burgemeester meent daarom de Rechterzijde aanspraak te kunnen ma ken op een wethouderszetel. Daarom is een eventueel te benoe men rechtsche Wethouder niet bereid na de benoeming van een nieuwen Bur gemeester zijn zetel ter beschikking te stellen. De rechterzijde is er zich van bewust, dat de linkerzijde met de hulp van den heer Jeronimus kan beletten dat aan dezen billijken eisch van haar wordt voldaan. Zij wenscht daarom uitdrukke lijk te verklaren, dat afgezien van wat later moge gebeuren, zij het ook thans reeds als een onrecht gevoelt, wanneer haar nu" de haar toekomende zetel wordt onthouden. Zij verklaart bovendien, dat zij beslo ten heeft dat al haar leden hun stem zul len uitbrengen op haar candidaat den heer W. A. den Hollander. De heer JERONIMUS zeide niet van plan geweest te zijn over dit onderwerp het woord te voeren, maar nu de heer Van der Feltz sprekers naam driemaal heeft genoemd, meende spr. er op te moeten wijzen, dat niet alleen de poli tieke kwestie, doch ook de economische van beteekenis is. Waar nu de heer Van der Feltz alleen de politieke scheidings lijn heeft besproken, doch niet heeft ge waagd van vooruitstrevendheid, gematig- heid enz., zal spreker zijn stem op den linkschen candidaat uitbrengen. De raad benoemde hierop tot wethou der den heer M. H. Boasson (V.D.) met 9 stemmen, tegen 8 op den heer W. A. den Hollander (A. R.) Op een vraag van den voorzitter, zei- de heer BOASSON den zetel te aanvaar den, al weet hij dat het geen gemakke lijke taak zal zijn in deze moeilijke tijden. Spr. zal zijn zetel weer ter beschikking stellen na de benoeming van den nieu wen burgemeester. De VOORZITTER verzocht den heer Boasson den zetel van den wethouder in te nemen en wenschte hem daarop geluk met zijn verkiezing. Spr. hoopte dat de heer Boasson in 't belang der gemeente en tot voldoening van zichzelf als wet houder werkzaam zal mogeti zijn. 3. Erfpachts-uitgiiie gemeentegrond Kinderdijk. De VOORZITTER bracht dank aan de Commissie van Fmanciën, die nog juist op tijd haar rapport inzond en met het voorstel mede gaal. De heer JERONIMUS wilde een vraag stellen en wel waarom voor dit perceeltje erfpachtsuitgifte wordt voor gesteld, terwijl toch verschillende stuk jes grond daar zijn verkocht. De heer ONDERDIJK zeide, dat de betrokkene zoowel koopen wil als in erfpacht nemen, maar het gemeentebe stuur vindt aan die zijde erfpacht beter, het is echter in deze geen principe. De raad vereenigde zich z.h.s. met 't voorstel. Kasgeldleening. De VOORZITTER wees er op, dat nu de begrooting nog niet behandeld is, ook geen kasgeldbesluit is genomen en j men nu in 1933 geen kasgeld zou kun nen opnemen. Spr. stelde daarom voor ter zake een besluit te nemen, geheel gelijkluidend aan dat voor 1932. De raad voldeed hieraan z.h.s. Verhooging crediet steunverleening. De heer ONDERDIJK deelde mede, dat de' laatste weken gebleken is, dat men met het voor steun uitgetrokken bedrag niet zal kunnen toekomen, dit wordt veroorzaakt niet alleen door toe name van het aantal werkloozen, maar ook door dat de werkloozen heel wat minder losse verdiensten hebben gehad. Er zal dus een kleine overschrijding van het bedrag moeten plaats hebben en 't is niet precies te zeggen hoeveel, daar Vrijdag en Zaterdag ook is uitgekeerd. Ook weet men niet precies wat men nog van het rijk heeft te vorderen. Spr. vroeg toesteming tot overschrij ding van het bedrag, waartoe de raad z. h.s. machtiging verleende. Rondvraag. De heer HEEMSKERK vroeg hoe het j staat met de gemeentebegrooting. De VOORZITTER zeide, dat het rap port van de commissie van fabricage reeds door Burg. en Weth. is beant woord en dat het rapport van de com missie van financiën juist binnen is. De behandeling kan dus binnen afzienbaren tijd worden tegemoet gezien. Het afscheid van Burgemeester Dumon Tak. Thans was men gekomen tot het af scheid nemen van den burgemeester, voor welke plechtigheid de publieke tri bune gevuld was met familieleden en be kenden van den heer Dumon Tak, oud- raadsleden, burgemeesters van omlig- j gende gemeenten, leden van de rechter- j lijke macht en andere autoriteiten, en i hoofdambtenaren der gemeente, terwijl vele belangstellenden zich met 'n plaats op den gang moesten tevreden stellen. Nadat de heer ONDERDIJK zijn Za terdag reeds vermelde rede had gehou den en het geschenk van raadsleden en secretaris had aangeboden, verkreeg de heer HEEMSKERK het woord en zeide, dat nu hij als oudste in jaren van den °P het voor den burgemeester ontroe- raad zich tot den burgemeester mochtrend oogenblik, uiting te mogen geven wenden, hij het een voorrecht noemt, aan de bewondering voor de wijze, dit te mogen doen namens alle fractieswaarop deze als voorzitter van den raad raad geicid met een bijna onnavolgbare in den raad. Dat hem dit namens allenaan dlt col'ege leiding heelt weten te genialiteit en artisticiteit, door dat hij is opgedragen, is een bewijs van alge- 1 Sfeveri- Spr. heeft zijn bewondering V"1'1 een spheer van gemoedelijkheid wist te meene groote waardeering voor den j dan burgemeester hierover nooit onder scheppen, die het zijn in den raad altijd scheidende. Spr. meende hieraan een stoeien of banken geschoven en toen de tot een prettige plicht maakte en die 't kleine persoonlijke herinnering te mo- beer Tak hem voor de raadszitting in werk ten goede kwam. Daarmede heeft gen verbinden uit de dagen toen de heer duni toefluisterde tegen 1 Jan. ontslag te j hij bereikt dat nu terwijl spr. reeds meer Tak benoemd werd tot burgemeester, i zullen vra£en als burgemeester heeft dan 4 jaar in den raad zit, hij nog niet Spr. ontmoette hem toen, spr'. was des- sPr" daaroP geantwoord, dat het hem kan zeggen of de raad in zijn geheel ge- tijds geen lid van den raad, maar stond i zeer speet en hij wil dit thans m nog i nomen al of niet 'n moeilijk te hanteeren sterker bewoordingen herhalen. Maar raadscollege moet worden geacht, tegelijk schoot hem iets anders in de ge- j Wanneer van den heer Van Andel dachte, een boutade van een zeer be- naar heer paul en yan dezen roemd Fransch s aaisman Georges Cle- den hee[. Jeronimus om dan via den menceau, die zich eens bij een verge- heer Meg weej. den heer"Van Andel lijking tusschen Pomcare en Briand liet. tg beland dan ontmoet zijn blik stel- ontvallen „Pomcare sait tout et ne wel onen die ieder voor zich in Keurig is dat weer geworden t Persil is daar éénig voor Trouwens, 't hielp met glans en glorie Mij héél twee en dertig door. Met Persil ga 'k drie en dertig Vroolijk lachend tegemoet; 't Is geen kunst om „goed" te wasschen Als Persil het voor je doet. 't Beste wat ik jou kan wenschen. Voor je zélf en je gezin; Neem Persil, want daar zit elke Wensch voor drie en dertig in. E, -Ust-ermann Co's Handel Mij. N.V., Amsterdam. Fdbrieken te Jutphoos-UtrecHr (Ingez, Med.) Hij was niet slechts een goed voorzit ter van den raad, dat zijn er wel meer in ons land, maar hij heeft jarenlang den toen in andere politieke functie niet aan de zijde van den burgemeester. Toch j kon hij hem van harte gelukwenschen en er op wijzen hoe de heer Dumon Tak zich zelf had inverdiend voor die func tie. Tijdens de ziekte van zijn voorgan ger had de heer Tak als wethouder goe J 11 O J ÜV VVC1 jL/CI OUliC.ll UiO V VV1 de leiding gegeven in de moeilijke oor- j cpmPrcn" r*er* riand ne sait rien j s^aaj. zoucJen zijn hier een storm te ver- logsjaren en een andere keuze was dan ccmPien^ tout. I i ook vrijwel onmogelijk. Alle fracties in Wanneer spr. deze woorden in de den raad waardeeren wat de burgemees Middelburgsche spheer in den raad mag ter heeft gedaan en de naam van bur- overbrengen, dan voelt hij onwillekeu- Allan Fayre, die bij zijn vrienden be ter bekend was als Hatter", een bij naam, dien hij op een of andere manier in zijn vroegere Oxforddagen had ge kregen, dacht even na. „Precies twaalf jaar, denk ik. Zij was een langbeening, klein ding van zoo wat acht, toen ik haar het laatst zag." Lady Staveley gichelde van pret. „Lange beenen heeft zij nog! Die heb ben al die moderne meisjes, maar ik vrees dat de preutschheid verdwenen is. Zij is nu beslist, wat de oude kin dermeid gewoonlijk noemde, een „zie- lezorg." Hatter Fayre merkte de vroolijkheid in haar stem op en beantwoordde die. Als hij glimlachte, was het gemakkelijk te zien, hoe hij aan het netwerk van fijne rimpeltjes bij de hoeken van zijn verstandige grijze oogen was gekomen, en waarom de oude bijnaam uit Oxford gedurende die lange jaren van zijn bal lingschap in Indië was blijven voortle ven; want een bijnaam behalve een met een onvriendelijke bedoeling, blijft zel den iemand bij, die niet bemind is onder zijn vrienden. „Ik lijk wat ten achter," gaf hij droe vig toe. '„Meisjes waren dn mijn tijd gewoonlijk preutsch, ziet u." „Ik houd dol veel van Cynthia", ging zijn gastvrouw in gedachten voort, „maar soms doet zij mij dankbaar zijn dat mijn portie last bestaat uit zoons." Fayre wendde zich tot zijn andere buurvrouw. gemeester Dumon Tak zal voortleven in de raadszaal. De heer v. d. FELTZ herinnerde er aan hoe hij tusschentijds lid van den raad werd en jaren lang het jongste raadslid was, de baby der raadsleden met alle onbesuisheid, onstuimigheid en lastigheid dien kinderlijken leeftijd eigen. Maar dank zij de voortreffelijke leiding van den burgemeester leerde hij spoe dig in het gareel loopen en mocht hij na de laatste verkiezing zitting nemen in de commissie van financiën en thans als voorzitter dier commissie den burge meester namens den raad toespreken. Hij heeft zich daar zeer in verheugd om dat hij het een voorrecht vindt thans rig neiging om op den burgemeester beide uitdrukkingen gecombineerd van toepassing te verklaren. Als geboren en getogen Middelburger jarenlang lid wekken (de heer Jeronimus inter- j rumpeert: Hij vergeet zichzelf), maar de allen beheerschende en toch weer niet voelbare leiding van den burgemeester heeft het tot nu niet mogelijk gemaakt in deze op grond van ervaring te kunnen spreken. De voorziter weet, dat spr. het niet altijd met hem eens was, en hij van den raad en wethouder, en daarna meermalen meende, dat B. en W. niet 18 jaar burgemeester kan men van den voldoende opschoten, en wel met de heer Tak zeggen, dat hij omtrent Middel burg alles en nog eens alles wist. En door de wijze, waarop hij den raad wist te leiden, waarop hij de stemming aan vatte, waarop hij de juiste spheer wist te scheppen, mocht men zonder over drijving zeggen, dat hij alles begreep. Maar geroepen om een keuze tusschen beide te doen zou men den heer Tak on getwijfeld tot volgeling van Briand moe ten verklaren. „Wat zeg jij er van Sybil? Jij kent lady Cynthia immers?" Lady Kean, die zwijgend naar het ge sprek geluisterd had, wierp een kwij nenden, spottenden blik op haar gast vrouw. „Eva is een kat", zei ze. „Ze probeert alleen haar onafhankelijkheid te verde digen. Cynthia kan haar om haar pink winden. Dat doet ze met ons allemaal, geloof ik, behalve misschien met Ed ward. Die laat zich niet om den vinger winden." Sir Edward Kean, die zijn naam hoor de, liep naar hen toe. „Wat is er met Edward?" vroeg hij, vanaf zijn hoogte glimlachend op zijn vrouw neerziende. „Iets vleiends, hoop ik?" Fayre, die innig belang stelde in deze oude vrienden, van wie hij zoolang ge scheiden was geweest, was na zijn te- rugkomst door niets zoo verbaasd en getroffen geweest als door Kean's hou ding tegenover zijn vrouw. Fayre en Sy bil Kean kenden elkaar al vanaf hun kinderjaren; zij hadden als kind samen op het land gespeeld, en hadden elkaar later in Londen weer ontmoet. Kean was later in hun leven gekomen, in den tijd, toen hij een vooruitstrevend jong advo caat was, en Fayre zat te blokken voor Indisch ambtenaar. Toen Sybil Lane, zooals pij toen heete, groote liefde opvatte voor haar eersten man, een knap garde officier, met hem huwde en meeging naar Malta, had Fayre het vermoeden, dat Kean er zwaar onder leed. Hij bleef in elk geval vrijgezel en ontwikkelde een arbeids vermogen, dat, volgens zijn vrienden, bijna duivelsch was. Toen Fayre ver weg in Indië was be reikte hem het bericht van den dood van Sybils echtgenoot, die in het eerste oorlogsjaar sneuvelde en vijf jaar later de tijding van haar huwelijk met Kean; en nu was hij voorgoed in Engeland te rug en knoopte de oude banden weer aan, verlangend om te zien, wat er van zijn jeugdvrienden was geworden. Gedu rende een week waren zij nu te Stave ley tezamen geweest, en wat hij gezien had. had hem deels bedroefd, deels ge troffen. Voor den oningewijde leek het, of Ke an eindelijk het doel van zijn eerzucht bereikt had. Hij was met de vrouw van zijn keuze getrouwd, en om de kroon te zetten op zijn roem, de schitterendste raadsman van zijn tijd te zijn, was hij in den adelstand verheven. Maar voor Fayre, die Sybil in vroe ger jaren te goed gekend had, om zich door uiterlijkheden om den -tuin te laten leiden, had Keans toewijding aan zijn ziekelijke vrouw iets tragisch. Want Sy bil Kean behoorde tot degenen, die niet kunnen vergeten. Het verlies van haar echtgenoot had haar op den rand van het graf gebracht; weken lang had zij tusschen leven en dood gezweefd; toen zij er eindelijk bovenop was, was haar gezondheid geknakt en zag zij een leeg vuist op de tafel sloeg omdat hij daden wilde zien. Maar thans nu men op het punt van scheiden staat nu moet spr. erkennen, dat hij toch niet altijd gelijk heeft gehad. Want hij heeft het nu be grepen, de wijsheid van het beleid van den burgemeester, hoe voortreffelijk de ze het surtout pas trop de zèle in toe passing wist te brengen omdat wanneer er moeilijkheden zijn de tijd en het uit stel in deze gewoonlijk het best een op- bestaan voor zich. Toen Kean's aanhouden eindelijk be loond werd en hij haar had overgehaald hem te trouwen, gaf zij hem alles, wat zij nog te geven had zooveel sympa thie, als slechts weinig mannen ten deel valt, en een zeldzame trouw. Maar haar gezondheid ging steeds achteruit en toen Fayre haar na al die jaren voor het eerst had weergezien, was hij getroffen door de verandering, die er in haar had plaats gegrepen. Gedurende de lange zeereis had hij zich dikwijls afgevraagd hoe dit twee tal 't wel zouden hebben in hun huwe lijk en, zonderling genoeg, was hij altijd bevreesd geweest voor Sybil. Want zelfs in zijn jeugd was Kean hard ge weest als hij een doel wilde bereiken, misschien even hard voor zichzelf als voor anderen een man, die niets door de vingers zai5 en dit ook niet van an deren verwachtte. Zijn oordeel was, on barmhartig en meedoogenloos nariiwkeu- rirs en zonder de hulp van kr-iiiwagens of geld had hij zich uitsluitend doorzijn persoonlijkheid en zijn verbazendwek- kende schitterende geest 1 en welbe spraaktheid een weg gebaand. Als hij pleitte, wist hij zoo handig gevoel in zijn rede te leggen, als slechts zij dat kunnen wier waarnemingsvermogen nooit door ontroering wordt vertroebeld en bij ge- tuigenverhooren betoonde hen zich wreed. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5