in Electro Middelburg BIOSCOPEN. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. LEGER EN VLOOT. LAATSTE BERICHTEN. AFLOOP AANBESTEDINGEN. c. Géén Drank op den Weg BUITENLAND. AlgemeeR iwisehf. KOMT AFSCHEID BURGEMEESTER P. DUMON TAK. Middelburg. Goes. 'ft iality uü&utdc &t 'ft (f&cd fcegift (Ingez, Med.) Zooals bekend, lag het in de bedoeling van de raadsleden om hedenmiddag na afhandeling der korte agenda, o.a. van de benoeming van een wethouder, offi cieel afscheid te nemen van den heer P. Dumon Tak, wien met ingang van 2 Jan. op zijn verzoek eervol ontslag is ver leend als burgemeester van Middelburg. Wij zijn in de gelegenheid hier te la ten volgen hetgeen de heer J. Onderdijk, wethouder van plan was, daarbij tot den burgemeester te zeggen. Het luidt als volgt: Mijnheer de Voorzitter! Nu wij hier ter raadsvergadering bij een zijn gekomen om van U afscheid te nemen als Burgemeester onzer gemeen te, nadat gij gedurende 18 jaren deze niet gemakkelijke taak met groote toe wijding hebt vervuld, gaan onze gedach ten een oogenblik uit naar dien geroe pen was uwe plaats in te nemen en bereid gevonden bleek de vooral in deze tijdsomstandigheden niet lichte ambts bezigheden van uwe schouders over te nemen. Het zou tevens de taak van mr. De Veer zijn geweest als oudste wethouder, die hij ook met groote bereidwilligheid op zich had genomen, tot U de woorden van afscheid te spreken, bij het beëin digen van uw jarenlange ambtsvervul- ling. Met diepen weemoed denken wij nog aan dit tragisch en onverwacht einde van den bekwamen man die midden uit zijn werkkring is weggerukt, waaraan hij zich gaf met grooten ijver en toe wijding, terwijl hij zich gereedmaakte tot het aanvaarden van zijn burgemees terlijken loopbaan. Men zal het mij niet euvel duiden bij dit droevig verlies voor onze gemeente een oogenblik te hebben stilgestaan, als wij in onze gedachten eert terugblik werpen op de vele jaren gedurende wel ke wij te zamen onder uwe bekwame leiding in het belang onzer gemeente mochten werkzaam zijn. Den len Februari 1915, toen U na een 14-jarig raadslidmaatschap, waar van een groot deel als wethouder, tot het eervolle ambt van Burgemeester werd geroepen, was het onder zeer be narde omstandigheden. Denken wij maar even terug aan de jaren 1914 tot 1918 benevens de na-oorlogsche jaren, dan begrijpen wij en herinneren wij ons on der welke moeilijke omstandigheden voor de gansche bevolking, gij uwe amb telijke loopbaan als Burgemeester zijt aangevangen. De voortreffelijke wijze waarop gij de ingezetenen van Middelburg in het lange tijdperk van voedselnood en distributie hebt bijgestaan met raad en daad, zal niet licht vergeten worden. Trots deze uitermate moeilijke om standigheden hebt gij steeds de midde len weten te vinden, om de bevolking, zoo weinig als mogelijk was, de druk kende lasten, welke het gevolg waren van den oorlogstoestand, te doen voe len en waar mogelijk, te voorkomen. Zonder onderscheid van persoon of richting hebt gij daarbij allen aan het werk gesteld, die in aanmerking kwa men U in dat groote werk bij te staan en een woord van oprechten dank is daarvoor volkomen geplaatst. Het zou mij te ver voeren bij alle be langrijke gebeurtenissen tijdens üw bur gemeesterschap stil te staan. Laat mij volstaan met te zeggen dat gij ook na dezen droeven oorlogstijd een aantal ja ren van meer voorspoed in uwe ge meente hebt mogen aanschouwen. De economische toestand der bevol king is ook hier als gevolg van de ver anderde tijdsomstandigheden in niet ge ringe mate vooruit gegaan. Het gemeentebestuur heeft zich daar bij aangepast en ik moge slechts wijzen op de verschillende raadsbesluiten die het mogelijk maakten te komen tot den bouw van een groot aantal arbeiders woningen en daarmee gepaard gaande krotopruiming, waardoor de huisvesting der arbeidersklasse een belangrijke ver betering onderging. Mede onder uwe leiding werd de mid- denstandswoningbouw krachtig ter hand genomen en dat al deze maatregelen nog niet verder zijn voortgezet, is slechts een gevolg van het feit dat Mid delburg in bevolkingsaantal eer in da lende dan in stijgende lijn ligt. De economische voorspoed als men hc1 zoo noemen mag, heeft inmiddels r': gemaakt voor een wereldcrisis vm oi'gekenden omvang. Daarvan heeft onze gemeente ruimschoots haar deel gekregen, de vele maatregelen getroffen om aan de gevolgen van dien ontred derden toestand het hoofd te bieden, vergen ook van onze stad en hare be stuurders de uiterste inspanning. Zoo is de tijd waarin gij gemeend hebf uw taak als hoofd der gemeente te moe ten neerleggen al evenmin rooskleurig te noemen als die waarin U het ambt van Burgemeester hebt aanvaard. Niettemin hebben wij uw besluit om heen te gaan bij het bereiken van der 65-jarigen leeftijd, te eerbiedigen al had den wij het nog gaarne anders gewild. Met den overleden wethouder Mr. de Veer had ik het genoegen ruim 13 jaar in het College van Burg. en Weth. met U als voorzitter te mogen samenwerken en ik geloof te mogen zeggen dat trots verschil van inzicht die samenwerking niet anders dan voorbeeldig mag wor den genoemd. Voor de prettige en ge moedelijke wijze waarop gij uwe leiding wist te geven, past dezerzijds een woord van hartelijken dank. Wat ik gezegd heb ten aanzien der vergaderingen van Burgemeester en Wethouders geldt in niet mindere mate voor die van den Raad, waar de poli tieke overtuiging meer nog dan in be perkten kring tot uiting komt, dat gij bij de beraadslagingen steeds den goe den toon wist te handhaven zonder het vrije v/oord aan banden te leggen, ge tuigt niet alleen van uw groote be kwaamheid in het hanteeren van den voorzittershamer, doch ook van groote onpartijdigheid ten aanzien van alle leden. In de jaren van uw bewind was dat steeds een uwer eigenschappen, die we hopen dat ook het deel zullen zijn van uwen tot nu toe onbekenden opvolger. Wij danken U voor al het goede wat gij in het belang onzer stad hebt gedaan en ik weet namens den ganschen Raad te spreken, wanneer ik U toewensch dat FLORA. De Cohen's en Kelly's in Hollywood. Cohen en Kelly: twee families, buren in het rustige stille dorpje, met al de vriendschap en genegenheid, maar ook alle gekrakeel en gekibbel daaraan ver benden. Maar toch, de gemoedelijke sfeer en vriendschap blijft bestaan en daarnaast ontstaat liefde van den zoon voor de dochter van zijn nevenbe woners. Tot de Hollywoodsche ijdel- en wis pelturigheid en 't verlangen om star te worden', door de film en radio, ook in dit rustig bestaan dezer twee families doordringt. Zoo trekken dan eerst de Kelly's, met hun schoone, tot ster ge promoveerde, Kitty Hollywoodwaarts. Vermakelijke tooneeltjes volgen daar van elkaar dwars zittende families. De amusante „verrassing" van de eenvou dige, klein-burgerlijke Cohen's' in het weelderig paleis der Kelly's, zeer tot misnoegen der laatsten. Wanneer Kitty's carrière door de klankfilm-entrée is af- geloopen, zijn de bordjes verhangen en geven de Cohens den toon aan. 't Geluk is niet altijd bestendig en ook niet voor Charles Murray en George Sidney alias Cohen en Kelly, maar zij vermaken ons, dit komisch tweetal. Ook de andere rollen zijn goed bezet. Kitty is 'een aardige filmster, Melville een sympathiek en rustige componist. Solarsky een ietwat onwezenlijk druk doende regisseur. Het Geheim van de Rue Morgue, Een geheel ander genre is „het ge heim van de Rue Morgue". De myste- rieuse dr. Miracle, met zijn gevaarlijke en tot misdaad aangespoorde „attractie" op het rumoerige volksfeest: een go rilla. Bela Lugosi: een mystiek persoon met zijn duistere plannen en misdadige voor nemens. Vele achtervolgingen door en bespieden in nauwe, donkere steegjes, voor men het geheim ontsluiert en de misdadiger onschadelijk is gemaakt. Ditmaal een uitgebreid voorprogram. ELECTRO. De Philanthroop. 't Zijn er niet vele meer, de acteurs met hun eigen vis comica, hun eigen kracht in eigen karakter van het geesti ge, zeker niet met 'n groeiende kracht gij nog lange jaren met uwe familie in goede gezondheid moge doorbrengen. Het zal ons allen vreemd vallen L niet meer in de raadsvergaderingen den voorzitterszetel te zien innemen en me nigmaal zullen onze gedachten in de toekomst, zoo wij het mogen beleven,- teruggaan naar den tijd waarin gij die op zoo waardige wijze innam. Namens den Raad en den Secretaris zij het mij vergund U een klein aanden ken te mogen aanbieden, in de hoop, dat gij dit nog vele jaren in uw familiekring moogt gebruiken, daarbij wederkeerig denkende aan den tijd die gij in zoo aan gename verhouding met den gemeente raad van Middelburg hebt doorge bracht. Burgemeester het ga U en de Uwen wel. Het aangeboden geschenk bestond uit een zilveren blad met het wapen van Middelburg. Onder het wapen staat: P. DUMON TAK, Burgemeester van Middelburg 1 Februari 19151 Januari 1933. Aangeboden door de Leden van den Raad en den Secretaris. Na den heer Onderdijk, hadden nog plan het woord te voeren de heeren J. F. Heemskerk, oudste lid van den raad; mr. W. F. E. baron Van der Feltz en P. P. Paul, resp. voorzitter van de commis sie van financiën en van die van fabri cage. Met toestemming van den raad zouden daarna de hoofdambtenaren der gemeen te gelegenheid krijgen nog tijdens de vergadering afscheid van den burge meester te nemen en lag het in het voor nemen van den heer J. F. Vermeulen, di recteur van den reinigings- en ontsmet- tingsdienst dit namens allen te doen met de volgende woorden: Mijnheer de Burgemeester, De hoofdambtenaren zeggen U dank dat U ons wel ten afscheid heeft willen ontvangen. Ook het damesraadslid en heeren Raadsleden onzen oprechten dank, dat U het ons mogelijk maakt dit afscheid in deze mooie raadszaal offici eel te doen plaats vinden. Allereerst feliciteeren wij U met de zen dag, waarop Gij Uw 65-jarig geboor tefeest viert en wenschen U gaarne nog vele gelukkige en gezonde jaren, wij ver binden aan deze wenschen de bede, dat Mevrouw Uwe echtgenoote, Uw trouwe gade zich zeer spoedig in een algeheel herstel zal mogen verheugen. Mijnheer de Burgemeester, de hoofd ambtenaren zeggen U bij dit afscheid hartelijk dank voor het groote vertrou wen, dat U ons steeds heeft geschonken in de jaren van Uw burgemeesterschap en voor de welwillendheid daarbij on dervonden, waardoor wij ons ambt met vreugde, lust en energie konden uitvoe- daarin, Zoo een is nog Buster Keaton, de eeuwige noodlots-struikelaar, uitglijder, overvaller; een noodlot blauwe plek- en lidteekenloos, dat goedaardig zorgt voor een terechtkomen als de spreekwoorde lijke kat; vallën en weer op staan door pijnlijke ontmoetingen, op gecompliceer de momenten, in lastige omstandigheden, zoo steeds reddend buitelend naar het klassieke gelukkige einde. Met zijn uit drukkingsvolle, veel zeggende negatie van gelaatsexpressie, is 't dat juist niet, wat hem behalve komisch filmspe ler ook kunstenaar heeft gemaakt? Buster philanthroopt hier met 'n gym nastiekzaal, als „gepast ontspannings oord" voor candidaat-boefjes, straatara- biertjes uit een dier vele New Yorksche gribussen. De blonde zuster van een hunner ten behage (Anita Page). Die eene (Norman Phillips Jr., veelbelovend en veel hoop gevend voor een rijpend talent!) dient gered uit -bedenkelijke vriendenhanden, met bijbehoorende pekbesmetting. Hetgeen ten langen leste lukt, door Busters clowneske handigheid, Anita's stem, oogen en tranen, en een ware jongenskruistocht tegen luguber ontuig. En in de zaal wordt gul gelachen. Er wordt veel meenens en veel sportief geknocked: jeugdige gribussianen over winnen een gansche phalanx onderwe reldtypes, met een strategisch beleid, een ontwapeningsconferentie waard. In het voorprogramma zijn de opna men der parelvisscherij (zeer duidelijke Duitsche explicatie interessant. o LANDBOUWBIOSCOOP. Monte Carlo. Na de journaals, een mooie teeken film en een zeer amusante film met Carl Dane, wordt als hoofdnummer „Monte Carlo" met Jeannette Mac Donald en Jack Buchanan, vertoond. Jeannette, is een mooi, maar ade- lijk meisje,, dat terwille van het geld 'al trouwen met een ouden, leelijken en onmogelijken gravenzoon. Maar ter wijl dc gasten zich naar de kerk be geven waar de huwelijksplechtigheid zal plaats hebben, ontvlucht de schoone bruid het kasteel en trekt bijna zon der geld, naar Monte Carlo. Jeannette neemt daar met een vertrouwde kame nierster, intrek in een luxueus hotel en hoopt aan de speeltafel de noodige fi nanciën te vergaren. Zij is echter ge lukkiger in de liefde dan in het spel, want zij verspeelt haar laatste franc, doch wint een flink legertje aanbidders. Ned. Herv. Kerk. H. Kraay, cand. te Utrecht heeft het beroep naar St. Annaland aangenomen ren tot welzijn der gemeente. Wij willen dit toch wel in het open baar getuigen dat wij aan dit college de prettigste herinneringen bewaren en on der hen te mogen werken was ons een eer en een lust, wat onze d ensten zeer ten goede is gekomen. Dat ook de nieu we Burgemeester in het zoo ruim schen ken van zijn vertrouwen Uw voorbeeld moge volgen. Mijnheer de Burgemeester wij hebben gemeend U bij dit afscheid een persoon lijk blijk onzer waardeering te moeten schenken en verzoeken U beleefd dit van ons dan ook te willen aanvaarden. Gaarne bieden wij U aan een ets vein het fraaie Stadhuis Uwer Gemeente waar gij 18 jaar geleden Uw hooge ambt heeft mogen aanvaarden. Wanneer U met mevrouw in Uwe nieu we woonplaats gevestigd is, wil dan deze ets in Uw huis een zoodanige plaats ver schaffen, dat vele jaren deze ets Uw aan dacht hebbe en U daarin zal zien een herinnering aan de hoofdambtenaren van Middelburg. Mijnheer de Burgemeester vergun mij te mogen eindigen met de navolgende dichtregels: Uw ambt heeft haast zijn loop [volbracht Het afscheid klinkt U tegen Ziet een nieuwe tijdkring wacht Met ellend of zegen Niet geklaagd, niet gevraagd Het antwoord blijft verborgen Tot den nieuwen morgen. Het gaat U beide wel. Op het verdere verloop van deze plechtigheid hopen wij Maandag nader terug te komen. Benoemd tot onderwijzeres aan de O, L, school te Serooskerke (Sch.) mej. Beun te Vlissingen. Een commando Zeeland. Bij Kon. besluit is de aanwijzing van de gezagsgebieden der stellingcomman danten samengevat met die van de ge zagsgebieden der territoriale bevelheb bers, terwijl daarbij tevens is ingesteld een commando Zeeland. Jack behoort ook tot dat legertje en weet als kapper in de vertrekken der gevierde schoone door te dringen. Be halve haar kapper wordt hij dein ook haar kamerbediende en chauffeur. Want Jeannette vat sympathie op voor haar kapper en die sympathie wordt zelfs liefde, wat natuurlijk een dramatisch geval is. Gelukkig is de kapper, behal ve een charmante jongeman, ook een graaf, en dus is er tenslotte voor een huwelijk niet het minste bezwaar. De film is gedeeltelijk in operette- /orm, zoodat men ook van den goeden zang der beide hoofdpersonen te ge nieten krijgt. Echter is die operette- vorm zóó bescheiden gehouden, dat ook de realistische handeling blijft boeien, en dit mede door het superieure spel van alle actrices en acteurs. Zoo is het als het geheel een frissche, bijzondere mooie film. 0 CINEMA „SLOT OSTENDE". Het geheim van den derden nacht. Na de imme aarntrekkelijke journaals en 'n paar interessante kleine films gaat als hoofdnummer „Het geheim van den derden nacht". De geschiedenis vangt aan met de groote inbraak in de „Coöperatieve Kast West". Matrozen-Emil wordt gearres teerd, maar de voornaamste dader weet te vluchten. Gezien de sporen, die na gelaten zijn, moet de dader, de „kluis- breker" geweest zijn, en toch is dit on mogelijk, want de „kluisbreker" brengt datzelfde oogenblik in een gevangenis cel door. Voorts spelen dan verder een naar voren komende rol de politie-com- missarissen Braun en Bremer; Irene Mathes, die in pension lag boven het bankgebouw; haar rijke en zonderlinge oom; de „kluisbreker", die men, om hem te observeeren, vrijlaat; en de Brandi- nes, circus-artisten. Deze komen echter pas later in het spel, als een trein van een groote goudzending beroofd wordt. Deze roof vindt al even geraffineerd plaats als de bankdiefstal, al ontdekt men wel, dat de eigenlijke dader uit een vliegtuig op den trein neergelaten is. 't Meest dramatische geval is echter de moord op commissaris Braun, waarmede de geschiedenis toch, en op zeer verras sende wijze Het knappe spel van acteurs als Otto Wallburg, Hans Brausewetter, Hermann Vallentin, Gerda Maurus, e.a., en het geraffineerde verloop van de geschiede nis, doet de spanning toenemen tot het einde. Een zeer aantrekkelijke film! Laten automobilisten, die Oudejaar vieren, er toch vooral om denken, dat „onder drankinvloed rij den" juist 'n heel slecht biggin is! De 2e ploeg niet voor-geoefendem der lichting 1932, van het regiment kustartillerie te Vlissingen onder de wapenen, wordt 31 Maart in het ge not van groot verlof gesteld, Luitenant ter zee 2e kl, D. J. van Doorninck Azn., wien vergund is uit Oost Indië terug te keeren, wordt 3 Januari te Genua en daarna hier te lande terugverwacht. Blijkens een bij het departement van defensie ontvangen bericht is Hr. Ms. Gouden Leeuw, op uitreis aaar Ned. Indië, onder bevel van luit. ter zee le klasse, J. J. A.v an Staveren, Vrijdag te Port Saïd aangekomen en van daar vertrokken. De bootsman P. Houterman is over geplaatst van het wachtschip te Wil lemsoord naar de kazerne te Willems oord; sergeant-machinist A. J. Bongers van de Van Speyck naar de Kazerne te Willemsoord. Bij Kon. besluit is benoemd en aangesteld: bij het wapen der cavalerie bij den staf van dat wapen, tot generaal- majoor de kolonel H. A. C. Fabius, van dien staf, inspecteur der cavalerie, te vens commandant van de lichte brigade; bij 't dienstvak der militaire administra tie, tot majoor bij zijn tegenwoordig korps, de kapitein van de miL admini stratie H. J. Koole van het 8ste reg inf. Reis van Hr. Ms. „Van Nes". Hr. Ms. „Van Nes", onder bevel van den luitenant ter zee le klasse, J. C. A. Scholte, zal op een in Januari te onder nemen reis naar de Bovenwindsche ei landen van 2326 Januari te St. Kits verblijven. De gouverneur van Curasao de heer B. W. T. van Slobbe zal de reis mede maken. Waar is werk I Wegens gebrek aan aanvragen kan de Arbeidsbeurs deze week de rubriek „Waar is werk" niet opgeven. AUTOBUSCONCESSIE. Ged. Staten hebben aan P. van Koe- veringe te Waarde vergunning verleend voor een busdienst van Waarde over Krabbendijke en Kruiningen naar Ierse- ke, alleen op Woensdag. Bij het oversteken van den rijks weg ter hoogte van café-restaurant „De Witte Bergen" te Laren is Zaterdag morgen de ruiter de heer B. uit Amster dam, toen hij uit een zijweg kwam, door een auto van den heer L. uit Ajners- foort aangereden. Het paard dat op de radiator van de auto terecht kwam werd op slag gedood. De heer B. liep een ern stige hersenschudding op en een gebro ken dijbeen. De auto werd ernstig be schadigd. De directie der Ned. Spoorwegen heeft aanbesteed: het wijzigen van de draaibrug en de vaste brug over de ha ven te Vlaardingen en van de draaibrug te Maassluis, in de lijn Rotterdam-Hoek van Holland, met bijkomende werken. Raming 71600. Minste inschrijving N.V. F. Kloos Zonen's Werkplaatsen te Kinderdijk voor 55500. De N.V. Kon. Maasch. „De Schelde" te Vlissingen had ingeschreven voor 58500. De Fransche Senaat en de Oostenrijksche leening. De Senaat heeft met 144 tegen 68 stemmen het wetsontwerp aangenomen, waarbij de minister van financiën ge machtigd wordt de garantie van den staa tte verleencn aan een tranche van 100 milloen shilling der Oostenrijksche leening.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2