FlUFUOUTIZL Advertentiën. m f m Zaterdagmorgen 9 uur REUZEN OPRUIMING KERKNIEUWS. ONDERWIJS. LANDBOUW. LEGER EN VLOOT. FINANCIEELE BERICHTEN. LAATSTE 8EI10HTES. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. VERKEERSWEZEN P. T. T. CORRESPONDENTIE. MARKTBERICHTEN. s FINANCIEEL ECONOMISCH JAAROVERZICHT. NIEUW- EN ST. J00SLAND. Een partij geslagen zwaar esschen- en elzen kaphout. PACHT HOFSTEDE. Voor oudejaarsavond Huzarensla Coteletten Croquetten Pasteitjes Broodjes (div. soorten) Appelbollen Appelflappen Appelbeignets Sneeuwballen Berlinerbollen Zoute amandelen Zoutgebak Kaasstengels Kaaskoekjes Magazijn „De Vlijt" J. C. MERK Langevleie Middelburg. H.H. ADVERTEERDERS, Onze financieele deskundige uit Am sterdam schrijft ons dd gister: Wanneer .wij, nu 1932 ten einde spoedt, op het afgeloopen jaar terug zien, dan geschiedt dit wel met zeer gemengde gevoelens. Eenerzijds teleur stelling over het feit, dat de wereld nog altijd met groote moeilijkheden, zoowel op financiëel en economisch als op po litiek gebied te kampen heeft; daar naast echter ook bevrediging over de vorderingen, die in verschillende op zichten toch stellig in het afgeloopen jaar zijn gemaakt op den weg, die ten slotte leiden zal naar een herstel van het zoo zeer ontwrichte bedrijfsleven. Bezien wij het koersverloop in de verschillende afdeelingen op de Amster- damsche beurs dan blijkt, dat de notee ringen van de leidende industrieele aandeelen aan het eind van het jaar meerendeels niet onbelangrijk hooger zijn dan aan het einde van 1931. Hierbij heeft men slechts zeer gedeeltelijk te doen met de verdisconteering van een reeds werkelijk ingetreden verbetering in den toestand der desbetreffende on dernemingen, doch veeleer met de op vatting, dat de economische crisis met zulk een diepgaanden invloed op de bedrijfsresultaten zal oefenen, als men tijdens de in de eerste helft van het jaar heerschende paniekstemming had aan genomen. De destijds gekoesterde vrees, dat de sterke bedrijfsuitbreiding, gepaard gaande met de vastlegging van groote kapitalen tijdens de hoogconjunctuur, een financieele reorganisatie noodza kelijk zou kunnen maken, is geleidelijk weer geluwd. Dit neemt niet weg, dat eerst de toekomst zal moeten leeren, of deze bezorgdheid inderdaad in alle gevallen ongerechtvaardigd is geweest. Wij denken hierbij speciaal aan de kunstzijde-industrie, welk bedrijf nu reeds een aantal jaren onrendabel is, en die allicht toch te eeniger tijd ge dwongen zal zijn, de boekwaarde der ondernemingen. meer in overeenstem ming te brengen met de waarde, die er op grond van de winstcapaciteit aan mag worden toegekend, wat met een drastische kapitaalreductie gepaard zou moeten gaan. Daarentegen blijkt uit de tegenwoor dige beursnoteering ivan ca. 130 pet. van aandeelen Philips Gloeilampen wel, dat de beurs weer rekening houdt met de mogelijkheid van de uit- keering van een dividend, nadat in de diepste depressie een laagste koers van ruim 50 pet. was bereikt. De be drijvigheid bij de Philipsfabrieken schijnt dan ook in de tweede helft van het jaar aanmerkelijk te zijn toe genomen. Het aantal arbeiders kon niet onbelangrijker worden uitgebreid en zoowel voor het binnenland als voor den export wordt weer op grootere schaal gewerkt. Ondanks het feit, dat de invoerbelemmeringen voor radio artikelen dn verschillende landen nog zijn vergroot, heeft de uitvoer van radio-artiken, evenals trouwens die voor gloeilampen, in November het hoogste punt voor dit jaar bereikt, waarbij moet worden opgemerkt, dat Philips zich daarnaast door de op richting van nieuwe of uitbreiding van bestaande fabrieken in het buiten land of wel door het aangaan van be langengemeenschappen met buitenland- sche maatschappijen, verzekerd heeft van een evenredig deel van den afzet ook in die landen, die den invoer van de Philipsfabrieken belemmeren. De uitkeering van een interim-divi dend van 3 pet. op rekening van 1932 door de Unilever, die een omstreeks even groot slotdividend doet verwach ten, wijst er op, dat dit bedrijf nog op een rendabele basis staat. Hetzelfde kan helaas niet worden gezegd van een aantal binnenlandsche industrieele oa dernemingen, als van Berkel's Patent Hollandsche Draad en Kabelfabriek. Nederlandsche Scheepsbouw, Werk spoor, Papierfabriek van Gelder e.a. die alle in sterke mate met afzetmoei- lijkheden te kampen hebben. De Neder landsche export, die van Augustus tot October eenige verbetering te zien hac gegeven, is in November weer teru. gegaan tot 70 millioen, tegen millioen in de voorafgaande maand. In de eerste elf maanden van dit jaar were uit ons land voor een waarde van 776 millioen uitgevoerd, tegen 1231 millioen in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Een krachtige verbetering van het bedrijfsleven in ons land wordt ook tegengehouden door den ongunstigen economischen toestand van Ned.-Indië in normale tijden een belangrijke afne mer van de producten der Twentsche Textielindustrie etc. Ook de Nederlanc sche machinefabrieken missen noode de vroegere opdrachten voor de inrich ting van installaties voor de Indische cultuurondernemingen, terwijl de scheepvaartondernemingen eveneens hun orders voor den bouw van nieuwe schepen zoo veel mogelijk hebben in gekrompen. (Wordt vervolgd) De heer R. Schroevers die reeds van af 1903 tot heden als ouderling in de Ned. Herv. kerk te Arnemuiden diende, is voornemens tegen 1 Jan. a.s. als zoodanig ontslag te nemen. Voor dezen bijna 30-jarigen staat van dienst als ouderling, heeft hij nog een staat van dienst in genoem de kerk van circa 18 jaar, waarbij hij het ambt bekleedde van diaken en an dere kerkelijke funct es, zoodat ge noemde heer Schroevers bijna een hal ve eeuw een leidende plaats ingeno men heeft in genoemde kerk in deze gemeente* Wegsverbetering Antwerpen-Nedcriand, Ingevolge een accoord bereikt tus- schen de Belgische regeering en de stad Antwerpen, zal, naar de Brusselsche cor respondent van de „Maasbode" meldt, de weg naar Nederland aan de Schijn- poort tot 40 m. verbreed worden. In het midden zullen de trams rijden, waarvan aan beide zijden een autoweg van 8 m. breed en een trottoir van 5 m. De stad Antwerpen deelt in de kosten met één millioen frs. Ind. Stoomvaartlijnen. Johan van Oldenbarnevelt (thuisr.) 29 v. Suez. Baloeran (uitreis), 29 (8 v.m.) te Mar seille. Geslaagd voor het voorloopig ma chinisten diploma de heeren H. J. C. ïosselaar, M. J, Francissen, C. Gelder man, J. Groen, E. Zwart, H. I. Leijs, H. Verkruijssen en P. J. A. v. d. Boom alle leerlingen van de „de Ruijterschool" te V 1 i s s i ja g e n. Woensdag vergaderde de af deeling rrijpskerke der Z. L. M. De V o or- i 11 e r deelde mede dat er nu 24 lid zijn van de afdeeling. De heer Lange- e e k e zegt dat de reglementen nog niet aanwezig zijn, wegens de er in aan te brengen wijzigingen. Ook deelt hij mede, dat als er landbouwers zijn die hulp wenschen in hun boekhouding, de Z. E. M. deze gaarne wil helpen. De V oorzitter zegt, dat landbou wers die gewassen op willen geyen voor keuring 1933, circulaires hiervoor kun nen bekomen. Ook werd besloten den boae te ver zekeren bij de Landbouw Onderlinge. De heer De B r e e gaf nog een Wenk aan den bode om reclame te maken voor onze afdeeling. Benoemd tot vice-president van hel Hooggerechtshof in Ned.-Indië mr. E. Pino. Bij Kon. besluit zijn bevorderd tot officier van den marine stoomvaartdienst le kl. de officieren v. d. marine stoom vaartdienst 2e kl. W. M. Zietse en U. Hempenius. Met ingang van 1 Januari a.s. is benoemd tot Res. 2e luitenant bij het wapen Infanterie 19 reg., de vaandrig J. H. Bal te T h o 1 e n. Officier van den marinestoom vaartdienst 2e kl. W. A. Wachter, wordt 2 Januari tijdelijk overgeplaatst van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord naar Vlissingen. De Twentsche Bank N.V. Op rekening van 1932 wordt, even als vorig jaar, een interimdividend uit gekeerd van 2 pet. (v.j. slotdividend eveneens 2 pet.) De raad van Bres kens besloot gister tot de instelling van een commis sie van bijstand voor de werkverschaf fing. De minister van financiën heeft in gesteld een commissie ter voorbereiding van een technische herziening van het tarief van invoerrechten. De minister van financiën maakt bekend, dat op 1 Februari zal worden overgegaan tot de aflossing van de 5 eerste Staatsleening 1932. De schuldbe kentenissen dezer leening zullen van| dien datum af betaalbaar zijn met de loofdsom, vermeerderd met 4 maanden rente. Met ingang van 1 Januari is aan prof. mr. R. Fruin op zijn verzoek eervol ontslag verleend als algemeen Rijksar chivaris, onder dankbetuiging voor de langdurige en belangrijke diensten door] ïem aan den lande bewezen. Bij deze gelegenheid is prof. mr. Fruin benoemd tot Commandeur in de orde van Oranje Nassau. De 51-jarige mijnwerker L. M. uit Valkenburg, ofschoon gehuwd en vader I van een drietal kinderen, had al sedert lange jaren een verhouding met een an dere 32-jarige vrouw E. H. uit Heer- I e n. Men was thans zoover gekomen, dat mén besloot de vrouw van M. voor te stellen, tot echtscheiding over te gaan, waarna M. met de Heerlensche vrouw zou trouwen. Daartoe was M. reeds vroeg naar Heerlen gekomen. Omstreeks 8 uur, toen M. en de Heerlensche vrouw wat waren j gaan wandelen, weigerde de vrouw in de Laanderstraat met den man verder me de te gaan. Er ontstond een woorden wisseling, waarbij M. een mes trok en de vrouw een groot aantal steken in borst en onderlichaam toebracht. De vrouw stortte hevig bloedend neer. Levensge vaarlijk gewond is zij in het ziekenhuis opgenomen. De man is later gearresteerd. Volgens een officieel bericht uit Johannesburg heeft Zuid-Afrika definitief den gouden standaard verlaten. Geregelde dienst naar Madeira en de Canarische eilanden. Naar de Maasb. verneemt zal de Kon. Holl. Lloyd met het s.s. „Zeelandia", dat 18 Januari a.s. van Amsterdam naar Buenos-Aires vertrekt, in samenwer king met de Kon. Ned. Stoomboot-Mij te Amsterdam en de Blue Star Line Ltd. te Londen een geregelden dienst naar Madeira en de Canarische eilanden ope nen. Zoowel op de uit- als thuisreis zul len de schepen van bovengenoemde ree- derijen de havens Las Palmas, Madeira en Teneriffe aanloopen voor het opne men en debarkeeren van passagiers. De gouden standaard in Z. Afrika. De Zuid-Afrikaansche minister van financiën, Havenga bevestigde in een officieele verklaring, dat Zuid Afrika den gouden standaard, definitief had al geschaft. Voorloopig zou er echter geen verband bestaan tusschen de Zuid Afri- kaansche valuta en het Engelsche pond. De Banken hielden de vrije hand bij het vaststellen van den wisselkoers voor het Zuid Afrikaansche pond. De regee ring was niet voornemens de koersen te beinvloeden die zich zouden ontwik kelen in verband met de valuta en de handelsomstandigheden. Men zou dus geen willekeurige depreciatie van het Zuid Afrikaansche pond in de hand wer ken. Havenga deed een scherpe aanval op Roos en op generaal Smuts, die door bepaalde geruchten de crisisstemming in Zuid Afrika hadden gewekt. Indien de kapitaalsvlucht was door gegaan zouden de Banken hun deuren hebben moeten sluiten. Dit is dus eenigermate een opheldering van de lichtelijk verward geworden toe stand. China en Japan. De laatste Chineesche berichten uit Moekden en Peking melden nieuwe verbiterde gevechten tusschen de Chi neesche vrijwilligers bezet. Een po Japansche troepen. Volgens een offici eel bericht uit Moekden is de stad An- hoean ten Z.W. van Charbin door Chi denneesche vrijwilligers bezet. Een po ging om door vernieling van den spoor' weg het spoorwegverkeer te verhin deren, mislukte, doordat de Chineesche troepen die deze poging .waagden door Japansche pantsertreinen werden te ruggeworpen. Onder de Chineezen heerscht groote ongerustheid in verband met den op- marsch der Japanners, aangezien men gevaar voor Noord China ducht. Poolsch-Russisch luchtgevecht? Volgens een bericht van de grens wacht in Chiton aan den Dnjepr, zou eenige dagen geleden, op het punt waar de grens tusschen Polen, Rusland en Roemenië bijeenkomt, op Poolsch ge bied tusschen Poolsche en Russische vliegtuigen een luchtgevecht hebben plaats gevonden. Een Russische machi ne kwam boven Poolsch gebied, waarop zij door drie Poolsche vliegtuigen were achtervolgd. Het Russische aangevallen vliegtuig kreeg hulp van een Russisch eskader van drie toestellen. Er ontstonc een hevige schietpartij in het verloop waarvan 't aangevallen Russische vlieg tuig werd neergeschoten. De drie ande re vliegtuigen keerden daarop op Rus sisch gebied terug. BELGIE. Het financieel herstel. De Senaat heeft met 94 stemmen tegen één stem het wetsontwerp inzake het financieel herstel goedgekeurd. De socialisten hadden voor de stem ming de zaal verlaten. FRANKRIJK. Staking opgeheven. Donderdag lebben de havenarbeiders te Le Havre en Brest de staking opgeheven. In den oop van Donderdag werd begonnen met iet lossen der in de haven liggende sche pen. DUITSCHLAND. Binnengedrongen. Drie mannen drongen Woensdagnacht de boerderij van een landbouwer te Appel Huelsen binnen. De landbouwer werd in zijn aapkamer overvallen en in den loop van het gevecht dat daar ontstond, door een schot in den slaap gedood. De die ven hebben verschillende voorwerpen an waarde gestolen. SPANJE. De bomexplosie. Naar aanleiding ran het explodeeren van een bom in een woning te Barcelona ontdekte de politie ruim 1000 bommen in kisten verpakt. Bovendien vond men een groote hoe veelheid buskruit, wapens en munitie. 1 lenige uren later werd op den straat weg naar Valencia een auto aangehou den met 4 personen. De inzittenden laagden er echter in met achterlating van de auto te vluchten. ïn de auto was een groote hoeveelheid wapens en munitie. GRIEKENLAND. Aardverschuiving. Tengevolge van een aardverschuiving is de scheepvaart in het Kanaal van Corinthe gestremd. VER. STATEN. Tekort, Volgens een bespreking van het departement van de schatkist gedraagt het tekort op het eerste half jaar van de loopende begrooting onge veer 1190 millioen dollar. De Philippijnenkwestie. Nadat de Senaat het wetsontwerp reeds had goed gekeurd, heeft thans het Huis van Af gevaardigden het voorstel inzake de Phi- iippijnen aangenomen. Het voorstel houdt in, dat na afloop van een periode van 10 jaar de Philippijnen volledige af hankelijkheid zullen hebben verkregen, indien het onder controle van de Ame- rikaansche regeering te houden Philip- pijnen-congres binnen twee jaren een eigen grondwet opstelt. Vermoedelijk zal president Hoover zijn veto tegen dit besluit uitspreken, doch het staat nóg niet vast welke hou ding Roosevelt er tegenover zal aanne men. MEXICO. Aardbeving. Het dorp Tomatlan in de Mexicaansche provincie Jalisco is, naar eerst thans bekend wordt op 19 De cember door een verwoestende aarbe- ving vernield. 27ypersonen werden hier bij gedood en 50 gewond. BRITSCH-INDIE. Gandhi's hongerstaking. Gandhi heeft na een onderhoud met den Paria leider Kellapan medegedeeld, zijn hon gerstaking voor de toelating der onaan- raakbaren in den Garuvayar-tempel voor onbepaalden tijd uit te stellen, aan gezien de campagne voor de zaak der Paria's zeer bevredigenden voortgang maakt. In een nieuw ultimatum aan de Britsche regeering eischt Gandhi, dat al- e wettelijke maatregelen die de vrije ontwikkeling der Paria's beletten en den toegang tot Hindoe-tempels beletten zul len worden ingetrokken. B. C. de M. Kr. Gaarne! Wordt Maandag geplaatst. Middelburg, 29 Dec. Op de fruit veiling deden: Peren: Giezer Wildeman 621, Pondsperen 1617, Kleipeer 1214, Jodenpeer 8, le Lectier 2537, winter Louwtjes 1115, Comtesse de Paris 18, Appels: Goudreinette 418, Campag- nezoet 1318, Armgaard 15i3, Cox Oranje Pipping 26. zure Bellefleur 13— 17, roode Bakker 12, Lane's Prince Al bert 11, druiven 29, mispels 9, alles per kg- Z i e r i k z e e, 29 Dec. Ter graan- beurs geen noteering. Boter f 0.740.81 per 5 hg. Kipeieren f 3.70 per 100 stuks. Aanvoer 3500 stuks. -O Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent I. JOOSSE. Voor de deelneming betoond bij het overlijden van den Heer E. BERDENIS VAN BERLEKOM gepens. Kolonel-titulair der Mariniers betuigen wij onzen dank. Uit aller naam, W. BERDENIS VAN BERLEKOM. Middelburg, 30 December 1932. Allen die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van den Heer BOUDEWIJN NIEUWENriUYSE, gewoond hebbende te Kloetinge en aldaar overleden den 6 Decem ber 1932, worden verzocht daar van opgave of betaling te doen ten kantore van Notaris VAN DISSEL te Goes vóór of op 7 Januari 1933. De Notaris J. C. BLAUPOT TEN CATE te Middelburg zal op Vrij dag 27 Januari 1933, des voor middags te tien uur, op „Zeeduin" te Costkapelle, in het openbaar verkoopen Te pachten eene HOFSTEDE on der Kleverskerke, groot 52 H.A. 50 a. (pl.m. 134 gem.) Adres Mrs. ADRIAANSE, Advo caten, Middelburg. MIDDELBURG - TELEFOON 29 (div. soorten) Pluchette Overgordijnen met randen 3.90 per stel. Jongens zephir Hansoppen alle maten 49 cent. Ontbijt Lakens diverse randen 59 cent. 6 groote gekeperde theedoeken 60 cent. Ruitstoffen voor Jurken 18 cent. Etamine voor gordijnen 10 cent. Flanel voor Lakens tegen Rheu- matiek per el 45 cent. Fil'd' ecosse Meisjeskousen 9 cent. Fil d' ecosse Dameskousen 19 cent. Dames Directoir gevoerd 39 cent. Heeren Broeken gevoerd 79 cent. Vraagt en draagt massa Flanel, scheurt niet af, verwarmt uw lichaam, verzwaart in het gebruik thans 2.75 per 10 el. Alleenverkoop. Zie verder de Etalage, Alles contant. Geen zichtzending. die aankondigingen wenschen op te geven, of advertenties geplaatst wenschen te zien, welke een in houd hebben met betrekking tot de aanprijzing van geneesmidde len, geneesinstrumenten, genees wijzen of geneesmethoden in 't al gemenen, zulks in den breedsten zin des woords, dienen den tekst hun ner advertenties voortaan te doen voorzien van het stempel: „geen bezwaar", vanwege de Commissie van Controle op de Aanprijzing van Geneesmiddelen en Genees wijzen, gevestigd Van Aerssen- straat 176, Tel. 550878, Den Haag. Advertenties, die niet van dit stempel voorzien zijn, iftoeten wij, volgens overeenkomst en voor schrift der Vereeniging „De Ne derlandsche Dagbladpers", weige ren.. De Directie.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 3