KORT ZEEUWSCN NIEUWS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. BEUBSTHEBMOKfTEK. MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. AMSTERDAM, 30 December. Het eerste getal is de vorige notec- ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101%. Ned. 17 1000-4% 101%—102. •Ned. 31 1000-4 101—100%. Certificaten-3 8686. Cert. N.W.S.-2% 71%—71%. O. Indië 22 doll. 1000-6 100—100. O. Indië 23 pndst. 100-6 69%69, O. Indië 16 1000-5 98%—99. O. Indië 26 1000-4% 94%—94%. Denemarken Oblig. 1926-5 89%89. Duitschl. 100-7 60%—61%. Duitschl. 30 1000-5% 57%—58. Engl. W.L .50-200-5 64 Engl. F.L. 50-200-4 74%—74%. 's.Gravenhage 192!,V4i/2 101 Botterdam 1926-1930-4r/2 95i/295Vs Utrecht, prov. 1922-41/2 102 Zeeuws. Hyp. B-5 100%100%. I Zeeuws. Hyp. B-4% 100100. A Amsterd. Bank 107%107%. C Rott. Bankver. 6970. A Twentsche Bank 9696. A Pref. Jurgens A 97%95. A De Schelde N.B. 38—37%. 1 A Ver. Papf. v. Gelder 54%54%. C Am. Car en Foundry 6%-6%, C Am. Smelt en Rel, 12—12%. C Farbenind. I.G. 78%78. C U. States St. C. 26%27%. C North Am. Cy. 29%—30%. A Born. Sum. H.M. 137138. A Ned. Wol Mij. 55% A Singkep Tin M. 7474%. A J, C. Japan Ln. 3434. A Rotterd. Lloyd 53% A S. M. Nederland 61%62%. A Amst. Thee C.M. 29 A Houth, Alberts 2829. C Baltimore en Ohio 8%9. heel afhangt van de omstandigheden, in hoeverre de deelnemers steun zullen verleenen. Wat oetreft de vergelijking met de haven van Delfzül, moet worden aange- teekend, dat bij die haven de omstan digheden veel eenvoudiger zijn dan bij de haven te Vlissingen. Voordat de ha ven te Delfzijl aan de provincie Gronin gen in exploitatie werd gegeven, ver zorgde het Rijk die exploitatie zelf. An dere lichamen, die rechten op de haven konden doen gelden, waren er niet. Te Vlissingen is de zaak geheel anders. Doordat de haventerreinen bij de wet van 1 Dec. 1913 aan de gemeente Vlis singen in erfpacht werden uitgegeven met recht van exploitatie, kon het zon der meer in exploitatie geven der ha vens niet in aanmerking komen. Daar enboven komen ten laste van het exploi- teerende lichaam de kosten voor aan schaffing van alle werktuigen, gereed schappen en andere onroerende zaken, noodig voor een aan billijke eischen vol doende uitrusting der havens en terrei nen. Deze kosten zijn zeer belangrijk en de den de gemeente Vlissingen afzien van het op zich nemen van de exploitatie. Aangenomen kan worden, dat dit ook te bezwarend voor de provincie Zeeland zou zijn geweest. De „Scheepvaart", bevat onder 't opschrift „Snelle despatch Vlissingen" het volgend bericht: Het Engelsche stoomschip „Esmond" arriveerde Zaterdag j.l. te ca. 12 uur des nam. te Vlissingen om ruim 1000 tons bunkerkolen in te nemen. De bunkering werd terstond begonnen en beëindigd tè 5% uur des nam. Dit is een buitenge woon snel staaltje van bunkeren, waar door de betreffende reederij te meer ge diend was, omdat het geschiedde op 'n Zaterdagnamiddag vlak voor de Kerst feestdagen. Winkelsluiting op Nieuwjaarsdag. In verband met de omstandigheid, dat 1 Januari 1933 op Zondag valt, mogen winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak brood, banket, suikerwerk en cho colade wordt verkocht en bloemenwin kels dien dag van 5 uur v.m. tot 8 uur n.m. voor het publiek geopend zijn. (Art. 4, le lid a en b der winkelsluitings wet). De wethoudersverkiezing. Naar wij vernemen is gisteravond onder voorzitterschap van den heer Onderdijk een bijeenkomst gehouden van alle niet tot de rechterzijde behoo- rende Raadsleden, teneinde nogmaals overleg te plegen omtrent de a.s. wet houderskeuze. De bijeenkomst kwam tot deze con clusie: dat zij bereid bleef mede te wer ken tot de verkiezing van een wethou der uit de rechterzijde, indien deze wet houder, (ongeacht de opvattingen aan die zijde omtrent het recht op een vas ten rechtschen wethouderszetel) zich onder de huidige "Omstandigheden be reid zoude verklaren, zijn ontslag aan den raad in te zenden, nadat een nieuwe burgemeester voor Middelburg benoemd zou zijn, Mocht de rechterzijde in dezen zin niet willen medewerken, dan zouden degenen die aan de gister gehouden be sprekingen deelnamen en die geza menlijk de linksche raadsmeerderheid vormen een tweeden wethouder uit hun midden verkiezen. Deze functionaris naar ondersteld mag worden de heer Boasson zou dan echter ontslag ne men na de burgemeestersbenoeming. De rechterzijde, 'zoo vernamen wij nog, zou hedenavond over deze zaak vergaderen. Herdenking 400sten geboortedag Willem van Oranje. Op initiatief van het bestuur van Uit het Volk-Voor het Volk is thans ook hier een Comité gevormd tot herden king van den 400sten geboortedag van Willem den Zwijger. Het comité is samengesteld uit de heeren jhr. mr. J. W. Quarles van Uf- ford, commissaris der Koningin, die het eere-voorzitterschap heeft aanvaard; mr. G. F. baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg, president der arrondis- sements-rechtbank; mr. A. Meerkamp van Emden, secretaris van het Zeeuw- sche Genootschap der Wetenschappen; dr. L. A. J. Burgersdijk, voorzitter van de geschied- en letterkundige vereeni- ging; dr. K. Kooiman, secretaris van de afdeeling Middelburg van het algemeen Nederlandsch verbond; ds. J. de Visser, predikant der Ned. Herv. gemeente; ds. A. Landstra, predikant der Vrijz. Herv.; dr. K. Huizenga; M. H. Boasson, lid van den gemeenteraad; Chr. Hondius, pre sident kerkvoogd; L. J. Mes; den garni zoenscommandant en de heeren W. de Graaf en J. A. Tavenier, resp. voorzit-, ter en secretaris van Uit het Volk-Voor het Volk. Het ligt in de bedoeling van den eere-voorzitter binnenkort het comité te installeeren. Ziekenhuisverpleging. In de Woensdag gehouden vergade ring van de vereeniging Ziekenhuisver pleging is het voorstel om met ingang van 1 Januari 1933 alle leden gelijk te stellen, zoodat allen 3.75 per dag uit- keering kunnen krijgen bij een contri butie van 5 ct. per week, aangenomen. Het bestuur had voorgesteld een schriftelijke bestuursverkiezing te hou den in den loop van Januari, doch de heer ds. Wiensinga en eenige anderen stelden voor de aftredende bestuurs leden, dr. A. Staverman, E. Andriessen, ds. J, S. Hartjes, J. Marijs en A, van de Sande, bij acclamatie te herkiezen en den heer de Meij te kiezen, in wiens vacature nog steeds niet is voorzien. De vergadering vereenigde zich met dit voorstel. De gekozenen namen alle de functie weer aan en de heer de Meij heeft weer het secretariaat op zich ge nomen. De heer Ch. Huets, verificateur bij de invoerrechten en accijnzen alhier is benoemd tot ridder in de Leopoldsorde van België. NIEUW EN ST. JOOSLAND. De Meis- jesvereeniging Dorcas' heeft als een kerstgave ruim 160 kleedingstukken uit gedeeld aan 41 gezinnen. Afscheid C, M. Roozemond. A Southern Rlw. 4%4%. C Union Pac. Rr. 7173. C Int. Nickel Cy. 8%8%. A Koloniale Bnk. 56%59. A N.I. Hbk. 1000 54—55%. C Ned. H. M. 1000 62%—63% -64. A Alg. .Kunstz. U. 39%—40-38%, A v. Berkels Pat. 17%17%. C Calvé-D.elft 61%—63%. A C. Suiker Mpij. 20%21.' A Int. Viscose 27%-. A Ned. Ford A.M. 114%—115%-116%, A Philips Gem. B. 130-132-130%. C Unilever 107%—107-107%. C Anaconda Cop. 6%6%, C Bethlehem St. 13—13%-14%. A A.N.I.E.M.—N.B. 198—200. C A. Gas El. Cy. 2—2%. C Cties Serv. Cy. 2%2%, A Kon. Petr. Mpij. 151%—153-152. C Contin. Oil Cy, 5%—6-5%. C Shell Union O.C. 5%5%-5%. A Holl. Amer. Lijn 3% A K.N. Stoomb. Mij. 16 k H.V. Amsterdam! 172173u75. A Java Cult. Mij. 103V2106 A Ned. Scheepv. U. 58'/258-59. A N. I. Suiker U. 76—/.8. A Poerworedjo S.O. 6%7. A Deli Batavia 148%—150%-151%, C Deli Mij. 1000 117%—121%-%. A Senembah 135%138%. C Chicago Milw. 1%1%. A Amst. Rubb. C. 62%64-65. A Deli-Bat. Rubb. 26%28. A i es;;a Rubber 22%23%. A Serbadjadi S.R. 21%22%-%, Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. NIEUW- EN ST, JOOSLAND. Woensdagavond heeft de heer C. M. Roozemond officieel afscheid genomen als hoofd der O. L. school. In zijn leslo kaal in de O. L. school waren daartoe bijeengekomen de Burgemeester, weth. Polderdijk, de secretaris, vertegenwoor digers van de commissie tot wering van schoolverzuim, van de commissie van toezicht op het L. O., van de oudercom missie, de heer Brakman, onderwijzer, de heer Polderdijk volontair en de pen ningmeester van Volksonderwijs. Nadat de heer Roozemond had plaats genomen sprak de burgemeester een welkomst woord tot de aanwezigen en richtte zich daarna tot den heer Roozemond. Spr. bracht hem namens de gemeente zoowel als voor zich persoonlijk hulde en dank voor hetgeen de heer Roozemond gedaan heeft, in het belang van het O. L. onder wijs in deze gemeente, daarbij er op wij zende dat, het geen gemakkelijke taak was, de school die, vóór zijn komst ook op een hoog peil stond wat het onder wijs betreft, op dat peil te houden. Het is U echter, zeide spreker, volkomen ge lukt. De burgemeester uitte zijn beste wenschen voor de toekomst, zoo voor den heer Roozemond als voor zijn gezin Daarna spraken de heeren Brakman als onderwijzer, P. Meliefste als voorzit ter der oudercommissie, weth. Polderdijk als voorzitter van Volksonderwijs, de heer C. P. Reijnoudt, als oudste lid der C. A. wering van Schoolverzuim. Allen brachten hulde aan den heer Roozemonc voor hetgeen hij had gedaan op school en voor die vereenigingen, en betuigden' daarvoor hartelijk dank. De heer Roozemond betuigde de verschillende sprekers hartelijk dank voor de tot hem gerichte woorden. Hij zeide steeds met lust hier werkzaam te zijn geweest. Zoowel op school als in het maatschappelijk leven. Het deed hem een groot genoegen dat men tevreden was over zijn werk, en hoopte dat het zijn opvolger ook zal gelukken, waaraan hij niet twijfelt, de school op peil te hou den wat het onderwijs betreft. Bijzonde ren dank bracht hij aan den burge meester voor de aangename en welwil lende houd'ng, door hem steeds betoond tegenover hem als hoofd der school en als ingezetene. De burgemeester is hem steeds ter wille geweest in het belang van het onderwijs. De directeur, de heer P. Meliefste dankte den hee Rroozemond namens de muziekvereeniging voor alles wat hij als voorzitter in het belang voor haar heeft gedaan. Als herinnering en als blijk van erkentelijkheid werd hem een wandel stok, waarop een plaatje met inscriptie aangeboden. De heer Roozemond dankte den voor zitter voor zijn gesproken woorden en de vereeniging voor het aangeboden ge schenk. Dat er nog eenige nummers werden uitgevoerd spreekt van zelf. Vrijdag j.l, op den laatsten schooldag voor den heer Roozemond hadden per soneel en kinderen afscheid genomen. Bij monde van den heer C. Brakman werd toen den heer Roozemond dank en hulde gebracht voor het gegeven onder wijs aan de kinderen en den prettigen omgang met het personeel. Een der leerlingen bood namens alle leerlingen een foto van „de Lange Jan" uit Middelburg aan. Een afscheidsliedje werd gezongen en de kinderen werden getracteerd. De heer Roozemond nam toen met hartelijke woorden afscheid van perso neel en kinderen. RAAD VAN RITTHEM. Ambtswoning gemeente-veld wachter. RITTHEM. Woensdag j.l. kwam de i?aad onder voorzitterschap van den jurgemeester bijeen. Afwezig was de heer J. de Visser. Medegedeeld werden dat aan de ge meente O. en W. Souburg verschuldigd is 135.88 ingevolge art. 104 der Lager- onderwijswet 1920. Naar aanleiding van het rapport van de technische commissie van den Prov. Zeeuwschen Brandweerbond, inzake de reorganisatie van de Ritthemsche brand weer vroeg de heer v. d. Putte of het de bedoeling was in de toekomst een kern van vrijwilligers te vormen, wat de voorzitter beaamde. Op de bekende circulaire van den Raad der gemeente St. Maartensdijk, om een algemeene korting op de salarissen van de Burg., Secr. en Ontvangers te verzoeken, werd niet ingegeaan. Van den Pensioenraad was ontvangen een rekening van nog te betalen bijdra gen over het tijdvak 1 Juli 1922 t/m 31 December 1930,met de rente beloopend totaal 788.62. De heeren v. d. Putte en Wisse vroegen of er geen verhaal mogelijk was op de betreffende ambte naren. Verschillende heeren vonden het onbillijk dat de gemeente nu op kosten gejaagd Wordt door fouten, welke door reeds afgetreden gemeentebestuursleden zijn gemaakt. Onder goedkeuring van den Raad zul len B. en W. den minister van binnen landsche zaken inwilliging vragen van het verzoek van een drietal landarbei dersbonden om voor het tijdvak 1 Dec. 19321 Mei 1933 de uitkeeringsperiode van 42 op 78 dagen te mogen brengen wat een tamelijke besparing aan uitga ven voor werkverschaffing zou mede brengen. In de vergad^ing van 21 Juni 1932 besloot de Raad tot het toepassen van een tijdelijke korting van 2% pet. op den pensioensgrondslag van den gemeente veldwachter, bestaande uit salaris en emolumenten. Hierop werd door den Commissaris der Koningin aanmerking gemaakt. Het moest enkel en alleen een korting op het salaris van den betref- fenden functionaris zijn. Zonder aanmer kingen besloot de Raad het bovenver melde besluit in te trekken en nam een nieuw besluit, waarin met den wensch van den Commissaris werd rekening ge houden. Verder deelde de Voorzitter me de, dat de verbetering van den Ritthem- schen Straatweg nog steeds niet ter hand genomen kan worden, aangezien de Prov. Staten nog niet beslist hebben op het verzoek om een renteloos voorschot voor deze verbetering beschikbaar te stellen, terwijl B. en W. der gemeente O. en W. Souburg berichtten, dat het hun in verband met den slechten finan- cieelen toestand der gemeente niet mo- AMSTERDAM, 29 Dec. 30 Dec. Londen 8.26% 8.23% Berlijn 59.27% 59.24% Parijs 9.71% 9.71% Brussel 34.52% 34.47 Zwitserland 47.89 47.88 Kopenhagen 42.85 42.65 New-York 2.48% 2.48% Amerika Unilever Obl.markt - Aku - Markt Koninkj. Rubber Philips Suiker Tabak Schepen Mijnen {Wettig gedeponeerd,) gelijk is een deel der kosten van deze verbetering te dragen. Alsnog hebben 13. en W. van Ritthem de gemeente O en W. Souburg tot een onderlinge bespre king uitgenoodigd, waarop echter nog geen antwoord is ontvangen. Naar aanleiding van een opmerking van den heer W i s s e bij de behandeling van de gemeentebegrooting 1933 over de hooge onderhoudskosten van de veld wachterswoning stellen B. en W. voor tot verkoop dezer woning aan den veld wachter. Blijkens ingekomen prijsopgave van een timmerman zou alleen een volledige vernieuwing van het dak reeds pl, m. 500.koste», waardoor de gewone onderhoudskosten niet noemenswaard zouden verminderen. Twee mogelijk- ïeden waren open. le BouW van een nieuwe ambtswoning voor den gemeente veldwachter. 2e Verkoop van de be staande aan den gemeenteveldwachter. Om redenen van financieelen aard gaven 3. en W. aan het laatste de voorkeur. De heeren v. d. Putte en Wisse vroegen of bij verandering van titularis de gemeente verplicht is een woning be schikbaar te stellen, waarop de voor zitter antwoordde dat z. i, volstaan tan worden met het uitbetalen van 150.woninghuur, zooals bepaald is in de veldwachtersverordening. De heer J. de Pagter vindt ƒ150.huurtoe- slag rijkelijk veel. De heeren Wisse en v. d. Putte vinden dat een even tueel volgende functionaris in de kom der gemeente behoort te wonen. Zij in- ormeeren, wat er dient te geschieden als dan geen geschikte woning te ver- rriigen is. Desnoods een nieuwe bouwen meent de voorzitter. Na re- en dupliek wordt z.h.s. be sloten de ambtswoning van den gemeen teveldwachter aan dezen te verkoopen voor den prijs van 1100.vrij van costen. Verder werd de heer Ls. Breel met algemeene stemmen herbenoemd als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs werd, eveneens met al gemeene stemmen, benoemd het aftre dende lid, J. de Visser In de vacature Pouwer als lid-werknemer van de werk- loozencommissie benoemde de raad den heer L. Osté met 5 stemmen. De heer Abr. Marijs verkreeg 1 stem. Hierna werden zonder hoofdelijke stemming vastgesteld de verordeningen, betreffende de heffing en de invordering van 45 opcenten op de gemeentefonds belasting en de verordeningen betref fende de heffing en de invordering van 25 opcenten op de vermogensbelasting, Rondvraag. De heer J. de Pagter wijst op de Waterplaats bij den heer Pouwer, welke een ondraaglijken stank verspreidt. Ver der merkt hij op dat de Lageweg alleen daar in een goeden toestand verkeert, waar geen houtgewas groeit. Hij wil het hout tot ongeveer 1 m. hoogte wegkap pen. De Voorzitter zegt hem een onderzoek toe. De heer Wisse wil een spoedige be slissing op het verzoek tot afvoering van het Welzingsche Voetpad van den lig ger. De heer v. d. Pu 11 e wil zoo spoe dig mogelijk een geheelen nieuwen lig ger, vooral nu deze toch door de nieuwe wegenwet wordt vereischt. Voorts wijst de heer Wisse op den desolaten toestand waarin de Bos- schaartsweg verkeert. Dezen weg wil hij als eerste object voor werkverschaf fing aangewezen zien. Nadat de Voor zitter de verschillende heeren beant woord had en een onderzoek toezegde sprak hij een woord van dank voor de prettige samenwerking met den Raad in 1932, waarna de vergadering op de ge bruikelijke wijze werd gesloten. Onderscheidingen. HANSWEERT. De Koning van België heeft benoemd tot ridder van de Kroon orde den heer G. B. Balkenstein, inspec teur der directe belas'tingen alhier, en de gouden palmen van dezelfde Kroon orde den heer J. van Beveren, hoofd kommies aan boord van het recherche vaartuig „Albatros" eveneens alhier. Gisteravond zijn de versierselen door den Consul van België alhier aan de personen overhandigd. COLIJNSPLAAT. In de Woensdag gehouden vergadering van den polder Oud-Noordbeveland waren 37 van de 51 stembevoegde ingelanden tegenwoor dig of vertegenwoordigd. Voor het uitvoeren van werken tot werkverruiming voor de gemeenten Colijnsplaat en Kats, werd op voorstel van het bestuur besloten, zoonoodig de waterleiding langs den Emelissendijk vanaf den Valkreek tot den Rommel- kreek te verbreeden. Het bestuur werd machtiging verleend om met de betrok ken eigenaren overleg te plegen en de daarvoor benoodigde eigendommen aan te koopen. de betrokken gemeenten zullen door elk naar evenredigheid voor 2/3 deel in de kosten bijdragen. Besloten werd om den havendijk bij den Glasjesnol over plm. 200 m2 glooi ing te vervangen door glooiing van zui lenbasalt, het werk in den dienst 1932- '33 nog uit te voeren en dit van den post van onvoorzien af te nemen. Aan de huurders van de poldereigen dommen werd voor het dienstjaar 1933- '34, 30 pCt. reductie toegekend, onder voorbehoud dat de huursommen op tijd betaald worden. Op verzoek- van den Cal. Leendert- Abrahampolder tot een bijdrage aan den Havenweg werd afwijzend beschikt, omreden te Colijnsplaat en Oesterpui wel laadgeld wordt betaald en te Kats niet. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland met ingang van 17 Februari, tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Oud-Kempenshofstede en. Mog- gershil, M. Suurland, te Stavenisse; tot gezworene van het waterschap Krui- ningen, B. Karelse te Kruiningen. -- De smid D. te Nieuw- en S t, J o o s 1 a n d, die dezer dagen door de politie is aangehouden wegens fraudu leus bankroet, is na verhoor wederom in vrijheid gesteld. De Minister van Waterstaat heeft in het belang van de vrijheid en veilig heid van het verkeer het voor het alge meen rijverkeer bestemde gedeelte van den Rijksweg Bergen op Zoom Tholensche brug van km 37.779 lot km 43.775 gesloten verklaard voor het berijden met rijwielen in beide rich tingen. Verschillende controleurs, belast met het toezicht op de naleving van de Crisiszuivelwet, hebben in de laatste dagen in de omgeving van Hulst en Terneuzen groote hoeveelheden boter in beslag genomen en processen- verbaal opgemaakt. Toen de landbouwer de B. te G r a a u w dezer dagen des morgens op zijn erf kwam, bemerkte hij dat door tot nog toe onbekenden, uit een op het erf staand duivenhok een vijftal postduiven ter waarde van f 50 waren ontvreemd. Bij de politie werd aangifte gedaan. De marechaussée te Bresken s heeft aangehouden en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld, C. C., 23 jaar, koopman te Breskens, vroeger te Serooskerke, als verdacht van oplichting en verduistering. Het aantal jaangegeven gevallen van besmettelijke ziekten, over de week van 18 tot en met 24 Dec. in de provin cie Zeeland bedroeg: Roodvonk: St. Maartensdijk 1, O. en W. Souburg 2, Zoutelande 7. Diphtherie: St. Anna- land 1. Poliomyelitis: Retranchement 1, Zonnemaire 1. Het aantal sterfgevallen aan influ enza, bronchitis en pneumonie in de 46 gemeenten met meer dan 20.000 zielen, omvattende op 1 Januari 1932 een be volking van 3.928.542 inwoners, voor gekomen gedurende deze week be draagt aan influenza 7, bronchitis (acu ta, chronica) 15; bronchopneumonia (capillaire bronchitis,) 42; lobaire pneu monie (croupeuze pneumonie) 14; pneu monie zonder meer 21, totaal 94

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2