ONDERWIJS. LANDBOUW. Laat het maar regenen! LAATSTE BERICHTEN. IANDEL Ei NIJVERHEID. BUITENLAND. Algemeen therzieM, AFLOOP VERK00P1NGEN. BEKENDMAKINGEN. MARKTBERICHTEN. m 1 -Ü •"fx' «wm j Klinkerwegen kunnen er tegen! ve&qe weq0n Aanslag op koning Foead van Egypte? ENGELAND. IERLAND. CHINA. SOES. Zeelandia INieuw Borgvliet I 41. Zoo hebben onze groen-zwarten stad- genooten beter van zich af gebeten als een week te voren toen zij de meerder heid van Goes moesten erkennen, thans wisten zij een mede concurrent voor de kampioenstitel met 41 te overwin nen. Scheidsrechter Seegelaar liet precies twee uur beginnen en al dacfelijk ont spint zich een vlugge strijd. Beurtelings moeten beide verdedigingen ingrijpen tot dat een kwartier voor de rust Nw- Borgvliet's rechtBinnen een aan hem geboden kans niet voorbij laai gaan en zoodoende zijn club met een mooi schot de leiding geeft. Als enkele minuten voor de rust Zeelandia's rechtsbinnen op ontoelaatbare wijze wordt aangeval len, geeft scheidsrechter z?er terecht een strafschop, welke door Janusse wordt benut, zoodat de partijen gelijk staan. Rust 11. Na de rust blijkt dat de thuisclub be ter de zaken opvat als voor de rust en als verscheidene kansen verloren zijn .gegaan weet haar rechtsbuiten v. d. Ka mer op zeer mooie wijze de leiding te nemen. Door een penalty brengt we derom Janusse den stand op 31. Dit blijkt Borgvliet wel wat al te erg en het wil hoe onsportief ook het veld ver laten. Haar 1. back wordt wegens be- leediging van den scheidsrechter buiten de lijnen verwezen. De strijd verliest nu haar geestdrift. Zeelandia weet nog een punt aan de score toe te voegen en heeft verdiend dezen wedstrijd gewonnen. Insider. Te 's-Gravenhage slaagde voor di ploma kantoor-stenograaf (Ned.), sy steem Goote, de heer M. P. Littooy te Middelburg. Bagelijksch Bestuur der Z.L.M. In de Maandag 19 December, onder leiding van den heer mr. P. Dieleman gehouden maandelijksche vergadering, kwam o.a. het volgende aan de orde: De vergadering nam kennis van een schrijven van de drie centrale land bouworganisaties van de Tweede Ka mer. waarin de bezwaren van den land bouw tegen het verdrag van Ochy naar voren worden gebracht en op verwer ping- wordt aangedrongen. Omtrent een schrijven van het Drentsch Landbouw-Genootschap inge diend bij het' Kon. Ned. Landb. Comité, waarin het in studie nemen van het in voeren van een invoer monopolie voor granen wordt besloten een afwachtende houd ng aan te nerrien. Bij het verkrijgen van betere veevoederprijzen kan de veehouderij gedupeerd worden. Eem adres van het K.N.L.C. aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid, waarin op zoodanigen steun wordt aangedrongen, dat de fabrieks aardappelteelt loonend wordt, wordt voor kennisgeving aangenomen. Met belangstelling werd kennisgeno men van het door den minister inge diende wetsontwerp tot verhooging van het maalpercentage en van den richtprijs en tot verlenging der tarwewet. Uitvoerig werd' het wetsontwerp tot steun aan den tuinbouw besproken. Hieruit bleek, dat de vrees bestaat, dat Zeeland te weinig als tuinbouwgebied zal worden aangemerkt. Besloten werd een nota met bezwaren op te stellen, waarii} naar voren wordt gebracht, dat Zeeland reeds lang 'n gevestigden tuin bouw heeft. Deze nota zal te bevoegder plaatse worden ingediend. Besloten werd bij het U.C.B. te ver zoeken vroege uitvoer van pootuien naar België bestemd voor mosselkoke rijen mogelijk te maken, hetgeen moge lijk s zonder dat de uitvoercontrole gevaar loopt. Ged. Staten berichten geen adhaesie te kunnen betuigen aan het adres in zake het kanaal door Zuid-Beveland, aangezien hier slechts individueele, hoogstens plaatselijke belangen worden geraakt. Kennis werd genomen van een schrij ven van de drie Centrale Organisaties aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij er wordt op gewezen dat de tegenwoordig geldende steunre geling ruïneus is voor de gemeentefinan- ciën en voor de eigenlijke taak der ge meenten geen gelden beschikbaar blij ven. Het antwoord van de inspectie Mid delburg der Posterijen op het door de Z. L. M. ingediende rapport betreffen de de verslechtering der postbestellin gen, gaf aanleiding tot een bespreking. Door de bezuinigingen zal aan de vele bezwaren die naar voren werden ge bracht, weinig of niet tegemoet geko men. worden. De door de commissie voor arbitrage in den aardappelhandel voorgestelde wij zigingen in de arbitrage-voorwaarden en scheidsrechterlijke voorschriften worden op een kleine wijziging na gerenvoy- eerd naar het Hoofdbestuur. Mededeeling werd gedaan dat de ge meenteraad te Oud-Vossemeer weigerde mede te werken tot oprichting van een landbouwhuishoudcursus. Hiertegen is beroep bij den Minister aangeteekend. voorts werden nog enkele huishoude lijke aangelegenheden behandeld. 'i/ fe •4 7r"- <v Laat het maar kletteren, laat het maar gieten, dagen aaneen... Een Hollandsche klinker weer staat zelfs den meest uitbundigen Hollandschen regenvat. Stroef blijft hij. Onverbiddelijk stroef en veilig Een Hollandsche klinkerweg is dan ook de meest betrouwbare weg, dien men zich wenschen kan. Eike onbevooroordeelde automobilist met wegen ervaring zal dat moeten erkennen. Hechter dan op welken anderen weg ook, ligt z'n wagen op den klinkerweg. Daar taant de macht van slip gevaar en lichtverblinding. Op Klinkerwegen rijdt hij geruster, zekerder. Stijgend, steeds stijgend is dan ook het aantal dat onomwonden instemt met de leus: Hollandsche wegen moeten Klinkerwegen zijnl MIJNRAMP. In den Staat Illinois heeft een mijn- ontploffing plaatsgehad. Het aantal be dolven mijnwerkers bedraagt 52. De ont ploffing heeft plaats gehad op de op 300 meter hoogte gelegen gang in de mijn Molicaqua. De giftg'assen welke zich ont wikkelden, verbreidden zich bijna over de geheele mijn. Daardoor werden de bergingswerkzaamheden bemoeilijkt Ge vreesd moet worden dat ook de overige 43 mijnwerkers door vallend gesteente of door giftgassen om het leven zijn ge komen. EEN BRANDSTICHTERSCOMPLOT. Meermalen is in den laatsten tijd in Breyell, nabij V e n 1 o brand voorgeko men. Het lag voor de hand dat men hier met brandstichting te doen had. Sinds weken zetten de politie-autoriteiten al les in het werk om de daders op te spo ren en'te arresteeren. Maandag heeft men echter drie per sonen kunnen arresteeren, twee man nen en een vrouw, terwijl dezen zich in een schuur van een boerderij te Breyell bevonden en benzine en ander brandbaar materiaal bij zich hadden. De verdachten werden onmiddellijk ge arresteerd. Na eerst herhaaldelijk ont kend te hebben gaven zij toe zich twee maal schuldig gemaakt te hebben aan brandstichting en hiervoor een premie te hebben ontvangen van de eigenaars van de verbrande perceelen, groot 10 pet. van de door de Verz.-Mij. uitbetaal de som. Men is nog bezig met het on derzoek en het vermoeden bestaat dat nog talrijke arrestaties zullen plaats plaats hebben. De Koningin en Prinses Juliana hebben hedenochtend om 12 uur een be zoek gebracht aan de familie van Lyn- j den van Sandenburg om hunne deelne- j ming te betuigen met het plotseling over- i hideti van den graaf Van Lynden San- denburg. j Maanda.gnacht brak brand uit in de woning van de famile Z. aan de Alova- I laan te Leiden. Daar niemand thuis was werd de brand niet direct bemerkt, i zoodat het vuur gelegenheid had zich mee te dietelen aan de aehter hei woon huis gelegen voormalige stoomwassche- rij „De Valk". De brandweer kon niet verhinderen, dat zoowel het woonhuis als het fabrieksgebouw totaal verwoest werden. Ook een groote hoeveelheid waschgoed ging in de vlammen verlo ren. Bij het omver halen van een schoor steen liepen twee brandweerlieden lich te verwondingen op. De wapenstilstand van 24 uur in den Gran Chaco is mei de groots lei nauwkeurigheid, zoowel door de Bolii- viaansche als door de Paraguyaansche troepen geëerbiedigd. Uit de Waal beneden Nijmegen is opgevischt het lijk der vrouw van den kapitein van het vaartuig Nanny" uit Dordrecht. Naar men zich herinnert is de vrouw eenige weken geleden over boord geslagen. Oesterverzending. YERSEKE. De oesterverzending is de laatste dagen zeer druk geweest en bui tenland en binnenland namen veel oes ters af. De betere soorten ruimen nu goed op. De prijzen zoowel onder den wal als bij de clientèle zijn ook iets beter geworden. De kwestie der oorlogsschulden. Roosevelt heeft Maandag een uitvoe rige bespreking gehad met Norman Da- vis over den toestand in Europa. Nor man Davis verklaarde: „wij hebben de ontwapening noodig tot herstel van het wereld vertrouwen. Vertrouwen betee- kent crediet en crediet beteekent weer economische opleving". Davis zal Dins dag naar Genève vertrekken. De correspondent te Washington van de „Times" meldt, dat Norman Davis 'n onderhoud heeft gehad met Edmond Day, een der Ameiikaansche vertegenwoor digers in de voorbereidende commissie voor de economsche wereldconferentie. Volgens den correspondent van de „Daily Express" heeft Roosevelt reeds voor 14 dagen een speciale agent naar Europa gezonden om de meening van verschillende personen te Parijs, Londen en Rome over de kwestie der oorlogs schulden te hooren. Engeland en Perzië, Volgens bericht uit Teheran zou in 't geschil tusschen Engeland en Perzië 'n wending ten goede zijn gekomen en zou den de beide landen bereid zijn het ge schil tusschen de Perzische regeering en de Angio'-Persian Cy op minnelijke wij ze te regelen zonder dat de Volken bond zich verder met de zaak bemoeit, ofschoon beide partijen bereid zijn in laatste instantie arbitrage van den Vol kenbond te aanvaarden. De Fransche begrooting, De financieele Kamercommissie heeft het door de regeering ingediende twaalf de gedeelte der nieuwe begrooting, dat ongeveer een totaal bedrag van 4.6 mil liard francs beloopt, goedgekeurd. De commissie besloot voorts met 10 tegen 5 stemmen, tot uitgifte van 5 milliard schatkistbiljetten ter versterking van de Staatskas, terwijl het voorstel der regee ring om de spoorweg-maatschappijen te machtigen een leening uit te schrijven ten bedrage van 1,3 milliard frs., even eens werd goedgekeurd. De kwestie van Frankrijk's deelne ming aan de Oostenrijksche leening is nog niet beslist. Brandramp in Spanje. Een hevige brand heeft gewoed in een groot warenhuis van Barcelona. De branc nam onmiddellijk een enormen omvang aan. Het geheele gebouw is tot den grond toe afgebrand. De materieele schade wordt geraamd op 30 millioen peseta's. Bij de blussching werden 8 per sonen gewond. Meer dan 1000 personen zijn door het ongeluk broodeloos gewor den. Het warenhuis omvatte drie gebou wen aan de voorzijde, twee aan de ach terzijde en een zesde aan het terzijde ge legen plein. Tot nu toe kon de oorzaak nog niet met zekerheid worden vastge steld, doch er is reden om te vermoeden dat de ramp is veroorzaakt door een electrische vonk van een speelgoedtrein in een der étalages. Te Gizeh nabij Caïro is Maandag een vermoedelijken aanslag op het leven van koning Foead ontdekt. De koning zou een bezoek brengen aan een school voor ingenieurs te Gizeh. Kort voor zijn aan komst werden in den tuin van de school eenige buisvormige bommen ontdekt, welker lont echter nog niet was aange stoken. In regeeringskringen uit men het vermoeden dat de aanslag is geschied door leden van de nationalistische Wafd- partij. Ongevallen met Kerstmis. Gedu rende de kerstdagen zijn in Engeland in totaal 25 personen door ongevallen om het leven gekomen, en wel 11 personen bij brand en 14 personen bij verkeerson gelukken. Loonkwesiie conflict. In het lersche stadje Kilursh in het graafschap Clare ontstond op eersten kerstavond een straatgevecht tusschen leden van twee vakbonden, die over een Ioonkwestie in conflict met elkaar waren. Bij het ge vecht, dat eenige uren duurde, werden ongeveer 100 personen gewond. De plaatselijke politie, die uit 12 man be staat, moest machteloos toezien en haar schoten in de lucht hadden geen enkel effect. De ongeveer 200 personen die aan het gevecht deel namen, gebruikten enkele revolvers en verder steenen, bier- flesschen, hooivorken en ijzeren staven als wapens. Een 6-jarig kind werd door een verdwaalden kogel getroffen. De vechtenden hielden in het stadje- op vreeselijke wijze huis. Zij drongen drie woningen binnen en vernielden al het meubilair. Ook drie op straat geparkeerd staande auto's werden geheel vernield. Nabij Tsifoe is een Chineesch stoom schip met een bemanning van 14 koppen aan boord in een storm geraakt en ver gaan. Het huis en erf te Kloetinge ge merkt A 217, groot 6 are, in het open baar 'verkocht door notaris Verbist, bracht op 3000.met 100.over name. Kooper de heer Jacques Everse, aldaar. SAMENSTELLING COMMISSIëN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Goes brengen krachtens artikel 60 der Gemeentewet, ter openbare ken nis, dat voor 1933 de onderstaande com- missiën uit den Raad als volgt zijn sa mengesteld: COMMISSIE VOOR DE STRAFVER ORDENINGEN: de heeren: G. A. Haje- nius, voorzitter, Mr. J. W. Goedbloed, A. de Roo. GASCOMMISSIE: de héeren: A. L. van Mëlle,, Voorzitter, G. Eckhart-, P. Crucq, A. Vermaire. FINANCIEELE COMMISSIE: de heeren: L. J. van Polelgeest, Voorzitter, A. D. F. van der Wart, J. S. Visscher. COMMISSIE VOOR HET GROND BEDRIJF de heeren: Mr. J. W. Goed bloed, P. Crucq, H. Hollestelle, G. Adri- aansen. Goes, 22 December 1932. Burgemeester en Wethouders voorn., A. L. VAN MELLE, 1. Burgemeester VAN BALLEGOIJEN DE JONG, Secretaris, Goes, 27 Dec. Veemarkt aangevoerd 3 loopvarkens, en 26 biggen. Boter en eieren. Bij dë V.P.Z. aange voerd 9722 stuks, prijs 4.10 per 100 stuks. Gewone veiling: fabrieksboter 0.85, boerenboter 0.75, winkelprijs 0.85, 2e soort 0.60, eieren 3.80, winkelprijs 5, eendeieren 3.80, poelje.eieren 2.50 per 100 stuks. Rotteram, 27 Dec. Op de vee markt van heden waren aangevoerd: 150 paarden, 5 veulens, 624 magere run- dderen, 910 vette runderen, 312'vette-en 280 graskalveren, 557 nuchtere kalve ren, 421 schapen en lammeren, 102 var kens, 10 biggen, 12 bokken of geiten. Prijzen voor vette koeien: le kw. 0.49—0.57, 2e kw. 0.30—0.49, 3e kw. 90.230.28: stieren: le kw. 0.33- 0.13, 2e kw. 0.20—0.29, 3e kw. 0.25—0.27; kalveren le kw. 1.051.20, 2e kw. 0.55 0.75, 3e kw. 0.30—0.80: schapen 'le kw. 914 per stuk; varkens le kw. 0.27—0.30. 2e kw.' CO.23-0.27, 3e ikW; 0.20—0.23. Prijzen voor melkkoeien 140225, kalfkoeien 130220, stieren 80240, pinken 5590, graskalveren 1935, vaarzen 115150, werkpaarden 115— 180, slachtpaarden 60120, hitten 55 80, nuchtere kalveren 47, fokkalve- ren 512, biggen 47. Eieren. Rotterdamsche veiling: aan gevoerd 115.000 stuks. Prijzen voor: kipeieren 3.255, eend eieren 44.30.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 3