BEURS- EN WISSELKOERSEN. BEURSTHERMQMETER. KORT ZEEUWSCR NIEUWS, MS? Ei WETENSCHAP. SPORT. VERKEERSWEZEN S P. T. T. i NOORD-BEVELAND. VLISSINGEM. TH0LEN. ZEEUWSCH-VLAAHDEREH 0.0. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. JK AMSTERDAM, 27 December. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101101%. Ned. 17 1000-4% 102%—102%. Ned. 31 1000-4 101%—101%. Certificaten-3 84%84%. Cert. N.W.S.-2% 71%—71%. O. Indië 22 doll. 1000-6 100—100. O. Indië 23 pd.st. 100-6 6969%. O. Indië 16 1000-5 98%—98%. O. Indië 26 1000-4% 94%—94% Denemarken Oblig. 1926-5 88%88% Duitschl. pd.st. 100-7 5858y2. Duitschl. 30 1000_5y2 54i/8—54%. Engl. W..L 50.200.5 64 Ji Engl. F.L. 50-20CM 74%'—7:4%. 's-Gravenhage 1929-4% 101 Rotterdam 1926-1930-4% 94%—95, Utrecht, prov. 1929-4% 101% Zeeuws. Hyp. B-5 100%100. Zeeuws. Hyp. B-4% 100100. A Amsterd. Bank 104%106. C Rott. Bankver. 70—69. A Twentsche Bank 9Ï93, A Pref. Jurgens A 96%91. A De Schelde N.B. 37%—37%. A Ver. Papf. v .Gelder 54%55. C Am. Car en Foundry 66% C Am Smelt en Ref. 1112%. C Farbenind. I.G. 7677%. C U. States St. C. 26%27%. C North Am. Cy. 2829. A Born. Sum. H.M. 136%137%. A Ned. Wol Mij. 55% A Singkep Tin M. 7473. A J. C.è Japan Ln. 32%34. A Rotterd. Lloyd 54%53% A S. M. Nederland 60%60% A Amst. Thee C.M. 24%23%. A Houth. Alberts 2828. C Baltimore Ohio 8%8%. een tijdelijke en nu bepaalt artikel 9 van het nieuwe Ambtenarenreglement, dat een tijdelijke aanstelling alleen plaats heeft: avoor werkzaamheden, welke geen duurzaam karakter dragen; b. ten einde bij gebleken bekwaam heid en geschiktheid in vasten dienst te worden geplaatst. Nu in dit geval geen van beide bepa ling van toepassing is, achten B. en W. een tijdelijke aanstelling in strijd met 't Ambtenarenreglement én stellen zij den Raad voor aan den heer H. Snoek met ingang van 1 Januari 1933 een vaste aanstelling te geven. Commissie tot wering van school- verzium. De heer J. M. Bartelse wenscht den Raad hem met ingang van 1 Januari 1933 eervol ontslag te verleenen als lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. B. en W. stellen voor dit eervol te veileenen en doen den raad le navol gende aanbeveling: 1. de heer A. Cap- pon; 2. de heer J. A. Heijnsdijk, Verzoek om pachtverlaging. De heer G. Bruel verzoekt om ver mindering der pachtsom van een door hem op 27 September 1929 voor den tijd van 7 jaren voor 120 per jaar gepacht perceel gemeentegrond ter grootte van ongeveer 0.87.96 ha. Op grond van het advies van den Di recteur van Gemeentewerken, geven B. en W. den Raad in overweging om voor het pachtjaar, loopende van 1 Novem ber 1931 tot 1 November 1932, de door adressant te betalen pachtsom te ver minderen en te bepalen op 88. Uitvoering „De Lofstem", De derde uitvoering der Christelijke zangvereeniging, welke gisteren gege ven werd in de Gereformeerde Kerk, is èn voor de leden èn voor hun eminenten directeur, den heer Wozlak, over 't al gemeen een succes geworden. Het programma bevatte een 15-tal lie deren, waaronder enkelen, die van de krachten-der zangeressen en zangers wel wat veel vergden. Wij denken hierbij aan no. 5 „Psalm 122" van Sweelinck en no. 6 „Gebed" van Abt. In beide nummers v/aren de sopranen de zwakke plek. Het geluid op zichzelf is niet slecht, maar er wordt te hard gezongen, te weinig op de teekens gelet; de zuiverheid van klank wordt hierdoor geschaad. „De Lofstem" in zijn geheel heeft ons, niettegenstaande dit heel veel moois ge bracht. Heel goed werd gezongen „De eeuwige rust"; ën „O, Herder Israëls" en „Zalig zijn de dooden" waren juweeltjes Hierin bleek het kunnen der vereeni- ging. vereeniging is, sinds wij haar hoor den, beslist vooruitgegaan. De lieer L. Smit heeft als organist zijn 'medewerking op deze uitvoering ver leend en dat wel op een wijze, die bo ven allen lof verheven is. Hij weet door zijn gevoelvol spel zijn hoorders te boei en. Hij beheerscht zijn instrument volko men. Ds heer Bustraan, die de uitvoering geopend had, sprak aan het einde een woord van dank voor het gebodene en de verschillende medewerking. A Southern Rlw. 5%5%. C Union Pac. Rr. 68%70. C Int. Nickel Cy. 7%8%. A Kol'. Bank 56%57. A N.I .Hbk. 1000 55— 55%. C Ned. H. M. 1000 62— 62i/s. A Alg, Kunstz. U. 38381/2-40%. A. v. Berkels Pat. 16% C Calvé-Delft 60%63. C. Suiker Mpij. 21%21%. Int. Viscose 26%27-28. Ned. Ford A.M. 116115%-16%. Phiilps Gem.. B. 127%128%-27%. Unilever 105%107%-06%. C Anaconda Cop. 66%-6%. C Bethlehem St. 12%—13%-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 196—196 C A. Gas El. Cy, 22 C Cities Serv. Cy. 2%2% A Kon. Petr. Mpij. 145%—148%-47% C Contin. Oil Cy. 5%— 5%-5% C Shell Union O.C. 5%5%-5 A Hol. Amer. Lijn 3%3% A K.N. Stoomb. Mij. 17%16. WALCHEREN NED. PADVINDERS. De oprichtingsvergadering van de nieuwe afdeeling Walcheren van het district Zeeland, van de Ned. Padvin ders was niet zoo druk bezocht, als voor den krachtigen voortgang van het werk voor de jongens van dit gebied ge- wenscht mocht worden, zoo vernemen wij. Niettegenstaande deze teleurstelling bleken 15 personen bereid de afdeeling hun steun toe te zeggen, terwijl de vol gende heeren een voorloopig comité vormden om tot de samenstelling van een definitief afdeelingsbestuur te ge raken: C. A. van Woelderen, mr. R. M. van Dusseldorp, C. Riihi, dr. J. C. Kin- dermann en A. H. Munnik. Tot de definitieve regeling van de afdeelingzaken blijft het secretariaat waargenomen door den Districts-Com- missaris voor Zeeland (Goes, Westwal 22); het penningmeesterschap zal wor den waargenomen door den heer A. H. Munnik, Veerschesingel S 34, te Mid delburg. KOUDEKERKE. De Raad vergadert Woensdag 28 December te 2 ure. De agenda vermeldt als punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken; 2. besluit jaarwedde Gem.-geneesheer en 3. onbewoonbaarverklaring woningen, Bijz. Vrijwillige Landstorm. VROUWENPOLDER. Vrijdagavond kwamen de leden van de afdeeling Ga- pinge van den Bijz. Vrijw. Landstorm met vele belangstellenden bijeen. De burge meester, de heer J. Louwerse Wzn., riep de vele aanwezigen het welkom toe, en wel in het bijzonder overste Bierman, die zooveel voor het instituut doet en sprak er zijn leedwezen over uit dat de heer Laernoes, de ijverige secretaris van het instituut verhinderd was tegenwoordig te zijn. De heer Bierman zette op de hem eigen duidelijke wijze het doel van Landstorm uiteen, waarbij hij er de aan dacht op vestigde dat het gaat om de handhaving van het gezag en den trouw aan Koningin en Vaderland. Hij behan delde de organisatie van het instituut en wees op het verschil tusschen den Landstorm en de Burgerwacht, waarbij hij de Landstormers opwekte tot het houden van meer onderlinge samenkom sten en tot het trouw volgen van de schietoefeningen, Eenige films werden vertoond van de Koninklijke familie bij verschillende gelegenheden in het midden des volks en van den Landstorm dag van den Bijz. Vrijw. Landstorm ge houden te Bergen op Zoom in Mei j.l. Overste Bierman reikte de behaalde brevetten uit en wel het brevet van ko- ningsschutter aan A. de Bue, D. J. Kes- teloo en J, J. Franse met resp. 198, 196 en 196 punten, en het brevet van scherpschutter aan M, Arendse, 192 p., P. Dekker, 192 p., J. Wondergem 191 p., H. Paauwe 190 p., J. Looise 189 p., H. G. Boer 185 p., G. de Nood 185 p. en M. Goedbloed 185 p. Na het zingen van het „Wilhelmus", dankte de burge meester allen die tot het doen slagen van den avond hebben medegewerkt. A Ned. Scheepv. U. 56%57%, A H.V. Amsterdam 165168-169%. A Java Cult. Mij. 101%102. A N.I. Suiker U. 7475%. A Poerworedjo S.O. 6%-——. A Deli Batavia 14214436-147, C Deli Mij. 1000 115-115-116. A Senembah 132%13336-134%. C Chicago Milw. 1% A Amst. Rubb. C. 60%60%-61. A Deli-Bat. Rubb, 2524%. A Hessa Rubber 22%22%. A Serbadjadi S.R. 20%20. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 23 Dec. 27 Dec. Londen 8.28 8.30 Berlijn 59.29 59.30% Parijs 9.71% 9.71% Brussel 34.48% 34.49 Zwitserland 47.94 47.91 Kopenhagen 4300 42.90 New-York 2.49 2.48% zraffiXKwycvjHCi Aku Markt - Unilever - Philips Suiker H.V.A. - Amerika Schepen Rubber Tabak Mijnen goed bezet. Nadat een 4-lal muzieknunit-uitvoering der Rijkskweekschoolver- mers gegeven waren, voerde enkele le den op „Zijn zoon", blijspel in drie be drijven. Het programma voldeed uitste kend. Een bal besloot den avond. KORTGENE. Zaterdagavond gaf de zangvereeniging „Zang Veredelt" in de tamelijk goed bezette gymnastiekzaal der openbare lagere School haar jaarlijk- sche uitvoering. Het koor zong een viertal liederen. Een der leden zong een solo „Stille Nacht", met orgelbegeleiding van den directeur, den heer J. C. Maas. Na de zanguitvoering werd het too- neelstuk „Zijn Speelgoed" van Arthur Schnitzler opgevoerd. eeniging (O.K.V.), ter herdenking van het 50-jarig bestaan van Normaal- en Kweekschool, thans was het de H.B.S.- vereeniging, die ons j.l. Vrijdag een ge- notvcllen avond bereid had. Mercadet van Honoré de Balzac en „De spreek taal vereenigingsbond" van C. P. Brant van Doorne (dr. Kollewijn) werden zeer vlot gespeeld. OOSTBURG. Bij een Zondag alhier gehouden voetbalwedstrijd Oostburg Nieuwvliet kwam V. van Oostburg te vallen met gevolg dat hem een knie ont wricht werd. Hij werd overgebracht naar het St. Anthoniusgesticht. Uitvoering „Kunstvrienden", De gisterenavond door „Kunstvrien den" in de „Prins van Oranje" gegeven Kerstuitvoering is een groot succes ge worden. Opgevoerd werd het blijspel „De Houten Ham", dat opnieuw vlot en met verve vertolkt werd en de aanwe zigen een amusanten avond bezorgde. Het spontane applaus na elk bedrijf be wees wel, dat het publiek het vertoonde wist te waardeeren. De avond werd besloten met een bal, dat een zeer geanimeerd verloop had, zoodat „Kunstvrienden" op een welge slaagd festijn kan terug zien. Gistermorgen is bij den Oranjedijk het lijk van een 18-jarig meisje aange spoeld. Pogingen om de levengeesten weer op te wekken hadden geen succes. Hel lijk is voor nader onderzoek in be- s'r\ nomen. Koopt toch in den vreemde niet Wat eigen land U net zoo biedt. Waterleiding Tholen, THOLEN. Naar „de Zeeuw" ver neemt, is in de Donderdag j.l. gehouden vergadering van de Waterleiding-Mij. Tholen, in een gecombineerde vergade ring van den Raad van Beheer en Raad van Aandeelhouders besloten, het tarief met ingang van 1 Jan. a.s. te verhoogen en wel voor de beide laagste klassen met 2.10 per jaar en de verdere klassen met 3.10 per jaar. Een voorstel tot verhooging van alle klassen met 2.50 per jaar werd verworpen. Gezien de jaarlijksche te korten, is het bestuur der N.V. ge noodzaakt geweest tot deze tariefsver- hooging over te gaan, temeer daar door den minister toezegging was gedaan, dat de rentevoet door hem met 1 pCt. zou worden verlaagd, indien men overging tot een kleine verhooging der tarieven. Waar het wel te betreuren is, dat in de zen tijd van financieelen nood, men over moest gaan tot deze verhooging, neemt het niet weg, dat het bestuur in dezen den eenigen juisten weg heeft bewan deld; immers een bedrijf dat met een jaarlijksch tekort werkt van zegge 15 a 16.000 moet ten onder gaan, zoodat men gedwongen was een besluit te ne men tot sluiting der begrooting en dat temeer, gezien de toezegging van den minister. TERNEUZEN. Het Enjelscic pas- sagierschip „Macclesfield", dat den dienst onderhoud tusschen Grimsby en Antwerpen, is Zondagavond nabij Terneuzen ter hoogte van den Mar grietenpolder aan den grond gevaren. Het schip was tengevolge van den mist uit den koers geraakt. Toen het vastzat werd het door een onbekend gebleven stoomschip, dat eveneens op weg was naar Antwerpen, aangevaren, echter zonder noodlottige gevolgen. Te kwart over twaalf hedennacht hebben de sleepbooten „Raymond", „Charles" en „Tenace" van de N.V. Aug. de Meijer Zonen's Sleepdienst het stoom schip weer vlotgebracht. De „Maccles field" is daarop voor anker gegaan om te wachten tot de mist zal zijn opgetrok ken alvorens naar Antwerpen op te stoomen. Zaterdagavond j.l. hield de afdee ling Burg h-H aamstede der S.D.A. P. een openbare vergadering .waarin als spreker optrad de heer J. C. de Bruine met het onderwerp: „Vrede op aarde". Vrijdag j.l. hield de afdeeling B u r g h van den Bond voor Staatspen- sionneering een flink bezochten propa- ganda-avond. Opgevoerd werd een toe passelijk toorleelstuk. Wettig gedeponeerd.] Het busrecht. 3/et ingang van 1 Jan. wordt hef busi- recht teruggebracht van f2.50 tot f2 per kwartaal. Voor enkele groote plaat sen van f 5 tot f 3.75. De gemengde zangvereeniging „Ho sanna" heeft Maandagmiddag voor een geheel bezette Nieuwe Kerk te Mid delburg een inderdaad zeer wijdings volle Kerstwijding gegeven, onder lei ding van den heer Jan Kuiler. Solisten waren mej. Annie Ragelti, altzangeres te Amsterdam, en de heer Th. C. Fer- werda (orgel) te Middelburg. Tot die schoone Kerststemming in dit middaguur droegen de gezongen liederen van koor en soliste en de orgelsoli het hunne ten volle bij. Ds. De Visser heeft de bijeenkomst geopend en gesloten. KRUININGEN. .'"Zaterdag had alhier de ter aardèbeste'lling plaats van wij len den lieer D. Lindenbergh. De over ledene heeft in tal van colleges een lei dende functie bek'l'eed o.a. vroeger als lid van het Burgerl. Armbestuur eiii ge zworene van het waterschap' Kruiniagen, terwijl hij tot aan zijn overlijden be stuurslid was van de Veeverzekerjing Oost Zuid Beveland, en van af de op richting <s ecretaris der Boerenleenbank. Als zoodanig herdacht de heer A. van Hoolegem voorzitter der Bank hem alv een degelijk man, die de vele gaven die hij had aan de bank wijdde hoven al len lof verheven. Een krans van het bestuur der Bank, dekte de baar. Onder de vele belangstellenden "warer .bovengenoemde 'besturen en oud-het sluu.rsleden aanwezig. D.s. B. tér Haar (iomenv sprak ce'n geestelijk t r o o stwo or d De oudste zoon dankte voor de laat ste eer aan den ovorFdenc bewezen. KRUININGEN. Vrijdagavond gaf het Fanfare gezelschap E. M. M. een con cert'in Hotel Korenbeurs. De zaal was j jaar gewag maken van de schitterende TERNEUZEN. De Commissaris der Koningin benoemde met ingang van 15 December tot secretaris van de Gezond heidscommissie, gezeteld te Neuzen, den heer P. Loof alhier. SAS VAN GENT. De Raad besloet de onderwijzerswoning ir de Zandstraat aan het r.k. kerkbestuur te verkoopen. AARDENBURG. Vrijdagmiddag had bij het gerst dorschen door een rosmolen een dienstbode van de landbouwer V. de onvoorzichtigheid te dicht bij een der ronddraaiende stangen te komen, zoodat haar kleeren werden vastgegre pen. Door de groote snelheid rolden de kleederen zich om de stang, en werd het meisje vijf keeren rondgedraaid, voor de machine kon gestopt worden. Het slachtoffer, dat behalve een bij den schouder gebroken arm, nog een ernstige hoofdwonde bekwam, werd door den snel ontboden geneesheer na verbonden te zijn, naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. OOSTBURG. Mochten wij in het voor- PROVINCIALe. STATEN. Overneming laagspanningsnet te Breskens. Van den Raad van Bestuur der N.V. „P.Z.E.M." ontvingen Ged. Staten een schrijven, waarin genoemd bestuur er aan herinnert dat de voorziening der ge meente Breskens van electriciteit plaats heeft vanwege de N.V. Van Melle s Con fectionery Works die den daartoe en voor haar fabriek benoodigden stroom van de P.Z.E.M. koopt. Deze voorziening dagteekent reeds van ongeveer 1910 en de electriciteitsverordening is daarop dan ook niet van toepassng. Tot groote moeilijkheden moge de totestand geen aanleiding hebben gegeven, haar voort duren is minder gewenscht. Waar de P. Z.E.M. algemeen erkent, dat voorziening van electriciteit door bemiddeling van meenten niet de meeste gewenschte vorm is, behoeft het geen betoog, dat de voorziening van Breskens door een particuliere fabriek zeer zeker niet de juiste vorm van exploitatie is. Na her haalde onderhandelingen, is Van Melle bereid het net over te dragen voor een bedrag van 140,000, o.a. onder voor waarde van een nieuw stroomleverings- contract voor de fabriek der firma. Het bestuur meent dat het aanbe veling verdient, het net over te nemen. Weliswaar zal de N.V. P.Z.S.-M. daarvan vermoedelijk niet, althans niet terstond, vruchten plukken in den vorm van stij ging van winst, maar het doel der P.Z.E, M., de distributie van electriciteit ten al- gemeene nutte in de geheele provincie zal ermede bevorderd worden, terwijl er bovendien een nieuwe groep electrici- teitsgebruikers in de gelegenheid zal worden gesteld, om van -e algemeene tarieven en daardoor van de vele voor- deelen en gemakken van de electriciteit te profiteeren. De Raad van Bestuur verzoekt daar om een crediet van 170.000 voor de genoemde overname van het laagspan ningsdistributienet en verdere met de overneming in verband staande kosten. Ged. Staten stellen voor aan het ver zoek te voldoen. Weg ZierikzeeZijpe Nog stellen Ged. Staten voor aan het Rijk te verkoopen 77 a. 10 c.a. van de zg. Boschweg oiider Oosterland, deel uit makend van den Provincialen weg van Zierikzee naar Zijpe voor 1 zulks ten behoeve van verbetering van den weg ZierikzeeZijpe, VOETBAL MVV—Middelburg 6—2. Betreffende dezen wedstrijd lezen wij in de Maandagmorgen nog: In een uitstékend tempo speelden de Maastrichtenaren gisteren tegen de Zeeuwen éen goeden wedstrijd, waar mede zij aan Middelburg zeer duidelijk haar meerderheid opdrong. Vooral in de eerste helft ontwikkelde haar productiviteit echter nog te wen- schen overliet. Zóó talrijk waren de kansen die ontstonden voor het Zeeuw- sche doel, dat de vijf doelpunten die vóór half-time gescoord konden worden nog niet eens de productiviteit der voor hoede voldoende bewezen. De Middelburgsche ploeg is ons niet meegevallen. Zoowel de achterhoede als de voorhoede speelde zeer matig hoewei de spelmethode van het team wel aan trekkelijk is. Er wordt door de Zeeuwen een open combinatiespel gespeeld waar bij het afwerken echter alles te wen- schen overliet. De achterhoede nam een opvallend afwachtende houding aan. Reeds in de eerste minuut nam MVV?> de leiding. Akkermans passeerde enkele spelers en Peters scoorde vrij gemak kelijk 10. MVV ontwikkelde toen een fraai aan- valsspel waartegen Middelburg althans voorloopig machteloos bleek. Toch wis ten de Zeeuwen enkele malen keurig combineerend door de breken en slaag de v. Hulst erin de partijen op gelijken voet te brengen 11. Even later echter toen de Zeeuwsche achterhoede geen raad met den bal wist, bleek Ummels dit wel te weten en de stand was 2—1. Poierrié zorgde toen uit een vorozet van Peters voor 3—1, terwijl even later Soons, die een uit muntende partij gaf en voortdurend kansen schiep, op sublieme wijze 4 te. Even voor de rust beging Vité?k°°m een overtreding tegenover een MV\ - speler en uit den toegestane penalt\ scoorde den Hoed 51. Met dezen stand werd van doel verwisseld. In de tweede helft waren de partijen minder verschillend van kracht. Toch viel ook toen de meerdere routine van de thuisclub op alsmede het hooge tem po dat M.V.V. kan ontwikkelen. Beide partijen kregen wegens blessure een in valler en de Middelburgsche invaller Loomans wist de achterstand tot 5 - terug te brengen. Poirrié kreeg nog en kele kansen doch verknoeide die reso luut, terwijl hij overigens het aanvals- spel der thuisclub zeer remde. Even voor 't eimdp compineerde M. V.V. nog eens keu^ op het Middelburg doeel aan en scoorde Ummels no. 6 zoodat M.V.V. een 6—2 overwinning kon noteeren. Scheidsrechter Geenën leidde rusug en uiterst correct. De verdere uitslagen in het Zuiden De trein, loopende van T e r n e u zen naar Selzaete en vertrekkende le 9 u. 20 van Sas van Gent, zal met ingang van 1 Jan. a.s. niet meer loopen op werkdagen maar alleen op Zon- en feest dagen. zijn: PSV—Longa 3—0. 2e klasse A. MEVOVlissingeh 11- HeroDongen 21. De BaronieTSC 66, 3e klasse. Vlissingen 2Zeelandia 2 5 0.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2