KUNST EN WETENSCHAP, ONDERWIJS. RECHTZAKEN. VERKEERSWEZEN 4P.T.T LEGER EN VLOOT. MBLLE'S- ^GOESCHB^* i ONTBYT-KOEK v FINANCIEELE BERICHTEN. LANDBOUW. 0ENENQB NIEUWS. BERLIJNSCHE BRIEF. steeds objecten te zoeken, waarbij een flink deel der werkloozen is te werk te stellen, en o.a. is een plan met betrek king tot uitbaggeren der vesten reeds in overweging. De overeenkomst met den Polder Walcheren nopens suatie door de ves ten, loopt tot 31 December 1939 en Burg. en Weth. zijn van oordeel, dat, zoolang die overeenkomst loopt, daarin financieel geene wijziging ten gunste der gemeente is te brengen. Verhooging van de recognitie der N. V. Zeeuwsche Radio-Distributie Maat schappij, zullen Burg. en W.eth. nader overwegen. Zij achten het tenslotte geen geschikt ooogenblik om aan toe dringen op ver hooging van de bijdrage van het Rijk in de loonen van de werkverschaffing van 70 op 75 pCt. Zangvereeniging Tot Oefening en Uitspanning, Concertzaal, Middelburg. In het uitgebreide oeuvre van Schu bert neemt zijn Mis in Es-dur voor koor en orkest een bijzondere plaats in. Schu bert heeft hier het terrein der geleerd heid verlaten; van fuga's en contrapunt, die zich in zijn andere werken somwij len voordoen, is hier geen sprake. De mystiek heeft in het oeuvre haar intre de gedaan en Schubert's geloofsovertui ging met al haar consequenties en ka rakteristieke bizonderheid manifesteert met hevigen gloed en sterk bewogen ge moedsextase. Het is een belangrijk en zeer ernstig werk, dat hier niet dikwijls wordt uitgevoerd en dank zij onze be kende zangvereeniging, tot niet weinig waardeering van den grooten componist heeft mogen bijdragen. In den leider, den heer Joh. H. Caro, heeft Schubert's compositie een warm pleitbezorger ge vonden. Tegenover de vocale, maakte de instrumentale verklanking der par- titie minder indruk. Een tekort aan vol doende voorbereiding, die in verband met de logge, weinig transparante in strumentatie meer tijd vordert dan door gaans aan leiders van kooruitvoeringen wordt toegestaan, was helaas kennelijk, Vóór de pauze had de vertolking plaats van d'Astorga's Stabat Mater, eveneens een werk, dat in zuivere ge- voelsextase is geboren, met een enthou siasme soms, dat weldadig aandoet, of schoon de klankexpansie een enkele maal wel wat al te gedurfd en banaal lijkt, maar al deze effecten spruiten voort uit een echt sentiment van een kunstenaar, die aan de behoefte om zijn God te dienen en te eeren, niet kan ont komen. Het aandeel der solisten is in deze beide werken niet omvangrijk. Het beste voldeed ons de sopraan mevr. Hendrichs-Zalsman, terwijl onmiddellijk na haar mej. Van der Kamp dient te worden genoemd, die over fraaie stern- middelen beschikt en een goed ver zorgde voordracht heeft. De andere so listen, de tenor Kees Smulders en de bas Dick Weiman hebben wel kunnen voldoen. Aan den vleugel verleende mevr. S, Nonhebel-Faro haar zeer gewaardeerde medewerking, terwijl de heer Th. C. Ferwerda zijn taak aan het orgel ver vulde met muzikaliteit en accuratesse. De kunstschaatsenrijdster Sonja Henie, Achtduizend toeschouwers hebben Zondag op de kunstijsbaan van Den Dolder bij Zürich weer de onvolprezen meesterschap van Sonja Henie geestdrif tig bewonderd. De zekerheid en de ele gance van den stijl waarmede de wereld kampioene de moeilijkste figuren op schaatsen reed en de koene sprongen volbracht was onovertrefbaar. Geheel nieuw was het ingelaschte dansprogram- ma waarbij Sonja Henie de gewaagdste sprongen en pirouetten in 't rhythipe van den wals wist uit te voeren. Kerstmis. Veel De hoofdcentra, - fatalisme. koopers. - Afnemend Kerstmis zai voor eiken rechtgeaar- den Duitscher door alle eeuwen heen ,,het Duitsche feest' blijven. Hoe arm men ook is, een paar „Sechser" voor een mager Kerstboompje moeten ge spaard worden, en twee of drie kaarsjes moeten aangestoken kunnen worden in den Heiligen Nacht en in de daarop vol gende nachten tot den derden Januari. Rondom deze dagen heerscht in Duitschland geen strijd en zelfs het communisme schijnt tijdelijk met lam heid geslagen. Men kan niet zeggen, dat dit religieu- se feest sinds den grooten oorlog nu juist aan belijders in Duitschland gewon nen heeft Millioenen menschen zijn door leed, door armoede en werkloos heid verbitterd en hebben zich onder roode vaandels geschaard en van de kerk afgewend. Maar er zijn ook teeke nen, dat deze uittocht uit de geloofsge meenschappen slechts van tijdeliiken aard is, terwijl voorts duidelijk waar te nemen isf dat onder hen, die in Duitsch land de kerk trouw gebleven zijn, de Amerikaansche opera's gesloten. Als gevolg van de economische crisis zullen twee der meest bekende Ameri kaansche opera's, n.l. die in Philadel phia en Chicago, voor dit seizoen geslo ten worden. De opera's in de Ver. Staten heb ben nooit kunnen bestaan van de op brengst der recettes. Zij waren aangewe zen op den steun van de „society" wier inkomsten echter zoo zeer verminderc zijn, dat zij niet meer tot het instandhou den der opera's kan bijdragen. Oude vondsten in Jeruzalem. Te Kalandia, ten Noorden van Jeruza lem, heeft men bij het aanleggen van een vliegveld overWtjfselen van een Byzan- tijnsch bad gevonden. Onder de puinhoopen van een fort van de stad Athlit is een aantal graven ge vonden van Phoeniciërs, die daar om streeks het jaar 900 voor Christus een nederzetting blijken te hebben gehad, Veertien dezer graven heeft men ai onderzocht, waarbij men amuletten, beeldjes, pullen, pijlen, spiegels, halsket tingen en primitieve lampen gevonden heeft. Het regeerings-departement van oud heden heeft nabij Hebron ook een mili tair gedenkteeken gevonden met Ro meinsche letters, dat vermoedelijk 2000 jaar oud is en is opgericht ter herin nering aan het zesde Romeinsche le gioen, dat in Palestina was gedetacheerd I Tegen 1 Januari heeft de gemeentè- raad van Amsterdam aan dr. A. Ver schuur op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur der H.B.S. 5-j. c. aldaar. Dr. Verschuur was op 16 Oct. 50 jaar bij het onderwijs werkzaam. Nadat hij zijn eerste opleiding aan de Rijkskweek school te Middelburg ontvangen had, was hij aanvankelijk als onderwijzer in Zeeland werkzaam. Behalve voor zijn drukke werkzaamheden, vond hij ook nog tijd om zijn studie in de Ned. letteren te voltooien en den doctorstitel te beha len, op 'n proefschrift „De klankleer van het dialect van Zuid-Beveland". In hooger beroep stondlen v-gor liet gerechtshof te Dij Bosch terecht J. H. van T. en L. S., grondwerkers te Roo.si teren en J. H. R., stoker te Hanisiwfeert. De verdachten werden ieder veroor deeld tot 1 jaar gevangenisstraf ter za ke dat zij oip' 29 Juni 1932 te Roos te ren te zamen geweld hebben gepleegd tegen zekeren Preser, een werkwilligen jongen Belg door ten aanschouwen van het publiek met nog meerdere personen Preser dreigend tegemoet en achterna, te '1 o o pen. Preser was in de Maas gevlucht en had getracht naai' den overkant te zwem men. De ongelukkige verdronk. In hooger beroep1 werd1 be vestiging geëischt van het vonnis. Uitspraak 2 Januari. Het smokkeldrama te Budel. De Roermondsche rechtbank heeft 'n nader justitieel onderzoek ingesteld naar de toedracht van het smokkeldrama te Budel, waarbij -vorige week een 18-ja- rige jongen, die 15 kg suiker smokkel de, gedood werd. De hoofdcommies, uit wiens revolver het doodelijke schot kwam, is inmiddels naar elders overge plaatst. Cassatieberoep verworpen. Bij arrest van den Hoogen Raad van 19 December j.I. is verworpen het cas satieberoep van H. v. D,, 55 jaar, mo lenaar te Zierikzee, tegen 't vonnis van de Rechtbank te Middelburg van 19 September j.L, waarbij hij wegens overtreding van de Tarwewet 1931 (het als molenaar en bereider van tarwemeel vroomheid eer toe- dan afgenomen is. De gehechtheid aan het Kerstfeest heeft stellig ook onder de zoogenaamde „Heidenen" niet in het minst geleden, en als de statistieken bewijzen, dat vroe ger honderdduizenden Kerstboomen méér verkocht werden, dan is dat niet aan mindere vroomheid, maar aan. Smallere beurzen te wijten. De koopkracht is er sinds verleden jaar niet grooter op geworden, Men zal wel weer de ervaring opdoen, dat slechts uiterst goedkoope en practische waren gekocht worden en dat de luxe-maga zijnen met hun goederen blijven zitten. Maar de wensch om elkaar tenminste 'een kleine vreugde te bereiden is nog even groot als" in vroeger jaren. In da middaguren zijn de straten van .Berlijn overvol met koopers en nieuwsgierigen. Men kan verschillende hoofdcentra onderscheiden. Rondom Postdamer Platz, Friedrich- stadt en Alexanderplatz liggen de prop volle en vooral overdag in deze weken nauwelijks passeerbare winkelwijken der „City", aangevuld met duizenden kraam pjes, die het allergoedkoopste materiaal aanbieden en voor den noodlijdenden handeldrijvenden middenstand een voel bare concurrentie beteekenen; een con currentie echter, die onvermijdelijk is, wil men niet de tallooze werklooze ge zinnen, die op deze wijze nog een klei niet inschrijven van door hem afgele verde tarwemeel en tarwebloem in het daartoe bestemde register) werd ver oordeeld tot 2 maal 15 boete of 2 maal 5 dagen hechtenis, zulks met ver nietiging van het vonnis van den kan tonrechter te Zierikzee van 8 Juni 1932, waarbij hij werd ontslagen van rechts vervolging. Brandstichting door een veldwachter. De procureur-generaal bij den Hoo gen Raad heeft Maandag geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van G. J. A., gewezen chef-veldwach ter te Zetten, die door het gerechtshof te Arnhem tot 1 jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens brandstichting in zijn woning. Naar de directie van den Rotter- damschen Lloyd mededeelt, zal het m.s „Sibajak", dat in de haven van Port Soedan schroefschade had opgeloopen, vermoedelijk 27 December te Colombo en 5 Januari te Batavia arriveeren. Beeldtelegraaiverkeer met Denemarken en Noorwegen Er is een beeldtelegraafdienst met Denemarken en Noorwegen geopend, waarvan de afwikkling via Berlijn ge schiedt. Het tarief is bepaald op 12 A vlal^van het over te brengen beeld met een minimum van 12.50 resp. 16.50 voor 100 c.M.2 of minder. Overigens zijn op het verkeer dezelfde bepalingen van toepassing als op het verkeer met Duitschland. Indische Stoomvaartlijnen. Sibajak, (uitreis), J7 (n.pi.) v. Port Sudan. ïndrapoera (thuisreis) 20, 7 vnite Marseille verwacht. Chr. Pluygens (thuisreis) 19, 12 n m, Southampton. Johan de Witt (uitreis) 18 te Colom. bo. Johan van Oldenibannevelt (thuisr.), 17 te Belawan, Bij Kon. besluit is aan den kapitein ter zee J. C. M. Warnsinck, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend wegens langdurigen dienst; zijn bevorderd tot kapitein ter zee de kapitein-luitenant ter zee J. S. C. Olivier en tot kapitein-lui tenant ter zee de luitenant ter zee der le kl. L. A. C. M. Doorman. Blijkens een bij het departement van defensie ontvangen bericht is Hr. Ms. „Van Nes" onder bevel van den luitenant ter zee der le klasse J. C. A. Scholte den 16 dezer van de oefenings- reis in Curaqao teruggekeerd. De sergeant-machinist P. J- Neefjes is overgeplaatst van de Medusa naar het wachtschip te Vlissingen, de schipper W. H. F. Martinus van de kazerne van den onderzeedienst naar de „Heemskerck de majoor-konstabel J. Rottier van de „Van Speijck" naar de kernbemjmning van de „Gruno". Opheffing schiet- en s'tormscholen, In de eerstvolgende Legerorders wordt ter kennis gebracht, dat de normaal schietschool en de stormschool met in gang van 1 Januari 1933 worden opge heven. De taak van de normaal schiet school wordt met ingang van dien da tum overgenomen, voor wat de proeven betreft, door de commissie van proef neming en voor het overige door het regiment grenadiers. De vorming van officieren en onder officieren tot onderwijzers in het ge- weervechten, zoomede de beoefening nigheid verdienen kunnen, tot wanhoop brengen.1 In het „Westen", van Nollendorfplatz via Wittenbergplatz, Tauentzienstrasse, Gedachtniskirche, Kurfürstendamm en aangrenzende straten, ligt dan het twee de, duurdere, zoogenaamde „chique centrum, dat echter, als men wat nader toeziet, volstrekt niet zoo duur en zoo chique is, maar alleen naar buiten toe doet alsof. Hier wil men tot eiken prijs een inter nationalen indruk maken, wereldstad spelen, hjteressant zijn. Hier ziet men de eigenlijke „Schieber", de oplichters en O.W.-ers, de rijken-van-eén-dag, die den volgenden dag wellicht weer achter slot zitten; de bezitters van luxe auto's, die in werkelijkheid geen bezitters zijn maar in gestolen wagens zitten dan wel de eerste maandelijksche afbetaling aan den leverancier nog niet eens ge stort hebben. En ook de „film-wereld" geeft zich hier rendez-vous en mengt zich onder het „plebs", dat het niet eens tot hongerend „statist" gebracht heeft. Voor het feest der verzoening, voor den „Heiligen Nacht" zijn al deze types wel de meest ongewenschte statisten. Dan zoeken we liever het Noorden en het Oosten op, de typische klein-burger- lijke van de arbeidswijken. Daar is het thans reeds drukker dan ooit. Honderd duizenden verdringen elkaar in Wedding van het werpen met scherpe granaten, zullen in den vervolge, naar nader te stellen regelen plaats vinden bij het re- i giment grenadiers. DE SPAR OF KERSTBOOM, Het is opmerkelijk hoeveel menschen zich vergissen met den Den en den Spar of den laatste voor den eerste, den eer ste voor den laatste aanzien. Nog gisteren vroeg ons een belangstellend planten- vriend met een spar in zijn hand voor het Kerstfeest: wat is nu een kenmer kend verschil tusschen die twee in ons land veel voorkomende boomen? Wij antwoorden: De Den draagt zijn naald vormige bladeren in paren, terwijl ze bij den Spar alleen staan, bijna vierkant en kort gesteeld in een spiraal om de takken. De Spar, Picea excelsa, is zonder eenigen twijfel eën van onze schoonste naaldbóomen en maakt alleen staand, een indruk, die niet gemakkelijk verge ten wordt. Zijn groeiwijze is peramidaal vormig, met de onderste takken wijc uitstaande, soms den bodem rakend en den top ten hemel gericht. Maar niet al leen als solitair-plant vinden wij hem mooi, neen, een lange laan er van maakt vooral wanneer de bodem met sneeuw bedekt is een onvregetelijke indruk Het fraaist vinden wij hem wanneer het ruw gevroren heeft en elk blaadje in 'n kristallen kokertje is opgesloten, welk kokertje, door 't zonlicht beschenen als diamanten flikkeren en iets te zien ge ven dat ontroerend schoon is. De Spar behoort van hui suit tot de gezellig bij een groeiende boomen, als zoodanig komt hij in ons land ook voor in aangeplan- ten vorm dank zij het streven van het Staatsboschbeheer die geen open plek in duin- en heigrond dulde. Het is een boom van 't gebergte waar hij tot 400 meter boven het vlak der zee opklimt, dank zij de goede eigenschappen der za den, die als vlinders van lange vleugels voorzien zijn, zoodat zij met een briesje in den rug groote afstanden kunnen af leggen. Evenals de Den, Pinus Sylvestris bloeit ook de Spar in Mei en hoewel de bloemen eenhuizig zijn is er nogal ver schil op te merken. De mannelijke kat jes staan n.l. niet in bundels, maar ko men ieder op zich zelf op den top var den jongen tak te voorschijn. De wijf jes-bloemen komen uit een eindknop van 'n vorigen tak; zij bezitten don kerrood gekleurde zaadschubben en kleine, voor het bloote oog onzichtbare dekschubben. De jonge, veel grootere kegels dan bij den Den, blijven nog een langen tijd die fraaie kleur behouden; tegen het rijpen worden zij bruin. De schubben wijken dan uiteen en het naar haar riekende zaad vindt gelegenheid om te ontvluch ten, wat gemakkelijk gemaakt wordt doordat de kegels naar beneden hangen. Dat deze later ook afvallen merkt ieder een en vooral onze spes patriae, die ze mee naar huis nemen als weervoorspel- lers. Arme vrouwtjes verzamelen ze om er den kachel mèe aan te maken. Vreemd is het dat sommige menschen denken met den Spar te kunnen doen wat men verkiest. Dit voorjaar zagen wij hem aanplanten, zij lagen, de zwa re planten ruw op een hoop bijeen, een persoon was met de planting bezig, zoo dat een groot aantal exemplaren dagen lang moeten wachten, alvorens daar te staan, waar zij, zoo dacht de planter, tot schoone boomen zouden opgroeien, Eenige maanden later waren de mees ten geschikt voor een paaschvuur. De Spar eischt als ieder andere boom een goede behandeling en hoewel hij het goed doet op zandgrond, de mooiste boo- en vintd en op een lichten kleibodem, Een penwortel bezit de Spar niet, maar de zijwortels gaan een heel eind van huis om, voedsel le zoeken. Trou wens in een bosch van sparren kan men <DEN SOETEN INVAJ.: SEDERT (Ingez. Med.) Moabit, in de Münzstrasse, in de Frank furter Allee en in Lichtenberg, waar eens de mitrailleuses der „Spartacis- ten" opgesteld stonden. Kokadorussen zonder tal, types uit Dobbin's roman „Berlin-Alexanderplatz" bieden hun wa ren aan. Er is geen doorkomen meer aan. Zakkenrollers doen nog de beste zaken, omdat ze nauwelijks bedrijfsonkosten en in deze tijden evenmin veel risico hebben. Geld verdienen ook de stelers en he lers van auto's die men door nieuwe dra conische wetten meende afgeschrikt te hebben en die juist in deze dagen zich in groote georganiseerde groepen voor den strafrechter verantwoorden moe ten zonder intusschen hun beroep op gegeven te hebben en dagelijks bereid, eenige tientallen splinternieuwe gesto len wagens in hoofdzaak over de Duitsch-Nederlandsche grens te bren gen. Ook voor hen geldt het Kerstfeest niet. m Maar voor alle overigen, die nog een verlangen naar hooger, naar beter, zich omdragen; een nimmer te stillen VSehnsucht" die er hen ondanks alle ellende boven-op gehouden heeft voor al die anderen is het Kerstfeest, is „Weihnachten" op komst. Het ziet er naar uit, alsof ditmaal opmerken, dat tal van wortels boven in den grond, hier en daar aan de opper vlakte te voorschijn komen, bruine slan gen gelijk. Wat het hout aangaat, dit is niet zoo goed als het grenenhout van den Den, trouwens wanneer wij zeggen, dat het als Vurenhout geboekt is weet men voldoende. De kleur is licht geel met nuancen naa rhet wit overhellende; het is voor buitenwerk slecht te gebrui ken, omdat het te veel werkt en scheurt. Dat het laatste ook binnen gebeurt, kunnen wij waarnemen bij tafels, wel ke van dat hout worden gemaakt. Ook voor lucifersdoosjes, kisten en voor het maken van papier komt 't hout van den Spar in aanmerking, Sparrenstokken zien wij bij het steunen van stamrozen en worden gebnrkt om er snijboonen in te laten klimenm. En wat zoude het Kerstfeest zijn zon der deze mooie groene boom, verlicht door brandende kaarjses symbolisee- rende de geboorte van nieuw licht, nieuw leven. Moge het U veel goeds brengen. J. K. Budde. Kerstweek 1932. Ned. Bankiers-Waarborg Mij. Naar de Maasb. verneemt heeft de N.V. Gooische Effecten- en Deposito- bank te Hilversum het initiatief genomen tot oprichting van de N.V. Nederland- sche Bankiers-Waarborg Mij., met het doel: o.a. het stellen van borgtochten en het deponeeren van effecten t. b, v, le den van den Bond voor den Geld- en Ef fectenhandel in de Provincie, het ver strekken van credieten tegen borgtocht, crediethypotheek of andere zekerheid, uitsluitend door tusschenkomst van le den van bovengenoemden bond. Een ge plaatst kapitaal van 200.000 is verze kerd. Daar het zeker is, dat deze instelling niet financieel krachtig genoeg zal zijn, om in de behoefte te voorzien (en daar in Zeeland de meeste behoefte bestaat tot samenwerking), zal zij mede oprich ten de N.V. Zeeuwsche Bankiers-Waar borg, Mij., waarvan het kapitaal nader wordt bepaald, door deel te nemen voor 100.000 preferente aandeelen a 100 pet. Het eenige verschil tusschen de bei de Mijen. is, dat de Zeeuwsche Mij. al leen depots, borgtochten enz. stelt, en credieten verleent ten behoeve van le den van den Bond, die in Zeeland ge vestigd zijn. Het bestuur zal bestaan uit minstens vijf leden, welke leden moeten zijn van den Bond voor den Geld- en Ef fectenhandel in de Provincie. De leden van het bestuur mogen noch financieel, noch op andere wijze betrokken zijn bij bankiers, kassiers of effectenkantoren, gevestigd in Zeeland. MEISJE IN BRAND GERAAKT. Zondagochtend is een 19-jarig meisje J. G. in de ouderlijke woning aan de Pol derstraat te Rotterdam bij het stof afnemen met haar kleeren in aanraking gekomen met een brandende kachel. Haar kleeren vatten vlam en in een oog wenk tijds stond zij in brand. Haar ouders die op haar hulpgeschreeuw kwa men toesnellen waren zoo ontdaan dat zij aanvankelijk niet wisten hoe het vuur te dooven. voor het eerst na jaren de Duitscher zijn kaarsjes aan den groenen boom met weer andere gevoelens zal aansteken. Men krijgt zoo den indruk, dat de druk, die op hem lag, minder geworden is. En met die obsessie verdwijnt ook de nei ging tot radcialisme, zeker een der re denen, waarom de zoogenaamde Hit- Ierbeweging, die nog altijd een derde van alle Duitsche kiezers omvat, de laat ste weken bijna 2 A millioen aanhangers verloren heeft. Wie goed oplet, merkt, dat het fa talisme hier afneemt, dat men weer aan het werk gaat, dat in niet weinige bran ches de afzet toeneemt, dat de menschen zich vrijer gaan bewegen en de publie ke overprikkeling zich niet meer in zoo nauwelijks houdbare vormen afspeelt. Pessimisten gelooven niet in het blij- .end karakter van deze verademing. Wellicht hebben ze gelijk. Maar stellig maken ze de fout, dit streven naar een betere stemming door voorspellingen die toch niets beter maken ook nog te ondermijnen. „Bange machen gilt nichtkan men tegenwoordig in vele Duitsche bladen .lezen. Het Kerstfeest is op komst. Men moge de"strijdbijlen toch tot Januari be graven. Wie weet, ziet de wereld er dan vanzelf al wat beter uit?

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6