BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN IX PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 21 DECEMBER 1932. No. 301. MIDDELBURG. WSL0HEREN. „DERWENT", ALIAS THORNTON ZUIB-BEVEUIB. ct. 1150 de J 40, lolt- |son, je Irst- Van- de list, lor- |den [a- Ue' C. 1123, IG ïal- ït 2 Lan- |nks Jen. 28, ge- ian- |340, in Is; es, pak- «t< Idair BE RIJN SCHELDE VERBINDING. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zuid-Limburgsche Mijn streek te Heerlen, betuigt in een adres aan den raad van ministers haar instem ming met twee adressen van de Kamer van Koophandel te Breda (van 15 Jan. en van 15 September 1932) en met het request van het Kanalencomité van W. Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen d.d. 14 Maart j.l., inzake de verbinding van Schelde en Rijn. Zij meent deze adhaesie te kunnen be tuigen, overwegende de groote nationale belangen, welke ook naar hare meening door de gevraagde oplossing zullen ge diend worden; gezien ook het groote districtsbelang hierbij betrokken. De Kamer meent echter ook verplicht te zijn, aan de gevoerde actie adhaesie te betuigen, vanwege een h.i. eminent belang voor de provincie Limburg en ook voor haar eigen district, gelegen in het feit, dat zoolang het Schelde-Rijn- vraagstuk niet is opgelost, er van een ruime verbinding tusschen Albertkanaal en Julianakanaal geen sprake zal zijn door de onthouding van Belgische zijde. De kwestie staat immers practisch ge nomen zoo, dat ofschoon deze laatstge noemde ruime verbinding een grooter belang voor België (Luik) bevat (gezien de vaart naar Rotterdam en den Rijn) dan voor Nederland (Limburg), deze ver binding door Beljgië wordt geweigerd als een troef om concessies te verkrij gen in het Westen. Wanneer men dan de meening der Ka mer deelt, dat het zeer moeilijk zal zijn zoo niet onmogelijk, bij verdrag een Schelde-Rijnverbinding te regelen, dan dringt zich de vraag naar voren, of ook het belang van Limburg niet vordert, dat ten spoedigste een nationale oplos sing in het Westen worde aangebracht. Kostelooze ouderdomsrente. Vanwege den Raad van Arbeid te Mid delburg verzoekt men ons opname van het volgende. Volgens de bepalingen der Ouder domswet 1919 heeft iedere Rijksingeze tene, dié op 3 December 1919 65 jaar of ouder was wiens geboortedatum der halve valt vóór 4 December 1854 als nog recht op een kostelooze ouderdoms rente, wanneer men aantoont niet in de Vermogensbelasting, noch in de Rijksin komstenbelasting naar een inkomen van 1200 of meer te zijn aangeslagen. De Rijksingezetene, die geen Neder lander was, doch tusschen 3 December 1913 en 3 December 1919 zijn woonplaats of hoofdverblijf binnen het Rijk had, heeft dezelfde rechten. Voor nadere inlichtingen wende men zich rechtstreeks tot den Raad van Ar beid te Middelburg. Raad van Serooskerke. SEROOSKERKE (W.) Maandagmid dag erd een voltallige Raadsverga dering gehouden. Als ambtenaar be doeld in art. 13 der Woningwet wordt benoemd met 4 stemmen de heer E. W. Neugebauer te St. Laurens. De heer P. Kesteloo verkreeg 3 stemmen. Een voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van 1.brandstoffentoelage aan de te werkgestelden bij de werkver schaffing, ingaande op 19 December '32 en eindigende op den door den Minister vastgestelden datum, zijnde 1 April e.k. wordt z.h.st. aangenomen. De begrooting van het Lijdijkfonds voor '33 geeft als eindcijfer aan f 330; door Heiman Antonsen. 26). - Vooruit dan! zei hij lachend. U vindt, dat Derwent ons heel slim heeft ingesloten en dat ik even slim moet han delen om ons uit dezen val te bevrij den! Er zijn verschillende uitwegen! Ik zou u bijvoorbeeld aan een geïmprovi seerd touw door het raam naar bene den kunnen laten zakken. Ik zou bin nen tien minuten de telefoondraden kun nen hersteld hebben. En ten derde en dat is denkelijk nog het gemakkelijkste ik zou de deur kunnen openmaken. Hij ging er heen en bekeek de deur van alle kanten en hield eindelijk zijn oog voor het sleutelgat. Die gek heeft waarempel den sleu tel er op laten zitten! riep hij verheugd uit. Hij trok het dikke karpet ,dat tot voor de deur lag ,weg, en zag dat er een vrij breede kier onder de deur was. Daarop nam hij een zeiltje, dat voor den haard lag en schoof dit onder de deur door, zoodat het aan de buitenzijde on der het selutelgat kwam te liggen. Ze volgde aandachtig al zijn bewegingen, Dan vroeg hij haar een lange zilveren sierspeld, die ze droeg, te leen, boog die aan het ondereinde om en bracht z.h.st. wordt deze goedgekeurd. Als lid voor de commissie van toe zicht op het L. Onderwijs, wegens peri odieke aftreding van den heer A. Melis wordt met 6 stemmen de aftredende be noemd; de heer J. Coppoolse Pz. ver kreeg 1 stem. Bij de rondvraag wijst de heer Cor- n e 1 i s s e op het, bij eenigszins hoogen waterstand, onderloopen van gedeelten keiweg in den Molenweg. De v o o r z i t- t e r zegt voorziening toe. Hierna wordt in comité vergaderd, waarna sluiting. RAAD VAN WESTKAPELLE- De „luie" Westkappelaars. Werkverschaffing. WESTKAPELLE, Maandag vergader de de raad alhier in voltallige ziting. Voorzitter de burgemeester, jhr. mr. de Casembroot. Na vaststelling der notulen deed de V oorzitter voorlezing van de in dertijd geschreven brieven aan den adj. Inspecteur van de Werkverschaffing, waarin toen werd medegedeeld, dat slechts vier personen zich hadden aan gemeld om veldarbeid te verrichten in Zeeuwsch Vlaanderen. Zo.oals reeds gemeld, werd 10 Aug. besloten de werkverschaffing tijdelijk stop te zetten, daar B. en W. van mee ning waren, daaruit de conclusie te mo gen trekken, dat men geen werk be hoefde, niettegenstaande er toch ge noeg vrij waren. De V oorzitter lichtte het ge schrevene nader toe, naar aanleiding van de gesproken woorden door den heer Spanning in een alhier gehouden vergadering, als zouden de Westkappe laars luilakken zijn. De gewraakte woor den zijn niet gebezigd. De heer Louwerse gaf zijn sterke afkeuring te kennen over de gebezigde woorden door den heer Spanning. De heer K. C ij s o u w kwam daar te gen op, en meende, dat het woord in den brief „onwillig" niet had mogen ge bezigd worden. De heer Huibregtse meende, dat men indertijd niet verstandig heeft gedaan, aansluiting bij het Werkloos heidsbesluit op te zeggen, waarop de Voorzitter repliceerde, dat de fi- nancieele omstandigheden daartoe aan leiding hadden gegeven. Dat men, op dat besluit is teruggekomen, was het ge volg van de meevallers over de laat ste jaren, welke pas nadien door den Inspecteur der Directe Belastingen be kend zijn gemaakt. De heer Huibregtse meende daarop te moeten opmerken, dat reeds gedurende eenige jaren achtereen ver gissingen zijn gemaakt, waarop de heer K. Minderhoud zeide, dat we nu voortaan wellicht het tegenovergestelde krijgen. De heer L. M i n d e r h o ud had reeds de eerste keer voorgestemd, als hij ge weten had van het batig slot 1931. De Voorzitter was ook van mee ning, dat de zaak dan anders geloopen was. Spr. meende nog te moeten op merken, dat de brief altijd in verkeer den zin opgevat kan worden, en sloot daarmede de discussie. In verband met een schrijven van de Landarbeidersbonden en Afdeelingsbe- sturen van den Modernen en Chr. Land- arbeidersbond, betreffende de werkver schaffing", sprak de Voorzitter als zijn meening uit, dat hij is voor gelijk stelling van georganiseerden en ongeor ganiseerden. B. en W. zijn bzeig een re geling samen te stellen, waarbij zij re kening houden met de te betalen con tributies door georganiseerden. De heer H. C ij s o u w was ook voor gelijkstelling. De heer Huibregtse betoogde uitvoerig, dat, wanneer allen georgani seerd waren, dit in het voordeel der ge meente zou zijn, we zijn altijd zeven we die in het slot. Als ik den sleutel nu maar terug gedraaid kan krijgen zoover, dat ik hem er aan den anderen kant uitduwen kan, zei hij, voorzichtig te werk gaande. Na enkele vergeefsche pogingen gelukte 't hem en met de punt van zijn zakmes duwde hij den sleutel naar buiten, zoo dat hij op de mat in de gang viel. Dan trok hij de mat voorzichtig onder de deur door met den sleutel erop en liet haar triomfantelijk den sleutel zien. Daar is Derwent's laatste troef! Als hij niet beter speelt, verliest hij het zeker tegen ons! Dat was beslist handig van u, riep ze verrukt uit. Ik geloof vast, dat het een goed voorteeken is, dat we hem nog wel te pakken zullen krijgen! Ik.... Ze hield plotseling op, omdat er aan de deur geklopt werd. Thornton schrok even, maar ze stelde hem terstond ge rust. - Dat is Wilson! Die is natuurlijk niet ver weggegaan. U hadt heusch de deur niet open te maken. Ik wist, dat hij, voordat het half uur om zou zijn, terug zou komen en. Dus was het u alleen te doen om t^ zien, of ik slim genoeg zou zijn om een uitweg te vinden? Hm.... op slot van zaken vind ik het toch leuk! Ik vind het schandelijk van me zelf, zei ze, terwijl ze de deur voor Wil son opendeed. ken van de werklooze georganiseerden af. De Voorzitter meende, wanneer niemand aangesloten was, dan kregen de werkloozen veel meer. We konden dan c.a. 20.000 laten verwerken. Een uitvoerige bespreking volgde nog door den Voorzitter en den heer Hui bregtse. De heer K. Minderhoud zou gaarne zien, dat een commissie uit den Raad aangewezen werd voor het nazien van de verschillende kaarten. De V oorzitter gevoelde niet veel voor uitbreiding van de commissie. De heer K. C ij s o u w meende, dat rekening gehouden moet worden met groote gezinnen; spr. zou hoofden van groote gezinnen 5 dagen bij de werk verschaffing geven. De V oorzitter gaf te kennen, dat er gedaan zal worden, wat kan. Een ideale regeling, als in de steden getrof fen is, kan voor deze gemeente niet. Een verzoek om ontheffing van de Baatbelasting door L. Cijsouw werd met 6 stemmen afgewezen. De heer H. Cij souw onthield zich van stemming. Het voorstel van de heeren H. Cij souw en K. Cijsouw, om M. Tanker en J. Verstraate aan te schrijven om vóór 1 Januari a.s. een dam in Renswegeling op te graven, daar zij anders de helft in de Baatbelasting hebben te betalen, Dit voorstel werd met 4 stemmen te gen verworpen. Benoemd werd daarop tot agent van de Arbeidsbemiddeling de heer J. J. Leunis, volontair ter secretarie te Ter- Neuzen met 5 st. Op den heer M. T. Boogert te Grijpskerke werden 2 st. uitgebracht. De voordracht bestond uit de heeren: M. T. Boogert te Grijpsker ke, J. J. Leunis te Ter Neuzen en H. J. van Visvliet te Biggekerke. Allen vo lontair ter secretarie. Bij de rondvraag wees de heer H. C ij s o u w op de noodzakelijkheid tot verbreeding van den weg achter den toren. Deze is naar spr.'s meening te smal, wat meermalen, vooral bij regen achtig weder, een ongerief geeft voor de menschen naar den tram bij het te genkomen van auto's. De heer K. Minderhoud zei, wan neer het volgend jaar een gedeelte ver nieuwd wordt, dat dan ook deze straat op- de nieuwe breedte aangelegd zal worden. Daarop sluiting. Bronzen medaille O. N. gemeentebode. Na sluiting verzoekt de voorzit ter nog even te blijven. Spr. zou thans gaarne in tegenwoordigheid van den Raad, den gemeentebode de ontvangen bronzen medaille in de Orde van Oran- je-Nassau, dezen geschonken bij K, B. van 1 December 1932, willen uitreiken. Nadat de heer Louwerse op ver zoek in de raadszaal was gekomen, werd hem met eenige hartelijke, tot hem gesproken woorden door den burge meester de medaille op den pand van zijn jas gespeld. De aanwezigen toonden hun ingenomenheid met deze plechtig heid met een hartelijk applaus. Onder aanbieding van een verversching door den burgemeester, bleef men nog eeni- gen tijd gezellig bijeen, KLOETINGE. Maandagavond werd vanwege de Christelijk Historische Kiesvereeniging alhier in het vereeni- gingsgebouw een openbare vergadering gehouden. Na opening op de gebruikelijke wijze hield de heer Weitkamp, lid van de Tweede Kamer, in plaats van den heer Tilanus, die verhinderd was, een lezing over ,,De Christelijke Historische begin selen in dezen tijd". Het doel der vereeniging' is n.l. om door het houden van lezingen de Christ. Hist, beginselen meer bekend te maken en om nieuwe leden te werven. Hij heeft in Bishopsgate street een taxi genomen, zei deze. Ik stond bijna vlak naast hem, toen hij zijn orders gaf. Hij is nu op weg naar Brentford. Heb je Sanders opgebeld, om op het kantoor van mijnheer Paget bij ons te komen? Ja, en ik heb hem ook gesproken over dien racewagen. Maar ik heb niet over Brentford gesproken, anders zou hij j de politie daar denkelijk ópgebeld heb- bne, om Derwent aan te houden. Wilson zei het min of meer spijtig. Ik had hem nu eenmaal beloofd, dat j hij een half uur voorsprong zou krijgen, zei ze beslist, en dat zal hij hebben. Hij heeft er op slot van zaken aardig voor betaald! Maar vooruit! Iedere sceonde is kostbaar! Brentford.... Sanders.... een ra cewagen. wat moet dat? mompelde Thornton bij zichzelf, terwijl ze door de duistere straten naar het kantoor van Paget holden. HOOFDSTUK XIV. De achtervolging. Sanders was afgemeten en doodkalm, maar toch was het hem aan te zien, dat hij benieuwd was, hoe het zaakje af zou loopen. Ik heb al de papieren gezien, die mijnheer Paget onder zijn berusting De heer Weitkamp ging uitvoerig de Christelijk Historische beginselen na en in welke richting zich de Christ. Hist, politiek zich beweegt. Spr. gaf vervolgens weer hoe de Chr. Hist, politiek staat tegenover de geno men en nog te nemen maatregelen in de zen benarden tijd, vooral die betreffende steun aan den land- en tuinbouw. Hij las eene door hem onlangs in de Tweede Kamer bij de behandeling der landbouwbegrooting gehouden rede voor. Na de pauze werden eenige vragen gesteld. HANSWEERT. Gistermorgen had al hier een aanvaring plaats tusschen de uitgaande sleepboot „Martin" en het binnenkomende motorschip „Tilburg" waarbij de „Martin" zoodanig werd be schadigd dat de reis niet meer kon wor den voortgezet. Hij zal door een andere boot naar Dordrecht worden gesleept om daar te repareeren. De „Tilburg" be kwam geen noemenswaardige schade, KAPELLE. De heer J. Kloosterman heeft zijn benoeming tot lid! van helt Burgerlijk Armbestuur niet aangenomen. GEMEENTEBEGROOTING VAN MIDDELBURG. Verschenen zijn de rapporten van de Commissie van Fabricage over de be- drijfsbegrootingen en over de gemeente begrooting 1933 met de antwoorden van Burg. en Weth. op beide. Aan een en ander ontleenen wij het volgende: Bij de gasfabriek waren op 31 Octo ber 1932 466 verbruikers met vastrecht tarief ingeschreven. De commissie meent, dat een con tract voor de levering van steenkolen voor 2 jaar (1932 en 1933) in de tegen woordige tijdsomstandigheden voor een te langen termijn geldt, en men nu over een groot deel van 1932 en vermoede lijk ook over geheel 1933 duurdere ko len stookt, dan in verband met de marktprijzen noodig was geweest. Burg. en Weth. antwoorden, hierop, dat in Maart 1931 8000 ton is gecon tracteerd. In een belangrijken val der kolenprijzen, vonden Burg. en Weth. aanleiding met de S.H.V. een nieuw contract af te sluiten, waarbij 4000 ton werd bijgekocht met gelijktijdige ver leening van een prijs-reductie voor 5500 ton, die nog volgens het eerste contract moest worden afgenomen. Daarop is een nieuwe daling der ko lenprijzen gevolgd en is wederom met de S.H.V. gecontracteerd en 2000 ton gekocht, en van de nog - af te nemen hoeveelheid van 5500 ton weder een prijs-reductie toegestaan. In zoodanige kolen-contracten is steeds een zekere speculatieve factor aanwezig, die mee en tegen kan vallen. Naar aanleiding van een vraag der commissie inzake den post „Subsidie aan de Gasstichting" zeggen B. en W., dat deze stichting zeei nuttig werk doet, o.a. heeft zij een uitstekend uit gerust laboratorium en vervult zonder nadere vergoeding onderzoekingen tot de helft der subsidie 100). Ten opzichte van de waterleiding sielt de commissie maar een tweetal vragen. De eerste naar de post van 257 voor petroleum verbruik pomp station en vraagt zij of een dynamo niet voordeeliger zou zijn. Hierop luidt het antwoord, dat de pe troleum ook voor de woningen van het personeel en dan ook voor kook-doel- einden bestemd is. Op een tweede vraag deelen Burg. en Weth. mede, dat 3200 voor beplanting der duinen, bestemd is voor normaal (productief) werk, en instandhouding van het kweekveld alsmede uitplanting van de aldaar gekweekte gewassen om vat. Betreffende vragen over het Electrisch heeft, zei hij kortaf; we hoeven dus met verklaringen geen tijd te vermorsen. Ik zou alleen graag willen weten, welke richting Derwent is uitgegaan. La Foneuse keek op haar polshorloge. Precies dertig minuten geleden stapte hij in Bishopsgate street in een taxi, om een racewagen in Brentford op te pikken, dat is alles wat ik er van afweet. Ze zuchtte heel even en zonk op een stoel neer, alsof ze blij was, dat haar werk nu af was. Sanders liep vlug naar de telefoon. Zoodra hij antwoord kreeg gaf hij een code-woord cp en verlangde verbonden te worden met het hoofdbu reau van politie te Brentford. Het opge geven codewoord bewerkte wonderen en binnen minder dan geen tijd had hij de gevraagde verbinding. Er komt iemand uw district bin nen, die moet werden aangehouden. Ik volg zoo snel mogelijk. Ik zal een rood licht tusschen mijn koplampen voeren. Zet op alle hoofdwegen posten uit, zoo dat ik weet, waarheen die man gegaan is. En houdt hem zoo mogelijk aan, tot dat ik kom. Hij hing den hoorn op en wendde zich tct Thornton. Binnen enkele oogenblikken komt 'n zeer snelle wagen voor en de chauffeur heeft op de Brookland-baan tweemaal het snelheidsrecord gebroken. Hebt u zin, met me mee te gaan? bedrijf merken Burg. en Weth. op, dat er op 31 Oct. j.l. 589 verbruikers met vastrechttarief waren; zij ontkennen niet, dat aan het vastrecht-tarief voor sommige verbruikers minder voordee- len zijn verbonden dan voor andere; doch meenen te moeten ontraden thans wijzigingen aan te brengen, waaraan onvermijdelijke financieele risico's zijn verbonden. De Commissie brengt ook het idee naar voren de avondbranders der Straatverlichting te half elf in plaats van te 11 uur te dooven; doch Burg. en Weth. melden, dat dit totaal 350 min der zou bedragen; en tegenover de la gere inkomsten voor de bedrijven zulks niet veel uit maakt. Het laten schilderen bijv. van gas houders in werkverschaffing zou voor de gemeente een financieel nadeel be- teekenen^omdat de schilders onder de door het rijk met 70 pCt. gesubsidieerde steunregeling vallen. Bij de begrooting van gemeentewer ken bepleitte de meerderheid der com missie nog verdere verlaging van den post „bestrating"; doch de minderheid wilt dit niet, en ook Burg. en Weth. betoogen, dat verdere verlaging beslist te ontraden is. Uitvoering van verbetering van bui tenwegen in werkverschaffing wat de commissie naar voren brengt, heeft 't bezwaar, dat het Rijk alleen subsidie geeft in arbeidsloonen en het zeer kost bare materiaal geheel voor rekening der gemeente komt. Niettemin laten Burg. en Weth. eenige buitenwegen in werk verschaffing verbeteren; in 1933 zal daarmede worden voortgegaan. De Commissie wijst er in verband met de Veersche Brug o.a. op, dat de aanwezigheid van een reeds half ge dempte vest bij den Dampoortsingel, de mogelijkheid van verdere demping als object van werkverruiming naar voren doet komen, waar bij de brug als zoo danig zou vervallen, en een voldoend wijden duiker, waarmede de Veersche Watergang in gemeenschap moet wor den gebracht, zou moeten worden aan gelegd. Burg. en Weth. antwoorden, dat onmid dellijke versterking der Veersche brug bij wijze van tijdelijke voorziennig" is ge last, en dat het denkbeeld der Com missie ook reeds hunne aandacht had, en zij met kracht in die richting werk zaam zullen zijn. De Commissie vraagt of nog verzocht is om een bijdrage in de onderhoudskos ten van het Entrepotgebouw,waarop Burg. en Weth. antwoorden, dat de mi nister van Financiën d.d. 15 November mededeelde, dat voorshands geen ter men aanwezig geacht worden om daar aan te voldoen. Inzake de geraamde slachtingen in de begrooting van den Vee- en Vleesch- keuringsdienst, wijzen Burg. en Weth. er op, dat aanvankelijk meer varkens zijn geraamd en minder runderen ;en paarden, toen voor varkens een groote prijsdaling intrad. Thans is echter door de crisis-varkens- wet dit weer veranderd en daalde het rundvleesch in prijs. De ramingen zijn dus momenteel vermoedelijk niet meer geheel juist. Wat de gemeentebegrooting zelve be treft zij het volgende genoteerd: Het doen vervallen van den post van 20 voor het beschikbaar stellen van het telefoontoestel Jasmijnstraat W 121 bij eventueele brandmelding, meenen Burg. en Weth. niet te kunnen onder steunen. Het toestel is een van de wei nige, die in de aldaar liggende, tame lijk uitgestrekte woning-complexen aanwezig zijn. Het archief van de woningbeurs zal na een eventueele opheffing worden bij gehouden door den inspecteur van het bouw- en woningtoezicht, waarop geen kosten vallen. Burg. en Weth. verzekeren nog eens Wat graag Sanders wendde zich om naar de ta fel, waaraan de advocaat gezeten was en nam een' der documenten op. Kan ik dit even van u leenen? Met alle plezier, als ik er tenmin ste een ontvangbewijs voor krijg, zei Pa get glimlachend. De detective lachte zuurzoet. En laat me u waarschuwen, ver volgde Baget ernstig, want u mocht eens twee vliegen in één klap willen slaan, dat ik mijnheer Thornton onder mijn speciale hoede genomen heb, omdat ik nog al wat afweet van de methodes der politie. Als u hem alleen als hulp mee wilt hebben, mij best. Maar anders moet u liever alleen gaan. Zijn geval gaat op het oogenblik boven uw bevoegdheid. De sceretaris van het kabinet heeft de zaak op het oogenblik in handen. In orde, mijnheer, zei de beambte eerbiedig, terwijl hij het document weer op tafel teruglegde. Maar toch zou ik graag hebben, dat mijnheer Thornton met me wilde gaan, al was het alleen maar om dien Derwent te herkennen. Op slag veranderde Sanders van hou ding tegenover den ontslagen gevange ne. Buiten kondigde 'n diep brommen de aankomst van den wagen aan. Sanders, op den voet gevolgd door Thornton, melde hoi vertrek en stapte haasitg (Wordt vervo'gd l

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5