E1UIEN RADIO H. J. VAN DER MEER ZOON KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. RECHTZAKEN. li ZEN DUKE één toestel..... twee laidsprekers ZEEUWSCH-VLAANDEREH WJ>. De ingenieurs, die Erres K.Y. '121 ontwierpen, hadden tot opdracht een toestel te construeeren, dat door geen enkel ander overtroften zou kun nen worden. Zij zijn daarin ten volle geslaagd. Behalve aan de ingenieuze constructie, is de onvergelijkelijk mooie weergave van dit luxe 5-lamps apparaat voornamelijk te danken aan de twee electro-dynamische luid sprekers waarmee het is uitgerust. Een verrassend gelijkmatige weergave van het geheele muzikale toonbereik wordt hierdoor verkregen. Bovendien kan de toonhoogte der muziek naar persoonlijken smaak geregeld worden. Elke Erres-agent zal U deze creatie gaarne demonstreeren. KORTE DELFT G 11 - TELEFOON 208 - MIDDELBURG Raad van Cadzand. CADZAND. De Raad vergaderde j.L Maandagmiddag; afwezig door onge steldheid de heer I. M, de Bruijne-van Mélle. Vastgesteld werd een verordening op de heffing en invordering van de rech ten, bedoeld in art. 21 der Besmettelijke Ziektenwet. In verband met het feit, dat het aan tal leerlingen der openbare school over 1932 gemiddeld 112 bedroeg, zoodat in 1933 geen leerkrachten voor Rijksreke ning in aanmerking kunnen worden ge bracht, werd besloten met ingang van 1 Januari 1933 een onderwijzersbetrek king op te heffen en den heer H. M. van Cruijningen eervol ontslag te ver- leenen. Met het oog op de omstandigheid, dat het laagspanningsnet aan de P.Z.E.M. werd verkocht, werd het besluit inge trokken tot oprichting van een electri- citeitsbedrijf; werden de feetrekkingen van administrateur en meteropnemer bij dat bedrijf per 1 Januari 1933 opgehe ven en beide ambtenaren, overeenkom stig de bepalingen van het ambtenaren reglement, op wachtgeld gesteld. Tot lid der commissie van toezicht op het 1. o. werd herbenoemd de heer P. M. van Iwaarden. Op verzoek van den Commissaris der Koningin werden in de „verordening veldwachters" eenige wijzigingen aange bracht. Tot agent der arbeidsbemiddeling werd met algemeene stemmen benoemd de heer H. I. Mullie op een jaarwedde van 50, ingaande 1 Januari 1933. Een achttal meisjes te 0 v e z a n ti e hebben met gesloten busjes een in zameling gehouden bij de ingezetenen ten bate van het Crisis-comité welke ruim 75 gulden heeft opgebracht. Vrijdagavond gaf het strijkje „On derling Kunstgenoot" te W o 1 p h a a r tss d ij k zijn eerste uitvoering in dit sei zoen. Behalve een 12-tal muzieknum mers werden opgevoerd een 2-tal too- neelstukjes getiteld: „Levensdwang" en „De knappe vrouw". In de algemeene vergadering van ingelanden van den Paulinapolder te Biervliet werd de heer Jan Bliek herbenoemd als gezworene. De kommies der belastingen J. Wou ters is met ingang van 15 Dec. van Vaals overgeplaats naar Aardenburg. STUKKEN VOOR DE PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Adres Zeeuwsch-Vlaamsche Ka- nalencomité. Het Zeeuwsch-Vlaamsch kanalenco- mité richtte zich dd. 31 Augs. j.l. tot de Prov. Staten met een uitvoerig adres, waarin gewezen wordt op 't binnen af- zienbaren tijd tot stand komen van een nieuwe scheepvaartverbinding tusschen de Westerschelde en het Volkerak, welk kanaal de mogelijkheid biedt om Z. Vlaanderen economisch dichter bij Ne derland te benutten door een kanaal Graauw HulstSluiskilPhilippine Bakkersdam—Sluis. Het comité ver zoekt met aandrang een spoedige uit voering van waterstaatswerken te wil len bevorderen, welke strekken tot voorziening van de nader toegelichte verkeersbehoefte, zulks daar en tel kens waar mogelijk is door bij de Re geering mede aan te dringen op de ge- wenschte economische toenadering van Z.-Vl. met overig Nederland en de ver lossing van Z.-Vl. uit zijn isolement en door steun te verleenen aan de plannen welke tot stand zullen moeten komen met behulp van Rijk en Provencie, als mede door. besluiten te nemen omtrent de werken, welke in uitvoering komen bij de Provincie. Ged. Staten meenden in de eerste plaats zich er van te moeten vergewis sen, in hoeverre het in den aanhef van het adres vermelde juist moet worden geacht, dat binnen afzienbaren tijd een nieuwe scheepvaartverbinding tusschen de Wester-Schelde en het Volkerak tot stand zal komen. Mocht toch blijken, dat de zienswijze van het Comité in dit opzicht al te optimistisch was, dan zou het, naar het oordeel van Ged. Staten geen zin hebben in overweging te geven te voldoen aan 't verzoek van genoemd Comité om met aandrang een spoedige uitvoering van de bedoelde waterstaats werken te willen bevorderen. Teneinde deze zekerheid te verkrij gen, hebben Ged. Staten zich gewend tot den tijdelijken voorzitter van den Raad van Ministers, die hen onder dag- teekening van 29 Oct. mededeelde, dat er geen plannen bestaan om te bevorde ren, dat binnen afzienbaren tijd een nieuwe scheepvaartverbinding tusschen de Wester-Schelde en het Volkerak zal tot stand komen. Blijkens een nader j schrijven van genoemden bewindsman konden Ged. Staten zich voor gemach- j tigd houden een en aryier aan de Prov. Staten mede te deelen. Het zal deze, na kennisneming van het voorafgaande dui delijk zijn, dat Ged. Staten niet anders- kunnen handelen, dan voor te stellen het adres van het Zeeuwsch-Vlaamsch Kanalencomité voor kennisgeving aan te nemen. Wijziging Algemeen polder- reglement. Het algemeen onderzoek hetwelk Ged Staten in verband met de hier en daar gepleegde malversatiën instelde naar de ontvanger-griffiers der onderscheidene polders en waterschappen, op grond van de bepalingen van art. 79 van het Algemeen Reglement, gestelde zekerhe den, heeft hen de overtuiging geschon ken, dat het in het genoemde artikel neergelegde systeem herziening be hoeft. Maar eerst stellen zij voor in art. 50 de bevoegdheden van de vergadering van ingelanden uit te breiden met die tot vaststelling van het bedrag der ze kerheid. Verder willen Ged. Staten in art. 79 laten vervallen, dat slechts een persoon lijke borgtocht tot zekerheid toegelaten is, indien de gewone inkomsten en ont vangsten jaarlijks de f 3000 niet te bo ven gaan. Dit te meer, waar onder scheidene maatschappijen ten doel heb ben de taak der ambtenaren over te ne men en daardoor waarschijnlijk deze vorm van zekerheidsstelling het meest verdient dat hare toepassing zonder de thans bestaande reglementaire beper king mogelijk wordt gemaakt. Het komt Ged. Staten voor, dat het naar den eisch van den tegenwoordigen tijd en van de ontstane praktijk aange wezen is, om het onderscheid tusschen zakelijke en persoonlijke zekerheid te doen vervallen en alle zekerheidstellin gen daaronder te verstaan, zoowel het door ingelanden vast te stellen bedrag daarvan, als de beslissingen van het po derbestuur ten aanzien van de wijze waarop de zekerheid zal moeten word- den gesteld, te onderwerpen aan de goec keuring van Ged. Staten en aan de hun nerzijds, meer bijzonderlijk wat het laat ste punt aangaat, uit te vaardigen rege lende voorschriften. Tenslotte stellen Ged. Staten voor ook de mogelijkheid van het verleenen van dispensatie van de verplichting tot zekerheidsstelling in de bepalingen op te nemen. Naar wij nader vernemen is de Kerkelijke strijd te Biezelinge nog niet opgelost. Een 15-tal der leden, man nen zoowel als vrouwen, hebben hun lidmaatschap opgezegd en vrij zeker zal dit voorbeeld weldra door meer worden gevolgd. Een en ander beteekent dus steeds meer afbraak, van deze anders zoo ker kelijk bloeiende gemeente. Benoemd als diaken bij de Ned. Herv. Kerk te Ierseke (vac. A. de Dreu) de heer M. C. Ekhardt— van Stee. Gekozen als ouderling der Geref. Kerk te Ierseke de heer H. Vende- ville (vac. Steketee). Tot ouderling der Ned. Herv. Kerk te Sluis is door het kiescollege geko zen de heer I. P. Anthonisse en tot dia ken de heer Jac. Lako, terwijl herkozen zijn tot ouderling de heer J. J. du Burck en tot diaken de heer J. de Bruij- ne-Kouwe. De directeur van „Artis" te Am sterdam zal Dinsdag a.s. des namid dags tusschen 6.50 en 7.10 uur een cau serie houden voor de radio (golflengte 1875 M. Huizen) naar aanleiding van het 30-jarig bestaan van het aquarium van het Genootschap. De familie Snelter te Wedderveen heeft aan het provinciale museum te Groningen twee oude ploegen geschon ken, welke in het laatst van de 18de eeuw werden gebruikt. Voorts heeft de ze familie aan het museum een paar koehoorns geschonken, die eenige jaren geleden bij het turfgraven op ongeveer 2,50 meter diepte onder het veen zijn gevonden en naar schatting 2000 jaar oud zijn. Nederlandsche Smalfilmliga. Bij het secretariaat van het hoofdbe stuur der Nederlandsche Smalfilmliga is bericht ontvangen, dat aan de film „Zoutelande" van den heer D. Knegt, te Eindhoven, ter gelegenheid van het be gin dzer maand te Weenen gehouden in ternationaal concours, de eerste prijs, bestaande uit een gouden plaquette van de Klub der Kino-A.mateure Oester- reichs, is toegekend. Deze onderscheiding is des te belang rijker, wanneer men weet, dat aani dit Concours deelnamen Duitschland, Oos tenrijk, Tsj.-Slowakije, Hongarije en Ne derland. Advertentiën voor en Abonnementen op ons blad worden gaarne aangenomen door het Agentschap G. C. BEVIN ZOON. In vrijheid gesteld. De landbouwersknecht te Rhoon, thans te Middelburg, die Vrijdag j.l. ter be schikking van de justitie is gesteld, als verdacht van diefstal van een tweetal balen kunstmest, is na verhoor in vrij heid gesteld. De Hooge Raad heeft het cassatie beroep verworpen in de zaak van J. B. te Overveen, hoofdagent van de Mij. Presto, die terecht heeft gestaan voor het kantongerecht wegens overtreding van de loterijwet, door het verkoopen van Unieloten, n.l. premieobligaties van 3.50, deel uitmakende van een 3 pCt. premieleening van 210 millioen gulden. Deze premies worden getrokken op de trekking der staatsloterij. De kantonrechter legde 100 boete op> In hooger beroep werd hij veroordeeld tot 350 boete benevens tot 8 dagen hechtenis voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar. De Hooge Raad behandelde het cassatieberoep van den heer Jamin, die terecht heeft gestaan wegens het op Zondagmiddag om 4 uur geopend heb ben van het filiaal in de Vlamingstraat te Den Haag, in strijd met een gemeen telijke verordening, die krachtens art 9 der winkelsluitingswet bepaald, dat koek- en banketwinkels in Den Haag des Zondags alleen geopend mogen zijn van 10 tot 2 uur. Verdachte werd veroordeeld tot 1 boete. De rechtbank ontsloeg hem van rechts vervolgnig, waartegen cassatie werd aangeteekend door den officier van justitie. De procureur-generaal concludeerde tot vernietiging van het vonnis en tot verwijzing der zaak naar het Gerechts hof te Den Haag. Arrest 16 Januari. Arrond.-Rechibank te Middelburg. De volgende vonnissen werden uitge sproken in de zitting van 19 December: onttrekken van goederen onder be slag: H. K. B., 52 jaar, ingenieur te Knoc- ke (B.) 40 of 10 d. h.; overtr. Invaliditeitswet: C. H., 34 jaar, arbeider, Serooskerke 5 of 2 d. h.; veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld: A. v. d. W., 34 jaar, vracht rijder te Axel 40 of 20 d. h.; valsche aangifte: P. J. B„ 33 jaar, ga ragehouder te Breskens, vrijspraak. overtr. Loterijwet: W. A. de J., 39 j., schilder en winkelier te Axel, 3 of 2 d. h.; bedreiging: A. B. W., 56 jaar, land bouwer te Hulst 15 of 5 d. h.; overtr. Drankwet: M. M. M„ 42 jaar, drankverkoopster Oostburg, vernieti ging van het vonnis van den kantonrech ter, vrijspraak. id. P. M,, 73 jaar, zonder beroep te Oostburg, vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, 50 of 10 d. h.; overtr. motor- en rijwiel wet J. J., 52 jaar, koopman Baarland, 25 of 10 d. h.; oplichting: M. E. P., huisvr. R. v. R., 51 jaar, zonder beroep, Vlissingen 20 of 10 d. h.; overtr. Leerplichtwet: G. C. v. W., 50 jaar, voermansknecht, Kats, bevestiging vonnis van den kantonrechter behalve de straf 10 of 5 d. h.; ontucht: G. W. V., 23 jaar, bakkers knecht 's-Heerenhoek. Gedetineerd 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest; brandstichting: B. v. V„ 36 j., werk man Vlissingen, gedetineerd, 6 maan den gevangenistraf met aftrek van het voorarrest; overtr. Motor- en Rijwielwet: J. A. S., 34 jaar, zonder beroep, Wissenkerke, bevestiging vonnis kantonrechter 25 of 10 d. h. plus 3 maanden intrekking rijbewijs. ERRES K.Y. 12! met 2 electro dyn. luidspr e k e ra f 315.- ERRES ICY. 116 met ingebouv/den ferro-dyn amischeo luidspreker f 187J0 N.V. HANDELMIJ. R. S. STOKVIS ZONEN, ROTTERDAM Agenten in nagenoeg alle plaatsen. LANDBOUWCREDIET, (:-:) In het rapport der crediet-com- missie uit de Hollandsche Mij. van Land bouw is uitgewerkt de gedachte, dat het in dezen ernstigen crisistijd noodzakelijk is, door regeeringsmaatregelen te bevor deren dat: le. de boerenstand zooveel mogelijk op de bedrijven blijft gehandhaafd en gedwongen verkoop, executie, faillisse ment of beslaglegging tengevolge van geldelijke moeilijkheden worden voor komen; 2e. een crediet aan de landbouwers kan worden verschaft; 3e. de verplichtingen, aangegaan in beteren tijd en voor een reeks van ja ren worden verzacht, zoodat het gaat hier inzonderheid om de hypotheeklas- ten de aflossingen en rentebetaling voor hypotheekschulden worden opge schort en verlaagd. Een crisis zoo ernstig als de tegen woordige heeft de landbouw nog niet gekend en kon door niemand bij bena dering worden voorzien. Handhaving van deze geldelijke verplichtingen loopt op volkomen ondergang van den boeren stand uit. De Regeering heeft dat reeds ingezien voor wat de pachters betreft. De crisis-pachtwet-Ebels geeft de gele genheid aan pachters om pachten, aan gegaan in beteren tijd, verlaagd te krij gen, ook al is het pachtcontract voor Iangeren tijd aangegaan. Menig eigen- geërfde boer heeft een jaarlijksche hy potheekrente op te brengen, welke naar hare hoogte met de pacht gelijk te stel len is. Daarom bestaat dezelfde nood zakelijkheid om de hypotheeklasten te verminderen. Hiervoor is tot heden niets gedaan. Gedwongen verkoop is het erg ste, wat he meconomisch kan worden aangedaan. De overwaarde van zijn goed boven de hypotheek is veelal verdwenen, hij wordt geruineerd. Die laatste moeten verminderen. Evenals dit tegenover de verpachters is te verdedigen, is dit ook het geval tegenover de hypothecaire schuldeischers, al wordt toegegeven, dat de consekwenties en moeilijkheden hier veel grooter zijn. De steunmaatregelen steunen de landwaarde. Hierin zit een prikkel om tot executie over te gaan. Dit zou volkamen in strijd zijn met de bedoeling om de landbouwers te helpen, zij zouden er juist door onteigend wor den. Executie moet dus zooveel mogelijk voorkomen worden. De commissie is tot de conclusie gekomen, dat hier twee ge vallen streng van elkander moeten wor den gescheiden; 1. Ingrijpen in individuëele gevallen, waarbij de landbouwer door crisis-oor zaken met directen ondergang wordt bedreigd; a. Ingrijpen door de Overheid door al gemeene maatregelen als rente-verlaging en uitstel van aflossingen, dus ook voor gevallen, waar het nog niet tot gedwon gen executie of faillissement zou komen. Er is meermalen aangedrongen op uitstel van betaling. In de practijk wordt dit reeds op uitgebreide schaal toegepast, doch als geen voorzieningen worden ge troffen, loopt t' spaak. De mogelijkheid beslag, executie en faillissement te voor komen, geval voor geval, door onpar tijdige deskundigen te beoordeelen, acht de commissie het eerst noodig. Bij de Tweede Kamer is aanhangig het wetsvcorstel-v. d. Bergh c.s., hou dende bepalingen strekkende om den rechter gelegenhied te geven dadelijke uitwinning te voorkomen naar aanleiding van geldelijke moeilijkheden tengevolge van de heerschende economische crisis. De commissie hoopt, dat ondanks de vele bezwaren in het Voorloopig JVerslag ge noemd, de bedoeling ervan in een wet zal worden belichaamd, zoo mogelijk aangevuld met bepalingen, welke de rechten en de plichten van partijen nader regelen in den geest, als in haar rapport aangegeven. De commissie acht tevens noodza kelijk het stichten van een Bank, waar aan de Overheid door garantie of gel delijke deelname verbonden is. Deze bank zal wel hoofdzakelijk, doch niet uitsluitend met hypotheken moeten werken en de naam Staats-Hypotheek- bank, welke in dit verband veel ge noemd wordt, lijkt haar dan ook min der juist, zij zou haar liever Landbank noemen. Hoe deze Landbank aan hare financiën komt, door het uitgeven ran pandbrieven, schuldbekentenissen, Staatswaarborg, laat de commissie in het midden, doch wel acht ze contact met de Centrale Boerenleenbanken on ontbeerlijk. Die Landbank zou be voegd moeten zijn, in geval gebleken is, dat de schuldeischer de inkomsten uit de hypotheek niet kan missen, deze ge heel of gedeeltelijk over te nemen, on der beding, dat pandbrieven worden ge kocht. Langs dezen weg zal de Landbank in staat zijn met minder kapitaal meer diensten te bewijzen. Naast de taak der Landbank bij het overnemen der hypotheken zal deze bank ook op an dere wijze en al naar de omstandig heden haar helpende hand moeten bie den. Elk oogenblik kan zich de cata- stropbale toestand openbaren, dat ge heele dorpen niet meer in staat zijn om iets te betalen, althans met geld. De Overheid zal hier iets moeten doen en de commissie hoopt, dat de tijd nog daar is, dat zij het slechts voor indivi- dueele gevallen behoeft te doea. Het is niet twijfelachtig, dat het verstrek ken van crediet maatschappelijk veelal het voordeeligst zal blijken te zijn, De Landbank zal dus ook bereid moeten zijn in individueele gevallen bedrijfs- crediet te verleenen, of zich daarvoor in eenigen vorm garant te verklaren. De commissie heeft zich de vraag ge steld, of het vestigen van verband op vee en andere roerende have aanbe veling verdient. Zij zou voor bepaalde gevallen hiertegen niet afwijzend staan, als deze vorm van crediet niet gebruikt wordt om bestaande schuldeischers aan een pand te helpen, of om hen tot 't vinden van een accoord wellicht min der inschikkelijk te maken, doch om crediet te krijgen, nadat met de be staande schuldeischers een accoord is getroffen, dus voor het verschaffen van „nieuw" geld. De commissie meent ech ter, dat deze credietvorm pas in aan merking moet komen, indien alle an dere mogelijkheden zijn uitgeput en dat de uiterste voorzichtigheid moet wor den betracht.. Naar haar meening dient overigens het verstrekken van zooda nig crediet alleen njogelijk te zijn via de boerenleenbanken. Ook laat zich het zekerstellen der rente van dit bedrijfs- crediet en zoonoodig der terugbetaling van het crediet zelf, denken via een CESSIE van toekomstige vorderingen. Hier zouden de Coöperatieve verkoop- en verwerkingsinstellingen in vele ge vallen hun medewerking kunnen ver leenen. Ook ware de zekerheid wel licht nog te verhoogen door betalingen, waardoor de landbouwer wel vrij blijft

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6