BEURS- EN WISSELKOERSEN. ZEELAND. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. LEDER Elii VLOOT. i BtUBS I HtHMUMË I ËiL KUNST EN WETENSCHAP. LAATSTE BERICHTEN. SPORT. Bleekheid MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. t Rubber ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D AMSTERDAM, 20 December. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned, 2e 1. 32 1000-5 101%—101%. Ned. 17 1000-4% 101%—101%. Ned. 31 1000-4. 101—101 Ned. 32 1000-5 100%—100%. Certificaten-3 83%84. Cert. N.W.S.-2% 70%—70%. O. Indië 22 S 1000-6 99%—99%. O. Indië 23 100-6 69%—70. U. Indië 16 1000-5 99—98%. O. Indië 26 1000-4% 94%—94%. Duitsehl. pndst. 100-7 58%—58%. DuitscM. 30 1000-5 55%—55%. Engl. W.L. 50-200-5 64 Engl. F.L. 50-200-4 73%—73%. Zeeuws. Hyp. B.5 10C—100i/a. Zeeuws. Hyp. Br4ys <J9y2100. A Amste^rd. (Bank 105106% C Rott. Bankver, 7069%, gele teint en een gedrukte stemming zijn zeer dikwijls teekenen van een storing in het maag- en darmkanaal. Deze op te heffen, beteekent ook de andere kwalen uit den weg te ruimen. Het zekerst en ongevaarlijkst gebruikt U voor dit doel de bekende Istizin-tabletten, die zonder schadelijke nevenwerkingen een juiste regeling van den stoelgang bewerken. (Ingez. Med.}) RONDOM 1 JANUARI '33 Nog een tiental dagen, en het jaar 1932 is ten einde. Overzien wij den eigenaardigen toe stand waarin Middelburg, door het on verwachte overlijden van mr. A. A. de Veer, is geraakt. Op dit oogenblik staan de zaken al dus: burgemeester P. Dumon Tak heeft met ingang van 1 Januari 1933 als zoo danig eervol ontslag verzocht en ver kregen; er is [nog] een vacature in den gemeenteraad en het college van Burge meester en Wethouders is onvoltallig. Voor de op morgen uitgeschreven Raadsvergadering staat op de agenda het onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde Raadslid, den heer Chr. de Bruin. Wordt deze toege laten hetgeen niet onwaarschijnlijk is te achten, aangezien, uit 't op de agen da stellen van dit punt, afgeleid mag worden, dai alle stukken althans aan wezig zullen zijn dan is de Raad dus weer voltallig. Nu hebben wij hooren verluiden, dat het voornemen bestaat Zaterdagmiddag den 31 en December een vergadering van den Raad te beleggen, waarop o.m. dit college dan gelegenheid zal hebben af scheid van zijn jarenlangen voorzitter te nemen. Tevens zou dan, naar verluidt, voor zien kunnen worden in de wethouders vacature, wijl art. 30 der Gemeentewet hieromtrent slechts een korte termijn stelt (veertien dagen na het ontstaan der vacature, c.q. veertien dagen na de toelating van het ter vervulling eener Raadsvacature benoemde lid), Dan waren er den volgenden dag weer, als van ouds, twee wethouders, maar dan was Midelburg na den len Januari zonder burgemeester. Tenzij: de heer P. Dumon Tak [of iemand anders, al dan niet lid van den Raad] op grond van de 3e alinea van art. 84 van de gemeentewet door den Com missaris der Koningin tot tijdelijk of waarnemend burgemeester zou worden benoemd, en zich zulk een benoeming zou laten welgevallen. Geschiedt dit niet, dan schrijft de eer ste alinea van het zelfde artikel voor, dat B. en W. den plaatsvervangenden of loco-burgemeester aanwijzen. In dit ge val mag, dunkt ons, op goede gronden aangenomen worden, dat de heer J. On- derdijk, als eenige dan van het oude col lege van B. en W. overgeblevene, tot waarnemend burgemeester zal worden benoemd, en als zoodanig in functie zal blijven totdat de door de Koningin nieuw te benoemen burgemeester de leiding zal overnemen. Wederom onderstellende, dat de in het voorgaande geschetste gang van za ken gevolgd wordt, k a n de Raad dan -en moet de Raad, zoo dra dit noo- d i g blijkt den wethouder, die het burgemeesterschap waarneemt, op grond van art. 96 der Gemeentewet, vervangen door een ander lid van den Raad. In dat geval zou het college van B. en W. dan weer voltallig zijn; ol de Raad er heil in zal zien twee niet-ingewerkte Raadsle den bv. voor het begrootingswerk, in het college van B. en W. te benoemen, dient hij zelf uit te maken. Tot zoover het wettelijke aanzicht van de zaak. In het politieke aspect zullen we ons niet verdiepen, wijl dat met den dag tot zwaardere speculaties aanlei ding zou kunnen geven. Slechts één opmerking: het lijkt ge raden, voor alle partijen, de benoeming van een wethouder-op 31 Dec. tijdelijk te doen zijn. Weliswaar kent de wet de ze mogelijkheid niet formeel, maar daar om kan een dan te benoemen Raadslid zijnen of haren medeie'den wel verklaren, dat hij of zij onmiddellijk zijn of haar A Twentsche Bank 91 A Pref, Jurgens A 95%95%. A De Schelde N.B. 39—38%. A Ver. Papf. v. Gelder 53%—53. C Am. Car Foundry 6%6%. C Am. Smelt Ref. 13%13. C Farbenind. I.G. 75%75. C U. States St. C. 31%—29% C C. Publ. Serv. C North Am. Cy. 30%30 A Born. Sum. H.M. 137%137% A Ned. Wol Mij. 57—56% A Singkep Tin M. 7574%. A J. C. Japan Ln. 33%33%. A Rotterd. Lloyd 56%54%. A S. M. Nederland 6260%. A Amst. Thee C.M. 29%—29%. A Houth. Alberts 2829. C Peruvian C. Pr. 4%4%. A Southern Rlw. 6%6. C Union Pac. Rr. 74—73%. C Int. Nickel Cy. 87%. ontslag bij den Raad zal inzenden, bv. zoodra de nieuw te benoemen burge meester geïnstalleerd is? Daarna is de Raad dan weer vrij, me de in aanmerking nemende de politieke gezindheid van den door de Koningin te benoemen nieuwen burgemeester, te bepalen op welke wijze hij het college van B. en W. samengesteld wenscht te zien. In het vorenstaande hebben wij, zon der er politieke factoren in te betrek ken, den toestand rondom 1 Januari 1933 gepoogd te schetsen. Niets is er echter zeker bij en een benoeming uit het nog voorhanden sollicitatie-materiaal, af komende vóór dien datum, zou bv. alles weer veranderen. Dat de zaak vele aanzichten heeft, zal men echter met ons eens zijn Kerstgave voor de Blinden. Het bestuur der vereeniging tot werk verschaffing aan Zeeuwsche blinden ont ving met groote erkentelijkheid van een inwoonster van Middelburg een bedrag van 20, bestemd om te dienen als Kerstgave voor het personeel dier ver eeniging. Voor paardrijders en -rijdsters. Er mogen in onze stad en omgeving niet zoo heel veel aan de edele paar densport worden gedaan, toch kan men meermalen speciaal amazones langs de Walchersche wegen tegen ljomen. Voor haar en ook voor de heeren, die af en toe gaan rijden, was het een slech te tijding dat de manege zou worden op geheven en daarmede ook de gelegen heid om rijpaarden te huren. Een goede tijding zal het nu zijn voor de belanghebbenden dat Gebr. Wiele- maker, de eenige huurkoetsiersfirma, hier ter stede, aan haar stalhouderij de gelegenheid heeft verbonden om rij paarden te huuren. Film-avond Z. T. I. De heer A. G. Kruithof uit Oost-Sou burg gaf Zaterdagavond een filmvoor stelling voor het Zeeuwsch Technisch Instituut, Vertoond werden eenige smalfilms o.a. weergevende; het zinkwerk aan de Z. watering te Walcheren; architectuur te Parijs en New-York; een overzicht van de ijzerbereding, e.d. Eenige komische filmpjes wisselden de voorstelling af. De heer Kruithof fungeerde tevens als explicateur en deelde over het ver toonde tal van belangwekkende bijzon derheden mede. Er was vrij veel bezoek van leerlingen en genoodigden. Uitvoering „De Lofstem". De Christelijke zang vereeniging „De Lofstem", directeur de heer H. Wolzak, zal haar derde uitvoering geven op a.s Maandag 26 December (2e Kerstdag) in de Geref. Kerk alhier. Medewerking verleent de heer L. Smit, orgel. Voor na dere bijzonderheden zie advertentie in het volgend nummer. „Jacoba van Beijeren" herleefd. De oude, Koninklijk erkende Hand- boogsocieteit „Jacoba van Beijeren", ge vestigd bij den heer M. C. Baarends, Voorstad, te Goes, is, na een rustperiode van dertien jaar, herleefd. Zondag j.l, is dit feit met een flink aantal leden fees telijk gevierd. Eerst werd een onder linge wedstrijd gehouden op het nieuwe doel. Hiervoor waren fraaie prijzen, o.a. twee wisselbekers, beschikbaar gesteld. Deze bekers werden gewonnen door de heeren F, van Loenhout (meeste rozen) en P. Baarends Mz. (meeste vieren). Na wedstrijd en prijsuitreiking veree- nigde men zich om den door den heer M. Baarends aangeboden koffietafel, aan welke met geestige speeches de herle ving van „Jacoba van Beijeren" herdacht en gevierd werd. De Christelijke Bestuurdersbond te Vlissingen keert aan 116 leden, die werkloos zijn en die gehuwd zijn, 6, en aan 113, die gedeeltelijk werkloos zijn of aan met-kostwinners 3 of 2 als Kerstgave uit. Het Poolsche s.s. „Kattowice van Danzig naar Antwerpen, en het Eng. s.s. „Dilstón", van Antwerpen naar de Ty- ne, zijn in het Oostgat te Vlissingen A Koloniale Bank 5757%. A N.I. Hbk. 1000 55%—55%. C Ned. H. M. 1000 63—63. A Alg. Kunstz. U. 40—39%-38. A v. Berkels Pat. 16%16. C Caivé-Delft 6162%. A C. Suiker Mpij. 21%21%. A Int Viscose 25% A Küchenm. I. Acc. 33. A Ned. Ford A.M. 116-119-17. A Philips Gem. B. 130%—129%-28. C Unilever 106%—108-06%. C Anaconda Cop. 77%-6%. C Bethlehem St. 15%15%-14%, A A.N.I.E.M.—N.B. 197—195 C A. Gas El. Cy. 2%—2% C Cities Serv. Cy. 33 C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 14%15 A Kon. Petr. Mpij. 150%149%-48% C Contin Oil Cy. 6%6% C Shell Union Ü.C. 5%5% A Holl. Amer. Lijn 3%:3% A K.N. Stoomb. Mij. 17 A Ned. Scheepv. U. 57%57%. A H.V. Amsterdam 170%169%-70. A Java Cult. Mij. 101101. A N.I. Suiker U. 75%75%. A Poerworedjo S.O. 6%6%. A Deli Batavia 140141%. C Deli Mij. 1000 114%—114%-16%. A Senembah 131%131. xC Chicago Milw. 2ys2V8- A Amst. Rubb. C. 62%63-62Vg. A Deli-Bat. Rubb. 26y2—27. A Ilessa Rubber 22s/4—23y4r24 A Serbadjadi S.H. 22%23%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. - Üuucver SuiKer 19 Dec. 20 Dec. Londen 8.25 8.29 Berlijn 59.26 59.27 Parijs 9.72% 9.72 Brussel 34.47 34.47% Zwitserland 47.97% 48.00 Kopenhagen 42.80 43.00 New-York 2.49 2.49% met elkaar in aanvaring geweest. Beide schepen zijn beschadigd. Eerstgenoemd schip heeft de reis voortgezet; het s.s. „Dilston" is binnengekomen met een gat boven de waterlijn. Het aantal werkloozen is weder met 4 toegenomen en bedraagt thans 1189, van wie 105 bij de werkverschaf fing zijn geplaatst. GEMEENTERAAD VAN 'S-HEER ARENDSKERKE. 'S-HEER ARENDSKERKE. Maandag middag hield de gemeenteraad vein 's- Heer Arendskerke een voltallige verga dering. Tot lid van de commissie van plaat selijk toezicht op het Lager Onderwijs benoemde de raad met algemeene stem men den heer J. van Houte. Tot gemachtigden voor de in 1933 te houden vergaderingen van de N.V. Wa terleiding - Maatschappij „Zuid-Beve land" werden benoemd de heeren D. W. Lindenbergh en H. van Gorsel. De pensioensgrondslag van den ge meente-veldwachter J. Witte op 1675. Op het verzoek van het Groot Arm bestuur te 's-Heer Hendrikskinderen om te mogen beschikken over een gedeelte van den post onvoorzien werd gunstig beschikt. In de verordening op het heffen van opcenten op de Gemeentefondsbelasting kwam geen verandering. Bij de vaststelling van de vergoeding volgens art. 101 der L. O.-wet 1920 voor de jaren 1928 t. m. 1930 bleek, dat de Bijz. lag. school te Nieuwdorp te veel had ontvangen 1147.27 en de R. K. Bijz. lag. school te Lewedorp 104.54. Besloten werd met ingang van 1 April 1933 de gemeente te verdeelen in vier stemdistricten door het vormen van "het stemdistrict Lewedorp, De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur te 's-Heer Arendskerke werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 27357.815 met een post van onvoor zien van 1000; die van het Groot Arm bestuur te 's-Heer Hendrikskinderen op een bedrag van 7427.055 met een post van onvoorzien van 1192.055, Hierna werd aangevangen met de be handeling van de gemeentebegrooting, waarbij de heer Lindenbergh er zijn voldoening over uitsprak, dat er geen belastingverhooging noodig was, terwijl de heer v. d. Dries opmerkte, dat er eigenlijk geen bezuinigingen op te bespeuren waren. Na eenige discussie werd besloten de secretarie telefonisch aan te sluiten. Op voorstel van den heer S n o o d ij k werd besloten aan de leden van de stem- bureaux een presentiegeld van 2 per persoon en per dag toe te kennen. Te gen dit voorstel stemden de heeren Nijsse en Lindenbergh. Bij den post brandweer vraagt de heer S n o 6 d ij k of deze in orde is, vooral wat de bediening betreft. Over het ma teriaal geeft de Voorzitter gunsti ge inlichtingen; de bediening zal nader onder het oog worden gezien. Besloten wordt aan den A. N. W. B. tot wederop zegging een subsidie van 15 te verlee- nen. De raming op den post werkver schaffing op 7000, wordt door het lid v, d. Weele met groote voldpening op gemerkt. De begrooting voor den gewonen dienst wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 109.020 met een post van onvoorzien van 990,84. Bij de behan deling van den kapitaaldienst wordt be sloten te 's-Heer Hendrikskinderen de straatverlichting met twee en te Lewe dorp met één lichtpunt uit te breiden Deze begrooting"-Wordt vastgesteld tot een bedrag van 1547.99. Op een vraag van den heer v. d Weele, wanneer met de werkverschaf fing wordt aangevangen, antwoordt de voorzitter zoodra de kassen zijn uit getrokken. HOEDEKENSKERKE. In de Maandag gehouden vergadering van den Raad wa ren alle leden tegenwoordig. Een onderzoek zal worden ingestelc of voor armlastige krankzinnigen een goeakoopere verpleging is te verkrijgen dan in het Christelijk krankzinnigenge sticht „Vrederust" te Bergen op Zoom. Met algemeene stemmen benoemde de raad tot agent der arbeidsbemiddeling den heer C, M. Elenbaas (gemeente-ont vanger op een jaarwedde van 10. Tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs benoemde de raad opnieuw den eher Th. J. d eBoo, hoofd der R. K. Jongensschool te Kwadendam- me, en tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur den heer J. F. Depondt. Een commissie voor de werkverschaf fing waarin twee vertegenwoordigers van de alhier gevestigde arbeids- bonden zitting nemen stelde de raad sa men. Aan de bij de werkverschaffing te werk gestelden zal 'n steenkolentoselag van 1 per week worden toegekend voor gezinnen van tenminste vijf perso nen, in bijzondere gevallen kunnen B. en W. hiervan afwijken. DRIEWEGEN. De Geref. Meis- jesvereeniging „Wees een Zegen" al hier, vierde Donderdag haar jaarfeest. De avond droeg een gezellig karakter. Ernst en luim wisselden elkander af. In de pauze werd den bezoekers gele genheid gegeven, om de vervaardigde kleedingstukken te bezichtigen, welke bestemd waren voor Friesland en Dren te. De Kerkeraad en Knapenvereeni- ging boden hunne gelukwenschen aan. WOLPHAARTSDIJK. De alhier bestaande Muziekvereeniging „Aven- do" besloot reeds eenigen tijd ge leden tot reorganisatie, waardoor zij meer een zelfstandige vereeniging is gev/orden. Uit de burgerij en eenige werkende leden is thans een definitief bestuur samengesteld, n.l. de heeren J. Snoodijk, voorzitter; M. Nieuwen- huise, vice-voorzitter; P. Hóek van Dijke, secretaris; G. Simonse, penning meester; S. A. N. van Oeveren, A. den Herder en A. Maartense. AARDENBURG. Zaterdagmorgen toen de kommies van M. naar Eede ging, zag hij een persoon die bij zijn na dering ijlings de vlucht nam, na van zijn fiets een voorwerp te hebben afgewor pen. Bij nader onderzoek bleek het een baal, inhoudend 50 kg suiker, te zijn, die wegens ongedekt vervoer in beslag ge nomen en naar het douane kantoor werd vervoerd. De dader is bekend. Markt -fi ObLmarkt— Philips Aktt - Schepen KonlnkL - - Tabak - Mijnen (Wettig gedeponeerdJ Zondag j.l. was het voor de leden der Ned. Herv. Kerk te Meliskerke een blijde dag daar de heer W. H. de Bruijn van Melis- en Mariekerke, wo nende te Velp een belangrijke gift was geschonken voor den aanleg van elec- trisch licht in de kerk, waardoor de Kerkvoogdij in de gelegenheid werd ge steld, om dat werk en aanleg uit te voe ren zoomede ook in de consistorieka mer. Ds. W. J. J. Bakker, Ned. Herv. pre dikant, sprak hierbij een openingswoord^ en had tot tekst gekozen Matth. 5 de verzen 14, 15 en 16. Herkozen tot notabelen bij de Ned. Herv, Kerk te Waterlandkerkje de heeren M. Filebert en Adr. Willern- sen (beiden aftredend). Tentoonstelling van schilderijen H. Andereya-Ilcken, kunsthan del Fey, Middelburg. (-r-) Wel zeer treft als eerste indruk bij het aanschouwen van het werk de zer Zierikzeesche kunstenares Mevrouw Ilcken-Andereya de forsche lijn harer Zeeuwsche landschappen, en de donker gehouden kleuren en tinten. Geenszins Schouwen in tinteling van zonnestralen, maar onder de verdoffing van schadu wen, en, waar licht, steeds tot stillere nuancen verzacht. Wel 't sterkst in het stadhuistoren-da ken silhouet van Zierikzee, hier is de lucht niet meer dan zwart-bruine fond, daardoor wel zeer typeerend het karak ter der „ville morte" der vergane glorie, vooral de rust, die hier van uitgaan kan, voor wie er zich ontvankelijk voor weet. Deze rust vindt wel haar grootste charme in het panorama op Ouwerkerk, de torenplompheid domineerend; daar boven het zomersche hemelblauw, niet het strakke, als we van zooveien ken den. Ons is dit wel van deze tentoonstel ling het liefst Met de forschheid van teekening, dus de rust van oude steden en dorpen, en stille landouwen (Benedenrijn de rust ook in de verlatenheid (duinen bij Re- nesse.) Niet overal stemt deze voorliefde van het donker getinte overeen met de ka rakteristiek. Zoo deed „Schouwen" ons meer denken aan de Betuwe dan aan de toch wel zeer eigen-aardige belichting dezer gewesten. Het werd ons daardoor te „zwaar". En bepaald t e somber is de Middelburgsche Óostkerkkoepeï bovén de Singelstraat. Wel zeer deed het forsche en donkere de schilderes slagen in de beide portret ten: de vrouwenfiguren zijn prachtig in stads- en ras canailleusheid. (Danseres!) Een tentoonstelling, die men gaarne zijn belangstelling zal geven. Geref. Gem. Tweetal te Aagtekerke ds. J. D. Barth te Borssele en ds. M. Heikoop te Utrecht. AARDENBURG. Maandagavond had in de Sociëteit de vergadering plaats van de plaatselijke afdeeling der Vrijzinnig Hervormden. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren ds» J. B. M. v» Dalfsen, P» de Bruijne en C. M. v. d. Broecke, resp. als voorzitter, secretaris en penning meester. Na afloop hield mevr. Van den Broeckede Man een voordracht uit den roman „Het wonder der liefde" van C. en M. SchartenAntink. De Haagsche rechtbank heeft met een termijn van 30 dagen verlengd, de gevangenhouding van A. M., den vroe- geren huisknecht van dr. ir. Philips, die is gearresteerd in verband met den dief stal van juweelen ter waarde van onge veer 2 ton uit het flatgebouw aan de Van Hogenhoucklaan ten nadeele van dr. Philips. STAATSLOTERIJ. Op onderstaande nummers violen de volgende prijzen (Onder voorbehoud.) 2000; 12235. 1500: 3443. 1000: 5944. 400: 2954.' 200: 581. 100: 2192 7740 16208. Voor het examen costumière slaag den te Rotterdam de dames A. Leeu wenburg, J. E. Knop, M. E. Spapé en F. S. Pikkaert, allen te Vlissingen. Geslaagd aan de Technische Hooge- school te Delft voor het candidaats- examen civiel ingenieur, de heer C. L, M. Lambrechtsen te Terneuzen. Konijnen, Op de 17 en 18 dezer gehouden ten toonstelling van konijnen enz. te Hil versum behaalde de heer H. W. Uijlen- broek met zijn jonge Wit VI. reus voed ster den 3e prijs met 2 eereprijzen in een klas van 20 dieren. De heer P. J. den Hollander behaal de in de klasse geel VI. reuzen een 3e en eereprijs me tjonge ram. Beiden zijn leden van „Nut en Sport te Middelburg. De Franschman Caronnet heeft te Parijs op de 200 yards borstzwemmen een tijd gemaakt van 2 min. 25.6 sec., waarmede hij het wereldrecord van den j Amerikaan Spence met ruim 6 seconden verbeterd heeft. Hr. Ms. „Gouden Leeuw", onder bevel van den luitenant ter zee le kl. J. J. A. van Staveren, is Maandag van Algiers vertrokken ter voortzetting van de reis naar Oost-Indië.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2