LANDBOUW, HAHDEL EN NIJVERHEID. LAATSTE BERICHTEN BUITENLAND, Algemeen Overzicht MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. ARGENTINIË deriet in buitenspel-positie den stand op Zondag werd op het voetbalveld 1—2 brengt. Dit ontmoedigt de thuis- „Houtrust te Kloetinge, de laatste ronde club eeniger mate en de gasten komen gespeeld van het zestal uitgeschreven hierdoor in het otfensiei. ^.Is na 25 mi- serie-wedstrijden, en wel tusschen D.V. nuten Vijgenboom uit zijn doel moet O. van Kortgene en V.I.O.S. van Kats. loopen is Simons eerder bij den bal en Uitslag 52 voor Kortgene. Met de rust N.A.C, leidt met 1—3. Het pleit is daar- 3—2. D.V.O. van Kortgene heeft met 3 na vrijwel beslecht. Middelburg tracht punten den eersten prijs gewonnen, een den achterstand nog te verkleinen even- beker, V,I,0,S, van Kats met twee pun- wel zonder resultaat. N.A.C. trekt een ten den tweeden prijs, n schild en C.V.V. speler in de verdediging terug en het van Kolijnsplaat met 1 punt den derden einde wordt dan vrij spoedig aangekon- prijs, een medaille. De verliezende par zou dus enkel in N. Beveland over het veilen van bonte en blauwe aardappels gaan. De voorzitter zegt, dat de boeren zich dan zouden moeten verbinden om niet aan de commissionairs te verkoopen. digd. GoesZeelandia 21. Goes heeft revanche genomen voor haar te Middelburg geleden nederlaag en thans op haar beurt Zeelandia beide puntjes ontnomen. De zege der gastheeren was ook vol komen verdiend en zelfs een grooter puntenverschil zou niet geflatteerd ge weest zijn. Hoewel Zeelandia steeds flink partij gaf en de opzet van haar aanvallen meestal goed was, liet de af werking steeds te wenschen over. Slechts een enkele maal had de Goesche keeper het moeilijk en het eenige te- genpunt was nog het gevolg van een fout zijnerzijds, toen hij een gemakkelijk balletje uit zijn handen liet rollen, waar na een Zeelandiaan het leder slechts voor het intrappen had. Dat falen der Zeelandia-voorhoede moet mede aan het zeer goede werken der Goesch backs geweten worden, die in den regel den Middelburgschen aan val volkomen in bedwang hadden. Jammer, dat de gasten nog al eens iets te ruw werden, wat hen op ver scheidene waarschuwingen kwam te staan, terwijl tenslotte zelfs de links half het veld uitgestuurd werd. Een der Goesche supporters was daarbij zoo kwaad op den Middelburger, dat hij de zen een pak slaag wilde toedienen. De Middelburger had daar niet van terug en rende het veld weer in, gevolgd door dezen supporter, en die weer door een paar veldwachters. Doch daarmede behoorde het niet onvermakelijke inci dent ook weer tot het verleden. Goes pakt na den aftrap dadelijkvin nig aan, krijgt binnen een minuut reeds den eersten vrijen schop te nemen en besluit den aanval met een iets te scher pen voorzet, die de Zeelandia-keeper, juist voor v. d. Klooster er bij kan, weet te onderscheppen. Eenige minuten la ter wordt het leder, na mooi opbrengen van Schrijver en v. d. Klooster, juist naast gezet. Ook een corner op het doei der gasten, blijft zonder resultaat en een andermaal heipt. vrouwe Fortuna de Middelburgsche verdediging een handje. Intusschen onderneemt ook Zeelandia enkele goed opgezette aanvallen, doch de Goesche backs, krachtig gesteund door de halfs, weten steeds ieder gevaar te voorkomen. Schipper laat een zacht aangegeven bal uit zijn handen rollen en deze wordt met een zacht trapje in doel gezet (01). Goes schijnt even terneergeslagen en Zeelandia weet eenige minuten het spel in handen te houden, tot de gastheeren zich hersteld hebben en het offensief weer in handen nemen. Een eerste doel poging van v. d. Klooster mislukt, doch dadelijk daarop, als een zuivere voor zet van Krijger verwarring sticht voor het Z.-dgel, brengt Goedbloed met een zuiver schot de partijen op gelijken voet. (11). Geen minuut later denken we dat Goes de leiding zal nemen als Da- niëlse een harden schuiver in den uiter sten hoek lost, maar bijzonder mooi weet de keeper der gasten te keeren. De gast heeren keeren echter herhaaldelijk te rug, de Z.-achterhoede wordt over speeld en op zeker oogenblik slaat één der backs den bal met den hand terug. Strafschop. V. d. Klooster schiet .kei hard tegen den paal, doch Krijger vangt den terugstuitenden bal op en zet hem zuiver in het net. (21). Na rust gaat de strijd eerst eenigen tijd gelijk op, doch al spoedig weet Goes weer eenig overwicht uit te oefenen. Bij tijden is de Middelburgsche achterhoe de er geheel uit, doch de Goesche voor hoede speelt niet kalm genoeg om daar van te profiteeren. Intusschen heeft Zeelandia zich tot enkele uitvallen moeten bepalen, waar van er twee zeer gevaarlijk werden, doch door uitstekend werk van Schip per zonder resultaat bleven. Ook de Goesche backs grepen eenige malen mooi in. Toen er nog ongeveer twintig minuten te spelen was, deed zich het reeds beschreven incident voor en werd de Zeelandia links-half wegens opzette lijk trappen van Daniëlse, het veld uit gestuurd. De ware strijdlust scheen hier mee geweken, terwijl bij Goes, dat steeds zoo kranig aangepakt had, ook de vermoeidheid zich deed gevoelen. De overige uitslagen zijn als volgt: Willem IILonga 12. EindhovenM.V.V. 13. B.V.V,N.O.A.D, 3—3. BleijerheideP.S.V. 22. 2e Klasse A. D.O.S.K.O.Hero 1—7. Vlissingende Baronie 30. Alliance—Mevo 3—1. Bread—T.S.C. 20. Dongen—Terneuzen 2—3. 3e Klasse A. Terneuzen II—Axel 1—2, Sassche Boyys—Middelburg II 0—2. Hulstde Zeeuwen 21. tijen hebben een herinnerings-medaille gekregen. Voetbal en Crisis. Naar men ons mededeelt zijn de voet balclubs „Wilhelmina" van Kattendijke en „K. V. V." te Kloetinge ontbonden tengevolge van financieele moeilijkhe den. Zilveren jubileum schaakvereeniging „Middelburg". Zaterdagavond had in het clublokaal „De Eendracht" het tweede bedrijf plaats van de herdenking van het 25-ja- rig ibestaan van de schaakvereeniging „Middelburg", bestaande uit een zgn. gongwedstrijd. Het bijzondere van dezen wedstrijd was, dat de spelers moesten zetten op bevel. Dat wil zeggen na iedere 15 sec. viel een slag (bij gebrek aan een gong met een voorzittershamer gegeven) en dan moesten hetzü wit, hetzij zwart, 'n zet doen. Van rustig nadenken over de kansen dus geen sprake, van vlugger zetten ook niet, want ook dat was niet toegestaan. De ongeveer 30 deelnemers werden ingedeeld in 4 klassen èn bij groepen van 4, 5 of 6 personen. Nadat alle partijen, waarbij ieder met al de andere personen uit zijn groep moest hebben gespeeld, waren afgeloo- pen was de uitslaö als volgt: Groep A 1: eerste prijs de heer W. de Graaf, tweede de heer dr. W. U. Schuurman (na loting); groep A 2: eer ste de heer J. Mullieë, twéede de heer J. v. d. Ende; groep B 1: eerste de heer dr. P. Bouman, tweede de heer dr. J. C. Kindermann, dit na loting met den heer Sanderse; groep B 2: eerste de heer J. Scheltens; tweede de heer L. Minder- houd; groep C, eerste de heer J. C. La- vooij, tweede de heer De Koning, na lo ting met den heer Francke; groep D. eerste de heer K. J. Waage en twee de de heer L. A. Pieterse. De lotingen hadden plaats bij gelijk aantal punten. De voorzitter de heer dr. L. A. J. Burgersdijk, had de eerste prijzen be schikbaar gesteld. De prijsuitdeeling had plaats op de bovenzaal van „De Vergenoeging" waar op een gezellig onderling souper volg de, tiidens het welk de sluizen der wel sprekendheid meermalen open gezet werden om waardeerende woorden te spreken. De heer Hartog stelt de vraag om iemand uit St. Annaland uit te noodi- gen om in een andere vergadering er meer over te weten te komen. Met dit idee kan de vergadering zich vereeni gen. De heer Bom zegt dat, als de boe ren slecht afleveren, het zeer zeker op- kelijk journalist zijn. Voorts 7 hoog leeraren, 6 juristen, 2 medici enz. Het kabinet heeft zich gister aan president Lebrun voorgesteld. Het nieuwe kabinet Paul Boncour zal i zich Donderdag a.s. aan de Kamer voorstellen, bij welke gelegenheid de minister-president de regeeringsver- klaring zal voorlezen. Bij het daarop volgend debat over de algemeene poli tiek, zal hij de kwestie van vertrouwen stellen. Men verwacht, dat Paul Bon cour bij zijn eerste ontmoeting met de voedend zou werken als het product ge- Kamer ongeveer 380 stemmen van de veild weed. 614 op zich zal vereenigen. Paul Bon- De heeren De Regt en Hartog worden cour heeft reeds nadat hij zijn medewer- als bestuursleden met meerderheid van kers aan president Lebrun had voorge- (Vrijdagavond heeft voor de land- bouwvereeniging ,,Unitas" le C o 1 ij n s- plaat de heer M..„-van Heel uiL Nij megen een nieuwe land'bouwfilm ver toond, getiteld: „De Nederlandsche land bouw in de practijk en de rol die Chi- lisalpeter daarbij speelt" stemmen herbenoemd. Beide heeren ne men hun benoeming aan. De heer De Regt had er over gedacht zijn ambt als voorzitter neer te leggen, zulks gezien zijn leeftijd. De heeren Maat en Langeraad wor den als hoofdbestuursleden met hun plaatsvervangers bij acclamatie herbe noemd. Er volgt een bespreking over den aankoop van kunstmest bij het Centraal Bureau. De heer Dorst zegt, dat geheel Wal cheren bij dat Bureau aangesloten is, alzoo ook Terneuzen, Schouwen-Duivé- land en Wemeldinge waar een loods is waar 300 ton kunstmest in kan opge slagen worden. De prijs van de mest stoffen zijn in Wemeldinge even hoog als in Rotterdam. Het is dan ook wen- schelijk, dat geheel Zeeland zich bij het Centraal Bureau aansluit. Spr. wijst in zijn betoog ook op de film „De groote Gedachte". De vergadering besluit om op Woens dag 4 Jan. bijeen te komen. Genoemde film zal dan vertoond worden. Er zal eerst prijsopgave van kunst mest gevraagd worden bij het Centraal Bureau voordat men over zal gaan tot gezamenlijken aankoop. De voorzitter deelt mede, dat er twee landbouwwintercursussen op N. Beve land gegeven worden n.l. één op Kort gene en een op Wissenkerke. Voor land- bouwhuishoudkunde is er geen deelna me. Bij de rondvraag is de heer Balken ende niet tevreden over de keuring van aardappelen. Hij stond voor het geval, dat er aardappelen geweest zijn, die door een controleur eerst goedgekeurd werden, doch bij herkeuring weer afge keurd. Na bespreking met den heer Dorst is deze laatste de meening van den heer Balkenende toegedaan, dat zooiets niet in orde is. De heer Dprst vraagt of de heer Balkenende dit op papier wil bezegelen, wat deze toezegt. De heer Bom wil, dat de kring N. Be veland er zich voor inspant om een paar goede stieren op het eiland te stati oneeren, zulks voor veeverbetering. Dit zal door het bestuur overlegd worden. De heer Van der Zande wil, als men met een monster tarwe komt, dat beter en schooner is, men er ook meer voor ontvangt. Spr. wil ook iets zeggen over hef ze gelsplakken, daar er landbouwers zijn die geen zegels hebben geplakt. Dit is geen onwil maar onmacht. In Flakkee is er voor 95 pet. niet geplakt, waar men niets over hoort. Er ontstaat een geani meerde bespreking tusschen den heer Van Langeraad en den heer Van der Zande, doch de laatste is met de ant woorden niet tevreden inzake het be toog van den heer Langeraad over de tarwecentrale. Kring Noord-Beveland Z, L, M. Bovengenoemde kring vergaderde Vrijdag in „De Stadswijnkelder" te Kortgene onder voorzitterschap van den heer S. J. de Regt, Van den heer Zwagerman is het ver zoek ingekomen tot het oprichten van een melkcursus, waaraan zoowel jongens als meisjes kunnen deelnemen, die den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. De cursus duurt 8 weken met practische les, terwijl er 3 theoretische lessen gegeven worden. De vergadering besluit een op roep te doen. Den heer Zwagerman zal geschreven worden, dat de vergadering geen direct antwoord kan geven. De landbouwschool bericht, dat er 12 leerlingen eerste klas en 9 leerlingen tweede klas aanwezig zijn. Verder is er ingekomen een circu laire waarin sprekers aanbevolen wor den. De heer Mes zal een uitnoodiging ontvangen om op Colijnsplaat een lezing te houden. Er komt daarna in bespreking om den aardappeloogst van 1933 over de veiling te laten gaan, daar dit in St. Annaland bijzonder goed heeft gewerkt. De heer Dorst licht een en ander na der toe. Naar spr. meening gaat het niet op, om maar een gedeelte van den opgst over de veiling te laten gaan, dit moet' alles zijn. Op Kamperland heeft men met het veilen van uien treurige ondervindin gen opgedaan. De heer Dorst brengt ter tafel, dat de handel niets meer van het veilen wil weten, en dat ze alles probeert om dit den kop in te drukken. De voorzitter zegt dat er een zelf standige veiling op Noord-Beveland zou moeten komen, Dit zou naar spr.'s mee ning mogelijk zijn, daar er toch op het Faillissementen. De arr. Rechtbank te Middelburg heeft failliet verklaard: W. C. de Jong, winkelier, 's-H e e - r e n h o e k, Hoofdstraat 6. Rechter-commissaris mr. J. W. Zijl stra. Curator: mr. J. W. Goedbloed te Goes. J. H. Drescher, expediteur te Kou- d e k e r k e, Nieuwe Vlissingsche weg E 209. Rechter-commissaris: Mr. Th. Por- theine. Curator: mr. W. K. H. Dieleman te Middelburg. de STAATSLOTERIJ. Op onderstaande nummers vielen volgende prijzen: (Onder voorbehoud.) 1500: 19370 1000: 9677 f 400: 5127 14609 f 200: 4399 17546 1Ö0: 2078 4202 5547 6171 10017 18421 Een kabinet-Paul Boncour. Eindelijk dan een Fransch kabinet on der leiding van Paul Boncour, die zelf ook nog immer Frankrijks voornaamste eiland Tholen ook verschillende veilin- i politiek: buitenlandsche zaken neemt. gen zijn. Om te probeeren wil hij het eerst met de veiling in Goes wagen. De heer Hartog zegt dat de N. Beve- landsche eigenheimers later komen dan die van Tholen en West Brabant, die met den kop van den prijs strijken. Het steld, een korte verklaring gegeven, waarin hij er op wees, dat zijn regee ring in haar samenstelling en program een voortzetting van het kabinet-Her- riot beteekende. Het feit dat Chéron de portefeuille van financiën beheert, be wijst, dat de regeering het land de volle waarheid wil zeggen, over den stand der financiën en dat zij bereid is zonder aarzelen de maatregelen te treffen die voor de gezondmaking van den finan- cieelen toestand noodig zijn. Opheffing van noodverorde ningen in Duitschland. In den ministerraad van Zaterdag is be sloten tot opheffing grootendeels der noodverordeningen betreffende de ter reur, de buitengewone rechtbanken en de vlugschriften. Wat daarvan van kracht blijft, zal in een nieuwe verorde ning worden samengesteld, welke de vol gende week zal worden gepubliceerd. Eveneens zullen in die niewe veror deningen bepalingen betreffende de be scherming der republiek worden opgeno men en wel in de eerste plaats maatre gelen ter bescherming van den rijkspre sident. De strafbepalingen zullen wor den verscherpt. Voorts zal de verorde ning bepalingen betreffende de bescher ming van de Weermacht, den staatsvorm en de rijkskleuren bevatten. De Ver. Staten bereid tot onderhandelingen, De regeering der Vereenigde Staten heeft den schuldplichtigen landen mee gedeeld dat zij bereid is de besprekin gen over dè schulden voort te zetten, maar dat zij gekant is tegen een alge meene conferentie en geen herziening kan beloven. Deze mededeeling is niet officieel aan de betrokken landen overgebracht maar in den loop van niet-officieele bespre kmgen met leden van het corps diplo matique te Washington. FRANKRIJK. Ontploffing in een tankschip. In de haven van Le Havre vond aan boorc van een 100.000 liter petroleum inhou dend tankschip een ontploffing plaats, welke het schip in een oogwenk in lich te laaie zette. Een zeilbotter, welke naast het brandende schip lag en eeni ge honderden liters petroleum bevatte, vatte eveneens vlam. De vrouw "van den schipper, sprong met haar dochter in zee. Beiden konden slechts als lijken worden geborgen. Be uit drie koppen bestaande beman ning van het tankschip wordt vermist DUITSCHLAND Eduard Bernstein. De bekende so ciaal democratische leider Eduard Bern stein, is Zondagmiddag te BerlijnSchö neberg op 83-jarigen leeftijd aan ouder domszwakte overleden. z ENGELAND Anti-Italiaansche betoogingen. Zon- Engelsche pilote Amy Johnson is Zon dagmiddag te Croydon aangekomen. Het record KaapstadLonden, dat elf dagen heeft bedragen, heeft zij met zeven da gen verbeterd. J QEGO-SLAVIE. Anti-Italiaansche betoogingen Zon dag kwam het te Belgrado opnieuw tot groote anti-Italiaansche betoogingen. Studenten trokken naar het Italiaansche gezantschap en riepen: „weg met Ita lië", „weg met Mussolini". De betoogers werden door de politie verspreid. Naar verluidt zou de Italiaansche gezant een protestnota overhandigen aan den mi nister van buitenlandsche zaken. In re geeringskringen verklaart men, dat de betoogingen ten zeerste worden be treurd, ZWEDEN. Kreugers broer veroordeeld. Ge- neraal-consui Thorsten Kreuger, de broer van Ivar Kreuger, is wegens be drog, vervalsching van boeken en frau duleus bankroet tot 3y2 jaar dwangar beid veroordeeld en tevens tot schade vergoeding tot een bedrag van ruim 1 millioen kronen. Staat van beleg, Over geheel Ar gentiniy is met toestemming van de Ka mer, in verband met de door de regee ring ontdekte omwentelingspogingen de staat van beleg afgekondigd. Naar thans is komen vast te staan, zou de re volutie den 30 December worden gepro clameerd. Naar verluidt heeft de militaire lei der de insurgenten, kolonel Cattaneo verklaard, dat de revolutionairen na de omverwerping der regeering het be wind zouden overdragen aan het Opper ste Gerechtshof. De gearresteerde oud president, dr. Irigoyen zal waarschijn lijk naar het eiland Martin Gracia wor den overgebracht. Tot de gearresteer DRIE VG0RDEELEN. Drie voordeelen biedt het, zich thans als abonnee op dit blad te laten notee- ren: 1. Men ontvangt dan dagelijks tot ma tigen prijs een flink dagblad. Men krijgt alle tot 1 Januari 1933 verschijnende nummers gratis, en 3. Men ontvangt als gratis-premie het boekje „Een Zeeuwsch regent uit het laatst der XVIIIe eeuw." Abonnementen worden genoteerd aan onze bureaux te Middelburg: Lange St. Pieterstraat, tel. 139; te Goes; Turf- cade, telefoon no. VI. Rotterdam, 19 December. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd: 691 magere runderen, 369 vette- en gras kalveren, 627 schapen en lammeren, 1182 varkens. Prijzen voor: vette koeien: le kw. 5261: 2e kw. 3545; 3e kw. 2535; kalveren: le kw. 1,101.25, 2e kw. 60 82, 3e kw. 3555; schapen: le kw. 7.50 15.00 per stuk; varkens: le kw. 2932, 2e kw. 2529, 3e kw. 2225. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon; van blauw 4350 kg, prijzen 4060 cent; van Groningsch 4000 kg, prijzen 4045 cent; van Hollandsch geel 4250 kg, prij zen 4050 cent; van dauw-rood 1100 kg, prijzen plm. 40 cent. Iets meer vraag naar lagere soorten. Lijnzaad: zaai blauwbloei 1012, witbloei f 1113. Blauw Maanzaad 3839; karwijzaad 19—20. Aardappelen: Zeeuwsche blauwe en bonte 1.401.80; Westlandsche ronde per kg 3 a 4 et.; verder per H.L., poters 4070, Eigenheimers Brielsche 75130, Zeeuwsche Eigenheimers 7090, Blauwe Eigenheimers 80100, Bravo's 440 180 cent. Aanvoer tamelijk. Handel kalm. Amsterdam, 17 Dec. Aardappelen: Zeeuwsche bonten 1.401.90, id. blau wen 1.601.90, id. bl. eigenheimers 1.001.20, id. eigenheimers f 1.00 1.20, id. blauwe poters f 0.901.10, id. bonte poters f 0.901.10, id. Bevelan ders 1.001.20, Flakkeesche eigen heimers 1.001.20, id. eigenheimer poters 0.901.00, alles per 70 kg OOSTBURG. ADVERTENTIEN voor- en ABONNE MENTEN op ons blad worden gaarne aangenomen door het Agentschap Fa. A. J. BRONSWIJK, Het ministerie zal weer grootendeels bestaan uit radicaal-socialisten, versterkt door sociaal-republikeinen. Wat de per- j den behooren voorts de vroegere minis- sonen zelf betreft, vogels van groote ter van buitenlandsche zaken -Pueyr- verscheidenheid in ambtelijke pluima-1 redon en de vroegere minister van oor- ge. Liefst zes ministers, die oorspron- i log Dellepiane, Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed, zacht en kalm, te Middelburg onze ge liefde Zuster, Tante en Be- huwdtante ADRIAN A LEUNTJE VAN NOPPEN, in den ouderdom van 87 jaar. Uit aller naam, L. C. VAN^NOPPEN, 't Zand. (Koudekerke.) 18 December 1932. Heden ontsliep in volle verze kerdheid des geloofs, onze in nig geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Mej. PIETERNELLA JOHANNA PLANSOEN— DEN HOLLANDER, in den ouderdom van 57 jaar. Uit aller naam, J. L. PLANSOEN. Middelburg, 17 Dec. 1932. Breeweg D 207. Heden overleed nog onver wachts na een geduldig en langdurige ongesteldheid in haar Heere en Heiland mijn lieve Dochter PIETERNELLA JOHANNA DEN HOLLANDER, Echtgenoote van den Heer J.'L. PLANSOEN. in den ouderdom van 57 jaren Haar diep bedroefde Vader D. DEN HOLLANDER. Middelburg, 17 Dec. 1932. Bellinkstraat 168.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 3