Rheumatlek? SLOAN'S LINIMENT °PUNT Bij Verkoudheid Mijnhardt's KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KERKNIEUWS. RECHTZAKEN, GEVERGD NIEUWS. Hoest - Keelpijn - Griep - helpen tabletten, poeders of siropen het best. Alléén echten goed wanneer de naam Mijnhardt op de verpakking staat. Let hierop. In prijzen vanaf 20 en 30 ct. Bij Uw Drogist. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten, over de week van 4 tot en met 10 December in de provin cie Zeeland bedroeg: Roodvonk: O. en W.-Souburg 2, Sluis 2, Zonnemaire 1, Zoutelande 1. Diphtheric': St. Annaland 2. Ziekte van Weil: Biervliet 1. Het aantal sterfgevallen aan influenza, bronchitis en pneumonie: in de 46 ge meenten met meer dan 20-000 zielen, om vattende een bevolking van 3.928.542 in woners, voorgekomen gedurende deze week bedraagt: aan influenza 3, aan bronchitis (acuta, chronica) 19, aan bron chopneumonia (capillaire bronchitis) 34, aan lobaire pneumonie (croupeuze pneu monie) 8, aan pneumonie zonder meer 22. Totaal 83. Tot directeur van den G.G.D, te Breda wordt door B. en W. o.a. aanbe volen J. A. H. Hermans, med. docts., arts te IJ z e n d ij k e, De lijst ten behoeve van het Natio naal Crisis-Comité heeft te Water landkerkje opgebracht 7.50. Het gemiddeld aantal leerlingen der openbare school te C a d z a n d be draagt over 1932 minder dan 117. In verband daarmede zal de Raad in zijn eerstvolgende vergadering waarschijn lijk een onderwijzersbetrekking ophef fen en aan één der vier leerkrachten met ingang van 1 Januari e.k. eervol ontslag verleenen. Te Breskens is opgericht een scheepvaartcursus met niet minder dan 60 leden. (Ingez. Med.) Gistermiddag vergadeqde de gemeente raad van Vlissingen- onder voorzitter schap van den wethouder P. G. Laer- noes. Afwezig de heer Wesisel'ing. De VOORZITTER deelt mede, dat ide burgemeester ongesteld is. Spr. ver trouwt uit aUernaam te spreken, als hij hem een spoedig herstel toewenslc.il. Ingekomen een adres van R. G. v. d. Bosch, 'Wals tra a L 100, houdende klacht over het benemen van uitiishl door een lichtrectamebak. Naar R. en W. ter afdoening Aan (den neer J. Poort wordt wegens vertrek eervol ontslag verleend als lid der •commissie tot wering van school verzuim. De raad benoemt tot lid van hei aml> tenarenscheidsgerecht (vac-v. Os) den heer J. v. d. Bend met 17 van dei 18 st en tot plaatsvervangend lid den heer D. Brandenburg met 13 van de 18 st.; tot 'lid van de commissie van de Zeemansen Yiss.chensibeur den lieer J. de Meij. Tot lid der commissie van toezicht op het N. O. den heer J. A. Gijzeis (aftr.) met 17 van de 18 st.; tot onbezoldigd ambtenaar van den Burg. stand den heer G. J. Fros; tot leden der commissie van toezicht op het L. O. de heeren M. L. Kerpesteijn, A. R. König en G. v. d. Putte, allen aftredend. Bij 't voorstel van B. en W. betreffend 't verhoogen van de door de N.V. Zuid- Nederlandsche Radio-distributie Mij aan de gemeente te betalen vergoeding met 1 op 2 per jaar en per aansluiting met ingang van 1 Jan. a.s. en tot het verlengen der vergunning tot 1 Mei 1932, begrijpt de heer RORIJE niet, dat dit voorstel weer op de agenda voor komt. In de vorige vergadering is het aangehouden tot over het weksysteem van de brandweer is beslist. Waar dit laatste niet op de agenda voorkomt, be hoort ook het voorstel inzake de radio distributie te worden aangehouden. De heer SOREL begrijpt, waarom het voorstel is aangehouden. Dit houdt ver band met een vergadering van de V.A. R.A. Spr. hoopt dat nu de beslissing zal vallen. Weth. DE MEIJ ontkent, dat de ver gadering van de V.A.R.A. het motief tot aanhouding was. Er zal met de beslis sing van het weksysteem geruimen tijd heengaan. Vermoedelijk zal de keuze daarbij niet vallen op de radio-distribu tie. Van deze Mij*, is een aanbieding ontvangen voor weksysteem, die 900 zou kosten. Bij de begrooting 1933 is ge rekend op de meerdere ontvangst van de radio-distributie. De gemeente zal straks 1400 per jaar meer ontvangen, j Dit is een factor, die meetelt. De nieu- j we regeling zal 1 Januari ingaan. De heer RORIJE is niet tevreden j over den gang van zaken. Spr. stelt echter voor, dat de concessie slechts voor minstens één jaar wordt verleend. Dan kan de regeling elk jaar (met een termijn van drie maanden) worden op gezegd. De gemeenteraad kan dan ten allen tijde eigen beheer overwegen. De heer ANDRIESSEN is voor het voorstel van B. en W„ aangezien de tijd toch niet gunstig is voor overname in eigen beheer, hoewel spr. daar voor stander van is. De heer VAN'OORSCHOT steunt het voorstel-Rorije. Dit bedrijf is winstge vend en bevat ongekende mogelijkhe den. De heer SOREL wijst op de zeker heid, die de gemeente nu krijgt van de hoogere bijdragen. Dat beteekent een belangrijke som. De heer DE MEIJ is principiëel voor gemeentelijke exploitatie. Maar het is niet raadzaam daarmee nu te beginnen. In de gegeven omstandigheden is het voorstel van B. en W. het beste, omdat het 't resultaat is van langdurige onder handelingen. De meerdere bijdrage is verkregen door de concessie van één op vijf jaar te brengen. De zaak is niet zoo eenvoudig: de P.T.T, verleent de con cessie voor de uitzending en houdt de controle, de gemeente geeft alleen toe stemming voor het spannen der draden over gemeentegrond. Het is vrij zeker, dat de P. T. T. niet bereid zou zijn de concessie van de Radio Distributie Mij. over te dragen aan de gemeente. De heer RORIJE bestrijdt dit laatste. In andere plaatsen is de concessie door de P. T. T. ook aan de gemeente overge dragen. De heer RORIJE blijft bij zijn voorstel om de concessie voor een jaar te ver leenen. De heer VAN OORSCHOT vraagt of er door de gemeente invloed kan wor den uitgeoefend bij de Radiodistributie Mij. in het belang van de aangeslotenen, b.v. meer stations of eventueele verla ging van het tarief? De abonnés zijn meestal menschen met smalle beurzen. Weth. DE MEIJ verdedigt nogmaals het voorstel van B. en W. Het amendement-Rorije om de con cessie slechts voor één jaar te verleenen wordt verworpen met 15 tegen 3 st. (vóór de heeren Rorije, Van Oorschot en Van Hal) Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met de stem van den heer Ro rije tegen. Bij het voorstel tot wijziging van de raadsbesluiten betreffende de zieken- huisverpleging van on- en minvermogen den voor den duur van twee jaren stel len B. en W. nog voor de rechten, voort spruitende uit de wachtgeldverordening ten aanzien van de in vasten dienst zijn de geneeskundigen na hun tijdelijke be noeming te handhaven. Verder stellen zij voor de op arbeids contract werkzame verpleegsters voor ieder dienstjaar één maand salaris te verleenen. De kosten worden geraamd op 1300. De heer VAN HAL acht de toelichting van B. en W. te sober. De minderheid had recht op uitvoerige inlichtingen. De nu gevolgde methode acht spr. niet de juiste. Spr. wijst er op dat het bijna 1 Januari is en vraagt een overgangs ter mijn van drie maanden te bepalen voor opheffing van het Gasthuis. Anders moet het misschien vrij plotseling worden ge sloten. In die drie maanden zouden dan geen nieuwe patiënten meer worden op genomen. De heer HARTS Vraagt of Ged. Staten schriftelijk hebben medegedeeld hun goedkeuring aan het genomen Raadsbe sluit te hechten, behoudens dan den ter mijn van twee jaar. De heer VAN OORSCHOT vraagt of de instrumenten van het Gasthuis zullen worden verkocht. Spr. adviseert daartoe niet over te gaan, omdat de mogelijkheid bestaat dat we na twee jaar weer een gemeentelijk ziekenhuis krijgen. Ook spr. wil graag weten welke bezwaren zijn ge opperd en door wie. De VOORZITTER antwoordt, dat bij onderhandsche informatie bij de dokto ren is gebleken dat er enkele bezwaren waren. De regeling die B. en W. nu voorstel len ten opzichte van de verpleegsters is zeker zeer billijk. Toepassing van het collectief contract ware formeel voldoen de geweest. Een schriftelijke bevestiging van Ged. Staten kunnen B.' en W. niet overleggen Wel is enkele malen geconfereerd met Ged. Staten. Daarbij is mondeling meegedeeld, dat wanneer de termijn van 2 jaar wordt aangenomen, de inspecteur van de Volksgezondheid en Ged. Staten geen bezwaar tegen goedkeuring zullen heb ben. Wat de instrumenten betreft, dat is een zaak voor B, en W. en de regenten Ook de instrumenten zijn aan verande ring onderhevig. Opberging voor twee jaar zou financieel nadeel kunnen be- teekenen. B. en W. zijn bereid in overleg met de medici voor gevallen, waarvoor dit op 1 Januari noodig is, een nadere rege ling te treffen. De heer VAN OORSCHOT zal voor de twee jaar stemmen, maar dit beteekent niet, dat hij voor opheffing van het Gasthuis is. De heer VAN HAL is niet bevredigd met de inlichtingen van B. en W. De noodige gegevens zijn aan den Raad ont houden. De voorliching van B. en W. zijn onvoldoende geweest. Betreffende de overgangstermijn wil spr. ook overleg met de patiënten. Spr. heeft wel bezwaar tegen een termijn van twee jaar. Dan kimnen de ziekenhuizen weer komen met nieuwe eischen. i En dan staat de gemeente zwak, om- I dat het eigen ziekenhuis dan weg is. j De heer ANDRIESSEN ziet de nood zakelijkheid van een termijn van drie maanden niét in. Als bestuurslid van St. Jozef kan spr. meedeelen, dat St. Jozef nooit meer van de gemeente zal vragen dan den kost prijs. De heer RORIJE vindt het schandalig, als de patiënten, ook die na 14 dagen hersteld zullen zijn, met 1 Januari zullen worden overgebracht naar de andere ziekenhuizen. Daartegen protesteert spr. De heer WOLTERING meent, dat we vertrouwen moeten geven aan B. en W. en de medici. De heer VAN SPANNING: heeft Be- thesda geen haast? De heer WOLTERING: we hebben een Raadsbesluit tot opheffing, dat moet uitgevoerd worden. We moeten vertrou wen stellen in B. en W. De heer VAN OORSCHOT: dat heb ik niet De VOORZITTER herhaalt, dat deze zaak regelmatig en natuurlijk zal verloo- pen en dat met de belangen der patiën ten gerekend zal worden. Aan de pa tiënten zal de grootst mogelijke zorg worden besteed. De heer RORIJE: dat spreekt van zelf. De VOORZITTER: waarom vraagt u het dan? Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 12 tegen 6 st. (Tegen de heeren v. Hal, de Meij, van Spanning, Harts, Rorije, König.) De voorstellen ten aanzien van de doktoren en verpleegsters worden z.h.st. aangenomen. Het voorstel inzake de centrale ver warmingsinstallatie voor de Oranjeschool wordt van de agenda afgevoerd. Adres van den Vlissingschen Bestuur- dersbond betreffende het verleenen van uitkeeringen aan werkloozen. De heer VAN SPANNING dankt B. en W. voor hun voorstel, dat een licht straaltje zal werpen in de gezinnen der werkloozen. De heer CALLENFELS zal voor het voorstel stemmen, dat hem sympa thiek is. De heer SOREL merkt op, dat het offer gevraagd wordt onder voor de ge meente zorgvolle omstandigheden. Het geld zal gehaald moeten worden op plaatsen, waar we het liever niet haalden. Spr. zal daarom tegen stem men. y Interruptie: Schande! Ik zou me zoo niet laten gebruiken. Rumoer. De Voorzitter hamert. De heer SOREL spreekt zoo met een bloedend hart. Het is sprekers diepe overtuiging, dat het geld er niet voor is. De heer VAN OORSCHOT heeft met stijgende verontwaardiging naar den heer Sorel geluisterd. De werkloozen zullen wel bitter oordeelen over de hou ding van hun mede-arbeider. Op het Kerstfeest spreekt men van „Vrede op Aarde" en nu zulk een betoog. Interruptie: „In menschen een welbe hagen". De heer VAN SPANNING verklaart, dat als de voorstellen van de zijde van de organisatie van den heer Sorel wa ren aangenomen, het de gemeente een ton meer gekost zou hebben. Spr. dringt op aanneming van het voorstel aan. Interruptie van de tribune. De VOORZITTER dreigt met ontrui ming. De heer ANDRIESSEN zegt dat de R. K .fractie zal stemmen voor het voor stel van B. en W. De VOORZITTER zegt, dat hij het lid van B. en W. is, dat tegen het voorstel is, en wel om financieele en billijkheids redenen. De .-zorg van B. en W. gaat over het lenigen van den nood. En wat Vlis singen doet kan de vergelijking met alle andere gemeenten doorstaan. We doen wat we doen kunnen. Daarom waar schuwt spr. tegen het voorstel. Het is bekend, hoe het met de financiën der gemeente staat. Dit noodzaakt spr. den Raad aanneming van het voorstel te ont raden. Er zijn reeds door enkele organi saties maatregelen genomen om hare le den met een Kerstgave te verblijden. De moeilijkheden voor de gemeente kunnen nog een geruimen tijd duren. We moeten de begrooting niet door allerlei voorstellen in de war sturen. Met groote moeite is het gelukt de be grooting voor 1933 sluitend te krijgen, mits er niets bijzonders gebeurt. Laten we nu niet beginnen nu al te gaan putten uit den kleinen post voor onvoorzien voor 1933 12.000). We moeten reeds 3 pet. gaan korten op de salarissen van het gemeenteper- soneel. De Kerstgave zal ongeveer de helft kosten van wat de salariskorting opbrengt. ,De Minister zegt wel, dat de kerstgave gegeven kan worden, maar de Raad moet het uitmaken of het kèn. Er zit ook iets onbillijks in. Een zekere groep zal de kerstgave krijgen en een andere groep, die het ook hard noodig heeft, krijgt ze niet. Weth. DE MEIJ verdedigt het stand punt van de meerderheid van B. en W. Ook spr. gevoelt de financieele verant woordelijkheid voor de gemeente. Spr. meent, dat de gevraagde kerstgave voor de gemeente mogelijk is. Ze zal ongeveer 3000 in totaal kosten, waarvan de ge Sloan's is het beroemde, snel werkende liniment Het middel, dat doordringt zonder inwrijven. Brengt verbazende verlichting. Indien U lijdt aan rheumatiek in de gewrichten of spieren, schaf U dan onverwijld een flacon Sloan's Liniment Millioenen hebben het met succes gebruikt bij Rheomatiek, Lende jicht, Ischias, Verkond» heden op de Borst, Verstol» langen, Kneuzingen. (lngez, Med.) meente 1500 zal hebben te betalen.. De post onvoorzien is nog 13000 groot. Ook staat het vast, dat 1932 niet zal sluiten met een tekort, maar met een batig saldo, dat, naar spr. meent, niet zal tegenvallen. Middelburg en Goes hebben reeds een kerstgave gegeven. Laat Vlisisngen het nu ook doen. De achterstand is voor de werkloozen reeds groot. Spr. begrijpt het Christelijk standpunt niet. Kerstfeest is voor de Christenen een hoogtijdag. Laten we de werkloozen eens een extratje geven. Ook spr. betoogt, dat, wat de Chr. vakbeweging van den Minister wilde in zake de uitkeering, van de publieke kas sen zwaardere eischen zou gesteld heb ben. De moderne en R. K. bonden wil den dat echter niet. Spr. verdedigt ook den brandstoffen- toeslag van 1 per week voor de kas- trekkende werkloozen. Ook dit acht spr. financieel mogelijk. Maar in dien de Mi nister neen zegt, kunnen we het niet doen. Waar een wil is, is een weg. Spr. er kent, dat de post onvoorzien voor 1933 niet groot is, maar de noodzakelijkheid van het voorstel is zóó groot, dat spr. over de bezwaren heenstapt. De VOORZITTER handhaaft zijn standpunt. Spr. is als wethouder van so ciale zaken goed op de hoogte van den toestand in de gezinnen. De heer De Meij heeft gesproken over het Christelijk standpunt, die zeker ook aan den heer De Meij bekend is. Ook van Christelijke zijde wil men graag op Kerstdag een extraatje geven. De Chr. Besturenbond doet dat ook aan zijn werklooze leden. Spr. houdt vol, dat de toestand voor 1933 niet gunstig is. Het batig saldo over 1932 is, als het er is, niet zoo groot als gewoonlijk. Dit heeft weer zijn in vloed voor de komende jaren. Het is altijd gemakkelijker iets te vra- gen dan te weigeren. Maar we moeten j rekenen met de draagkracht van Vlissin- f gen. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. wordt aangenomen met 14 tegen 4 stemmen. (Tegen de heeren Sorel, Woltering, Ma rijs en Laernoes). Grondverkoop. Bij het voorstel om enkele nieuwe straten namen te geven vraagt de heer VAN HAL inlichtingen over die namen. De VOORZITTER verstrekt die. Het betreft hier personen uit de historie van Vlissingen. Dit en ook de overige vroegere ver melde voorstellen worden z.h.s. aan genomen. De rondvraag leverde niets op. Sluiting te vier uur. Tot leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Oostburg zijn bij de j.l. Woensdag gehouden stem- mintf herbenoemd de heeren W. P. Haaij- man, Iz. de Hullu Iz. Iz. J. Nortier en L. C. Versprille, en benoemd de heeren I. J. van Houte Iz. en J. van der Worp. In den ouderdom van 56 jaar is te Apeldoorn overleden ds. C. Th. Schar- ten, em. predikant van de Evang. Luth. Kerk. 9 Februari 1890 deed hij zijn in trede te Medemblik. Hier ging hij over tot de Evang. Luthersche Kerk. Hij was daarop predikant te Tiel,Weesp en Does burg, welke laatste gemeente in 1925 werd gecombineerd met die te Apel doorn, waar ds. Scharten sedert 1928 woonde. De overledene maakte o.m. deel uit van de Algem. Synode der Evang. Luthersche Kerk en van de synodale commissie dier kerk. Ger. Gem. Ds. M. Heikoop te Utrecht heeft be dankt voor het beroep naar 's-Gra- venpolder. Arrond.-Rechtbank te Middelburg, In de zitting van Vrijdag werden de volgende vonnissen uitgesproken: ontucht: A. v. d. V., 20 jaar, arbei der Koewacht, ged., 2 maanden gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest en in vrijheidsstelling; het veroorzaken van lichamelijk let sel door schuld: J. B. K„ 26 jaar, ma troos te Vlissingen, 25 of 10 d. h.; overtreding Leerplichtwet: P. J. v. d. Z„ 49 jaar, landbouwer te Colijnsplaat, bevestiging van het vonnis van den kan tonrechter 10 of 10 d. h.; '-vischstrooperij (mosselzaad steken): Th. P., 41 jaar, visscher Nieuw-Namen, 1 maand gev. voorw., proeftijd 2 jaar; lo. W. O. Azn., 55 jaar, 2o. C. O. Wz„ 22 jaar, beiden schippers te Zierikzee, vernietiging vonnis van den kantonrech ter, vrijspraak; id.: J. S„ 26 jaar, J. H„ 48 jaar, D. D„ 54 jaar, schippers te Graauw, ieder 14 dagen gev., voorw. proeftijd 2 jaar; id.J, S. voorn., J. H. voorn, en P. A. v. H„ 29 jaar, schipper, allen te Graauw, 14 d. gev. voorw., proeftijd 2 jaar; id.: C. L. B. Fr.z., 41 jaar, visscher, Clinge, P. E. P. Cz„ 38 jaar, visscher, Clinge, Th. H, P. Cz„ 39 jaar, visscher, Clinge, Fr. de K„ 60 jaar, visscher, Clin ge, P. F. S. Adrz., 30 jaar, visscher Graauw, ieder 14 d. gev. voorw,, proef tijd 2 jaar; loopen over een anders land: P. F. v. S., 33 jaar, werkman, Stoppeldijk, vrij spraak; overtreding Motor- en Rijwielwet: M. P., 20 jaar, winkelbediende Vlissingen, nadere opgave nietig verklaard; overtreding Drankwet: H. C, M„ 49 jaar, herbergier Terneuzen, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, 10 of 5 d. h.; P. v. D., 54 jaar, herber gier, Terneuzen, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter 10 of 5 d. h.; A. J. de J., 56 jaar, herbergier Terneuzen, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter f 10 of 5 d. h. De geheime Twentsche zenders. Voor de tweede maal in enkele maan den heeft voor den kantonrechter te Al melo terecht gestaan de electricien C. D„ te Almelo, die er van verdacht wordt den omroeper te zijn van de combinatie der geheime Twentsche zenders, welke reeds geruimen tijd in diverse plaatsen uitzendingen organiseert. In Oct. j.l. werd D. veroordeeld tot 50 boete of 25 ^-"ïen hechtenis, wegens het gebrui ken van een radio-installatie zonder vergunning van den minister van water staat, terwiil de inbeslaggenomen instal latie verbeurd werd verklaard. In de jongste zaak moest het O. M„ hoewel het als zijn overtuiging uitsprak, dat D. wederom had gefungeerd als ge heime omroeper, vrijspraak eischen, daar de vervolging slechts was-ingesteld naar aanleiding van een verklaring van een rechercheur die D's stem had „her kend". De Kantonrechter, uitspraak doende, sprak hem conform den eisch vrij. Te gen het eerstgenoemde vonnis had D. hooger beroep aanöeteekend. APOTHEKEN. Zonda g en de nachten der vol geniet week is te Middelburg geopend de apo theek van mevr. C. H. DekkerKoers fa. wed. A. A. Nonhebei en Zonen, Lan^: Delft. EEN ROTTERDAMSCHE VROUW GEDOOD. Het Brusselsche „Laatste Nieuws" maakt melding van een dra- ma, dat zich in St. Gillis bij Brussel heeft afgespeeld en waarbij een 29-jarige, uit Rotterdam afkomstige vrouw als slachtofer is gevallen. Haar man, de 37-jarige Ouverleauz leefde van de vrouw gescheiden, omdat hij geen vaste verdiensten had en het geen hij verdiende in kroegen opmaakte de vrouw zelf verdiende voor zich en haar oude moeder hef brood als werk vrouw. Al verscheidene malen had de man weer gepoogd de samenleving te te hervatten en eenige keeren waren zij ook samen op reis geweest, bij welke gelegenheid de man telkens een moord aanslag op zijn vrouw pleegde, zonder haar echter te raken. Dinsdag, toen het paar weer samen uit geweest was, verzocht de man bij te rugkomst in St, Gillis de samenleving te hervatten. Toen de jonge vrouw op nieuw weigerde, trok Ouverleaux zijn revolver en loste twee schoten op de vrouw, die in het hoofd werd getroffen en dood neerviel. De dader is in Dilbeek gearresteerd. TWEE BRANDEN TE ROTTER DAM. De Rotterdamsche vrijwillige brandweer heeft Donderdagavond weer eens druk werk gehad. Eerst voor een brand, welke was uitgebroken op den zolder van een pand aan de Verlaat- straat, waar is gevestigd een lijsten- fabriek Al vrij spoedig was het dak doorgebrand en sloegen de vlammen naar buiten. De zolder is geheel uitge brand. Opnieuw moest middelalarm worden

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6