GRIEP VIRGINIA BINNENLAND. ais ZEELAND, fWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MiDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 17 DECEMBER 1932. No. 298. LRS- Llma- Inter- lange lift F )ND. aat- rt it o t >er. WAT HET RIJK TOT NU TOE VOOR DEN LANDBOUW DEED. „DERWENT", ALIAS THORNTON... Mijn vaste overtuiging Geen zuiverder en beter smakende sigaret dan deze kan gefabriceerd worden. Daarom eisch CHIEF WHIP— 't is bovendien de beste voor Uw gezondheid! Ook met kurk mondstuk MIDDELBURG. ZEEUWSCH-VLAAMDEREN W.B alle rting. Iddel- CT. I cent, pt po- ïaast Kip- I tam- 1 Ver zoeke L. Iwaar lek a _eriks, |Mid- paaa de lonen ider- (■king Ingen rouw 145, voor even 326, da® I 8.- Een overzicht van de maat regelen, die door het Rij' getroffen werden in verban< met de crisis in Land- en tuinbouw. (Van onzen specialen verslaggever.) Zelfs als men beroepshalve uit de krant wat meer onthouden moet dan zij, die hem als „lezer" lezen, gebeurt het meermalen, dat men op een gege ven oogenblik verward is geraakt in de hoeveelheid van feiten, en dat men van kwesties en maatregelen, die voor eem groot deel der samenleving zeer belangd rijk zijn, niet al te veel meer weet. Hoe moet het dan den lezer wel vergaan, b.v. bij tal van door de regeering in den laatsten tijd ten doop gehouden instel iirigen, waarmede hij niet direct uit staande heeft, bij het vrij ingewikkek apparaat met behulp waarvan getracht wordt den vaderlandschen land- en tuinbouw op de been te houden. Ook buiten onze grootste steden za' menigeen van de crisis-zuivelwet, van de varken-centrale en van andere be wijzen van steun aan de bewoners vein het platte land niet veel meer dan de benamingen kennen, en daarom leek het ons aanbevelingswaard in kort bestek een overzicht te geven van de maatre gelen, die door het rijk in de laatste jaren getroffen werden in verband met de crisis in land- en tuinbouw. We had den daartoe ter bevoegder plaatse in Den Haag een onderhoud, waaraan hier het volgende wordt ontleend, „De maatregelen door het Rijk ten behoeve van land- en tuinbouw ge troffen, zou men kunnen onderscheiden in maatregelen tot bescherming van de binnenlandsche markt, maatregelen tot verlaging van de productie-kosten voor den producent maatregelen tot het ver strekken van credieten, maatregelen tot het verleenen van prijsgaranties en van toeslagen, en maatregelen tot va lorisatie der producten. Ter bescherming van de binnenlandsche markt, mogelijk gemaakt door de' crisis-invoerwet 1931, ontstond 23 Januari 1932 het Koninklijk Besluit, dat voor de periode van 16 Ja nuari tot 16 April den invoer uit ieder land van versch of gekoeld rund- en kalfsvleesch beperkte tot 60 pCt. van den gemiddelden invoer over 1928, 1929 en 1930, terwijl een ander K. B. den on- beperkten invoer van bevroren vleesch regelde. Deze bescherming was noodig, omdat de import van vleesch in 1930 vooral door toedoen van Denemarken, plots met circa 11 millioen kg was toe genomen. 18 April 1932 werd overge ^aan tot contingenteering van de boter, welke maatregel voortvloeide uit de cri sis-zuivelwet. Een maatregel om tot verlaging van land- en tuinbouwproducten te geraken is de instelling van de crisis-pachtwet het z.g. wetje Ebels, met behulp waar van de over zijn, vóór 1 Januari 1932 aangegane pacht, niet-tevreden pachter zich tot den kantonrechter kan wenden om geheel of gedeeltelijk van betaling te worden vrijgesteld. Ook door ver strekken van credieten heeft het rijk willen helpen. In 1930 werd voor credie ten aan de landbouwers in de veenko lonie 41/, millioen gulden beschikbaar gesteld, en in 1931 en 1932 telkens 7 ton voor rentelooze credieten aan tuin bouwers in West-Friesland. Een andere wijze van steunverleening, tot doel hebbende de productie gaande te houden is gevormd door het verleenen van prijsgaranties uit 's Rijks Kas. Daar-, voor zijn in aanmerking gekomen, de suikerbietenteelt, de tuinbouw en de kippenhouderij. In 1931 werd aan de suikerfabrieken garantie verleend tot 'n bedrag, overeenkomend met ten hoogste door Herman Antonsen. -23). Een ongeluk ligt in een klein hoek je, zei Ia Foneuse glimlachend; zou het niet beter zijn, dat we dien revolver uit uw zak haalden? En vlug op hem toe loopend, trok ze het wapen uit zijn zak. Wat een onzin mopperde Derwent. Dat ding is toch voor mijn vijanden be doeld, niet voor mijn vrienden? Hij liet zich in zijn bureaustoel vallen, die achter de tafel stond. Als u het met alle geweld zoo tra gisch wilt opvatten, mij goed, zei hij. Maar ik wou dan toch wel graag vra gen, wat het doel van uw komst is. Ze keerde zich van hem af en gaf Thornton een wenk, zeggend; Als u mis schien zoo goed wilt zijn bij de telefoon te blijven, dan zijn we op alle gebeurte nissen voorbereid. Dan ging ze tegenover Derwent aan tafel zitten en keek hem glimlachend aan. Ik ben bang, zei ze, dat dit zaakje tragischer voor u dan voor ons zal af- loopen. In de eerste plaats moet ik uw opvatting van zooeven recht zetten. Ik ben niet bevriend met u en ben het nooit geweest. Ik ben nog altijd de dochter 4.50 per 1000 kg garantiebieten. Onder zoodanigen toeslag te geven op den garantiebieten werden begrepen een melkprijs, dat daardoor een prijs kan hoeveelheid bieten, overeenkomend met worden bereikt, die zooveel mogelijk de 80 pet. van de gemiddelde productie in productie-kosten nabij komt. De crisis- het binnenland over de jaren 1928 tot en varkenswet heeft een stabilisatie-fonds met 1930. De garantie-prijs werd ver- j in het leven geroepen. In dit fonds wordt laagd met de helft van hetgeen de ge- het bedrag gestort, dat bij iederen slach- zamenlijke opbrengst van pulp eene me-ter van een varken volgens de wet Iasse de som van 4.per 1000 wordt geheven. Het fonds houdt, mede kg bieten te boven gaat en ver- dank zij het feit; dat de geheele handel volgens in verband met den suikerprijs j in varkens en in varkensvleesch gecen- J een schaal, loopende van 8.56 tot traliseerd is in de Nederlandsche var- 12.36. Daar deze regeling tot gevolg kenscentrale, de groote verschillen, die had, dat nog geen 60 pet. van de gemid- j het prijsverhoogen van het varkens- delde land-oppervlakte met bieten werd vleesch destijds vertoonde, tegen." bezaaid, is zij voor 1932 belangrijk ver- Tot zoover in het kort een overzicht beterd. van de maatregelen, die het Rijk tot nu Voor de telers van fruit en warmoeze- toe nam ten behoeve van land- en tuin- rij-gewassen is onlangs 5 millioen geno- bouw. j teerd. Met behulp hiervan zal dit jaar aan erkende veilingen van rijkswege garantie worden verleend tot een bedrag van, dat overeenkomt met het verschil tusschen een opbrengst berekend naar j een richtprijs en het totaal eener bere- 1 kende werkelijke opbrengst van garan- DE BEZUINIGINGEN OP ONDERWIJS. tie-producten. Ook de kippenhouderij heeft een ga rantie-regeling gehad om bij het opslaan Blijkens de Memorie van Antwoord, uitgebracht op het V. V. der Tweede Ka- - - - - mcr over de onderwijsbegrooting, ont- van eieren m 1932 tegemoet te komen. (eenen wij dat den minister een goed Aan een lichaam ontstaan uit bij de Ned. middel tot beperking van het aantal stu- federatie van vereenigingen van be- j denten, zonder dat ten aanzien van ve- drijfs-pluimveehouders aangesloten ver- j ieil) die dan uitgesloten zouden worden koopinstellingen op coöperatieven - grondslag werd garantie verleend tot een bedrag van ten hoogste 3.45 per 100 in koelhuizen opgeslagen eieren, hetgeen voorkomen heeft, dat in het wilde weg werd opgeslagen. Wat het verleenen van toeslagen uit de schat kist betreft, hiervan hebben geprofiteerd de vlasteelt en de aardappelmeel-in dustrie. Voor de eefste werd in 1932 een bedrag van 960.000 uitgetrokken. De toeslag voor het aardappelmeel in 1932 diende om de boeren een steunuit- keering te geven van 30 ct. p^r H.L. van den oogst 1931 ter vermaling geleverde gebruiksaardappelen. Tenslotte zijn er dan nog de maatre gelen, getroffen om de productie-kosten minstens goed te maken. Deze maatre gelen neergelegd in de tarwe-wet, de crisis-zuivelwet en de crisis-varkenswet sturen aan op een zekeren richtprijs voor tarwe, meel en varkensvleesch. De richtprijs voor de tarwe wordt be reikt door alle inheemsche tarwe door de boeren te laten leveren aan de tarwe- organisaties, die de tarwe voor een be paalden prijs weer verkoopen aan de verwerker en verbruiker van meel en bloem, die bij de wet gehouden zijn 25 pet. meel of bloem van inheemsche tar we te mengen in het te gebruiken tarwe meel of in de tarwebloem. Bij de crisis-zuivelwet en de crisis- varkenswet wordt anders te werk ge gaan. Daar worden n.l. accijnzen gehe ven. Bepaalde zuivelproducten moeten voorzien zijn van merken, die gekocht worden bij de crisis-zuivelcentrale, wel ke instelling de aldus verkregen gelden gebruikt om den melkveehouders een zuivert Siroop Famel Uw luchtwegen, doet hoest bedaren, maakt het slijm los! Prijs fl/2.50 p. flacon. Vraag het oordeel van Üw dokter! Agen|: Fa. B. Mein- - dersma - Den Haag. (lngez. Med.] van den man, die door u werd geruïneerd en wiens dood aan u te wijten is. Ik ben niet zoo onwetend van alles wat er ge beurd is, als u hebt willen gelooven. Derwent begon haidop te lachen, maar zijn stem klonk heesch, toen hij vroeg; En met die wetenschap hebt u toe gang in mijn huis weten te krijgen? Ja! Het onomwonden antwoord overblufte hem blijkbaar en hij begon zenuwachtig met zijn horlogeketting te spelen. Ik kan me vergissen, vervolgde ze, maar ik ben er van overtuigd, dat u, als u Devereux en van Rouse in den steek zoudt hebben gelaten en uw vrouw en kind onverzorgd achtergelaten hadt en werkelijk morgen met de Alaska naar Amerika of misschien met een motor boot ergens naar Frankrijk waart gegaan in het kort, als u veilig en wel met die twee koffers daar in den hoek er tusschen uit waart gegaan, dat dan met tertijd Met een vloek sprong Derwent over eind. Hij had een zware presse-papier opgepakt. Maar Thornton was hem te vlug af en met een smak wierp hij hem op zijn stoel terug. Nu wordt u tragisch! spotte la Foneuse koeltjes! Het is ook al te erg om iemand zulke dingen aan te wrijven, zei hij flauwtjes, trachtend zijn houding te red- Aft DATH een onbillijkheid wordt begaan, niet be kend is. Het instellen van een speciaal toela tingsexamen ,tot de universiteit, af te leggen na het met gunstig gevolg afge legd eindexamen gymnasium of hoogere burgerschool, een denkbeeld in het V. V. naar voren gebracht, zou een selectie te weeg brengen, welke niet aan haar doel ten volle zou kunnen beantwoorden. j Of er rijks H. B. S.-en kunnen worden opgeheven en, zoo ja, welke, zal de mi nister nagaan. Daarbij zal niet uitslui tend zijn te Ietten op het getal leerlingen der scholen, doch ook op de grootte van den kring, waaruit de naburige scholen haar leerlingen zullen moeten betrekken. Het stichten van nieuwe gebouwen voor scholen voor voorbereidend hooger was. Na in optocht bij fakkellicht, musi- en middelbaar onderwijs wordt onder de ceerende door de gemeente te zijn ge- bestaande omstandigheden als regel trokken, werd de jubilaris door een achterwege gelaten. groot aantal contribueerende leden, oud- Het algemeen terugbrengen van be- muzikanten, oud-bestuursleden en wer- staande driejarige tot tweejarige am- kende leden in de feestelijk versierde bachtsscholen ligt niet in de bedoeling zaal met zijn jubileum geluk gewenscht. van den minister. j In een toespraak, die de heer L. Haver- Op het zeevaartkundig on- land, als voorzitter hield, werd er aan der wijs moet, evenals op al het an- herinnerd, hoe de heer Dobbelaere, die dere nijverheidsonderwijs, worden be- zijn vader den heer Aug. Dobbelaere, z u i n i g d. die van 9 Oct. tot 4 Mei 1907 als direc- CHIEF WHIP L&NQON (lngez. Med.) teur fungeerde, opvolgde, evenals deze met hart en ziel en vol ijver voor de -De burgemeester van A m s t e r- vereeniging is werkzaam geweest, en dam, dr. W. de Vlugt, wordt a.s. Maan- ,deze, toJ7 §roote prestaties heeft ge dag zestig jaar. i bracht. Namens de vereeniging bood de voorzitter den jubilaris een oorkonde In de Hudsonstraat te Amster-j aan, uit waardeering voor zijn trouwe a a m-W est, waar een ;aantal gezin- plichtsvervulling en uit vriendschap, nen in huurstaking is, zijn Donderdag- zooals het opschrift eindigt. morgen vier gezinnen door den deur- i XT - J Namens het bestuur en de werkende waarder uit hun woningen gezet. Voor rekening van de gemeente heeft de Vereeniging „Kindervoeding" aan 240 kinderen uit 110 gezinnen klee- rers verstrekt. Jubileum Ad, Dobbelaere. AARDENBURG. Donderdagavond werd in het vereenigingslokaal der Kon. muzieksociëteit „Aardenburgsche Fan faren" op feestelijke wijze het feit her dacht, dat de directeur de heer Ad. Dobbelaere, gedurende 25 jaren als di rigent aan de vereeniging verbonden den. Mijn concurrenten hebben u na tuurlijk opgestookt en u hebt maar een al te goeden bondgenoot in mijn neef daar! Deze heer is uw neef niet! Uw on gelukkige neef is doodgebleven in den mailtrein naar Londen en deze heer vond het beter om zich voor een tijdje voor uw neef uit te geven. En u zult zijn redenen meer dan genoeg begrijpen en billijken, als ik u zeg, dat hij mijnheer Henry Thornton is, dien u door uw i handlanger Devereux in de gevangenis j gebracht hebt. terwijl hij onschuldig was! Derwent kon eerst geen woord uit brengen. Hij staarde Thornton sprake- loos aan en bevochtigde angstig zijn droge lippen. En opeens kneep hij de oogen half dicht en had moeite een val- schen glimlach te onderdrukken. Hij klemde zich als een drenkeling aan een stroohalm vast. i Dat is een bijzonder belangwek kende mededeeling, zei hij droogweg. Ik wil die gaarne voetstoots aannemen. Dat maakt de zaak des te gemak kelijker, zei ze snel. 'Maar ik heb lie ver niet, dat u een verkeerde gevolg trekking maakt. Daarom zou ik graag hooren, waarom u dat zoo maar ineens wilt aannemen? Alleen een gek zou de rol van een ontslagen gevangene op zich willen ne men, vooral niet, als die wegens heel leden werden den jubilaris nog aange boden een lederen portefeuille, een dito sigarenkoker en een Swan vulpenhou der. Een groot aantal felicitaties van zus- tervereenigingen, oud-bestuursleden, oud-werkende leden, en een groot aan tal 'belangstellenden, uit alle streken van ons land, werd voorgelezen. Achtereenvolgens spraken nog de heer De Brauwer als oud-voorzitter, en ae heer C. M. v. d. Broecke als oud bestuurslid, waarna de heer Dobbe laere, zichtbaar aangedaan, bedankte voor de hem gebrachte hulde. Tenslotte dankte de voorzitter allen die aan deze hulde hebben mede gewerkt, waarbij hij tevens allen op wekte er aan mede te werken, om meer belangstelling te wekken voor de open bare concerten, waarbij die belangstel ling steeds zeer gering is, terwijl hij te vens de ouders opwekte, hun jongens bijzondere omstandigheden van moord kon worden verdacht. Ik wil niet onnoo- dig achterdochtig zijn, maar bet komt me toch wel voor, dat de politie den dood van mijn neef dan wel eens nader mocht onderzoeken, vindt u ook niet? Zoudt u mijnbeer Thornton weer in de gevangenis willen brengen? Ik zou kunnen antwoorden, dat deze man, hoe hij heet komt er niets op aan, zich tot mijn vijand gemaakt heeft; maar ook al was hij mijn grootste vriend dan zou de rechtvaardigheid nog ei- schen, dat, wat ik zooeven gehoord heb, door mij aan de politie werd meege deeld. Zullen we dan opbellen en. onzen vriend Sanders vragen, hier te komen? Als we dat doen, dan zult u denkelijk uw voorgenomen vlureisje naar 't vasteland een poosje moeten uitstellen. Zullen we opbellen? Derwent sloeg de oogen neer. Hij keek hulpeloos naar alle kanten rond als een wild dier in een klem. Dan haalde hij met gemaakte onverschilligheid de schouders op. Kunt u me een dergelijke reden op geven, waarom we de politie niet zou den roepen? Ze knikte vriendelijk en begon op haar vingers te tellen. Ten eersteal uw plannen zou den in de war gebracht worden; de po litie zou er wel voor zorgen, dat er van aan te sporen, als werkend lid toe te treden, en zoo het gezelschap te doen bloeien. AARDENBURG. In de Maandag 12 dezer gehouden geheime raadsverg Mid- ring, werd na ailoop in liet openbaar besloten, om de directeurs en de sto- kerswoning van de gasfabriek! te track- ten te verkoopen en den grond in erf pacht uit te geven. CADZAND. De plaatselijke afdeeling van het Groene Kruis hield Donderdag avond j.l. haar gewone jaarvergadering. Uit de rekening van den penning meester bleek, dat werd ontvangen 1052, uitgegeven 659, zoodat een goed slot van 392 aanwezig is, (de dienst opende met een goed slot van 301 van 1931). Van de gemeente werd 250, van de Diaconie der Ned. Herv. Gem, 50 subsidie ontvangen; aan de vereeniging voor wijkverpleging werd evenals vorige jaren een bijdrage van 575 verleend. Volgens het verslag van den secretaris telt de afdeeling 208 leden, die geza menlijk 447,50 contributie opbrachten. De goederen in het magazijn werden door aankoop van eenige artikelen, als ijszakken, ruggesteun en kamerscherm aangevuld. Tot magazijn-meester-bode werd op nieuw benoemd de heer A. Aalbregtse op een salaris respectievelijk van 45 en 5. Bij acclamatie werden de heeren J. Becu en D. van Houte, die aan de beurt van aftreding waren, als bestuursleden herbenoemd, laatste is penningmeester, eerste secretaris der afdeeling. uw voorgenomen zeereisje niets kwam, Hoe lang zou het dan nog kunnen du ren, voordat de slag, dien u hoopt te ontkomen, valt en uzelf dan meetreft? Vervolgens zou uw mededeeling volko men overbodig zijn, omdat Sanders al geheel van de zaak op de hoogte is Derwent en Thornton staarden haar beiden ongeloovig aan. U kunt u er zelf van overtuigen mijnheer Thornton, zei ze met een be slist knikje. Wilt u misschien zoo goed zijn, het toestel daar bij uw vriend neer te zetten.? Thornton deed wat ze vroeg, maar zijn hand beefde, toen hij het toestel op nam. Derwent keek de vrouw tegenover hem woedend aan. Was ze alleen met hem geweest, dan zou hij haar zeker ver moord hebben. Ze zag het zoo dui delijk in zijn blik, dat ze er van schrok. Ik zal hieraan "denken, zei ze, zoo bedaard ze maar kon, wanneer u om genade zult beginnen te vragen. Hij liet zich in zijn stoel terugvallen en trok aan zijn boord, alsof die hem knelde. Toe, zeg maar op, waar het heen moet, snauwde hij woedend. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5