m KUNST El WETENSCHAP. mM. I Voor kleine tuinen. KERKNIEUWS. BUITENLAND. RECHTZAKEN. FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. DRAI5ftlAvAisVALKEIiBURG'5-' A ••iLEVERTRAATI NIEUWJAARSWENSCHEN. NIEUWJAARSWENSCHEN. ^NAAMLIJST Uk Zelfvoorziening. Het veel gelezen Belgische land bouwblad „De Koornbloem" schrijft: Er is groot gevaar verbonden aan de eenzijdige inrichting der landbouwvoort- brengst met het oog op den uitvoer naar het buitenland. Wanneer er storingen voorkomen in het internationaal ruilver keer zooals wij er thans beleven, doet zich de crisis spoedig gevoelen in al ha re scherpte. Maatregelen getroffen door de Open bare Besturen binnen 's lands grenzen kunnen dan maar weinig hulp bieden, omdat de oorzaken van het kwaad bui ten hun bereik vallen, daar zij een inter nationaal karakter hebben. In tijden van economische depressie blijken de variatie van de landbouw- voorbrengst en hare inrichting in hoofd rang volgens de behoeften der inland- sche markt, kostbare factoren tot ver hooging der weerstandskracht van den landbouw aan de moeilijkheden, voor zooverre de Openbare Besturen de ge paste maatregelen treffen tegen over tollige en oneerlijke vreemde concurren tie. Ten allen tijde blijft het overigens een veiligheidsmaatregel vooreerst voort te brengen voor de inlandsche markt die een zekere markt is en enkel in onderge schikte orde te produceeren voor de vreemde markten die door onvoorziene oorzaken kunnen wegvallen. Geldt het bovenstaande niet evenzeer voor ons land? Iepenziekte. In Keulen zijn duizenden iepen ge veld, die leden aan de iepenziekte. Men gelooft dat alle iepen ten offer zullen vallen aan de ziekte, waartegen men zonder resultaat alle mogelijke afweer middelen heeft aangewend. Onze financieele deskundige schrijft ons uit Amsterdam d.d. gister: De gunstiger economische ontwikke ling, te zamen met de kalmere politieke verhoudingen na de vorming van het nieuwe Duitsche Kabinet, hebben tot een vaste stemming op de Berlijnsche beurs geleid. Het indexcijfer van de Ber lijnsche beurs, samengesteld uit het koersverloop van de belangrijkste Duit sche aandeelen (waarbij eind 1927 op 100 is aangenomen) is van 23.9 op 8 Oc tober j.l. gestegen tot 28.1 in de eerste week van deze maand. In de afgeloopen week heeft ook de Berlijnsche beurs natuurlijk te lijden gehad van den in vloed der algemeene politieke factoren. De koersen van in het buitenland ge- emitteerde Duitsche leeningen hebben echter een opmerkelijken weerstand aan den da g gelegd, na de aanvankelijke stijging, die zij in den jongsten»-tijd te zien hadden gegeven. De op de Amsterdamsche beurs ge noteerde 7 pet, Duitsche dollarleenin- gen, die op 26 November gemiddeldx 60.2 pet. noteerden, konden op 10 Dec. een koers van 62 pet. bereiken; de 6% pet. dollarleeningen stegen in denzelfden tijd van 44 tot 47.5 pet. Vergeleken met den laagsten stand, die in Mei j.l, werd be reikt, van resp. 27.9 pet. en 22 pet., is de verbetering wel zeer opmerkelijk. Ook in de afgeloopen week is de stem ming voor Duitsche obligatiën, te Am sterdam zoowel als te New-York gun stig gebleven, Binnenlandsche beleggingswaarden hebben zich eveneens goed in koers kunnen handhaven. De weifelende stem ming, die de obligatiemarkt enkele we ken geleden in verband met de daling van het Pond Sterling aan den dag had gelegd, heeft reeds weder voor meer vertrouwen plaats gemaakt. Dit komt o.a. tot uiting in het goede resultaat van de jongste nieuwe uitgiften, waaronder de nieuwe 5 pet. leening der gemeente Amsterdam van 5 millioen, die a 97% pet. en een 4 pet. leening der gemeen te Nijmegen van 114 millioen, die a 99 pet. werd aangeboden en die beide aanzienlijk overteekend werden. Voor het eerst dus nog vóór de uit gifte van de nieuwe Staatsleening, die vermoedelijk ook wel 4 pet, rente zal dragen, heeft het 4 pet. rentetype weer zijn intrede op de Nederlandsche markt gedaan, doordien de Provincie Utrecht 1.268.000 4 pet. obligatiën heeft aan geboden tot den koers van 99% pet. Het goede aanzien, waarin het crediet van cleze provincie zich verheugt, is er natuurlijk de oorzaak van, dat zij een beroep op de markt kan doen tot zulke gunstige voorwaarden, die wel schril af steken bij die, waartegen de Nederland sche hoofdstad genoopt is, haar kapitaal behoeften te dekken. Op de Amsterdamsche aandeelenmarkt ■is de toestand weinig veranderd; aanvan kelijk was de stemming wel iets beter, en konden de meeste noteeringen wat oploopen, maar later werkten de politie ke factoren ontstemmend, wat vooral in de nieuwe inkrimping van den handel tot uiting kwam. Tenslotte trad echter weer een licht herstel in. Suikeraandeelen zijn slechts weinig be ïnvloed door de publicatie van het ont werp van de ordonnantie inzake de maat regelen, die de Indische regeering ten aanzien van de suikercultuur zal nemen. Zooals reeds bekend, vormt de kern van de regeling de instelling van een Ver koopcentrale, de Nivas, aan welke de uitsluitende verkoop van het product zal worden opgedragen, waarbij gedelegeer den van j,de regeering toezicht zullen uitoefenen. In de Memorie van Toelichting heeft de regeering opgemerkt, dat haar in grijpen bedoeld is als een tijdelijke cri sismaatregel, niets meer, maar ook niets minder beoogend dan het keeren der ge volgen, die van een uiteenvallen van de tegenwoordige vrijwillige verkoop centrale, de Visp, worden gevreesd. Juist tegen het systeem van verkoop-in één hand zijn echter heel wat bezwaren in te brengen, welke slechts zeer ten deele kunnen worden ondervangen door de in het ontwerp vervatte bepalingen inzake de samenstelling van het bestuur en de benoeming van een uit twee per sonen bestaand verkoop-directorium, waarvan één in Nederland en één in Soerabaja verblijf zal houden. Tot het laatste toe heeft een min derheid der producenten zich verzet te gen den dwang, die aan alle producen ten van regeeringswege wordt opge legd door het verkoopmonopolie, daar aan de suikerproducenten het vrije be schikkingsrecht over de door hen zelf geproduceerde suiker wordt ontnomen. Dit blijft een anomalie, zelfs wanneer men vooropstelt, dat de door de oude vrijwillige verkooporganisatie, de Visp, in haar verkooppolitiek begane fouten zich bij de nieuwe verkoopcentrale niet zullen herhalen. Of de nieuwe regeling inderdaad, zoo als haar tegenstanders verwachten, een mislukking zal worden, dan wel of zij succes zal hebben, zal tenslotte groo- tendeels van de ontwikkeling der markt afhangen. Neemt, met een algemeene economische herleving, de vraag naar suiker toe, dan heeft ook de regeling den wind mee. Blijft daarentegen het suikerverbruik verder terugloopen, dan zal ook de gecentraliseerde verkoop hierin geen verbetering kunnen bren gen, en zullen de voorraden op Java verder blijven toenemen, wanneer ten minste de productie niet noodgedwon gen verder wordt ingekrompen, door stopzetting van de tegenwoordige prij zen niet-rendeerende ondernemingen. -Van petroleumaandeelen waren Ko ninklijke Petroleum weer voor Parijsche rekening gevraagd, in verband met het resultaat van de te Parijs gehouden be sprekingen van internationale petrole- umproducpnten. In petroleumkringen schijnt men zeer voldaan over de ver kregen overeenstemming inzake een be perking der productie, die, naar men meent te mogen verwachten, den toe stand op de markt veel stabieler zal ma ken. Een uit de bijeenkomst benoemde commissie zal elke twee maanden den toestand der industrie nagaan, en de ten aanzien van de prijzen te volgen poli tiek vaststellen. Voorloopig schijnt men het oog te hebben op een prijsverhoo- ging van 25 pet., doch ook op dit ge bied zal het wel weer de omvang van het verbruik zijn, die den prijs per sal do zal bepalen, n'en déplaise alle inter nationale „afspraken". Industriëele aandeelen waren tijdelijk wat lager, bij stillen handel, maar liepen later eveneens weer op. De koersver schillen waren echter gering, zoowel voor Unilever en Philips als voor Aku en Ford. De berichten over een uitbrei ding van de internationale samenwer king in de kunstzijde-industrie door toe treding van de Belgische en Fransche producenten tot het Duitsche Viscose- Syndicaat, zijn inmiddels bevestigd. Veel invloed op het koersverloop heeft dit niet uitgeoefend. In rubber- zoowel als tabaksaandeelen is weer weinig omge gaan; tegen het einde der week was de stemming voor deze soorten aan den vasten kant. Hieronder volgt een overzicht van 't koersverloop: 5% pet. Duitschl. 1930 4952%. Handelsver. Amsterdam 171175% 171%—173%. N.I.S.U. 74—78—75%. Koninkl. Petroleum 145%149% 147—151%. Ned. Ford 115—118—116—122%. Philips Gem. Bez. 127%130% 128—132. Unilever 106%109%107%109. A'dam Rubber 60%64%62%64. Deli Batavia Mij. 139%146. Senembah Mij. 126%132%. .ju_j.ijir_.irr. m-—Tf.-Tii.'IIUnlha 'IHIiHi—I II I Ml ■■Uil 'H I HUT 1"T "Hr~T~" Zeeuwsch Sagenboek. (Ingezonden.) Alvorens tot de uitgave van mijn Zeeuwsch Sagenboek over te gaan, wek ik alle lezers van dit blad op, mij behulpzaam te zijn, dit boek zoo volle dig mogelijk te doen worden. Hoevelen Uwer herinneren zich niet- uit hun jeugd, geschiedenissen van hek sen en spoken, van zeemeerminnen en van den alf. Alle geschiedenissen, hoe klein ook, zijn zeer welkom. Ook de eenvoudige mededeeling, dat op een bepaalde plaats een zwarte hond verschijnt, of dat het in een bepaald huis gespookt heeft, zullen gaarne worden ingewacht. Bij voorbaat mijn dank aan allen, die dit werk willen doen slagen. J, R. W. Sinninghe, Deurloostraat 35, Amsterdam. Een dirigeerstok voor Mengelberg. Willem Mengelberg heeft Wjoensdagl naar de Maasbode meldt een dirigeer stok ten geschenke gekregen van rose ivoor-hout, de zeldzaamste houtsoort ter wereld. Dit geschenk kwam van Bruno Lessing, een Amerjkaansch schrijver die in Parijs woont. De echtgenoote van diezen schrijver heeft het vorig jaar een ongeluk gehad en. 'moest vele maanden het bed houden. Zij 'luisterde gaarne naar door de ra dio uitgezonden muziek. In New-York had zij menigmaal de Vijfde van Beet hoven uit hooren voeren onder Mengef- berg en zij wilde er graag nog eens naar 'luisteren. Haar man bracht Mengel berg in kennis met dezen wensch. Een paar dagen later werd de symphonic on der Mengelberg uitgezonden tot groote vreugde van de zieke. De heer Lessing heeft uit liefhebberij een verzameling aangelegd van .zeld zame houtsoorten, waarvan hij wandel stokken 'laat maken De collectie oni|- vat 1400 specimina en werd vaak in Amerika tentoongesteld. Thans is zij in den plantentuin te New-York. Van deze houtsoorten is vooral' zeld zaam het rose ivoor-hout uit Zuid-Afrika Het is thans haast niet meer te vinden. De oude Zoeloekoningen eischten het op als een voorrecht van hun waardig heid en iemand, in r wiens bezit dit hout werd gevonden, werd ter dood gebracht. De Edison-medaille. Het Amerikaansche instituut van elec- tro-technische ingenieurs heeft de Edi son-medaille voor het jaar 1932 toege kend aan den New-Yorkschen technicus Bancrolt Gherardi, wegens zijn verdien sten op het gebied der verbetering van het telefoonverkeer en zijn bijdragen tot de ontwikkeling der electrische techniek. -J""-- m T7 llvlV jMr - - ft r ^^8gf~ 1 TJ- LEEUWARDEN - (Ingez. Med.) Snoeien in den fruittuin. Nu de grond hard is, en we anders in den tuin niet veel kunnen uitvoeren, ma ken we een begin met snoeien. Gewoon lijk beginnen we met snoeien in den fruit tuin omdat de vruchtboomen in den loop van den winter moeten worden bespo ten met boomcarboleum. Van de kroon- boomen van appel en peer zijn het voor namelijk de jongere exemplaren welke onze aandacht vragen. Dwars door de kroon groeiende takken en wrijftakken worden geheel weggenomen. Kroonboo- men waarin te veel hout is dunnen we uit opdat zon en licht voldoende kunnen doordringen, ook tot het inwendige van de kroon. Hierbij knippen we de hinder lijke takken geheel weg daar gedeelte lijk inknippen het ontstaan van meerde re scheuten tot gevolg zou hebben, waar door de kroon nog dichter zou worden. Struikvorm van appel en peer wordt op overeenkomstige wijze gesnoeid waarbij we zorgen dat de onderste gesteltakken zoo krachtig mogelijk blijven. Bij een te sterken groei in de kop wordt deze flink uitgedund. Slecht dragende vruchtboo men zullen door veel snoeien niet gaan dragen; we bereiken dan eer het tegen deel. Waar het krachtig groeiende jonge boomèn betreft is rondsteken of verplan ten dikwijls beter om het vruchtdragen te bevorderen. Bij slecht groeiende hoo rnen zal een ruime bemesting veelal goede resultaten geven. Bij leiboomen is het ons te doen om kort vruchthout. De op de gesteltakken aanwezige houtscheuten worden, waar reeds kort vruchthout is, geheel, en anders op een paar oogen te rug geknipt. Deze boomen worden op nieuw aangebonden met bindteenen waarbij de muur of schutting tevens wordt schoongemaakt. Bessenstruiken worden bij het snoeien uitgedund, terwijl lange jonge twijgen ongeveer half worden te- ruggeknipt. Vooral kruisbessen dunnen we flink uit omdat anders het plukken van de vruchten bijna ondoenbaar is. Bij oude besjesstruiken nemen we enkele gesteltakken geheel weg, we behouden hiervoor in de plaats een jonge grond- scheut. Op deze wijze wordt de struik geleidelijk verjongd. Bij frambozen knip pen we de oude, afgedragen stengels bij den grond weg. De jonge stengels worden voorzoover ze noodig zijn aan gebonden en wat er te veel is wordt eveneens weggeknipt. De oude stengels worden zorgvuldig verbrand; zoodoende vernietigen we nog heel wat frambozen- kevertjes. Herkozen tot kerkvoogd in de Ned. Herv. kerk te. Arnemuiden de heer J. Marteijn, tot notabelen de heeren C, van de Ketterij en J. de Nooijer. Collecten, die niet in de kerken behooren te worden gehouden. (Ingezonden.) Blijkens het December-nummer van „Kerk en Vrede" heeft het Hoofdbe stuur van de gelijknamige Vereeniging aan alle kerkeraden van Protestanteche Christelijke kerken in ons land een cir culaire gezonden, waarin het verzoekt in den Adventstijd of op Kerstmis het werk van „Kerk en Vrede" met een col lecte te steunen. Wij brengen onder de aandacht van de kerkgangers, dat de opbrengst van deze collecte zal worden besteed voor eene Vereeniging, die nationale weerloosheid en verzet tegen de Wettige Overheid predikt. Het Centraal Comité tot Waar schuwing tegen Eenzijdige Ont wapening. Secretariaat: Obrechtstraat 363, Den Haag. Gironummer 164060. Voor het op 31 December a.s. verschijnend nummer van ons blad worden, evenals vorige jaren, aan genomen Bij advertenties van 14 regels 80 cent, elke regel meer 20 cent. per naam en per regel 15 cent. Alles bij vooruitbetaling. Opgaven worden zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór of op 28 December a.s., ingewacht bij onze bureaux, te Middelburg: Lan ge St. Pieterstraat; te Goes: Turf- kade. BELGIE. Onderwijs voor werkloozen. De correspondent van de N. R. Ct. te Brussel meldt, dat de gemeenteraad van Gent een eerste crediet van 25.000 francs heeft uitgetrokken voor het or- ganiseeren van cursussen ten behoeve van werklooze arbeiders en bedien den. ;Het programma voorziet Neder landsche, Fransche en Engelsche taal lessen, wiskundig onderwijs en theore tische alsmede practische lessen in tee kenen, automobieltechniek en radio- fonie. Eens per week zullen de inge schreven cursisten een bezoek brengen, onder deskundige leiding, aan een in- dustrieele onderneming, een museum, een openbare instelling, enz. Waar het aantal werkloozen te Gent buitenge woon groot is wordt veel belangstel ling van de zijde der arbeiders ver wacht. Hofbal en malaise. Op een mede deeling van de Chambre syndicale de haute couture in België, waarin leed wezen werd uitgesproken over het feit, dat de koning heeft besloten met het oog op de tijdsomstandigheden dit jaar geen hofbal te houden, daar hierdoor de modehuizen worden getroffen, heeft de opperhofmaarschalk geantwoord dat het inderdaad niet te betwisten valt dat het achterwege blijven van het hof bal een bepaalde categorie arbeiders zal treffen. Het hoofd van den staat echter moet deze questie van algemeener standpunt beschouwen, en het leidt geen twijfel dat een uitsluitend mondain feest, gegeven door den koning op een oogenblik dat het land een weergalooze crisis door maakt, rechtmatig protest zou kunnen uitlokken bij hen, die van deze crisis het slachtoffer zijn, en dat zijn de meesten. IERLAND. Engeland en Ierland. In den Ier- schen Senaat legde de minister van Handel, Lemass, tijdens een debat over de besluiten van Ottawa, een ver klaring af over de berekkingen tusschen den Ierschen Vrijstaat en Engeland, waarin hij zeide dat, indien de tijdsom standigheden dit noodzakelijk zouden maken, de Iersche Vrijstaat zich van 't Britsche Rijk zou afscheiden. Deze om standigheid zou in de naaste toekomst kunnen intreden. Het zou dan niet meer noodig zijn deel te nemen aan sympa thie-betuigingen voor den Engeischen koning, zooals te Ottawa was geschied. De band met het Engelsche rijk is slechts gerechtvaardigd, indien het Iersche volk daar voordeelen bij heeft. De Iersche regeering heeft tot nog toe niet beslo ten stappen in deze richting te doen, doch het is zeker, dat het volk een spoedige verbreking van de banden met Engeland zal wenschen, indien de verbintenis met het Britsche wereldrijk geen voordeelen opleverd. Bij beschikking der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg van 12 December 1932 zijn benoemd tot des kundige voor eene schatting van de pachtwaarde van gronden: in het calamiteuse waterschap Rrui- nisse de heer J. M. Geluk, landbouwer te S t. Annaland; in het calamiteuze waterschap Scher- penisse de heer J. N. Geluk voor noemd en in den calamiteuzen Burgh- en West- landpolder de heer D. K. Rijstenbil te Scherpenisse. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis dat de bevoegdheid om mo torrijtuigen te besturen is ontzegd: bij vonnis van het kantongerecht te Oostburg van 27 Oct, 1.1. aan A. van Dale, metselaar, wonende te C a d- zand voor een termijn van een half jaar, ingegaan op 11 Nov. 1932. Op 22 November van het vorige jaar had op de Reguliergracht te Am sterdam een tragisch verkeers-ongeluk plaats. Een 9-jarig meisje werd door een auto overreden en zoo ernstig gewond, dat zij kort na het ongeluk overleed. Een 20-jarige chauffeur werd wegens veroorzaken van dood door schuld ver oordeeld tot twee maanden gevangenis straf, terwijl zijn rijbewijs werd inge trokken voor den tijd van één jaar, In hooger beroep vorderde de procu reur-generaal één maand hechtenis, ter wijl hij intrekking van het rijbewijs niet noodig oordeelde, daar verd. als een kalm rqder bekend staat. Op 15 November wees het Hof inter locutoir arrest en bepaalde, dat nog 2 deskundigen dienden te worden gehoord. De procureur-generaal zeide terug te moeten komen op zijn reeds genomen requisitoir, wel heeft verd. schuld, doch in mindere mate dan aanvankelijk scheen. Spr. vorderde een hechtenisstraf var. veertien dagen. Een wanhoopsdaad. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de zaak behandeld tegen een jeugdige moeder, die op 13 Februari j.l. in haar woning aan de Springfonteinstraat te 's- Gravenhage getracht heeft haar twee jarig zoontje door middel van gasverstik- king om het leven te brengen. Verdachte had omtrent de motieven, die haar tot deze daad hadden geleid, zich niet willen uitlaten. Wel gaf zij toe dat haar huwelijksleven ongelukkig was. Ook kreeg zij geen voldoende geld, om in haar onderhoud te voorzien. Een en ander had haar het plan doen opvatten een einde* aan haar leven te maken. Het O. M. eischte met het oog op een uitgebracht rapport een voorwaardelijke straf van 1 jaar met ondertoezichtstel ling van verdachte, met welken eisch de raadsvrouwe van verdachte zich zei de te vereenigen. Ontrouw Postambtenaar. De Utrechtsche rechtbank heeft den 37-jarigen adjunct-commies der posterij en, D. E. te Driebergen, wegens verduis tering van aan hem toevertrouwde gel den, veroordeeld tot 8 maanden gevan genisstraf, waarvan 5 voorwaardelijk. De eisch was 8 maanden onvoorwaardelijk. Geen aangifte gedaan van besmettelijke veeziekte. Voor het Kantongerecht te Zuïdbroek stonden terecht L. O. en J. T. veehou ders te Kropswolde en de arbeider J. H. in dienst bij T. Aan genoemde personen werd ten laste gelegd, dat zij op 29 Oct. 1932 in de gemeente Hoogezand, als eigenaar en hoeder van runderen, geen aangifte hadden gedaan van een besmet telijke veeziekte, nl. mond- en klauw zeer. De ambtenaar achtte het ten laste ge legde bewezen en eischte in verband met grove nalatigheid en tot voorbeeld van veehouders om onmiddellijk bij het uitbreken van deze gevaarlijke veeziek - te de bevoegde autoriteiten hiermede in kennis te stellen, hetwelk dikwijls wordt verzuimd, tegen O. en T. 75 subs. 25 dagen en tegen H. 5 subs. 5 dagen. De kantonrechter wees onmiddellijk vonnis en veroordeelde T. en O, tot 25 subs. 10 dagen en H. tot 0.50 subs 1 dag. Kantongerecht te Middelburg De Kantonrechter te Middelburg heeft in de zitting van 7 December veroor deeld wegens: met een rijwiel de linkerzijde van den weg houden: P. A. v. Z. te O.- en West Souburg: 2 b. s. 2 d. h.; met een rijwiel in verboden richting rijden: A. C. de W. te Middelburg f3 b. s. 3 d. h.; met een motorrijtuig rijden zonder licht en achtelicht: J. M, te O. en W. Souburg: f 2 b. en f 3 b. s. 3 d. h.; met een rijwiel rijden zonder licht: J. L. L., gedomicilieerd te Antwerpen: j 5 b. s. 5 d. h.; J. K. de V. te Zoutelande 5 b. s. 1 week tuchtschool; Ca. Aa. v. A. te O.- en W. Souburg 2 b. s. 2 d. h.; met motorrijtuig rijden zonder verlicht nummer en letter: P. B. te Middelburg 5 b. s. 5 d. h.; met rijwiel rijden op zoodanige wijze dat de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht: F. de G.; J. A. M. beiden te Goes ieder 5 b. s. 5 d, hM openbare dronkenschap: A. B. te Mid delburg 15 b. s. 15 d. h.; P. C. I. te Vlissingen 10 b. s. 10 d. h.; eene andere loterij houden dan de zoodanige tot het houden waarvan de bij de loterijwet 1905 vereischte vergunning

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6