Roestvrije Messen „STROMA" ZEELAND. Kleine Bazar - Goes GLD. Iaat- larl. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VRIJDAG U DECEMBER 1932. No. 297. DRIE VOORDEELEN. 1. Men ontvangt dan dagelijks tot ma tigen prijs een flink dagblad. MIDDELBURG. „DERWENT", ALIAS THORNTON VLISSINGEN. 2EEUWSCH-VLAANDEREN W.D UISS01JW, I Midd. lessen Jjes of lersten ll. 676. ksaafl ^lburg. gave ■n den rezig. lu van |Vec loot if A" aber. k*. i 8.— 8— foen»- M on raren. te: neming VOS. ÏÓUT. Drie voordeelen biedt het, zich thans als abonnee op dit blad te laten notee re*: 2. Men krijgt alle tot 1 Januari 1933 verschijnende nummers gratis, en 3. Men ontvangt als gratis-premie het boekje „Een Zeeuwsch regent uit het laatst der XVIIIe eeuw." Abonnementen worden genoteerc aau onze bureaux te Middelburg: Lange St, Pieterstraat, tel. 139; te Goes: Turf- kade, telefoon no. 17. T. B. C.-Film. De hier gevestigde af deeling der Ver eemging tot bestrijding der Tuberculose had gisteravond de belangstelling van eea vooral niet minder dan propvolle bovenzaal van „de Vergenoeging" voor een propoganda filmavond: „Waar een wil, is een weg". Een wil om bij symptomen te doen wat gedaan dient: advies volgen van den huisarts, van de huisbezoekende enquê trice, zich voor onderzoek melden aan het consultatiebureau, aldus mede te werken aan genezing, volkomen beter schap, ter wille van zichzelf en omge ving. Want de tuberculose en haar besmet ting, tot snellen en uitgebreiden wasdom komt ze in het achter-achtergracht-, zij- en dwarsstraten, stegen en sloppen- la byrinth ergens in een dier oude wel schilderachtige, maar zon-, licht- en luchtiooze gribussen van 's rijks hoofd stad. Waar het elementairste begrip van gezondheidszorg negatief blijft. Tot.... waar het bureau goeden wil en goede verstaanders ontmoet. Dan komt er flink aangevatte hulp, dan is het frissche bui ten: sanatorium verpleging, dan is er ook snelle progressie, dan is er een weg. Maar er is ook veel onwil, of, erger nog, onverschilligheid. Ook dan is er een weg, maar ten onkeerbaren ondergang, Aldus beoogde de film met een een voudig, niet te schril-dramatisch, duide lijk (waar noodig tot in détails) gehou den familieverhaal, haar toeschouwers te laten zien en te hooren (door sobere ex plicatie van den heer Geesink) vooral te doen gevoelen, en. huiswaarts mede te geven ter overdenking en bespreking We weten nu precies hoe een consul tatiebureau werkt, hoever zij zorgen uit breidt, wat is „sanatoriumverpleging", welke kuur volgehouden dient om de vehemente ziekte de baas te worden en uit te roeien. De heer G. K. A. Nonhebei opende als waarnemend voorzitter met een korte uiteenzetting van de beteekenis van de zen avond, en een krachtige oproep om steun van het hooge doel dier vereeni- ging: het lijden der menschheid te ver zachten en er zoo mogelijk te voorko men, Commissie voor ontwikkeling en ont spanning van werkloozen. Woensdagavond vergaderde op het Stadhuis de sub-commissie III, dus die welke de ontspanning verzorgd, om de voortzetting van het werk te bespre ken. Eén van de belangrijkste punten was het financieele. Dit werk kost natuurlijk geld en het valt niet onder hetgeen, waarvoor het Rijk subsidie geeft. Om daarin ten dee- le te voorzien zal Zaterdag 24 Dec. een door Herman Antonsen. 22). De kamenier barstte in snikken uit, toen ze haar meesteres terugzag. Eerst toen ze van haar aandoening wat beko men was, kon ze vertellen, dat Wilson, de huisknecht van Derwent, sedert dien middag drie uur al op haar meesteres had zitten wachten met een boodschap Ze gingen naar den salon waar hij zat, en hij vertelde, dat Derwent kort na de lunch uit de stad was teruggekeerd. Hij had zijn koffers gepakt en om een taxi gestuurd. Wilson had gehoord, hoe hij met den chauffeur had afgesproken, dat deze hem tegen middernacht van zijn kantoor, waarheen hij hem brengen moest, zou komen afhalen en naar Bour nemouth brengen en dat hij hem een royale fooi beloofd had. Daarna was hij met twee koffers ingestapt en had tegen Wilson gezegd, dat hij voor een week of twee naar buiten ging, naar zijn vrouw. Is dat alles? vroeg la Foneuse te leurgesteld. Bournemouth is nu juist gee* al te geschikte plaats om passage te nemen naar de andere zijde van den Oceaan. Neen, maar hij heeft dan ook pas sage besproken op de Alaska, die mor- collecte met bloempjesverkoop plaats vinden. De eértsvolgende ontspanningsavond, een vroolijke voordrachtavond zal plaats hebben op Vrijdag 23 Dec. en wel in de bovenzaal vein de sociëteit „de Vergenoeging", daarvoor belang loos door den pachter, den heer L. La- gaaij, beschikbaar gesteld. Het gemeentelijk sportterrein is drie en na de woorden van den heer Pee man, de wel gemeende woorden van welkom en dank, moge Crescendo overtuigd hebben, dat zij personeel en kinderen een genotvollen avond heeft bezorgd. B. en W. stellen nog aan den raad voor de onderwijzers J. Kareis van middagen pei beschikbaar v001 school A en P. Houterman van school 1 I -«-» L a+ Air I r\ Ir O O I 0 i D ingaande 19 December van schooi te doen verwisselen. Dit staat in ver band met de nieuwe leerlingenaantal len voor het aanstellen van onderwij zers voor rijks rekening waardoor school A met opheffing wordt bedreigd. De heer Houterman is 63 jaar oud en zal bij eventueele op wachtgeldstelling vrij zijn van de kans om elders een betrek king te moeten aanvaarden. de Commissie en het gymnastieklokaal van de Chr. Kweekschool aan de Hee rengracht één middag. De Commissie heeft van den Minister van Defensie vergunning gekregen om in het Mili tair Hospitaal een ontspanningslokaal in te richten. De werkzaamheden daarvoor zijn in vollen gang en op 7 Jan. zal de opening van dit gebouw voor het nieuwe doel plaats hebben. Aanwezig zullen zijn 'n leestafel en verschillende spelen. Het ligt in de bedoeling de zaal iederen middag, uitgezonderd Zaterdags, van 2 tot half 6 open te stellen en daar ook de ontspanningsavonden enz. te houden. De Commissie verzoekt ons nog eens de aandacht er op te vestigen, dat alle bijeenkomsten enz toegankelijk zijn voor alle werkloozen. Een concert in Kinderzorg, Reeds meermalen namen wij een kijkje in de stichting Kinderzorg aan den Veerschen Singel als daar een of andere vereeniging, hetzij op mandoli ne- of mondharmonicamuziek de kin deren kwam vergasten. Gaarne gingen wij er gisteravond ook eenige oogen- blikken vertoeven, toen de Accordeon vereeniging „Crescendo" uit Vlissingen er te gast was. Het gezelschap had plaats genomen op het podium in een der zalen van het jongenshuis en daar heeft de directeur de heer P. D. Middelkoop, de uitvoe renden welkom geheeten in het gesticht en de verzekering gegeven dat het op hoogen prijs wordt gesteld, dat ook een Vlissingsche vereeniging de moeite wilde doen naar Kinderzorg te komen. De voorzitter van Crescendo, de heer J. Verhoef, bracht dank voor deze woorden van welkom en wees er op, dat men van brood alleen niet kan leven en men ook een opwekking door middel van muziek noodig heeft. z Hierna heeft het gezelschap onder leiding van den heer M. Ventevogel, 'n tiental nummers op zeer hoog te waar- deeren wijze ten gehoore gebracht.. Zoowel de opgewekte marschen, als de andere nummers en ook de psalmen 42 en 25 waarmede de uitvoering resp. geopend en gesloten werd, kwamen goed tot hun recht. Aan het einde der pauze, tijdens wel ke alle aanwezigen een versnapering kregen en de heer Middelkoop de le den van Crescendo in de gelegenheid stelde de stichting te zien, heeft de heer D. Peeman Sr., lid van Crescen do en oud-Middelburger een door hem gemaakt gedicht voorgedragen, waarin hij op duidelijke wijze lesjes aan de kinderen geeft, o.a. en dat uitvoerig in verband met het gevaar van het hui dige verkeer. De heer Peeman had de vriendelijkheid het gedicht aan den heer Middelkoop aan te bieden en deed dit ook met een vierregelige spreuk, die hij eveneens voor had gelezen. Het luide applaus na ieder nummer Nederlandsch Fabrikaat, (Ingez. Med.! genmiddag van Southampton naar Ame rika vertrekt! zei Wilson triomfantelijk, 0, dan is het duidelijk genoeg. Die wil ons het spoor bijster maken! riep Thornton uit. Maar dan kan die chauf- eur denkelijk wel heel uitstekende in- ichtingen aan de politie geven! En Der went neemt natuurlijk morgenochend 'n vroegtrein naar Southampton. Met haar kin in de hand zat ze in diep nadenken verzonken. Als ik dien man niet door en door kende, zou ik zeggen, dat die veronder stelling heel juist was, zei ze, maar ik weet veel te goed, dat hij nooit zulk 'n duidelijk volgbaar spoor zal nalaten. De politie zou hem immers dadelijk hebben En voordat hij in Amerika is, hebben ze daar zijn volledig signalement al en van gen hem op. Ten minste, als de politie van zijn vlucht hoort, voordat hij veilig en wel in Amerika zit. Er zijn anderen ook in betrokken en voordat die goed en wel in veiligheid zijn, kon er nog wel een dag of veertien verloopen en u kunt er op rekenen, dat die alles wat in hun macht is zullen doen, om de vlucht van Dqrwent zoo lang mogelijk stil te hou den. Juist zoo! Dan is het dus nu het meest geschikte oogenblik. Ik denk, dat als u me vanavond om tien uur voor zijn kantoor zoudt willen treffen, het vroeg genoeg en toch niet te vroeg zou zijn. moet me niet kwalijk nemen, dat ik RAAD VAN OOSTBURG. Over de benoeming van het hoofd der Bewaarschool. OOSTBURG. De Raad dezer gemeen te kwam Woensdag bijeen onder voor zitterschap van den burgemeester; afwe zig was de heer Brevet. Ingekomen was een circulaire van den inspecteur voor de werkverschaffing volgens welke aan de werkloozen een brandstoffentoeslag kan verleend worden van 1 per week. B. en W. stelden voor 2 h.l. cokes per week te verstrek ken. ue heef Van Gin kei vroeg dit punt te behandelen tegelijk met punt 8 der agenda (een verzoek van den Ned, Bond van landarbeiders), hetgeen de Voorzitter niet noodig achtte, daar B. en W. nog verdere voorstellen hadden. De heer Van G i n k e 1 meende, dat nu alleen versnippering zou ontstaan reeds vroeger zijn van diverse bonden verzoekschriften ingekomen, maar van een behandeling heeft spr. nog niets be speurd; de Voorzitter zei, dat deze tot B. en W. waren gericht. Spr. meende, dat niet iedereen met cokes kan stoken terwijl lang niet alle kachels ges'chikl zijn voor cokes; hij zou liever den gulden uitkeeren, dan kan elk er mede doen wat hij verkiest. De V oorzitter zeide, dat B. en W. reeds bij voorbaat gedaan hebben wat noodig was. De heer Van Gin- k e 1 zou de menschen vrij laten den gulden te besteden, zooals zij willen. De Voorzitter zei daarop het voorstel van B. W. als het verst strek kende in stemming te zullen brengen, waarop Van Ginkel zei, niet tegen het voorstel te zijn, maar het te willen split sen en vroeg hoe het was met de men schen buiten de werkverschaffing, waar op de Voorzitter zei, dat die het ook zullen krijgen voor zoover ze arm lastig zijn. De heer Van de Waeter zou den toeslag verstrekken zonder dat vragen noodig was. De Voorzitter zei, dat men over 't algemeen niet om den toe slag vraagt. Het voorstel van B. en W. werd met algemeene stemmen aangenomen onder bezwaren van den heer Van Ginkel, die hij heeft medegedeeld. Verder stelden B. en W. voor bij vorst 80 pet. von het loon uit te keeren, wan neer het 3 dagen of meer is; indien min der dan wordt door de kassen betaald. De heer Van Ginkel drong nog maals aan op het voorlezen van vroe ger ingekomen verzoeken; hem waren destijds door belanghebbenden afschrif ten verstrekt. De bedoeling was, dat al le raden deze zouden behandelen, waar op de voorzitter antwoordde, dat ze aan de B. en W.'s gezonden waren en niet aan de raden. Dit ontkende de heer v. Ginkel; hij vroeg verder hoe het met den uitgetrokkenen zal gaan, er wordt hier te veel gesteund op de kassen. De V C'orzit.ter meende, dat men nog zoover niet was, dit kan altijd on der de oogen gezien worden; het voor stel werd daarna z. h. st. aangenomen. Ingekomen was een verzoek van een ontwikkelingscomité voor de werkloozen om een subsidie; er waren door belang stellenden reeds vrij aardige bedragen beschikbaar gesteld. B. en W. stelden voor de gevraagde 100 toe te staan, behoudens, dat ook steun van regee- ringswege worde onvangen en onder ze kere voorwaarden betreffende toezicht enz. De heer Van de Waeter vroeg wat daar zal geleerd worden, hetgeen de voorzitter beantwoordde met de me deeling, dat het Comité uit personen van alle gezindten bestaat, dus dat ook het onderricht enz. algemeen zal zijn Het voorstel werd met vijf tegen één stem (Van de Waeter) aangenmoen. Z.h.st. werd goedgekeurd het voorstel van B. en W. om de loopende kasgeld- leening met ingang van 1933 ten bedrage van 12.000, te bestendigen. Het ver zoekschrift van St. Maartensdijk inzake de korting op de jaarwedden van burge- werd aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde kwam daarna het voor stel om de jaarwedde van het hoofd der bewaarschool te bepalen op 550, bij het behalen der akte te vebhoogen met 100. De heer Van Ginkel achtte het bedrag te laag, immers van 11 in de week is het moeilijk om behoorlijk on derdak te krijgen. De V oorzitter zeide, dat met de tegenwoordige functio naris was beraadslaagd, waarop de heer Van Ginkel zeide, dat dan dit punt ineen loopt met het volgende punt, waar voorgesteld wordt mej. Daansen te be noemen; deze zaken behoorden vol gens spr. niet bij elkaar, zoowel, dan was de zaak der benoeming reeds in kannen en kruiken. De V oorzitter meende, dat als straks het volgende punt aan de orde kwam, deze zaak in orde zou zijn. De heer Van Ginkel zei, dat nog niet bekend is wie de nieuwe onderwij zeres zal zijn, maar dat we wel kunnen zeggen, dat het juffrouw Daansen zal zijn; spr. zeide: „het is weer iets typisch Oostburg s" wat den heer Van de Wae ter de opmerking ontlokte, dat het dan enkel voor Oostburg is. De jaarwedde- regeling werd daarop goedgekeurd waarna de benoeming aan de orde was; het voorstel van burgemeester en wet houders was, juffrouw S. Daansen (die thans reeds langen tijd het werk gedaan heeft) te benoemen. De heer van Ginkel vroeg het woord om hierover in 't alge meen te spreken, waarop de Voor z i 11 e r zeide, dat dan, waar personen zouden besproken worden, de deuren moesten gesloten worden. -De heer Van Ginkel was het hierover niet met den voorzitter eens, immers er is hier iets niet in orde, nu eens is er een voor dracht van 2 of meer personen, dan v/eer een aanbeveling van meerdere per sonen, een andermaal alphabetisch, en dan zooals nu weer maar één persoon. De Voorzitter meende, dat als hier over personen moest worden ge sproken, ook al was het in 't algemeen, besloten zitting noodig was en vroeg of de heer Van Ginkel besloten zitting „Dank U, ik heb het mijne gezegd". Daarop werd mej. S. Daansen met 5 stemmen benoemd; een briefje Was blanco. Hierna werd vastgesteld een verorde ning. op de kantooruren van secretarie- personeel, den ontvanger en den amb tenaar van den burgerlijken stand, alles voor zoover het publiek betreft. Eeni ge1 verzoeken om aansluiting bij het ge meentelijk rioolnet werden gerenvo- yeerd aan B. en W. Tenslotte had een uitvoerige beraad slaging plaats omtrent een verzoek van den Ned. Bond van Landarbeiders, wei- te niet zoo erg duidelijk door ons kon worden gevolgd, ook al door de wijze waarop de raad geplaatst is ten' opzich te van het publiek. Bij de rondvraag bracht de heer Van Ginkel ter sprake de schorsing van een employé bij de lichtbedrijven; de Voorzitter zei daarop niet te kun nen ingaan; wel in besloten zitting, waartegen de heer Van Ginkel zich heftig verzette, maar waartoe toch met 4 tegen 2 stemmen besloten werd. 10 PREMIE AANSLUITINGEN bij de Goesche Radio Centrale, Zie Zeeuwsch Advertentieblad van deze week. (Ingez. Med.) PINDA, PINDA. Ze gaan door onze straten, ze lijken vol verdriet, ze staan in de portieken, verkoopen doen ze niet. Hun schoenen zijn versleten, hun jasjes zijn te nauw, ze worden nu gegeeseld door Holland's felle kou. Hun fichamen zijn tenger, voor 't warme land gebouwd; ze hebben het zoo arm en 't is hier voor hen zoo koud. Ze zwijgen en ze staren, geen klacht en geen gebaar, ze vragen om geen aalmoes, al snakken ze ernaar. Wij moeten ze beschermen met vaderlijke hand. W ij wonen hier, w ij hebben hier toch ons vaderland - Wij hebben ons bestaan hier, Een eigen huis en haard, Zooiets is onwaardeerbaar, Zooiets is schatten waard. Een kleinigheid verlicht reeds hun leven van verdriet, en dan, vóór alle dingen: bespot die stakkers niet. Bezorgt die droeve zwijgers een beetje zonneschijn, hun moeders, vér in China, die zullen dankbaar zijn. Lange Jan. Daartoe vanwege de vereeniging van Oudleerlingen van den Tuinbouw- cursus uitgenoodigd trad te K a p e 11 e op de heer Phaff uit Goes, ambtenaar bij den Plantenziektenkundigen dienst met het? onderwerp: Plantenziekten in 't algemeen. Allereerst bepaalde spr. zijn gehoor bij de bestrijding van de ziekten en stond hij achtereenvolgens stil bij de winter- en zomerbespuitingen. Aange geven werden de doelmatigste tijden en de middelen, die beproefd werden en goede resultaten schonken. Spr. eindigde met wil men goed en gaaf fruit brengen aan de wereldmarkt en niet verdreven worden, dan moet ook alles worden aangewend wat mogelijk is en de strijd aangebonden worden te- - gen de vijanden van t fruit, insekten, zwammen enz. Vele vragen werden van uit de ver gadering tot den spreker gericht ook op het gebied van de kascultuur, waarop een interessante bespreking volgde en leerrijke wenken werden aangegeven. De voorzitter de heer W. Glas die den spreker inleidde, dankte voor het geen de heer Phaff was naar voren gebracht en sprak de wensch uit dat deze wenken praktisch mochten worden uitgedragen: u niet te dineeren vraag, maar ik heb nog zooveel te doen, dat ik er zelf niet aan denk te gaan eten. U kunt op me rekenen, zei Thorn ton, opstaande. En denkt u er om, dat u met ge vaarlijke lui te doen hebt. U moet ge wapend zijn! Wilson zal wel met me mee gaan naar de city, zei ze, hem uit latend. - HOOFDSTUK XII. De aïrekening. 1 hornton kwam uit 'n portiek te voor schijn en liep hen tegemoet, toen hij hen in de donkere straat hoorde aankomen. Hij was vijf minuten te vroeg geweest en zij waren wat te laat. Derwent is er nog, zei hij zacht- i jes. Ten minste te oordeelen naar het) licht, dat op de eerste verdieping brandt, j En het kantoor is nog niet gesloten, de buitendeur in elk geval staat open. Ze had haar kraag zoo hoog opgesla- i gen, dat hij haar gelaat niet kon onder scheiden, maar haar stem verried niet het geringste spoor van zenuwachtig heid. Ze klonk zelfs zoo beslist, dat hij niet anders dan bewondering voor haar voelen kon, omdat ze zich zoo moedig toonde. Ik heb met Wilson afgesproken, dal hij op ons wachten zou. Mocht er iets gebeuren, dat zijn argwaan wekt, dan zal hij terstond alarm maken. En nu moeten wij bij Derwent zien te ko men. Dat zal zoo moeilijk niet zijn, ant woordde hij, vol zelfvertrouwen. Volgt u me maar als u ten minste er niets op tegen hebt, dat ik voorga. Nog één ding, fluisterde zij. Er zul len denkelijk, in het eerstvolgende uur, vreemde en zelfs heel vreemde dingen gebeuren. U moet niet bang worden, maar een absoluut vertrouwen in mij blijven stellen. Dat hebt u tot nog toe ook gedaan en ik vraag nog een uur uw volkomen vertrouwen. Dat is onzin, om zooiets te vragen, zei liij eenvoudig. Wat kan ik anders doen? Ja, maar uw vertrouwen zou wel eens heel erg op de proef gesteld kun nen worden. Sanders, om een voorbeeld te noemen, heeft ergens lucht van ge kregen en is hard op zoek naar u. Mis schien breng ik Sanders wel bij u van avond. Hij schrok inwendig van die opmer king, maar hield zich zoo onbewogen mogelijk, Als u het beter voor me zoudt vin den, om weer in de gevangenis terecht te komen, dan zou ik het voor u over hebben. Sanders is dus geen boeman voor me! Hij ging haar vóór, de stoep op, en het gebouw binnen. De voordeur was nog niet door den concierge gesloten. Aan het einde van de vestibule waren dubbele draaideuren, die hij openduwde en daarachter was het stikdonker. We moeten eerst eens verkennen, waar we ergens zijn en dan heel voor zichtig verder gaan, fluisterde hij, heel even zijn zaklantaarn aanknippend. Vlak voor hen leidde een smalle trap naar de eerste verdieping. Ze gingen die trap op en, boven gekomen, bleef hij even staan. Onder de deur van een der vertrekken aan de voorzijde van het ge bouw scheen een lichtstraal door en wees hun duidelijk waar ze wezen moes ten. Thornton voelde even in zijn zak naar zijn revolver en wipte het veilig heidsknipje los. Dan slopen ze naar de deur en stónden reeds binnen, voordat Derwent, die gebogen stond over een langwerpige doos met aktestukken, zich van hun tegenwoordigheid bewust was. Hij draaide zich van schrik met een vloek om en wilde (zijn hand in zijn broekzak steken. Laat maar zitten! waarschuwde Thornton doodkalm, zijn revolver op hem richtend. Derwent liet zijn hand slap naast zich neerhangen. Ik dacht heusch dat het inbrekers waren! zei hij met gemaakte vriendelijk heid, maar zijn adem ging hijgend en zijn oogen puilden hem van angst uit het hoofd. KVordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5