ONDERWIJS. SPORT. GEMEENTERAAD VAN GOES. ÜUNöï LH WËÏENSCHAP. Hij, Zij en Hottentot. Klucht van \Villiam Maples. M. D. T. Schouwburg. H~) Hij, de jockey Sem Harrington, zij, de paardensportieve Peggy Fairfax, en rossinant Hottentot, huldigend de aloude wijze raad iets hinderlijks van zich te werpen, tot bevrijding van zich zelf, tot allerpijnlijkste ongemak van „hij". Tot nog meer ongemak, als die- zeilde hij, bij vroegere hippische gele genheden ver bedreven in de zandrui- terij, uit moet komen op een race, „zij" ter wille en ter eere. Dan een intriguetje met welwillende hulp van een hippo- phobistischen butler, als meer te ge schieden pleegt op en bij de „turf", een spoedige ontdekking en.een wedren van een plotseling zeer wed-ijverenden „hij" op Hottentots bewegelijken en grilligen rug, een zege- en zegenrijk slot. Een klucht van Amerikaansche ori gine, met geestige wendingen, grappige gezegden en koddige tooneelen, die eenige charge zeer wel wettigden. Die het Middelburgsche Dilettanten Tooneel zich dan ook in zoo precies juiste mate Veroorloofde, dat de opvoering over de geheele linie een groot succes werd: publiek, dat zich best amuseerde, en merkbaar plezier had in stuk en spel beide. Met spelers als de rol van Sam Harrington, van Mrs. Carol Chadwick, van Peggy Fairfax, van butler Cweek {stil spel!) om ons tot de hoofdrollen te bepalen is iets te bereiken dat een prestatie genoemd mag. Dat werd het! Dat werd vooral I, ondanks iets te lange inleiding, en III, dat volgen van den wedren. Daar zat gang en pit in. Dat was kluchtspel! Zoo mogen executanten voldaan, toe schouwers dankbaar zijn! Een tuinbouw-studiereis door Sovjet-Rusland. Voor het Natuurkundig Gezelschap te Middelburg sprak Maandag avond de heer C. Sipkes over een Tuin bouw-studiereis door Sovjet Rusland. De Unie van Socialistische Sovjet Re publieken, de U.S.S.R., zooals Rusland officieel heet, heeft aldus spr. een op pervlakte van 20 millioen K.M.2, 160 mil- lioen inwoners en bedekt een-zesde van de aardbol. Ze is de grootste staat der wereld na het Britsche Empire. De oppervlakte graanland is in nor male omstandigheden een-derde van de wereld. Behalve de producten van het gematigde klimaat worden in de Krim, Kaukasie en Turkestan, Tabak en drui- Rusland heeft in normale omstandig heden 30 millioen paarden, d.i. een-der- ven geteéld. Ook thee en katoen, de van h'et totale aantal van de Wereld. Er zijn bijna onbegrensde natuurlijke hulpbronnen: ertsen van magnesium, ijzer, zilver, lood, zink, nikkel, kwikzil ver,, platina, koper, goud en mangaan, steenkool, naphta (ruwe petroleum), as best, fosforhoudende gesteenten, zouten en hout. Verder „wit steenkool" zooals men de waterkracht noemt, die door middel van stuwdammen in electrische energie omgezet kan worden. Slechts voor een gering deel zijn deze bronnen aangeboord, hoewel de produc tie sinds het begin van het 5 jaren-plein sterk gestegen is. Alleen de graanpro- ductie is door later te bespreken oorza ken niet gestegen. Rusland exporteert jaarlijks voor bij na 250 millioen roebel graan, eieren, boter, vleesch, kaviaar, huiden, wol, dons, cement, asbest, naphta, vlas, hen nep, plantaardige oliën, wildgroeiende bloembollen, hoofdzakelijk tulpensoor ten, en santonine. De import Van Rusland bestaat uit machines, landbouwwerktuigen, elec- trotechnische materiaal, kleurstoffen, phannaceutische preparaten, thee, sui ker. kruiden, papier, katoen, wol, jute. de Turken wekte overal de geestdrift op. De herhaaldelijk maar vruchteloos door Engeland, Rusland en Frankrijk te Konsfantinopel aangeboden bemidde ling tot vereffening van Grieksche ge schillen leidde ten slotte tot den bloe diger» zeeslag van Navarino gevolgd door den Russisch-Turkschen oorlog. De oorlogsverklaring van Rusland en het later gevolgde stelsel van non-in terventie der mogendheden gedurende de Belgische opstand beteekende het einde der Heilige Alliantie in 1815 te Parijs gsloten. De Juli-revolutie te Pa rijs brak uit. De Fransch-gezinde Belgi sche liberalen werden samengebracht met hun geestverwanten aan de Seine evenals reeds met de clericalen ge beurd was en de Union Catholico Libe rale kwam ten slotte te Brussel tot stand, ook door de drukpers-vervolgin gen van minister Van Maanen. Bij de overdrijving der grieven en toenemende verbittering in het Zuiden sloten zich weer de Noordelijke Staten leden nauwer aan bij de regeering, zoo dat de kloof steeds grooter werd. Het dient nergens to<e te verzwijgen, dat niet altijd de juiste weg door de regee- ring bewandeld werd, daar steeds naar een ^middenweg werd gezocht, die nie mand meer bevredigde. Op 1! December 1829 verscheen de befaamde Koninklijke Boodschap van Koning Willem I, waarin krachtig zijn denkbeelden werden onderstreept om trent de souvereine rechten des Ko- Rusland is op twee na de grootste steenkoienproducent, op éen na de grootste naphta-, op twee na de grootste gietijzer en staal-, op éen na de groot ste koperproducent, terwijl het de grootste producent van landbouwmachi nes is. Waarmede niet gezegd is dat deze groote productie even economisch ge schiedt als in de Ver. Staten of Duitsch- land. net aantal analphabeten is van 60 pet. tot op de helft teruggebracht. Er zijn 536 inrichtingen voor hooger onderwijs doch naar Nederlandsche maatstaf zouden ve len bij middelbaar onderwijs ingedeeld worden. De helft der bevolking neemt gedurende den heelen dag of een deel ervan, deel aan onderwijs en cursussen, i Het Noorden en midden is bedekt met bosschen, in hoofdzaak grove den, de zelfde die in Brabant en Gelderland zoo goed groeit maar in onze duinen de zee wind niet verdraagt. In het midden en Zuiden zijn veel graanvelden en step pen. Behalve rogge en tarwe worden veel mais en zonnebloemen verbouwd. De Sovjet-Unie bestaat uit de 6 vol gende bonds-staten, die ten deele weer federatie's van kleine republieken zijn: Groot-Rusland, de Ukraine, Transkauka- sie, Wit-Rusland, Usbekieën, Turkme- nië. Van de kleinere republieken, die te zamen de grootere vormen zijn van be lang: Armenië, Georgië, Abchasië, Ka zakstan, Karekië, Jakoetië, Basjkirië, Kalmukkengëbied en de Republiek van W olga-Duitschers. In vele van deze republieken in een andere, taal dan de Russische, het Tar- taarsch, Ukraïnisch of Duitsch naast het Russisch een officieele taal, doch beamb ten kennen soms het Russisch niet. Het nationaliteiten-probleem van België en andere landen is daarmee opgelost. Stemrecht voor de Sovjet heeft iedere Rus die productieve arbeid verricht in den ruimsten zin van het woord, doch niet degenen die leven van rente, handel of anderen in loondienst hebben. Vanuit de stads- of dorp-sovjet heeft een ge trapte verkiezing plaats tot het Raden congres. Tusschen de zittingen hiervan, die 10-12 dagen duren, wordt Rusland be stuurd door het Centraal Executief Co mité, dat verantwoording schuldig is aan het Radencongres. Het Centraal Executief Comité kiest de Raad van Volks-commissarissen, die zoowel uit voerende als wetgevende bevoegdheid heeft, en dus de bevoegdheid heeft van onze ministerraad en parlement beiden. Slechts aan één politieke partij, de communistische is het geoorloofd te be staan, critiek op de generale lijn, zoo als deze door den Raad van Volkscom missarissen uitgestippeld is, of op hun persoon, is verboden. Uitoefening van godsdienst is vrij doch godsdienstonder wijs aan kinderen is verboden. De re geering is officieel anti-kerkelijk en fi- nancieele steun aan de kerken zooals vroeger heeft opgehouden. Een van de belangrijkste gebeurtenis sen is de uitvoering van het 5-jarenplan. Vooral Lenin, Ruslands eerste president, die de Bolsjewistische Revolutie ontke tende door in 1917 tijdens de Kerensky- regeering de soldaten vrede en de boe ren land te beloven, heeft in veel opzich ten aangestuurd op inhaling van den in- dustrieelen achterstand. Het 5 jarenplan is wat de opbouw van nieuwe werken betreft in 4 jaar uitgevoerd, de produc tie is echter lang niet voldoende geste gen door gebrek aan organisatie-vermo gen, kader, vakkennis en slechte be diening van machines. Het levenspeil dat in 1927 bijna tot dat van vóór den oor log gestegen was is met 50 pet. gedaald inplaats van met 20 pet. gestegen zooals men verwachtte. De waarde van het ge middelde loon van den Russischen ar beider is zeker niet hooger dan 10 per week, vergeleken met de waarde van de gulden hier ten lande. De productie van den landbouw is zeer gedaald na de collectievisatie op de Staatsboerderijen (Sovchosen) is de uit zaai het slechtst doch ook bij de collec tieve, de kolchosen, is de productie on voldoende. De kolchosniki (coilectivis- ten) zorgen wel goed voor de ééne koe, de kippen en het varken en het stukje land, dat ze zelf mochten houden, doch slecht voor het werk van den kolchos. Het ontbreekt Rusland aan leiders, technici en vakmenschen op ieder ge bied. Deze ontvangen een salaris dat 2 tot 5 maal zoo hoog is als dat van ge wone arbeiders. Er zijn 16 loonklassen en de vrouw verdient evenveel als de man. Steeds meer wordt er in stukloon gewerkt. Desondanks kost een tractor in Rusland gefabriceerd, vier maal zooveel als in de Ver. Staten. Aan volksopvoeding door bioscoop, tooneel, lezingen, debating-clubs, ten toonstellingen, bibliotheken wordt zeer veel gedaan. Mondain leven, café-chantants en der gelijke zijn totaal verdwenen. Men doet zeer veel aan sport, buitenleven, zwem men en zonnebaden. Op hygiënisch gebied is zeer veel ver beterd. Er zijn véle medici zonder volle dige opleiding als bij ons, te vergelijken met de dokter-diawa in onze koloniën. Werkloosheid is er niet, Rusland leidt aan onder-productie, voedselschaarste, warenhonger en aan onvoldoende prij zen van de exportartikelen door de we reldcrisis. Hierna volgden lantaarnplaatjes, ten deele gekleurde van stadsgezichten, landschappen van land- en tuinbouw, wilde flora, in het bijzonder uit de Krim, foto's uit een Pioniers-kamp, een rust huis in de Krim, vroeger paleis van den Tsaar, van de Arbeiders Touristenver- eeniging e.d. Aan het slot sprak de heer Sipkes de verwachting uit, dat de ontwikkeling van Rusland stellig niet zonder terugslag zal blijven op die van de andere landen. De mislukkingen, die aldaar plaats vonden, zullen behoeden voor een herhaling, zoo dat we de economische ontreddering kunnen vermijden die in Rusland op ve lerlei gebied waar te nemen is. Van het goede, dat Rusland geeft: volksopvoeding door goede lectuur, li teratuur en films en kuituurparken, door wegneming van standsverschillen en ego isme zal de overige vvereld in groote ma te profiteeren, zonder dat het deelt in de ontbering, die het Russische volk doormaakt. De voordracht werd met groote be langstelling gevolgd. De spreker gaf blijk, dat hij met den tijd van drie weken, die hij in Rusland doorbracht heeft gewoe kerd en het dankbaar applaus aan het slot was dan ook alleszins verdiend. Men schrijft ons; Och, arme! waar moeten ze blijven? Welke weg staat voor hen open met hun vrij eenzijdige ontwikkeling? Met dit laatst bedoelen wij hun opleiding in specifiek opvoedkundige richting, hoe mooi op zicht ook, als opleiding en ambtsaanvaarding, in ons geval als on derwijzen, in overeenstemming zijn. We lezen toch uit een statistiek over de resultaten van de eindexamens aan de kweekscholen, waarbij er 2123 slaag den en dan wel 869 mannelijke en 1254 vrouwelijke, maar als beschikbare kun nen claar nog wel eenige honderden van vorige eindexamens toegevoegd worden. Och arme we herhalen de vraag waar moeten ze blijven, ais straks de afvloeiing plaats heeft van overcom plete leefkrachten en als dan de nieuwe toevoer van volgende eindexamens volgt? Herinnert men zich nog wel een aantal jaren geleden, dat er ook, al was 't toen in veel mindere mate, een over productie was en men 400 jaarwedde uitloofde in verband met vraag en aan bod? En als nu ;n de toekomst bij even- tueele enkele vacatures, de wacht gelders voorgaan? De cijlers van het ge tal geslaagden van Herv. of Protest, kweekscholen beloopen 238 m. en 243 v., van R. Kath. 335 m. en 551 vr. Kun nen zij zich soms opgeven als werkloo- zen en steun trekken? Het lijkt ons wel wat zielig! 1 UMT Ml, X aaps—ia—C Voetbal. Z. V. B. Wedstrijduitslagen van Zaterdag 10 December. Aid. I. OtheneHoek 21. Wedstrijduitslagen van Zondag 11 December. Ie Klasse A. Zeeuwsche BoysR.C.S. I 01. Middelburg 3Goes 2 30. Walcheren 1Zeeuwen 2 41. Ie Klasse B. F. C. SluisStoppeldijk 21. Steen-IJzendijke 01. 2e Klasse A. lersekeHe'nkenszand 6—0. Goes 3Hansweert 2 41. 2e Klasse B, Scheldestrijders 1—Westdorpe 1 61. 2e Klasse C. Vlissingen 4—'s-H. Arendskerke 13. R.C.S. 2Middelburg 4 31. Zeeuwen 3Veere 53. 2e Klasse E. Zwsch VI. Boys-Breskens 2 2—3. 3e Klasse A. Vlissingen 5—Zeeuwen 4 71. 3e Klasse B. Sluiskil 2—Scheldestrijders 2 12. Zondag is op „Houtrust" te Kort- g e n e de vijfde ronde gespeeld van het zestal uitgeschreven serie-wedstrijden en wel tusschen Vios van Kats en C. V. V. van Coftjnsplaat. Uitslag 2—1 voor] Kats. Met de rust 11. Hockey, Breda—Middelburg 30. Op het hard bevroren Bredasche veld binden beide elftallen enthousiast, on danks alle koude, den strijd aan. Mid delburg opent met eenige goede aanval len. Breda komt echter sterk opzetten en de achterhoede der gasten moet zich schrap zetten. Het terrein is hobbelig en onberekenbaar, waardoor een goede balcontrole een onbereikbaar ideaal wordt. Het tekort aan techniek groot ste euvel van het Middelburgsche elftal blijkt ook nu weer oorzaak te zijn van het overwicht der tegenpartij. Bre da valt zeer snel en goed combineerend aan. In de Middelburgsche verdediging blinkt als steeds de links-back uit, ter wijl de debuteerende keeper eenige schoten mooi wegwerkt. Breda mist een paar kansen voor open doel; toch weet de rechtsbinnen de thuisclub de leiding te bezorgen. Na de rust is Middelburg in de meer derheid, echter in de voorhoede is alle verband zoek. De vleugelspelers staan herhaaldelijk off-side. Omwisseling van den rechtervleugel brengt geen, verbe tering, geen schot wordt gelost. Beide verdedigingen domineeren. Breda's cen tre-half is een groot struikelblok, doch ook Middelburg geheele half-linie speelt een uitstekende partij. Na een snelle doorbraak zet de Bredasche mid-voor den tweeden goal, welke echter volgens vriend en vijand in offside positie ge maakt werd. Even vóór het ein<)e weet dezelfde Bredaenaar de score te verhoogen ook dit een eenigszins dubieuse goal wat niet weg neemt, dat Breda, mede door het falen van de Middelburgsche voorhoede, verdiend wint met 30. de hand van België. Immers Engeland had België aan zijn Koning geholpen en ter versterking van den reeds bestaan- den band tusschen België en Frankrijk, was vorst Leopold gehuwd met de doch ter van den Franschen koning. Het gelukte echter de Fransche en Engelsche diplomaten de andere drie mogenaneden hun wil op te dringen en deze 24 artikelen kregen het karakter van een tractaat dat zoo noodig aan de partijen kon worden opgedrongen. Er werd een wapenstilstand voorgesteld tusschen Noord- en Zuid-Nederland, in te gaan op 15 Nov. met een demarcatie lijn tusschen de troepen. Deze demarcatielijn is echter niet vastgesteld en derhalve was de Koning niet gebonden de citadel en Schelde- forten te ontruimen. Tusschen 15 Nov. 1831 en 1 Oct. 1832 volgt onze regee ring een stelsel van volharding en zoekt steeds de 24 artikelen alsnog ge wijzigd te krijgen in den geest van de artikelen van Januari. Zij weigerde de citadel en de Scheldeforten te ontrui men. België weigerde verder te onderhan delen zoolang de citadel en Scheldefor ten niet ontruimd zijn en zoo zijn de onderhandelingen op een dood punt gekomen (Wordt vervolgda. ALS OVERDRUK UIT ONS hi,A*j IS VERSCHENEN EEN z.£.£.üWdwfi KEGENT UIT HET LAATST DER XVIIIe EEUW, DOOR MR. J. H. BYBAU. Bestellingen hierop worden, tegen vergoeding van 12 cent in post zegels of contanten, nog in ont vangst genomen bij de Administra tie van ons Blad. De Directie. Na afloop had een geanimeerde mixed wedstrijd plaats. Als de eerste koude is overwonnen, wi'len de dames beslist goals zien maken. De galante midvoor der gasten vervult prompt dezen wensch. De tweede goal wordt, na goed aangeven door de linksbinnen, eveneens door de mid-voor onhoudbaar ingescho ten. De achterhoede laat daarna eensge zind twee goals door en met 22 wordt gedraaid. Breda neemt dan de leiding met een snelle doorbraak. De familie vleugel der gasten vindt veel bijval; de strijdkreet van de rechtsbuiten veroor zaakt als reflexbeweging bij den mid- voor een hard schot en de gelijkmaken de goal. Het pubhek wordt luidruchtig en de maan komt op. De linksbuiten van Middelburg is, dank zij het nieuwe hoofddeksel reeds lang ten prooi ge- •vallen aan de charmes van zijn tegen standers. Tenslotte maakt Breda de winnende goal, waarbij de rechtsback van Middel burg buiten gevecht wordt gesteld en het einde komt in de volkomen duister nis met een 4—3 nederlaag der gasten. De raad dezer gemeente kwam gis termiddag in openbare vergadering bij een. Voorzitter was de heer A. L. VAN MELLE, loco-burgemeester. Alle leden zijn aanwezig. Ingekomen. Ingekomen is bericht van den heer I. Wessel, dat deze zijn benoeming tot lid en voorzitter van het Burgerl. Arm bestuur aanneemt; voorts een adres van den Plaatselijken Raad (S.D.A.P. en Mo derne Vakbeweging) verzoekende om een Kerstgave van 5.— voor de werk- loozen. De VOORZITTER deelt mede, dat in- tusschen een desbetreffend schrijven van den minister van B. Z. ingekomen is. Hierin wordt medegedeeld, dat in de Kerstweek een extra uitkeering kan ge geven worden aan de steuntrekkenden ten bedrage van 25 pet. van den steun, die zij deze week genieten. Deze extra uitkeering mag echter alleen verstrekt worden aan hen, die steun genieten vol gens door den minister vastgestelde re geling, en niet aan de bij een werkver schaffing te werkgestelden. Aan dezen kan voor den tweeden Kerstdag een ver goeding wegens loonderving gegeven worden, als door den minister vastge steld. Het rijk zal echter geen subsidie verleenen voor een extra uitkeering aan de uit de kassen trekkenden, hoewel de gemeente ook dezen een extra Kerst- gave als genoemd kan geven. De heer VERMAIRE vraagt hoeveel de kosten voor de gemeente zullen be dragen. De VOORZITTER deelt mede, dat er 22 personen bij de werkverschaffing zijn, 60 genieten steun en 25 trekken uit de werkloozen-kassen. Als alle steuntrek kenden de genoemde uitkeering krijgen, mede in oogenschouw genomen, dat er 30 tweeden Kerstdag weer bij de werkver schaffing zijn, zal dit aan de gemeente 302.75 kosten. De uitkeeringen zullen dan 2.50 en f 2.75 bedragen. De heer CRUCQ constateert, dat de minister niet principieel staat tegenover de Kerstgave. Spr. onderschrijft verder het verzoek. Wethouder GOEDBLOED zegt, dat B. en W. een gelijke extra-uitkeering willen geven, omdat zij het onbillijk vinden on derscheid te maken. De heer VAN POELGEEST merkt op, dat de uitgaven reeds zoo hoog zijn, dat hij er niets voor voelt er nog eens extra een schepje op te gooien. Is dit nood- zakelijk? De VOORZITTER wijst er op, dat voor de eerste twee categorieën het rijk meer dan de helft bijdraagt. De heer CRUCQ is het niet eens met den heer Van Poelgeest, dat de uitkee ring te hoog is. Hij had liever meer ge had, doch ziet de moeilijkheid om het te krijgen. De heer VAN POELGEEST: Ik zeg niet, dat het te veel is, alleen vraag ik of deze extra uitgave noodzakelijk is. Het voorstel wordt hierna z.h.s. aan genomen. Commissiën. De volgende dames en heeren, perio diek aftredend, worden in de voorge noemde commissiën en besturen herbe noemd; Financieele Commissie: Ir. J. van Poel geest, voorzitter, A. D. F. van der Wart, J. S. Visscher. Commissie voor de Strafverordenin- Igen: Mr. J. W. Goedbloed, A. de Roo. Commissie voor het Grondbedrijf: P, nings. Deze werd met groote geestdrift in Den Haag en als dreiging in België ont vangen. De wereldgeschiedenis gaat in- tusschen voort. In Frankrijk krijgt men de Juli-revo lutie waardoor Karei X afstand doet van zijn troon en Frankrijk moet ver laten. Polen moest in opstand komen tegen den keizer van Rusland. Ierland bevrijd van de Engelsche heerschappij, Italië van zijn wereldlijke en geestelijke dwingelanden en België van Koning Willem I. Dt is het voorspel van de rel letjes, die tenslotte aanvangen met de opvoering van „de Stomme van Portici" „La muette de Po-rtici" te Brussel, ge volgd door een reeks van gebeurtenis sen, die mij te ver zouden voeren bui ten bestek van dit artikel. De zeer zwakke leiding van Gene raal Van Byland, de macht der burger wachten, die allengs onder den invloed komen der leiders van den opstand, het terugdeinzen van de beide Prinsen van Oranje om den troon van hun Vader te bevestigen op de puinhoop van een in elkaar geschoten Brussel, de bekende Proclamatie van den Prins van Oranje te Antwerpen, het was alles een reeks van mislukkingen. De opstand sloeg over naar Antwerpen en Chassé betrok op 18 October 1830 de.Citadel van Ant werpen en toen ook de opstandelingen de Citadel opeischten werd eerst door de aanwezige booten het vuur geopend en na lang weifelen gelastte Chassé het bombardement van Antwerpen. Van vier uur tot half acht braakten 1500 bommen, meer dan 16000 granaten en brandkogels over de stad. Tegen tien uur werd een wapenstilstand verzocht. Op 5 Nov. reeds kwam deze tot stand op de grondslag van het Status quo. De Londensche conferentie zal nu de boedelscheiding vaststellen en 1 Janu ari ^31 kwamen de eerste scheidings- voorwaarden gunstig voor Nederland, welke Belgë weigerde. Nu gaat het diplomatiek spel zijn gang. In Juni '31 waren de scheidings- voorwaarden omgewerkt, in den vorm van de 18 artikelen, geheel in helt voor deel van 't Zuiden. Thans weigerde Ne derland, daar deze nieuwe voorwaar den de rechten aantastten der natie en van het Vorstenhuis. De Tiendaagsche Veldtocht was er 't gevolg van en Engeland en Frankrijk zagen zich genoodzaakt haastig tus schen beide te komen, ten einde Neder land zijn beslissende qverwinning te onthouden. Het gevolg was, dat in Sep tember de conferentie met nieuwe voorstellen kwam in den vorm der 24 artikelen, welke voor ons, hoewel nog niet zoo gunstig als de scheidingsvoor- waarden van Januari, toch meer aanne melijk waren. Echter weigerde de Koning ook de ze voorwaarden; hij rekende oo den tus- schenkomst van Pruisen, Rusland en Oostenrijk. Frankrijk en Engeland waren zeer op

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 7