XDositie „Type "8 Op de Markt aldaar Fa. PI Pieters, Seisweg U Bij Garage De Baljuw BEURS- EN NI SSEUOERSUL WALCHEREN. SCHOUWEN-DUIVELAND. HET VOORiBESTAAN DER R. T. M. TH0LEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Diefstal van een fiets. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D RAAD VAN AARDENBURG. A Amst BubO. c.. oo1,-(j21/2-63Va- A Deli-Bat. Rubb. 28—27%-26% A IJossa Rubber 24—-243/4. A Serbadjadi S.R. 2020 Prolongatie 11. UfcUKÜ 1 ntÜMUMt ILK. - H.V.A. Verhooging schoolgeld. Amerika Philips 'iaoak - Unilever - Markt Knn'nln, Rubber - van het nieuwe populaire model Te Vlisslngen: OP WOENSDAG 14 DECEMBER Coosje Buskenstraat 51 Te Middelburg: OP DONDERDAG 15 DECEMBER Van 103 uur: KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KERKNIEUWS. Daarna: bij de Ned. Herv. Kerk. Gerei. Gem. KUNST EN WETENSCHAP. Willem Mengelberg ongesteld. ONDERWIJS. AMSTERDAM, 13 December, Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van beden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101%. Ned. 17 1000-4% 101%—101%. Ned; 31 1000-4 101—101 Ned. 32 1000-5 101—101. Certificaten-3 83%— 83%. Cert. N.W.S.-2% 69%—69%. O. Indië 22 doll. 1000-6 100—100. O. Indië 23 100-6 68%—68. O. Indië 16 1000-5 98%—98%. O. Indië 26 1000-4% 94%— 94% Duitschl. 100-7 54%—54%. Duitschl. 30 1000-5% 51%—51% Engl. W.L. 50-200-5 64 Engl. F.L. 50-200-4 73%—73%. Zeeuws. Hyp. B-5 100—100. Zeeuws. Hyp. B-H/2 99u>—üyi/a, A Amsterd. Bank 105104%. C Rolt. Bankver. 70y47oy2- A Twentsche Bank 90- A Pref. Jurgens A 95%94% A De Schelde N.B. 3739 A Ver. Papf. v. Gelder 55%54 C Am. Car Foundry 7%7% C Am. Smelt Ref. 14%14% C Farbenind I.G. 7877% C U. States St. C. 33%—33%. C C. Publ. Serv. C North Am. Cy. 30%30%. A Born. Sum. H.M. 138138%. A Ned. Wol Mij. 5555. A Singkep Tin M. 73^74%, A J. C. Japan Ln. 34%33%. A Rotterd. Lloyd 58%55. A S.M. Nederland 6262%. A Amst. Thee C.M. 28%30. A Houth. Alberts 28—28%. C Peruvian C. Pr. 4%4%. A Southern RIw. 7%6%. C Union Pac. Rr. 74%—74%. C Int. Nickel Cy. 8%8%. woord van welkom door den explicateur, den heer J. Geesink, die er op wees, dat de tuberculosebestrijding verdient steeds de volle aandacht te hebben, ook in dezen crisistijd. Men is op den goeden weg. De laatste jaren is de sterfte ten gevolge van t.b.c. sterk gedaald en men weet, dat er veel tegen t.b.c. te doen is, mits men er tijdig bij is. Dit laatste wordt echter wel eens vergeten en voor al ook daarom kwam de film tot stand die dezen avond vertoond zou worden. Hierna nam de vertooning der film een aanvang, die een episode schetste uit het leven van een gezin, waarvan de vader juist aan tuberculose gestorven was. Ook de dochter is niet vrij van t.b.c. en op doktersadvies gaat zij naar het consultatie-bureau, wordt naar een sanatorium gezonden, komt genezen te rug, huwt en krijgt een gezonde baby. Haar broer, die den goeden raad van den dokter in den wind sloeg, sterft in- tusschen ook aan de gevreesde ziekte. De film stelt de geschiedenis sober doch zeer overtuigend voor en schept ook een duidelijk beeld van de werking van het consultatie-bureau, het t.b.c.- onderzoek en de sanatoriumbehande ling. Ongetwijfeld was deze film een goe de en klemmende les voor de vele aan wezigen, die vol aandacht de vertoo- ning volgden en ook met belangstelling naar de explicatie luisterden. ARNEMUIDEN. Doordat er een parti culier met melk kwam venten tegen den prijs van 8 ct. de liter, hebben de melk- slijters dezer gemeente met ingang van Maandag j.l. den melkprijs verlaagd met 2 ct. den liter en gebracht van 10 op 8 cent den liter, O. en W. SOUBURG. Zaterdagmid dag is in het café Dorpzicht geopend de tentoonstelling van pluimvee en konij nen, georganiseerd door de Pluimvee en Konijnenvereeniging ,,Nut en Genoegen" alhier. De voorzitter, de heer P i e r e n s, richtte een woord van welkom tot de vele aanwezigen, waaronder zich velen van elders bevonden en bracht dank aan allen die hebben medegewerkt tot het welslagen van deze tentoonstelling. Het aantal inzendingen, dat thans 258 bedraagt wordt telken jare grooter. Een keur van dieren is ook bij deze tentoonstelling te bewonderen geweest. Den voorzitter werd namens de ver- eeniging een mand bloemen aangeboden. Het Comité van Actie tot behoud van de Tram, gevestigd te Zierikzee heeft zich, zooals we gisteren nog meld den, tot den Minister van Waterstaat ge richt, waarbij verzocht wordt het voort bestaan van de Rotterdamsche Tram weg-Maatschappij mogelijk te maken door haar op den ouden voet, dus ten volle, Rijkssubsidie toe te kennen. Aan de motiveering van dit adres ont- leenen wij: Geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekenden I. de Broe- kert en J. Nolet, respectievelijk Voor zitter en Secretaris van het te Zierik zee gevestigde Comité van Actie tot be houd van de tram als vervoermiddel van personen en goederen; dat de vrees bestaat, dat de Rotter damsche Tramwegmaatschappij, wegens de zeer ongunstige financieele resultaten barer onderneming binnen onafzienbaren tijd genoodzaakt zal zijn haar g e h e e 1 e bedrijf dus niet op SchouwenDui veland alleen te staken; dat op een openbare vergadering te Zierikzee een Comité van Actie werd opgericht, dat met de uitvoering van zijn taak een aanvang wenscht te maken door den Minister met nadruk te verze keren, dat de tram op SchouwenDui velend. Sint Philipsland en W. N.-Bra- bant niet kan werden gem i s t dat opheffing van het trambedrijf in het algemeen een zeeir ernstig incon venient voor de gansche bevolking dezer streken funeste gevolgen zal hebben voor land- en tuinoouw, daar alsdan de gelegenheid ontnomen wordt om de pro ducten dezer bedrijven, alsmede het vee, vlug en goedkoop ter markt te brengen; dat staking van het trambedrijf voor al als een ramp gevoeld zal worden tij dens de suikerbietencampagne, daar steeds groote hoeveelheden bieten per tram naar de fabrieken werden vervoerd, dat in het biïzonder ook de tuinbouw, waarop geheel W.-Schouwen is aange wezen, in zeer ernstige mate zal wor den getroffen; dat zonder overdrijving mag worden gezegd, dat de opkomst en bloei van 't tuinbouwbedrijf op W.-Schouwen voor 'n groot deel het gevolg is van de vervoer- gelegenheid speciaal van den nacht dienst waarin door de R. T. M. wordt voorzien; dat, indien deze gelegenheid ontno men werd, de tuinbouwers genoodzaakt zullen zijn andere cultures ter hand te nemen, welke niet op snelvervoer zijn aangewezen; dat het gevolg hiervan zal zijn, dat vele arbeiders bedankt zullen worden, dat de werkloosheid in niet geringe mate zal toenemen en dat ieder, rijk en arm, de nadeelen, bij wijze van spreken, aan den lijve zal gevoelen; dat vervoer op andere wijze dan per tram niet wel mogelijk is met het oog op de belangrijk hoogere kosten en den lan- geren duur van de reis; dat bij de besprekingen, welke met Uwe Excellentie mochten worden ge voerd tijdens de audiëntie op" 30 No vember j.l. gewezen werd op den slech ten toestand der wegen, niet alleen van den weg SteenbergenSt. Philipsland, maar in het algemeen op het traject SteenbergenBurgh, welke wegen in zoodanigen toestand verkeeren, dat het vervoer per auto over dit traject ten enenmale onmogelijk is; dat het transport per auto groote financieele nadeelen met zich brengt, eenerzijds door de veel hoogere onder houdskosten der tertiaire wegen, welke thans reeds zwaar op de polderbesturen drukken, anderzijds door de tengevolge van een dergelijk transport noodzakelij ke uitbreidinö van het veer Zijpe.anna Jacoba en de daarmee gepaard gaande hooge uitgaven; da de tram, naast hare bestemming als vervoermiddel van land- en tuin bouwproducten, vee enz., enz., van groote beteekenis is voor de bevolking dezer streek in het algemeen, daar zij het goedkoopste en meest gebruikte ver voermiddel is voor de reis naar Rotter dam; dat vooral de kleine man op de R.T.M is aangewezen wanneer hij voor het be hartigen van zakenbelangen, voor fami liebezoek, voor het raadnlegen van een specialist en voor tal van andere aan gelegenheden meer, naar elders dient te gaan; dat de tram voor de bewoners van SchouwenDuiveland van gelijke betee kenis is als het spoor voor andere stre ken van ons land, in het bijlzonder ten opzichte van de verbinding met Rotter dam, waarheen dereisviaGoes vee kostbaarder is; dat de R.T.M, op de haar sedert jaren verleende Rijkssubsidie over het jaar 1932 20 pet. is gekort, met het doel om hierdoor andere maatschappijen extra te kunnen steunen; dat deze korting onjuist moet worden geacht daar deze oorzaak is, dat het voortbestaan der R.T.M., welke ook de nadeelige gevolgen moet ondervinden van de uitbreiding van den dienst en de verlaging van de tarieven voor het veer zajoeAnna Jacoba, ernstig wordt be dreigd; dat, waar de bevolking van Schouwen —Duiveland, Sint Philipsland en Weste lijk Noord-orabant bijdraagt in het te kort op de spoorwegen, het billijk is dat ook het voortbestaan der R.T.M, door subsidie van het Rijk wordt moge lijk gemaakt, welke subsidie gemakke lijker te dragen zal zijn wanneer deze in den post voor het tekort op de spoor wegen werd ondergebracht; dat ook de Gemeentebesturen, door het .verleenen van subsidie over 1932, onmiskenbaar hebben blijk gegeve'n van hun overtuiging, dat de tram niet kan worden gemist. BRUINISSE. De varensgezel J. van G. had tijdens het visschen met het mo- tormossejvaartuig Bru. 5, het ongeluk met zijn hand tusschen een draad en 'n katrol te geraken, met het gevolg dat een zijner toppen geheel en eenige an dere gedeeltelijk werden afgeklemd. De geneesheer van Ouddorp verleen de medische hulp. A Koloniale Bank 5557%. A N.I. Hbk. 1000 56—57. C Ned. H. M. 1000 64%—64. A Alg. Kunstz. U. 46—44%-45%. A v. Berkels Pat. 17%17%. C Calvé-Delft 62—62%. A C. Suiker Mpij. 21%21%. A Int. Viscose 28%29%. A Küchenm. I. Acc. 33%. A Ned. Ford A.M. 116%—116-117. A Philips Gem. B. 129%—129%-131 C Unilever 108%—107%-108%. C Anaconda Cop. 8%8%-8%. C Bethlehem St. 16%16%-16%. A A.N.L.M.—N.B. 192%—197%. C A. Gas en El, Cy. 2%2%. C Cit:es Serv. Cy. 3%3%. C Midd, West Ut. A Boeton Mijnb. 1515%. A. Kon, Pear. Mpij. 148%148-49%. C Contin. Oil Cy. 6%—6%. C Shell Union O.C. 5%— 5%-5%. A Holl. Amer. Lijn 3%3%. A K.N. Stoomb. Mij. 18—17%. POORTVLIET. Dit jaar heeft jhr. J. van Vredenburch tijdens de klopjacht weer een flink aantal hazen geschoten, zoo meldt de Zeeuw. Het aantal ge schoten hazen bedraagt 214, terwijl ook nog een 36-tal patrijzen geschoten zijn. Ook heeft jhr. v. Vredenburch het plangeopperd im nog eens een extra drijfjacht te organiseeren voor de patrij zen, die dit jaar hierzoo veelvuldig zijn. Een aanslag? GRAAUW. Dezer dagen is iemand uit Philippine die te ongeveer middel nacht per rijwiel over den Posthoorn- schen weg onder Philippine kwam ge reden door, een tot nog toe onbekende een ijzeren staaf van ongeveer een me ter 'lengte tegen het rijwiel geworpen, waardoor hij een kwetsuur aan de bee- nen opliep en het rijwiel werd be schadigd. Toen hij van zijn fiets afstap te en met zijn rijwiellantaarn de om geving afzocht zag hij een' persoon in een langs den weg loopende sloot liggen die, toen hij hem over zijn daad wil de onderhouden, hem bedreigde. Daar de onbekende zijn zakken aftastte, als of hij een voorwerp te voorschijn wilde halen, wist de aangevallene niets .beter te doen dan zoo snel mogelijk er van door te gaan en van het gebeurde aan gifte te doen bij de politie, die nog dienzelfden avond en ook den volgen- j. den dag een onderzoek ter plaatse van het gebeurde instelde. HULST. Dezer dagen ontdekte zekere van H. uit Graauw, zooals wij reeds meldden, dat zijn fiets, die hij ongeveer een half uur tevoren voor een café te Hulst had neergezet, was verdwenen. Eenige dagen daarna bracht bij de po litie te Zaamslag iemand uit België een fiets, die hij uit een kreek onder de ge meente Axel had gehaald. Bij onderzoek bleek o.a., omdat de naam van den eige naar daarop voorkwam, dat dit het ge stolen rijwiel van van H. was. De lan taarn bleek evenwel verdwenen. AARDENBURG. Maandag vergader de de raad waarbij mevr. van den Broe ckede Man en de heer Wijffels afwe zig waren. Een verzoek van D. Zuyderduin al hier, om concessie tot het aanleggen en exploiteeren vaneen net voor ra diodistributie werd z.h.s. op nader door B. en W. vast te stellen voorwaarden goedgekeurd. Op nader vast te stellen voorwaar den werd aan G. Pieters toegestaan een uithangbord te plaatsen. Uit een schrijven van Ged. Staten blijkt, dat de gasconcessie verleenc wordt onder voorwaarde, dat het gas dat door de buisleidnig van Sluis aan' gevoerd wordt, uitsluitend zal gebruikt worden in de gemeente Aardenburg, Verder mogen er geen belemmeringen gesteld worden aan de vrije levering van electrischen stroom in de gemeente, terwijl bovendien de gemeente de be langen van het personeel dient te be hartigen. Ook door den minister van Economische Zaken en Arbeid is bij zijne goedkeuring van het contract de electrificatie eisch gesteld. De heer Hollebrand vraagt, wat B. en W. met den stoker denken te doen Deze man is niet bij een bond aange sloten, en kan dus geen steun trekken De bond waar hij in thuisbehoorde n.l. die van personeel in gemeente be- driiven heeft geen ondersteuningsfonds De Voorzitter zegt, dat B. en W besloten hebben, hem den, winter door aan werk te helpen. Hij is indertijd tij delijk aangesteld, en is er mede reeds ongeveer een half jaar bekend, dat zijn betrekking zou eindigen. De directeur Buijze wordt door de firma Descleé overgenomen. De gemeenterekening over 1931 wordt, na een wijziging, voor de tweede maal vastgesteld, en wel op 48.913 voor inkomsten en 50.914 voor uit gaven, deze bedragen betreffen den ka pitaaldienst. De gfewone dienst bleef vastgesteld op 65.334 in ontvang en 60.779 in uitgaaf. De begrooting van het Burgerlijk A Ned. Scheepv. U. 60%—59%-% A H.V. Amtserdam 175%173%-74% A Java Cult. Mij. 105103. A N.I. Su.ker U. 77%—77 A Poerworedjo S.O. 6% A Deli Baiavia 143144-45 C Deii Mij. 1000 116—117% A Senembah 129%130/i-31% C Chicago Milw. 2%2% WISSELKOERSEN, 12 Dec 13 Dec Londen 8.15 8.10 Berlijn 59.20 59.20 Parijs 9.71% 9.71% Brussel 34.47% 34.46 Zwitserland 47.87% 47.85 Kopenhagen 42.20 41.90 New-York 2.49 2.48% Armbestuur werd voor 1933 vastge steld op 765. Het periodiek lid M. A. Pieters werd met 4 stemmen herkozen, terwijl 1 stem was uitgebracht op den heer Ph. Wijffels. Daar de inkomsten uit de schoolgeld heffing sterk dalen, (deze bedroegen in 1931 nog 333, voor de openbare en 729.55 voor de bijzondere scholen, n.l. tot plm. 600 over 1932, stellen B. en W. voor om schoolgeld te heffen te beginnen bij een inkomen van 800 in plaats van zooalsthans bij een inkomen van 1000. Bij 1000 tot 1200 bedraagt het schoolgeld voor een kind 3 of 25 ct per maand, voor 2 kinde ren 45 ct, voor 3 kinderen 60 ct, voor 4 kinderen 70 ct, voor 5 kinderen 75 ct en de rest vrij. Voor 1200 tot 1400 betaald een kind 3,48 en bij hoogere inkomens sterk progressief. De bedoe ling van B. en W. is thans, om alle klas sen te verschuiven, zoodat een inkomen van 800 tot 1000 evenveel zal beta len als thans die van 1000 tot 1200. Z.h.s. wordt dit voorstel goedgekeurd. De raad besloot om bij het fietspad naar Sint Kruis aanwijzingen te plaat sen, die het pad als rijwielpad aandui den, zoodat het dan in beide richtingen mag bereden worden. Op verzoek van de heer Hollebrand zullen B. en W. is nagaan, of het niet mogelijk is, om vanaf bakker Lucieer tot aan Bonte het trottoir door te leg gen. Op een vraag van den heer De Ba- ckere, zegt de voorzitter, dat de brandspuit voor een demonstratie naar IJzendijke is geweest, doch dat de ge maakte onkosten vergoed worden. Hiema werd in besloten ziting ver der vergaderd. -Qbl.markt Aku Jnnker Wettig geauponeerd.) .iè'-rS" Ged. Staten hebben benoemd als deskundige tot het doen van de schat ting der onzuivere opbrengst van de gronden in het calamiteuze waterschap Oud en Jong Breskens, den heer D. J. Dees te Neuzen. Oud-leden van de opgeheven ver- eeniging Soli Deo Gloria te B r u i n i s- s e hebben pogingen aangewend om weer een Chr. Gemengde Zankvereeni- ging op te richten. Er gaven zich reeds 50 leden op. In het goed bezette lokaal der be waarschool ie Haamstede hield Zon dagavond j.l. Ds. Drost voor de vereeni ging van Vrijzinnig Hervormden „Haam- stede-Burgh" een lezing over „Onsterfe lijkheid." Het kiescollege der Ned. Herv kerk te Oostkapel le heeft Maan dag tot ouderling herkozen den heer L. de Voogd en gekozen den heer A, Bimmel in plaats van den heer C. Geldof Pzn, Tot diakenen werden her kozen de heeren C. Brand en K. Poppe Johzn. Bij de verkiezingen voor Notabelen der Ned. Herv. Kerk te Ellewouts- d ij k, werd C. van der Schraaf herkozen, terwijl in de vacature C. Behage her stemming zal moeten plaats hebben tus schen C. J. P. van Liere en L. de Broe- kert, cn in de vacature A. de Gruyter herstemming tusschen J. Stouthamer en I. Nortier. Zondag heeft ds. G. Westmijse, overgekomen uit Drachten, in de over volle Remonstrantsche Kerk te Rotter dam zijn intrede gedaan als voorganger der Vrijzinnig Hervormden te Rotter dam. De predikant werd ingeleid door den voorzitter dezer afdeeling, den heer R. ter Horst. Deze sprak eerst een wel komstwoord tot de aanwezige kerkelijke autoriteiten en dankte de Remonstrant sche gemeente voor het afstaan van haar kerkgebouw. Spr, betreurde het, dat de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Rot- (Ingez. Med.) terdam op principieele gronden weigert voor een zoo gewichtige gebeurtenis een leegstaand krekgebouw toe te staan, Ds. Westmijse hield vervolgens zijn in- treepredikatie naar aanleiding van Lucas 9 vers 13 (midden). Verdere toespraken hielden nog de heer v. Dijk, namens het hoofdbestuur en alle Vrijz. Hervormden, ds. Visser, uit Nieuw Helvoet namens de prov. ver- eeniging, en ds. H. van Ewyck namens de zustervereeniging te Hillegersberg. Ds. Westmijse werd toegezongen Ge zang 213 vers 3. -""Tot ouderlingen bij de Ned. Herv. kerk te Bruinisse zijn herkozen de heeren W. Jumelet Az. en Math, de Koning. Tot diaken de heer M. Krij ger Jz. Ds. K. H. Miskotte te Haarlem is be roepen té Amsterdam (vac. prof. dr. A. H. de Hartog.) Ds. J. Fraanje te Barneveld is beroe pen te Tholen. Als gevolg van een plotselingen aanval van influenza heeft dr. Willem Mengel berg op dringend advies van zijn genees- heeren zich genoodzaakt gezien zijn eerstvolgende concerten af te zeggen. Deze concerten zullen thans worden ge leid door Ed. van Beinum, die tevens is uitgenoodigd, de jaarlijksche toonkunste naarsuitvoering te dirigeeren. Op 63-jarigen leeftijd is te Hoek overleden de heer J. J. van Doeselaar, hoofd der O. L. school aldaar. De heer J. Fluyt, hoofd der O. L. school te Ou d-V ossemeer komt alsno. 2 voor op de voordracht van hoofd der O. L. School te Leerdam. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de Gemeenteraad van de gemeente O o s t- b u r g en Ged. Staten van Zeeland hun medewerking tot stichting van een vier de lokaal aan de school met dea Bijbel aldaar ten onrechte hebben verleend en is het beroep door eenige ingezetenen dier gemeëntdegen bovengenoemde besluiten, gegrond verklaard. De Chr. school krijgt dus geen vierde lokaal.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2