-VAN MBLLB'S- GOBSCHB^ ONTBYTKOBK KUNST EN WETENSCHAP. LANDBOUW. CEMENGD NIEUWS. VERKEERSWEZEN P. T. T. INGEZONDEN STUKKEN. ZEEUWSCH-VLAAMDEREH 0.0. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. 1 '«-HEER ARENDSKERKE. Vergaderingen, Concerten, enz. Rondvraag. De heer V e r m u e informeert naa. de meening van B. en W. over de bezol diging van de werkvrouw, In de vor.ge vergadering werd geopperd, dat de ver goeding te hoog was. Dat zou onderzocht woraen. De voorzitter deelt mede dat dit punt nog niet in de vergadering van B. en W. behandeld is. De vrouw zelf zegt echter, dat het bedrag haar toekomt. In elk geval doet ze haar werk uitste kend. Alles op het gemeentehuis wordt keurig in orde gehouden. De heer V e r m u e vindt het -wensche- lijk, dat er dit jaar nog, over besloten wordt. Wethouder Schouten heeft zich verwondert, dat het niet in vergadering van B, en W. ter sprake gebracht is. Hij dacht, dat de burgemeester er niet aan wilde. De voorzitter weerspreekt dit en zegt toe het geval als nog met de wet houders onder de oogen te zullen zien. Hierna sluiting. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR ZEEUWSCH- VLAANDEREN TE TERNEUZEN. In de Zaterdagnamiddag gehouden vergadering werd als lid der atdeeling Grootbedrijf geïnstalleerd de heer W. de Smidt, te Breskens, die door den voorzitter, den heer J. A. van Rompu, werd welkom geheeten, waaraan deze toevoegde een woord van hulde aan zijn voorganger, den heer I. A. Risseeuw, voor hetgeen deze tijdens zijn lidmaat schap der Kamer voor de belangen van dit gewest heeft gepresteerd, terwijl hij getuigde van het leedwezen der Kamer over den loop van persoonlijke omstan digheden, die den uittredende hadden genoopt vóór het lidmaatschap te be danken. Medegedeeld werd, dat de spoorweg maatschappij MechelenTerneuzen, on danks het geringe reizigersverkeer, ten behoeve van de reizigers toch aanlei ding heeft gevonden den voormiddag trein tusschen Selzaete en Terneuzen te bestendigen. De haven van Terneuzen. N. a. v. den gelukwensch van de Ver- eeniging Binnenscheepvaartcongres met de indiening van het wetsontwerp tot uitbreiding der haven te Terneuzen, vroeg de heer Van Waesberghe bij de Regeering aan te dringen op ge lijkstelling van het loodsgeld voor de haven van Terneuzen en het verkrijgen van toepassing der speciale spoorweg tarieven op de Belgische spoorwegen, daar zonder deze de haven niet tot nor male ontwikkeling zal kunnen komen. De heer Van der Peijl wenschte er bij de Regeering op aan te dringen, dat het maken der haven zal worden aangevat in den vorm van werkverschaf fing. De voorzitter deelde mede, dat vanwege het Bureau der Kamer in sa menwerking met het gemeentebestuur van Terneuzen voortdurend alles wordt aangewend, wat men meent dat de uit voering van het werk kan bevorderen. Inzake spoorwegtarieven en loodsgel den is aandrang overbodig; die kwestie is bij de Regeering en vrijwel overal in den lande voldoende bekend. Dit is ech ter een zaak, die internationaal, d.w.z. in overleg met België, moet worden op gelost. Men dient evenwel in het oog te houden, dat, ook zonder oplossing dier kwestie in de haven steeds gebrek aan plaatsruimte is, zoodat voortdurend aanvragen om opslagplaats moeten wor den afgewezen. Het spoedig tot stand komen der uitbreiding is alzoo dringend noodig. Medegedeeld werd, dat het Bureau in correspondentie is met den Inspec teur der Posterijen enz, te Middelburg, om verandering te krijgen in de ondoel matige regeling van het innen van gel den op postkwitanties te Kloosterzan- de in de vroege morgenuren. Voor het geven van een nader advies zijn ter plaatse inlichtingen gevraagd. Overeenkomstig het voorstel van den heer Oggel zal worden verzocht aan busrechtbezitters gelegenheid te geven des morgens hun correspondentie af te halen vóór de opening van het kantoor, zonder extrabetaling, en overeenkomstig dat van den heer Catsman om 's avonds in de gelegenheid te stellen de niet meer besteld wordende poststukken evenals zulks met de dagbladen ge schiedt aan het loket af te halen. Naar aanleiding van een ontvangen afschrift van een adres der Kamer te Dordrecht, inzake personeelscoöpera- ties, zal de Kamr zich wenden tot de Directie der Nederlandsche Spoorwegen en den Minister van Waterstaat, om te protesteeren tegen den steun dien de spoorwegen aan de personeelscoöpera- tie in verschillend opzicht verleenen, hetgeen ook van invloed is op 't reeds groot tekort der Spoorwegen. Adhaesie zal worden betuigd aan 't verzoek der Kamers te Breda c.s. be treffende een spoedige overbrugging van het Hollandsch Diep. Als blijk van instemming met het stre ven van het Nationaal Comité ter beteu geling van het Cadeaustelsel werd een bijdrage toegekend van 10. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van weggebruikers zullen in 't gebied der Kamer docr een deskundige van wege de Kamer eenige voordrach ten worden ghouden over „moderne we genbouw". Instemming zal worden betuigd aan ,et verzoek van de Kamer te Dord- .echt tot de regeering, om ter bestrijding uer werkloosheid een bedrag van 300 .mihoen te leenen voor uitvoering van erschillende met name genoemde pro ductieve werken. Daarbij zal tevens worden gewezen op de wenschelijkheid van het graven van het nieuwe dok te Ter Neuzen en net graven van het kanaal van de Axel- sche Sassing naar Hulst. Eveneens we: d besloten steun te verleenen aan de actie der Arnhemsche Kamer voor het verkrijgen eener goed- koopere regeling voor gerechtelijke in vordering van kleine bedragen. Actie Z. VI. Kanalen- comité. Naar aanleiding van een schrijven van het Zeeuwsch-Vlaamsch Kanalen- comité, dat zich ten doel stelt actie te voeren voor de verkrijging van een ka naal Graauw-Hulst-Sluiskil, met spoor wegaansluiting op het Belgische spoor wegnet, en een verbinding nabij Graauw met den Brabantschen wal, terwijl het tevens steun verleent aan de Brabant- sche actie voor het verkrijgen van uit voering van het plan Konijnenburg, en den steun der Kamer verzoekt, stelde het Bureau voor, dat de Kamer zich al thans zeker voor het oogenblik van een uitspraak hieromtrent zal onthouden en voorloopig zal afwachten of de loop der zaken, die hiermede verband houden, het noodzakelijk zullen maken in deze stelling te nemen. Het Bureau acht de actie van het co mité prématuur en een meer gepreci seerde omschrijving van hetgeen jiet «comité beoogt noodzakelijk. Het ge noemde programma is zóó veel omvat tend, dat men, steun verleenende, la ter tot de ontdekking zou kunnen ko men, ook steun te hebben verleend aan punten die strijdig zijn met de belan gen van het gewest De heer Van Waesberghe ver dedigde de actie van het Comité; hij acht de actie allerminst praematuur, men moet vertrouwen hebben op zijn goed recht en op de toekomst van het gewest. Men moet veel vragen, om ten slotte misschien minder te krijgen. De heer Wind van Merkesteyn acht ondertusschen kanalisatie niet in het belang van Zeeuwsch-Vlaanderen, men beschikt reeds ruimschoots over water. De heer De Vrieze was van oordeel dat Zeeuwsch-Vlaanderen in de eerste plaats gebaat is bij de verbete- ringswerken van het kanaal door Zuid- Beveland. De heer Van Waesber ghe meende dat het thans, nu door de actie voor het kanaal Bath-Dintelsas deze kwestie in de algemeene belang stelling staat, nu geheel Nederland zich achter het betrokken comité heeft ge steld, ook tijd is om daarvan te profi- teeren voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De secretaris meende te moeten con- stateeren, dat het wel wat boud ge sproken is, dat geheel Nederland achter dat plan zou staan. Men beluistert ook wel andere stemmen, al klinken die niet zoo luid als die der voorstanders. Voorts wees hij op de mededeelingen omtrent de Rijn-Scheldeverbinding door den heer Colijn in de Tweede Kamer. Indien men al niet bevredigd moge zijn door de mededeelingen van den Minister van Buitenlandsche Zaken, dan zal men toch zeker rekening moeten houden met die van dezen vooraanstaanden staatsman. Tenslotte deelde de heer Van Waesberghe mede, dat het ook niet de bedoeling van het comité is ge weest, een besluit der Kamer uit te lokken, maar meer kennis te geven van de stichting, terwijl men, indien het tot een ernstige zakelijke actie komt, gaar ne den steun der Kamer zal verkrijgen. Overeenkomstig het voorstel yan het Bureau werd besloten. De in het vorig jaar verleende sub sidies werden bestendigd, doch nieuwe verzoeken afgewezen. De begrooting werd vastgesteld op een eindcijfer van 8922.05. SINT KRUIS. Dezer dagen had alhier een conferentie plaats met den Com missaris der Koningin in Zeeland en den burgemeester en leden van den raad van St. Kruis, waarbij tegenwoor dig waren de griffier der Prov. Staten van Zeeland en de hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat. Plaats van samenkomst was het be ginpunt van den weg AardenburgSt. Kruis, bij Aardenburg; wandelend langs den weg naar St. Kruis werden de Raadsleden in de gelegenheid gesteld op- of aanmerkingen te maken over 't uitgevoerde werk betreffende den steenweg, waarvan gretig werd gebruik gemaakt. Tevens werd door de leden van den raad, van de gelegenheid gebruik ge maakt de Commissaris der Koningin er op te wijzen dat de gemeenteraad zoo is teleurgesteld door het besluit der 'Prov. Staten, betreffende den afloop der tollen op den weg St. KruisSt. Lé.u- reins. In een conferentie met leden der wegencommissie werd in uitzicht ge steld een subsidie ad 5500 mits 'n jaarlijksche bijdrage der betrokken pol ders en van de gemeente tot een ge deeltelijke aflossing van voornoemde som, terwijl de intrest dan zou moeten dienen tot onderhoud van den weg. Provinciale Staten besluiten echter een jaarlijksche subsidie te geen van 135 gedurende veertig jaren in de be trokken polders, besluiten eveneens voor veertig jaren een subsidie te ge ven ad 140, welke bedragen ieder jaar minstens aan den steenweg moeten wor den verwerkt, zoodat bij slot van re kening men geen subsidie's meer krijgt en geen opbrengst der tollen te beuren heeft. Een Ziekenfonds voor W, Z. Vlaanderen. Men meldt ons uit Aardenburg Door de gezamenlijke doctoren in W. Zeeuwsch-Vlaanderen is een ziekenfonds opgericht dat met 1 Jan. a.s. in wer king zal treden. Als leden kunnen wor den aangenomen alle in wenenden van W. Z.-Ylaanderen, die arbeider zijn of daartaede door het bestuur zijn gelijk te stellen. De weekpremie bedraagt voor hen die ouder zijn dan 16 jaar f0.20 per week, voor jongeren f 0.05, waarvoor men verzekerd is voor geneeskundige behandeling en genees- en verbandmid delen op voorschrift van den huisarts •DEN SOETEN 1 NVALSEDERT IS2.&- (Ingez. Med.) Mejuffrouw Henriëtte v. d. Kamp vroeger te Middelburg is benoemd als assistente van mevrouw Berthe Se- roen in het Muziek-Lyceum te Amsterj» dam. De collectie Blumenthal. De collectie Blumenthal, welke dezer dagen te Parijs in veiling is gekomen, heeft meer dan 120 millioen francs op gebracht. De hoogste prijs hebben op gebracht, 24 werken van Moreau, die voor 360.000 francs zijn verkocht. Woensdagavond j.i. hield de ver- eeniging van oud-leerlingen van den Landbouw-winter cursus „V. Z. O, D." te Haamstede een algemeene le denvergadering. Subsidies voor Hengstenkeuringen. Het Tweede Kamerlid de heer Van den Heuvel, c.s. heeft een amendement ingediend op hoofdstuk X der Rijksbe- grooting. De strekking van dit amen dement is de functie van algemeen voorzitter van de Rijkscommissie voor de keuring van dekhengsten te doen vervallen en de bezoldiging van den secretaris met 2750 te verminderen en de daardoor verkregen 5000 te ge bruiken als verhooging van de subsidies voor diverse keuringen. Ongelukken. Vrijdag had de fa. B. te R o o s e n- d a a 1 in haar werkplaats een vracht auto van den heer De H. uit S t, A n- n a 1 a n d in reparatie wegens een de fect aan den motor. In het schaftuur wilde de heer De H. van de gelegen heid gebruik maken om zelf een van de banden te repareeren. Bij het af lichten van den band sprong een der vellingringen van het wiel en kwam met zulk een kracht tegen het hoofd van De H. terecht, dat hem daardoor de schedel werd gelicht, zoodat de herse nen werden bloot gelegd. Een dokter die spoedig ter plaatse kwam, oordeelde overbrenging naar het ziekenhuis nood zakelijk, waar 's mans toestand zoo ern stig bleek, dat voor zijn leven gevreesd wordt. Branden. Door onbekende oorzaak is te Goor brand uitgebroken in een perceel, gele gen in de Grootestraat, bewoond door de weduwe M. In dit perceel was ge vestigd een slagerij en een café. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, trachtte met 3 stralen op de waterlei ding het vuur te blusschen, hetgeen echter niet mocht gelukken. Het ge- heele perceel benevens een schuur brandden geheel uit. Behalve eenig vee kon niets worden gered. 'N HALVE TON GE WETENSGEL. Te Ba lik pap an is onder de let ters G.G.D. f 50.000' gewelensgeid ge stort, wegens te min betaalde belasting tot en met 1928. (Aneta). DE P. C. HOOFT. Bij het onderzoek dat den havendienst in diverse ruimen van de P. C. Hooft heeft ingesteld, is op verschillende plaatsen een dusdanige lekkage aangetroffen, dat de havenmees ter geen vergunning heeft kunnen geven om het schip, zonder dat dit gedokt is, langs het grootscheepsvaarwater te ver halen, waardoor .^dus ook de reis nasr IJmuiden moet wr>- 1 "Ugesteld. Het dokken zou reeds morgen kunnen plaats hebben, aangezien de P. C. Hooft drijft, en nog slechts een geringe slag/.)/ heeft. DE WERF „FIJENOORD" WORDT GESLOTEN. Naar de Maasbode ver neemt, is de fusie tusschen de werven Wilton en Fijenoord thans zoodanig vol tooid, dat per 31 December de werf „Fijenoord" zal gesloten worden. Men weet, dat reeds eenige afdeelin- gen uit economisch oogpunt naar Wilton waren overgebracht. Nog vier maanden geleden was een gedeelte overgeplaatst. Thans werken bij „Fijenoord" nog on geveer 260 man. Het grootste gedeelte van hen zal ook met de afdeeling naar Schiedam worden overgeplaatst. FELLE BRAND. Een felle brand is Vrijdagmiddag om half twee uitgebro ken in den winkel van de firma Hammes en Zeeuw te Amsterdam een zaak van electrische onderdeden, gevestigd in het perceel Nieuwe Hoofdstraat 21. In een oogwenk sloegen de vlammen fel naar buiten en 't zag er zoo ernstig uit, dat voorbijgangers de trappen naar het bovenhuis opsnelden om de daar wo nenden bij hun vlucht naar buiten hulp te verleenen. De bewoners der eerste en tweede étage konden gelukkig veilig naar buiten worden gebracht. De brand weer, die dadelijk gealarmeerd was, verscheen spoedig met vrij veel mate rieel. De geweldige vlammenzee deed de verf van het tegenovergelegen winkel huis reeds blakeren. De brand werd door de brandweer dan ook krachtig aangetast. Plotseling ging het gerucht, dat er zich nóg iemand op de derde verdieping zou bevinden. Een agent en eenige burgers gingen op nieuw het huis binnen, doch zij troffen niemand aan. Een der burgers, die zich op de tweede étage bevond zag zich plotseling den weg afgesneden, hij kon noch naar boven noch naar beneden het huis verlaten. Men heeft nog getracht hem een antennestok toe te steken, doch de man greep mis, en viel naar beneden. Hij werd verbonden en is per auto naar het binnengasthuis vervoerd. De brand weer was onmiddellijk spoedig het vuur meester geworden. Winkel en inventaris brandden geheel uit. De eerste verdieping kreeg zware brandschade. De brandweer heeft door krachtdadig optreden een ernstige ramp voorkomen. Nieuwe voorschriften voor autonum merborden. De Minister van Waterstaat heeft de Motor- en Rijwielbeschikking gewijzigd in dier voege, dat art. 3 nu bepaalt: Het nummer met letter mag niet an ders worden aangebracht dan in witte onuitwischbare teekens op donkerblau- wen achtergrond, geheel overeenkom stig de modellen. De letter mag niet. anders worden ge plaatst dan hetzij midden boven, hetzij vóór het nummer; in het laatste geval daarvan te halver hoogte, gescheiden door een horizontale streep, een en an der geheel overeenkomstig de voorbeel den. Op het blauwe vlak, aangegeven in de voorbeelden, in het tweede lid be doeld, mag niets anders dan het num mer met letter worden aangebracht. In dien echter de verlichting van nummer en letter door middel van een transpa rant geschiedt en de letter overeenkom stig het tweede lid boven het nummer is geplaatst mogen het achterlicht en 't stoplicht worden aangebracht in den lin ker- en den rechterbovenhoek van het blauwe vlak, met dien verstande, dat de afstand tusschen beide lichten niet meer dan 30 cm mag bedragen, het ach terlicht zich het dichtst bij de linker zijde van het motorrijtuig moet bevinden en aan de wettelijke voorschriften be treffende de lichten moet worden vol daan. Verlaging Busrecht. Het ligt in het voornemen met ingang van 1 Januari a.s. het recht voor het hebben van een postbus te verlagen. Dit recht, dat thans per kwartaal voor de meeste kantoren 2.50 (voor de grootste kantoren 5) bedraagt, zal worden verlaagd tot 2 resp. 3.75) per kwartaal. De daarvoor noodige wijziging van 't postbesluit 1925 is in voorbereiding. VREDES-AVOND „KERK ËN VREDE". Waar de „Wapenstilstandsdag" (11 Nov. 1918), die door vele volkeren we derom is herdacht, pas kort achter ons ligt, dringt zich onwillekeurig de vraag naar voren, welke resultaten die telken jare terugkeerende herdenking heeft op geleverd. Men zal dan tot de slotsom komen, dat dit zéér gering is. De toebereidselen, die alle volkeren weder maken, om straks elkander op nog vreeselijker wijze te vernietigen en het „beest-mensch" in den mensch ten volle tot uiting te doen komen is daar het sprekendst bewijs van. Aangezien de Ver. „Kérk en Vrede" zich ten volle bewust is, dat, wanneer niet tijdig wordt teruggekeerd op den nu weer opnieuw ingeslagen weg, die zeer zeker tot den ondergang, in eik op zicht, van het menschdom zal leiden, zoo heeft zij besloten, alles in het werk te stellen, om de wereld te overtuigen, dat het menschdom niet gebaat is, nooit gebaat geweest is, en ook nooit gebaat zal zijn met elkander te vernietigen, doch enkel en alleen door recht boven ge weld te stellen en het gezond verstand goed te gebruiken. Om dit doel zoo mogelijk te bereiken zal zij op Dinsdag 13 December een *Vredes-avond organiseeren, waar als sprekers hopen op te treden drie leden van het hoofdbestuur n.L: Ds. A. J. v. d. Ban, doopsgez. pred. te Vlissingen met het onderwerp: „Kerstmis vieren?"; Ds. A. J. Wartena, orth. heuv. pred. te Ze venaar met als onderw. „Evangelie en oorlog"; Ds. J. J. Buskes, gereform. pred. H. V. te A'dam met als onderw. „In dienst van Christus". Wij noodigen u dringend uit dit ern stig woord te komen beluisteren, met den wensch, dat het gesprokene op dien avond tot nadenken zal stemmen en de overtuiging moge schenken, dat er an dere en betere wegen ter beslechting van geschillen zijn dan geweer en kanon, bommen en giftgas, terwijl Kerk en Vrede er tevens met nadruk op wijst, dat, waar het elkander vernietigen uit menschelijk oogpunt reeds verfoeilijk is. het uit christelijk oogpunt zeker bene den alle peil en ontoelaatbaar is. Het bestuur der afd. Walcheren van de Ver. „Kerk en Vrede". Middelburg, 10 Dec. 1932. ABONNEMENTEN en ADVERTEN- TIES voor dit blad worden aangenomen door den Agent C. VAN DER PLASSCHE. MIDDELBURG. Electro-Bioscoop (Markt). Dage- gelijks doorloopende voorstellin gen om 7 en 9 uur. Zaterdag, Zon dag en Woensdag Matineé om 3 uur. Vanaf 9 Dec.: „Es. war einmal ein Walzer." Flora-Bioscoop (Noordstraat), da gelijks doorloopende voorstellin gen. 7.30 uur. Zondagmiddag 36 uur matiné. Vanaf 9 Dec.: „Moeder Maandag 12 Dec. Het Middel- burgsch Dilettanten Tooneel „Hij Zij en Hottentot", blijspel in 3 bedrijven n. h. Amerikaansch. Schouwburg 8.15 uur. Maandag 12 Dec. Lezing Natuur kundig Gezelschap. Spr. C. Sip- kes te Overveen. De Verge noeging 8 uur. Maandag 12 Dec. Bijeenkomst Insti tuut v. Arb. Ontwikkeling, afd. Middelburg (met lichtbeelden), Spr. zuster E. A. Switters. Voor uit 8.15 uur. Dinsdag 13 Dec. Uitv. Chr. Gem. a Capella koor „Sursum Corda", t. b. Crisis Comité. Nieuwe Kerk, Dinsdag 13 December. Lezing werk- loozen. Spr. A. Dekker. De Vooruit. 8 uur. Woensdag 14 Dec. Algemeene ver gadering Vereen. Verbetering van het Geitenras in Zeeland „De Eendracht", kwart voor één. Woensdag 14 Dec. Jubileum Schaak Vereen. Middelburg", samenk. le den en oud-leden. De Eendracht 8 uur. Donderdag 15 Dec. Vertooningnieu- delburg. De Vergenoeging 7.45 uur. Donderdag 15 Dec. Vertooning nieu we T. B. C.-film door de Vereen, tot bestrijding der T.B.C. te Mid delburg.— De Vergenoeging. GOES. Landbouw Bioscoop, Vrijdag, Zaterdag, Zondag, Maandag en Dinsdag, iederen avond 8 uur voorstelling. Zondag matinée 4 u. Vanaf 9 Dec. „De Maharadjah van Maradoe." Cinema theater „Slot Oste n- d e", Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Dinsdag iederen avond 8 uur Vanaf 9 Dec.: „De Kuische Jo sef." Maandag 12 Dec. Vertooning T.B.C.- film. Slot Ostende 8 uur. Dinsdag 13 Dec. Tooneeluitvoering door „Kunstvrienden" van „Jacob Jansons liefde" Prins van Oranje 8 uur. Woensdag 14 Dec, „Toonkuns", ge« nerale repetitie, Prins van Oranje. V r ij d a g 16 Dec. Concert „Toonkunst", Prins van Oranje. V r ij d a g 29 Dec, Jaarl. Alg. Verg. V.V. Zaadhandel en Boomkweekerijen Wed. P. de Jongh Hotel „Cen traal" 10.30 uur. Zaterdag 7 Jan. Gezelschap Louis Davids Prins van Oranje 8 u. Donderdag 12 Jan Lezmg v:. v. d. Plassche, Goes. Schuttershof 8 u.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6