BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MiDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 12 DECEMBER 1932. No. 293. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN, DE LOONSVERLAGING VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. DE HAVEN VAN VLISSINGEN. „DERWENT", ALIAS THORNTON 18)' - WALCHEREN. RAAD VAN BIGGEKERKE. ZUlD-BEVELANDi RAAD VAN 's-GRAVENPOLDER DRIE V00RDEELEN. Bij het afdeelingsonderzoek van de Waterstaatsbegrooting in de Tweede Kamer is gewezen op de talrijke en dik wijls zeer noodlottige ongelukken door de onbewaakte spoorwegen. In de M. van A. zegt de Minister van Waterstaat Reijmer, dat die ongevallen niet het gevolg kunnen zijn van het ont breken van passende kenmerken ter weerszijden van die overgangen. Bij alle onbewaakte overgangen toch is door de zorg van de spoorwegen aan weerszijden nabij den' overgang een waarschuwings- teeken in den. vorm van een Andreas kruis geplaatst. Bij een zeer groot aantal onbewaakte overwegen zijn op eenigen afstand daarvan door den Bond van Be drijfsautohouders in Nederland in samen werking met de Bataafsche Petroleum- Maatschappij voorwaarschuwingsteekens geplaatst, aangevende een locomotief op een driehoekig bord, welk teeken met reflectoren is voorzien, zoodat het ook in het donker kan worden waargenomen. Bovendien zijn bij een aantal overwegen, waarop het in verband met de plaatse lijke omstandigheden wenschelijk was bijzonder de aandacht te vestigen, flik kerlichten geplaatst. Blijkens de Memorie van Antwoord op het V. V. der Tweede Kamer over de Watersiaatsbegrooting, zegt de mi nister, dat het in de bedoeling ligt, met ingang van 1 Januari a.s. andermaal een loonsverlaging van 5 pet. voor het per soneel der N. S. in te voeren in de on derstelling, dat op dat tijdstip ook voor het Rijkspersoneel een inkomstenver mindering van ongeveer denzelfden om vang zal worden toegepast. Waar om trent laatstgenoemd punt destijds nog geen zekerheid bestond heeft de directie den personeelsraad meegedeeld, dat zij haar voornemen om op 1 Januari e.k. tot een loonsverlaging van 10 pet. te ge raken, niet kan terugnemen, doch dat voorloopig geen verdere stappen zullen worden gedaan in afwachting van de be slissing t.o.v. het Rijkspersoneel. Aan het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs (Eerste Ka mer) over het ontwerp van wet tot mach tiging van de ministers van Waterstaat en van Financiën tot oprichting van de N.V. „Haven van Vlissingen" tot het sluiten van een overeenkomst met die vennootschap betreffende de exploitatie, de erfpacht en het gebruik van havens en haventerreinen, wordt ontleend: Enkele leden waren van oordeel, dat thans is gebleken, dat het geldverspilling is geweest zoo groote sommen te beste den aan de verbetering van deze haven. .Zij hadden te dezen opzichte ook niet veel vertrouwen in de toekomst. Andere leden uiten den wensch, dat de regeering op den hier ingeslagen weg niet verder zou voortgaan en geen an dere voorstellen zou indienen van gelijke strekking. Het ttok de aandacht van eenige leden, dat de gemeente Vlissingen tot dusver als canon voor het erfpachtsrecht 2850 heeft betaald, terwijl haar thans bij inbreng van dat erfpachtsrecht een som van 2 lA ton zal worden toegere kend. Zij vonden hierin aanleiding te spreken van een „goodwill." Ook wezen zij er op, dat de vennoot door Herman Antonsen. Thornton knikte en scohof ze hem over tafel toe, terwijl hij tegelijkertijd zijn glas opnam. Ja, ik heb ze juist nog eens nage keken, omdat zelfs een notarisklerk een vergissing begaan kan. 'n Notarisklerk? vroeg Fosdyke heesch. Hoe bedoelt u dat? Thornton keek hem niet aan, maar trok even de wenkbrauwen op, alsof hij hem niet volkomen begreep. Dit zijn de copieën, ziet u. Mijn zaak waarnemer heeft ze laten overschrijven en heeft ze geregistreerd. Hij zei, dat het zoo hoorde. En nu.... op uw ge zondheid Wacht even! riep Fosdyke opsprin gend, als door een wesp gestoken. Wat immers had hij aan een bewusteloozen man op zijn kantoor, als de oorspron kelijke papieren er niet waren.maar in de handen van een anderen zaak waarnemer? In zijn gedachten zag hij de politie al op zijn kantoor en hoorde hun lastige ondervragingen die, misschien j zelfs tot een rechtszaak konden voe ren. Hij voelde zich zoo op den rand van den afgrond, dat hij nauwelijks meer wist, wat hij deed. Hij rukte zijn bezoe- 1 ker het glas uit de hand en wierp den inhoud in het haardvuur. Hijgend van schap bij betaling van een canon van 3000, dus een bedrag van slechts f 150 meer, het gebruik vein de gansche, door het rijk geheel gereed gemaakte buiten haven er bij te exploiteeren krijgt, waar bij alle daaruit voortkomende baten haar zullen toevloeien. Dezelfde leden brachten voorts in her innering, dat in de Memorie van Toe lichting wordt medegedeeld, dat de ex ploitatie van de binnenhaven aan de ge meente een bedrag van 12.000 a 13.000 's jaars opbrengst, terwijl in een door den burgemeester van Vlissingen, als waarnemend havendirecteur, uitge bracht verslag over de exploitatie van de binnenhaven over het jaar 1931 een winstcijfer wordt genoemd van 6688.24. Uit een en ander moet worden opge maakt, dat bij overdracht van de exploi tatie aan het ifi het leven te roepen semi- Overheidsbedrijf door de gemeente Vlis singen te weinig zal worden bijgedragen. Zij zal op deze wijze een verkapt sub sidie ontvangen, hetgeen deze leden min- per juist achtten- BIGGEKERKE. De raad kwam Vrij dagmiddag in voltallige vergadering bij een. Naar aanleiding van de notulen stelt de heer P. Janse de vraag of er bij het vervoer der materialen voor de verbe tering van het dorp ook iets zal over blijven voor de vrachtrijders of dat deze zich met de aannemers moeten ver staan. De Voorzitter antwoordt, dat aanvankelijk geen voorwaarden zijn ge steld voor het vervoer, doch toen van de Stoomtram het verzoek kwam om de materialen te vervoeren, is hierop in gegaan, voornamelijk, omdat de plaat sing van het materitaal op het empla cement van groot belang was. Dienten gevolge is het vervoer naar het werk vanaf den tram opgedragen aan de bo des, voor wie het dan ook meer ople verde. Aan de vrachtrijders bleef dus over het vervoer van zand en ander materi aal. Thans is echter een wijziging ge komen in het zandvervoer doordat de Polder Walcheren geen toestemming gaf om het zand uit den zandput te ha len. Een afdoende oplossing zal zijn het zand van Westkapelle per tram te la ten komen, vanwaar dan de vrachtrij ders in de gelegenheid zullen zijn het naar het werk te brengen. Spr. acht dit ook voor de vrachtrijders het beste, daar de concurrentie zoo groot is, dat de verdiensten uiterst gering zouden zijn, terwijl het voor de gemeente een groot belang is, dat het zand alzoo moet komen ter besparing van de we gen. Van het Burgerlijk Armbestuur is be richt ontvangen, dat in de kosten van werkverschaffing een bijdrage wordt toegezegd van 50 pCt. tot een maxi mum van 400. Uit dat bestuur za door de heeren Moens, Poppe en Schout zitting worden genomen in de commis sie voor werkverschaffing, terwijl de organisaties hebben aangewezen de heeren P. Wouters en J. van Rooijen. Besloten wordt van den Polder Wal cheren 86,5 ca hvegzijkant te koopen tegen 10 cent per ca. Ingekomen zijn verzoeken van de af- deeling van den Ned. Chr. Bouwarbei- dersbond en van den Chr. Besturen bond te Koudekerke om over te gaan tot invoering van werkverschaffing o!: een steunregeling. In verband hiermede doen B. en W. verschillende voorstellen. Aan den aannemer is opdracht gege ven Maandag met het werk aan te van ontzetting bleef hij staan en trachtte tot bedaren te komen en zichzelf weer mees ter te worden. Thornton was opgestaan. Zeg eens! riep hij uit. Wat moet dat beteekenen? Iedereen zou hieruit gaan denken, dat er wat in dat glas gedaan was! U begrijpt me wel, niet waar? Fosdyke wendde zich naar hem om met een flauw glimlachje. Daar hebt u gelijk aan. Die sherry bevatte een slaapmiddel.... ten min ste, dat denk ikIk zal het u uit leggen Jaren geleden heb ik een zenuwberoerte gehad, waaruit ik een groote slapeloosheid overhield. Dus moest ik wel slaapmiddelen gaan inne men. Ten slotte ging ik laudanum ge bruiken.... en.... enfin.... daar ben ik aan verslaafd geraakt. De dosis wordt langzaam aan natuurlijk hoe langer hoe grooter. Mijn tegenwoordige dosis zou genoeg zijn om een gewoon mensch te dooden. lederen morgen meet ik die dosis in een wijnglas af en zet het weg op den schoorsteen. Als ik dus mijn drankje moet innemen, als er iemand bij is, wel dan giet ik er gewoon wat sher ry bij en niemand merkt er iets van. En juist toen u dat glas opnam, bemerkte ik dat het glas niet op den schoorsteen stond. Dat is mijn geluk geweest! zei Thornton bedaard. Misschien heb ik me zelf en u on- noodig ongerust gemaakt, vervolgde Fosdyke, die zichzelf weer geheel mees ter was. Het is natuurlijk evengoed mo gelijk, dat ik het glas met laudanum gen, waarna zal worden gezien, hoeveel menschen kunnen worden geplaatst. Mochten er dan nog overblijven, daü zullen deze in werkverschaffing worden genomen, terwijl, indien het werk nog niet aanvangt, reeds de volgende week met de werkverschaffing zal worden be gonnen. De categorie die uit de werk- loozenkassen gaan trekken, moeten dit gaan doen, in afwachting van den aan vang der werkzaamheden. De heer P o p p e vraagt, of de onge organiseerden worden gelijk gesteld met de georganiseerden, wat de V o o r z i t- t e r toestemt. De heer P. Janse meent, dat het beter is eenzelfde standpunt in te nemen als het vorig jaar en den georganiseer den die er het geheele jaar voor betalen, meer wordt gegeven. Het voorstel P. Janse om de geor ganiseerden een dag meer te geven wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. B. en W. stellen voor, voorloopig geen steunregeling in te voeren. Mocht in de toekomst blijken, dat er geen werk meer is, of door een te verwach ten rijkssubsidie andere regelen zullen worden getroffen, dan kan dit worden overwogen. Den heer P. J a n s e is het opgevallen, dat in het verzoek van den Bouwarbei- dersbond wordt gezegd, dat het rijk in de steunregeling 70 pCt. bijdraagt, ter wijl B. en W. meedeelen, dat dit min stens 25 en hoogstens 75 pCt. kan zijn. De Voorzitter antwoordt hierop dat het percentage ook geheel afhanke lijk is van den financieelen toestand der gemeente. Afgezien van de vraag of in onze gemeente een steunregeling zal worden goedgekeurd door den minister, is een percentage van 70 pCt. hier ze ker niet te verwachten, mogelijk zou dit niet hooger zijn dan 25 pCt. De heer P. Janse merkt op, dat de steunuitkeering 60 pCt. van het loon kan zijn, en hij voelt, dat de bouwvak arbeiders hier belangrijk zullen door zijn gebaat, doordat hun inkomsten dan aanmerkelijk boven de verdiensten in werkverschaffing zullen uitgaan. Wan neer een steunregeling wordt goedge keurd zoo hij gaarne willen weten, op welke wijze de gemeente voordeeliger uit is, door steunregeling of werkver schaffing. De Voorzitter antwoordt dat ge heel van den raad afhangt, welke nor men worden genomen. B. en W. staan evenwel op het stand punt, dat, zoolang er werk is, werkver schaffing dient plaats te hebben. Het voorstel wordt zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. Besloten wordt aan de commissie op te dragen te bepalen het aantal en wie voor plaatsing bij de werkverschaf fing in aanmerking komt. De commissie moet niet met afgeronde voorstellen ko men. B. en W. stellen voor het loon te be palen op i 1.60 per dag met een werk tijd van 3, 4 of 5 dagen en bovendien 'n kindertoeslag te geven vanaf het twee de kind van 50 cent, tot eenmaximum van 2. De heer P. Janse acht dit bedrag voor de landarbeiders billijk, doch vraagt of arbeiders uit andere vakken zich nu moeten aanpassen aan dit loon. Z.i. is dit voor de betrokkenen grievend, en zou hij andere maatregelen wenschelijk achten. De Voorzitter antwoordt.dat dit ook is overwogen, doch B. en W. kun nen hiervoor geen oplossing vinden, overtuigd van de moeilijkheden, die er zijn om voor een enkeling een ande ren loonbasis aan te nemen. Het is ook moeilijk voor hen passend werk te vin den. Mochten er groote moeilijkheden zelf genomen heb. Hij proefde zijn eigen sherry aandach tig en dronk het glas dan in één teug leeg. Nee, daar zat geen laudanum in, zei hij ernstig, en op vertrouwelijken toon. Dan mag ik u en me zelf wel ge- lukwenschen, dat het zoo goed is afge- loopen. Thornton lachte zuurzoet en keek op zijn horloge. Maar zelfs dat zal me niet een standje doen ontsnappen, zei hij. Ik ben af vijf minuten te laat voor mijn af- spaakr. Ik moet nu weg. Ik zal met mijn oom dan wel een anderen dag afspre ken. Daar ben ik eerlijk gezegd blij om, zei Fosdyke. Ik ben zoo geschrok ken, dat ik me toch niet al te best in staat zou voelen om zaken te doen. Hij liet zijn cliënt uit en ging naar de copieerpers, waar het andere glas snel leegdronk. Eerst toen viel het hem in, dat hij niet eens gevraagd had naar den naam van dien anderen notaris. HOOFDSTUK X. La Foneuse ontvoerd. I Het keurig gekleede dienstmeisje, dat j hem de deur opendeed, toen hij had j aangebeld bij van Rouse in Vedex Man- j sions, kon hem geen verdere inlichtin- j gen geven dan dat mylord niet thuis was en dat ze niet wist, wanneer hij te- i rug zou zijn. Het kon vijf minuten, het kon uren duren. Ze bekeek den be zoeker, die erin haar oogen als iemand van stand uitzag, aandachtig. Ik hem in de stad vanmorgen ge zocht, maar niet getroffen, zei Thorn ton met gemaakte spijt hoew,el hij tevo ren zich bij den portier vergewist had, dat van Rouse niet thuis was. Hij heeft den wagen laten voorko men en heeft hier toch geulcth. Dat doet mijnheer anders nooit, verklaarde het meisje. Is hij misschien weer de stad in gegaan? Neen, dat zeker niet, want de wa gen staat in de garage om den hoek. Dan zal hij wel niet ver weg zijn. Ik zal maar een beetje hier in de buurt blijven wachten? Het meisje keek hem aarzelend aan en vroeg dan: Moet u soms geld van hem heb ben? Zie ik er soms uit, of ik het hem kom brengen? vroeg Thornton glim lachend. Dan .zou ik uw aanraden uw po ging maar op te geven. Ik ben, voordat ik hier kwam, bij een arme familie in betrekking geweest, maar die betaalden me beter dan hij. Want ik ben hier nu al vier maanden en heb nog nooit een cent gezien en alles wat ik ooit van hem ge had heb is, dat ik gisteren een avond vrij heb gehad buiten mijn gewone uit gaansdagen. Ik heb er genoeg van en zeg mijn dienst op, dat weet ik wel! Thornton bemoedigde het meisje een komen, dan kan dit nader worden be zien. i Een vraag van den heer P. Janse hoe B. en W. staan tegenover een brandstoffentoeslag beantwoordt de Voorzitter, dat hierop niet wordt ingegaan, doch dat niet te nauw zal worden gelet, indien de menschen er iets kunnen bijverdienen. Het voorstel wordt aangenomen. Tot lid van de commissie voor school toezicht wordt herbenoemd de heer A. Janse. 's-GRAVENPOLDER. De raad van aeze gemeente kwam Vrijdagnamiddag in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Pru- mers. Mededeelingen De vo.orzitter deelt o. a. mede, in antwoord op een vroeger gedaan verzoek, dat één uur vroeger uitdoen van de straatlantaarns een bezuinging van f 62.63 zal brengen, en voorts, dat bericht is, dat de gemeente van het rijk haar volle uitkeering uit het gemeente fonds zal ontvangen. (Aanvankelijk was een korting van f 109 ingehouden). Wethouder Schouten zegt, naar aanleiding van het bekende adres van St. Maartensdijk, dat hij voor de be doelde korting is. Door besluit van Ge deputeerde Staten, kan het adres geen uitwerking meer hebben, al kan men toch wel adhaesie betuigen. Aldus wordt m. a. st. besloten. Werkverschaffing en steun regeling. Naar aanleiding van een adres van de verschillende Chr. bonden, om in voering van een steunregeling en werk verschaffing, verzoekt de voorzit ter den raadsleden hun gedachten daarover te weten. De voorzitter zegt, met de hee ren Stevens en Ermerins een en ander overlegd te hebben. Er zijn eenige ob jecten, afspitten van zijkanten van we gen, verbeteren Zandweg e.d, genoemd. Wethouder Schouten zegt, dat van steunregeling wel niets zal komen, daar is geen geld voor. De heer V e r m u e vraagt wat het de gemeente kosten kan. De voorzitter leest de notulen der genoemde bespreking voor. Hierbij kwam de wenschelijkheid voor werkver schaffing naar voren. Gezegd werd, dat de gemeente, gezien den belastingdruk, wel een flinke subsidie zou krijgen. De heer V e r m u e wijst op de moei lijkheid om voldoende werk te vinden dus blijft alleen over het onder het oog zien van een steunregeling. Wat kan dat de gemeente kosten? De secretaris merkt op, dat het rijk de subsidie bepaalt. Minstens 25 pet, De burgemeester deelt mede, dat enkele gemeenten 70 pet, krijgen. De heer Ve r m u e dat had men al moeten weten. Het werk dat genoemd is, zal vier a vijf honderd gulden hoog stens kosten. Hij weet echter werk ge noeg, maar dat kost te duur. Wethouder Bakker: niet meer dan een steunregeling. De heer Vermue weerspreekt dit. Met 'n steunregeling weet de gemeente waarmee men af is. Met werk worden de kosten hooger, materialen, onteige ning enz. Weth. Bakker: Aan de begraaf plaats zou nog wel werk te doen zijn, zonder veel materiaalkosten. De sloot aan de Zuidzijde kan gedempt worden, zoo noodig verlegd, wat verbetering voor op en afrijden zou brengen. De heer V e r h u 1 s t vraagt met het Drie voordeelen biedt het, zich thans als abonnee op dit blad te laten notee- ren: 1, Men ontvangt dan dagelijks tot ma tigen prijs een flink dagblad. Men krijgt alle tot 1 Januari 1933 verschijnende nummers gratis, en Men ontvangt als gratis-premie het boekje „Een Zeeuwsch regent uit het laatst der XVIIIe eeuw." Abonnementen worden genoteerd aan onze bureaux te Middelburg: Lange St. Pieterstraat, tel. 139: te Goes: Turf- kade, telefoon no, 17. 2. 3. werk dat er is, dadelijk te beginnen. De heer Vermue: in elk geval kun nen we daar tot 't voorjaar niet mee toe. Het zou ook niet overbodig zijn om den Zuidweg te verbreeden, maar dat kost te veel, want dan moeten gronden ont eigend worden. De voorzitter wil vast de wer ken, die er zijn opgeven, met aanvrage om subsidie. Dan weet men wat men krijgt. De heer Vermue kan er zich in be ginsel mee vereenigen, vindt er echter het gevaar in, dat men zich vast legt. De subsidie kan tegenvallen. Wat zal dat echter kosten? Men noemt een paar hon derd gulden. Spr. zegt minstens vijf hon derd. Wethouder Bakker wil het spitten van de begraafplaats er bij doen. Wethouder Schouten schat nu de totaalkosten van het genoemde op dui zend gulden. Spr. wil verder het uurloon vaststellen op 20 cent bij achtuiigen werkdag. Het moet in elk geval beneden de geldende loonen zijn. De heer Vermue zegt, des gevraagd, dat hij twee gulden betaalt. Weth. Schouten: maar jij bent altijd hooger. De boeren betalen f 1.75 per dag. Wij kunnen dus f 1.60 stellen. De heer Vermue: je kan wel hoo ger probeeren, maar zal het toch niet krijgen. De heer V e r h u 1 s t oppert een uur loon van 22 cent. Nadat opgemerkt is dat dit in geen ge val toegestaan wordt, besluit men, z. h. st. subsidie voor een werkverschaffing begroot op 1100.aan te vragen en 't uurloon op 20 et. te stellen bij achturigen werkdag. Als men dan weet, welke sub sidie gegeven wordt, kan eventueel ook over een steunregeling besloten worden, daar hiervoor hetzelfde subsidie toege kend worden. Wijziging begrooting 1932. Bij de voorgestelde begrootingswijzi- ging is o.a. een af te voeren post van 81.50, voor terug te betalen personeele belasting op het biljart aan de caféhou ders. De heer Vermue kan zich niet ver eenigen met dezen post. Hij zal er tegen stemmen en ook verder gaan, dan alleen in den raad tegen te protesteeren. Wethouder S c houten is het met spreker eens. Door dit geld terug te ge ven handelt men niet in het belang der gemeente. De heer M o 1 vindt, dat er niet meer over gesproken moet worden. De betreffende begrootingswijziging wordt met 4 tegen 2 stemmen aangeno men. (Tegen de heeren Schouten en Vermue.) Hierna wordt in overeenstemming met de aanbeveling, het aftredende lid van het Burgerlijk Armbestuur, de heer J. Bosman, m.a.s. herbenoemd. beetje en ging heen. Hij was toevallig twee dingen te weten gekomen.het feit: dat de garage vlak .om den hoek was en dat het meisje den avond te vo ren uitgestuurd was. Die laatste inlich ting was vooral van beteekenis. Want, waar de wagen was, zou hij allicht den chauffeur treffen. Aan de ga rage vond hij een man met opgerolde mouwen druk bezig met het schoonma ken van de auto van Rouse. De man scheen nogal uit zijn humeur en kort aangebonden. Thornton vertelde hem dat hij zijn meester niet thuis getroffen had en vroeg hem, of hij soms zeggen kon, waar hij te vinden was. De man begon heftig op van Rouse te schelden en Thornton bekeek intusschen den wagen van alle kanten. Je behoeft me niet op te eten, zei hij. Ik heb zelf ook gechauffeurd en be grijp je dus maar al te goed. Zeg, je hebt zeker door den modder gereden of door een moeras? De man richtte zich op en keek Thorn ton achterdochtig aan. Och het werk kan me niets schelen. Maar ik kan dien vent niet uitstaan. Ik heb indertijd mijn eigen taxi gehad en heel wat menschen gereden, maar nog nooit van m'n leven zoo iemand. Hoe zit 'm dat dan? Heb je soms nacht en dagdienst? (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5