BEURS- EN WISSELKOERSEN. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. RECHTZAKEN. U Urnic er i <jiU6 0% C Anaconda Cop. 17%16%-%. G bnetietiem St 16%17-16%. A A.N.I.E.M.—N.B. 192—194. Gas El. Cy. 2%2% tttÜRS I HtRMUÏHtï EH. (Wettig gedeponeerd.) G0ËS. ZUID-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. ÏH0LEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. EEN ZEEUWSCH REGENT UIT HET LAATST DER XVUIe EEUW, OVER DEN AFSLUITDIJK. AMSTERDAM, 8 December. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101%. Ned. 17 1000-4% mi 101% Ned. 31 1000-4 100%—101. Ned. 32 1000-5 100%—100%. Certificaten-3 84%— 84%. Cert. NWS.-2% 69%— 69%. O. Indië 22 doll. 1000-6 100 O. Indië 23 100-6 68%—67%. O. Indië 16 1000-5 98—98%. O. Indië 26 1000-4% 94%—94. Duitschl. 100-7 52%—52%. Duitschl. 30 1000-5% 48%—49%. Engl. W.L. 50-200-5 64 Engl. F.L. 50-200-4 71%—71%. Zeeuws. Hyp. B-5 101 j Zeeuws. Hyp. B-4i/2 99y2—99Va. A Amsterd. Bank 10CM/2101%. C Rott. JSankver. 701/4 A Twentsche Bank 9290. A Pref. Jurgens A 94 A De Schelde N.B. 37 A Ver. Papf. v. Gelder 53%54%. C Am. Car en Foundry 7%7%. C Am. Smelt en Ref. 14%14. C Farbenind I.G. 75%76% C U. States St. C. 33%—33% C C. Publ. Serv. 1 C North Am. Cy. 28%—28% A Born. Sum. H.M. 13*5%135% A Ned. Wol Mij. 5556 A Singkep Tin M. 6866%. A J. C. Japan Ln. 33%33%. A Rotterd. Lloyd 54%55. A S. M. Nederland 63%64. A Amst. Thee C.M. 24—27. A Houth. Alberts 3029%. C Peruvian C. Pr. 4%4%. A (Southern Rlw. 6%— 6%'. j C Union Pac. Rr. /iy27'1._ C Int. Nickel Cy 8y2Sy8. A Koloniale Bank 57%'57. A N.I. Hbk. 1000 54%—55%. C Ned. H. M. 1000 63%—64-%. A Alg. Kunstz. U. 42-41-42%, A v. Berkels Pat. 16%17%. C Calvé-Delft 60%—61%. A C. Suiker Mpij. 21zi%. A Int. Viscose 28%29. A Kiichenm I. Acc. 33-3%, A Ned. Ford A.M. 114%113-14%, A Philips Gem. B. 127%—127-26%. C Cities Serv. Cy. 3%3% C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 15 A Kon. Petr. Mpij. 145%—145%-43% C Contin. Oil Cy. 6%6%-6% C Shell Union O.C. 5%5% A Holl. Amer. Lijn 3%3% A K.N. Stoomb. Mij. 17%—17% A Ned. Scheepv. U. 5959%-60%. A H.V. Amsterdam 170%170-168%. A Java Cult. Mij. 101100. A N.I. Suiker U. 75%—74%. A Poerworedjo S.O. 6%—6%. A Deli Batavia 137%—138%-139%. C Deli Mij. 1000 108—110%. A Senembah 125%125. C Chicago Milw. 2%2%. I A Amst. Rubb. C. 61—591/2-601/4. A Deli Bat. Rubb. 2J3/,—2/yj. 1 A Hessa Rubber 2_24. A Serbadjadi S.R. 19i/s19ys. Prolongatie 1—1. WISSELKOERSEN. Obl.markt— 5 H.V.A. Rubber 7 Dec. 8 Dec. Londen 8.04% 8.05% Berlijn 59.15 59.17 Parijs 9.72 9.72 Brussel 34.49 34.50 Zwitserland 47.88 47.89 Kopenhgaen 41.85 42.05 New-York 2.49 2.49 Markt Suiker I Schepen - Philip» Aku KoninkL Industrie Tabak Coöperatieve Verbruiksvereeniging „De Broederband" u.a. te Middelburg over 1931—1932. Aan het jaarverslag van bovenge noemde coöperatie is het volgende ont leend: Ondanks de moeilijkheden, als gevolg van de crisis en de prijsdaling, kunnen de resultaten zeer gunstig worden ge noemd. In 1931 kon het bestuur de 7000 hypotheek voor den bouw van den win kel in de Zacharias Jansenstraat geheel aflossen, in 1932 de oude hypotheek van {6000, die nog op het gebouw in de angeviele rustte, en nog 1000 ge leend geld. De inventarissen van de bakkerij en het winkel-filiaal zijn afgeschreven tot 1, en dit is ook het geval met den post ovens en machines. Door dit alles zal de rekening minder gedrukt worden door hooge afschrijvin gen; dit zal alleen nog zijn van de in ventariszaken, die nieuw aangeschaft zijn voor den gemoderniseerden winkel in de Langeviele. Hierna behandelt het verslag de ver verbouwing vein laatstgenoemden win kel, en spreekt het bestuur de hoop uit, dat de verbouwing en inrichting van den winkel zullen bijdragen tot den bloei der coöperatie. Het aantal leden nam met 69 toe en verminderde met 59 wegens overlijden enz., het kwam op 1412. De omzet in de bakkerij bedroeg 82.024.44, winkel Langeviele een som van 79.727.41, filiaal 40.758.04, sa men voor kruidenierswaren f 120.485.45. Hiervan komen in aanmerking voor dividend-uitkeering 79.105.65 van de bakkerij en 86.360 van de winkels en stelt het bestuur voor uit te keeren 9 pet. van de afd. bakkerij en 7 pet. voor den winkel (v. j. 9 en 6 pet.) Uit de ziekenfondsen is uitgekeerd voor de afd. bakkerij 314.39%, winkels f 288.93%, de fondsen zijn resp. groot 4570.21% en 917.52%. Uit de overlijdensfondsen is resp. uit gekeerd 428.10 en 416.10 en zijn deze thans 5734.57 en 3475.40. Het bovenstaande verslag en de balans enz. zijn in de gisterenavond gehouden jaarvergadering goedgekeurd. Tot be stuursleden herkoos de vergadering de heeren L. J. Basting, H. M. Peeters en H. de Munck en koos den heer J. Schui- tema, in plaats van den heer P. C. Mul ler, die niet herkiesbaar was. De heeren A. Asseman en J. A. Kraak werden bij enkele candidaatstelling ge kozen tot commissaris, in plaats van de heeren G. J. Kotkamp en A. Steutel, die niet herkiesbaar waren. De heer Talsma propagandist van den Centralen Bond hield een rede, waarin hij opwekte tot steun aan de coöpera tie. T.B.C.-Film. Op Maandag 12 December zal in het Slot Ostende de film: „Waar een wil is, is een weg worden vertoond. Die film geeft op interessante wijze te zien wat gedaan wordt ter bestrijding der tuberculose. We wekken alle belangstelling op, te meer, daar de baten uitsluitend ten goe de komen aan de t.b.c.-bestrijding in Goes, die bij vermindering van subsi dies extra steun zeer noodig heeft. Om twee bcomen. HEINKENSZAND. Morgen, Vrijdag, zal, naar we vernemen, de beslissing vallen, over de twee oude Kastanjeboo- men, die de Ned. Herv. Kerk flankee ren. Mede naar aanleiding van het inge zonden stuk, Dinsdag in ons blad, zijn we den toestand ter plaatse eens gaan opnemen, en slechts een enkele blik was voldoende om ons te overtuigen, dat 't rooien dezer boomen inderdaad zeer te betreuren zou zijn. Zelfs nu de lakken der boomen kaal zijn, geven zij aan het eenvoudige kerk je nog een zeker decoratief aanzicht, maken er een aardig, wel aantrekkelijk geheel van. Maar denkt men zich de boomen weg, dan blijft van dat aardige en aantrekkelijke totaal niets over. Dan blijft er staan een streng-lijnig, oneven wichtig bouwsel, onevenwichtig, omdat I de toren veel te zwaar is voor het ei- 1 genlijke kerkje en daar ook in stijl (voor zoover van stijl kan gesproken worden) niets mee gemeen heeft. En een en an der zal te meer uitkomen, omdat de kerk I zoo geheel vrij staat, geen achtergrond heeft, en links en rechts alleen geflan keerd wordt door de twee bewuste kas-1 tanje boomen. We hopen dan ook voor Heinkens-1 zand, dat toch al zoo schaars bedeeld is met bouwkundige schoon, dat men van het snoode voornemen om deze boomen te kappen, morgenavond zal terugko men. SCHORE. De minister van Binnen-1 landsche Zaken heeft de in het voorjaar van 1932 door den gemeenteraad vastge stelde steunregeling geldig verklaard voor de in deze gemeente woonachtige werkloozen, afkomstig van het land bouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf, de kunstmestfabriek, de werklooze bouw vakarbeiders, die lid zijn van een der door den minister aangewezen organi saties, alsmede de ongeorganiseerde bouwvakarbeiders. Gisterenochtend is nabij het sta-1 tion Vlake, tengevolge van de gladheid van den weg, een wagen van de Kunst- mestfabriek door de langs den Rijks- weg geplaatste balustrade gereden, 't I voertuig kw^m onder aan den dijk te recht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Gemeenteraad van Bruinisse. BRUINISSE In de gehouden verga dering van den gemeenteraad waren al le leden tegenwoordig. Ingekomen was o.a. een brief van Ged. Staten waarbij 'n afschrift eener missive van den Minister van Binnenl. Zaken, inzake het door den Raad genomen be sloten tot korting der jaarwedden van de gemeenteambtenaren. In overweging wordt gegeven het besluit in te trekken, omdat het is genomen in strijd met de wet en het algemeen belang wordt, zulks niet gedaan dan zal het aan de Kroon ter vernietiging worden voorgedragen. Na breedvoerige besprekingen besluit de Raad met 1 stem meerderheid het eerst genomen besluit te handhaven. OUD VOSSEMEER. Door den dikken mist reed Dinsdagavond een auto uit 's.Hertogenbosch op het eind van de Kalisbuurt in een sloot, met een span paarden werd de auto, die gelukkig weir nig beschadigd bleek, er uit glehaaJd. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. 20.000 als legaat voor 'n ziekenhuis. TERNEUZEN. Naar de Terneuzensche Courant verneemt, heeft wijlen de heer A. Wieland, dezer dagen alhier over leden, o.m. aan de vereeniging tot zie kenverzorging alhier bij testamentaire beschikking een legaat vermaakt van 20.000. Varkenssmokkelen aan de Zeeuwsch Vlaamsche grens. De Gentsche Rechtbank heeft in eer ste instantie behandeld de groote smok- kelzaak van varkens uit het Land van Hulst in de buurt van Overslag in de richting Wachtebeke. Uit het onderzoek is gebleken, dat de hoofdbetichte A. P. aan de grens twee groote stallen heeft, één op Belgisch en één op Nederlandsch gebied. Des nachts werden de var kens van den eénen stal naar den ande ren gebracht. Was dit eenmaal gebeurd, dan werden valsche invoerpapieren ge maakt door de vrouwen I. van G. en C P., die in betrekking stonden tot de Bel gische douanen.- In verband hiermede zijn nu ook een tweetal Belgische dou anen in hun betrekking geschorst, tot een ambtelijk onderzoek zal hebben uit gemaakt, welke rol zij in deze smokkel- zaak hebben gespeeld. De pleidooien in deze zaak beginnen op 13 December a.s. De concessie voor gas uit Brugge. Men schrijft ons uit AARDENBURG: Zooals we reeds mededeelden heeft de gemeente concessie gekregen voor het betrekken van gas uit Brugge. Ged Sta ten hebben echter de voorwaarde ge steld, dat electriciteitslevering binnen de kom der gemeente, wat tot heden toe niet mogelijk was, in verband met de slechte uitkomsten van het gemeentelijk gasbedrijf, toegelaten zal worden. Deze eisch kan hoogstens een weinig pressie uitoefenen, daar toch reeds besloten was na het krijgen der concessie, electrifica- tie toe te laten. De Belgische firma, die het gas zal leveren had daartegen trou wens geen bezwaar. Deze concessie levert voor de gemeen te een voordeel op van plm. 4000 per jaar, wat ongeveer gelijk is aan het be drag dat jaarlijks moet worden betaald voor rente en aflossing der schuld, die op het gasbedrijf drukte. Bij toename van het gasverbruik tengevolge van den lageren prijs per m3, n.l. vroeger 14 ct., thans 8 ct., stijgt dit bedrag nog. Omgekeerd, mocht blijken, dat de gas- afname, tengevolge der electrificatie mocht minderen, vermindert dit bedrag. Waar aan den eenen kant de loonen voor de gasfabricage naar België gaan, staat daar tegenover dan toch dit be drag van 4000 dat de gemeente uit België trekt, en dat de belastingbetalers nu niet meer moeten opbrengen. Maandag zal waarschijnlijk reeds met het leggen der buisleiding naar Sluis be gonnen worden. Het graven van de sleuf geeft zeker gedurende 3 a 4 weken aan een groot aantal werkloozen werk. Voor de leiding worden stalen Mannesmann buizen, zonder naad, gebruikt, die met een beschermende laag bedekt zijn, en autogenisch aan elkaar gelascht worden. Deze methode wijkt af van de vroegere werkwijze, waarbij de lasschen met lood gedicht werden. We geven hieronder een kort résumé van de concessie voorwaarden. De maatschappij H. Descleé en Cie vennootschap in enkel commandiet te Doornijk (B.) treedt in alle rechten en verplichtingen inzake den aanleg en ex ploitatie van een gasbuizennet en de le vering van gas, welke voorheen de ge meente bezat. De maatschappij neemt alle bezittin gen van de gasfabriek in pacht, met uit zondering van de woningen van den voormaligen directeur en stoker, en ver bindt zich, die in denzelfden staat, als waarin ze zich thans bevinden, na het beëindigen der concessie weder aan de gemeente over te dragen. De maatschap pij heeft het recht voor hare kosten de aanwezige installatie te verbeteren of te wijzigen, terwijl de gemeente desge- wenscht het recht heeft, deze nieuw aan gebrachte werken, tegen kostprijs met inachtneming van een jaarlijksche af schrijving over te nemen. Als pachtsom wordt betaald 35 pet. der bruto op brengst der gedane gaslevering. Dit be drag is tevens een vergoeding voor de bij uitsluiting van anderen, gedane con cessie. Van de bruto ontvangst van door eventueele uitbreiding van het buizen net aan te sluiten perceelen, ontvangt de gemeente 17% pet. De maatschappij verplicht zich gas te leveren vrij van zwavelwaterstof en ammoniak, van goede hoedanigheid, vol doende gezuiverd en van een verwar- mingswaarde van gemiddeld 4200 calo- riën. Een boete is gesteld op niet nale ving dezer voorwaarde, overmacht uit gezonderd. De druk zal minstens 35 m.m. water kolom moeten bedragen. De gemeente verlichting door de 44 bestaande lantaarns, neemt de maat schappij voor hare rekening, voor den duur van 1000 branduren per jaar (be staande regeling). Iedere lantaarn zal minstens 100 1 gas per uur moeten verbruiken, en een licht sterkte van 100 kaarsen geven. Boeten worden geheven bij onvoldoen de licht, of reinheid of stuk zijn der lan taarns. De maatschappij is verplicht zelf haar personeel aan te stellen; de bevoegd heid voor aanleggen of herstellen berust uitsluitend bij haar. De prijs van het gas zal één cent duur der zijn dan de gemiddelde prijs van kook en lichtgas te Sluis. De concessie is verleend en aanvaard voor den tijd van 40 jaar. Raad van Zuidzande. ZUIDZANDE. De voltallige raadsver gadering van Dinsdag besloot mede te werken aan het plan om den weg Zuid met I een zandeCadzand te vernieuwen klinkerbestrating, met daarnaast afzonderlijk rijwielpad. De kosten bedragen voor de gemeen ten Zuidzande, Cadzand en het Water- schap De Watering Cadzand naar ra ming 34.250. De gemeente Cadzand besloot reeds boven zijn verplicht aandeel ad drie- tiende 1000 bij te dragen. Thans besloot deze gemeente boven zijn verplicht aandeel ad twee-tiende deel eveneens 1000 bij te dragen, ter verlichting dat resteert voor genoemd waterschap zoodat de totale kosten voor Zuidzande 7850 zullen bedra gen. Het aandeel dat de Watering Cad zand heeft, bedraagt de helft van de kosten of circa 17000. Hiervan gaat evenwel nog af de opbrengst van de bermen van den weg, die eigendom zijn van dit Waterschap. Ramen we de op brengst hiervan op f 2000 en tellen we samen wat beide gemeenten boven hun verplicht aandeel bijdragen, n.l. ieder 1000, dan zou voor de Watering Cad zand overblijven 13000. Aangezien de toestand van den weg medebrengt dat aanzienlijk meer ma cadam moet worden aangekocht om den weg in eenigszins beteren toestand te brengen, komt het plan practisch hier op neer, dat bij aanneming hiervan, de lasten niet zwaarder zullen worden, ter wijl de weg comfortabeler zal zijn dan tot dusver het geval was, daar deze een breedte zal krijgen van 5 m en daar naast zal komen te liggen een rijwiel pad van J .50 m breedte. Het laatste woord is thans aan de Watering Cadzand. ALS OVERDRUK UIT ONS BLAD IS VERSCHENEN DOOR MR. J. H. BYBAU. Bestellingen hierop worden, tegen vergoeding van 12 cent in post zegels of contanten, nog in ont vangst genomen bij de Administra tie van ons Blad. De Directie. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 27 Nov. tot en met 3 Dec, in de provincie Zeeland bedroeg: Rood vonk: Krabbendijke 4; Sluis 1, Tholen 1, Zoutelande 1. "Het aantal slachtoffers van influenza, bronchitis en longontsteking in de 46 gemeenten des lands, die meer dan 20.000 zielen tellen, is de vorige week vrij stabiel gebleven. Aan influenza stierven 4 personen, aan bronchitis (acute en chronische) 9, aan broncho- pneumonie (capillaire bronchitis) 19, aan lobaire (croupeuse) pneumonie 7 en aan pneumonie zonder meer 20. De wekelijksche opgaaf van besmet telijke ziekte vermeldt ditmaal een ge val van Lepra, welke ziekte is gecon stateerd bij een patiënt te Bloemendaal. De Engelsche zeeboot „Trudor King" te Hansweert heeft tijdens dikken mist een ton met ketting tusschen de schroef gekregen. De sleepboot „Max" was spoedig aanwezig en zal met een duiker trachten de ton te verwijde ren. Gistermiddag had nabij de spoor brug te Hansweert een aanvaring plaats tusschen de schepen „Confiden- tia 2" en „Nautilus 4" waarbij beide sche pen ernstige averij bekwamen, en lekka ge. Bergingsvaartuigen zijn aanwezig om te trachten de schepen met een noodre- paratie te dichten. Frauduleus bankroet en de speelbank. Het O. M. bij* de rechtbank te Den Haag vorderde gisteren tegen den 63' jarigen koopman S. D. aldaar 6 maan den en tegen diens dochter en haar 48- jarigen echtgenoot 4 maanden gevange nisstraf. O, heeft kort voor zijn faillissement een zaak verkocht voor ongeveer 3500 gulden. Met dit geld is het drietal naar Luik gegaan en heeft "Van daar uit ge regeld Spa bezocht, om aan de speel bank te trachten geld bijeen te krijgen voor het betalen der schuldeischers. Volgens hunne mededeelingen en de verklaring van een getuige a décharge, kent laatstgenoemde een onfeilbaar middel, om aan de bank gelukkig te zijn. Mr. Smeenge schrijft ons: Nadat ik in de bladen herhaaldelijk al lerlei berichten had gelezen over het voor het verkeer openstellen van den grooten zeedijk, herinner ik mij weer levendig de afspraak, destijds met oud minister Lely, mijn medelid in, tevens voorzitter van den Zuiderzee-raad ge maakt, „niet de laatsten te lyillen zijn die den weg FrieslandNoord-Holland over dien dijk zouden afleggen, maar wel, zoo mogelijk, de eersten Ik, de helaas eenig overgeblevene van het tweetal en reeds op hoogen leeftijd, zon op middelen zoo spoedig mogelijk den tocht te kunnen doen. Tot mijn groote voldoening is deze toeleg gelukt, Dinsdag den 15den No vember, vergezeld van ir. J. Lely, di recteur, hoofduitvoerder van de werken. Over een smallen klinkerweg reden wij per auto onder langs den machti gen, trotschen Frieschen Zeedijk, om na Zurig stijgende, op den grooten afsluit dijk te komen en kwamen wij na eenige minuten op het Kornwerderzand. Ik dacht aan de groote sluis, die de schippers en visschers in de gelegenheid stelt van het IJselmeer te komen op de Noordzee of de wadden en welke ik zag openstaan naar de zijde van de binnen haven. Deze groote sluis wordt, dank zij de ingenieuse vindingen, op dit gebied in toepassing gebracht, electrisch bewogen, Eèn eenvoudig onderlegd, actief man is voor de bediening voldoende. Men reed met ons over den boulevard, liggende- naast de spuisluizen, en stelde ons zoo- in de gelegenheid van nabij kennis te maken met een der meest machtige mid delen om te zijner tijd tot volledige uit voering te brengen, wat de ontwerper zich voorstelde, „verlaging van het peil op het overblijvende IJselmeer tot 40 N.A.P., het peil dat noodig is om te voorkomen, de oude overlast van water, en volledige wasdom aan planten en veldvruchten te verzekeren". Er hing een zware mist, die gedurende den geheelen rit niet optrok, zoodat van het genieten van vergezichten die daar anders beslist mooi zullen zijn geen sprake was. Niettegenstaande de rit, kwam ik toch onder den indruk van de breedte van den rijweg met de aan beide zijden daar van loopende royale fiets- en voetpaden en de aan mijn rechterhand naast de kruin van den Zeedijk aanwezige ruimte voor een toekomstige spoorbaan. Ge heel stil was het langs den weg niet, een 300-tal arbeiders was op meerdere plaat sen bezig den dijk af te werken. Langs den weg lagen op regelmatige afstanden de haspels met kabels voor nieuwe en korte telefonische verbin ding FrieslandHolland. De afsluitdijk is aan den voet, naar ik verstond 90 M. breed, de uitdrukking „Kolossaal" is dan zeker voor dezen dijk gepast. Afwisselend vindt men op den rijweg kilometers beton en klinkerbestrating. Rijdende "over de Middelgronden en Javaruggen, passeerden wij de Provin ciale scheiding tusschen Noord-Holland en Friesland, aangegeven door een wit- geverfde paal. Niet lang daarna bereik ten wij „de Vlieter". Op Zaterdag 28 Mei had hier niet onder het gelui van klokken, doch wel onder het gegil en geloei van de sirenes en stoomfluiten van al de daar en in de omtrek aanwezige schepen het groote feit plaats, „de Noordzee werd van de Zuiderzee afgesloten". Hier was voltooid een groot werk.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2