BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MïDDELBURGSCHE COURANT VAN DINSDAG 6 DECEMBER 1932. No. 288, Lcht s cters- DERWENT", ALIAS THORNTON WALCHEREN. j b, en W7 meenen dat de keiweg wan neer die weer gelegd is, geen onderhoud kost, een macadamweg wel, zij willen l juist de keien uit de Westdijkstraat ge bruiken om daarmede de tekortkomen- de (gevolg van de sorteering) op den Veerschen dijk aan te vullen. •124 R. ter de re- Te in te bij J. ension. |F 150, |leesch, grijzen, ^straat, stoeltje m. en leering, ■prijzen, Itraat E Huis- Instand, geman- 1 85 bij ieeliger kantoor, brillen buik en cor- fdeeligst lantoor, te ont- >rstfeeat kwali- van concur- be, War- ÏN heb- chtkaar- doet |igen. C. jnmake- ^lburg. dezen hakken hakken Electr. btr., Mid- HET SPOEDONTWERP TERPSTRA, TOT WIJZIGING DER L. O,-WET. De Leerlingenschaal. Men schrijft ons: Nu de Tweede Kamer heeft geweigerd nog voor de' begrooting het ontwerp Terpstra tot wijziging der L. O.-wet te behandelen, heeft de Minister met groo- te spoed een ontwerp ingediend, dat tot doel heeft, op kórten termijn tot bezuini ging op het L. O. te komen. In dit spoed wet je wordt voorgesteld de leerlingen- schaal voor het gewoon lager onderwijs als volgt te wijzigen: Leerlingen Leerkrachten. 1—34 1—32) 1 35—75 33—72) 2 76—130 73—116) 3 131—185 (117—160) 4 (161—210) 5 (211—260) 6 Voor elke 50 leerlingen boven de 186 wordt één leerkracht meer vereischt. (De tusschen haakjes geplaatste getallen zijn die van de thans geldende schaal, waarbij moet worden aangeteekend, dat boven de 261 één leerkracht per 55 leerlingen wordt toegestaan). De gevol gen van deze nieuwe schaal liggen voor de hand! Het beteekent, dat sommige tweemansscholen, waar het onderwijs toch al onder zeer moeilijke omstandig heden wordt gegeven, één leerkracht zullen moeten missen en dus éénmans school worden; dat verscheidene drie mansscholen door deze verhooging der schaal zullen worden gedegradeerd tot 2 mans en dat vele 4 mansscholen door de verlegging van de grens van 117 naar 131, driemansscholen zullen worden, terwijl de scholen met méér dan 4 leer krachten eveneens gedesorganiseerd zullen worden. Dat beteekent dat aan de n u schoolgaande jeugd, die toch het Ne- derlandsche volk van de toekomst zal zijn, onderwijs zal moeten worden ge geven onder ongunstiger omstandighe den, dan tot nu toe. Het beteekent voor sommige scholen naast vergrooting der klassen, een ont zettende desorganisatie van het onder wijs. Op papier zal de verdeeling der leerlingen over de leerkrachten wel uit te voeren zijn, maar hoe zal het in de school moeten? Het beteekent, dat de leerkracht niet langer zijn aandacht zal kunnen geven aan elke leerling apart, dat hij geen ge legenheid meer zal hebben, de zwakken te helpen, doch dat zal moeten worden Dit beteekent onvoldoend onderwijs voor de niet-begaafden en voor alle kin deren een minder zonnige schooltijd. Voor de leerkrachten zal het betee- kenen: verzwaring van arbeid en.... ontslag van meer dan 2000. (Hierop ko men we in een volgend artikeltje terug). Voor de gemeenten beteekent het, als ze het onderwijs op peil willen houden: be taling van de meer noodige leerkrach ten uit eigen zak (boventalligen!) Als ze dit niet kunnen of willen: verslechtering van het onderwijs! Bovendien merken we nog op, dat vele gemeenten de laatste jaren met veel moeite en kosten nieuwe, goede schoolgebouwen hebben gesticht, waar van de lokalen nu zullen blijken te klein te zijn, mo de vergroote klassen te bevatten. De gemeente zal dus moe ten kiezen tusschen: verbouwen of aan stellen van boventaallige leerkrachten. Om al deze redenen zal dit gedeelte van het ontwerp een ramp beteekenen voor ons gewoon lager onderwijs, een ramp die zich eerst in 1935 goed zal doen ge voelen, daar de Minister een overgangs tijd heeft van 2 jaren. Als er aan den school in 1933 en '34 geen vacatures ko men, dan zal voor die school de tegen woordige schaal blijven gelden. Het komt ons dan ook voor, dat er de eerste 2 jaar geen aanzienlijke bezuini ging zal worden bereikt, als het wetje r. Kof 8.- door Herman Antonsen. 13). Ik geloof u onvoorwaardelijk, on derbrak ze hem vlug, hem vlak in de oogen kijkend. Mijn vrouwelijk gevoel zegt me zelfs meer dan al uw woorden. Wat is het toch wonderlijk, dat wij tweeën, die van zoo verschillend stand punt zijn uitgegaan, zoo samen naar 'n zelfde doel zouden streven. Ik veronder stel nu toch wel, dat u uw vijandelijke gevoelens tegenover Devereux overge bracht hebt op den man, in wiens han den hij een werktuig was. Derwent is nu onze gemeenschappelijke tegenstan der, niet waar? Natuurlijk, want hij is de oorzaak van de ellende, die mij overkomen is! Maar nog veel meer om wat hij u heeft aangedaan! Ik zal niet rusten.... Hij hield zich plotseling in. Hij voel de, dat zijn woorden en blik zijn inwen- j dige gevoelens te veel verrieden. En hij meende afkeuring haar gelaat te zien, Neem me niet kwalü^ zei hij glimlachend. Maar het is toch niet zoo heel erg;.... we zijn immers verloofd? i: "fin ook even te lachen en zon der verder op zijn woorden acht te slaan, zei ze haastig: mocht worden aangenomen, wat we niet hopen, in het belang van ons onder wijs! TEGEN INKRIMPING KEURINGS DIENSTEN VAN WAREN, Het algemeene bestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond heeft in een adres aan de Tweede Kamer medege deeld, dat het met bezorgdheid heeft kennisgenomen van de voornemens der regeering om de uitgaven ten behoeve1 van d'e keuringsdiensten van waren aan-' zienlijk te verminderen tengevolge waar van de bemoeiingen van deze diensten met het toezicht oip de Warenwet en haar uitvoeringsbesluiten noodwendig zullen moeten worden ingeperkt. Bij de voorgenomen inkrimping van het aantal keuringsdiensten van 21 tot 13 gevoegd bij de radicale vermindering! van hun budget, wordt het onmogelijk om een behoorlijke toepassing en na leving van de Warenwet en haar uitvoer ringsbesluiten te verzekeren. Juist in dezen crisistijd nu ®vele be drijven in moeilijkheden verk'eeren en het debiet is verminderd, is de neiging tot knoeierij en misleiding van het pu bliek bij oneerlijke concurrenten helaas grtooter dan in normale tijden. RAAD VAN ARNEMUIDEN, (Vervolg). Adres Sint Maartensdijk. B. en W. stellen voor om aan het adres van den raad van Sint Maartens dijk, geen adhaesie te betuigen, daar door de meeste gemeenteraden dit adres voor kennisgeving wordt aangenomen en ook door Ged. Staten nog niet tot jaar- weddenvermindering der hoogere ge meente ambtenaren wordt overgegaan. De heer Franse beschouwt het verzoek van Sint Maartensdijk als een principe verzoek aan Ged. Staten om deze jaarwedden die niet meer in over eenstemming zijn met de verlaagde kos ten van het levensonderhoud, hiermede meer in overeenstemming te brengen. Daarom stelt hij voor wel adhaesie te betuigen. Dit voorstel wordt aangenomen met 6 tegen één stem, die van den heer Puij- pe. Vrijstelling vak j. Een verzoek tot vrijstelling voor de school te Kleverskerke tot het geven van onderwijs in vak j. (lichamelijke oe fening) wordt algemeen gesteund. Stemdistricten. Een voorstel tot verdeeling der ge meente in twee stemdistricten, als gevolg van het aantal kiezers boven de 1000, waarbij de wijken A en B ingedeeld wordt op het gemeentehuis district I, en de overige wijken C, D, en E, F en G in het schoollokaal der openbare school district II, vindt geen bestrijding. Uitgeloote obligatie. De Voorzitter deelt mede, dat 'n 4 pCt. obligatie staatsspoor is uitgeloot, hij stelt voor weer een dito aan te koo- pen. De heer van Eenennaam stelt voor een 5 pCt. Nederlandsch Indië te koopen, koers en rentetype zijn in het voordeel van de gemeente. Dit voorstel wordt aangenomen met 4 stemmen voor, tegen de heeren Baaij- ens, Franse en Schuit. Vaststelling pensioengrond slagen. Een vaststelling van verschillende pensioengrondslagen als gevolg der pe riodieke verhooging der jaarwedden, gaat onder de hamer door. Ik heb dagen lang mijn hersens ge marteld om een manier te vinden, waar op ik dien schurk treffen kon, totdat ik u vond. We zullen hem die veertig duizend pond tot den laatsten penning afdwingen. Ik weet toevallig, dat hij het betalen kan, al heeft hij het geld ver stopt. Zijn gewone zaken staan er slecht voor. In de zakenwereld wordt er druk over hem gesproken. Hij is van plan, als het op z'n end loopt, naar het bui tenland te vluchten, zonder zich om het lot van zijn vrouw en kind te bekomme ren. Ik wil hem aan de politie overle veren, zoodra de tijd er rijp voor is! En verschillende andere slachtoffers zullen, als het er op aan komt, met ons tegen hem getuigen. Opeens hoorde ze haar naam noemen, door een voorbijkomende dame en ze keerde zich om. Ze wisselde enkele woorden met haar en wenkte hem dan naderbij te komen. Ik geloof, dat je nog niet in de gele genheid geweest bent, Madge, om met mijnheer Thornton kennis te maken Dit is lady Joice, mijnheer Thornton. Werktuigelijk nam hij de gracieus aan geboden hand aan van de vrouw, die in de politiek zulk een invloed heette te hebben en ondertussclien legis .a Fo- neuse heel omstandig uit, hoe hij, na ziin studie, terstond naar Amerika en Aus tralië was gegaan en uaar m de wilder nis had rondgezworven, Ik heb indertijd nog eens een ko- Radiomuziek in café's. De Voorzitter stel voor, namens de meerderheid van B. en W. om radio- muziek uit de café's te weren. Een breedvoerige verwarde bespreking ontwikkelde zich over dit voorstel. De heer van Eenennaam vraagt of er aanleiding toe bestaat. De Voorz itter zegt dat er zeker aanleiding toegegeven is. De heer Cornelisse wil dat al leen op Zondagen en Christelijke feest dagen geen muziek mag worden gege ven en door de week alleen met toe stemming van den Burgemeester. De heer J. K. C r u c q zegt, dat dit nog verder gaat, in het voorstel wordt alleen gesproken van radio-muziek en de heer Cornelisse spreekt van mu ziek, daar valt alle muziek onder. Hij persoonlijk is niet tegen muziek in de herbergen. De heer Schuit zegt, dat het ver bod op zon- en feestdagen bij den Bur- demeester berust, als die dit verbod handhaaft, wil hij hier geen verandering in brengen. De heer B a a ij e n s zou hierin zien een verkorting van het recht van den Burgemeester wanneer de raad in de politieverordening dit verbod vastlegde. De Voorzitter zegt, wanneer de raad bij verordenig vastlegd, dat op zon en feestdagen geen muziek mag worden gegeven, dat hij dan ook het geven van vergunning voor de overige dagen der week ook aan zich zelf moet houden, dan is hij persoonlijk eraf. Het voorstel om alle muziek te verbie den bij verordening, wordt verworpen, alleen voor de heeren Baaijens en Schuit, de heer Van Eenennaam ont houdt zich. Het voorstel-Cornelisse om op Zon en Christelijke feestdagen de muziek bij verordening te verbieden, en voor de dagen der week de vergunning in han den van den Burgemeester te leggen kan nog geen meerderheid verkrijgen. Doordat de heer Van Eenennaam zich weer van stemming onthoudt staken hier over de stemmen. Vóór het voorstel de de heeren Franse, Schuit en Cornelisse. De beslissing wordt tot de volgende ver gadering uitgesteld.. Vrijstelling biljartbelasting. Een verzoek om vrijstelling van bil jartbelasting wordt op voorstel van B. en W. verworpen met algemeene stem men. Gedeeltelijke ontheffing pacht som. Op voorstel van B. en W. wordt aan J. la Soe voor het gedurende een groot deel van den Zomer uit de .macht geno men perceel weiland een ontheffing ver leend van 75 pet. der pachtsom; aan P Janse voor het gedeeltelijk in gebruik neming van een perceel weiland tot uit breiding der mestvaalt de som van 10 en aan een verzoek van p. Dingemanse voor verlaging der loopende pachtover eenkomst wordt geen gevolg gegeven. Aankoop en verlaging Veersche dijk. Een voorstel van B. en W. om defini tief te besluiten tot aankoop van een ge deelte der cijnsgronden op den Veer- schen dijk, eigenaar B. Dijke wordt thans door den Raad aangenomen. Van 't ge deelte dat ten Zuiden van den spoorweg ligt wordt de gemeente thans eigenaar. De te betalen cijns wordt hierdoor voor den heer Dijke van 18 tot 8 verminderd. Voorts wordt besloten tot verlaging van den Veerschen Dijk in werkverschaf fing. Een voorstel van den heer Franse om inplaats van de oude ronde keitjes daar gewoon een macadamweg te leggen, daar hij vreest voor veel misère bij de herleg ging; hij zegt dat de verbandkeien die daar aanwezig zijn zeer goed tot herstel der Westdijkstraat kunnen dienen. lonel Thornton ontmoet. een van de Thorntons van Wiltshirein Caïro, en we zijn daar goede vrienden gewor den, maar in later jaren hebben we el kaar uit het oog verloren. Ja, dat was mijn vader, zei hij en dat maakte lady Joice nog beminnelij ker. Plotseling voelde hij zich bij zijn mouw trekken. Hij keerde zich om en zag Ro ger achter zich staan. Hij schrok, maar de man reikte hem zonder een woord te zeggen een briefje over, tikte tegen zijn pet en verwijderde zich. Thornton wendde zich naar de dames. La Foneu- se keek met aandacht naar de voorbij rijdende ruiters en lady Joice, die mid den in een zin opgehouden was, stak haar lorgnet weg. Mag ik vragen me heel even te verontschuldigen, vroeg Thornton vrien delijk, terwijl hij het briefje openscheur de. ^eed alsof hij het las. U moet alstublieft niet denken, dat ik een leider van de anarchisten ben, zei hij dan lachend tot lady Joice, Ik ben hier vanmorgen gekomen om naar een rijpaard uit te kijken en nu sturen ze me een briefje, .J.~f ie heer, die het di-T maand in lmur had, vanmor gen niet uit rijden is gegaan. Ik moet dus even naar de manege om het te gaan bekijken. Wat 'n rare kerel was dat anders, dien ze met dat briefje stuurden! zei la Foneuse minachtend? Het voorstel-Franse wordt verworpen Alleen voor de heeren Franse en Van Eenennaam. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. De heer Baayens tegen. Vervolgens verzoekt de heer Corne lisse om naast de nieuw aangelegde bestrating op den Veerschendijk, een be hoorlijk voetpad aan te leggen en om met een gedeelte van den afgegraven grond de oprit van af den Singel naar den spoorbaan onder een veel vlakjker beloop te 'brengen. De heer Schuit wil de bestrating door straatmakers doen uitvoeren. Als men het werk in de Nieuwstraat vergelijkt met dat van een vakman en van de werfklooze timmerlieden gelegd dan is het verschil groot. De heer Franse stemt dit toe; men moet evenwel rekening houden met de tijdsomstandigheden en als men het werk van die timmerlieden vergelijkt, dan valt er ook een groote verbetering waar te nemen tusschen het eerste en het later gelegde straatwerk. De heer C r u c q stemt dit toe. Bestrating en rioleering De Gemeentebouwmeester de heer E W. Neugebauer is aanwezig om inlichtin gen te verstrekken voor de bestrating en rioleering bij de nieuwbouw van de fir ma De Hamer. Besloten wordt de nieuwe straat aan te leggen vanaf de hoek Nieuwstraat tot en met de laatste woning. De nieuwe ri oleering zal nog voor een vijftal later te bouwen woningen verder worden gelegd Aldus besloten. De heer Baayens te gen. Huurverlaging B, en W. worden gemachtigd aan den Minister te vragen de medewerking tot verlaging der huren van de woningbouw- vereeniging. De bijdrage in het tekort der exploitatie zal hierdoor stijgen. Wan neer de regeering voor dit meerdere ook weer 75 pet. bijdraagt, dan zal de ge meente hiervoor ook weer 25 pet. bij passen. Aldus besloten. Tewerkstelling werkloozen, De meerderheid van B. en W. heeft aan den raad een regeling voor de te werkstelling van werkloozen met ingang van 1 December overgelegd. De heer Franse bepleit een zeer soepele toepassing van het ministrieel schrijven ten opzichte van de jong ge huwden. De heer Schuit wilt dat de brand stof door de werkeloozen zelf wordt af gehaald, en dat de brandstoffenhande laar de brandstoffen aflevert tegen een heidsgewicht. De Voorzitter zegt dat de men- schen vrij zijn wat ze voor hun brand- stoffentoeslag willen koopen. De heer B a a ij e n s vindt dit ver keerd. Zij dienen die gulden die ze daar voor krijgen voor brandstof te beste den. Nu wordt die vaak voor andere dingen uitgegeven. Opgemerkt wordt dat men de menschen onmogelijk tegen zichzelf beschermen kan, willen zij de brandstoffengulden of een andere gul den ten onnutte uitgeven, dan kan men daar niets aan doen. De regeling wordt in zijn geheel aan genomen, alleen de heer Baaijens tegen om de bekende reden dat tijdens de wintermaanden de ongeorganiseerden niet gelijkgesteld worden met hen die zich tegen werkloosheid hebben verze kerd. De heer B a a ij e n s vraagt waarom de visschers nog steeds van de werk- verschaaffing worden uitgesloten. De voorzitter zegt dat die niet Bij het hek van het park, waar een auto te wachten stond, nam Thornton afscheid. •HOOFDSTUK VII. Rogers en Devereux. Het briefje en de manier, waarop het afgegeven was, toonden duidelijk, dat ze het werk waren van een handigen afperser. De man had het publiek in het Park afgegeven om aan te duiden, dat hij niet met zich zou laten sollen, anders had hij het wel meer ongemerkt aan zijn slachtoffer kunnen doen toekomen. Dit was iets, waarop Thornton niet gere kend had en waarin een snelle beslis sing volstrekt noodzakelijk was. Indien hij er alleen voor gestaan had, dan zou Thornton er wellicht een geschikte ge legenheid in gevonden hebben om onge merkt van het tooneel te verdwijnen. Maar het was nu niet langer zijn zaak al leen. Hij had zich tot bondgenoot ge maakt van la Foneuse en wilde haar niet in den steek laten. Op zijn eigen ka mer las hij het briefje aandachtig over. Het was kenmerkend voor den man, die het geschreven had, bevatte geen enke le openlijke bedreiging, m'aar liet tus schen de regels doorschemeren. Thorn ton werd een vroegeren kameraad in het ongeluk genoemd. Hij werd gefeli citeerd met zijn onverwachten voor spoed. De schrijver verklaarde, dat hij erg in het nauw zat en verwachtte, dat nummer zes en zeventig hem zou hel M—V lil'. -• tewerk mogen worden gesteld, omdat volgens den minister in de visscheij geen crisis heerscht; na 1 Jan. verwacht hij verandering. Verschillende adressen van vakorga- saties worden voor kennisgeving aan genomen. Lid van toezicht L. onderwijs. Tot lid van de commissie van toezicht op 't lager onderwijs wordt in de plaats van den heer A. Schuit, die als aftre dende niet meer herkiesbaar is, be noemd de heer J. de Hamer. Wijziging begrooting 1932, Bij de wijziging der begrooting 1932 vraagt de heer Franse of rekening is gehouden met financiëering der werk verschaffing tot 1 Januari 1933, De Secretaris geeft inlichtingen, wel zijn de uitgaven voor de loonen tot genoemden datum begroot en door den raad toegestaan. De uitgaven voor aankoop van hout en salaris van den opzichter zijn nog niet in de begrooting gebracht. Hij zegt, die pas hierin te wil len brengen als dit jaar verstreken is, dan weet men wat men hiervoor noodig heeft. De heer Franse informeert hoe 't loon van den opzichter is geregeld. De Voorzitter zegt dat dit is 8 pCt, van het loon wanneer gemiddeld 40 tewerkgestelden zijn; bij een hooger aantal wordt een lager percentage be rekend. Het minimum loon dat per week moet worden uitbetaald aan den opzich ter bedraagt 25 per week, plus verze keringskosten. De heer Franse vraagt of de Voor zitter er voor instaat dat de brief alzoo moet worden gelezen. Uit de besprekingen die nu volgen blijkt dat noch de Voorzitter, noch de Secretaris of een der raadsleden er ze ker van zijn. De Voorzitter zal nog nader in- formeeren. De heer van Eenennaam vindt dat dit reeds gedaan moest zijn, we zijn nu ongeveer 2 maanden aan het werk. De heer Schuit gelooft dat de brief wel bedoelt, zooals de Voorzitter die begrepen heeft. Huur grond. Een verzoek van J. D, Kousemaker om een strook grond in huur te verkrij gen, bij de voormalige pellerij, wordt tegen 1 per woning en per jaar toege staan. Bijdrage Crisiscomité, De Voorzitter stelt voor een bij drage te verleenen uit de gemeentekas a 5 cent per inwoner aan het plaatselijk Crisiscomité. Dit Comité krijgt dan een even groote bijdrage uit het Nationaal Crisiscomité, Dit wordt goed gevonden, Ontslagaanvrage opperbrand- meester. De heer C. Oreel heeft ontslag aange vraagd als opperbrandmeester. Op aan raden van den heer Schuit zullen B. en Wnu den onderbrandmeester in zijn plaats benoemen en verder een oproe ping doen. De Voorzitter stelt voor den heer C. Oreel eervol ontslag te verleenen en hem een schriftelijke dankbetuiging te doen toekomen. Rondvraag. Bij de rondvraag geeft de heer Fran se B, en W. in overweging 50 ton ma cadam aan te koopen om op de verschil lende plaatsen, waar de wegdekken zijn verbreed en nog verbreed zullen wor den, mede te verharden. Na eenige bespreking wordt dit goed gevonden. Uitbreiding vischhaL De heer Schuit wil de vischhal uitbreiden en van een mijntoestel voor zien, uit de door hem opgezette exploi tatierekening blijkt dat deze verbete ring zich zelf betalen zal. pen en daarom den volgenden dag op 'n aangegeven adres zou komen ergens in Tottenham. Thornton prentte het adres goed in zijn geheugen en verbrandde 't briefje zorgvuldig. Hij begreep, dat die Rogers een groote sta in den weg zou worden en dat hij hem dus zoo gauw mogelijk onschadelijk moest maken. En daarom besloot hij niet tot den aange geven tijd te wachten, maar den man, dien avond nog te gaan opzoeken. Als hij hem onvoorbereid overviel, zou dat allicht in zijn eigen voordeel zijn. Het Was reeds donker, toen hij aan het opgegeven adres kwam. Het was 'n verwaarloosd huis van twee verdiepin gen in een eindeloos lange rechte straat. De voordeur was niet goed dicht en hij hoorde binnen een schelle vrouwenstem. Hij kon niet goed verstaan wat ze pre cies zei, maar één woord kon hij toch onderscheiden en dat ééne woord was: vermoorden. Hij duwde de deur iets ver der open en luisterde met alle inspan ning, maar kon toch niets verstaan. Maar zooveel begreep hij toch wel, dat die vroc" zich uit alle macht verzette tegen een geopperd plan, dat ze „dood gewoon 'n moord" noemite. bovendien onderscheidde hij nog twee mannen stemmen. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5