BEURS- EN WISSELKOERSEN. VLISSINGEH. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. tttUHSIHLKMUiftfclER, LANDBOUW. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Zenuwziekten AMSTERDAM, 6 December. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. noiee- Ned. 2e 1. 1000-5 101%—101%. Ned. 17 1000-4% 101%-101%. Ned. 31 1000-4 100%-100%. Ned. 32 1000-5 101—101. Certificaten-3 84%84%, Cert N.W.S.-2% 69%—69%. O. Indië 22 1000-6 100-100. D. indie 23 pndst. 100-6 66%—66%. O. Indië 16 1000-5 98—98%. O. Ind e 26 1000-4% 92%—93%. Duitschl. pndst. 100-7 52%52 Dnitschl. 30 1000-5% 45%-47%. Engl. W. L. 50-200-5 64 Engl. F.L. 50-200-4 70%—7l' Zeeuws. Hyp. B-5 10, Wl. Zeeuws. Hyp. B-U/2 i)Qi/s—9aiL. A Amsterd. Bank 101100% C Rolt. Bankver. 70% A Twentsche Bank 92 A Pref. Jurgens A 9394% A De Schelde N.B. 37% A Ver, Papf. v. Gelder 5353. C Am. Car Foundry 7%7% C Am. Smelt Ref. 13%13% C Farbenind. I.G. 7575% C U. States St. C. 31%—31%. C C, Publ. Serv. C North Am. Cy. 26%27. A Born. Sum. H.M. 134%135. A Ned. Wol Mij. 55—55. A Singkep Tin M. 70 A J. C. Japan Ln. 32%33%. A Rotterd. Lloyd 54% A S.M. Nederland 63%63. A Amst. Thee C.M. 2424. A Houth, Alberts 29%29%. C Peruvian C. Pr. 4%—4%. A Suothern Riw. 5%5%. C Union Pac. Rr. 66%68. C Int. Nickel Cy. 7%7%. Centrale hengstenkeuring voor Zeeland. De Prov. Regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Zeeland heeft, behoudens goedkeuring door den mi nister, bepaald, dat de centrale heng stenkeuring zal plaats vinden te Goes op 9 Februari 1933. Gemeentebegrooting. B. en W. leggen aan den gemeente raad de begrooting over voor 1933, wel ke sluit met een bedrag in ontvang en uitgaaf van 1.892.654.04 tegen een be drag van 1.531.116.56 voor 1932. De ontvangsten beginnen met goed slot 1931 ad 125.109 tegen 59.497 over 1930. Voor onvoorzien is uitgetrokken 12.900 tegen 34.868 voor het loopende dienst jaar. De kapitaaldienst is geraamd op 91.902.22 in ontvangst en 249.767.22 in uitgaaf, alzoo een nadeelig slot van 157.865. Tengevolge van de nieuwe inzichten van Ged. Staten, dat voor de crisisuitga ven over 1931 en 1932 alleen eene leening mocht worden aangegaan met aflossing in 5 in plaats van 10 jaar en het feit, dat over 1933 niet zal worden geleend, moet voor steun enz. 182.000 worden ge raamd, tegen slechts 13.300 over 1932. O.a. hierdoor kwamen B. en W. voor de moeilijken taak dekking te vinden voor een bedrag van 175.000. Dit klemde nog te meer daar verschillende belastin gen reeds tot het maximum bedrag op gevoerd zijn. B. en W. zijn er ten slotte door toepas sing van buitengewone maatregelen in geslaagd de begrooting te doen sluiten. Deze maatregelen zijn, de reeds verhoog de opcenten op de pers. bel., waartoe de raad in de vergadering van 25 No vember j.l. reeds besloot, wat 18.600 meer maakt; verhooging van de opcen ten op de gemeentefondsbelasting van 80 op 100, maakt 20.800, verhcoging percentage straatbelasting van 3 op 6 van de belastbare opbrengst maakt 33.500, verlaging van de salarissen en loonen door toepassing van 3 pet. tij- delijken aftrek, waarmede de commissie van georganiseerd overleg zich in de ver gaderingen accoord verklaarden, alleen de vertegenwoordigers van den Ne- deriandschen Bond van Personeel, in Overheidsdienst en van den Al- gemeenen Bond van Politiepersoneel verklaarden zich tegen elke korting, maakt 10.000; uitkeering uit het ge meentefonds 6700; winst uit het wa terleidingbedrijf aan de gemeente uit te keeren, maakt over het tweede halfjaar 1932 24.250, over 1933 47.500, to taal 71.750. Vervolgens bezuiniging tot een bedrag van 24.250 op verschil lende posten als straten en pleinen, we gen, plantsoenen, onderhoud gebouwen en straatverlichting enz. Nog is gedacht over het doen verdwijnen van den laat- sten boventalligen leerkracht en wel die aan school K, de zevende klasse school. Hier zijn burg. en weth., gehoord het advies van hoofd en personeel, op terug gekomen. Totaal komt het college tot 185.600 bezuiniging of meer opbrengst ook noodig voor rente en aflossing der leening van ƒ.185.000, waartoe in Sep tember j.l. besloten is. ARNEMUIDEN. Maandagmorgen, toen de zoon van K. uit deze gemeente met zijn auto op den grindweg reed, slipte deze, waardoor de auto tegen een boom botste. De bestuurder kreeg geen letsel doch de auto bekwam nog al materiëele schade, en moest met den kraanwagen weggesleept worden. BIGGEKERKE. Tot voorzitter van 't Burgerlijk Armbestuur alhier is be noemd de heer Jac. Lampert Pz. Het Burgerlijk Armbestuur besloot, naar aanleiding van daartoe ingekomen ver zoeken, de pachten voor het jaar 1932 te verminderen, onderscheidenlijk met 20, 25, 30, 33 en 37 pCt., behoudens na dere goedkeuring. Vernieling. Toen de zoon van den landbouwer S. te Biggekerke des nachts thuis kwam, bemerkte hij dat op het dak van de schuur een vernieling was gepleegd. Ongeveer een dertigtal pannen waren op den grond gegooid, terwijl er een groot gat in het dak was ontstaan. Te vens, was in een schuur een ruit ver nield. De politie stelt een onderzoek in. KOUDEKERKE. De raad van Koude- kerke vergadert op Maandag 12 De cember a.s., des namiddags te half twee. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Ontheffing aanslagen hondenbelas ting. 3. Voorschot, vergoeding en 3 jaarl. verrekening bijz. scholen. 4. Benoeming lid schooltoezicht, 5. Benoeming lid burgerlijk armbe stuur. 6. Machtiging verpachting vroon, land Kaljouw en id. De Potter. 7. Besluit verpachting grond Braam- weg. 8. Aankoop zijkanten wegen. 9. Instructie gemeente-geneesheer. 10. Instelling contact-commissie werk- loozenzorg. 11. Verordening besmettelijke ziekten. 12. Bouwvergunning Corveleijn. 13. Besluit verordening uitbreidings plan. 14. Benoeming agent arbeidsbemidde ling. 15. Intrekking art. 7f ,4e lid bouwver ordening. 16. Begrooting 1933. (Zoo noodig pauze van 5.307.30 uur n.m.) WOLPHAARTSDIJK. De tentoonstel ling van de Winkeliersvereeniging „Ons Belang" alhier is uitnemend geslaagd 724 betalende bezoekers hebben de ten toonstelling bezocht; de verschillende standhouders maakten goede zaken. 't Verslag der Vrijdag j.l. gehouden raadszitting behoeft de correctie dat niet dé heer Lindenberg doch de heer Snoodijk zeide: dat indien er een voor stel werd ingediend tot intrekking van de motie hij zich hiertegen niet zou ver zetten. KORTGENE. Maandagavond kwam de heer Blok uit Kapelle met zijn auto van den afrit bij den Kortgeenschen mo len gereden. Door de gladheid van den weg slipte de auto, met het gevolg dat de wagen van de dijkhelling afreed, en terecht kwam tegen de tuin-afschutting van den heer S. De ijzeren staven van de af schutting moesten het deerlijk ontgel den, alsmede de twee lantaarns van de auto. BRESKENS. De 2e Zeeuwsch-Vlaam- sche jaarbeurs zal gehouden worden van 20—31 Juli 1933. Uit V1 i s s ingen meldt men aan de „N. R. Ct.": De sleepboot „Heros" is Maandag avond van hier naar Zoutelande vertrok ken op een bericht van de kustwacht, dat vermoedelijk een stoomschip op de bank van Zoutelande omhoog is geva ren. De in Vrouwenpolder gehou den collecte ten behoeve van het „te huis voor alleenstaande blinden" te Wolfhezen heeft opgebracht 36,35. In verband met een dezer dagen plaats gehad hebbende brand in een zo merhuisje te Haamstede, heeft de politie aangehouden zekeren K. woon achtig aldaar. De man is als verdacht van brandstichting ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld, Kunsthandel Wisse. Men schrijft ons: In den kunsthandel Wisse te Goes ex poseert de houtsnijder A. Zonneveld ;m,et een collectie houtsneden. Wij kenden reeds van hem de mooie prentbriefkaar ten (en bate van de actie voor het be hoeftige kind. De houtsneden, welke hij thans in Goes brengt maken echter eerst duidelijk, welk een artiest Zonneveld i-> A Koloniale Bnk. 5554%. A N.I. Hbk. 1000 52%—52%. C Ned. H. M. 1000 62—62%. A Alg. Kunstz. U. 4141-40%. A v. Berkels Pat. 16%16%. C Calvé-Delft 60%60%. A C. Suiker Mpij. 20%20%. A Int. Viscose 26%26. A Küchenm. I, Acc. 3%3% A Ned. Ford A.M. 110%—113-14% A Philips Gem. B. 124%—123%-26% C Unilever 101%—103%-02% C Anaconda Cop 16%16%-% C Bethlehem St. 15%—15%-% A A.N I.E.M.—NB 101i/2-189V2 C A. Gas en El. Cy. 2'/8—2Ya- C Cilies Serv. Zy. 3Yady4. C Midd. West Ut. Ya A Boeton Mijnb. 1415%'. A Kon. Petr. Mpij. 140—142%-43%. C Contin. Oil Cy. 5%6-6%. C Shell Union O.C. 5%5%. A Holl. .Amer. Lijn 3%3%. A K.N. Stoomb. Mij. 1817. flet zijn bijna zonder uitzondering ge kleurde houtsneden, waarvan we noe men het magistrale duinlandschap, mei gevoeligheid weergegeven en de teen- vaas met zonnebloemen, een meester lijk staaltje van beheej-schte, scrupu leuze kunst. Duidelijk komit hij diL werk aan het licht dat ten slofte alleen de techniek niet in staat is een houtsnede te maken, welke werkelijk meer is dan eeu vlotte uitbeelding. Inplaats van wijlen den heer Cy- riel Buysse is tot redacteur van Groot Nederland benoemd de heer J. Greshoff. Het proces-Wacker. De correspondent der Maasbode te Berlijn meldt: In het proces tegen den kunsthande laar Otto Wacker werd Vrijdag door den officier van justitie twee jaar ge- eischt wegens bedrog en oorkonde-ver- valsching, plus drie maanden voor het verhandelen van een schilderij, dat door de politie in beslag genomen was. Boekenweek van 29 April6 Mei. Het Nieuwsblad voor den Boekhan del meldt, dat de Boekenweek zal wor den gehouden van 29 April tot 6 Mei. In beginsel heeft de commissie beslo' ten, dat ook in 1933 een „Geschenk" zal worden uitgegeven. Het karakter van den inhoud staat nog niet vast. Er komt ook een affiche en voor een folder zal een prijsvraag worden uitgeschre ven. zijn dikwijls het gevdlg van een onregel matige spijsvertering. Ook in lichte ge vallen zijn de daaronder lijdenden over dag gedurende vele uren terneergesla gen en 's nachts slapeloos. Slechts een volkomen reiniging van het spijsverte ringsapparaat verschaft blijvende ver lichting en dat bewerkt op ideale wijze Istizin. (Ingez. Med.) A Ned. Scheepv. U. 5858%. A H.V. Amsterdam 167%169-167%. A Java Cult. Mij. 98 A N.I. Suiker U. 74 A Poerworedjo S.O. 6%6%. A Deli Batavia 133%133%-134%. C Deli Mij. 1000 109—108. A Senembah 120%122. C Chicago Milw. 2 A Deli-Bat. Rubb. 24%25%. A Amst. Rubb, C. 57%58-59% A Hessa sRubber 2122. A Serbadjadi S.R. 18—18%., Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 5 Dec. 6 Dec Londen 7.91% 7.99 Berlijn 59.14 59.12% Parijs 9.72% 9.73 Brussel 34.45 34.51% Zwiserland 47.84% 47.85 Kopenhagen 41.35 41.60 New-York 2.48% 2.48% "".'litllfc Unilever Tabak - Rubber Obl.markt— Suiker Philips Koninkl, - H.V.A. Amerika - Markt Chr. Boeren- en Tuindersbond te Middelburg. Maandagmiddag werd te Middelburg een vergadering gehouden van den Chr Boeren- en Tuindersbond, afd. Walche ren, waarin als spreker optrad de heer Chr. van den Heuvel, lid der Tweede Kamer. De heer Van den Heuvel besprak eerst de landbouwcrisiswetten. Op den voor grond stelde spr., dat geen enkel bedrijf op zichzelf recht heeft op steun van de Overheid, dan alleen als de moeilijkhe den door die Overheid veroorzaakt zijn of als er bij de in nood verkeerende be drijven algemeene belangen gemoeid zijn En dit is met land- en tuinbouw het ge val. Verarmde deze, dan zouden ver schillende provincies geruineerd worden Spr. behandelde nu achtereenvolgens de door regeering en volksvertegenwoor diging genomen steunmaatregelen. De tarwewet werkte eerst goed, maar de overvloedige oogst 1932 bracht moei lijkheden. Spr. acht het onjuist dat de regeering hier in eenigen vorm beper kend optreedt, waar tarwe het eenige gewas is, waarvan we hier een tekort hebben. Spr, betreurt het, dat de gemid delde prijs van de tarwe slechts 10 schijnt te bedragen. Spr. geeft de voor keur aan een verhooging van het maal- percentage, maar zou ook genoegen ne men met een verhooging van den tarwe- prijs door de Vita tot b.v. 20. De bieten zullen dit jaar een hooger uitkomst geven dan wordt verwacht ge zien de hooge opbengst. Bijzonderheden over den steun voor 1933 kan spr. nog niet geven. Wat de crisiszuivelwet betreft zegt spr. dat zonder die wet de boer zou ont vangen 3 cent en thans 5 a 5% cent per liter. Over de varkenswet wordt wel het meest gemopperd. Maar spr. berekent aan de hand van de Londensche no teering, dat de prijs der varkens gemid deld zonder de varkenswet zou zijn 10 cent per pond en nu krijgt de boer ge middeld 15 cent, een verschil dus van 50 pet. Aan het wetje tot steun voor den tuin bouw kleven inderdaad ernstige bezwa ren, maar spr. hoopt dat de Minister zijn toezegging gestand zal doen en zo& noodig verbeteringen zal voorstellen. Aan beperking van den buitenland- schen invoer is ten opzichte van den landbouw niet veel gedaan. Op het ge bied van het goederenverkeer zullen echter binnen afzienbaren tijd wel krach tiger maatregelen genomen moeten wor den, want de steunmaatregelen kunnen niet voor onbepaalden tijd doorgaan. Daarom bepleit spr. centraliseering van onzen invoer. Van het beginsel van de crisispachtwet is spr. nooit een voorstander geweest en dat spr., juist gezien heeft bewijzen wel de zeer vele klachten over deze wet. In zeer vele gevallen wordt hier een strijd gevoerd van verarmden tegen verarm den. Nu deze wet er eenmaal is zijn noo dig maatregelen voor de hypotheken. De tusschenkomst van den rechter moet kunnen worden ingeroepen voor tot exe cutie wordt overgegaan. Op deze rede volgde een drukke be spreking. Bij de beantwoording der vra gen maakte de heer Van den Heuvel nog verschillende opmerkingen. Spr. achtte het o.a. onjuist dat de Ka mers voor crisispachtzaken zonder eeni ge leidraad of norm werken. Inzake 'het credietvraagstuk zal een semi-overheids- instelling noodig zijn, die volwaardige hypothecaire vorderingen in bepaalde gevallen overneemt, teneinde executies te voorkomen. In antwoord op verschillende klachten over de Vita, die volgens sommigen te weinig tarwe in de A klasse rangschikt en te weinig maakt voor de „gekleurde" tarwe zegt spr., dat de Vita slechts ver plicht is de doorsnee tarwe af te nemen, niet de supra kwaliteit. Bovendien is de doorsnee kwaliteit door den goeden oogst 1932 sterk verhoogd. De minister heeft ongeveer toegezegd dat de boeren 12 voor hun tarwe zul len krijgen. Of dit zal gaan door verhoo ging van het maalpercentage of van. den prijs weet spr. niet. De kwestie van de consumptie-aardap pelen is moeilijk. De regeering heeft nu een voorstel in Overweging volgens het welk ze uit de markt nemen tegen lagen prijs een deel van den aardappeloogst. Daardoor hoopt men, dat de prijs van het restant belangrijk zal stijgen. Ten slotte wekte spr. op tot sterk ma ken van de landbouworganisaties. Nabetrachting. Onze landbouwkundige medewerker schrijft ons: Aan de hand van het verslag der laatst gehouden algemeene vergadering der Z. L. M. willen we enkele opmerkin gen maken. De voorzitter sprak een so ber openingswoord. Waarschijnlijk heeft hij op de crisismaatregelen niet diep willen ingaaan uit beleefdheid te genover den spreker, die speciaal deze onderwerpen zou behandelen. Toch is hij er in geslaagd om te doen uitkomen, dat hetgeen tot dusver door de Regee ring voor den Landbouw is gedaan, on voldoende is gebleken, zoodat nog an' dere maatregelen zullen moeten worden getroffen om hem in stand te houden. Fel is hij opgekomen tegen de splitsings pogingen, die hier en daar worden aan gewend. Wij staan daarbij aan zijn zij de. Onder normale omstandigheden moeten het al zeer doorslaande rede nen zijn, die een splitsing kunnen recht vaardigen, maar in een crisistijd als deze, waarin het landbouwschip wor stelt op een barre zee zonder eenige veilige havenplaats in zicht, lijken ook ons dergelijke pogingen onverantwoor delijk. Historisch schijnt het ons even min te zijn. Onze voorvaderen, bij wie de twistzwam ook wel in het bloed zat, waren zoo verstandig om in tijden van gevaar de hoofden bij elkander te ste ken en de handen ineen te slaan. Een goed werk deed de voorzitter, gesteund door zijn deskundigheid op dit terrein, door scherpe critiek te leveren op de plannen tot opheffing van verschillende kantongerechten. De rede van dr. Lovink heeft ons niet volledig bevredigd, waarmede niet ge zegd wil zijn, dat wij geen respect heb ben voor hetgeen dr. Lovink en de zij nen hebben gedaan. Het is ten slotte niet hun schuld, als hun adviezen niet of niet geheel worden opgevolgd. Op dit laatste had, dunkt ons, meer den nadruk kunnen zijn gelegd. Dan ook had de spr, krasser kunnen opkomen tegen de wij Wetttt> gedeponeerd.! ze, waarop nu de tarwewet wordt toe gepast en waardoor de boer plm. 2 ets. per kg. m'nder voor zijn tarwe ontvangt, dan altijd in uitzicht is gesteld, wat voor den Zeeuwschen boer een schadepost van plm. 2.000.000 beteekent. Over den bietensteun heeft dr. L. niet gespro ken, Toch is dat voor Zeeland van bui tengewoon groot belang. Tot dusver was de steun absoluut onvoldoende en voor 1933 staat nog niets vast. We hoor den dienaangaande dingen, die niet ge ruststellend zijn. Er is ook nog genoemd de steun aan het vlas; begrijpelijkerwijze is daarover heengegieden, want van eigenlijken steun voor den boer is hier heelemaal geen sprake. De crisiszuivelwet zou een behoorlijken boterprijs geven, waarbij het Nederlandsche publiek zich beeft aangepast. Dit laatste zal niet iedereen dr. L. nazeggen. De crisisvarkenswet „werkt goed", al zijn er enkele moeilijk heden in de streken met zwaarmesterij. We hadden gaarne gewild, dat de spre ker zou hebben geconcludeerd, dat al deze maatregelen onvoldoende zijn ge bleken om den val te stuiten. Heel voor zichtig sprak dr. L. over de buitenland- sche moeilijkheden, over de belemme ringen van onzen export door Duitsch- land, Frankrijk en Engeland. Hij wees er op, hoe in ons land als gevolg hier van steeds meer stemmen opgaan voor zoogenaamde zelfvoorziening. Dit laat ste zal groote moeilijkheden baren én het zal van de handelingen van het bui tenland afhangen, of en wanneer wij in die richting zullen moeten beslissen. Naar onze meening spreekt het vanzelf, dat men over het oogenblik, waarop men deze keus zou moeten doen, ver schillend kan denken. Wiskundig zeker is dat moment niet vast te stellen. De een zal dit vandaag aangebroken ach ten en de ander zal nog een kansje wil len wagen. Wij zijn evenmin helder ziend als dr. L.( doch wij constateeren, dat alles, wat in de met name genoemde landen gebeurt, er op wijst, dat deze zóó willen boeren, dat ze zoo weinig mogelijk van anderen afhankelijk zul len zijn. Het al-of-niet-betalen der oor logsschulden aan Amerika zal hierbij 'n groote rol spelen. Het is naar onze mee ning te optimistisch gezien om te mee- nen, dat onze export spoedig weer als vroeger zal kunnen plaats hebben, en daarom moeten we nolens volens den ken aan een mogelijkheid, waarbij we minder afhankelijk van het welslagen van onzen export zullen zijn. We kun nen ons daarop heel wat instellen, we kunnen althans de richting daartoe in slaan, zonder veel te moeten hervormen. Bij voldoenden steun aan onze landbouw producten zal ons akkerbouwbedrijf vrij wel normaal kunnen blijven werken; de tuinbouw wordt daarbij eveneens direct geholpen, als de landbouw, kunnende steunen op eigen producten, zich van de teelt van grove tuinbouw-producten zal onthouden. Bewaart men daarbij de bin- nenlandsche markt voor den binnen- landschen tuinbouw, dan is opnieuw 'n stap in de goede richting gezet. Moeilijker staat het met onze vee houderij. Hier zullen we altijd wel meer produceeren dan de binnenlandsche be hoefte vraagt. In dezen tak zal de ex port niet uitgeschakeld kunnen worden. Deze producten zullen moeten dienen als ruil voor andere goederen, die we hier niet produceeren. Om zoo'n ruiling oordeelkundig te doen geschieden, is concentratie noodzakelijk. De crisiszui velwet geeft hier de richting aan. Bij de discussies is niet uitgekomen, wat in den Zeeuwschen boer leeft. Dan zouden 40 a 50 sprekers het woord heb ben moeten vragen; in de vergadering van den R. K. Bond te Haarlem kwam de boerengeest beter tot uiting. Slechts in hetgeen de heeren Dorst en Dekker spraken kan men de groote ongerust heid voor de naaste toekomst proeven. De eerste heeft getracht om die in een motie te belichamen. Zoo iets heeft in een groote vergadering steeds bezwa ren. Beter ware ge,weest, dat het bestuur eens rustig overwogen resolutie zou heb ben voorgesteld. Over ontheffing van de lasten der sociale verzekering is niet ge sproken en toch zit dat bij de boeren zeer hoog, zelfs in de kringen, wier lei ders principieel daartegen zijn, Hier ligt een middel voor de hand, waardoor land- en tuinbouw beide een merkbaren steun zou kunnen worden gegeven. Nog steeds doen feiten voor, die de inzinking van het platteland, waarop we altijd zin-

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2