BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WINB. N*. 287. Twee Bladen. MAANDAG 5 DECEMBER 1 9 3 2. Eerste Blad. 175e Jaargang, MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. Verwachting tot Morgenavond: WALCHEREN. M DDELBURGSCHE COURANT —r*. DftgWad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen It,JfL eiders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg MS ceató per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cetti per regel voor ingezonden mededeélingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager..Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DÉ MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10: elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 6 regelt opgenomen a 75 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extxa Bewijsnummers 5 cent D£ WINKELSLUITING OP ZONDAG- De minister van economische zaken ex arbeid, mr. T. J. Verschuur, heeft op de vragen van den heer C. Smeenk, lid van de Tweede Kamer, over het besluit van sommige gemeenteraden tot ophef fing van de Winkelsluitingswet geant woord: Naar het den minister voorkomt, wordt op deze wijze niet een juiste uitlegging gegeven aan het wetsartikel. Dit toch bepaalt, dat de gemeenteraden bevoegd zips op ten hoogste 21 dagen in het jaar aan te wijzen, waarop de bij deze wet voorgeschreven bepalingen omtrent het sluitingsuur niet zullen gelden of desgewenscht voor die dagen een later sluitingsuur, dan bij deze wet aangege ven, te bepalen. Aangezien de Winkelsluitingswet nu gee* algemeen sluitingsuur op Zondag heeft vastgesteld kan, naar de minister meent, art. 9 lid 3 der wet ten deze geen toepassing vinden voor wat den Zondag betreft. Hij geeft er echter de voorkeur aan een beslissing in deze quaestie aan het oordeel van den rechter over te laten. DE VOORGESTELDE WIJZIGING DER WINKELSLUITINGSWET. Het Algmeen Bestuur van den Konink lijken Nederl. Middenstandsbond heeft dezer dagen in een adres aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het met be langstelling heeft kennis genomen van 't initiatief-ontwerp van wet tot wijziging van eenige bepalingen van de Winkel sluitingswet 1930. Zich zijn standpunt omtrent de onder- deelea van dit wetsontwerp voorbehou dend, wenscht het Bondsbestuur reeds thans bij de Kamer met klem aan te dringen op een spoedige behandeling, opdat tegemoet gekomen worde aan de bezwaren der onderscheiden bedrijfs groepen, die door te ver gaande beper king van verkoopgelegenheid aanzien lijk financieel nadeel ondervinden. HET MILLIOENENTEKORT BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Over de maand October werd in totaal 2.827.257.55 minder ontvangen dan over October, toen totaal 13.686.537.55 werd ontvangen. In 't geheel werd van Januari tot en met October 1932 reeds 23 millioen 239 duizend, 84 gld. en zeven cent minder ontvangen, dan over het zelfde tijdvak van 1931. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Aan de Memorie v. Antwoord on de P. T. T.-begrooting ontleenen we dat omtrent wederinvoering van. rentever goeding aan de rekeninghouders van den postchèque- en girodienst de minister zijn beslissing meent te moeten aan houden tot na ontvangst van het rapport van de commissie-Heldring. Wat beitreft een andere wijze van te gemoetkoming aan de rekeninghouders voor het geval niet weder tot rentever goeding zou worden overgegaan, deelt de minister de 'meening van dè leden, die van oordeel zijn, dat aan de rekeningf- ho aders in den vorm van post vrijdom1; vrijstelling van zegelrecht kostelooze gi reering enz. reeds aanmerkelijke faci liteiten worden verleend. Er kan geen aanleiding worden gevonden om daar aan, vooral ook in de tegennwoorüige omstandigheden, nog kostelooze ver strekking van formulieren toe te voegen, waardoor een niet onaanzienlijke bate zou werden gemist. Met de eischen van liquiditeit van den dienst wordt voldoende rekening gehou den. Over 1932 is gemiddeld 37 pet. liquide gehouden. ACCIJNSVRIJ VET VOOR HET KERSTFEEST. Namens de Crisis-zuivelcentrale wordt gemeld: Bij verschillende weldadigheidsinstel lingen en vereenigingen bestaat de ge woonte, omstreeks Kerstmis, pakketten met levensmiddelen uit te reiken als Kerstgave. Van meer zijden bereikten de Crisis-zuivel-centrale aanvragen om voor dat doel onbelaste margarine en vetten beschikbaar te stellen. De Crisis-zuivel-centrale verklaart zich bereid, dergelijke verzoeken in wel willende overweging te nemen, en noo- digt de vereenigingen en instellingen, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, uit op te geven, hoeveel mar garine, bak- en braadvet en ander vet in andere jaren voor dat doel werd uit gereikt en hoeveel thans benoodigd zal zijn, opdat zij aan de hand van die ge- ge.vens de beschikbare hoeveelheid over de verschillende vereenigingen en in stellingen kan verdeelen. Het is de bedoeling, dat zooveel mo gelijk de margarine en andere vetten zullen worden aangekocht bij dezelfde leveranciers, van wie zij de vorige jaren betrokken zijn. Bij de opgave gelieve men dus tevens te vermelden, bij welke leveranciers men de waren wenscht te bestellen. Opgayen Wörden ingewacht bij de Crisis-zuivel-centrale, Laan van Meer- dervoort 84, 's-Gravenhagê, vóór 10 De cember. De Koningin is voornemens in het midden van deze maand eenige dagen op het Loo door te brengen; de Konin gin zal dan het personeel van de konink lijke houtvesterij met 't oog op Kerst mis een feestavond aanbieden. De begrooting 1932 van Zaandam is thans door Ged. Staten van N.-Hol land goedgekeurd, omdat het jaar al zoo ver verstreken is en 't toch geen practi- sche beteekenis meer heeft of de be grooting al dan niet wordt goedgekeurd Ged. Staten van Noord-Hol land hebben aan de A. T. O. te Utrecht vergunning verleend tot het in werking brengen van een autobusdienst van Alk maar naar Leeuwarden over den Afsluit dijk, voor zoover he traject in de pro vincie Noord-Holland betreft. Met ingang van 1 Januari is we gens verandering in de richting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is, eer vol ontslag verleend aan C. A. R. W. G. A. graaf van Aldenburg Bentinck, gezantschapsraad met cien persoonlijken titel van buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister ter standplaats Boedapest; Graaf van Aldenburg Bentinck is se dert 24 December 1929 gezant te Boeda pest. De heer jhr. H. K. B. Rendorp, di recteur der Kon. Nederlandsch-Indische Luchtvaart Maatschappij, zal zich op 8 December a.s. per K.L.M.-vliegtuig naar Nederlandsch-Indië begeven voor ver schillende aangelegenheden, de K.N.I.L, M. betreffende. De stakende Haagsche taxichauf feurs hebben besloten de staking voort te zetten, hoewel de besturen tot aan neming van de voorstellen der patroons hadden geadviseerd en hebben medege deeld de ondersteuning van de stakers op 10 December te zullen staken. Hoevelen zijn er, wier gedachten altijd vooruitloopen naar toekomstige vreugde en die daardoor vergeten stil te staan bij het goede dat ze heden genieten! Wethoudersverkiezing. Vanwege de vele mogelijkheden, nu reeds tot steeds diepere speculaties aan leiding gevende, inzake de wethouders- quaestie waarvoor Middelburg gesteld zal worden, indien de heer De Veer zijn lidmaatschap van den Raad neerlegt, zullen wij ons voorloopig van beschou wingen hieromtrent onthouden, totdat er misschien eens wat meer teekening in de zaak komt. Van verschillende kanten heeft men ons echter vriendschappelijk gewezen op een vergissing onzerzijds, gemaakt in de regelen die wij bij de burgemeesters benoeming aan dit onderdeel wijdden: de heeren Portheine, Bybau en van der Feltz hadden we n.l. niet als mogelijke wethouders dienen te noemen, wijl het wethouderschap onvereenigbaar is krachtens de artt. 95 en 68 der nieuwe gemeentewet, met het lidmaatschap der rechterlijke macht (uitgezonderd dan de betrekking van rechter-plaatsvervan- ger.) -?f| Dit is natuurlijk juist en het was ons ook tevoren reeds niet onbekend, maar de zaak formeel en algemeen stellende, moesten wij toch rekening houden met de mogelijkheid, dat een der genoemde mogelijke candidaat-wethouders voor dit wethouderschap zijn betrekking bij de rechterlijke macht zou willen neer leggen? Dit te onzer rechtvaardiging verder laten we 't geval maar even rusten! DE HAVEN VAN GENT EN DE ZEESLUIS BIJ TERNEUZEN. In een ten stadhuize van Gent gehou den persconferentie heeft burgemeester Vanderstegen, naar de Brusselsche cor respondent van de N. R. Crt. meldt, in verband met de jongste mededeelingen door den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken aan de Staten- Generaal gedaan, betreffend de ontwor pen nieuwe zeesluis te Terneuzen, o.m. verklaard, dat Gent op een spoedige op lossing van de kwestie blijft aandringen. Het verzoek van Gent steunt op het feit, dat de noodzakelijkheid van dit werk voor de verdere ontwikkeling van de zeehaven van Gent door Nederland niet wordt betwist en Nederland trou wens reeds in 1895 de verbintenis aan ging om zich dienaangaande met België te verstaan op het moment, dat dit laat ste land geschikt zou voorkomen. Tot twee maal toe heeft de Belgische regeering aldus de heer Vanderste gen sedert dien aan de Nederlandsche regeering gevraagd de kwestie van de sluizen te Terneuzen overeenkomstig artikel 13 van het accoord van 1895 te regelen. Deze verzoeken werden ge daan ter gelegenheid van de onderhan delingen betreffende het nieuwe han delsverdrag. De Nederlandsche regee ring heeft voor haar toestemming on aannemelijke voorwaarden gesteld, wat moelijk te begrijpen valt, daar de ont wikkeling van de haven van Terneuzen en Sluiskil, evenzeer als de bloei van de haven van Gent, van dezen nieuwen toegang tot de zee afhankelijk is. Ook het daarmede verbonden spoor- wegvraagstuk is van groot belang voor Zeeland. De burgemeester zeide te wil len hopen dat Zeeuwen en Gentenaren nu gezamenlijk hun krachten zullen in spannen om te verkrijgen, dat het reeds in 1895 in principe bereikte accoord zijn toepassing moge vinden en een regeling die zoowel de Nederlandsche als de Bel gische havens, gelegen langs het kanaal van Terneuzen, ten goede moet komen, tot stand zal worden gebracht. De heer Vanderstegen deelde verder ook nog mede, dat hij den Nederland schen gezant te Brussel uitgenoodied heeft tot het brengen van een bezoek aan de Gentsche haven en aan het Bel gische deel van het kanaal van Terneu zen. Dit bezoek zal binnenkort plaats vinden. Plaatselijk Crisis-Comité, Ontvangsten van 28 November tot en met 3 December: Meubelmakersleerlingen Amb. School 1.60; J. H. C. 1,Gymnasium 2,005; Een ged. van het te Middelburg wonende Pers. der P.Z.E.M. 10.94. We- kelijksche collecte 110,03. Het Gironummer van den Penning meester is 188020. Bij ons bureau te Middelburg is ont vangen pp 25 Nov. en 2 Dec. wekelijk sche bijdrage Fa. Schulte en Thieme f 2.63, Personeel Fa. A. Kreymborg Co. 4.50. J. Dronkers. f Op 61-jarigen leeftijd is gisteren over leden de heer J. Dronkers. Geboren te Middelburg 27 Februari 1871, heeft hij steeds hier gewoond, want toen hij en kele jaren geleden op den Langeviele- singel, dus in de «gemeente Koudekerke ging wonen, bleef hij toch met hart en ziel Middelburger. In het openbaar leven heeft de heer Dronkers verschillende functies waarge nomen en daarvan komt voor vermel ding 't eerst in aanmerking, die van pen ningmeester van de Vereeniging tot het Bezoeken der Armen, welke betrekking hij tientallen jaren geleden overnam van wijlen zijn vader en die hij bekleedde met groote ambitie in het belang van de stille armen, die mede door zijn tusschen- komst zijn geholpen. In deze vereeniging zal men hem zeker zeer missen. Maar ook in de Vereeniging Handels belang, in wier bestuur hij voor een paar jaar zitting nam, werden zijn kalme ad viezen en zijn ervaring in zaken zeer op prijs gesteld. Het Comité tot behoud van het garni zoen, telde den overledene onder zijn leden en het heeft hem zeer verheugd het resultaat van de jongste actie te mogen vernemen. Nog noemen wij het bestuurs lidmaatschap van het bestuur van de Vereeniging „De Christelijke Burger school", dat de heer Dronkers ook be kleedde. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot heeft plaats Woensdagmiddag te 2 uur op de algemeene begraafplaats alhier. Comité voor Ontwikkeling en Ontspan ning van Werkloozen. Donderdag j.l. heelt bovengenoemd co mité den derden ontwikkelings- en ont spanningsavond georganiseerd. Ditmaal heetf de heer J. P. P. de Blé- court, een causerie gehouden, verduide lijkt door een zeer groot aantal proeven, over „Electriciteit". Bij zijn inleiding merkte de heer de Blécourt op, dat hij deze lezing als 'n aanloopje wilde be schouwd zien, waaritit volgt, ]dat de werkloozen er zeker van kunnen 'zijn, den heer De Blécourt nog meermalen op de ontspanningsavonden te zullen hooren. Behandeld werden, de eenvoudigste verschijnselen der Electriciteit. Doch die eenvoudige verschijnselen, deden ver scheiden malen de aanwezigen uitroepen van verbazing slaken. Op een voor ieder begrijpelijke wijze, doorspekt met humo ristische opmerkingen, liet de spreker zien, wat er zooal met electriciteit ge daan kan worden. Het is stellig te verwachten, dat de heer De Blécourt op zijn volgende avon den op een flinke zaal werkloozen kan rekenen. De Min. van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld bij den inspecteur der directe belastin gen alhier 123.10. Met de Staatscourant van 3 De cember zijn verzonden afdrukken van de statuten betreffende de Vereeniging ter bevordering van het Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs in Zeeland, gevestigd alhier. Uitbreiding „De Vlijt". Zooals in ons vorig nummer werd ge annonceerd is het bekende mode- en manufacturen magazijn „De Vlijt", hoek Groote MarktOprit, tot een flinke uitbreiding overgegaan Het exterieur geeft ook van deze uit breiding blijk, want in de Rijfelstraat is een flinke etalagekast bijgebouwd, spe ciaal bestemd voor de bedden en tapij- ten-afdeeling. Deze afdeeling heeft ook een eigen ingang gekregen, waardoor de geheele zaak thans een diepte van plm. 26 m heeft! Het exterieur is eenvoudig, doch stijl vol ingericht, met practische kasten voor de verschillende artikelen, terwijl tevens een geriefelijk kantoor bijgebouwd en ook de expeditieafdeeling verbeterd is. Tenslotte werd nog gas verwarming aan gebracht. Het geheel is zoowel grondig verbeterd, vooral ook ten gerieve van de cliëntèle, die thans zooveel meer ruimte heeft om de artikelen rustig te bezichtigen. Nieuwe zaak J. Geense. Zooals uit een advertentie in ons vo rig nummer blijkt heeft de heer J. Geen- se, opticien,, Lange Vorststraat, Zaterdag 1.1. zijn nieuwe zaak geopend. Reeds het uitwendige trekt, met de etalagekast, zeer de aandacht, dank zij de smaak- en stijlvolle afwerking. Er is een hoogplint van zwarte tegels, verder gele steen, teakhout, en antiek glas. Het interieur is, alles in kubus-styl, uitge voerd in Limba Coromandel, een zeer bijzonder soort hout, vol leven en ka rakteristieke teekening. Wanden, laden, vitrines, enz. zijn met grijs vilt bekleed alles met wit metalen hands vatten, ran den e.d. afgewerkt. Ook de werktafel, instrumenten en andere opticiens benoodigdheden zijn van de nieuwste vinding. Het geheel is gelijk reeds opgemerkt, iets zeer bijzonders geworden, een aan winst voor Goes. Zaterdagavond heeft op den Prins Hendrikweg een aanrijding plaats gehad tusschen twee weilrijders. Een hunner was dermate aan het hoofd verwond, dat hij naar een ziekenhuis moest wor den overgebracht. Hedenmorgen vond men op het Eiland een man bewusteloos naast zijn rijwiel liggen. De man is naar zijn woning te Souburg overgebracht. Toen hij bij kwam wist hij niet wat er met hem ge beurd was. De voorvergadering van den ge meenteraad ter behandeling van de be grooting is bepaald op Maandag 12 De cember te 8 uur. Middelburg, 5-XII-'32. Zaterdag en Zondag hoogste lucht temperatuur 8.7 °C; (47 °F); laagste 3.6 °C (38 °F). He- 9 h: 3.9 °C; 12 h: 5.6 °C. Zaterdag/Zon dag 3 mm, Zondag/Maandag 0.3 mm re gen of neerslag. Hoogste barometer stand 762 mm; laagste 749 mm. Hoogste barometerstand 763.0 mm te Zurich; laagste 749.0 mm te Skudesness. Zwakke tot matige, later toenemende N.W. tot Z.W. later verder krimpende wind, meest gedeeltelik bewolkt, aan vankelijk weinig of geen neerslag, tem peratuur om het vriespunt des nachts, overdag weinig verandering in tempera tuur. Zon op: 7 h 54; onder 15 h 47. Licht op: 16 h 17. Maan opj: 24 h 45. V.M. 13 December. Hoog- en Laagwater te Vlissingen Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. laler, (S =r springtij). Dec. Hoogwater. Laagwater. Ma. 5 6.48 19.33 0.41 13.29 Di. 6 7.51 20.41 1.46 14.32 Wo. 7 9.06 21.47 2.54 15.36 Hoog- en Laagwater te Wemeidhge Dec. Hoogwater. Laagwater. Ma. 5 8.33 21.08 1.52 14.28 Di. 6 9.30 22.11 2.57 15.29 Wo. 7 10.40 23.16 4.04 16.33 EERST KIJKEN naar de volmaakte „NILFISK", voordat U een stofzuiger koopt. Demonstraties bij J. M, POL DERMAN, Goes. Tel. 129. (Ing. Med.) Gisteren maakte de politie proces verbaal op tegen de filiaalhouders van Jamin en Lido, die op last dezer firma's de zaken den geheelen dag open hiel den. RAAD VAN ARNEMUIDEN. Nakaarten wethouderskwestie. ARNEMUIDEN. Vrijdagmiddag ver gaderde de raad onder leiding van den heer H. G. Horninge in voltallige zitting. Medegedeeld werd o.a. dat de heer L. Puijpe zijn benoeming tot wethouder (vacature B. Franse) heeft aangenomen. Naar aanleiding hiervan zegt de heer C, S. van Eenennaam dat de raad in de vorige vergadering zeer inconse quent gehandeld heeft tegenover den heer Franse door reeds een dagelijksch opzichter voor de werkverschaffing te benoemen tot steun van B. en W. eer de heer Puijpe zijn benoeming nog had aangenomen, terwijl de heer Franse nim mer eenige hulp van den raad kon ver krijgen. Nu die opzichter er was durfde de heer Puijpe het aannemen vóór diem tijd niet. De voorzitter zegt, dat de heer Franse zijn ontslag als wethouder geno men had, en dat er toen zoo spoedig mogelijk in de vacature moest worden voorzien. De heer P u ij p e zegt, dat het zonder opzichter ook wel te hebben aangedurfd. De heer A. Cornelisse zegt nood gedwongen tot het aanstellen van een opzichter te zijn overgegaan. De heer B. Franse zegt den heer van Eenennaam dankbaar te zijn dat hij er op gewezen heeft hoe onrechtmatig hij door den raad is behandeld, hij wendt zich tot den heer P. A. Baaijens, wet houder en brengt hem zijn dank voor de vriendschap van hem èn het dagelijks bestuur genoten; ondanks het vaak zeer uiteenloopend verschil van standpunt, bleef die vriendschap steeds hartelijk; dat de heeren Puijpe en J. K. Crucq van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt hem uit het dagelijksch bestuur te wer ken, verwondert hem niet, de critiek vijf jaar lang op zijn werk geleverd deed hem niets anders verwachten. Van de anti-revolutionnaire leden van den raad had hij een eerlijker standpunt verwacht. De leiding, die de voorzitter aan de oplossing der wethouderscrisis heeft ge geven is niet in overeenstemming met

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 1