SPORT. LEGER EN VLOOT. GEMENGD NIEUWS. BEKENDMAKINGEN. Van onze Adverteerders. AFLOOP AANBESTEDINGEN. INGEZONDEN STUKKEN. BURGERLIJKE STAND. MIDDELBURG. ooooooooooooooooooooö BETER EEN UUR LA TER, - OM TWAALF UUR - THUIS DAN REEDS OM ELF UUR IN EEN ZIEKEN HUIS! ooooooooooooooooooooo De winst der Zesdaagsche. „Der Mittag" meent te weten, dat de organisatoren van den Zesdaagsche te Amsterdam een netto-winst van 40.000 gulden zouden hebben gemaakt. Vierdaagsche aistandsmarsch. Van 25 tot en met 28 Juli 1933 zal te Nijmegen een vierdaagsche afstands- marsch plaats hebben, waaraan de Mid- delburgsche Voetbalvereeniging „Mid delburg" als eerste Zeeuwsche vereeni- ging zal deelnemen. Bij den ploeg dier vereeniging kunnen zich afzonderlijke personen uit Zeeland aansluiten, mits zij deelnemen in het clubcöstuum. Te rekenen van 6 December 1932 wordt het oriderscheidingsteeken voor 15-jarigen dienst al? officier toegekend aan de reserve luitenants C. Hage, J. Lous, M. P. Heijboer, J. M. Korstanje, M. Lunenburg, A. Looij, H. F. van de Velde, S. J. Koert, P. P. Paul en J. S. Pontier, allen van het 14e Regt. Inf. Tijdens de reis naar Ned.-Indië van Hr. Ms". mijnlegger Gouden Leeuw, vertrekkende van Den Helder op 8 De cember,"zullen aan de opvarenden brie venmalen worden verzonden: naar Al giers op 12, 13,14 en 15 December met den trein van 19.15 uit Amsterdam; naar Alexandrië op 17 December met den trein van 13.01 uit Rotterdam; op 18 December me den trein van 10.56 uit Rotterdam, 19 December met den trein van 6.22 uit Rotterdam en 23 December met den trein van 19.15 uit Amsterdam; naar -Aden 30 December met den trein van 19,15 uit Amsterdam; en naar Co lombo 6 Januari met den trein van 19.15 uit Amsterdam, Correspondentie welke nog wordt ont vangen na de verzending van de brie venmaal op 6 Januari, zal naar Batavia worden gezonden. Commandant Instituut te Willemsoord. Bij Kon. besluit is met 1 December 1932 de kapitein etr zee F. J. Heeris, eervol ontheven van de betrekking van commandant van het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord en directeur vein het onderwijs aldaar, en deze be trekking opgedragen aan den kapitein- luit. ter zee C, baron de Vos van Steen- wijk, adjudant in buitengew, dienst van H, M. de Koningin. De uniform in het Britsche leger. In het Britsche leger is een nieuwe uniform in beproeving. De Britsche sol- daat zal een slappen, opvouwbaren hoed krijgen, een losse tuniek met sporthemd en omgeslagen kraag, zoodat de hals onbedekt en open is, een plus-four broek en beenkappen. Aan de geheele uniform is geen voorwerp, dat gepoetst moet worden. De bijbehoorende uitrusting is lichter dan de vorige. De ransel is meer een rugzak. HANDEL IN HONDERDEN GESTOLEN AUTO'S. Levendige autohandel tusschen Nederland en Duitschland. In het begin van dit jaar werden te Berlijn en in andere groote steden van Duitschland op zeer groote schaal auto diefstallen gepleegd. De .naspeuringen bleven langen tijd tevergeefs. Thans is komen vast te staan, zoo meldt Het Handelsblad, dat gedurende dit jaar in Berlijn 1500 auto's werden ontvreemd, alle zeer dure merken van 15,000 tot 20.000. Eenige dagen geleden is de Duitsche politie de dievenbende op het spoor ge komen. In het Duitsche grensplaatsje Kaldenkirchen werd toen aan een Ven- loschen garagehouder een 8-cylinder Horch Cabriolet voor 2000 te koop aangeboden. De politie werd gewaar schuwd en een en ander leidde tot het .opsporen van een werkplaats te Düssel- dorf, waar geregeld van uit verschillende groote Duitsche plaatsen gestolen auto's werden aangevoerd en vanwaar ze over de Nederlandsche grens werden ver voerd. Het is toen komen vast te staan, dat in de eerste helft van dit jaar in de Noord-Limburgsche grensstrook Well- sche—Weeze een honderdtal luxe-auto's over de grens, gebracht is. Zestig hiervan zijn absoluut zeker van genoemde die venbende afkomstig. Van een-en-dertig wagens kon men de Nederlandsche koo- pers achterhalen. Een cafétje in dit plaatsje Well is langen tijd het centrum geweest van een levendigen automobielhandel tusschen Duitschland en Nederland. Daar werden besprekingen gevoerd door heeren uit Düsseldorf, Berlijn en Rotterdam en Den Haag. Daar werden wekelijks eenige auto's gebracht, waarop de nummers op zeer handige wijze waren verwisseld; die op zeer afdoende wijze m een nieuwe ■kleur gestoken waren. De inklaring aan de grens leverde nooit eenige moeilijkheden op: de bijbe hoorende papieren en desnoods de koopcontracten waren zoo vervalscht, dat de douanebeambten nooit eenigen argwaan kregen. De zoo in ons land binnengebrachte auto's werden zoo heeft de Ned. recherche in samenwerknig met de Duitsche achterhaald voor het groot ste gedeelte afgeleverd aan een firma te Rotterdam en aan een firma te Den Toen de Rotterdamsche firma er van op. de" hoogte werd gebracht, dat de auto's' van diefstal afkomstig waren, verklaarde zij hiervan volkomen onkun dig te zijn. Om aan haar clientèle geen onnoodigen last te veroorzaken heeft zij toen onder de klanten, die zoo'n luxe wagen van haar hadden betrokken, een publieke verkooping der betreffende wa gens gehouden, waardoor aan de auto houders het eigendomsrecht werd verze kerd volgens onze wet Zoo rijden er thans vele, aldus het blad ingewijden beweren verscheidene honderden auto's bi ons land, die van diefstallen in de Duitsche groote plaatsen afkomstig zijn enwaarvan diverse verzekeringsmaatschappijen geweldige stroppen gehad hebben. Verdronken. Zondagavond omstreeks 11 uur is in de Minervahaven te Rotterdam een opvarende van het aldaar liggende Zweedsche houtschip „Capella", de 34- jarige tweede machinist uit Malmö, bij het aan boord gaan te water geraakt en verdronken. De man is na drie kwartier dreggen opgehaald. MET PEPER GEGOOID. Dins dagavond werd er gebeld aan de woning van de familie M. aan den Schieweg te Rotterdam, toen de familie niet thuis was. Het dienstmeisje, de 20-jarige C. P. ging naar de straatdeur om te zien wie er was. Aanvankelijk zag zij niemand, maar toen zij de deur op een kier opende kwam er opeens een arm te voorschijn die riep: Ik zal je leeren mij te plagen, waarna hij haar den inhoud van een zakje peper in het gezicht wierp. Het meisje werd pijnlijk aan de oogen ge troffen. KLIPPERSSCHIP GEZONKEN. Dinsdagavond is op de Maas te Rot terdam een klipperschip aangevaren door het motorschip „Broedertrouw", Het klipperschip kreeg ernstige averij en is gezonken, De opvarenden hebben zich bijtijds in veiligheid weten te stel len. INTERNATIONALE OPLICHTER AANGEHOUDEN. De berichtgever van het Handelsblad te Leiden meldt: De recherche uit Leiden heeft verleden week te Amsterdam aangehouden een 30-jarigen Oostenrijker, verdacht van op lichting van een firma te Leiden voor een bedrag van 250. Hiermede blijkt men een goede vangst te hebben gedaan. Een internationale op lichter is ingerekend. De Oostenrijker had de firma te Leiden offerte gevraagd voor groote leveringen voor Albanië en Italië en had voor reiskosten en onkosten een bedrag van 250 gld. weten los te krijgen, zonder dat ooit een bestelling volgde. Ook van verschillende andere firma's in ons land heeft hij in de laatste maan den op deze wijze belangrijke bedragen ontvangen. Hij liep echter in de val toen firma's uit Haarlem en Noord-Schar- woude de door hem in uitzicht gestelde orders niet alleen konden uitvoeren en zich daarom in verbinding stelden met de firma te Leiden. In een café te Amsterdam was een bij eenkomst belegd en daar heeft de re cherche den Oostenrijker gearresteerd. OVERVAL OP DE NOORD HOLL, BANK TE AMSTERDAM. Op het Damrak No. 24 te Amsterdam waar gevestigd is de Noord Hollandsche Bank, kwam Maandagmiddag tegen zes uur iemand binnen om geld te wisselen. De kassier voldeed aan dit verzoek. Toen hij nog bezig was, kwam een tweede naar binnen, die onmiddellijk een re volver op den kassier richtte. Deze schrok hevig en begon te gillen. Ook sloeg hij een ruit stuk. Doordat lawaai verschrikt maakten de beide mannen dat zij weg kwamen. Zij verdwenen tus schen het publiek, dat op het lawaai kwam toeloopen. Bij de Bank wordt niets vermist. DE AARDSCHOKKEN. Men meldt aan de N. R. Crt, uit V e g h e 1, dat men daar bevreesd is voor de telkens terug- keerende aardschokken en dat verschei dene ingezetenen het dorp hebben ver laten en zich naar elders hebben bege ven. Men vreest onder de boerenbevol king, dat de oude boerderijen, die reeds veel van de schokken geleden hebben, zullen instorten. Dientengevolge over nachten velen in kippenhokken en schu ren. Te Oss heeft men geconstateerd, dat vele nieuwe huizen scheuren in de pla fonds hebben. DE SCHRIJFMACHINE VERDRINGT DE INKT. Sedert de schrijfmachine alle bureaux heeft veroverd is het ver bruik van inkt in de geheele wereld sterk gedaald. Het bedraagt nog maar 60 pereent van het verbruik vóór den oorlog. De Duitsche uitvoer aan inkt is op 1/10 van de in 1914 uitgevoerde hoe veelheid gedaald. OVERVAL. Zondagavond kreeg de 65-jarige koop man Levie S. in .de gemeente d e n H a m bezoek van een woonwagen bewoner v. E., die om een glas water vroeg. Plotse ling viel de man op S. aan, en sloeg hem met een knuppel verscheidene malen op het hoofd. De oude man trachtte te vluchten, doch v. E. greep hem en wierp hem in een sloot. S. wist uit de sloot te kruipen en verder te vluchten. .Toen hij om hulp riep, vluchtte de da der, zonder gelegenheid te hebben ge had iets te rooven. Politie en justitie stellen een onderzoek in. BRANDKAST WEGGEHAALD. Dinsdagnacht bemerkte de politie te Purmerend, dat het op het kantoor van het station van het Hollandsche Spoor niet pluis was. Het bleek, dat de brandkast van het kantoor was gehaald. De politie heeft een drietal verdachten aangehouden. De daders hebben geen tijd gehad iets mee te nemen. STUKJE GLAS DOORGESLIKT. Te Scharmer (Gr.) slikte een drie jarig meisje van den héér V. een shijkj'e glas door. Hoewel het kind direct naar; het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen werd vervoerd, is het toch aan de gevolgen overleden. TAIFOEN. Aneta méldt dd. 28 Nov. uit Serang Een taifoen heeft te Tamara, in het district T o n t a n, 300 huizen ver nield, waardoor G00 personen dakloos zijn geworden. Een persoon werd door den bliksem gedood, terwijl een kind ernstig werd gewond door een vallen!- den steen. De taifoen werd voorafgegaan door hevigen hagelslag. Burgemeester en Wethouders der ge meente Middelburg maken bekend, dat door hen is herzien, de lijst, bedoeld bij artikel 17 der Inkwartieringswet. Deze lijst bevat de namen der inwo ners, die voor het verleenen van in kwartiering in aanmerking komen, met aanduiding van de mate waarin ieder hunner naar gelang van de beschikbare ruimte zijner woning en van gebouwen en getimmerten voor stalling, geacht wordt daarin te kunnen voorzien. De lijst ligt vanaf heden gedurende 14 dagen op de gemeentesecretarie (afdee- ling bevolking) voor een ieder ter in zage. De bezwaren der inwoners tegen de lijst behooren schriftelijk aan Burge meester en Wethouders te worden inge diend binnen 14 dagen na afloop van den termijn voor de inzage der lijst be stemd. Ten overvloede wordt er de' aandacht op gevestigd, dat reclames als bovenge noemd na het verstrijken van den in vo renstaande alinea gestelden termijn niet ontvankelijk zullen worden verklaard. Middelburg, 29 November 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. De Erven de Wed, J. van Nelle te Rotterdam zond ons „De Tweeling zusters", een meisjesboek, speciaal voor haar geschreven door de bekende schrijfster Willy Pétillon. Een goed verzorgd, eenvoudig boek met een bandontwerp van den heer Jac. Jongert. De Erven de Wed. J. van Nelle heeft dit boek beschikbaar gesteld voor haar koffie, tegen inlevering van 40 achter etiketten daarvan. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in Zeeland heeft gisteren te Middelburg aanbesteed: 1. het levenren en aanbrengen van 'n rolbrug over het buitenhoofd van de Westsluis te Hansweert, met bijkomen de we.ken, raming 2425. N.V. Utrecht- sche Machinefabriek Utrecht 3700; N.V. Machinefabriek Breda te Breda 2629; M. Hoogesteger, Wemeldinge 2580; Machinefabriek v.h. Bürgemeister Jr. te Heer bij Maastricht 2520; firma Pen en Bauduin, Dordrecht 2340; 'N.V. De Nederlandsche Staalindustrie Rotter dam 2318; Gebr. Jansen, Nisse 2275; A. M. v.d. Weert, Helmond 2199; N.V. A. v. d. Straaten Jr.'s Aannemersbedrijf, Hansweert 2190; C. Blijlevens, Hel mond 2187; A. A. de Wilde, Middel burg 2174 en N. V. C Swartouw's Ma chinefabriek, Schiedam 2168; 2. het onderhoud van het kanaal door Zuid-Beveland, gedurende het jaar 1933, Raming 22750. Inschrijvers: Gebr. Jansen, Nisse 25800; N.V. Mabuad, Willemstad 25500; Iz. Lagasse en Zoon, Koude- kerke 25300; N.V. Visser en Smit's Aannemersbedrijf, Papendrecht 25000; N.V. Th. SmeulerS Aannemersbedrijf, Rotterdam 24950; N.V. v.h. C. Kaste- leijn en Zoon, Dordrecht 24932; H. Verheul, Rotterdam 24910; J. J. Jan sen, Middelburg 23990 en N.V. A. v, d. Straaten Jr. Aannemersbedrijf, Hans weert 23700. DE WAARHEID OVER RUSLAND. Mijnheer de redacteur, Naar aanleiding van de discussie, die in uw blad over Rusland gevoerd wordt en waarbij uw medewerker Dr. Boris Raptschinsky alle moeilijkheden van den Sovjetstaat probeert te benutten om er een wapen uit te smeden tegen de revo- lutionnaire arbeiders, wou ik eerst even vaststellen, dat Dr. B. R. na de October- revolutie niet meer in Rusland geweest is, dus ook onmogelijk over de toestan den daar kan oordeelen. Dat het in Rusland nog geen hemel op aarde is, dat spreekt van zelf, dat zeggen wij ook niet. In een land, waar hevige oorlogen en revolutie is geweest kan onmogelijk in enkele jaren een he mel op aarde bestaan. Maar in Rusland is de grondslag van het socialisme ge legd. In Rusland is er geen werkloos heid en geen crisis. Waarom schrijft dr. B. R. toch telkens over Rusland? Kon hij bijvoorbeeld niet eens beter over de kapitalistische landen schrijven? in het kapitalisme bersten de winkels van de voorraden levensmiddelen en kleeding, doch de massa's hebben ge brek. In Zuid-Amerika wordt de rijst, het graan en- de koffie vernietigd, ter wijl de massa's verhongeren. Maar in Rusland, waar niet om de winst, maar om de behoefte wordt ge produceerd, is geen armoede. Dat er in Rusland geen vrijheid is? Neen, de vrijheid dat de één den ander kan uitbuiten, dat de één kan parasi teeren op het werk van de ander, die vrijheid is er in Rusland niet. Gaarne ben ik bereid om met dr. B. R. in het openbaar te debatteeren, dan kan ik uitvoeriger er over uitweiden. Want on danks alles, ondanks schrijvers, zooals Raptschinsky of Matthijssen is Sovjet- Rusland het eenige land met een be loftevolle toekomst. Middelburg. W. den Engelsman. [Vanwege den bekenden jammer klacht, dat de heeren bij de „burger lijke" of „kapitalistische" pers nimmer gehoor kunnen krijgen, verleenen we dezen communist ditmaal de plaats ruimte, waarom hij in een begeleiden den brief even beleefd als nadrukkelijk vraagt. Zijn argumentatie is echter weinig overtuigend, zoo niet afwezig, dunkt ons. Want de bekende jammerklacht van die berstende voorraden hier, armoede elders, wordt nu toch langzamerhand wel wat oubakken. En willen we het nóg eens weerleggen, dan diene dat deze (erkende) wantoestanden nimmer op het debet van de liberale economie ge schreven mogen worden, wijl de tegen woordige wereldhuishouding naar onze meening, zoo nationaal als internatio naal, verder dan ooit van een liberaal economisch bestel af is, en steeds verder geraakt. Waarom dr. Boris Raptschinsky over Rusland schrijft is niet zoo merkwaar dig of diepzinnig als inzender meent of bevroedt het antwoord op deze vraag is eenvoudig: omdat de heer Raptschins ky een Rus is, die de taal des lands dus leest, de ziel van het volk ken, en omdat alle Russische publicaties hem dus tot bronnenstudie in het oorspron kelijk en in hun geheel toegankelijk zijn, wat met den inzender, vreezen wij, niet he tgeval zal zijn. Daarom zal in zender voor zijn oordeel wel op „De Tribune" e.t.q. aangewezen zijn, en dat blad vertoont t.o.v. Rusland nu niet be paald een maximum van objektiviteit. Vermoedelijk is dat dan ook verder de reden van inzenders rooskleurigen kijk op Rusland dien wij hem overigens gaarne gunnen. Red.] HET RIJWIELPAD KOUDEKERKE— DUINEN. In de Maandag gehouden vergade ring van het Hoofdbestuur van de Ver eeniging „Rijwielpad Walcheren", kwam de reeds vroeger ter tafel ge weest zijnde aangelegenheid: aanleg van een rijwielpad Koudekerkeduinen ter sprake. Aanvragen om subsidie aan enkele publiekrechterlijke lichamen daartoe gedaan leverden tot heden geen resul taat op, terwijl medewerking van de zijde der gemeente Middelburg momen teel wel als uitgesloten mag worden be schouwd; van de zijde der gemeente Koudekerke is bereids onder bepaalde voorwaarden toezegging tot bijdrage in de kosten van aanleg verkregen. De te Middelburg woonachtige fiet sers, ongeveer 4000 in getal zullen, wil len zij van de totstandkoming van dat rijwielpad profiteeren, wel verplicht zijn zelve deze aangelegenheid ter hand te nemen; al moge het pad geen alge meen belang zijn, een individueel be lang is het zeker voor hen, die prijs stellen op het rijden langs goed aange legde rijwielpaden. Het aan te leggen rijwielpad voorziet speciaalvoor de Middelburgsche fiet sers in een lang gevoelde behoefte, daar zij in aansluiting op den weg Middel burgKoudekerke de Westkust van ons eiland gemakkelijk zullen kunnen bereiken, zonder verplicht te zijn het pad VlissingenKoudekerke te berij den, terwijl het bovendien aansluiting vormt op de routen MiddelburgVlis- singen-Koudekerke en Middelburg-Kou- dekerke-Zoutelande. Het tijdstip voor aanleg van het rij wielpad Koudekerkeduinen is thans gunstig, omdat bijaldien met den aanleg wordt begonnen, het pad dezen zomer bereidbaar zal zijn. Indien alle te Middelburg woonach tige fietsers een bedrag van f 1.,aan ondergeteekende toezenden of per giro 5620 doen toekomen (bedragen van f 0.50 zijn ook welkom) is de aanleg van het pad in gemeenschap met de ge meente Koudekerke verzekerd en is een goede verbinding Middelburg Koudekerkeduinen tot stand getto- men, Door uwe gave voor bovenstaand doel te offeren dient ge uw eigenbelang en helpt mede werk verschaffen Eiar. hen, die thans door werkeloosheid zijn getroffen. L. A. van der Harst. Middelburg, St. Janstraat, Lid Hoofdbestuur V. R. W. Middelburg. Bevallen: P. AcdaBoone, z.; M. A. Sturmvan den Berge, d.; C. de Rijk de Hamer, z. Gehuwd: J. Poppe, 21 j. en M. Boone 23 jaar. Overleden: J. A. Barto 73 j. wede. J. J. Net; L. Daniëlse 70 j. wede. A. de Pagter. Van 2830 Nov. Ondertrouwd? A. W Ver-schelling, 25 j. en F. J. de Fa are 23 jaar. Bevallen: M". J. Schipper^ geb 11 eij-er- se, d. Overleden: ,T. de Lange, ongeil. i.z. 27 j. Souburg van 1622 November 1932. Bevallen: A. Wiltenburg geb. Ver- hage, d. Ondertrouwd: J. Boelhouwer 22 j. en D. P. Roelse 20 j. Overleden D. Francke 67 j., man van P. M. Risseeuw. GEVONDEN VOORWERPEN. Onderstaande voorwerpen zijn terug te bekomen bij: Jongensjas, J. de Wolff, Spanjaard straat; Poesje, Castenmiller, Korte Delft F 25; Zilver Potlood, Klap, Heerengracht M 29; Heerendas, M. Moens, Arm. Schuitvlot Q 62; Dameshandschoen, F. Daniëlse, Korte Breestraat O 166; Duim stok, Den Hollander, Domb. Schuitvlot Q 203; 12 boekjes Haagsch Maandblad, Neuféglise, Lange Geere K 246; Heeren handschoen, Mej. Dingemanse, Dam poortsingel T 201Alpenmuts, P. de Lange, Pijpstraat N 214; Mantelband, T. Poortvliet, Heerengracht M 19; Huis sleutel, L. Suurland, Rouaansche kaai G 133; Jongensmuts, A. Mabilot, Bastion N 58a; Bontrand, C. Izeboud, Noordweg R 13; Dweil, Petterson, Gortstraat K 28; Das, G. Wattez, Korte Delft F 26; Portemonnaie, W. de Koning, Wagen- plein Pil; Stropdas, J. de Ruijter, Rei gerstraat A 117; Haspel, M. van Schel ven, Veersche singel T 24; Rijtuig oi Paardendeken, M. Verhage, Markt K 1; Glacé handschoen, P. Joosse, Veer sche weg T 260; Huissleutel, (koper), N. v. Oost, Schoorsteenvegerssingel Q 87a; Zaklamp, Blok Visser, Gymnasium, ah hier; Passer, Roose, Lange Giststraat F 187; Lipssleutel, B. v. P., Inspecteurs kamer; Dameshandschoen, J. Hubrecht- se, Schuitvlotstraat N 165; Zakmes, wed. Wattel, Pottenbakkerssingel Q 58; Rij wiel, Petrie, Korte Delft; Pak groene zeep, Moorman, Dwarsstraat O 205; Taschje met inhoud, Jo Buijs, Lazerij straat O 83; Mes en kammetje, L. Bijl, Bagijnhof E 148; 1 paar Heerenhand schoenen, J. Bliek, Stadswegje (Seisweg) R 151; Glacé Heerenhandschoen, v, Hoe ven, Tramsingel E 2; Stokvisch, Kalle, Veersche weg S 254; Stuk bandijzer, bu reau van politie; Port. met inh., Ouder- land, St. Laurens B 81; Sleutel van melkbus, H. Jïubrechtse, Schuitvlotstr.. N 165.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 10