binnenland. „NEUTRAAL" GLAZEN Onze eerste Sint Nicolaasprijsvraag- lAiiBQUW» LINTVELT's BAZAR - GOES. fWEEDE BLAD VAN D£ PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 30 NOVEMBER 1932. No. 283. „DERWENT", ALIAS THORNTON.... UITSLUITEND VOOR UW INMAAK. N4AR EEN NEDERLANDSCH- DUITSCHE CLEARING-OVEREENKOMST? De Nederlandschc Kamer van Koop handel voor Duitschland deelt mede, dat, nu de boycotbeweging in Nederland en in Du tschland bedenkelijke afmetin gen begint aan te nemen, zij er met na druk op moet wijzen, dat dit particulier optreden op zijn zachtst gezegd „over haast" is, aangezien het overleg tus- schen de regeeringen nog gaande is. Ten aanzien van het deviezenvraag- :stuk meent de Kamer de geruststellende mededeeling te kunnen doen, dat groote waarschijnlijkheid bestaat, dat tusscherr Nederland en Duitschland een clearing- overeenkomst, zooals deze reeds tus schen Zweden en Duitschland geldt (Schweden-Klausel)tot stand zal ko men. De regeling, zooals deze gedacht is komt neer op het volgende: De Duitsche importeurs zullen de uit Nederland betrokken goederen, waarvan de waarde het bedrag, dat hun in devie zen wordt toegewezen, te boven gaat. kunnen betalen in marken, te voldoen door storting ten gunste van den Neder- landschen leverancier op een conto van De Nederlandsche Bank bij de Reichs bank. De Nederlandsche Bank zal van een aantal der grootste Nederlandsche im porteurs van Duitsche goederen het door hen aan Duitschland verschuldigde in guldens in ontvangst nemen (dit tot een bedrag, dat in waarde gelijk is aan de door de Nederlandsche Bank voor Ne derlandsche exporteurs ontvangen Mar ken) om deze guldens aan de Nederland sche importeurs uit te betalen ter verre kening van hun markentegoed, terwijl het Markentegoed van De Nederland sche Bank bij de Reichsbank gebezigd wordt om het door de bovenbedoelde im porteurs van hun Duitsche leveranciers verschuldigde te vereffenen. WIJZIGINGEN REORGANISATIE PLANNEN LANDMACHT, Naar de Avondpost verneemt heeft de minister van defensie aan de be trokken divisie- en korpscommandan ten een missive gezonden, waarin wel spoedig na het parlementaire debat 'n nieuwe beslissing is genomen. Daarin wordt nl. medegedeeld, dat de minis ter „na ampele overweging" wijziging heeft gebracht in zijn oorspronkelijke reorganisatie-plannen betreffende de vredes-samenstelling van de land macht. Het resultaat van de wijzigingen kan als volgt worden samengevat: le. de 24 regimenten infanterie blij ven behouden (de opheffing van 8 daar van gaat dus niet door), doch zij krij gen eik 2 schoolcompagniën inplaats van 3, zooals thans; 2e. de artillerie behoudt haar 3 schoolbatterijen (de minister wilde er eerst 1 opheffen); 3e. het garnizoen Middelburg vervalt, of liever wordt gewijzigd, door dat het deel (mitrailleur-compagnie) van het 14e regiment infanterie, dat daar ligt, naar Bergen op Zoom wordt overgeplaatst, maar inplaats daarvan wordt (zooals reeds gemeld Red.) in Middelburg gevestigd de school voor reserveofficieren der militaire admini stratie, die thans in Breda is gevestigd. 4e. het le regiment Onbereden Artil lerie in Gorinchem wordt opgeheven. Uit het bovenstaande volgt, dat eeni- ge garnizoenen, die eerst door de voor genomen reorganisatie zouden worden opgeheven, thans behouden blijven. Op enkele plannen is dus radicaal teruggekomen. Het belangrijkste punt is, dat alle 24 regimenten infanterie en als gevolg daarvan alle garnizoenen ook in de vredessamenstelling behou door Herman Antonsen. 8). Dat voorstel viel natuurlijk niet in goede aarde, en trouwens, Thornton be twijfelde ernstig of zijn gastheer wel al les meende, wat hij zei. Een oogenblik bekroop hem de lust om de oprechtheid van den man te beproeven door toe te stemmen in zijn voorstel om de politie te roepen en dan op het allerlaatste oogenblik van meening te veranderen. Maar terwijl hij daar nog over te den ken stond, hoorde hij totaal onverwachts mevrouw Derwent achter zich spreken. Ze had zich na het diner niet meer la ten zien en tijdens het doorzoeken van het huis had Thornton haar ook nergens gezien. Hij zag haar nu staan in een smoezeligen kapmantel, dien ze inder haast had omgeslagen en met glad weg gestreken haar, waardoor de scherpe trekken van haar onaangename gezicht nog hoekiger uitkwamen. Haar oogen waren onrustig en stonden wijd van angst. O, nee.... geen politie! riep ze. We moeten hier in huis geen politie. Haar man begon luidkeels te lachen. Wie heeft nu ooit zulk een onzin den blijven. Wel wordt het „garnizoen" Middelburg opgeheven, maar feite lijk is dit slechts op papier, want van militiare zijde werd verzekerd, dat de school van reserve-officieren der Mili taire Administratie welke er zal wor- den gevestigd, zeer vermoedelijk meer militairen in die stad zal brengen dan op het oogenblik tot de mitrailleurcom pagnie behooren. Door de wijzigingen wordt aan vele in de Tweede Kamer vernomen bezwa ren tegemoet gekomen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot notaris te Amsterdam, H. B. Sie- belts, cand.-notaris te Amsterdam (va cature W. Kranenburg) en H. A. War- meiink, cand.-notaris te Amsterdam (va cature J. M. A. Hoogvliet). Naar de Avondpost verneemt, zal op Zaterdag 14 Januari den geboorte datum van Thorbecke, namens een commissie, welke zich onlangs daartoe gevormd heeft, een gevelsteen worden onthuld in het huis Koninginnegracht, hoek Javastraat, in Den Haag, waar Thorbecke van 1850 tot 1872 heeft ge woond. NAAR AANLEIDING VAN MR. FOKKERS JUBILEUM. Men schrijft ons van bevriende zijde Sta mij toe een kort commentaar te geven bij het artikel „Zittende bij mr Fokker", opgenomen in uw jongste Za terdagnummer. Wij lezen daar als woor den van mr. Ed. Fokker, dat hij als Ka merlid „in de eerste plaats de algemee ne belangen" diende. Hij deed dit even wel niet alleen als Kamerlid, maar gewis in elke functie. „Ik ben lid geweest van het Hoofd bestuur van 't Nut,,. „Van 't algemeen" had hier 'bijgevoegd kunnen worden. En omdat de Nuts-Mij. het algemeen volksgeluk tracht te bevorderen, ver wierf zij de volle toewijding van mr. Fokker. Meer dan in woorden toonde hij die in daden. In 1896 kwam het Nuts- departement Noord-Beveland in de ge legenheid een perceel land van ongeveer 3 ha aan te koopen, om daarmee den veldarbeider, die geen land pachten kon, te gerieven in den geest der latere Landarbeiderswet. Doch het departement had daarvoor geen geld en wendde zich daarom tot het Hoofd bestuur. Dit kon, zonder in strijd te ko men met de Wet der Maatschappij de noodige gelden niet beschikbaar stellen. Toen stelde de heer Fokker zich per soonlijk als geldschieter beschikbaar, op voorwaarden, die het Departement met beide handen aangreep, omdat zij het doel: „verbetering van den econo- mischen toestand van den landarbeider" gemakkelijk bereikbaar maakten. Nu kwam de zaak tot stand en werkte uit stekend. De heer Fokker stelde prijs op een jaarlijksch overzicht van den gang der zaak. En toen in 1923 de financieele verhouding tusschen hem en 't Dept. tot het gewenSphte einde was gebrjacht, verklaarde de heer Fokker: „Aan geen enkele mijner maatschappelijke bemoei ingen heb ik zooveel genoegen beleefd als aan deze." Nietwaar, het echte egoïsme is het tuïsme. „Vroeger was een lid van het parlement iemand, die het algemeen belang voor stond. Thans let men hoofdzakelijk op het voordeel van bepaalde groepen". En met welke gevolgen voor de ge meenschap? vraag ik. Oorlog, klassen strijd vol onderlinge haat, afbraak van handel, industrie en volksonderwijs en verbrokkeling van het gemeenschaple ven, meestal onder de leuze: eendracht maakt macht! Wie verklaart te willen strijden voor het belang eener groep, is ^eker van 'n grooten bijval. De groepiijders klimmen naar boven, maar hun beloften blijven onvervuld. Zoo kwamen parlement en gemeenteraden in het bezit van figuren als Flcris Vos, Braat, Peereboom, Ker sten, Wijnkoop, De Visser, van Burink e.d,, allen even machteloos optredend voor hun groeps- en zeker tot schade van het algemeen belang, allen vol van een tuïsme, dat op egoïsme neerkomt. gehoord! Is het dan een schande, dat ze bij je inbreken? We moeten de poli tie natuurlijk wel roepen! Je wilt toch zeker wel, dat die arme jongen zijn zaak jes weer terugkrijgt? Heusch het is totaal overbodig, pleitte ze angstig. Er zijn wel betere ma nieren, om die dingen terug te krijgen. We kunnen een advertentie zetten en tegen een kleine belooning brengen de dieven alles wel terug. Toe luister nu in dit geval naar mij, smeekte ze. Thorn ton bij zijn jas vastgrijpend. Ik zal er be slist voor zorgen, dat u alles terug krijgt, wat ontvreemd is. Ik zou niet kunnen hebben, dat zoo iets onder mijn dak zoo maar gebeurde. Maar Derwent kwam er weer druk- doenig tusschen. Vooruit dan maar, beste jongen... we moeten ons daar wel bij neerleggen. Met een vrouw valt immers toch niet te redeneeren? Het zijn nu eenmaal ge- voelswezens, al hebben ze het op slot van zaken dikwijls daarmee bij het rech te eind! Thornton was waar hij wezen wou. Hij had ontdekt dat Derwent al net zoo min als zijn vrouw er op gesteld was, dat de politie overhuis zou komen. De man speelde comedie en er was dus alle reden om aan te nemen, dat die koffers op zijn eigen aanstoken waren door zocht. Öp zijn badkamer teruggekeerd, begon De landbouwvereeniging te K a- p e 11 e kwam Zaterdag in ledenverga- dring bijeen onder voorzitterschap van den heer M. Bom. Vanwege de Farbenindustrie te Am sterdam zal de volgende week een film avond gegeven worden. Ingewilligd werd het verzoek van de Ver. Tuin- en Landbouwblang om een subsidie toe te kennen van f 5 voor '32. Een drukke bespreking volgde over den aankoop van kunstmeststoffen, be sloten werd om de leveringen te doen plaats hebben in de eerste week van Febr. en Maart. Aanbesteding zal plaats hebben in de eerste week van Jan., de Patent kali zal men in eens laten ko men. Herkozen werd het bestuurslid D. Ganseman, de heer M. Bom wilde niet meer in aanmerking komen, in leze vacature werd gekozen de heer W. Gijzel. De heer M. Bom verklaarde geen voorzitter van de landbouwvereeniging te kunnen blijven, omdat de belangen van den kleinland- en ook tuinbouwer worden vertreden met voeten. Met de belangen van den kleinlandbouwer wordt niet gerekend, dat zal ook straks uit komen met den steun aan den tuinbouw. Een nette uitsluiting zal wel volgen Door verschillende leden werd getracht alsnog den voorzitter te behouden, de heer Bom bleef bij zijn genomen besluit. De heer D, Rouw merkte nog op, dat de leden aan moesten sluiten bij de Z L. M. om aldaar gehoor te vinden. Wan neer men nergens bij aangesloten is, vindt men geen gehoor. De heer J. Ganseman merkt op, dat deze vereeniging vooral bij den aankoop van kunstmeststoffen een voorname plaats inneemt en moet gesteund wor den. De heer D. Rouw komt op voor ver laging van contributie. De heer J. Ganseman wijst op de vastlegging van de contributie in de statuten welke koyiinklijk goedgekeurd zijn. Het bestuur herbenoemde den heer D. Ganseman als secretaris. Hierna volgt sluiting. De crisls-Zuivel-wet. Afdeeling Zeeland. Men meldt ons, dat het Crisis-Zuivel- besluit 1.1. opnieuw is gewijzigd en daar in o.a. in art, 1 bis wordt bepaald: Het hebben van een inrichting tot het bereiden van boter, krachtens art. 2 bis aangewezen melkproducten en andere zuivelproducten, margarine A. en marga rine B. of van een of meer van deze pro ducten is slechts toegestaan op voor waarde, dat de houder is ingeschreven bij de Centrale. De ingeschreven houder (Ingez. Med.) hij de overal verstrooide dingen weer in te pakken. En ondertusschen dacht hij diep na. Hij beschouwde zichzelf, zoo eerlijk was hij wel, als een schurk om de rol, dien hij speelde. Maar blijkbaar was zijn zoogenaamde oom al even goed een schurk, die voor geen misdaad zou terugdeinzen. En dat stelde zijn geweten wel een beetje gerust. Tot deze troos tende conclusie was hij juist gekomen, toen hij het laatste voorwerp in zijn kof fer wilde bergen, maar op hetzelfde oogenblik bleef hij met het ding in zijn hand staan en bekeek het met de uiter ste verwondering. Het was een witte, wildlederen dames-handschoen. En ter wijl hij zich bukte, zag hij ook nog een afgebroken rose anjelier op den grond liggen. Opeens schoot het hem te binnen, dat la Foneuse aan het diner rose anjelie ren gedragen had. Hij streek den hand schoen glad en zag tot zijn nog grooter verbazing, dat op een der vingers een brandplekje was, net alsof het door een sigaret geschroeid was. En met een schok herinnerde hij zich, dat hij dat zelfde bruine plekje had opgemerkt, toen ze dien avond haar handschoen uittrok. Dus zij was in zijn kamer ge weest en wel, terwijl hij nog beneden zat! Gedurende de twee volgende dagen zag Thornton Derwent zoo goed als niet. De man beweerde het druk te hebben BESTE JONGENS EN MEISJES Wat heb jullie reusachtig te best gedaan! We hadden niet kunnen denken, dat zóóveel honderden kinderen uit heel Zeeland dat mooie prentje zouden kleuren. Het druppelde, regende, stroomde onze bureaux binnen en op het laatst wisten we met die stapels prentjes geen weg meer.... Toen hebben we ze maar eerst eens naar den leeftijd gesorteerd, en daarna zijn we uit die verschillende groepen gaan keuren. Eerst de goede, toen de beste, uit die beste weer de allerbeste En ziehier nu den uitslag. Om niemand jaloersch te maken, hebben we geen le en 2e prijzen uitgedeeld, maar we hebben alleen maar bekroond, zonder bepaalde klasse. Aan de navolgende jongens en meisjes hebben we dientengevolge een fraai boekwerk als cadeau gezonden. Zij, die ditmaal geen prijsje ver wierven, mogen op een volgende maal hopen! DE DIRECTIE. Bekroonde inzendingen: (alfabetisch): Truus Alberts, Kade A 13, Veere; Adriaan J. Bal, Abdij A 52, Mid delburg; A. J. Blok, Buys Ballotstraat B 97, Kloetinge; Jan Brink, Ravelijn 4, Goes; Adrie de Broekert, Veersche weg S It, Middelburg; Willem S. Duvekot, 's Heer Hendrikskinderenstraat 16, Goes; Ko Goedbloed, Bergpad B 28, Goes; Izaak Hage Czn,, Noordzandstraat B 202, Yerseke; Ellen Haayman, Oostburg; Anton Hofman, Klein Vlaanderen M 182a, Middelburg; Mautje Hol, Thomsonlaan 196, Den Haag; J. Hoogerheide, Voorstraat A 56, Colijnsplaat; Cornelis van Hee Azn., Kamperland; Koos Janse, Westpolder, Wolphaartsdijk; Cornelis Jobse, Corn. Eversdijkstraat 13, Goes; H. de Koning, Vol der ij laagte M 127, Middelburg; Cobi de Koster, Londensche Kade H 52, Middelburg; Cornelis van Liere Azn., B 23, Kapelle; Francina Lindenbergh, „Insulinde", Wemeldinge; P. Mesu, B 58, St. Laurens; J. Moolenbroek, Kerkstraat D 138, 't ZandTruusje Olthoff, Spanjaardstraat E 71, Middelburg; Rina de Pagter, Groentje, Domburg; M. Roelse, Zuid straat 12, Westkapelle; D. J. Verschuur, Veerweg B 28, Wolphaartsdijk; Gideon Wattez, Korte Delft F 26, Middelburg; Corrie van Zaltbommel, Oostsingel 36, Goes. is verplicht de door den Minister te ge ven voorschriften na te komen. Onder de voorschriften ontbreekt niet een be paling over het houden van aanteekenin- gen omtrent het gebruik van de inrich ting, en betreffende de productie. Uit deze bepaling volgt dus voor Zee land, dat elke veehouder, die in het be zit is van een karn met bijbehooren en dus af en toe karnt al is alleen voor eigen gebruik, verplicht is zich bij den Bond van Boerenboterproducenten in Zeeland als lid te doen inschrijven. De gelegenheid om zich als lid te doen in schrijven wordt opengelaten tot 5 De cember a.s. Houders van inrichtingen als hier bedoeld, die zich voor dien datum niet als lid laten inschrijven zijn dus in overtreding. Zij die lid van den Bond zijn geweest, maar later van het lidmaatschap zijn ont heven, omdat zij nooit boter verkochten, kunnen we nu weer automatisch als lid beschouwen. Verder wordt gewezen op de beschik king van den Minister van Economische Zaken en Arbeid van 18 November 1932 waarin de bepaling voorkomt, dat alle houders van een inrichting tot het ma ken van boter verplicht zijn de door de Centrale verstrekte boeken in te vullen overeenkomstig de door de Centrale te geven aanwijzingen en deze van dag tot dag bij te houden. Het gevolg zal zijn dat toezicht op het geregeld en nauwkeurig bijhouden van boeken en 4-weeksche kaarten stren ger zal worden dan tot dusverre het ge val was. Eindelijk wordt er nog eens op ge wezen dat de boterproducent alleen bo ter mag vervoeren of doen vervoeren die voorzien is van een merk. De merken moeten steeds op de boter geplakt en in gedrukt zijn. Als de merken los op de met een of andere Amerikaansche lee ning, waarin hij betrokken was. En zijn gastvrouw zag hij nog minder. Derwent's dochtertje lag ziek te bed en haar moe der verzorgde haar voortdurend zelf. Op zekeren avond had hij alleen aan tafel gezeten voor zijn souper. Daarna was hij naar zijn kamer gegaan en, om dat het bijzonder warm was voor den tijd van het jaar, had hij een stoel op 't balcon gezet en was buiten gaan zitten. Hij dacht zich bijna suf over de vraag, wat la Foneuse toch wel met haar han delwijze voor had. Waarom kwam ze in dit huis, waar blijkbaar zoo goed als niets was, dat haar belangstelling trek ken kon? Waarom vertelde ze zulke leu gens? De avond ging voorbij en Thornton had ontelbare pijpen gerookt, zonder maar een stap nader tot de oplossing van het raadsel gekomen te zijn. Het was ongeveer tien uur, toen er iets ge beurde, dat hem deed opschrikken uit zijn overpeinzingen. Voordat hij op het balcon was gaan zitten, had hij het licht in de kamer achter zich uitgedraaid. Hij had in het donker gezeten. De andere glazen deuren, die op het balcon uit kwamen, hadden alle neergelaten gor dijnen, zoodat er nergens ook maar een straaltje licht in de duisternis doordrong. Plotseling werd een dier deuren geo pend en terstond weer gesloten. Maar er bleef een smalle lichtstreep onder boter liggen of er los bij worden ver voerd, wordt de boter beschouwd als on ongemerkt. Vrijdag vergaderde de vereeniging „Landbouwbelang" te Kortgene. De begrooting over het dienstjaar 1933 sluit met in ontvangsten en uitga ven 130. Voor onvoorziene uitgaven is een post uitgetrokken van 7. De heer Jac. van Maldegem wordt als bestuurslid herbenoemd, zulks met 16 stemmen op den heer van Maldegem en 1 stem op den heer de Oude. De V oorzitter bracht verslag uit van het proefveld, dat met een nieuw soort aardappelen bepoot is geweest, dat de „Souvenier" heet. De conclusie was, na bespreking, dat één proef geen proef is, waardoor be sloten wordt, met het pooten van „Sou venier" verder door te gaan. Op de ver gadering is een mand van het geoogste product aanwezig. Er is 516 kg van het product geoogst Besloten wordt deze a 0.25 per kg onder de leden te verkoopen. Bezuiniging op hengstenkeuringen. Onder leiding van den heer jhr. J. van Vredenburch had te 's-Gravenhage een hoofdbestuursvergadering plaats der Vereeniging „Stamboek voor het Ne derlandsche Trekpaard". Besloten werd aan de regeering voor stellen te doen ter vereenvoudiging en bezuiniging der hengstenkeuringen. Voorgesteld zal worden: a, één ver plichte hengstenkeuring in het najaar te houden en in het voorjaar in elke pro vincie facultatief één aanvullende keu ring in te stellen voor keuring van de hengsten, welke niet op de najaarskeurijng konden verschijnen; b. zichtbaar, die bewees, dat de deur niet zoo goed gesloten was als eerst. Op hetzelfde oogenblik begreep Thornton, dat er iemand op het balcon moest zijn gekomeniemand, die daarna slui pend, naar hem toekwam. Heel stil, om zijn tegenwoordigheid niet te verraden, stond Thornton op, sloop zachtjes zijn eigen kamer binnen en bleef achter de gordijnen staan wach ten. Hij luisterde aandachtig. Maar de gene, die langs het balcon kwam, liep zoo langzaam en zacht, dat hij niets hoo- ren kon, totdat de stoel voor zijn ka mer even verschoof. De nachtelijke wan delaar was er tegen op geloopen. Daar op volgde een lange doodelijke stilte, die een eeuwigheid scheen te duren. Die andere ging blijkbaar met de uiterste omzichtigheid te werk. Wat was de re den? Hij voelde het bloed in zijn sla pen bonzen onder het wachten. Nu was de andere in zijn kamer. De hemel was niet zoo donker of hij kon eenig verschil zien tusschen de lucht en de donkere gedaante, die er flauw tegen afstak bij het binnensluipen. Hij kon haar zelfs onderscheiden, toen ze reeds in de kamer was en voetje voor voetje verder ging, doordat hij zelf met groote voorzichtigheid langs den muur in de zelfde richting 'mee naar binnensloop. Hij hield zijn browning vastgeklemd en was op alles voorbereid. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5