ZEELAND. 4 m JWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DINSDAG 29 NOVEMBER 1932. No. 282. SKEU- |rg. Zit- Te BELASTINGDRUK 1932—'33. N,-Brabant N.-Holland „DERWENT", ALIAS THORNTON 8)- IliODELBBRB. KAPELLE. WALCHEREN. EEEUWSCH-VLAANDEREK W.B WAT ZEGT U WORDT BIJ U IN DE KEUKEN GEEN BLUE BAND GEBRUIKT? 1687 bij voor- stuk- i lappen |ct.f al- Visser leerstr., Var- lon. 35, Worst cent voor imdoos Id, half sent. J. Lir Hos- ag van zen- trklaas. pd. |nd. De ioerin, choen- aaratie imake- Het ie prij- nt 1 lop ka- Eerste Dam- "EEST fipstok- Lage Wee- irijving istraat vraagt directe Ier let- ngsche eerstr., Rund- 0, Rol- .appen 30, per Bijna een maand eerder dan vorige jaar, is bij Martinus Nijhoff te 's-Graven- kage verschenen het jaarlijksch overzicht van den belastingdruk in Nederland over 1932-'33. Dat de verschijning niet nog eerder heelt kunnen plaats hebben, hangt uitsluitend samen met de moeilijke financieele omstandigheden, waarin een groot aantal gemeenten door de econo mische crisis zijn komen te verkeeren, als gevolg waarvan herhaaldelijk door deze gemeenten wijzigingen zijn aange bracht in de reeds door de Kroon goed gekeurde belastingverordeningen. Zelfs thans zijn deze verordeningen voor enke le gemeenten nog niet definitief vastge steld. Het volgende is aan genoemd over zicht ontleend. Rijksbelas tingdrak. in den loop van 1932 zijn verschillen de wijzigingen gebracht in den rijksbe lastingdruk als verhooging van het tarief van invoerrechten, invoering van een verhoogd aantal opcenten op den suiker en wijnaccijns enz. De rijksbelastingdruk op het inkomen en op het vermogen bleef gelijk aan die over 1931-'32. Provinciale belastingdruk. De provinciale belastingdruk wordt gevormd door opcenten op de hoofdsom Vfin enkele rijksbelastingen en - voor de provinciën Noord-Brabant en Gronin gen bovendien door een weggeldbelas- tkig. Onderstaand staatje geeft een duide lijk beeld van den druk over 1932 resp. 1932-'33. Provincie aantal prov. opcenten op de rijksink.- en Provincie geb. ongeb. vermogc 28 28 14 Gelderland 20 20 25 Zuid-Holland 20 20 10 20 20 16 Zeeland 50 50 40 Utrecht 26 26 8 Friesland 50 66 38 Overijsel 27 32 20 Groningen 40 40 24 Drenthe 50 50 40 Limburg 20 20 29 tingdruk verlaagd. De opcenten op de grondbelasting zijn verhoogd in de pro vincie Friesland (van 44 geb. en 64 on geb. in 1931 tot resp. 50 en 66 in 1932), terwijl de opcenten op de rijksinkom- stea- en vermogensbelasting zijn ver hoogd in de provinciën Gelderland (van 20 tot 25), Noord-Holland (van 11 tot 16), Friesland (van 26 tot 38), Overijsel (van 16 tot 20) en Groningen (van 22 tot 24). Het maximum aantal opcenten wordt thans geheven in Zeeland en Drenthe, alsmede voorzoover betreft de opcenten op de grondbelasting bovendien door de provincie Friesland. Het aantal opcen ten, dat de provinci Friesland heft op de ongebouwde eigendommen boven 50, wordt ten behoeve dezer provincie als bemalingsbelasting geind. Gemeentelijke belastingdruk. De wijzigingen in het gemeentelijk be lastingstelsel sinds 1930 zijn vrijwel uit sluitend het gevolg van de herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten. Op 1 April 1932 trad de nieuwe Drankwet in wer king, waarbij naast het reeds bestaan de vergunningsrecht, dat in vele ge meenten thans hooger is, een verlofs- recht werd ingesteld. Voor de gemeentefondsbelasting zijn 141 gemeenten (v.j. 204) gerangschikt in de le klasse, 236 (272) in de 2e klasse en 702 (604) in de 3e klasse. 182 gemeen ten (v.j. 317) heffen geen opcenten op die door Herman Antonsen. 7). Ik ben bang dat de vriendschap werkelijk van jouw kant alleen kwam, zei hij grijnzend. Anders zou je allicht geweten hebben, dat dit de werkelijke naam van la Foneuse was. O, ik heb altijd gedacht, dat ze van Fransche afkomst was, zei Thornton ontstemd. Er werd gebeld en allen zaten in af wachting. Na enkele oogenblikken irad la Foneuse binnen. Ze scheen een oogen- blik te aarzelen, toen ze Thornton zag. Waarschijnlijk was ze verbluft, hem zoo spoedig bij zijn familie te zien. Het volgend oogenblik sloeg zij de oogen neer. Ze kwam binnen, groette haar gastheer en gastvrouw en liep dan re gelrecht op Thornton toe. Nee maar, dat is prettig! zei ze op hartelijken toon. Ik heb natuurlijk gelezen, dat u in Londen waart....; u bent zooiets van een heele beroemd heid geworden. Maar ik had toch niet kunnen verwachten u hier vanavond al te mogen ontmoeten. Hij vond- dat ze zich schitterend hield en hij gaf haar met steeds stijgende ver wondering de hand. Wat was het voor een spelletje, dat ze speelde en wat was haar bedoeling met dit alles? belasting, terwijl 112 gemeenten (v.j. 30) 100 opcenten heffen. Opgemerkt zij, dat tot dusver geen der gemeenten boven 50.000 inw. zich in de 3e klasse heeft ge rangschikt. Bij vergelijking van de gegevens voor alle gemeenten te zamen over de jaren 1931-'32 en 1932-'33 blijkt, dat de finan cieele toestand der gemeenten over het algemeen belangrijk ongunstiger is ge worden. Zoo is het aantal gemeenten, dat 80 of meer opcenten heft, gestegen van 238 tot 443. De gemeentelijke belastingdruk op het inkomen over 1932-'33 bedraagt voor ge huwden met 2 kinderen in 973 (v.j. 1052) van de 1077 gemeenten van 0 tot 1 pet., van het zuiver inkomen ad 1000. Bij een inkomen van 2000 is de druk in het grootste aantal gemeenten 685, (v.j. 848) van 1 tot 2 pet.; voor 3000 in 432 gemeenten en voor 4000 in 541 ge meenten van 3 tot 4 pet.; voor 5000 in 484 gemeenten van 4 tot 5 pet.; voor 10.000 in 349 gemeenten van 6 tot 7 pet. (v.j. in 351 gemeenten van 3 tot 4 pet). Voor genoemde inkomens wordt in een kleiner aantal gemeenten óf meer, óf minder belasting geheven. Alleen bij een inkomen van 10.000 bedraagt het percentage meer dan 5 (niet hooger dan Duidelijk blijkt, dat door de invoering van de gemeentefondsbelasting de ver schillen tusschen den belastingdruk in de gemeenten onderling belangrijk klei ner zijn dan voorheen. De gemeentelijke belastingdruk op het vermogen is van 1930-'31 tot 1931-'32 sterk gestegen, welke stijging zich zij het ook in mindere mate van 1931- '32 tot 1932-'33 heeft voortgezet. Het aantal gemeenten, dat 100 opcenten op de vermogensbelasting heft, steeg van 452 tot 582. 403 gemeenten (v.j. 523) hef fen slechts 50 opc. Hierbij dient opge merkt, dat onder genoemde opcenten zijn begrepen de 50 opc. ten behoeve van het gemeentefonds. Totale belastingdruk, De totale belastingdruk op het inko men, gevormd door de rijksinkomstenbe lasting en gemeentefondsbelasting, bei den in hoofdsom met de opcenten, voor gehuwden met twee kinderen bedraagt in 969 (v.j. 1053) van de 1077 gemeenten niet meer dan 1 pet. van het zuiver in komen ad 1000. Bij een inkomen van 2000 is de druk in het grootste aantal gemeenten 641; (v.j. 834) van 2 tot 3 pet.; voor 10.000 in 308 gemeenten van 9 tot 10 pet. (v.j. in 337 gemeenten van 7 tot 8 pet.) In geen geval is de druk hoo ger dan 12 pet. Van 11 tot 12 pet. is al leen sprake bij een inkomen van 10.000 gulden in 30 gemeenten (v.j. in 10 gem.) De nivelleering van den belasting druk is ten goede gekomen van de be lastingbetalers in bijna alle gemeenten. Het volgnummer voor den totalen be lastingdruk bij een zuiver inkomen van f 2000 daalde voor Amsterdam van 478 in 1930-'31 tot 268 in 1931-'32, terwijl het weer steeg tot 358 in 1932-'33. Voor 's-Gravenhage waren deze nummers 93, 48 en 23; voor Rotterdam 99, 461 en 373. Bij een inkomen van 5000 waren deze nummers over genoemde belasting jaren voor Amsterdam resp. 589, 435 en 547; voor 's Gravenhage 154, 95 en 51; voor Rotterdam 260, 622 en 555. De totale belastingdruk op het vermo gen bedraagt van 4.26 tot 5.90 van een vermogen ad 16.000; van 228 tot 310 van 100.000; van 1267 tot 1595 van 400.000; van 4165 tot 4985 van 1.000.000; van 81.300 tot 89.500 van 10.000.000. Vereeniging tot bescherming van Zuigelingen, Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent A. VAN LIERE, Postweg B 23, Bovengenoemde vereeniging hield haar algemeene vergadering ten huize van de Voorzitster. Ingekomen was een bericht van het Middelburgsch Ziekenfonds, dat dit fonds een som van 50 beschikbaar stelde voor uitreiking van een middel ter voor koming van Engelsche ziekte; en een gift van 33.12 voor ditzelfde doel van den heer de Groot van entrée's van gehou den verkcopingen. De rekening en verantwoording over 1931 met een klein batig slot keurde de vergadering goed evenals de begrooting voor 1933, helaas met eenpiadeeiig slot. Het jaarverslag vermeldt het volgen de: Het bestuur der vereeniging onderging een verandering door het bedéiken van mej. Ogterop en de benoeming van mevr. de Graaf, die het secretariaat op zich nam. De doktoren mevr. Weijl en dr. Ma ren Bentz van den Berg bleven hun diensten geven aan 't cousultatiebureau de verpleegster-huisbezoekster, zuster van Rijn bleef haar hulp verleenen. Het ledental ging achteruit. Door het besluit van de vorige alge meene vergadering om aan alle kinde ren, die het consultatiebureau bezoeken 'n m'ddel ter voorkoming van Engelsche ziekte te verstrekken, stond de ver eeniging voor een nieuwe, telkens te- rugkeerende, groote uitgaafpost en wa ren meerdere inkomsten dringend noo- zakelijk. Er werden pogingen aange wend nieuwe leden te winnen, zeker ook j onder haar, die het consultatiebureau j bezoeken en de financieele toestand der vereeniging tot verbeteren door gelde lijke tegemoetkoming van de ziekenfond sen. Het consultatiebureau verstrekte 1977 adviezen aan 51 reeds ingeschre ven en 126 nieuw ingeschreven kinde ren, waaronder 11 uit naburige gemeen ten. Van de oud-ingeschrevenen bleven er 33 tot mnd, den maximum leeftijd voor toezicht. Het zou gewenscht zijn, dat alle ingeschrevenen tot 15 mnd. bleven, daar elk kind met 't oog op z'n toekomstige gezondheid zeker geduren de dezen geheelen tijd dringend behoefte heeft aan controle en de moeders aan goeden raad en voorlichting omtrent voeding en verdere behandeling. Van nog meer belang is 't, dat het toezicht al in de eerste levensmaand begint, vooral met het oog op de zoo uitstekende na tuurlijke borstvoeding. Hierin is verbe tering nog dringend gewenscht, gezien de verschillende cijfers, die aantoonen, dat van de 116 kinderen, die in 1931 den leeftijd van 1 jaar bereikten er maar 28 uitsluitend borstvoeding hadden ge kregen toen ze 3 maanden oud waren. Gelukkig valt er langzamerhand een grooter bezoek van kinderen, jonger dan 1 mnd. te constateeren; in 1930 was dit 25, in 1931 al 47. Dit cijfer moet jaar lijks stijgen! Jammer dan ook, dat van de 126 nieuw-ingeschrevenen kinderen er 7 al na 1 mnd het consultatie-bureau voor goed verlieten; 53 deden dit suc cessievelijk binnen 't jaar; gelukkig wa ren er 31 Dec. nog 73 onder toezicht gebleven. Verstandige moeders doen goed gedurende den geheelen duur van de eerste 15 levensmaanden te profitee- ren van het toezicht op haar kind door de doctoren van 't consultatiebureau. Daarna kunnen ze zich onder 't kleuter bureau stellen, wat gelukkig al door sommigen gedaan wordt; alles in 't be lang van de gezondheid van haar kind! Zooveel mogelijk werden de spreek Dan is het een wederzijdsche ver rassing, antwoordde hij galant, maar ik mag u dan toch wel verzekeren, dat 't genoegen voor het grootste deel aan mijn kant is. Derwent kwam tusschenbeide met 'n onbenullige opmerking, maar daarna hield hij de leiding van het gesprek flink in handen. Hij sprak over Amerika, over den volksgeest, over de gewoonten, de spoorwegen en de geldmiddelen van dat land en liet elke bespreking voorafgaan door de opmerking, dat hij „nog nooit in Amerika geweest was, maar...." Toen het tweede gerecht zou worden opgediend, hoorde Thornton zachtjes naast zich zeggen door la Foneuse: Ik weet zeker, dat als we stilletjes met el kaar gingen praten, het niets zou hin deren. Zoolang zijn arme vrouw aan ta fel is, praat hij op die manier wel door. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat wij elkaar in de Vereenigde Staten ont moet hebben. Dat heb ik al verteld. Bent u in New-York bekend? Ik ben er nooit geweest, maar van hooren zeggen weet ik heel wat. Ik ge loof wel, dat ik er veilig over praten kan. Ze nam een teugje wijn en keek hem glimlachend aan. In elk geval geloof ik, dat het u niet aan fantasie ontbreekt. Er lag een bedekte uitdaging in haar woorden, die hij lachend aannam. En niemand zal kunnen zeggen, dat u daar gebrek aan hebt. Wat zal dat 'n vruchtbare samenwerking tusschen ons kunnen worden! Samenwerking veronderstelt een gemeenschappelijk doel. Bestaat dat tusschen ons? Zou het niet mogelijk zijn dat we op slot van zaken tegenover elkaar blijken te staan? Ik denk van nietfeitelijk weet ik wel zeker van niet, zei hij welover- dacht. U bent wonderbaarlijk vertrou wend, mijnheer! Hij dwong haar hem aan te zien. Ik doe meer dan vertrouwen! ver zekerde hij haar, en wel om de dood eenvoudige reden, dat ik geen omstan digheid zou uitdenken, die ons tot vij anden zou kunnen maken. Ik zou alles opgeven, wat me met eenige mogelijk heid uw afkeuring zou bezorgen. Ze keek hem spottend aan. U spreekt als een ridder uit den ouden tijd. Maar de tijd zal het wel lee- ren! Op dat oogenblik vroeg Derwent haar aandacht en ze kwam meteen voor den dag met een anecdote over haar tour- née in Amerika. Thornton begreep ter stond, dat ze hem met opzet aldus zijde- ligsche inlichtingen wilde geven en was er haar dankbaar voor. Ze hadden niet veel gelegenheid meer om samen te pra ten, want dadelijk na het diner moest ze weg. Twee uur lang moest Thornton het gezelschap van Derwent voor lief nemen, die het eene glas na het andere uren van het consultatie-bureau dienst baar gemaakt aan de opleiding van a.s. verpieegster-huisbezoeksters en van a.s. gediplomeerde bakers. O. W.-SOUBURG. Zaterdagavond gaf de schiet- en tooneelvereeniging „Marnix van St. Aldegonde" alhier een cabaret-avond. Medewerking verleen den de heeren C. de Ruijter en J. Schot te Vlissingen. Mej. Krakenberg was ver hinderd op te treden. De avond is 'n succes geworden. Er werden bloempjes verkocht ten ba te van het Crisis-comité, welke 8.17 hebben opgebracht. De mondorgelclub „Excelsior" gaf Zaterdagavond alhier een openbare uit voering. Zeer goed werden o.a. gespeeld „Motieven uit de opera Faust" van Ch. Gounod en „Menuet" van L. van Beet hoven. Een aandachtig gehoor hadden voor al de gewijde muziek en de accordeon- coli van den heer J. van Houcke. De vereeniging heeft haren directeur bloemen aangeboden. AARDENBURG. Zaterdagmiddag werd bij het grenskantoor der invoerrechten een jongmensch aangehouden. Uit zijn zakken kwamen achtereenvolgens te voorschijn een revolver, 200 kogels, ee» grool mes en een scherpe bijl, terwijl hij, als een rooverhoofdman, een gordel had bevestigd, waaraan hing een tasch, bij wijze van pistoolhouder. Deze verschil lende dingen werden op het kantoor in bewaring genomen, terwijl de politie ge waarschuwd werd. Het bleek een 15- jarig jongmensch te zijn uit M i d d e 1- b u r g, die des morgens met de tram reeds in de richting België was ge passeerd. De politie was reeds van de verdwijning op de hoogte en heeft hem weder naar de ouders teruggebracht. Bij ondervraging bleek, dat hij een aanzien lijk bedrag aan geld van huis had mede genomen, en naar Afrika wilde g^an om wilde dieren te schieten. ST. KRUIS. Vrijdag j.l. vergaderde den raad dezer gemeente. Naast ingekomen stukken en hel bekende verzoek van C. Willem^, dat wegens onvoldoende ge gevens andermaal werd uitgesteld, kwam in behandeling een voorstel van idem burgemeester inzake steenweg Aarden burgSt. Kruis. De bespreking hiervan merd gehou den in een besloten vergadering. Na her opend te zijn werd mat 4 tegen 2 slemU men besloten het besluit van 2 Nov. 1032 in te trekken en het besluit van 14 Oct. 1931 weder van kracht te ver-, klaren. Op voorstel van den burgemeester werd besloten een tegelpad te leggen pl. m. twee meier breed, rondom de school. (Ingez. MedJ naar binnen sloeg en met het kwartier ongenietbaarder werd. Mevr. Derwent was allang van het tooneel verdwenen. Om tien uur was het geduld van Thorn ton uitgeput en hij maakte met een korte verontschuldiging zijn voornemen be kend om naar bed te gaan. Toen hij zijn kamer binnen kwam, voelde hij naar het knopje van het licht, na de deur gesloten te hebben. Hij draai de het op, maar er kwam geen licht. Voorzichtig liep hij naar het midden van het vertrek, haalde een doosje lu cifers van de tafel en stond op het punt er een aan te steken, toen hij een ge weldigen slag kreeg, die het doosje uit zijn handen deed vliegen en hemzelf naar het andere einde van de kamer wankelen. Voordat hij zich hersteld had was de deur opengerukt en weer dicht gesmeten. HOOFDSTUK IV. De inbraak. Thornton zocht op den tast naar de lucifers, vond het doosje, streek er een aan en stak dan de kandelaars op de toilettafel op. De kamer was in de groot ste wanorde. Twee van zijn koffers, die dien avond van het Savoy-hotel gebracht waren, lagen open en de inhoud was over den grond verspreid. In het slot van den derden koffer zat een looper aan een sleutelring. Het lampje was zorgvuldig uit de fitting gedraaid, zoodat het licht niet wilde branden. Hij vond het op de waschtafel liggen. Een op pervlakkig onderzoek wees uit, dat er heel wat sieraden, als manchetknoopen, boerdenknoopjes, een horlogeketting en eenige dasspelden waren ontvreemd. Na dit vastgesteld te hebben, begaf Thornton zich weer naar de eetkamer, Derwent zat voor het vuur te suffen, met een half leeg glas naast zich. Hij sprong van schrik overeind, toen zijn gewaande neef de kamer binnentrad. In het kort vertelde deze hem, wat er gebeurd was en voor het eerst voelde hij de onmogelijkheid om uit te maken, of de man comedie speelde of niet. Hij moest óf een geraffineerde misdadiger, óf een onschuldig verdachte zijn. Hij be weerde door het gebeurde heel erg ge troffen te zijn. Hij ging met zijn gast naar dien kamer mee terug en bekeek de wanorde met de grootste verwonde ring en afkeuring. Daarna begon hij een grondig onderzoek door het geheele huis. Het duurde niet lang, want aan het einde van de gang der tweede verdie ping hing uit het raam, dat het op den tuin uitzag, een eind touw naar bene den. Dit is een geval van weloverleg- den inbraak! riep hij woedend uit. Zoo'n brutaal stukje heb ik van m'n leven nog niet bijgewoond! En die kerel had alle voorzorgsmaatregelen goed genomen, om ongemerkt er vandoor te kunnen gaan. We moeten dadelijk de politie waar schuwen! (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5