ONDERWIJS. KUNST EN WETENSCHAP. GOES. 1ÜID-BEVELAND. ONTHULLING JUBILEUMBANK BURGEMEESTER LEWE. SCHQUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D en wilde liever onderzoeken of men het bedrijf niet voor rekening der gemeente kan nemen. De VOORZITTER zeide, dat de datum is genomen gelijk met het eindigen der concessie verleend door den P. T. T. dienst. Hierna werd deze kwestie aangehou den tot bij de rondvraag. Nog werden z.h.st. aangenomen de voorstellen tot beschikbaar stellen van gelden aan de Ver. voor Chr. ULO en aan de Vlissingsche schoolvereeniging; tot vaststellen van de kohieren voor schoolgeld Vervolgonderwijs en Handels avondschool; tot het egaliseeren van de stortplaats van den reinigingsdienst en het doortrekken van den Hoogeweg naar den West-Souburgschen weg, alsmede het in erfpacht nemen van den daartoe benoodigden grond; het verlengen van den bebouwingstermijn van de door de firma De Muynck en de heeren Kulberg en Timmers q.q. gekochten bouwgrond, tot verkoop van grond aan J. Huysman q.q. te Koudekerke; tot verpachten van eenige perceelen bouw- en weiland; tot het verieenen van 6 per week toelage aan P. Houterman en tot het overnemen van stukjes tuingrond aan den Koude kerkschen weg Oost. Rondvraag Brandweer, Thans zeide de Voorzitter, ten aan zien van het alarmsysteem, hetgeen men Zaterdag in ons blad heeft kunnen lezen. De heer MARIJS merkte, naar aan leiding dezer mededeeling op, dat er brandweerlieden zijndie dit maal niet gewaarschuwd zijn en dit is ook bij den vorigen brand voorgevallen. Er is zeker reden om verbetering na te gaan. De VOORZITTER zeide, dat men de gebreken aan den lijve heeft gevoeld en daarom nu komt met een nieuwe re geling, Spr. hoopt, dat dit verbetering zal brengen. De heer VAN SPANNING meende, dat het dit maal maar zoo zoo is geweest, maar hij hoorde ook van een geval, dat een wekker een brandweerman na minu- Spr. is van het begin af bij den brand geweest en heeft opgemerkt, dat de ver lichting te wenschen over liet. De heer RORIJE zeide, dat de brand weer bewezen heeft altijd goed voor haar taak berekend te zijn, gezien ook het materieel waarover zij beschikte. Spr. heeft daarvoor niets dan lof. Spr. is B. en W. erkentelijk dat zij een onderzoek instelde, maar meende juist dat daarin aanleiding is tot aanhouding van het voorstel inzake de overeenkomst met de Radio-distributie maatschappij, omdat het mogelijk blijft dat men haar bij het weksysteem wil indeelen. De VOORZITTER zeide, dat B. en W. foeh zullen komen met het systeem van de P.T.T., en anders hoogstens met den verlaagden gasdruk. Het beste lijkt spr. aansluiting bij den Rijksdienst, men is dan ook zeker van goed onderhoud, De heer VAN OOSRCHOT zou toch gaarne eerst eens willen doen nagaan of overname van het net door de gemeente niet gewenscht is. De VOORZITTER meende dat dit niet noodig is, hij voelde er niets voor. De heer VAN HAL wees er op, dat Arnhem 60.000 winst maakte met het bedrijf maar zou er ook voor zijn, al was de winst niet groot. Men mag ook de pogingen niet vergeten om prijsverlaging te verkrijgen. De VOORZITTER herinnerde er nog eens aan, dat de maatschappij tot 1 Mei 1937 concessie heeft, De heer DE MEIJ zeide ook, dat het nu toch geen gemeentedienst kan wor den, omdat de concessie luidt met uit sluiting van anderen. De heer SOREL ziet geen reden tot uitstel. Het voorstel tot uitstel nam de raad aan met 10 tegen 9 stemmen. Voor stem den met de 6 socialisten mej. Meijer en de heeren Andriessen, Cappon en Harts. De heer WOLTERING wees er nog op, dat een der belanghebbenden, wiens pand verbrandde, doch die elders woont, niet is gewaarschuwd en eerst des mor gens ontwaarde wat er gebeurd was, Spr. meende, dat dit een verzuim is, dat voor komen moet worden. De VOORZITTER zegde toe dat ook dit onder het oog gezien wordt en sloot daarop de vergadering. FILMAVOND. Rumoerige oogenblikken. De „Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer" gaf Vrijdagavond, in samen werking met de vereenigingen „Han delsbelangen", „De Hanze", „Motor club Zeeland en „Wetenschappelijke Belangen", voor genoodigden een „film avond" in „Slot Ostende". Hoewel de opkomst vrij groot was, bleven er toch nog vele rijen stoelen onbezet. De avond werd te ruim acht uur ge opend door den voorzitter van V. V. V,, den heer Van Ballegoyen de Jong, die de aanwezigen welkom heette, in het bijzonder de beide wethouders, en leed wezen uitsprak over het verhinderd zijn door een vrij ernstige ongesteldhéid van den burgemeester. Spr. drukte de hoog uit op een spoedig herstel, welke woor den door een warm applaus gevolgd werden. De heer Van Ballegoyen de Jong uit te zijn vreugde over het aanwezig zijn van den directeur van V. V. V., den heer Van Deventer. Deze hield een lezing over het ka rakter en de ontwikkeling van hei vreemdelingenverkeer en begon met er op te wijzen, dat men reeds van ouds reisde uit zakelijke overwegingen of uit weetgierigheid. Spr. schetste welk een vlucht het toe risme nam met de ontwikkeling der ver voermiddelen. De V.V.V. heeft nu een tweeledig doel, aldus spr., n.l. om den toerist maar ook de zakenman te be vredigen. Verder gaat het niet alleen om bevordering van het verkeer met andere landen maar ook van dat tus- schen de provincies onderling. Uit za kelijk oogpunt is het belangrijkste ech ter om toeristen uit andere landen te trekken, daar aie enkel geld inbren gen, enkel consumenten zijn. Vervolgens wees spr. er op van hoe veel belang het vreemdelingenverkeer voor velen is en het de nationale wel vaart bevordert. Hij betreurde daar om, dat nog zoovelen afzijdig blijven, die er eigenlijk het meeste belang bij hebben, terwijl anderen uit enkel ide- eele overwegingen, er vaak hun beste krachten aan geven. Daar het publiek onder het laatste deel van de lezing zeer rumoerig ge worden was en dit bleef, ondanks een hartige vermaning van den voorzitter, besloot spr. hier en werd, te ongeveer kwart over negen, met de vertooning van de film „Mooi Nederland" begon nen. Deze film geeft fraaie opnamen van de mooiste plekjes van ons land, telf kens uit elke provincie een groep. Na de pauze voerde de heer Van De venter nogmaals het woord, doch na eenigen tijd werd het publiek opnieuw rumoerig, waarna de film verder afge draaid werd. Er klonk applaus op, toen Zeeland aan de beurt kwam, doch al te royaal was onze provincie niet be deeld al begrijpen wij zeer goed, dat zulk een film slechts hier en daar een greep kan doen. Maar, om slechts één ding te noemen, we hadden toch min stens wel een opname van het Stadhuis te Middelburg verwacht! Tenslotte ging nog een klein geluids filmpje van de te Middelburg gehouden ringrijderij. Voor dit afgedraaid werd, zegde de voorzitter den heer Van Deventer dank voor zijn lezing, doch hij had één te kort opgemerkt, n.l. dat de heer Van Deventer er niet op gewezen had, dat de Nederlandsche jeugd in het buiten land als vrij onbeschaafd bekend staat, en spr. betreurde het, dat de heer Van Deventer ondervonden had, dat ook de jeugd te Goes daartoe behoort. Als we aan het bovenstaande verslag nog een paar regels toevoegen, dan wil dat zeker niet als een excuus be doeld zijn voor degenen en het was werkelijk alleen geen jeugd die de lezing van den heer Van Deventer min of meer onmogelijk maakte, maar an derzijds dient toch ook opgemerkt te worden, dat alle aanwezigen iets an ders verwachtten, dan op dezen avond gegeven werd. Men was, per kaart, door de genoemde vereenigingen uitgenoodigd op een „Film-avond"; zonder meer; er stond niet bij, welke films vertoond zou den worden, noch dat er een lezing aan verbonden was. Had de uitnoodiging ge luid, tot „een lezing over vreemdelin genverkeer met filmvertooning", dan had men ongetwijfeld een ander pu bliek gekregen, of zou hetzelfde publiek de inderdaad leerzame rede van den heer Van Deventer iii een geheel an dere stemming en met meer algemeene waardeering gevolgd heben. Met de Staatscourant van 26 Nov. zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de N.V. Landbouw Maat schappij de Fredericapolder te Goes. RAAD VAN 'S-HEER ARENDSKERKE 'S-HEER ARENDSKERKE. In de Za terdagmiddag gehouden vergadering van den raad waren afwezig de heeren J. Snoodijk, J. v. d. Weele, J. Vermue en H. van Gorsel, terwijl de heer D. W. Lindenbergh later ter vergadering kwam. Een verzoek om uitbreiding van de straatverlichting te Lewedorp zal bij de begrooting nader behandeld worden. De gemeentebegrooting voor 1933 werd aangeboden met voor den gewo nen dienst in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 109020 en voor den kapi- taaldienst tot een bedrag van 1548. Deze begrootingen zijn uitsluitend ge maakt zonder belastingverhooging. Eveneens werden aangeboden de be grootingen van het Burgerlijk Armbe stuur te 's-Heer Arendskerke en het Groot Armbestuur te 's-Heer Hendriks kinderen resp. op 27.358 en f 7.527.. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd met algemeene stemmen herkozen de heer J. Smit Jzn. en tot lid van het Groot Armbestuur de heer J. Vermeu- Ie Mzn. met 5 stemmen, 1 blanco. Besloten werd te Nieuwdorp een ver groot terrein te huren voor aschbak tot 1 Juni 1938 voor 30 en voor hetzelfde doel te 's-Heer Arendskerke 24 roeden tot 1 Dec. 1935 voor f 7.20. 't Voorstel van B. en W. om vrijstel ling te vragen voor 't onderwijs in licha melijke oefening op de o.l. scholen in deze gemeente werd aangenomen. De 's-HEER ARENDSKERKE. Gelijk wij Vrijdag reeds melden is Donderdag middag de te Lewedorp geplaatste jubi- leumbank ter herinnering aan het veer- tig-jarig ambtsjubileum van onzen bur gemeester jhr. U. E. Lewe van Nij- enstein, onthuld. De leden van de feestcommissie en Eere-comité van 21 Januari 1,1. van 's- Heer Arendskerke, de feestcommissie leden met hun eere-voorziter van Nieuw dorp, en die van 's-Heer- H-endrikskinde- ren, hadden zich te ongeveer half drie met hun Burgemeester te Lewedorp ver zameld terwijl een groote schare van belangstellenden ondertusschen daar was samengekomen. De onthulling /had plaats door den heer Jacs. van Hekke, die als voorzit ter door de drie feestcommissies daar toe was aangewezen en ongeveer het volgende tot burgemeester Lewe te zeg gen: 't Was U bekend van 21 Januari 1,1. den dag van Uw veertigjarig ambtsjubi leum als burgemeester dezer gemeente dat U ter herinnering daaraan op 'n na der te bepalen datum een jubileumbank zou worden aangeboden. Nu verwondert het ons niet, dat U daarvoor juist Lewedorp hebt gekozen als de beste en geschikste plaats, vooral pensioensgrondslag van den heer M. Vogelaar als agent van de Arbeidsbe middeling in deze gemeente werd vast gesteld op 75, Bij de rondvraag sprak de heer v. d. Dries de wenschelijkheid uit te Lewe dorp een lichtpunt te verplaatsen, waardoor meer bewoners gebaat zou den zijn. HANSWEERT. De sleepboot „Jose- pha" met een sleeptrein van Antwerpen naar Dordrecht heeft nabij Bath de schrief verlroen. De sleepboot „Brus sel" is van hier uitgevaren en heeft de sleep hier binnengebracht. Het zeilschip „Hoop doet leven", geladen met macadam, is tegen den sluis muur te Hansweert gevaren waar door het schip lekkage bekwam. Door v. d. Tak's Bergingsbedrijf is een nood- reparatie aangebracht, waarna het schip de reis heeft voortgezet. KRUININGEN. Vrijdagavond gaf de Gymnastiekvereeniging Louis Botha een uitvoering. Een elftal nummers vóór de pauze bestaande uit paard, brug en vrije oefeningen werden door meisjes, dames en heeren vlug en flink uitgevoerd; na de pauze werd gegeven het tooneelstuk „De verjongde Professor". IERSERE. Donderdagavond vergader de: onder leiding van burgemeester Gun ning 'n aanvankelijk comité tot het ont vangen der congressisten der verceni- (ging van Vreemdelingenverkeer, we lik congres dezen zomer (Juni) te V'lïssttif- gen zal worden gehouden. Deze hee ren zullen een autotocht ondernemen van uit Vlissingen door de zak van Zuid Beveland naar Iersekte om dit dorp als centrum der oester-, mossel- en kreeftvisscherij te bezoeken. Nu wil liet comité, dat ontvangen mfoet, de hee ren en dames een tochtje per mlotorhoot op de Ooster.Schelde aanbieden, daar na een 'lunch (kreeft met salade), De motoren zullen ibelanglooos worden af gestaan. Zitting in het comité nemen: burgemeester Gunning als voorzitter, en de heeren I. Willemsen, J. Vette, J. G. Verhaart en A. C. Willemsen (oesters') M. Scheele en J. C, Scheelte (kreeften') namens andere groepen de heeren Joh, Kole, G. de Jager, L. K. Kramer, D. B. Poortvliet, T. van de Berge en L. P. Manneke. De secretaris der mosseïver- eeniging zal aangezocht worden een paar leden aan te wijzen. Raad van Zierikzee. ZIERIKZEE. In de vervolgvergade- ring van den raad werd Donderdangna- middag de kwestie van „gehuwde on derwijzeres,, behandeld, zulks naar aan leiding van een opmerking van de meer derheid der commissie van onderzoek der gemeenterekening, die een aan de openbare school voorkomend geval ter sprake bracht. Deze meerderheid wees erop, dat nu tegenwoordig zoo velen geen betrekking konden krijgen, ver andering diende te komen, B. en W. deelden mede in hun antwoord dat zij nu dit dorp naar Uw naam genoemd is. Waar door de nieuw aan te leggen we gen, sommige dorpen van het groote ver keer worden afgesneden zoo is dit met Lewedorp niet het geval. Ik geloof ze ker, dat het drukke vreemdelingenver keer hier in de toekomst wel eens even zal verpoozen. Zi hier Burgemeester Lewe van Nijen- stein, dit is dan het geschenk van de burgers van Uw gemeente als blijvend aandenken aan Uw jubileum, en wij ho pen dat U nog verscheidene jaren als burgemeester dezer gemeente, op dezen dag mag terugzien. Burgemeester Lewe dankt zeer voor dit geschenk, en zeide er zeer voor er kentelijk te zijn, en dankte ook den voorzitter Van Hekke voor de welge meende woorden. Was voor mij 21 Ja nuari en der schoonste dagen van mijn leven, de dag van heden maakt 21 Janu ari nog aangenamer. Nimmer heb ik kunnen denken dat mijn werk zoo ge waardeerd werd. De dagen van 21 Ja nuari en 4 November 1932 zullen bij mij in de meest aangename herinnering blijven, en ik hoop dat het mij gegeven mag zijn nog eenigen tijd tot heil der gemeente werkzadm te mogen zijn. De bank met omgeving ziet er als volgt uit: Gemetseld van dunne, gele mettertijd met een voorstel zullen ko men, om de huwende onderwijzeres te ontslaan. De heer Catshoek deelde mede, daaraan niet mee te zullen werken. In bespreking kwam het punt genees kundig schooltoezicht, te berde ge bracht door den heer Van der Doe, die liever een schoolarts had. Uit de be sprekingen kwam voort een voorstel van den heer Gerritsen, om te begin nen met een poging om den gemeente arts toezicht te doen houden en bij voorkomende gevallen van stoornissen de ouders der kinderen te waarschu wen, die dan den gemeente-arts de be handeling konden opdragen of hun eigen arts. Gewezen werd bij den post krank zinnigenverpleging op de goedkoopere verplegingsgelegenheid in Gheel (Bel gië), Echter werden tegen uitzending daarheen groote bezwaren aangevoerd. Bij den post Burgerl. Armbestuur werden breedvoerige besprekingen ge houden over de omzetting in een afdee- ling B. en A. (Burgerl. Armbestuur en Maatschappelijk Hulpbetoon). Ook nu werd dit voorstel verworpen met 7 te gen 6 stemmen. De vergadering werd verdaagd tot Dinsdag a.s. HULST. Vrijdag herdacht mej. P. v. Dorsselaer den dag, waarop zij 55 jaar geleden in dienst trad der familie van WaesbergheJanssens. Het ontbrak de jubilaresse niet aan belangstelling. BRESKENS. 't Bericht in de courant van 23 dezer als zou een Belgische ondernemer 'een autofusdienst opgericht hebben van de grens af te IJzendijke over Schoondijkte naar Freshens, dient in zooverre gewij zigd te worden dat de aiitoibusidienU nog niet in werking getreden is, daar Ged'. Staten hierover nog beslissen moe ten. Bij het op 25 Nov. in het gasthuis 'te Middelburg gehouden examen ziekenverpleging diploma A slaagden de zustrs P. Bakker, E. Grönloh en S. Jarfson, opgelid in het Gasthuis aldaar. Bakkers-Vakonderwijs in Zeeland. De eindlessen van de cursussen 1932 uitgaande van den Provincialen Zeeuw!- sehen Bakkersbond, werden gehouden te Zierikzee op 22, te Middelburg om 23 en te Goes op 24 dezer. Het diploma kon worden uitgereikt le Zierikzee aan: Cors. Bal, Sirjans- land J. P. Bilius, Zierikzee, N. van Dongen, Nieuwerkerk, A. M. Hagey Ouwerkerk, P. Jon'kter, Brouwershaven. T. ter Poorten, Zierikzee, T. van der Schelde, Duivendijke P. van Vliet, Brou wershaven, M. L. van Westervoort, E1- Limburgsche metselsteen, rug- en zij leuningen afgedekt met Beiersch-graniet de zitting eveneens van Beiersch gra niet. In het gemetselde rugvlak van. de bank is een bronzen gedenkplaat aange bracht geflankeerd door het wapen van de familie Lewe van Nijenstein en het wapen van de gemeente 's-Heer Arends kerke, met het opschrift: 1892 21 Januari 1932 De ingezetenen van 's-Heer Arendskerke aan hun Burgemeester Jhr. U. E. Lewe van Nijenstein, bij gelegenheid van diens Ambtsjubileum Voor de bank is een straatje aange legd van Hollandsche, gele LJselsteen- tjes. De bank is zeer eenvoudig gehouden. Voor de bank wordt eenige beplanting aangebracht, achter de bank, binnen een daarvoor aangebrachte ijzeren omhei ning zelfs een aardig plantsoen. Het geheel zal de kom van Lewedorp aardig versieren, vooral wanneer in den loop van eenige jaren de beplanting ge groeid is, zal een fraai geheel worden verkregen en het meer dan 40-jarig be stuur van den tegenwoordigen burge meester jhr. U. E. Lewe van Nijenstein op waardige wijze in de herinnering en voor het nageslacht worden bewaard. kerzee en A. W. Laban, Schuddebeurs. Te M i d d e 1 b u r g aanA. M. Brou wer, Koudekerke, A. J. Corstanje^ Mid delburg, H. A. Ots, Vlissingen, A. Polder man, Serooskerke, P. J. Roelse, Vlissin gen, Cors. Viseh, Middelburg en IC. J. D. Walraven, N. en St. Joosland. Te Goes aan C, I. Beije, Wissenker- ke; P. J. Dronkers, Borssele, P. Glerum, Biezelinge, M. J. Huissoon, Ierseke, A. Harinck, K'loetinge, W. G. IClaasse, ler- seke, J. P. de Regt, Woifaartsdijk, J. Verhulst, Wissenkerke, A. J. Janse, Ove- zande, J. Poortvliet, ICloetinge em D. Po,- leij, Woifaartsdijk. Ter 1933 zullen cursussen gehou den worden te Middelburg, Goes en Ter- neuzen. Algemeen Nederlandscb Verbond. De heer J. N. Pattist, te Den Haag heeft Vrijdagavond in de St. Joris te Mid delburg vanwege de afdeeling ter plaat se van het Algemeen Nederl. Verbond gelezen van t' excellent zeldzaem ende vremt voyage van Mher Joos van Ghiste- le, heer van Axel, Maelstede, en van den Moere, in de jaren 1481 tot 1485, Meer speciaal de reis door Palestina en Egypte. In 't allersmeuigste Vlaamsch dier dagen Wat deze beschrijving be halve belangwekkend, ook die zekere charme gaf, de Vlaamsche taal eigen. In het eerste boek der acht, waaruit de resbeschrijving bestaat, geeft Ghiste- le een groot aantal raadgevingen, voor wie een dergelijke reis doen willen (testament Inaken, wereldsche zaken or denen, zich van „restrictiven" voorzien, dat men geen moskee binnen moet gaan) en verder de geschiedenis der opvolgers van den Profeet, en een bèschrijving der verschillende Mohammedaansche volken. 15 November 1481 vertrok Ghistele uit Gent haar Aken, omdat daar toen aflaat van alle zonden te halen was. Daarna trok hij van Keulen door Beieren, Oos tenrijk, Lombardije naar Rome. Te Vene tië scheepte hij zich in naar Beiroet (Sy rië), na tien dagen „sijlende lande met eenen sterken vaerweere." Dan dus vangt de eigenlijke Palestijn- sche reis aan. Nauwkeurig beschrijft Ghistele al wat hij ziet, en wedervaart. Toen de wind keerde, huurde het reis gezelschap een scheepje om te varen naar Jeruzalem. Door stqrm overvallen moesten zij echter vluchtten in een ha ventje Choram. Daarna ging 't langs Si- don en Tyrus naar het oude Ptolemaeus, Men landde daarna te Jaffa en trok op met een karavaan inlandsche Christenen om den Goeden Vrijdag te Jeruzalem te vieren. De weg was vol herinneringen uit ge wijde en ongewijde geschiedenis. Uit voerig en schilderachtig heeft Ghistele die beschreven, vooral de plechtigheden op den Goeden Vrijdag. Den dag na Paschen is men gewoon naar Bethlehem te gaan en het reisge zelschap trok mee, langs allerlei plek ken, een reis vol Bijbelsche herinne ringsplaatsen, die hij allen memoreert,. meui laats lofte Da naarj kooi De Ghc G1 schri den duyt lyckf tigeij tan, I typej Hil bezol hij Pyra dan Di! der gelejj merlf lezir NJ Beur te AJ van te Al besl^ huur van in dl tnedef Dc tot zich I ged ui schol hi url madl-i Taurlj stell| hui De heef vero m weg s. 3 m richt liske delb mi nauv v. d. en V m< bevi num Kap< m< tuig 0.. Arer m< L. te me zone taan 3 b. s. 10 st:

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6