cm LEVENSMIDDELEN IEDERS OORDEEL: DUKOL BRENGT VOORDEEL! TWEEDE BLAD VAN CE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 28, NOVEMBER 1932. No. 281. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTE RAAD VAN MIDDELBURG. Verpachting visscherij vesten. „DERWENT", ALIAS THORNTON canon-verhooging te denken, welke zij trouwens hier ook niet billijk zouden vinden. De pachter van de visscherij in de vesten van 1 Januari 1928 tot 31 Decem ber 1934, C. Ingelse, heeft verzocht met ingang van 1 Januari 1933 uit de pacht ontslagen te worden en een flinke ver mindering van de verschuldigde pacht som over 1932, beide verzoeken omdat de vesten wegens groote vervuiling niet meer bevischbaar zijn. Het eerste verzoek achten B. en W. niet voor inwil liging vatbaar* want al is er inderdaad wel eenige Vervuiling opgetreden, dan is dit toch niet in die mate, dat zij een ontslag uit de pacht zou motiveeren. Wel ■achten B. én W. het billijk om over 1932 30 pCt. 'vermindering van pacht toe te staan «in de pachtsom te brengen van l 350 bp 245. De beide raadscommissies vereenigen zich met het voorstel. In die van fabri cage acht een lid 30 pCt, vermindering Wel wat aan den hoogen «kant, in die van ïinanciën vraagt de meerderheid daar entegen of 30 pCt. >Wél voldoende is, waar dit bedrijf ook door prijsdaling al in ongunstiger conditie is gekomen. ■B. en W. deelen mede dat reeds reke ning is gehouden met de prijsdaling. Verhooging crediet steun- verleening. In hun voorstel van 16 September j.l, tot verhooging van 25000 van het cre- 1 diet voor steunverleening, deelden B. en W. reeds mede, dat vermoedelijk in totaal nog 37000 in dit jaar zou noo- dig zijn, maar zij voorloopig maar 25.000 wenschten aan te vragen. Op 19 November was nog beschikbaar 4500, welk bedrag vermoedelijk vol doende is tot ongeveer 30 November. Er zal dus nog moeten worden geraamc voor ongeveer 4)4 week. Aan de hanc Vein de laatst bekende uitkeeringen per week (rond 3200) zal, met inbegrip van de bijkomende administratiekosten moe ten worden gerekend op een verhooging van den post met 4)4 maal 3500 is 15750 en vragen Burg. en Weth. ge steund door de commissie van finan- cin deze som alsnog aan. Berekend wordt anderzijds, dat nog 12500 bijdrage van het Rijk zal worden ontvangen. Verkoop grond Meidoornlaan. Burg. en Weth. stellen voor overeen komstig de algemeene bepalingen nopens verkoop van gronden aan de Meidoorn laan aan L. de Rijk te verkoopen de per ceelen 14 en 15 aldaar teneinde daarop een dubbel landhuis te bouwen. Pachtvermindering gronden Langevielesingel. Gesteund door de commissie van fi- nancia en fabricage stellen Burg. en Weth. voor aan J. Lorier eene vermin dering van de pachtsom van de door hem gehuurde gemeente-gronden aan den Langeviele Singel toe te kennen van 556.90 tot 384.te verleenen of 30.86 pet. over het pachtjaar 1931-1932, doch nog niets te bepalen voor het vol gende pachtjaar, zooals Lorier zou wil len, doch dat ook voor andere perceeien nieVris geschied. Erfpacht grond Noordbolwerk, Om het mogelijk te maken bij den bouw van het nieuwe consultatiebureau op het terrein der Godshuizen, niet twee doch slechts één boom, die in den weg staat te vellen, stellen Burg. en Weth. voor een nieuw erfpachtscontract te sluiten waarbij met een en ander is reke ning gehouden. Naar aanleiding van een paar opmer- kingen in de commissie van fabricage antwoorden Burg. en Weth., dat zij geen aanleiding zien bij zulk een aanvulling van een erpachts-overeenkomst over door Herman Antonsen, 6). - In ieder geval blijft u toch zeker wel theedrinken? zei ze gejaagd. Als u me heel even wilt excuseeren, dan zal ik het even tegen het meisje gaan zeg gen. Voordat hij iets kon antwoorden, was ze de kamer al uit. Thornton ging naar de deur toe en luisterde scherp toe. Hij hoorde gedempt spreken in de gang. Maar het was onmogelijk om de woor den te onderscheiden, totdat een man nenstem duidelijk boven de andere uit klonk. Thornton deed voorzichtig de deur op een kier en luisterde met ge spannen aandacht. Hij moet hier blijvendaar moet je maar voor zorgen!begrijp je dat dan niet zottin die je bent!Het is mijn eenige kans om gedaan te krijgen, wat ik heben wil De man begon poeens weer zachter te praten. Even later kwam de vrouw weer bij haar bezoeker binnen. Op haar harde gelaat was geen enkele ontroering zicht baar, maar haar oogen stonden schuw. Ik ben erg in mijn schik! riep ze uit. Uw oom is zoo juist uit de stad te ruggekeerd. Is dat niet gelukkig? Het gebeurt niet vaak, dat hij zop vroeg te rug is, Wel willen zij nader bepalen, dat op ruiming of verplaatsing van bestaande en aanbrenging van nieuwe afscheidingen voor rekening van de erfpachtster moet plaats hebben. Warmwatervoorziening ïuiver- huis Gasfabriek. Reeds eerder is gemeld, d&'t het niet aanwezig zijn van eene verwarming van het zuiverhuis der gasfabriek zeer als een gemis wordt gevoeld. Wegens de kans op een explosie is directe verwar ming uitgesloten, zoodat het aanbrengen eener warmwatervoorziening door mid del van een daarbuiten te plaatsen ver warmingskeiel "Verkieselijk is. De kosten worden geraamd op 1000 en stellen Burg. en Weth. voor tot die installatie te besluiten. Drinkwatervoorziening Domburg, De Commissie van Fabricage deelt in haar rapport mede, dat zij zich met het bovengenoemde, reeds gepubliceerde voorstel vereenigt. Zij stelt echter enkele vragen. O.a. wat verstaan moet worden onder „alsmede binnen een onder goedkeuring van Middelburg nader door Domburg vast te stellen voorzieningsgebied buiten Domburg". Burg. en Weth. antwoorden hierop, dat de mogelijkheid bestaat, dat Domburg zich straks ook zou willen be lasten met levering aan enkele personen woonachtig in andere gemeenten, b.v. Gostkapelle en Aagtekerke, die aanslui ting op het Domburgsche net verlangen. Op een ander vraag antwoorden Burg en Weth., dat zij voor de levering aan Domburg geen uitbreiding van Middel- burgsch personeel verwachten. Voor de a.s. Woensdag te houden vergadering zijn de volgende ingekomen stukken ter inzage gelegd: Adres Henderikse Wederom is ingekomen een adres van H. Henderikse inzakte de z.l. om echt vaardige behandeling van de zijde van B. en W. en den raad. Vocrstel-Jeronimus, Het reeds gepubliceerde voorstel van den heer Jeronimus om vragen te stel len aan B. en W. inzake de mededeeling van Metellus in een brief in „de Zeeuw" over uitlatingen van den gemeentesecre taris over de dissentieerende raadsle den, bij de behandeling van de invoer keurloonkwestie voor den Raad van State. Verzoek om Kerstgave. Het eveneens reeds gepubliceerde adres van den Middelburgschen Be- stuurdersbond inzake een Kerstgave aan werkloozen. Behoud Garnizoen. Een schrijven van den minister van Defensie over het behoud van het Gar nizoen, met denzelfden inhoud als het schrijven aan het Comité voor behoud van het garnizoen, en een schrijven van dat comité, dat zijn groote voldoening uitspreekt te kunnen melden, dat zijn werk om garnizoen in de stad te behouden ook ditmaal niet zonder suc ces is geweest. Na aanhaling van het ministrieel schrijven, vervolgt het co mité: Al is door sommigen ons werk wel eens beschouwd, als te zijn zonder eenig resultaat, aangenaam is het ons thans, dat wij succes hebben en heb ben mogen medewerken aan het behoud van eenige vermeerdering van welvaart voor onze stad, V erkeersseinen. In verband met een door den heer A, Jeronimus t?r vergadering van 26 Oc tober j.l. gedane vraag, brengen B. en W. ter kennis van den raad, een door den gemeentesecretaris van den com missaris van politie te Breda notvangen Waar is nou die vroolijke neef van me! riep een joviale stem luide uit en even later kwam er een man met een blozend uiterlijk de kamer binnen. Hij verwelkomde Thornton uitbundig, maar desondanks was zijn manier van doen iet of wat gedwongen en schuw, Wat hoor ik daar over je verblijf in het Savoy-hotel? 'n Zoon van m'n eigen broer zal mijn gastvrijheid toch zeker wel niet weigeren? Hoor eens, w zullen opbellen, dat ze je koffers hier brengen, hoor. Iets scheen hem plotseling te binnen te schieten en een listige trek vertoon de zich op zijn gelaat. Of, als je je boeltje soms al uitge pakt hebt, dan zal ik den knecht er wel heen sturen om het zaakje weer te pak ken en de koffers hier te brengen. Wat denk je daarvan? Heel aardig van u. Maar toch denk ik niet van uw1 aanbod gebruik te ma ken. Ik bezorg u liever geen overlast. Loop naar de maan met je over- last! Vergeet je dan soms, dat je mijn bloedeigen neef bent? In elk geval moet je hier toch zeker blijven eten. Wie denk je wel, dat we vanavond te gast hebben? Renée la Foneuse zelf! Je hebt immers van haar wel gehoord? Thornton wendde zich langzaam om en keek het raam uit. Ja, natuurlijk heb ik wel over haar gehoord. En als u er dan op staat, dat ik blijven zal, dan doe ik dat met heel veel genoegen. Ik zal het hotel na de thee (lngez. Medv schrijven, nopens een te Breda toegepas te installatie ter verkeersregeling. B. en W. voegen daaraan toe, dat on der de tegenwoordige, voor de gemeen te moeilijke financieele omstandigheden een eventueele proefneming met een installatie, die, zonder bijkomende kos ten, niet minder dan 2300 mark 1380) kost, door hen zeer beslist moet wor den ontraden. Uit het schrijven van den commissaris van Politie te Breda blijkt, dat aldaar sinds medio Juli j.l. op twee zeer druk ke kruispunten van wegen „Heuer Am pel" zijn opgehangen, welke plaatsen tot dan door een verkeersagent waren bezet. In het algemeen wordt dit ver- keerssein gunstig beoordeeld. Brandstoffentoeslag. In verband met een ter raadsvergade ring van 26 October gedane vraag wendden B. en W. zich tot den minister van Binnenlandsche Zaken met verzoek te mogen vernemen of hij de verstrek king van een brandstoffentoeslag aan trekkenden uit de werkloozen-kassen en geplaatste bij de werkverschaffing op dezelfde basis als voor steuntrekken- ken, kan goedkeuren en of door hen op de verleening van een Rijksbijdrage van 70 pCt. in de desbetreffende kosten zou mogen worden gerekend. Thans meldde de adjudant-inspceteur voor de Rijks werkverschaffing in Zeeland, dat tot en met 1 April 1933 1 kan worden gege ven aan te werkgestelden in die weken waarin zij bij de werkverschaffing werkten en zulks met een rijksbijdrage als voor het loon. Op 19 November is voor de eerste maal deze bijdrage uitgekeerd. Het aan tal van de onder die categorie vallende werkloozen bedroeg 53, van wie 17 te voren reeds als steuntrekkenden bijslag genoten. Omtrent eventueele toekenning van een brandstoffentoeslag aan kastrekken den en geplaatsten bij de gemeentelijke werkverschaffing, in wier kosten het Rijk niet bijdraagt, is van den minister nog geen antwoord ontvangen. Pachtverindering. Van J. Lorier, J.riJanse, J. de Nood; M. P. Mathijsse, P. J. Boogaard, W. Me- liefste, en A. Barentse, pachters van bouw (wei.) land aan den Kleverskerk- schen weg kwam een verzoek in om 30 pet. pachtvermindering. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. Vrijdagmiddag vergaderde de gemeen teraad van V 1 i s s i n g e n voltallig on der voorzitterschap van den burgemees ter. Nadat enkele mededeelingen waren gedaan, kwamen de over te leggen stuk ken aan de orde waarvan wij de volgen de noemen: Het gemeenteverslag over 1931, op gemaakt volgens de nieuwe voorschrif ten. De gemeentebegrooting voor 193J en van de bedrijven en instellingen, waar bij de VOORZITTER opmerkte, dat het Burg. en Weth. met veel moeite gelukt is een sluitende begrooting te krijgen met een post onvoorzien ad 12.900. Voor kennisgeving werden aangeno men het bekende adres van St. Maar tensdijk inzake jaarwedden verminde ring en dat van de Alg. Nederl. Ver. voor wel zelf opbellen....; er is geen enke le reden om uw huisknecht te sturen. Een oogenblik tevoren was hij vast besloten geweest voor geen geld ter we reld in dat huis te blijven, waar hij ge makkelijk een prooi van de hem geleg de lagen zou kunnen worden, maar het noemen van een enkelen naam had hem terstond doen omslaan van meening. En dus was de beslissing gevallen. De kamer, die voor den gast in ge reedheid was gebracht, lag op de eerste verdieping aan de achterzijde van het huis. Evenals de rest van het huis was de meubileering maar povertjes en er hing een duffe atmosfeer, die toch aan betere dagen deed denken. Openslaan de glazen deuren gaven toegang tot een balcon met roestig ijzeren hekwerk, dat langs de heele lengte van het huis liep. Een vluchtig onderzoek deed hem zien dat er nog vier andere ramen op uit kwamen. De slluiting der deuren was niet al te best, wat in sommige geval len wel eens gevaarlijk zou kunnen zijn. Het eerste, wat hij dus deed, was een houten pin te maken, waarmee hij de deuren dicht kon klemmen. Het volgen de, dat hij de schulbekentenissen van Charles Derwent met de overige waar- delooze papieren in 'n groote enveloppe sloot en die in den zijzak van zijn avond- costuum stak. Daarna nam hij een ande re lange enveloppe, stak die vol waar- delooze pa pieren en schreef op de bui tenzijde: Schuldbrieven van Chr. Der- went. Deze sloot hij weg in zijn stevig- sten koffer, Sociale Geneeskunde betreffende de te verwachten bezuinigingsmaatregelen. De VOORZITTER stelde voor afwij zend te beschikken op een verzoek van Gemeenschappelijk belang om, met ge bruikmaking van art. 9 der Winkelslui tingswet te bepalen, dat op Zondagen 4 en 25 December, de bepalingen der winkelsluiting niet zullen gelden, zulks omdat het pas in den nacht van 5 op 6 December Sint Nicolaas is en omdat de eerste Kerstdag op Zondag valt. De raad ging hiermede accoord. Nog was ingekomen een adres van den Vlissingschen bestuurdersbond om aan de gehuwden en kostwinners, die uitkeering ontvangen uit hun werkloo- zenkassen, gedurende de maanden De cember, Januari, Februari en Maart 'n brandstoffentoeslag te verstrekken van 1 per week; den minister te verzoeken aan hen, die crisissteun ontvangen of in werkverschaffing werken in de Kerst week een extra uitkeering te verstrek ken van 25 pCt. der uitkeering of het verdiende loon en tenslotte zelve zulkeen extra uitkeering te geven aan hen, die van gemeentewege worden gesteund of uit de werkloozenkassen trekken. De VOORZITTER en wethouder LAERNOES meenden, dat men niet hier over kan spreken en het adres in han den van B. en W. moet worden gesteld om prae-advies, omdat het eerst des morgens was ontvangen. De heer VAN SPANNING kon zich hiermede vereenigen, als de kwestie toch nog voor Kerstdag wordt behan deld. De heer VAN OORSCHOT wees op de groote ellende in vele gezinnen en had ook in verband met» hetgeen in de vorige vergadering is opgemerkt een voorstel in dezen geest van B. en W verwacht. De heer VAN SPANNING meende dat men nog al bescheiden vraagt. De heer ANDRIESSEN voelde ook wat er geleden wordt, maar meende dat men toch eerst prae-advies moet hebben. De heer LAERNOES verzekerde niet minder dan de heer Van Oorschot de ellende te kennen, maar hij moet ten slotte nagaan wat moet en ook kan. Het verzoek ging om prae-advies naar B. en W. die hun voorstel voor Kerstdag aan de orde zullen stellen. Bij het voorstel om niet te- voldoen aan het verzoek om eene verordening vast te stellen betreffende de radio storingen, zeide de heer VAN HAL te voelen, dat daarvoor groote moeilijk heden zijn, maar vroeg B. en W. ter zake diligent te blijven, wat de VOOR ZITTER toezegde. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen, Dit geschiedde ook met dat om afwij zend te beschikken op het adres om in voering van ventvergunningen tegen ver goeding voor handelaren en-groenten en fruit van buiten de gemeente. Bij het voorstel om af te wijzen het verzoek van de afd. Vlissingen der O. S. P., om eene viervoudige uitkeering in eens te verstrekken aan werkloozen, zeide de heer VAN OORSCHOT wel wat voor het verzoek te voelen, maar te begrijpen, dat het niet is uit te voeren. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Het voorstel op de opcenten op de personeele belasting met 30 te verhoo- gen en te bepalen op 150250, gaf den heer RORIJÉ aanleiding op te merken, dat hij weet, dat dit in alle gezinnen Hij was van meening, dat de woorden, die hij in de gang gehoord had, even zoo goed wél, als niet op hem betrek king konden hebben. In elk geval wa ren enkele veiligheidsmaatregelen niet overbodig. Hij was het er met zichzelf nog niet geheel over eens, hoe hij zich gedragen zou met betrekking tot de veertigduizend pond, die hij in zijn te genwoordige positie in staat was op te eischen; maar wel achtte hij het lang niet onmogelijk en onwaarschijnlijk, dat mijnheer Charles Derwent alles behal ve genegen zou wezen om dat geld aan hem af te staan en tot het uiterste gaan zou, om het geld onder zijn berusting te houden. Dat wekte zijn woede en ver ontwaardiging. Hij beschouwde den man als een rechtmatige prooi en dat het 'n soort genoegdoening zou wezen tegen over den ongelukkigen jongen, wiens naam hij had aangenomen, als hij nu den man, die hem wilde berooven, dwong tot afgifte van zijn vermeenden buit. Hij zou list tegenover list moeten gaan stellen en hij verheugde zich reeds bij voorbaat op den strijd, die hem wachtte. Toen hij beneden kwam, was alleen zijn gastheer in de eetkamer. Hij stond tegen den schoorsteenmantel geleund en had de sigaar in zijn mond nog niet aangestoken. Mooi zoo jongen. Je bent goed op tijd! Zeker erg verlangend, om la Fo neuse te zien te krijgen, niet? Nou, ze is heusch wel de moeite waard. Half Londen is dol op haar! Dat zal wel, antwoordde Thorn- met tegenzin wordt vernomen, anaar ook in te zien, dat het niet anders kan. Hij stemt er echter met tegenzin voor, omdat in de vorige vergadering de meer derheid van B. en Wbleek niet ernstig te zijn. Ook de heer SOREL moest erkennen dat het niet anders kan. Het heeft met de ziekenhuiskwestie niets te maken. De heer LAERNOES kwam op tegen de beschuldiging, dat men de vorige maal de zaak niet ernstig genoeg in zag, men moet eerlijk zijn inzake den financieelen toestand. De VOORZITTER zeide ook, dat het" niets met de zaak uit de vorige verga dering heeft te maken. De heer PAAP beschouwde dit voor stel als een deel der voorstellen, die bij de begrooting aan de orde zullen ko men en vroeg of daarbij ook salarisver lagingen zullen zijn. De VOORZITTER beaamde dit, waar op het voorstel z.h.s. werd aangenomen. Het volgende voorstel was dat tot het heffen van eene retributie op het heb ben van automatische verkooptoestel len boven openbaren gemeentegrond. De heer RORIJE gaf den raad steeds goed op de wijze van plaatsing te let ten. De VOORZITTER zeide, dat steeds het advies der politie wordt gevraagd. De heer WOLTERING wees op de automaten bij Speckens, die mede door den telefoonpaal en meermalen door bakkerswagens hinderlijk voor het ver keer zijn. De VOORZITTER herhaalde, dat de aanvrage steeds onderzocht wordt. De heer MARIJS achtte het jammer dat de retributie niet hooger is gesteld, hij ziet het als een ontduiking van de Zondagssluiting en zou het nog beter vin den als de automaten er heelemaal niet waren. Het voorstel werd aangenomen z.h.s. Dit geschiedde ook met de voorstellen tot vaststelling van het maximum be drag van ten hoogste 250.000 voor kas- geldleening 1933; tot wijziging der be grooting 1932 en tot goedkeuringen der rekeningen 1931 van het Burgerlijk Armbestuur en Maatschappelijk Hulp betoon. De brandalarmeerlng. Het voorstel tot verhoogen van de vergoeding te betalen door de Z. N. R. D. M. van 1 op f 2 per jaar en per aansluiting aan haar net en verlenging van de vergunning tot 1 Mei 1937, gaf aanleiding tot discussie. De heer RORIJE zou het voorstel willen aanhouden tot dat over de ver betering van het weksysteem bij brand is beslist, omdat men wellicht evenals elders van het distributienet kan ge bruik maken. Bovendien worden er pogingen aange wend om het abonnementsgeld verlaagd te krijgen en dan mag de maatschappij zich niet op deze verhooging kunnen be roepen. Spr. wijst op de groote winsten, die Arnhem met haar gemeentelijk net maakt. De VOORZITTER zeide, dat B. en W. deze beide punten reeds bespraken en hij plan had bij de rondvraag een en an der over het alarmsysteem bij brand op te merken. Men heeft dit vraagstuk van verschillende zijden bekeken en spr. kan wel alvast mededeelen, dat B. en W. het distributienet er niet voor willen ge bruiken. De heer VAN OORSCHOT had er be zwaar tegen zich tot 1937 vast te leggen, ton overtuigd. Ik herinner me nog heel goed, dat de heele wereld gecharmeerd op haar was tijdens haar verblijf in de Staten. We zijn daar heel goede maat jes geworden, ziet u? Drommels, wat zeg je? O. ja.... dat wist ik niet.... natuurlijk niet- Derwent scheen te schrikken en ving nog net zijn sigaar op, die hem uit den mond gevallen was. Hij trok de wenk- arauwen samen en keek den ander wan trouwend aan. Gek, dat ze dan nooit over je ge sproken heeft, hè? Och, ik zeg dan misschien wel «én Jeetje te veel met te beweren, dat we dikke vrienden waren. Ik bekeek het denkelijk meer van mijn standpunt. Zij ontmoet ook zooveel menschen en ze herinnert zich mijner misschien nauwe lijks meer. Blijkbaar was het dan een heele op luchting voor Derwent, want hij begon uitbundig te grinniken, Zoo.denk je er zóó over? Nou, wees maar niet bang. Hier kun je haar spreken, zooveel je maar wilt. Laat dat maar aan mij over. ik ben niet van gisteren! Op dat oogenblik kwam mevrouw Der went binnen. Lady Mary Calcroft is laat van avond, zei ze met haar koele lachje, maar ja, dat is ze wel meer. Lady Calcroft, herhaalde Thornton werktuigelijk. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5