Nederland f 30.000.- bespaart per dag Koopt daarom alleen str o ombe sparende PHILIPS lampen 4- door de gasvullinglamp. een uitvinding van Irving Langmuir winnaar van den Nobelprijs 1932 ZUiD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D COBT ZfEOWSCN «KBITS. FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. De Pers schrijft: Dr. Irving Langmuir „De „hobby" voor natuurkundig onderzoek, die Langmuir al van jongs af aan heeft gehad, heeft hem niet alleen tot een reeks mvan schitterende ont- dekkingen en uitvindingen gebracht, waarvan één, de gasvullingslamp, voor het Amerikaansche publiek alleen al een besparing van 1.000.000 dollar per dag beteekent, maar zij heeft hem er ook toe ge leid, in zijn vrije uren een theorie van den bouw van het atoom op te stellen Beter bewijs bestaat er al niet hoe ont zaglijk duur in het gebruik z.g. „goed- koope" lampen zijn, vergeleken met Philips- lampen. ving aan genomen evenals het verzoe van het gemeentebestuur te St. Maar tensdijk om adhaesie te betuigen aan het door hem aan Ged. Staten gericht evr zoek om over te gaan tot vermindering der jaarwedden van burgemeesters secretarissen en ontvangers, aangezien hierop door dit college reeds afwijzenc is beschikt. Naar aanleiding van de jaarrekening 1931 van den Vee- en Vleeschkeurings dienst wordt besloten aan B. en W. van Middelburg te berichten, dat het den raad bevreemdt, dat aan het saldo over 1931 een bestemming is gegeven, zon der daarin de kringgemeenten te ken nen en zonder dat deze daaraan hunne goedkeuring hebben gehecht en het wenschelijk wordt geacht in het ver volg alle gemeenten van den kring in dergelijke aangelegenheden te kennen te meer omdat de aanschaffing van be doelde auto reeds heeft plaats gehad en de plattelandsgemeenten derhalve voor een feit worden gesteld. Op een vraag van den heer H a m e 1 i n k o:: het voor Middelburg wel mogelijk was hierin de kringgemeenten te kennen antwoordde de voorzitter, dat de ze gemeente rekening moet houden met de rechten der overige kringgemeenten Na intrekking van de instructie van den ambtenaar belast met het toezicht op den woningbouw, wordt z. h. st. een instructie voor den gemeente-opzich ter vastgesteld. Voor de benoeming van een gemeen te-opzichter, hadden B. en W. een voordracht ingediend, t.w. 1. E. W, Neugebauwer te St. Laurens, 2. L, M, Naaktgeboren te Souburg. Den heer Hamel ink is 't opgeval len dat bij no. 1 van de voordracht geen aanbevelingen zijn overgelegd, wat hij in het vervolg wel gaarne zou zien. In dit geval acht hij het echter niet noo- dig, omdat het werk van den heer Neugebauer, met name het gemeente huis, genoegzame aanbeveling is. De voorzitter dankt den heer Hame link voor de waardeerende woorden ten opzichte van den heer Neugebauer waarmede hij ten volle instemt. Zoowe om zijn persoonlijkheid als om zijn werk, ook wat hij in deze voor de ge meente heeft gedaan, verdient hij alle aanbeveling. De heer Neugebauer wordt rfi. a. st. benoemd. Van den raad van Serooskerke was een uitnoodiging ontvangen tot het hou den van een bespreking over de moge lijkheid om den gemeenteveldwachter aldaar tevens te doen benoemen tot gemeenteveldwachter alhier, teneinde hierdoor vermindering van uitgaven te verkrijgen. De heer H a m e1i n k acht den raad niet in staat hierover een oordeel te vellen en wil het overlaten aan den Commissaris de Koningin en den bur gemeester. De heer Abrahamse voelt niets voor een bespreking met den raad van Serooskerke, aangezien deze zaak immers buiten den raad om gaat. Z. h. st. wordt daarna besloten te antwoorden, dat de raad geen prijs stelt op een samenspreking met den raad van Serooskerke, aangezien het hier betreft een aangelegenheid, welke door den Commissaris der Koningin in overleg met den burgemeester, met uit sluiting van den raad wordt geregeld, De pensioensgrondslag van den agent der Arbeidsbemiddeling wordt op f 40 en dien van den gemeente-opzichter op f 150 vastgesteld. Tot lid van de commissie van toezicht op het L. O. wordt m. a. st. herbe noemd de heer A. Abrahamse Sz. Op zijn verzoek wordt 'aan den gemeente bode S. de Putter met ingang van 1 Nov. j.l, eervol ontslag als zoodanig verleend. Z, h. st. neemt de raad het voorstel van Burg. en Weth. aan, om jeugdige werkloozen uit deze gemeente te doen deelnemen aan de te Middelburg te houden ontwikkelingscursussen voor jeugdige werkloozen en de« daaraan verbonden kosten voor rekening der gemeente te nemen, nadat de voor- z i 11 e dit voorstel nader heeft toege licht en de heer Riemens zijn sym pathie er over uitgesproken heeft, IERSEKE. Op verzoek verwijzen wij onze lezers naar de advertentie in dit nummer, waarin een voor ieder toe gankelijke lezing van dr. Mes, burge meester van Heinkenszand, wordt aan gekondigd over de vereeniging voor Ziekenhuisverpleging op Zuid- en N.- Beveland. Bietenvervoer geëindigd. AARDENBURG. Het vervoer van suikerbieten naar de laadplaatsen be hoort voor dit "seizoen weder tot het verleden, en daarmede zal spoedig ook wel de modderboel op de straten gelei delijk verdwijnen. Menig landbouwer heeft vreeselijk moeten modderen, al vorens de geladen wagens op den vas ten weg stonden. Hier en daar kwamen er zelfs tractors bij te pas voor het ver voer door het land. In totaal zijn pl.m. 4.5 millioen kg. bieten aangevoerd, te gen ruim 3 millioen 't vorig jaar. Ged. Staten van Zeeland hebben benoemd als deskundige tot het doen van de schatting der onzuivere op brengst van de gronden in het calami teuze waterschap Scherpenisse, den heer C. P. Vogelaar te Krabben- d ij k e. De winkeliersvereeniging „Ons Be lang" te Wolfaartsdijk zal op 1, 2 en 3 December een tentoonstelling hou den in de groote zaal van het gebouw Tavenu. De heeren A. C. Steendijk, J. M. v. c Graaff en Gabr. Bolier Jz. te Scher penisse hebben ontslag genomen resp als voorzitter, bibliothecaris en be stuurslid der vereeniging „Tot Nut en Ontspanning." Te O u d-V ossemeer zijn 3 lo kalen der O. L. S. in de kerstvacantie af gestaan en wel op 2426 en 27 Decern ber voor het houden van een bazaar ten dienste van de Oud-Vossemeersche Mu- ziekvereeniging. Onze financieele deskundige meldt ons uit Amsterdam dd. gister: De betere berichten uit het Duitsche bedrijfsleven hebben op de Berlijnsche beurs niet ten volle kunnen doorwerken doordien de handel door de op politiek gebied heerschende onzekerheid were tegengehouden. Toch was de stemming gunstiger dan sinds langen tijd het ge val is geweest, vooral in de 2de helft der week, toen de kans op de vorming van een parlementair kabinet onder lei ding van Hitier hoe langer hoe geringer werd. Op de meeste andere beurzen was de tendenz tegen het einde der week ook wel iets beter, hoewel dit niet in sterke mate in de koersen tot uiting kwam. De terughoudendheid weerspie gelt zich nog altijd in den uiterst gerin gen omvang van den handel; het publiek noch de speculatie durft actief op te tre den. Daartegenover echter is ook de con tramine veel voorzichtiger dan tijdens het diepste punt van de crisis, toen de koersafbraak geen einde scheen te zul len nemen. Onder deze omstandigheden is er ook in de koersen zeer weinig beweging. Zoo hebben de koersschommelingen voor aandeelen Philips zich in de afgeloopen week beperkt tot enkele percenten. Het besluit tot contingenteering van den in voer van metaaldraadgloeilampen in ons land heeft geen invloed op het koersver loop gehad, al is het voor het Philipsbe drijf van belang, dat de moordende con currentie van Japan althans voor de Nederlandsche markt voorloopig wordt uitgeschakeld. Dat de Japansche industrie zich in 'n betrekkelijk korte periode stevig op on ze markt had kunnen nestelen, blijkt dui delijk daaruit, dat de Japansche invoer van gloeilampen in ons land, die in 1931 slechts ettelijke honderdduizend stuks had bedragen, in de eerste tien maanden van dit jaar ruim 3millioen stuks had bereikt. Men behoeft zich hierover nau welijks te verwonderen, wanneer men ziet, tot welke „Schleuderpreise" de Ja pansche artikelen worden aangeboden. De ruim 3% millioen lampen, die door Japan werden geimporteerd, hadden te zamen slechts Qen waarde van 91.000; dat beteekent dus, dat voor elke door Japan geïmporteerde gloeilamp 'n waar de was gedeclareerd van ruim twee en een halve cent. Zelfs wanneer men aanneemt, dat de werkelijke factuurwaarde wat hooger is dan die der declaratie voor de douane, is het duidelijk, dat dit dumpingprijzen zijn, waartegen concurrentie welhaast onmogelijk is. Tegen een prijs van ge middeld 2 cent voor de Japansche lampen komt men voor de lampen, die door andere landen in de eerste tien maanden van dit jaar in Nederland werden ingevoerd, tot een gemiddelde van ruim 30 cent per stuk. Het verschil is wel heel frappant, ook wanneer men rekening houdt met het onderscheid in kwaliteit. Het is dan ook duidelijk, dat het con- tingenteeringsbesluit vooral de Japan sche artikelen heeft willen treffen. Be paald is, dat de invoer voor drie maan den, te rekenen vanaf 1 November, be perkt wordt tot 100 pCt. van den ge middelden invoer per drie maanden in 1930 en 1931. Aangezien Japan in 1930 nog in het geheel geen en in 1931 slechts een onbeteekenende hoeveelheid gloei lampen hier te lande had geimporteerd, staat de contengenteering dus vrijwel gelijk met een algeheel verbod van in voer van Japansche metaaldraadgloei- ampen, voorloopig voor een periode van drie maanden. Aandeelen Unilever hebben niet veel invloed ondervonden van de aankondi ging van het interim-dividend van 3 pet. dat dan ook vrijwel met de verwach tingen overeenkwam, Het Unilever- concern behoort blijkbaar nog altijd tot de ondernemingen, die ook in den cri sistijd nog met eenige winst werken, al zal deze vermoedelijk wel bij die van 't vorige jaar ten achter zijn gebleven/ Over 1931 was een interim-dividend van 4 pCt., en een zelfde slotdividend uitgekeerd). Kunstzijde-aandeelen werden gunstig geinfluenceerd door berichten, volgens welke de besprekingen tot internationa le samenwerking in de kunstzijde-in dustrie goeden voortgang maken, en bin nenkort met succes zullen worden be kroond. Men.heeft echter reeds zoo vaak dergelijke berichten gelanceerd, zonder dat zij door de gebeurtenissen werden bevestigd, dat ook dit maal gevreesd moet worden, dat de wensch de vader van de gedachte is geweest. Van de overige industrieele 'fondsen waren aandeelen Ned. Kabelfabriek te Delft flauw, op het bericht betreffen de de verkorting van den werktijd. Voor de beurs was dit des te teleurstellender, omdat het kabelbedrijf tot dusverre be trekkelijk goed weerstand aan de crisis had kunnen bieden, in verband waarme de de koers der aandeelen zich, in verge lijking met de meeste andere industrieele fondsen, op een betrekkelijk hoog peil had kunnen handhaven. In de afgeloo pen week is er echter een flink stuk van den koers afgegaan. Aandeelen Kon. Petroleum werden zoo nu en dan voor Parijsche rekening gekocht, waardoor de koers wat opliep. In de afdeeling voor cultuurwaarden was de stemming ongeanimeerd. Suiker- aandeelen waren in overeenstemming met de suikermarkt weinig veranderd. De berichten omtrent den toestand op de rubbermarkt luiden wel iets bemoe digender. De voorraden in Engeland blijven afnemen; zij zijn thans ca. 32.000 ton lager dan een jaar geleden, maar productie en consumptie zijn nog lang niet in evenwicht. Hieronder volgt een overzicht van 't koersverloop: Philips Gem. Bez. 130%132128% 131%—127%-128%. Unilever 110%—113%-—111 113— 110%. Kon. Petroleum 144%151%146% 149%—147%. Ned. Scheepvaart Unie 62%63% 60%. Handelsver. „Amsterdam" 176% 180—173%—174%. Deli Batavia Mij. 143%146143%. Deli Mij. 116%—119—115%. Senembah Mij. 131%126%128%. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. De vrije polders onder Tholen. Krachtens het bijzonder reglement voor het waterschap „De vrije polders onder Tholen", kan de polder Oud-Strij- en tot geene bijdrage, de eveneens tot het verband van het genoemde water schap behoorende Schakerloopolder, nimmer tot een hoogere bijdrage dan 3 per h.a. in de kosten der stoom- bemaling worden verplicht. In de vergadering van ingelanden van genoemd waterschap kwam een voor stel ter tafel om over te gaan tot hef fing van een omslag der bemalings- kosten naar een gelijk gemiddeld be drag per h.a., berekend over de totale oppervlakte van alle tot het waterschap behoorende polders. De ingelanden van den Oud-Strijen- polder en van den Schakerloo-polder hebben zich met dat voorstel niet ver- eenigd. Thans vroeg het bestuur van het waterschap de tusschenkomst van Ged. Staten. Deze meenen aan dien wensch tegemoet te kunnen komen en stellen althans een reglementswijziging voor, aangezien de artikelen 18 tot en met 21 van het algemeen reglement in casu toe passing niet kunnen erlangen, wijl ten aanzien van de polders Oud-Strijen en Schakerloo, als behoorende tot het wa terschap, van een recht van doortocht en van met en tegen elkaar daarover onderhandelende besturen formeel niet kan worden gesproken. Uit billijkheids oogpunt bezien is er volgens Ged. Staten geen bezwaar tegen, .dat de beide ge noemde polders voortaan naar denzelf den maatstaf bijdragen als de overige polders in het waterschap, volgens in die polders bestaande classificatie naar de hoogteligging der gronden, omdat de gronden in de bedoelde beide polders in even sterke mate als in de andere pol ders belang hebben bij de bemaling, wat ook de meening is van den Hoofdingeni eur van den Prov. Waterstaat! Het feit, dat bij de stichting van de stoombemaling bepaald is een bepa ling overigens, waarvan in het Bijzon der reglement van het waterschap niets blijkt dat zoolang de deswege aan gegane geldleening niet zal zijn afge lost hetgeen eerst in 1946 het geval zal zijn door de gronden van de Scha kerloopolder nimmer, ook niet in bij zondere gevallen, meer dan 3 per ha zal worden bijgedragen, kan in die ziens wijze geene verandering brengen. Bil lijkheidsoverwegingen en veranderde om standigheden maken naar het oordeel van Ged. Staten de wijziging wensche lijk. De belanghebbenden zijn in de gele genheid gesteld van het voorstel kennis te nemen. De beide betrokken polders olijven bezwaar maken tegen de wijzi ging; het waterschap blijft haar daar entegen grootendeels geraden achten, doch wenscht bovendien den polder Deurloo voor wat zijn afwatering be treft in het waterschapsverband op te nemen. Ged. Staten kunnen niet advi- seeren aan dezen laatsten wensch te voldoen. Niet alleen is het waterschap (Ingez. Méid.) geen uitwateringswaterschap, maar, meer dan dat, een samenvoeging van eenige polders, die elk op zich geen zelfstandig bestaan hebben, dat de Deur- loopolder wel heeft, doch bovendien is er tusschen het waterschap en den Deur- loopolder een suatie overeenkomst tot beider bevrediging tot stand gekomen op grond van Deurloo's recht van door tocht. Van zulk een recht van doortocht kan uiteraard geen sprake zijn tusschen het Waterscahp De Vrije Polders onder Tholen eenerzijds en de Polders Oud- Strijen en Schakerloo anderzijds. Afkoop tollen. Ten aanzien van 5 van de 7 tollen, die begin 1932 nog in de Provincie aan wezig waren, hebben de Staten in de vorige zitting tot afkoop besloten. Ged. Staten meenen dat ook met betrekking tot de twee overblijvende tolheffingen voor zoover van hen afhangt, zoo spoe dig mogelijk tot afkoop wenscht over te gaan, teneinde Zeeland moge het zijn vóór 1 Januari 1933, tolvrij te maken. Een van die twee bestaande tollen is die, welke de maatschap „De Wïlhel- minapolder" heft ten behoeve van het bij haar in beheer en onderhoud zijnde gedeelte van den weg GoesKatsche veer, welke onder 10 voorkomt op het Provinciaal wegenplan. Het is van bijzonder belang, dezen tol af te schaffen, omdat eerst daarna voor de reconstructie van dezen weg, waar van de plannen in een vrij ver gevor derd stadium van voorbereiding zijn, gelden,, afkomstig uit de opbrengst der wegenbelasting en rijwielbelasting, kun nen worden aangewend, terwijl zonder dien steun de reconstructie niet voor verwezenlijking vatbaar fs. Bovendien krijgt de Provincie na de totstandko ming der reconstructie eene hoogere uit- keering uit de opbrengst der wegen- en rijwielbelastingen. Volgens de in 1930 vastgestelde re geling zou de maatschap recht hebben op een bedrag van 15000, doch zij acht dit ontoereikend voor het prijsgeven van hare tolrechten, zulks vooral, omdat zij de reconstructie van den weg tenslot te niet als een gebiedende noodzakelijk heid kon zien en zij directe financieele voordeelen overigens uit den afkoop niet trok, terwijl de reconstructie zelve uiteraard niet onaanzienlijke offers van haar zal vragen. Ged. Staten kunnen deze overwegingen niet geheel onjuist oordeelen. De rijkstollencommissie heeft nadat uitvoerige onderhandelingen met haar waren gevoerd, te kennen gegeven, dat zij, in de verwachting, dat de tol heffingen in Zeeland vóór of per 1 Ja nuari 1933 alle zullen zijn beëindigd, aan den minister van Financiën heeft voorgedragen, aan deze provincie eene som in eens ter tegemoetkoming in de afkoopkosten ter hand te stellen. Vol komen zekerheid bestaat evenwel te dezen opzichte nog niet, noch omtrent het bedrag daarvan. Ged. Staten hebben intusschen aan de maatschap toegezegd, haar onder mede werking der staten eene bijdrage uit het aan de Provincie van Rijkswege even tueel toe te kennen bedrag te zullen verstrekken. Hoe groot dat zou moeten zijn, is, mede in verband met aan ande ren te verschaffen tegemoetkomingen, bezwaarlijk te bepalen, maar het zou in ieder geval de 2000 niet mogen over-

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6