KERKNIEUWS. ONDERWIJS» RECRTZAXEN. UNBB0UW. HANDEL EN NIJVERHEID VERKEERSWEZEN S P. T. T LEGER EN VLOOT. SPORT. AFLOOP VERKOOPINGEN. GEMENGD NIEUWS. Fa. GEBR. HILDERNISSE. van 't Hof, J. P. Paulusse, Leo van Breen, kinderverhalen vein L. de Bree, hist. art. van P. de Vos, gem. archivaris van Zierikzee, enz. De almanak beoogt mede een populaire aanvulling te zijn van de officieele Provinciale Almanak. Niet alleen bevat hij ook veel officieele gegevens, zooals kalender, watergetijen, enz,, maar tevens gegevens van prac- tisch landbouwkundigen of ideëelen aard, als bijv. dierenbescherming, jeugd herbergen, historische vereenigingen, enz. Het beoogt te worden een vroolijke en practische, echt Zeeuwsche uitgave. Daar de heer prof. Fruin eerst se dert kort hersteld is van zijn ziekte, werd de viering van zijn 75sten verjaar dag tot intiemen kring beperkt. Aan het Alg. Rijksarchief complimenteerden de ambtenaren hem, terwijl prof. Fruin te zijnen huize een groot bloemstuk van de hoogere ambtenaren van het Archief mocht ontvangen. Onder de vele telegra fische gelukwenschen was er een van minster Terpstra. De naar lord Byron genoemde grot bij de golf van Specia is ingestort. By ron heeft ter gelegenheid van een bezoek aan Shelley in 1822 in de Golf van Spe cia gezwommen en in deze grot uitgerust die sedert naar hem genoemd is. Ds. C. J. Schweitzer, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, is voornemens emeritaat te vragen, zulks in verband met zijn wankelen gezondheidstoestand. Ds. Schweitzer, die nog slechts 45 jaar oud is, diende de gemeenten te Leimui- den, Maassluis, Workum en sinds 1929 Amsterdam. Gekozen tot ouderling der Nf Herv. Kerk te S c h o r e de heer Jac, Stevense en herkozen tot diaken de heer A. Bierens. De zg,. zakjescollecte voor de zen ding te N. en St. Joosland heeft op. gébracht f 140.20. Als notabelen zijn herkozen dé beeren C. van Leerdam en P. de K'lérlc en alls leden van het kiescollege de heeren F. P. Polderdijk, A. Pleijte en J. Joos'se Ds. J. E. Klomp, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Ede (G.), herdenkt heden den dag dat hij vóór 25 jaar de Evangeliebediening aanvaardde te Hoog- Blokland. Ds. Klomp diende o.a. de Ned. Herv. Gemeente te Poortvliot (1911 1915). Voor de restauratie van de Oude Kerk te Delfshaven zijn aanzienlijke bij dragen ingekomen van de Koningin en de Koningin-Moeder. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. Spelt te Stoutenburg is beroe pen te Poortvliet. De heer G. Post, candidaat te 's-Graw venhage heeft het beroep naar Kerk- werveSerooskerke aangenomen. Geslaagd te Amsterdam voor het examen Zwemonderwijzer, afgenomen door den Nederlandschen Zwembond, de heer J. C. Geervliet, leider der M i d- delburgsche Reddingsbrigade. Tot onderwijzer aan de Chr. School te St. Maartensdijk is be noemd de heer J. Valsar te Boskoop. Tot hoofd der Chr. School te Hoens- broek is benoemd de heer E. J. Reijnaudt teTerneuzen. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Januari a.s. aan dr. J. H. Bonnema, hoogleeraar in de geologie aan de Rijks universiteit te Groningen, wegens op heffing van zijne betrekking, eervol ont slag verleend, met dankbetuiging voor de belangrijke, in die betrekking bewe zen diensten. Het O. M. eiischte voor dé .Maas- trichtsche rechtbank tegen den Duitscher D-. terzake van mishandeling -den dood tengevolge hebbend, vijf jaar gevangenis straf. Verdachte had een paar jaar geleden zekeren T. G. in de gemeente Kerkradé met een revolver geschoten. Den dag daarop overleed het slachtoffer. De Krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft Dinsdag den 34-jarigen L. A. v. d. V. te Utrecht, destijds sergeant-kok bij het 6e reg. inf. te Breda, veroordeeld wegens verduistering van aardappelen ten nadeele van den staat, tot 2 maan den gevangenisstraf, voorwaardelijk met ontslag uit den dienst en met een proeftijd van 3 jaar en 'wegens het aan nemen van giften van een steenkolen handelaar in strijd met zijn plicht tot den tijd van de voorloopige hechtenis. In beide gevallen luidde de eisch 2 maanden met ontslag uit den dienst. Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft den vroegeren slager A. J. v, d. G. te Breda, die door de Bredasche Recht bank veroordeeld was tot 6000 boete subs. 6 maanden gevangenisstraf wegens het valschelijk opmaken en teekenen van rekeningen voor spekleveranties en tegen wien de Adv.-Gen. bevestiging van dit vonnis had geëischt, vrijgespro ken. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Voor het kantongerecht te Breda had zich te verantwoorden de zich noemen de „artist" J. W. H. M., vroeger te Bré da, later te Scheveningen, thans zonder bekende woonplaats. Aan verdachte, die verstek liet gaan, waren een viertal ge vallen ten laste gelegd' van onbevoegd' uitoefenen der geneeskunde. De kantonrechter veroordéelde be klaagde conform 'den eis ch tot een geld boete van f 1200 te vervangen door ne gen maanden hechtenis. Diefstal bij 's Rijks munt. Den 27-jarigen gloeier P. J. S,, tegen wien wegens verduistering van eenige gouden plaatjes ten nadeele van de Rijksmunt 10 maanden gevangenisstraf was geëischt, heeft de Utrechtsche rechtbank veroordeeld tot 6 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met 'n proeftijd van 3 jaar, onder voorwaarde, dat hij zich onder toezicht stelt van de afdeeling Utrecht van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevange nen. Het autobus-ongeluk bij Laren. De chauffeur van de Duitsche Tou ring Car, die in Sept. op het kruispunt Rijksweg en Hilversumschen weg te Laren een aanrijding had met de Gooi- sche tram, stond voor de Amsterdam- sche rechtbank terecht, verdacht van veroorzaken van dood door schuld. Volgens de ten laste legging zou ver dachte grovelijk onvoorzichtig, onoor deelkundig en nalatig hebben gereden, ter wijl ter rechterzijde een persoon op de treeplank stond, waardoor het uitzicht werd belemmerd. Op deze hoogst roe- kelooze wijze heeft hij de rails van de tram bereikt. De Officier van Justitie, mr. Ver steegh, eischte na een uitvoerig requisi toir tegen den chauffeur van de autobus wegens het veroorzaken van dood door schuld een hechtenis van 4 maanden, met aftrek van de voorloopige hechte nis, wellje als 't vonnis zal worden uitge sproken, 2 maanden zou bedragen. Nadat de verdediger de uiterste cle mentie had gepleit in den vorm van een straf, gelijk aan de voorloopige hechte nis, ging de Rechtbank in raadkamer en stelde verd. onmiddellijk in vrijheid. De Rechtbank zal 2 Dec. vonnis wij zen. Afdeeling Veere Z.L.M, Maandagavond 1.1. hield de Afd. Veere der Z.L.M, een algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer F. J. Castel. Naar aanleiding van de notulen deelde de voorzitter mede, dat betreffende de vraag van omzetting der Afd. Z.L.M. in 'n afd. van den Chr. B. en T. B., het be stuur eenstemmig van oordeel is, hiertoe niet te moeten overgaan, maar trouw te blijven aan de Z.L.M. Daar niemand over dit punt het woord verlangde kon worden geconcludeerd dat de aanwezigen, het standpunt van het bestuur overnamen. De heer A. P. Kasse merkte op niet van standpunt veranderd te zijn. Op voorstel van het bestuur besloot de vergadering 2.50 subsidie te ver- leenen aan den ploegwedstrijd. Hierna behandelde men de agenda en begrooting 1933 der Z.L.M. Men be treurde het dat geen contributieverlaging plaats heeft. Verder zette Ir. J. D. Dorst uiteen de beteekenis der Z.L.M. als algemeene landbouworganisatie van de Zeeuwsche boeren in verleden, heden en toekomst, vooral met de landbouw- en crisisaange legenheden. Bij de rondvraag keurden een paar leden de houding van het bestuur aan gaande bovenstaande af. Hierna volgde sluiting. Verbetering Geitenras, De Vereeniging tot Verbetering van het Geitenras in Zeeland houdt dit jaar haar algemeene vergadering op Woensdag 14 Dec. in café de Eendracht te Middelburg. Garnalenvisscherij. Men schrijft aan de N. R. Crt. uit Zeeland. Het gaat vele visschers niet naar den vleeze; een zee van jammerklachten over geringe vangsten, als door de bot- visschers en meer andere, dan weer over te ruime vangsten, als bij de an sjovis in de laatste jaren, dan over de prijzen bij de oesters en mossels, ten slotte neerkomende over klachten, dat geen loonend werk in het visscherijbe- drijf is. Zoo ook bij de garnalenvis- schers, die tenslotte niet kunnen kla gen in het algemeen over te weing gar nalen, maar over de mogelijkheid om voldoende van hun vangsten af te ko men, daar zij gebonden zijn aan de le vering van zeer beperkte hoeveelhe den aan de pellerijen tegen werkelijk geen prijzen, die bevredigend kunnen genoemd worden. In Zeeland zelf heeft men de garnalenvlooten te zoeken in Breskens, Arnemuiden met Vlissingen en Brouwershaven, terwijl op andere Zeeuwsche visschersplaatsen enkele dat bedrijf uitoefenen, om in eigen om geving de vangsten uit te leuren. Eigen aardig dat als nogeens pogingen ge daan worden om dit schaaldier uit te leuren, vaak ook weer geklaagd wordt dat het venten er mee ook al geen brood geeft; het viel ons op, dat uitgevente garnalen uit Brouwershaven zich be paald in gunstigen zin onderscheidden van die meer binnenwaarts waren ge- vischt door de enkele visschers van el ders; uitstekend van grootte en groo ter kwantum voor hetzelfde geld. Hier is weer een terrein om groote afzetge bied te krijgen, omdat thans b.v. per auto veel verder afgelegen plaatsen kunnen bezocht worden en onzen in druk is, dat men in Zeeland in het al gemeen wel van garnalen houdt. Nu zijn vangsten van 8 a 9 duizend kg per week, die slechts gedeeltelijk in één ge meente ter pellerij gaat of naar het bui tenland voor een firma verzonden wordt niet zoo maar ineens af te zet ten, maar op den duur zou er dit inko men vooral bij kwaliteiten zooals zij onder onze oogen kwamen. Er is trou wens in verband met den slechten toe stand der garnalenvisscherij in Oud dorp, Stellendam, Brouwershaven enz. bij den minister al op aangedrongen, een onderzoek te doen instellen, of met rijkssteun de uitkomsten niet zouden verbeterd kunnen worden, want dat uitleuren zou in eik geval geen aarde aan den dijk brengen. Afbouw Heinekens' Brouwerij voorloopïg stopgezet. In verband met de dreigende verhoo ging van den bieraccijns in Nederland met 30 pet. zal, naar de Maasbode ver neemt, de bouw van de Heinekens' brouwerij voorloopig beperkt blijven tot de fundeering. Dit staken van den afbouw houdt tevens verband met de verminderde consumptie van bier en ook met de be talingsmoeilijkheden, waarin vele café houders zich bevinden, waardoor de brouwerij genoodzaakt wordt een voor zichtige financieele politiek te voeren Deze stopzetting houdt natuurlijk niet in, dat de afbouw geen voortgang zal vinden. Wil men de kostbare fundeering in goeden staat houden, dan zal men toch over eenigen tijd het gebouw moe ten optrekken. De haringvisscherij. In verband met de verminderde ex portmogelijkheden van haring en de on gunstige vooruitzichten, hebben de ree- dersvereenigingen te Katwijk aan Zee, Scheveningen en Vlaardingen, besloten de haringvisscherij met ingang van 3 December te beëindigen. Het stoomschip Rozenburg, dat bij Rammekens aan den grond was gezet, is thans na voorloopige reparatie, naar Rotterdam gesleept, voor verder her stel der schade. Reisgesprekken. Het voornemen bestaat tot invoering van reisgesprekken, zooals deze ook in Duitschland en Zwitserland voorkomen. Een proef zal worden genomen op het traject Amsterdam—Bentheim, waarbij geen medewerking van het spoorweg personeel noodig is. De vereischte voorbereidingen bestaande o.a. in het plaatsen van spreekcellen op verschil lende stations, worden getroffen. Holland-Amerika-lijn. De Holland-Amerika Lijn brengt de vrachtstoomschepen Boschdijk en Bur- gerdijk weer in de vaart, doch zal twee passagiersschepen van den Cuba-Mexi- codienst tijdelijk uit de vaart nemen. Ind. Stoomvaartlijnen. Baloeran (thuisr.) p. 21, 1 n.m., Perim Johan van Oldenbarneveldt (uitreis) p. 18 Perim. Dempo (uitreis) p. 20, 1 n.m., Kaap del Armi. ©ij Kon. besluit is aan den luit. for zee len M. C. W. Heringa op zijn ver zoek, eetrvo! ontslag uit dén zeedienst verleend en is hij benoemd tot luit. ter zee 1ste kl. bij de Kon. marine-reserve. Hr. Ms. Heemskerck onder bevel van den kapitein ter zee D. Vreed'e,; is 19 dezer te O ran aangekomen. De marinebasis te Soerabaja. Uit Indië zijn verschillende berichten gekomen, dat overwogen wordt, om het commando over de marinebasis Soera baja, dat thans in handen is gelegd van een zeeofficier, te doen overdragen aan een officier va nde landmacht, in de In dische pers is daartegen van verschil lende zijden geprotesteerd. Het bestuur van de Kon. Ned. Vereen. „Onze Vloot" heeft over deze aangele genheid de meening ingewonnen van den oud-commandant der Zeemacht in Ned.- Indië A. F. Gooszen, die te kennen heett gegeven, dat het opdragen van het be vel over Soerabaja aan een officier van de Landmacht zeer verwerpelijk moet worden geacht. Ook is door „Onze Vloot" het oordeel ingewonnen van Generaal Snijders, die o.a. het volgende heeft gezegd: „De uitspraak der Regeering, dat de „leiding" en „bediening" der verdedi gingsmiddelen aan den wal de taak der Landmacht zullen zijn, sluit noch naar de letter, noch naar den geest, in zich, dat ook de „bevelvoering" over het marine steunpunt Soerabaja, als geheel, door een opper- of hoofdofficier der Land macht zou moeten worden gevoerd.." „De taak der Landmacht bij de ver dediging van het marine-steunpunt Soe rabaja en bij de handhaving onzer onzij digheid in Straat Madoera is van secun- dairen aard. Het zou daarom verkeerd zijn, een legerofficier met het algemeen bevel over dit marine-steunpunt te be lasten." De Maandagavond te A a g t e- kerke gehouden damwedstrijd in de Afd. 11a van den Zeeuwschen Dambond tusschen Aagtekerke II en Vlissingen II gaf de volgende uitslagen: L. BosselaarP. Maas 20 S. BosselaarJ. F. Krijger 11 A. WillemseL. J. Schot 20 P. de VisserJ. I. de Waal 20 M. WillemseF. J. Pluimers 20 C. JongepierJ. Koch 20 F. KrijgerN. Schot 20 J. de VisserP. v. d. Broeke 20 A. de VisserJ. v. d. Driest 11 D. HugenseJ. Gunst 02 Einduitslag 164 in het voordeel van de afd. Aagtekerke. Ernstige valpartij bij de Zesdaagsche. In de laatste ronde van de tweede sprint heeft Dinsdag bij de Zesdaagsche een noodlottige valpartij plaats gehad, In volle vaart brak de vork van het rij wiel van Klaas van Nek. Hij slingerde voorover op de baan, terwijl zijn rijwiel in stukken wegrolde. Rausch en Schorn, die achter hem reden, vlogen over de gebroken stukken van het rijwiel heen en kwamen eveneens te vallen. De wed strijd werd onmiddellijk geneutraliseerd Schorn blijkt er het beste te zijn af gekomen. Eenigszins met zijn linker been trekkend en met pleisters op zijn armen kwam hij spoedig terug. Rausch kon zonder noemenswaardige verwon dingen, alleen met een vingerblessure, weer aan den wedstrijd deelnemen. Klaas van Nek is er echter ernstiger aan toe. Men heeft een zware hoofd wonde- en hersenschudding bij hem ge constateerd en zijn tanden zijn hem door de lippen gedrongen, zoodat hij van ver dere deelneming moet afzien. Dit is de eerste ernstige valpartij van deze zesdaagsche geweest, .waarbij 'n renner voorgoed moet opgeven. ONTVANGEN BOEKEN. „God in de schaduw", door Hugh Redwood. Vertaald door A. van Vlaar dingen. Dit boek sluit aan op het ver leden jaar verschenen „Voetsporen van Christus". (Erven J. Bijleveld Utrecht. Van dezelfde uitgevers: „De betee kenis van 't lichaam", door prof. dr. Wilhelm Stahlin. Geaut. vert, door G. D. S. en met een voorwoord van prof. dr. G. van der Leeuw. „Huid voor huid", door Jan Wa genaar en met illustraties van Hein Kray (Van Gorcum en Comp. N.V. Uitgevers Assen). „Wij bakken zelf!" Ruim 250 re cepten voor het bakken van koekjes, gebakjes, cakes, soezen, pasteitjes enz., door R. LotgeringHellebrand, geillu- streerd. (Van Holkema en Warendorf's Uitg. Mij. N.V. Amsterda m). A. den Hertog: „Prins Willem van Oranje". Beelden uit het leven van Prins Willem I, Vader des Vaderlands. Met 16 illustraties. Badontwerp van prof. Huib Luns. (A. W. Sythoff's Uitg. Mij, N.V. Leiden). „Reinaert de Vos". In nieuw Ne- derlandsche bewerking door Carel Voor hoeve. Verlucht met houtsneden van Fokko Mees. (N.V. Leidsche Uitgevers Mij. Leiden.) „De onvergelijkelijke gevangen schap", door Amelie PosseBrazdova. Uit het Zweedsch vertaald door Her mine Schuylenburg. (H. J. W. Becht, Amsterda m.) Van denzelfden uitgever. „Het verhaal van mijn fortuin", door Evert de Block. Christian Windecke: „De Roode Tsaar", Stalin's weg tot de macht. Met enkele illustraties. Geaut. vertaling van E. Brouwer. (Erven J. Bijleveld, Utrecht). Charivarius: Godengesprekken naar Lucianus. (H. D. Tjeenk Willink en Zn.f H a a r 1 e m). „Sprookjes uit het Germaansche Noorden", verzameld en vertaald door M. M. de VriesVogel. Met een voor woord van prof. dr. J. de Vries en pla ten van Johannes Mulders, (W. J, Thie- me en Cie, Z u t p h e n.) Van denzelfden uitgever „Maria Stuart", door Suze Pos. Van de N.V. H. P. Leopold's Uitg. Mij. Den Haag: Bengt Berg: „De vliegende draak". De lammergier van den Himalaya. Ge aut. bewerking van Rinke Tolman. „De ontwakende stad", roman door Piet van Veen. Alle nieuw uitgekomen boeken worden ten spoedigste geleverd door de L. Noordstraat. Middelburg. (Ingez. MedJ Notaris J. C. Paap heeft Dinsdag avond in „de Oude Vriendschap" in het openbaar verkocht de volgende huizen en erven alle te V I i s s i n g e n. 1. Het Huis en Erf aan den Steenen- beer no. 13, groot 1 Are 55 Centiare, Opgehouden op 7620. 2. Het Huis met afzonderlijke Boven woning, Erf en Tuin aan de Ëmmastraat no. 16, groot 1 Are 80 Centiaren. Kooper I. Jacobs 3625. 3. De Afbraak van een onbewoonbaar verklaarde woning aan de Walstraat no. 105, met achtergelegen Pakhuis met on dergrond, uitkomende met een poort aan de Walstraat no. 107, samen groot 1 Are 55 Centiaren. Kooper A. J, van Westen 2400, 4. Het Vergaderlokaal met Bovenwo ning, Erf en Poort aan de Korte Vrouwe straat no. 45, groot pl.m. 1 Are 25 Cen tiaren. 5. Het Kerkgebouw van de Geref, Kerk de voormalige Middelkerk aan de Korte Vrouwestraat en Fransche Kerkstraat, groot plm. 4 Aren 35 Cen tiaren. Samen opgehouden op 9400. 6. Het Huis en Erf aan de Breeslop no. 2, kadaster Sectie E no. 654, groot 40 Centiaren. Verkocht aan J. Sanderse voor 630. Ongelukken. Het 12-jarig meisje A. C., dat op 18 dezer in het Noordeinde te Den Haag door een auto was aangereden, is aan de gevolgen overleden, AANVARING. In de Dordtsche Kil is het met bieten beladen schip „Catharina", van schipper A. v. d. Zan- de ,uit Made, met bestemming naar de Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te Roo sendaal in aanvaring gekomen met een motorschip uit IJsselmonde, beladen met steenen, tengevolge waarvan beide sche pen ernstige averij bekwamen. De „Ca tharina" kon evenwel haar reis naar Roosendaal voortzetten, doch het mo torschip moest, om zinken te voorko men, op het zand worden gezet, NOODLANDING MILITAIR VLIEG TUIG. Dinsdagmiddag heeft een mili tair vliegtuig, afkomstig van Soesterberg wegens een motordefect, op het strand te Wijk aan Zee een noodlanding ge maakt. Het vliegtuig werd bestuurd door den luit.-vlieger O. Wittert van Hoogland, vergezeld van den serg.-vliegtuigmaker V. Eemege. De bemanning bleef onge deerd. Het vliegtuig kreeg geen be langrijke schade. DE INBRAAK EN JUWEELENDIEF STAL BIJ DR. PHILIPS. Geheele buit teruggevonden. Zooals bekend, werden Woensdag 16 dezer uit de voorloopige hechtenis in het Huis van Bewaring ontslagen de drie Oostenrijkers H., D. en M., die sedert 8 Augustus j.I. in bewaring waren gehou den als verdacht van den diefstal van ju- weelen en goud ten nadeele van de fa milie dr. ir. Philips aan de Van Hogen- houcklaan te Den Haag, op Zondagmid dag 24 Juli te voren gepleegd tot een totale waarde van ongeveer tweehon derd duizend gulden. Zij werden Donder dag 17 dezer als vreemdelingen zonder middelen van bestaan over de Belgische grens gezet, doch M. werd Zaterdag 19 Nov. wederom door de politie opge merkt. Dinsdagavond j.I. werd M. overvallen, toen hij een bepaald pand te Den Haag verliet. Hij werd in het bezit gevon den van alle juweelen en verdere siera den, terwijl bij huiszoeking in het pand ook de gestolen 1000 gouden Engelsche ponden werden aangetroffen. Al het gestolene, dat na de inbraak diep onder den vloer in het laatstbedoel de pand was begraven, was door M, thans opgegraven met de bedoeling om het naar het buitenland te brengen. De

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6