BEURS- EN Wl SSELKOERSEN. KERKNIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. BEURSTHERMOMETER. LEGER EN VLOOT. BUITENLAND.. Algemeen Overzicht. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. RAAD VAN ZIERIKZEE, ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D KORT ZEEUWSCK NIEUWS, WISSELKOERSEN. DE DIEFSTAL BIJ DR. PHILIPS, Suiker Markt Rubber {Wettig gecteponeerd.J si AMSTERDAM, 24 November. Het eerste getal is de vorige no- teering, daarop volgt de officieele no teering van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101—101 Jé. Ned. 17 1000-4% 101%—101%. Ned. 31 1000-4 100%—100%. Ned. 32 1000-5 101—101%. Certificaten-3 84%85. Cert. N.W.S.-2% 70%—70%. O. Indië 22 doll. 1000-6 100%—100%. O. Indië 23 100-6 66% O. Indië 61 1000-5 98%—98%. O. Indië 26 1000-4% 94% Duitschl. 100-7 53—51%. Duitschl. 30 1000-5% 48%—47%. Engl. W.L. 50-200-5 64 Engl. F.L. 50-200-4 71—70%. Zeeuws. Hyp. B.5 101100. Zeeuws. Hyp. B-4% 98%98%. A Amsterd. Bank 101%—101 C Rott. Bankver. 71%71%. nastiek, kampeerende padvinders, een avondje waarop gedanst, geschaakt enz. werd, een declamatie-avond, een C.J.V.- strijkje, een bijeenkomst van de jongens, club, een stovenspel in de buitenlucht, een gesprek in den tuin van het buiten huis van het N.J.V., trekkende en kam peerende N.J.V.-ers, enz, Tusschen de verschilende tafreelen zorgde een strijkje voor muziek of werd gezamenlijk een lied gezongen. De eere-voorzitter, ds. J. J. Hom burg, sprak een slotwoord over 't on derwerp „naar eeuwigen rijkdom". Spr. nam als uitgangspunt Paulus woorden „wij zijn als niets bezittende nochtans alles hebbende", en wees erop, dat, on danks het in deze revue vertoonde, toch zooveel voor den Christen geslo ten is, als de bioscoop, de danszaal, de speeltafel, sport-helden-vereering, een groot deel der muziek, kortom, dat al les wat de uitgaande wereld amuseert. Doch niettemin is de christen „alles heb bende" want zijn geloof waarborgt hem den eeuwigen rijkdom, hétgeen spr. met een drietal voorbeelden uit de Bijbel- sche geschiedenis illustreerde. Daarom, C.J.V.-ers, zoo besloot spr. gaat zoo door, als ge hedenavond vertoond hebt, jonge levens te leiden naar Jezus Chris tus. Hierna werd de druk bezochte en welgeslaagde avond te ruim kwart over elf met gebed gesloten. Teruggebracht. Het minderjarig jongmensch J. N., dat reeds geruimen tijd de ouderlijke woning alhier, „op eigen gelegenheid" had ver laten, is gisteren door de politie te Rot terdam aangetroffen en op transport naar Goes gesteld. Volkenbond en Vrede. Gisterenavond is alhier na een lezing v.an eene lezing van den algemeenen se cretaris van de vereeniging voor Volken bond en Vrede, den heer H. Ch. G. J. van der Mandere, eene afdeeling van dien bond opgericht. Voorzitter is de heer M.. Laernoes en secretaris Agterberg. ARNEMUIDEN. Voorheen moesten de garnalenpellers van-de in deze gemeente gevestigde garnalenpellerij en conser- veerinrichting de garnalendoppen niet inleveren, doch werden die des morgens met de vuilniskar medegegeven en ook wel op het land gegooid voor bemesting. Thans nu reeds eenigen tijd de drogerij voor garnalen, schaal en schelpdieren in werking is, moeten de pellers deze dop pen tegelijkertijd met de gepelde garna len inleveren. Daarna worden deze gar nalendoppen en kleine garnalen, de z.g, pul naar de drogerij gebracht en ge droogd waarna zij verzonden worden. VROUWENPOLDER. In de d r-y •- ge had Maandagavond j.l. de eerste fc; plaats van den aldaar opgerichten cur sus vooreerste hulp ibij ongelukken uit gaande van de Ver. Het Neder 1andache Roode Kruis, aan welken cursus door 15 personen wordt deelgenomen. De lieer dr. M. Taytelaum uit Veere die als lei der van dezen cursus optreedt, gaf op duidelijke wijze een uileenzelling van het ontstaan, het doel en de werkwijze van het Ned. Roode Kruis. Het ligt in de bedoeling om aan het einde van den cursus over te gaan tot vorming van een transportcolonne alhier, ten einer bij eventueele rampen of ongelukken hulp te kunnen verleenen. ZOU TELANDE. Hedenmorgen is het motorschip „Binta" voor deze gemeente aan den grond geloopen. Later kwam 't schip zonder assistentie weer vlot, Schip vastgeloopen nabij Borsselen. Men meldt uit Vlissingen aan de N. R. Crt.: Het Tsjechische stoomschip Kourous- sa, laatstelijk komende van Marseille en bestemd voor Antwerpen, is nabij Borsselen, dicht onder Terneuzen, om hoog gevaren doch later weer vlotgeko- men en opgestoomd naar Antwerpen. A Twentsche Bank 92 A Pret. Jurgens A 94%94%, A De Schelde N.B. 39%—39: A Ver. Papf. v. Gelder 5553%. C Am. Car en Foundry 9%9. C Am. Smelt en Ref. 15%—14%. C Farbenind. I.G. 72% C U. States St. C. 36%—34%. C C. Publ. Serv. 11. C North Am. Cy. 30%28%. A Born. Sum. H.M. 137%—137. A Ned. Wol Mij. 5352. A Singkep Tin M. 8786 A J. C. Japan Ln. 3736% A Rotterd. Lloyd 6158 A S. M. Nederland 67%66 A Amst. Thee C.M. 28%—28% A Houth. Alberts 3231 C Peruvian C. Pr. 6% A Southern Rlw. 7%7%. C Union Pac. Rr. 72%69%. C Int. Nickel Cy. 8%—8%. ZIERIKZEE, In de Dinsdag gehouden raadszitting werd het adres van den raad van St. Maartensdijk, houdende verzoek aan Gedep. Staten ten spoedigste met voorstellen te komen tot wedde-vermin- dering boven de maximum te verhalen pensioensbijdrage van burgemeester, secretaris en ontvanger voor kennisge ving aangenomen. Aan M. J. der Weduwen wordt pacht- verlaging toegestaan van den Schouwen- schen dijk tot 200. De tuinbouwvereeniging „Schouwen- Duiveland" werd het gebruik toegestaan van een schoollokaal tegen vergoeding van 30.voor vuur en licht, welk be drag als subsidie wordt verstrekt. Besproken wordt een circulaire van den Minister betreffende kolentoeslag a 1.met bepaling, dat zij, die om de andere week werken, alleen dezen toe slag ontvangen over het tijdstip van hun tewerkstelling. B. en en W. stelden voor één h.l. cokes te verstrekken. Verschillende bezwaren werden daartegen aangevoerd. Ten slotte werd een voorstel aangenomen om om een halve H.L. kolen en een halve H.L. cokes te verstrekken. Voorlezing^ werd gedaan van een schrijven, waarin mededeeling werd ge daan, dat de gemeente Zierikzee in een andere klasse zou worden onderge bracht, ten aanzien van de landarbeiders wier uitkeering was verlaagd van 8.40 op 7.20, wat aan de gemeente een 2000.zou kosten. Door B. en W. was daartegen geprotesteerd, omdat het standaardloon der landarbeiders nog steeds op 12.kon worden gesteld. Een beslissing was nog niet afgekomen. Aan een comité van actie tot behoud van de tram werd een subsidie van 2 ct. per inwoner toegekend tot bestrijding der kosten. Begonnen werd met de behandeling der gemeentebegrooting. Een voorstel van den heer van der Kwast om van B. en W., zoo spoedig dit met het oog op een verlaging van de jaarwedden van burgemeester en secre taris mogelijk was, voorstellen te doen uitgaan tot korting met 2% pet. der jaarwedden boven 1000.werd ver worpen. De burgerwacht behield haar subsidie van 125. De zitting zou hedenmiddag 3 uur worden voortgezet. Een laffe streek. BIERVLIET. ^Toen dezer dagen de landbouwer B. alhier 's morgens op zijn erf kwam teneinde zijn hond, een zwar ten herdershond, van eten te voorzien, ontdekte hij dat het beest bij zijn hok in een grooten bloedplas lag te kermen en niet meer kon opstaan. Aangezien geen hulp meer kon baten heeft hij het dier terstond moeten afmaken, met een schot hagel. Men vermoedt dat een on verlaat het dier met een riek de doode- lijke verwonding heeft toegebracht. De politie stelt een onderzoek in. Woensdagavond werd door de Heemaf te Kruiningen een lezing met filmvoorstelling gehouden over: de toepassing der electriciteit in den landbouw en industrie. Met ingang van 1 December a,s. is de rijksveldwachter brig. tit. J. G. van Raay verplaatst van Colijnsplaat naar K a p e 11 e. De bazar, die te Colijnsplaat voor het crisiscomité is gehouden op Vrijdag en Zaterdag, werd bezocht door 800 betalende bezoekers. De netto opbrengst was 450. De heer M. Kamerman, vóór enke le jaren onderwijzer aan de openbare school te B r u i n i s s e, is dezer dagen bevorderd tot hoofd-commies bij de Provinciale Griffie te 's-Gravenhage. In de vacature van wijlen den heer A. C. M. Poppe is tot lid van den gemeenteraad te Hulst benoemd de heer C. C. van Arenthals. A Koloniale Bank 58%58%. A N.I. Hbk, 1000 57—56%. C Ned. H. M. 69—68%. A Alg. Kunstz. U 4544%-44. A v. Berkels Pat. 1818%. C Calvé-Delft 6564%. A C. Suiker Mpij. 23%22%. A Int. Viscose 30%30. A Küchenm. I. Ace. 3%3%. A Ned. Ford A.M. 118%117. A Philips Gem. B. 130%127%-29. C Unilever 112%—110%-11. C Anaconda Cop. 19%18%-%. C Bethlehem St. 18%—17%-17%. A A.N.I.E.M.—N.B. 196%—195, C A. Gas El. Cy. 2%—2% C Cities Serv. Cy. 3%3%-3% C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 15% A Kon. Petr. Mpij. 149—146%-47% G Conlin. Oil Cy 6%6%.. G Shell Union O.C. 66. A Holl. Amer. Lijn 3V2 A K.N. Sloomb. Mij 183/s18Va. De muziekvereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" te Breskens en de daaraan verbonden Tooneelclub gaven in het Sumajogebouw voor een stampvolle zaal goed geslaagde uitvoe ringen. Voor de eerste maal werden de uitvoeringen door de Radio-Centrale van de fa. Schippers en Nauta aan haar aangeslotenen uitgezonden. Naar men ons meldt heeft een Bel gisch ondernemer een autobusdienst op gericht van af de grens te IJ z e n d ij k e over Schoondijke naar Bres kens. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten, over de week van 13 tot en met 19 Nov. in de prov. Zeeland bedroeg: Dysenteria, Hulst 1. Roodvonk Colijnsplaat 1, Kats 3, Zoute- lande 4. Diphterie: Goes 1. Het aantal slachtoffers van de seizoen- ziekten influenza, bronchitis en longont steking heeft zich in genoemde week in sterk stijgende lijn bewogen. In deze week werden in de 46 gemeenten des lands met meer dan 20.000 zielen (in totaal 3,928.542 inwoners) 53 sterfgeval len aangegeven. Twee daarvan kwamen op rekening van influenza, acute of chro nische bronchitis was in 6 gevallen de doodsoorzaak evenals croupeuse pneu monie. Broncho-pneumonie was weder om het ernstigst in zijn gevolgen, 22 lij ders bezweken eraan, terwijl longontste king zonder meer 12 slachtoffers eischte. Federatie van diaconieën inu de Ned. Herv. Kerk. Woensdagmiddag werd te Goes een druk bezochte, door ds. P. J. Steinz, Ned. Herv. predikant te Goes gepresideerde, vergadering gehouden van predikanten, ouderlingen en diakenen der Ned. Herv. Kerk, bijeen geroepen door het bestuur van de federatie van diaconieën, namens welk bestuur aanwezig waren de heeren dr. J. H. Adriani en W. J. Hemmes. De voorzitter gaf als doel dezer vergadering aan: een broederlijke bespreking hou den over de moeilijkheden waarvoor de diakenen zich in dezen tijd zien ge plaatst. Spr. las, dat er in de Geref. Kerken per hoofd en per jaar voor de diaconieën 6 wordt bijeengebracht. Zoover is het in de Ned. Herv. Kerk niet. Daarom is de opwekking tot grootere offervaardigheid wel op haar plaats. Hierna sprak de heer dr. J. H. Adriani over het onderwerp: Wat bedoelen wij met ons diaconaal werk? Het schijnt wel, zegt spr. dat men in onzen tijd het bestaansrecht der diaco nie niet meer erkennen wil. Velen, ook in de kerk, zeggen dat de diaconie haar tijd "gehad heeft en dat de bestrijding der armoede niet langer tot de taak der kerk behoort, maar tot die van de Over heid en de maatschappij. En de feiten schijnen hen gelijk te geven. De Ned, Herv. diaconieën in geheel Nederland ge ven per jaar aan ondersteuning 4 a 5 miljoen uit, maar alleen in Rotterdam is per jaar aan armenzorg 28 miljoen noo- dig. En in Amsterdam neemt de overheid 83 pet. van de uitgaven voor armenzorg voor haar rekening, tegen de kerken sa men 17 pet. Spr. wil niet. ontkennen, dat de armoe de een maatschappelijk vraagstuk is, maar ook de kerk raakt het. Zonder de kerk kunnen de zedelijke vraagstukken niet worden opgelost. Ook de kerk mag in haar eigen belang het diaconaal werk niet vaarwel zeggen. Zij zou zich dan doodelijk verwonden. De kerk heeft het gebod van Christus ontvangenom zoo goed mogelijk voor de arme leden te zor gen. Dat gebod is niet altijd even goed verstaan. In sommige tijden is het diaco naal werk schandelijk verwaarloosd, maar in perioden van bloei leefde ook direct het diaconaal werk op. Helaas zijn er ook nu nog kerken, waar mén de armenzorg maar gemakshalve aan de overheid overlaat. Spr. komt daar krach tig tegen op. Evenals tegen het feit, dat de kerk gedurende langen tijd aan de bedeelden het stemrecht heeft onthou den, dat er hier en daar armenbanken waren in de kerk. De kerk moet om Christus wil de ar moede bestrijden. De diakenen moeten bij al hun arbeid het persoonlijk contact zoeken met de ondersteunden, wat de A Ned. Scheepv. U. 61%60% A H.V. Amsterdam 176%173%-75 A Java Cult. Mij. 111110 A N.I. Suiker U. 76%76 A Poerworedjo S.O. 7 7 A Deli Batavia 145143%-% C Deli Mij. 1000 117%—116%-15% A Senembah 130—126%-28% C Chicago Milw. 2%2% A Amst. Rubb. C. 62%—6iy4(-60% A Dcli-Bat. Rubb. 28-27-28. A Hessa Rubber 261/22ü'/i A Serbadadi S.R 20%2oya Prolonga 11. 23 Nov, 24 Nov. Londen 8.15% 8.07% Berlijn 59.17 59.14% Parijs 9.74 9.74 Brussel 34.47% 34.46 Zwitserland 47.88% 47.87% Kopenhagen 42.50 42.15 New-York 2.49 2.48% Overheid nooit doen kan. Het diaconaal werk moet door barmhartigheid gedra gen worden en nooit iemand vernede ren. Nadat was gepauzeerd, beantwoordde dr. Adriani verschillende schriftelijke vragen. Daarbij merkte hij o.a. op, dat hij in het algemeen is tegen het aangaan van overeenkomsten met de burgerlijke gemeenten. Dan wordt de diaconie licht op sleeptouw genomen. De diaconie moet ook buiten de door het Rijk geregelde en gesteunde werkverschaffingen blijven. Heeft een diaconie beperkte middelen, dan verdient het aanbeveling de zieken- huisverpleging te laten schieten en die voor rekening der overheid te laten. Nadat ds. J. A. Raams te Kloetinge een slotwoord had gesproken naar aan leiding van Galaten 2 vers 6, sloot deze de vergadering met dankgebed. Na des morgens bevestigd te zijn door ds. C. M. Briët van Heemstede, deed Zondagmiddag cand. J. J. Hietkam zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Serooskerke (W.) met als tekst Deut. 20 vers 2: „Ik ben de Heere". Na de gebruikelijke toespraken werd ds. Hietkamp zelf toegesproken door ds. J. W. Noteboom van Aagtekerke, na mens den Ring Veere en door den con sulent ds. J. Tjebbes van Vrouwepolder. Bij de Woensdag gehouden her stemming voor ouderling en diaken in de N. Herv. kerk te Aagtekerke werd gekozen tot ouderling de heer P. Wes- terbeke en tot diaken de heer P. A. Visser Pz. 'Dr. W, Th. Boissevain, Ned. Herv. pred. te Leiden, herdenkt heden den dag dat hij 25 jaar geleden te W i 1 h e 1 m i - n a d o r p in het ambt werd bevestigd. Als leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Kortgene zijn herkozen de heeren L. W. v. Halst, Iz. van Maldegem en Abr. Verburg, en is gekozen de heer A. de Munck. De Zendingscollecte in de Ned. Herv, Kerk te Biezelinge heeft opgebracht de som van 200, Cand. J. W. van Swigchum, werd Zondag te Terneuzen ingeleid als hulpprediker bij de Ned, Herv. Kerk al daar, door ds. L. J. Cazemier. Des mid dags aanvaardde de heer Van Swigchum zijn arbeid met een predikatie over Joh. 14 vers 6. Als leden van het kiescollege der Ned. Herv, Kerk te Aardenburg werden herkozen de heeren: P. J. Ba- bijn, J. P. Kools, J. v. Strien en J. Hol- lebrandBogaard. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. F. Roth te ZoetermeerZeg waard heeft bedankt voor het beroep naar Charlois (Rotterdam-Zuid). Naar het C. B. verneemt, heeft com missaris Paré, die met de justitie het ver dere onderzoek in de zaak van den ju weelendiefstal bij de familie Philips te Den Haag leidt, hedenmiddag uit Weenen bericht ontvangen, dat ook de tweede verdachte in deze affaire, de Oostenrijker D„ daar ter stede is aange houden. D. die- naar men zich herinnert als huisknecht bij dr. ir. Philips in be trekking is geweest is te Weenen aan de justitie overgeleverd en zal zich daar voor het gerecht hebben te verantwoor den. Omtrent de arrestatie van M. Dinsdag avond j.l, kan nog worden gemeld, dat de politie eenige dagen tevoren bericht had oiftvangen, dat M. wederom de grens was gepasseerd, thans uit Duitsch- land naar Nederland. Van dat oogenblik af zijn de gangen van M. nauwkeurig gevolgd en met na me is gelet op het perceel aan den Schenkweg, waarin M. destijds eenige vertrekken had gehuurd. Deze kamers waren nadat M. was vertrokken aan een ander verhuurd, die met de affaire M. niets te maken had en die niet vermoed de, dat de schat van 2 ton onder den vloer van een dier vertrekken verbor Akn Industrie - Philins H.V.A. - Unuever Koninkl. - Amerika - Tabak Schepen Mijnen gen zou zijn. Op listige wijze is M. tijdens afwezig heid van den nieuwen bewoner naar bin nen geslopen en hij had daarbij eenige sloten te verbreken, M. heeft toen de buit opgegraven en viel op het moment, dat hij met een deel ervan het huis wilde verlaten in handen van de recherche. DE BERGING VAN DE „P. C. HOOFT" Naar V.D. verneemt heeft de directie van de Mij. Nederland aan bureau Weis- muller te Ymuiden, de berging opgedra gen van de „P. C. Hooft". Inmiddels is er reeds bergingsmateri aal uit Ymuiden aangekomen, om met de voorbereidingen een aanvang te maken. De bedoeling is het zoover leeg te pom pen, dat het vlot komt, waarna het in het Droogdok zal worden geplaatst voor een nader onderzoek. De Tweede Kamer nam hedenmld dag het wetsontwerp houdende garan tieregeling voor de haringvisscherij z. h, st. aan. Zekere de B. te Amsterdam die houder is geweest van een niet volge stort aandeel in de thans gefailleerde Veendammer Hypotheekbank hetwelk hij onder de werking van het, op het stuk der N.V. nog ongewijzigd wetboek van Koophandel had overgedragen aan den directeur der N.V. den heer Wolt- man, is door curatoren aangesproken tot volstorting van dit aandeel met 90 pet. De rechtbank zoo wel als het Hof te Am sterdam hebben deze vordering toege wezen. Het tegen laatstgemeld arrest in gestelde cassatieberoep heeft de Hooge Raad thans verworpen, Hedenochtend is het K.L.M. vlieg tuig de Pelikaan van Schiphol naar In dië vertrokken. Twee passagiers voor Rangoon bevinden zich aan boord. Op diagrammen van gistermorgen tot hedenmorgen (2324 Nov.) zijn geen aardbevingsregistreeringen te vinden. Middelburg, 24 Nov. Op de vei ling waren 7000 eieren aangevoerd. Kipeieren: 4648 kg 4.08, 4850 4.03 —4.32; 50—52 kg 4.23—4.48; 52—54 kg 4.54—4.61; 54—56 kg 5; 60—62 kg 6.75; 6264 kg 6.876.95; bruine: 5456 kg 5.86; 60—62 kg 6.87; 64—66 kg 7.01 en eendeieren 6.31. 'STAATSLOTERIJ. Op onderstaande nummers vielen de- volgende prijzen: (Onder voorbehoud.) 100,— 4880 6152 19470 De bootsman N. H. Hesman is overgeplaatst van het Wachtschip te Willemsoord naar dat te Vlissingen en de majoor-monteur K. J. Langendoen van de Schorpioen naar de kazerne van den onderzeedienst. Geen uitstel van betalingen. President Hoover heeft een officieele verklaringen afgelegd, volgens welke de debiteuren geen motieven hebben gele verd, dat een uitstel der schulbetalin- gen volgens de in de Ver. Staten gelden de principe zouden rechtvaardigen. Hoover heeft de debileurstaten ervan op de hoogte gesteld, dat de regeering der Ver. Staten de schulbetalingen per 15 December verwacht. Hij stelt echter voor, de Amerikaan- sche gedelegeerden op de ontwapenings- en oeconomische conferenties volmacht te geven tot onderhandelingen met de staten-deb'teuren. Deze onderhandelin gen zouden zoowel de toekomstige capa citeit tot betalen van de staten tot on derwerp hebben, als de middelen om deze betalingen te vergemakkelijken. Hoover wijst in dit verband op vermin dering van de wapeningsuitgaven, of op totstandbrenging van een levendiger goederenvervoer, welke maatregelen echter de lasten van den Amerikaan- m menc Md trel van maail bedrj schul Hij En, men de nog D«j dig den scheu waal ringi Den gelie Grod hum te GelJ harl belf Hul haf kei dei der P< d.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2