BEURS- EN WISSELKOERSEN. BIOSCOPEN. SPORT» KUNST EN WETENSCHAP. ST00MWASSCHERIJ „ZEELAND" WALCHEREN. NGORD-BEVELAND. Langevielesingel D 197 - Tel. 637 Tarief per kilo en per stuk. KORT 1EEUWS0H NIEUWS. Middelburg, A Koloniale Bnk. 58%58%. A N.I. Hbk. 1000 57 34—56%. m m Goes. DtuKÖ I HtKMÜMËTER. (Wettig geanptiieerd.) m AMSTERDAM, 19 November. Het eerste getal is de vorige no teering, daarop volgt de officieele no teering van heden. Ned. 2e 1. 1000-5 101—101 Ned. 17 1000-4 101—101 Ned. 31 1000-4 100%—100% Ned. 32 1000-5 101—101 Certificaten-33 83%8334 Cert. N.W.S.-2% 69%—69% O. Indië 22 1000-6 100%—100% O. Indië 23 100-6 6934—69 O. Indië 16 1000-5 98% O Indië 26 1000-434 95—94% Duitschl. 100-7 53%—53% Duitschl. 30 1000-5 49%—49% Engl. W.L. 50-200-5 68% Engl. F.L. 50-200-4 72%—72% Zeeuws. Hyp. B-5 100%100%. Zeeuws. Hyp. B-4% 9898. A Amsterd. Bank 102%102. C Rott. Bankver. 72 A Twentsche Bank 92 A Pref. Jurgens A 9696. A De Schelde N.B. 40%- Brigadier de Dreu, een oud-Goese- naar, haalde eenige beelden van vroe ger op en herdacht met groote dank baarheid, dat hij, vóór 35 jaar, bijna op dezelfde plaats waar hij nu stond, voor God leerde knielen. Majoor Bakker, de leger-architect, drukte er zijn vreugde over uit, dat hij, ook in zijn dagelijkschen beroepsarbeid, voor Gods Koninkrijk mocht werken. Spr. gewaagde verder over zijn aange name samenwerking met architecten en aannemer, drukte zijn blijdschap uit over het bereikte resultaat en maande aan Gode de eer te geven. Kolonel Visser, de financieel secre taris gaf de redenen op, waarom dit nieuwe gebouw tot stand kwam. Gebrek aan ruimte voor de jeugd was wel de eerste drijfveer. Voortts was het oude gebouw onpractisch en leelijk, maar waarvan daan het geld te halen, was de groote vraag. Goes zelf zorgde eerst voor een fondsje van 635. Daarna ver kocht men aan de gemeente een stuk grond voor 4000. Spr. had er graag 500 meer voor gehad, maar dit lukte niet. De commandant schonk vervolgens uit de legerfondsen 5000. Het korps Goes bracht tenslotte nog eens plm. 715 bijeen en zoo kwam men aan f 10350, of plm. 500 minder dan de bouw- en verbouwing gekost heeft. Er is dus een tekort, wat ik van de gemeente meer hebben wilde, aldus spr. die eindigde met een beroep op allen om dit tekort aan te zuiveren. De kapitein herinnerde aan den toe stand van het oude gebouw, zooals zij dat vóór anderhalf jaar in Goes vond. Tijdens den bouw heeft men zich zeer moeten behelpen en met groote dank baarheid gewaagde zij er over, dat zij en haar zuster zulk een liefderijk tehuis vonden bij vader en moeder Lebeur. Verder bracht zij dank aan alle anderen die haar de achterliggenden tijd steun den en besloot met een opwekking om de samenkomsten bij te wonen. De vlot verloopen en geanimeerde openingsavond werd daarna te ruim 10 uur door Kolonel Stankuweit gesloten. Nieuwe zaak. Naar een advertentie in diL nummer meldt heeft de heer M. Verbeen Ezn. in de Korte Kerkstraat, een zaak geopend in koloniale waren, comestibles, fijne vleeschwaren, wijnen en likeuren. We waren gisteren in de gelegenheid een kijkje in de nieuwe zaak' te nemen, die een ruime, mooi verlichte étalage- kast heeft en, een winkelruimte, de frisch geverfd en smaakvol en practisch ingericht is, we treffen b.v. de nieuwste snelwegers, snijmachines, automatische olebakken e.d. aan. Voorts met glazen schuifdeuren stofvrij afgesloten kaslen voor de vleesehwaren enz., enz. Aan den grond geraakt. ARNEMUIDEN, Vrijdagmorgen te circa 7 h geraakten de motorvissellers' vaartuigen A, R. M. 24 en 53 van Arnel- muiden toen zij ter vischvangst voerden door den mist misleid tusschen Veere en Vrouwenpolder aan den' grond. Des middags te ongeveer 2 li zijn zij met hoog water vlot gekomen. KORTGENE. In verband met het auto-ongeval van Donderdag jheeft de politie aangehouden zekeren S. te K a m- perland. A Ver. Papf. v. Gelder 55%56%. C Am. Car. en Foundry 8%9%. C Am. Smelt en Ref. 15%15%. C Farbenind. I.G. 72% C U. States St. C. 36%—36. C C. Publ. Serv. 11%. C North Am. Cy. 29%—29%. V Born. Sum. H.M. 137—136%. A Ned. Wol Mij. 5555. A Singkep Tin M. 89% A J. C. Japan Ln. 37%36%. A Rotterd. Lloyd 6060. A S. M. Nederland 68% A Amst. Thee C.M. 29%29. A Houth. Alberts 3232%. C Peruvian C. Pr. 6%6. A Southern Rlw. 8%8. C Union Pac. Rr. 7271. C Int. Nickel Cy. 8%8%. Voor het Nutsdepartement te K a- p e 11 e werd Donderdagavond vertoond de zeer fraaie film van Zweden, welke een goeden indruk gaf van het natuur schoon van dit uitgestrekte bosch en waterrijke land. De film werd weder toegelicht door den vice consul van Denemarken te Vlaardingen. Middelburg. (Ingez. Med.) De afdeelingen Arnemuidenen Aagtekerke der vereeniging Zieken verpleging hebben in haar gisteren ge houden vergadering bezwaren gemaakt tegen het heden in de algemeene verga dering te behandelen punt over samen werking met de Vlissingsche vereenigin- gen en zullen die heden toelichten. De gemeentepolitie te Vrouwe polder heeft gister een valsche gulden in beslag genomen, gedateerd 1931 waar aan echter het randschrift ontbreekt doch welke oveigens zeer goed gelijkend is. Ned. H. M. 1000 69—69. Alg. Kunstz, U. 43%43%. v. Berkels Pat. 19 Calvé-Delft 64% C. Suiker Mpij. 24%—24%. Int. Viscose 3134 Küchènm. I. Acc. 3%3%-%. Ned. Ford A.M. 118%—118-17. Philips Gem. B. 130%—130%-31%. C A A C A A A A A C C C A C C C A A C C Unilever 110%—110%-11. Anaconda Cop. 19%19%-19. Bethlehem St. 18%18%-%. A.N.I.E.M.—N.B. 198%—196%. A. Gas El. Cy. 2%—2%. Cities Serv. Cy. 3%3%. Midd, West Ut, Boeton Mijnb. 15%15%. Kon. Petr. Mpij. 144%—145%-44%. Contin. Oil Cy. 6%—6%-6%. Shell Union O.C. 6%6%-6%. A Holl. Amer. Lijn 3%3%. A K.N. Stoomb. Mij. 19%- ELECTRO. Ein toller Einiall. „Toll" is een dergelijke Einfall al lang niet meer, in het schoone land van den Mark. Hoevele Rittergutbesitzer „hou den" betalende, al dan niet „selecte" lo- gé's? Zeker: Antiquiteiten, waardevolle kunstgal§rijen te over Wie heeft mar ken om ze te koopen? Alzoo 't eenige: productief maken der vertrekrijke ruim ten. Maar met Willy Fritsch als gastheer, met Rose Barsony, met de Mitter-Girls als gasten, wordt 't op Birkenfels, ergens in de Beiersche hoogalpen, dorado voor alle wintersportiviteiten, toch wel een tolle boel Willy schildert, verkoopt niets. Oom Michel, even rijk aan verzamelingen en aan belastingpapieren (geestig die pa rodie, meer caricatuur van de weldaden eens huidigen Finanz-amts als arm aan kasgeld. Een rijke Engelsche vriend zal Birkenfels wel overnemen. Willy zoolang herwaarts, met den vriend kunsthandelaar. Van hem dan de toller Einfall er hotelaccomodatie, zooals dat tegenwoordig heet, van te maken. Het lukt wonder wel, dank zij de sclioone Hocnalp natuur, nog meer dank zij Willy's bonhommie, zijn lach, zijn stem, enfin: vooral en heel alleen dank zij Willy Fritsch Hij poeiert lastige oude klitterige „Verhaltnisse" vergeefs af; hij zingt er vroolijke liedjes, onderneemt teedere flirtjes, shaket er koppige cocktails, en toont zich met en door dat al opnieuw een knap filmacteur, een muzikaal zan ger, een elegant schaatsenrijder; heele maal het ideaal van den jongeman, op wien alle dames-op-de-film verliefd wor den, behalve degene, die zulks behoorde te doen: de dochter van den Engelschen vriend. Geen nood: de hotelzaak rou leert en floreert uitstekend: door.... zie boven, bovendien door de partnerin- nen Rose Barsony en Dorothea Wieck Met de Girls als welkom chorus Geestige verwikkelingetjes en verwisse- lingetjes in de omgeving, waar des win ters doorloopende abonnementen wor den verschaft op pittige vries-lucht, sneeuwwitte sneeuw, en, .prachtig" ijs, met het bijbehoorend avondvermaak van wat dansen, wat plagen, wat liebeleien Vroolijk en frisch als de eeuwige jeugd, den hoofdrolspeler blijkbaar eigen. FLORA. De Harlekijn De tijden dat men zich met een har lekijn, de dwaze houterige pias, die armen en beenen, door aan een touwtje te trekken bewoog, vermaakte, zijn al weer verouderd. Het moderne heden eischt geen touwtje trekken of spe len meer yo yo van zelf sprekend daar gelaten. Men leeft in den mechani- schen tijd, dus moet de harlekijn ook een technisch wónder zijn, dat de menschen vermaakt, zooals de harlekijn vroeger de kinderen deed. Wij toeven met den baron (Max Han sen) in een warenhuis, en komen langs vele afdeelingen en (tusschen stapels koffers, waar het heerlijk dolen is, bij zoo'n vermoderniseerden Hampelmann. Een sprekende, zingende en dansende pias, die met zijn voorganger slechts gemeen heeft: het dwaze uiterlijk en veelkleurig pakje of bonte kleedij. Lissy is opgetogen en vindt hem „wun- derbar". De rest is natuurlijk voor re A Ned. Scheepv. U. 62%62% A H.V. Amsterdam 176%176% A Java Cult. Mij. 111%110% N.I. Suiker U. 77% A A A C A C A A A Hessa Rubber 26%26% A Serbadjadi S.R. 2220% Prolongatine 1—1 Poerworedjo S.O. 87% Deli Batavia 143%144-43% Deli Mij. 1000 116%—117-16% Senembah 129%131% Chicago Milw. 2%2% Amst. Rubb. C. 62%62%-63 Deli-Bat, Rubb. 26%- WISSELKOERSEN. 18 Nov. 19 Nov. Londen 8.19% 8.20% Berlijn 59.20 59.18% Parijs 9.76 9.75 Brussel 34.52% 34.52% Zwitserland 47.91 47.90 Kopenhagen 42.80 42.75 New-York 2.49 2.49% kening van haar man, Het moment voor haar bewonderaar om in Lissy's nabij heid te komen. Wat nu volgt begrijpt U wel. Het gelukt hem uitstekend een vroolijke harlekijn te zijn, wiens ledema ten gaan werken, in en uit de houding staat, al naar de omstandigheden. Een Hampelmann die vele komische intrigues veroorzaakt, vroolijke liedjes, en pittige wijsjes zing, zooals men dat bij muziek van Robert Stolz verwachten kan. Een vroolijke harlekinade waarin de Hollandsche actrice Lien Deyers een goede rol speelt en Paul Heideman de vroolijkheid nog weet te verhoogen. De straatvlinder. De nationale feestdag wordt gevierd en in het kleine theater volgt men met spanning den gevaarlijken sprong van Coco. Onschuldig verdacht van de mis lukte sprong, vlucht Mah (Anna May Wong) in groote angst en vertwijfeling het onzekere tegemoet. Anna May Wong, de Chineesche, met het karakteristieke, peinzend strakke gezicht, weet deze rol weer uitstekend te spelen en alle aandacht op haar te concentreeren. De angstige vlucht, die haar den kunstschilder doet ontmoe ten brengt haar weer nieuwe moeilijk heden. De stille, elegante figuur, de sierlijke gestalte zooals zij daar voor Paul poseert. Het stil gedragen lijden zooals zij machteloos vecht tegen den sterkere en tegen het noodlot. Dat melancholieke gelaat weet te boeien. LANDBOUW-BIOSCOOP, Meisjes in uniform. Als hoofdnummer gaat „Madchen in Uniform", vervaardigt naar het bekende tooneelstuk „Gestern Und Heute" van Christa Winsloe. De film geeft een beeld van het uni forme leven van een Duitsche kostschool. Aan het hoofd staat een directrice, die meent alleen door uniformiteit en stren ge tucht haar taak te kunnen vervullen, óók in het belang der haar toever trouwde meisjes. We maken vele gewone tafreeltjes mee, echter zoo bijzonder mooi en knap opgenomen, dat ze boeien als het meest spannende verhaal. Er is veel klein en groot leed in het leven dezer meisjes, doch ook een vreugde; de vreugde over de liefde die één der onderwijzeressen haar toedraagt. De crisis komt, als één der meisjes, in wanhoop over haar ellendig leven, zich dooden wil. Dan ziet de strenge direc trice in, dat zij haar taak verkeerd opge vat heeft. Een der merkwaardigheden van deze film is, dat zij alleen door vrouwen en meisjes gespeeld wordt, en dat deze vrouwen en meisjes geen beroeps-ar- tisten zijn, doch, om hun rol te vervullen, uit het dagelijksche leven gehaald wer den. Waar de regie, daarop ingesteld was is zoo een geheel verkregen, dat pakt en meesleept, als het werkelijke leven, aan grijpend ondanks, en ook juist óm zijn soberheid. Wel zelden zagen wij een film zoo gaaf en ontroerend als deze Vermelden wij nog, dat na de immer aantrekkelijke journaals een paar twee- acters gegeven worden, waarvan vooral „Ik kan niet tegen kietelen", bijzonder komisch is. CINEMA „SLOT OSTENDE". Drie met een benzinepomp. Na een goed en afwisselend voorpro gramma, wordt als hoofdnummer „Die Drei von der Tankstelle" (Drie met een benzinepomp), gegeven. We maken allereerst met de drie on afscheidelijke vrienden Willy, Hans en Kurt kennis. Thuis komend van een auto tocht, ontdekken zij, dat op hun woning beslag gelegd en hun bankier failliet is. Het eenige wat hun overbleef, de auto, verkoopen zij, schaffen een benzinepomp aan en richten een benzinedepot op. Tot zoover gaat alles goed, drie zie len op één gedachte, maar dan komt de lieftallige Lilian in hun leven, op wie al le drie verlieven. Eigenlijk is dan alles nog goed en loont het pas mis, als Li lian vertelt, dat Willy haar uitverkorene is. Hans en Kurt zijn „gebroken" en Wil ly is al even erg uit zijn gewonen doen. Want zelfs voor de liefde is een breuk met zijn boezemvrienden een te groot offer. Het benzinedepot wordt opgeheven, doch opnieuw komen de drie vrienden tezamen als directeuren van een ander benzinedepot. Opnieuw is het echter mis, want hun secretaresse, blijkt het spre kend evenbeeld van Lilian. Woedend dialeert Willy haar zijn ontslag en on derteekend dan.een huwelijkscon tract. Nog één storm, en eindelijk wor den Lilian en Willy toch vereend, ter wijl Hans en Kurt zich in de situatie schikken. Uit dezen verkorten inhoud blijkt wel, dat de geschiedenis zich leent voor tal rijke komische situaties en het is dan ook een bijzonder geestige film gewor den. Als we daar nog bij melden, dat sterren als Lilian Harvey, Willy Fortsch, Heinz Rühmann, Felix Bressart, e.d. de hoofdrollen vervullen, zegt dat voldoen de voor de kwaliteit van het spel Aku Mijnen Obl.markt— KoninkL Unilever - Philip» Amerika Tabak i— Markt - Suiker - Rubber - K. N. V. B. Afdeeling IV. Overzicht. Ondanks de felle koude trokken de voetbalwedstrijden den vorigen Zondag weer enorme belangstelling. Ook in onze hoofdstad wordt de belangstelling voor deze populaire sport steeds grooter. Hieraan zijn de successen, die de Mid delburgers in de eerste klasse de laat ste weken behaalden, stellig niet vreemd. Zondag j.l. wisten zij wederom twee kostbare puntjes op Longa te behalen, al was het jammer, dat ditmaal, weder om een penalty, evenals tegen M.V.V. de beslissing moest brengen. Middel burg heeft thans uit 7 wedstrijden 6 winstpunten en bezet momenteel de ze vende plaats op de ranglijst. M.V.V, zorgde voor de verrassing. De club van v. Run zag zich in Maastricht de eerste nederlaag toegebracht, al was het ver schil in de score dan ook slechts één doelpunt. De prestaties van Nac zijn dit seizoen verre beneden die van vorige jaren. In Eindhoven konden zij het tegen de gelijknamige niet bolwerken. Weer zag zij zich een nederlaag toegebracht, waar door haar plaats op de ranglijst nu niet bepaald rooskleurig genoemd kan worden. Willem II deed het beter wist tenminste weer eens het zoet der overwinning te smaken, al bracht ook hier een penalty de beslissing ten gun ste der tricolores. Tenslotte zag B.V.V. zich in Tilburg door Noad een neder laag toegebracht. Haar positie blijft voorloopig wel de minst gunstigste, doch ook hier kan spoedig een veran dering plaats hebben, In de 2e klasse A mocht het Vlissin- gen gelukken in Roosendaal tegen Alli ance een gelijk spel te forceeren. Voor de 3e klasse A vond de wedstrijd N, BorgvlietZeelandia plaats. Hierin is de overwinningsreeks der groen zwarten tot staan gebracht. Zij moesten voor de eerste maal in deze klasse een puntje afstaan. Het verschil in punten tusschen no. 1 en no. 2 van de ranglijst is, doordat Goes van Zierikzee won, thans tot één gereduceerd. I© Programma voor 20 November. Ie Klasse: B.V.V.—M.V.V.; N.A.C.— Middelburg; BleijerheideNoad; Willem IIEindhoven. 2e Klasse A: R.B.C.Hero; Mevo Terneuzen; Dongende Baronie, Vlis- singenD.O.S.K.O.; T.S.C.Breda. 3e Klasse A: Sassche Boysde Zeeu wen; Terneuzen 2Vlissingen 2; Mid delburg 2Axel. 3e Klasse B: D.O.S.K.O. 2Zeelandia; ZierikzeeHansweert; GoesMevo 2 N.A.C.—Middelburg. De groen-witte Middelburgers trek ken morgen naar Breda om de club van Verlegh partij te geven. Afgaande op de prestaties der beide clubs in dit sei zoen kan een spannende wedstrijd wor den tegemoet gezien, 't Is niet onwaar schijnlijk dat de N.A.C.'ers het voor deel van eigen terrein zullen weten uit te buiten, in welk geval Middelburg dus zou verliezen. Wij hopen echter dat zij, vergezeld van een groote schare sup porters het tegendeel zullen bewijzen. Dammen, De deze week gehouden damwedstrijd in afd. Ila voor den Zeeuwschen Dam- bond tusschen Middelburg II en Souburg II gaf de volgende uitslagen: A. J. GoudswaardS. v. Eenennaam 02; M. LousM. de Ru 02; H. v. EenenaamL. Bakker 20; G. de Blaey J. Hoogesteger 20; J. HekelaarA. v. Eenenaam 02; P. C. VisserP. Boone 20; FlipseA. Caljouw 20; P. C. JacobseM. Pluijmers 20; L, A. v. WestenJ. v. Es 0—2; D. RijkseJ. v. Eenenaam 11. Einduitslag 119 in het voordeel van Middelburg II. De zesdaagsche fe Amsterdam. Nadat gisteren de voorzitter der N. W. U., jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, de nieuwe wielerbaan te Amsterdam is geopend had, is voor het eerst in ons land de „zesdaagsche" be gonnen. De strijd was direct zeer spannend. Concertvereeniging Calvet-kwartet. (X) Het bestuur van onze Concertver- eeniging heeft met het Calvet-kwartet uit Parijs weer een goede vondst ge daan, want de heeren Calvet, Guilevitch, Pascal en Mas vormen een prachtig ensemble, dat in de breede rij van eer ste rangs kwartetten, een plaats met eere inneemt. Het spel van dit viertal voldoet natuurlijk technisch aan alle eischen; de kunst van het samenspelen zijn de heeren absoluut meester, maar zij paradeeren er niet mee, geven heel hun kunnen en hun toewijding aan het kunstwerk. Met de techniek alleen hoe volko men ook zouden de leden van een strijkkwartet echter niet ver komen. Zuiver muzikaal gevoel, stijlbegrip, kunstenaarstemperament, zijn voor alles noodig, wil men de aandoeningen van het kunstwerk kunnen ondergaan. En over al die eigenschappen van hooger orde beschikken deze Parijzenaren, musici van vrijwel gelijke krachten. Wat een subliem ensemble het Calvet- kwartet is, bleek al dadelijk in dat door- en-door onschuldige en toch in al z'n verheffenden eenvoud zoo bizonder aan trekkelijk strijkkwartet in G dur van Haydn. Met een verfijnde klankvorming, een verrassende saamhoorigheid, een schier smettelooze homogeniteit werd dit werk ten gehoore gebracht. Alles tintelde van levenskracht en levensblij heid. Het was volop zomer en de stralen van de zon schitterden in volle pracht. Zoo Haydn te hooren is een en al be koring. Haydn mogen velen kinderlijk en naïef vinden, verouderd is hij geens zins. Haydn staat, bij allen eenvoud, nog midden in dezen tijd. Evenals bij Haydn hebben de schit terend geschoolde kunstenaars het audi torium in vervoering gebracht door de iricense welluidendheid, de fraaie nuan ceering, de sterke contrastwerking en de glorieuze beheersching van het dynami sche element, die vereischt worden om Beethoven's vijfde kwartet op. 18 no 5 (een ander kwartet n.b. dan het pro gramma vermeldde waren kracht en teerheid ooit op schooner wijze ver- eenigd volkomen recht te doen wedervaren. Na de pauze bracht het ensemble ten gehoore een strijkkwartet van den be kenden pianist Robert Casadesus. Het is moeilijk in de kunst van dezen com ponist door te dringen. Daarvoor is het klankbeeld te minutieus bewerkt. Men voelt in zijn klankvoorstelling te veel be rekening. Zijn muziek straalt te weinig gloed uit en heeft een precieus, ja pre tentieus karakter. Bovendien bezit ze weinig thematische ruggegraat. Het zijn meest zeer korte motieven, zonder sterke plastiek, die de kern vormen. In- tusschen zijn de hooge en ernstige be doelingen van den componist onbetwist baar en men moet ongetwijfeld zijn mu ziek vaker hooren om met zekerheid de waarde er van te kunnen bepalen. Het publiek toonde zich tamelijk ge reserveerd tegenover deze noviteit.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2