ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 17 NOVEMBER 1932. No. 272. DE RIJKSMIDDELEN IN OCT. 1932. DE VACCINATIE VER PLICHTING. DE WILLEM DE ZWIJGER HERDENKING. ONDER HET SCHRIKBEWIND DE MARGARINE EN DE CRISIS- ZUIVELWET. MIDDELBURG. WALCHEREN. RAAD VAN O. W.-SOUBURG. Ingekomen stukken en mede- deelingen. Werkloozenzorg. Gemeenterekening 1931. Gewone Dienst. Electrificatie Abeele. Wijziging begrooting 1932, W aterleidingcommissie. Huur gemeentegrond. Van de lezing, die mr. J. H. Bybau voor het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen heeft gehouden over „Een Zeeuwsch Regent uit het laatst der XVIIIe eeuw", (waarvan een uitvoerig verslag in ons blad is verschenen) zijn overdrukken in brochurevorm vervaardigd. Voor belangstellenden onder onze le zers zijn deze boekjes, tegen in zending van 12 cent aan post zegels of in contanten, voor porto en administratiekosten, in beperkt aantal bij de admini stratie van ons blad verkrijgbaar. De Directie. Electrische straatverlichting. Rondvraag. (Wordt vervolgd) De opbrengst van de Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand October 1932 bedroeg 38,093.972, te gen 33.259,161 over de maand October 1931. Het één twaalfde gedeelte der ra ming over het geheele jaar bedraagt 34.850.714. We laten hieronder volgen de op- van 1932, vergeleken met die over de brengst over de eerste tien maanden eerste tien maanden van 1931. 1932 1931 Grondbel. 4.863.803 8.550.978 Pers. bel. - 202.194 - 6.610.641 Ink. Bel. - 62.127.503 - 69.636.440 Verm, Bel. - 10.224.216 - 11.534.599 Div. en T, - 13.289.423 - 16.557.036 Inv. recht - 70.956.689 - 52.343.709 Stat. recht - 1.765.537 - 2.663.249 Zout - 1.839.499 - 1.771.088 Geslacht - 5.512.440 - 7.329.055 Wijn - 1.860.447 - 1.831.165 Gedistill. - 26.630.451 - 31.005.645 Bier - 9.545.975 - 11.776.562 Suiker - 43.804.437 - 42.833.129 Tabak - 22.392.640 - 24.540.152 Goud, zilv. - 571.709 - 728.477 Zegelrecht - 14.042.703 - 19.703.515 Reg. rehtt -8.636.927 12.347.800 Succ. recht - 29.068.097 - 37.840.738 Domeinen - 3.249.295 - 3.582.932 Staatsloterij - 620.001 •- 621.578 Loodsgelden- 2.757.345 - 3.533.185 333.961.338 367.341.683 De opcenten ten bate van het Lee- ningfonds gaven over October '32 een opbrengst van 4.126.235 tegen 'n be drag van 4.008.612 over October 1931. De inkomsten ten bate van het .We genfonds" gaven over October 1932 een opbrengst van 866.070, Rijwielbelas ting 33.470. Bij het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie verklaarde men alge meen, zich met den inhoud van dat ont werp te kunnen vereenigen. Intusschen achtten verscheidene le den 't niet zonder bedenking, dat als op den ingeslagen weg wordt voortgegaan, een hoe langer hoe grooter gedeelte van ons volk ongevaccineerd zal zijn. De bezwaren erkennende, welke aan de zijdelingsche verplichting tot vacci natie zijn verbonden, meenden deze le den, dat thans moet worden gedacht aan de invoering van den directen vac- cine-dwang in het eerste levensjaar. Andere leden lieten tegen deze be schouwing een krachtige tegenspraak hooren. Sommige leden gaven als hun mee ning te kennen, dat, indien tot invoe ring van directen dwang wordt overge gaan, in de desbetreffende regeling vrij stelling wegens gemoedsbezwaren moet worden mogelijk gemaakt. Het in de Baronie van Breda gestich te comité ter herdenking van den 40- sten geboortedag van Willem van Oranje, heeft gelden bijeengebracht voor het plaatsen van een glas-in-lood raam bij het graf van Prins Willem van Oranje in de Nieuwe Kerk te Delft. Naar de N. R. Crt. verneemt, zal de Roermondsche kunstenaar Joep Nico las worden aangezocht het raam uit te voeren. Het raam zal worden versierd door Honoré de Balzac, 3.) Onbewegelijk bleef de man staan en nam het huis op, dat als het ware het type vertegenwoordigde der ongeluk kige bewoners van deze wijk. Dit wan- kelige, uit steenen opgetrokken krot, was bedekt met een laag vergeelde pleisterkalk en was zóó vol scheuren en barsten, dat men zou vreezen, dat de minste windstoot het omver zou wer pen. Het bruine, met mos bedekte pan nendak was op verscheidene, plaatsen zoo ingezakt, dat het er uitzag alsof het onder den last der sneeuw zou bezwij ken. Op elke verdieping van het huis waren drie ramen, waarvan de lijsten waren vergaan door vocht en gespleten door de inwerking der zon. Het was dui delijk te zien, dat de koude er doorheen moest dringen in de kamers. Dit afge zonderde huis deed denken aan een oude toren, dien de tijd had vergeten omver te halen. Een flauw schijnsel ver lichtte de vensters, waardoor hier en daar de zolderverdieping werd onder broken, waarin het armzalige gebouw tje eindigde, terwijl het overige deel van het huis in volmaakte duisternis was gehuld. Met moeite beklom de oude dame de ruwe trap, waarlangs een touw liep, bij wijze van trapleuning; stilletjes klop te ze aan de deur van het dakkamertje en liet zich op een stoel neervallen, dien een oude man haar aanbood, Verberg U, verberg U! riep ze hem met een voorstelling betrekking heb bende op Willem den Zwijger en de Baronie en is 7 maal 1.48 meter. Het wordt een van de drie Oranjeramen, die door de werkzaamheid van het Na tionale Comité tot stand zullen komen. De reeds bestaande gebrandschilder de ramen zijn alle uit den l.aatsten tijd, daar de Nieuwe Kerk na 1536 grooten- deels door de explosie van een kruit magazijn werd verwoest, waarbij alle gebrandschilderde ramen verloren gin gen, De crisiszuivelcentraie deelt mede, dat naar haar gebleken is, o.m. in me dische kringen, twijfel bestaat of na de inwerkingtreding van de crisiszuivelwet nog wel margarine uitsluitend uit plant aardige olie vervaardigd is te verkrij gen, Zij vestigt er daarom de aandacht op, dat bedoelde plantaardige margari ne ook thans nog wordt aangemaakt en sedert het inwerking treden der crisis zuivelwet is vervaardigd. Voor het geval deze niet bij een win kelier voorhanden mocht zijn, kan men zich wenden tot den Nederlandsche Ve- getariërsbond Fazantenweg 73 huis, Am sterdam, die zich bereid heeft verklaard op te geven waar de margarine is te verkrijgen. Naar het persbureau „Industria" meldt, is dr. A, F. Philips, directeur der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, bevorderd tot comman deur in de orde van het Legioen van Eer. De Kamer van Koophandel te Amsterdam heeft een telegram aan de Tweede Kamer gezonden tegen de heffing van opcenten op thee. Het uitbreidingsplan van Heer- 1 e n, door ir. Klijnen samengesteld, is berekend op een stad van 100.000 in woners en zal, in de behoeften der eerste 40 jaren voorzien. Statuten goedgekeurd. Met de St. Crt. van 16 November zijn verzonden de statuten van don Christe- lijken Boerenbond voor W. Z. Vlaanderen gevestigd te Oostburg en van het Volksgebouw „De Gouden Poorte" van de Moderne Arbeidersbeweging te AI i cl- delbur g. De Instrumentendagen voor de S. H. Gisteren is het zoowel des middags als des avonds druk geweest op de tentoonstelling van Gehoorinstrumen- ten, uitgaande van de afdeeling Mid delburg van de Vereeniging tot behar tiging van de belangen der slechthoo- renden. Het was op de bovenzaal van St. Jo ris steeds een komen en gaan van be langstellenden. In de eerste plaats kwamen er zeer velen, die kwamen om gehoorinstrumenten te beproeven, wat in vele gevallen tot aanschaffing leid de. Maar daarnaast kwamen ook velen, die het sympatieke doel gaarna wilden steunen en dit deden door het aankoo- pen van een der vele artikelen van de afdeeling Werkverschaffing van de ver toe. Hoewel we maar zelden uitgaan, zijn onze gangen bekend, onze voetstap pen bespied. Wat is er gebeurd? vroeg een oude vrouw, die bij het vuur zat. De man, die sinds gisteren om het huis zwerft, heeft me vanavond gevolgd. De drie bewoners van het krot keken elkaar aan, terwijl groote angst op hun gezichten lag uitgedrukt. De grijsaard verontrustte zich het minst van allen, misschien wel, omdat hij het meest in gevaar verkeerde. In dagen van groote spanning of onder het juk der vervolging is een moedig man bereid zich zelf te offeren en iede- ren dag van zijn leven beschouwt hij als een overwinning op het noodlot. De zorgvolle blikken, waarmede de beide vrouwen den grijsaard omringden, gaven zoo duidelijk te kennen, dat hij het eenige doel was in hun bestaan, Waarom zouden wij wanhopen aan God, zusters? zei hij met doffe, maar innige stem; wij loofden hem temidden der kreten van moordenaars en ster venden in het klooster der Carmelieten, Als het zijn wil is geweest, dat ik gered werd van dat bloedbad, is het ongetwij feld omdat hij mij voor iets anders be stemd heeft, dat ik zonder mokken moet aanvaarden. God beschermt de zij nen; Hij kan naar zijn wil over hen be schikken. Gij zijt het, en niet ik, op wier naaste toekomst wij bedacht moeten zijn, Wat is ons leven vergeleken bij dat van een priester? sprak een der twee oude vrouwen. Sèdert ik ui thet klooster de Chel- les verdreven ben, beschouw ik mezelf eeniging, of wel door hun behendig heid in visschen en dergelijke, dan wel door 't raden van namen enz. tracht ten een prijsje te verschalken. O. W.SOUBURG. De raad kwam Woensdagmiddag voltallig bijeen. Aan liet verzoek tot adhaesie-verlee- ning aan het adres der gemeente Sint Maartensdijk wordt niet voldaan. Een schrijven van den dierenarts die het paard der gemeente tijdens diens ziekte heeft behandeld, dat aan de ver zorging van dit dier niets heeft ontbro ken, Opgemerkt werd dat de verzeke ringspolis niet voldoende is ingevuld ter verkrijging van schadevergoeding. Een schrijven van de directie der wa terleiding. De Voorzitter licht toe dat in zake deze aaneensluiting een overeen komst is getroffen en schadevergoeding zal worden verrekend. De heeren de Priest er en Janssen wiflen deze corresponden tie publiceeren daar er aan deze kwes tie een vorige zitting een raadslid is ge blameerd geworden. De Voorzitter en de heer Suurmond zijn hiertegen. Besloten wordt om alleen het zakelijke over deze aangelegenheid bekend te maken. Uit deze correspondentie blijkt, dat er een misverstand heeft plaats gehad tusschen den directeur en den opzichter der waterleidingmaatschappij, t. a. v. het aansluiten van perceel E 62, waar door de beslissing van den directeur anders is uitgevallen, dan wanneer deze beide functionarissen elkaar hadden verstaan. De verzekering is thans ge schied op de voor den belanghebben de voordeeligste wijze. Het plaatsen eener electrische ver lichting in de Kanaalstraat en verleng de Braamstraat wordt goedgekeurd. Op verzoek van den heer de Pries ter wordt een schrijven voorgelezen van de desbetreffende commissie, Spr, is tegen steun en acht het verkieselijker dat werkobjecten werden gevonden. In het voorgelezen adres wordt zulks be toogd. Samenwerking met andere ge meenten is in dezen gewenscht. Ook de heer van Soelen is van meening dat het dezen weg op moet gaan. De Voorzitte r zegt dat in eigen gemeente niets dan dure plannen zijn te ontdekken, doch zal op dit punt diligent blijven. Ingekomen is een adres van de bouw vakondernemers, waarop door B. en W. afwijzend geadviseerd wordt. De heer de Priester kan zich hiermede vereenigen, doch zal bij de behandeling der begrooting hierop te rugkomen. De heer v. Soelen zegt dat de praktijk leert, dat een aannemer het voordeeligste uitkomt. De heer Goedbloed wil het ver zoek inwilligen, dit kan als er controle wordt geoefend op het werk, evengoed. De heer Suurmond zegt dat het algemeen belang het best wordt ge diend met één aannemer. Door beide wethouders benevens den voorzitter wordt betoogd, dat het werk in één hand het gemakkelijkste en voor deeligste uitkomt. Na eenige discussie wordt het aangenomen. als dood, zei de non, die niet uit was geweest. Hier zijn de hostiën, hernam de pas aangekomene, terwijl zij het doosje aan den priester gaf. Maar, zoo riep zij uit, ik hoor iemand de trap opkomen!.. Bij deze woorden keken alle drie op om te luisteren. Het geluid hield op, Weest onbevreesd, wanneer er iemand zou trachten bij u te komen, zeide de priester. Iemand, op wiens trouw wij kunnen rekenen, heeft maat regelen getroffen om de grens over te steken en zal de brieven komen halen, die ik aan den hertog de Langeais en den markies de Bauseant heb geschre ven, opdat zij op middelen kunnen zin nen om U aan dit vreeselijke land te onttrekken, aan den dood of de ellende, die U er "zouden wachten. Gaat gij dan niet mee? vroegen de twee nonnen wanhopig bedroefd, Mijn plaats is onder hen, die lijden, antwoordde de priester met eenvoud. Zij keken en zwegen vol heilige be wondering naar den ouden man, Zuster Martha, vervolgde hij tot de non, die was uitgegaan om de hos tiën te halen, deze afgevaardigde zal antwoorden „Fiat voluntas" (Zijn wil geschiede) op het woord „Hosannah". Er is iemand op de trap! riep de andere non uit, terwijl ze een verbor gen luikje opende, dat onder het dak was aangebracht. Ditmaal waren temidden der diepe stilte duidelijk de voetstappen van een man te hooren, die weerklonken van de met hard geworden modder bedekte tre den, Met moeite verborg de priester Tot leden van de commissie van ge organiseerd overleg worden gekozen de op de voordracht voorgestelde heeren. De verordening der gemeente-veld wachters wordt na aanvulling van enke le alinea's goedgekeurd. Behoudens een enkele post" heeft de heer de Priester geen bezwaar de zen goed te keuren. Na breedvoerige discussie, waaraan wordt deelgenomen door verschillende heeren en den voorzitter, wordt de reke- ning goedgekeurd. De heer de Priester merkt op dat het waterleiding bedrijf zeer gun stig te boek staat, doch als in de admr nistratie zoo wordt voortgegaan zal het onmogelijk worden aan voldoende re serves te vormen. De rekening sluit voor den gewonen dienst in ontvangsten op 170.358 en uitgaven 162.425; het Woningbedrijf voor den gewonen dienst in ontv. en uitgaven op 22.687; het Waterleidingbedrijf in ontvangsten op 9.866 en uitgaven op 9.783. De rekening van Burgerlijk Armbe stuur sluit in ontvangsten op 8.307 en in uitgaven op 8.344. Thans wordt besloten een leening aan te gaan bij de Ver. van Ned. Gemeenten daar deze voordeeliger voorkomt dan de Fa. Staal en Co. De vergoeding der bijzondere scholen wordt goedgekeurd nadat de heer de Priester nadere cijfers zijn overgelegd. De kosten zullen plm. 154 meer be dragen dan eerst werd voorgesteld, zegt de Voorzitter. Op den aanleg van een kabel onder eigen beheer zal geen goedkeuring worden verkregen, De heer de Priester zegt, dat de P.E.Z.M. met bedriegelijke cijfers heeft gewerkt indertijd. Hij kan dit met de stukken aantoonen, doch zal daarom toch nu niet tegenwerken om de bewo ners aldaar niet te dupeeren. Het voorstel wordt nu aangenomen. De heer de Priester zegt dat de bezuinigingen niet opwegen tegen het geen bij de rioleering wordt verwaar loosd en de meevallers in de toelich ting zullen niet groot zijn. De Voorzitter zegt dat de toe stand geschetst is, zooals die toentertijd was. De heer de Priester vreest dat de ramingen voor de werkloozen te laag zullen zijn en verlangt in het vervolg zuiverder cijfers waar dit mogelijk is. De heer Goedbloed vond het be drag voor het fröbelonderwijs te hoog. De Voorzitter antwoordt dat vaste cijfers voor de werkloozen niet zijn te noemen, en de kosten van -het voor bereidend onderwijs niet te hoog zijn. De wijziging werd goedgekeurd. Tot leden der waterleidingcommissie worden gekozen de op de voordracht gestelde personen en deze commissie eenige meerdere macht verleend op voorstel der heeren De Priester en Janssen. Op de bezwaarschriften tegen wegbe- lasting der bewoners Ritthemsche straat wordt afwijzend beschikt, nadat ver schillende heeren hebben betoogd, dat deze bezwaren niet geldend zijn. Goedgekeurd wordt om de huur van den gemeentegrond van het Woningbe drijf te verlagen tot 25 cent per roede. zich in en soort kast en de non wierp wat kleeren over hem heen. Ge kunt sluiten, zuster Agatha, zei hij met gesmoorde stem. Nauwelijks was de priester verstopt, of er klonken drie slagen tegen de deur, die de twee vrome zusters deden sidde ren. Hulpeloos zagen ze elkaar aan, zon der een woord te durven zeggen. Zij zagen er beide als zestigjarigen uit. Gedurende veertig jaar hadden zij zich van de wereld afgezonderd en langza merhand waren ze als planten gewor den, die gewend zijn aan kamerlucht en sterven wanneer men ze er uit weg neemt. Gewoon als zij waren aan het kloosterleven, konden zij zich niet in een ander leven indenken. Maar op een morgen was het traliewerk verbroken en het gevoel, zich vrij te weten, had hen doen beven. Het is niet moeilijk zich de verbouwereerdheid voor te stellen, die de gebeurtenissen der revolutie in hun onschulidige zielen teweeg brach ten, Zij waren niet in staat hun kloos terbegrippen in overeenstemming te brengen met de moeilijkheden van het leven en zelfs hun eigen toestand be grepen zij niet. Zij waren net als kinde ren, die plotseling door de moederlijke zorgen worden verlaten en zich in hun hulpeloosheid onderwerpen, inplaats van oproerig te zijn. Zoo ook bleven ze stom en lijdzaam tegenover de gevaren van het oogenblik, geen andere bescherming kennende, dan de Christelijke gelaten heid. De man op de trap, die vroeg om te worden binnen gelaten, onderbrak de stilte door de deur te openen en zich plotseling te vertoonen, De twee non- Tot electrische straatverlichting in de Kanaalstraat zal worden overgegaan evenals in de verlengde Braamstraat. De regeling der uren blijft dezelfde als bij de gasverlichting, terwijl de prij zen gelijk zijn. Den heer De Priester wordt toe gezegd verbetering der zijkanten van de straten in het Tuindorp. De heer de Priester wenscht een andere regeling bij de betaling van loon aan de werkloozen bij de bunkermaat schappij, en deze kleinere aftrek geven wegens grootere slijtage. Waarom zijn sommigen van dit werk uitgeschakeld vraagt spr.; dit is best in orde te brengen. De V o o r z i 11 e r zal hier*aandacht aan besteden. De heer v, Soelen vraagt hoe groot het aantal jeugdige werkloozen is ge weest, dat een ontwikkelingscursus heeft medegemaakt en wenscht dat aan dit punt meer publiciteit zal worden be steed. De heer de Priester zegt dat het aantal grooter is dan de heer v. Soelen meent. Verder vraagt de heer v. Soelen of er aan werkloozen steenkolen zullen worden verstrekt. De Voorzitter antwoordt, dat met het laatste de volgende week een begin zal worden gemaakt, en dat de naambordjes der straten bij wijze van werkverschaffing zullen worden ver nieuwd of aangebracht. Aan den heer Janssen wordt geant woord dat de Ritthemsche straat zal verbeterd worden met overschot uit de Kanaalstraat. Dat een loodgieter bij gemeentewer ken werd overgeslagen blijkt niet waar te zijn. De heer Leenhouts wenscht dat schadevergoeding zal worden gegeven aan een wielrijder wiens fiets door een gemeentewagen werd beschadigd. Na eenige discussie werd hierop af wijzend beschikt, waarmede de heer Leenhouts geen genoegen neemt. Daarna geheime zitting. N. EN ST. JOOSLAND. Dezer dagen is bij een ingezetene een rouwkleed ontvreemd, dat buiten hing te drogen. De dader is onbekend. nen beefden, want ze hadden in hem den man herkend, die gedurende eeni- gen tijd om hun huis had gezworven en naar hen had geïnformeerd. Onbewege lijk bleven ze staan, terwijl zij hem met onrust en Nieuwsgierigheid opnamen, net als schuwe kinderen, die stilletjes een vreemdeling onderzoekend aansta- ïen. De man had een groote forsche ge stalte, maar niets in z'n gang, z'n hou ding, noch in z'n gezicht verried iets kwaads in hem. Hij bleef, evenals de nonnen, onbeweeglijk staan en liet zijn blikken langzaam door de kamer dwa len. Twee stroomaten op planken dienden den nonnen als bed. Midden in de kamer stond een tafel, waarop een koperen kandelaar, eenige borden, drie messen en een rond brood. In den schoorsteen brandde een laag vuur. Een paar stuk ken hout, die in een hoek lagen opge stapeld, bevestigden overigens de ar moede van deze twee afgezonderden. De muren, die met een laag oude verf bedekt waren, zaten vol vlekken en bruine strepen van het doorsijpelende regenwater, dat door de slechte dak bedekking heenlekte. De schoorsteen mantel was versierd met een relikwie, die ongetwijfeld gered was van de plun dering van het klooster de Chelles. Drie stoelen, twee koffers en een laag kastje, voltooiden de inrichting van dit ver trek. Naast den schoorsteen was een deur, die deed vermoeden, dat er nog een tweede kamer moest zijn.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5