Bij Ruwe Purol „NEUTRAAL" GLAZEN ZEELAND. KUNST EN WETENSCHAP. BINNENLAND. LINTVELT's BAZAR GOES. fWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCUE COURANT VAN WOENSDAG 16 NOVEMBER 1932. No. 271. MIDDELBURG. ONDER HET SCHRIKBEWIND GOES. WALCHEREN. VARIA. OE CRISIS-PACHTWET 1932. De procureur-generaal bij den Hoo ien Raad der Nederlanden had van dien Raad de cassatie in het belang der wet gevorderd van een beschikking van de kamer van crisis-pachtzaken te Rot terdam, waarbij was beslist, dat pacht overeenkomsten betreffende tuinbouw- gronden niet worden beheerscht door de crisis-pachtwet 1932. Gisteren heeft de Hooge Raad de ge vraagde cassatie gewe'gerd, waardoor thans vaststaat, dat de tuinbouw niet van de gunstige bepalingen der genoem de wet kan profiteeren en dat deze en kel voor den landbouw geldt. DE BEPERKING VAN DEN INVOER VAN BACON IN ENGELAND. In de Landbouwcommissie van het Lagerhuis heeft Elliot de minister van landbouw, meegedeeld, dat overeen komsten tot stand gekomen zijn, waar door voorloopig de invoer van bacon uit de Vereenigde Staten, Argentinië, Rusland, Nederland, Zweden, Denemar ken, Polen, Litauen, Letland en Estland met 15 pCt, verminderd is in vergelij king met de maanden November-De cember 1931, Van de belanghebbende regeeringen wordt bevestiging van deze overeen komsten afgewacht. De Engelsche regeering is van plan deze beperking te laten ingaan op 22 dezer, na middernacht, voor een tijd van twee maanden. De Bond van Jonge Liberalen zal op Zondag 11 December te Schiedam een politieke conferentie houden, waar aan alle leden zullen deelnemen. De besprekingen en inleidingen zullen de nationale gedachte tot uitgangspunt hebben. De algemeene jaarlijksche vergade ring van den Bond wordt gehouden op Zaterdag 28 en Zondag 29 Januari 1933 in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Kindervoeding. In de laatst gehouden vergadering der Vereeniging „Kindervoeding" heeft me vrouw W. A. Dumon TakVan Trigt 't praesidium neergelegd. Als blijk van waardeering en erkentelijkheid voor de vele en groote diensten, door de presi dente tal van jaren aan de vereeniging bewezen, is mevrouw Dumon Tak het eere-lidmaatschap aangeboden. In haar plaats is tot voorzitster benoemd me juffrouw A. W. Ermerins, terwijl me vrouw C. FruinButeux met het secre tariaat is belast, als opvolgster van den heer E. Berdenis van Berlekom, die om gezondheidsredenen als zoodanig had bedankt. De heer mr. J. H. C. Heijse bracht als waarnemend secretaris, het 43ste jaar verslag uit, waaraan het volgende is ontleend: De uitgifte van het eten had op ge lijke wijze als vorige jaren plaats en gaf geen aanleiding tot bijzondere opmer kingen. De Armenraad verleende wederom haar zeer gewaardeerden steun. De aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden werden alle herkozen, behalve mevrouw BoddaertGoedheer, die niet voor een herbenoeming in aan merking wenschte te komen, in wier plaats werd benoemd mevrouw C. FruinButeux. In de plaats van mej. A. M. M. van Embden, die als bestuurslid bedankte, werd benoemd mevr. A, A. Ghijsen-Van door Honoré de Balzac, 21 - Maar burgeres, wat ziet ge er ver moeid 'uit. Wil madame misschien iets gebrui ken? viel de vrouw haar man in de rede. Wij hebben uitstekende bouillon, zei de banketbakker. Het is zoo koud, misschien is ma dame onder het loopen wel bevangen; maar U kunt hier uitrusten en U wat warmen. Wij zijn niet zoo kwaad als we er uit zien, riep de banketbakker uit. Gewonnen door den weiwillenden en aanmoedigenden toon der hulpvaardige winkeliers, bekende de dame, dat ze door een man was gevolgd en dat zij bang was om alleen naar huis terug te gaan. Is dat alles? hernam de man met de roode muts. Wacht dan maar even °P nbj. burgeres. Hij gaf den louis aan zijn vrouw en „edreven door dat soort van dankbaar heid, dat zich van kooplieden meester maakt, wanneer zij het buitenkansje hebben om voor een koopwaar van mid delmatige waarde een buitengewonen prijs te ontvangen, trok hij zijn uniform van de nationale garde aan, nam zijn Marle; allen namen de benoeming aan. In den vorigen winter werd eten ver strekt aan 158 kinderen uit 64 gezinnen en wel van school A 28 kinderen uit 14 gezinnen; van school C 18 en 11; van school K 64 en 24; Christelijke school 10 en 4; Centraal 7e leerjaar 7 en R. Katholieke school 31 en 11. Het grootste aantal porties kwam voor 153, op 16, 17 en 19 Nov., het kleinste 107 op 19 Maart. In 4930-'31 zijn uitgegeven 114 maal tijden met 14,423 porties in 1931-'32 108 met 13.740, Op Maandag 16 Nov. 1931 werd met de uitgifte aangevangen, geen uitgifte had plaats op 25 en 26 Dec. en 1 en 2 Jan. en het laatst werd uitgegeven op 24 Maart. De maaltijden bestonden uit: 35 maaltijden groentensoep, totaal 4364 porties; 19 hutspot, totaal 2442 p.; 15 havermout, totaal 1924 p., 19 stamp pot totaal 2436 p., 4 rijst met melk to taal 519 p., 16 griesmeel totaal 2055 p. Kleeding werd verstrekt voor reke ning van de gemeente aan 279 kinderen uit 122 gezinnen tot een bedrag van 1277.35. De gemeentelijke subsidie bedroeg 1200; een extra subsidie is niet aan gevraagd. Waar door bedanken, vertrek en overlijden de vereeniging verschillende leden heeft verloren, doet 't bestuur ook voor den aanstaanden winter een drin gend beroep op hare stadgenooten on der dankzegging aan hen, die tot dus ver de Vereeniging financed steunden. De ontvangsten en utgaven bedroe gen totaal 3085.22 mei een goed saldo, over te brengen op nieuwe rekening, van 948.85. De Middelburgsche Brandweervereeniging. In het verslag van den feestavond van de Brandweervereeniging in het num mer van Maandag noemden yrij als voorzitcr den heer Mondeel, dit moest zijn de heer W. C. Mullié. Ook kunnen wij nog melden, dat een der van de telefoonaangeslotenen, wo nende in de Koepoortstraat bereid was gevonden om thuis te blijven en op te letten of er brand 'gemeld werd. Motor in brand. Gisterenmidag vloog in de garage van den heer A. in de Ganzepoortstraat bij het aantrappen een motor in brand. Het vuur kon met een minimax gebluscht worden, voor het al te ernstige schade aangericht had. Oorzaak was een lek kende uitlaatpijp en gemorste benzine. O. EN W. SOUBURG. Maandagavond reed op de vrachtauto van den mole naar M, alhier mede, het zoontje van den brugwachter T. Zonder den chauf feur te waarschuwen is de jongen van de auto gesprongen, waarbij hij zoo on gelukkig tercht kwam, dat hij een zijner polsen brak. Verleden Zondag hield de beken de Vlaamsche schrijver Jac. Ballings te Sas van Gent een voordracht uit eigen werken. UITSLUITEND VOOR UW INMAAK. (Ingez. Med.) korte sabel op en kwam gewapend te^ rug. Maar zijn vrouw had intusschen tijd gehad om na te denken. En zooals het meer gaat met goedhartigheid, ging het ook hier: nadenken stemde tot in keer. Ongerust en bevreesd haar man in moeilijkheden te zien geraken, trachtte ze hem tegen te houden, door hem aan een pand van zijn jas te trekken, maar toegevend aan een gevoel van naasten liefde, bood de goede man dadelijk aan de oude dame te begeleiden. Het lijkt wel of de man, waar de burgeres zoo bang voor is, nog altijd langs den winkel sluipt, zei de jonge vrouw opgewonden. Ik vreesde het, zei de oude dame oprecht. Als het eens een spion was? Als het eens een samenzwering was? Ga niet mee en neem haar de doos weer af, fluisterde de banketbakkersvrouw haar man in, wat hem den zoo plots opgekomen moed weer deed ontzinken. Wacht! Ik zal hem twee woorden zeggen en U op slag van hem bevrijden, riep de banketbakker uit, terwijl hij de deur opende en zich naar buiten spoed de. De oude dame ging, gelaten als een kind, en bijna verstompt door overspan ning, weer op haar stoel zitten. De beleefde koopman talmde niet lang om terug te komen. Zijn van nature al Honderdjarige Middelburgers. Geput uit het Middelburger Maand boekje: Over een reeks van 90 jaren werden indertijd door dr. J. C. de Man verschillende gegevens verzameld om 'n studie samen te stellen over het afne men van somige ziekten; in 1792 aange vangen bleek dat in 1882, alzoo over 90 jaar, slechts drie personen te Middel burg den leeftijd van 100 jaren hebben bereikt. Het is niet onaardig ook nu nog even te herhalen, wie die drie wa ren. In 1800 was het in de Lange Gort straat, Blommetje Jonas en achttien jaar later Helena Poelman, een diaconie- arme in de Bogardstraat en ten slotte in 1874 Frederiks, te Oostkapelle ge boren, waaraan toegevoegd worden, dat diens goedhartigheid en beleefdheid aan iedereen bekend was, en die zóó door de bevolking werd hooggeschat, dat zijn op St. Joris gevierd jubelé een feestdag was voer allen; zijn portret ge plaatst in La Zélande is verspreid ge worden over de geheele wereld; Fre deriks overleed als haast alle stokoud- jes, niet door den ouderdom, maar door 'n catarrh van de luchtwegen; na den ganschen winter op de bovenvertrek ken te hebben doorgebracht, waagde hij het op den eersten lentedag den bes ten naar beneden te gaan en acht da gen later stierf hij. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTE RAAD VAN MIDDELBURG. Drinkwatervoorziening Domburg. B. en W. deelen den raad mede, dat de gemeenteraad van Domburg zich zonder wijzigingen heeft vereenigd met de opgemaakte concept-overeenkom sten voor waterlevering door Middel burg aan Domburg en voor het voeren van het technisch beheer van het Dom- burgsch gemeentelijk waterleidingbe drijf. B. en W. stellen voor om, in over eenstemming met de bepalingen dier concepten, tot waterlevering aan Dom burg en tot het voeren van het tech nisch beheer te besluiten. Teneinde het mogelijk te maken, dat de watervoor ziening van Domburg nog voor het be gin van het seizoen 1933 een feit is, zullen B. en W. het voorstel reeds in in de eerstvolgende raadsvergadering in behandeling brengen. Aan de concept-overeenkomst voor waterlevering ontleenen wij, dat Mid delburg het water levert in het groot, ten behoeve van de distributie van wa ter door Domburg binnen die gemeente alsmede binnen een onder goedkeuring van Middelburg nader door Domburg vast te stellen voorzieningsgebied bui ten de gemeente. Het geleverde water zal Domburg op haar kosten en voor haar risico distribueeren. Zulks volgens naar eigen inzicht door Domburg vast te stellen tarieven, welke niet lager mogen zijn dan te Middelburg geldende tarieven, echter met uitzondering van de tarieven voor hotels en groote be drijven, bij de vaststelling waarvan Domburg volledige vrijheid bezit. Het water wordt door Middelburg afgeleverd in een door Domburg te bouwen laagreservoir ongeveer ter plaatse waar de transportleiding van Oranjezon den straatweg tusschen Oostkapelle en Serooskerke bereikt. Het water zal worden geleverd over den meter. Daarvoor wordt voor beide partijen in het laagreservoir een meter geplaatst, zoo mogelijk van hetzelfde fabrikaat. Domburg zal aan Middelburg ver goeden de eerste 25000 kub. m per ka lenderjaar 9 cent, voor de volgende 25000 8Yi c. en voor eiken kub. m bo ven de 50.000 kub. m 8 cent per kub. m. Voorloopig betaalt Domburg per kwar- rood gezicht, dat door de hitte van het ovenvuur hoogrood gekleurd was, werd plotseling doodsbleek, zoo'n groote angst had zich van hem meester ge maakt, dat hij op z'n beenen stond te trillen en z'n oogen er uitzagen als die van een dronken man. Wilt u ons den hals laten afsnijden, ongelukkige aristocrate!.... schreeuw de hij woedend. Maak dat U weg komt en waag het niet hier ooit terug te ko men, want bij mij behoeft U niet te re kenen op hulp bij een samenzweering! Terwijl hij dat zei trachtte de banket bakker het doosje, dat hij in één der zakken van de oude dame had gedaan, terug te nemen, maar nauwelijks raak ten zijn brutale handen haar kleeren aan, of de onbekende, die zich liever aan de gevaren van den weg bloot stel de, zonder andere beschermer dan God, dan te verliezen, wat ze gekocht had, herwon de vlugheid van haar jeugd; ze liep op de deur toe, die ze driftig open de en verdween voor de oogen van de verbaasde en sidderende kooplui. Buiten gekomen ijlde ze voort. Maar al heel gauw begaven haar haar krachten, want ze hoorde hoe de sneeuw achter haar kraakte door de zware voetstappen van den spion, die haar meedoogenloos bleef volgen. Zij voelde zich genood zaakt even te blijven staan en ook de man stond stil. Ze durfde op, noch om taal tegen 9 cent. Nadere verrekening zal in den aanvang van het volgende kalenderjaar volgen, zoodra de in het Deze overeenkomst zal eindigen op 31 afgeloopen kalenderjaar totaal gelever de hoeveelheid bekend is. Dec. 1971 en dan telkens voor een ter mijn van 5 jaar worden verlengd, tenzij een der partijen ten minste één jaar voor het eindigen der overeenkomst aan hare wederpartij schriftelijk heeft medegedeeld, dat zij deze overeen komst niet wenscht te verlengen. Volgens de concept-overeenkomst in zake het technisch beheer van het ge meentelijk waterleidingbedrijf van Dom burg zal dit beheer in het algemeen omvatten het uitoefenen van het noo- dige toezicht en het treffen van alle noodige maatregelen opdat het water leidingbedrijf van Domburg uit tech nisch en hygiënisch oogpunt goed zal functionneeren en in het bijzonder een aantal nader aangeduide werkzaamhe den. Voor dit beheer betaalt Domburg f 900 per jaar. Deze overeenkomst geldt voor onbepaalden tijd. Aan beide concept-overeenkom sten is een slot artikel toegevoegd be treffende het beslechten van eventu- eelen geschillen. Dit zal geschieden bij arbitrage en wel door drie onpartijdige arbiters, te benoemen door den presi dent uer rechtbank. Eervol ontslag. Burg. en Weth. stellen voor overeen komstig zijn verzoek eervol ontslag te verleenen aan den heer P. Dumon Tak als ambtenaar van den Burgerl. Stand; als lid en voorzitter der Commissie van Toezicht op het L. O. en het M. O, en als lid der Commissie over den Middel- burg-Veerschen en den Middelburg- Vlissingschen straatweg. Benoeming vak-leeraar school G. Burg. en Weth. stellen voor tot vak- leeraar in Natuurkennis en Scheikunde aan school G te benoemen den heer G. H. Engelkes, benoemd leeraar aan de Rijkskweekschool, en zulks tegen een belooning van 125 per wekelijksch lesuur per jaar. Overplaatsing onderwijzer. Naar aanleiding van de vacature als onderwijzer aan school A ten gevolge van het vertrek van den heer H. J. C. van der Snoek en gezien de onzekere positie ten opzichte van het voortbe staan van school K, stellen Burg. en Weth., gehoord de hoofden der scholen en den inspecteur van het L. O., voor den heer A. Dieleman met ingang van 26 December over te plaatsen van school K naar school A. Aan school K behoeft dan geen vacature meer te wor den vervuld. Wijzigingen Verordeningen nopens Gymnasium en de Avondschool voor N. O. In bedoelde verordening is bepaald dat de burgemeester ambtshalve voor zitter is van het College van Curatoren over het Gymnasium, resp. de Commis sie van Toezicht op de Avondschool voor N, O. Zulks is kennelijk bepaald, omdat de burgemeester met de onder wijszaken is belast. Het is bij optreden van een nieuwen titularis mogelijk dat de verdeeling der werkzaamheden eene zoodanige zal worden, dat niet aan hem de behartiging der onderwijszaken zal worden toevertrouwd, Burg. en Weth. stellen daarom voor te bepalen, dat de voorzittersfuncties zullen worden ver vuld, door het lid van hun college, dat zich met de onderwijszaken zal belas ten. Wijziging verordening Wa terleidingbedrijf. Burg. en Weth. berichten, dat in ver band met het hooge waterverbruik per te zien, hetzij door den angst, die haar had aangegrepen hetzij door gebrek aan intelligentie. Langzaam voortloo pend vervolgde ze toen weer haar weg; de man hield zijn pas in, om op een af stand op haar te kunnen letten. Het leek wel of hij de schaduw was van deze oude vrouw. De klok sloeg negen uur, toen het zwijgende paar voorbij de Sint- Laurenskerk kwam. In de natuur van alle dingen volgt op een hevige emotie een toestand van rust, want al mogen onze gevoelens on begrensd zijn, onze organen zijn be grensd. Zoo wilde de oude dame, die niet het minste kwaad van haar voor gewenden vervolger ondervond, tenslot te een heimelijken vriend in hem zien, die bereid was haar te beschermen. Zij vereenigde alle omstandigheden, die de verschijningen van den vreemdeling had den vergezeld, om aanneembare gege vens te kunnen vinden voor deze ver troostende gedachte en zij slaagde er dan ook in, eerder goede, dan kwade bedoelingen in hem te veronderstellen, Zij vergat den schrik, die deze man bij den banketbakker had te weeg gebracht en spoedde zich met vasten tred naar het bovengedeelte van den faubourg Saint Martin. Na een half uur loopen kwam ze aan een huis, gelegen aan een kruispunt, ge vormd door de hoofdstraten van de wijk (Ingez. Med.) hoofd der bevolking van de gemeente, een desbetreffend onderzoek is inge steld. De reeds gehouden controle wijst op een waterverspilling als gevolg van lekken van kranen en doorloopen van stortbakjes der closets en urinoirs. Zoo werden op 739 gecontroleerde installa ties reeds 34 lekke tapkranen, 44 doorloopende stortbakjes en zeven lekke binnenleidingen ontdekt. In de afgeloopen maanden vonden voorts een aantai nacht-contróles plaats ten einde ook eventueele ondichtheden in het hoofdbuizennet te kunnen vinden, Daarbij is wel een hoog nachtverbruik van ongeveer 25 m3 per uur geconsta teerd, doch tevens bleek, dat geen be langrijke ondichtheden in het buizennet aanwezig waren, en het nacht-verbruik dus voor het grootste gedeelte wordt veroorzaakt door ondichtheden in de installaties. Vanzelfsprekend beteekent de gevonden waterverspilling een groot financieel nadeel voor het bedrijf en B. en W. achten het mitsdien gewenscht, dat tegen die verspilling krachtiger dan tot dusverre kan worden opgetreden en een desbetreffende boete-bepaling wordt vastgesteld. Burg, en Weth. stellen daarom voor art. 20 der Verordening te wijzigen en te lezen, dat onder verboden waterver spilling wordt verstaan het aftappen of laten loopen van leidingwater anders dan voor nuttig gebruik. Het lekken of laten doorloopen van kranen, stort bakjes voor closets en urinoirs of van andere op de waterleiding aangesloten toestellen wordt derhalve als waterver spilling beschouwd, een en ander ter beoordeeling der directie. De aangeslo tene is verplicht bij het ontstaan van zulk een gebrek de stopkraan te sluiten en maatregelen te nemen lot opheffing van het gebrek. Wanneer de directie waterverspilling vaststelt, kunnen Burg. en Weth. een bedrag van ten hoogste 5 aan den aangeslotene in rekening brengen. Op een opmerking van een der leden van de Commissie van Financiën ver klaren Burg. en Weth. bereid te zijn bij de beantwoording der vraag wat „nut tig gebruik van leidingwater" is, een ruim standpunt in te nemen. Naar aanleiding van opmerkingen in de commissie van fabricage verklaren Burg. en Weth, zich bereid te bepalen, dat niet de aangeslotene, doch de bewo ner verantwoordelijk is bij het ontdek ken van een gebrek. Zij verklaren zich bereid bij openbare kennisgeving mede- deeling te doen van den inhoud der nieuwe bepalingen. De boete alleen bij herhaling van een beboetbaar feit toe passen raden Burg. en Weth. af, doch verklaren zich bereid de boete-bepa ling met soepelheid toe te pasen. De ook genoemde waterverspilling bij schu ren van stoepen en schrobben van stra ten heeft de aandacht van Burg. en Weth. Inzake het waterverbruik bij toe passing van watermeters, deelen Burg. en Weth. mede, dat de nu voorgestelde boete-bepaling dient als eerste stap voor beperking van overmatig verbruik te worden beschouwd. Haar invoering kan voor het bedrijf niet anders dan voor deel opleveren, omdat de desbetreffen de controle-kosten gering zijn, daar de controle plaats heeft gelijktijdig met de zeer noodige controle van gas-installa- ties en gasmeters. Een volgende stap is het op ruimer schaal plaatsen van con trole-meters. Nader wordt bestudeerd, welke verbruikers in aanmerking ko men voor plaatsing van een watermeter, de-financieele gevolgen zullen daarbij natuurlijk mede onder het oog worden gezien. Een meter-tarief over de ge heele linie met een ruim verplicht mini- en een straat, die leidde naar de poort van Parijs. Die plaats is ook heden nog een der meest verlatene van heel Parijs. De Noordoostenwind, die langs de heuvelen van Saint Chaumont en Belle ville strijkt, blies door de huizen, of, be ter gezegd, door de hutten heen, die in dit kleine, bijna onbewoonde dal, ver spreid lagen. Deze eenzame streek scheen het natuurlijk toevluchtsoord voor ellende en wanhoop. De man, die het arme schepsel, dat zoo dapper was om bij nacht deze stille straten over te steken, zoo hardnekkig vqlgde, scheen getroffen door het schouwspel, dat zich voor zijn oogen afspeelde. Peinzend en in aarzelende houding bleef hij staan, flauw belicht door een straatlantaarn, wier vage schijnsel met moeite door den mist heendrong. Maar de oude dame zag in haar angst veel meer dan ge woonlijk en ze meende in de trekken van den man iets onheilspellends op te merken. Weer voelde zij haar angst ont waken en, profiteerende van zijn onze kere houding, sloop ze in het duister naar de deur van het eenzame huis, waarin ze met wonderlijke snelheid ver dween. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5