BEURS- EN WISSELKOERSEN. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. RECHTZAKEN. LEGER EN VLOOT. LAATSTE BERICHTEN. 8EUBSI HtRMüha IEÜ. GEMENGD NIEUWS. Van de lezing, die mr. J. H Bybau voor het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen heeft gehouden over „Een Zeeuwsch Regent uit het laatst der XVIIIe eeuw", (waarvan een uitvoerig verslag in ons blad is verschenen) zijn overdrukken in brochurevorm vervaardigd. Voor belangstellenden onder onze le zers zijn deze boekjes, tegen in zending van 12 cent aan post zegels of in contanten, voor porto en administratiekosten, in beperkt aantal bij de admini stratie van ons blad verkrijgbaar. De Directie. AMSTERDAM, 16 November. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieel© notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101—101 Ned. 17 1000-4 J4 101—101. Ned. 31 1000-4 101—100%. Ned. 32 1000-5 101—10134. Certificaten-3 83%8334. Cert. N.W.S.-2J4 69%—69%. O. Indië 22 1000-6 100%—100%. O. Indië 23 pndst. 100-6 70%—70%. O. Ind 16 1000-5 98%—98%. O. Indië 26 1000-4% 94%vo. Duitschl. pndst. 100-7 5454. Duitschl. 30 1000-5 49%—49%. Engl. W.L. 50-200-5 68% Engl. FL. 50-200-4 74-73%. Zeeuws. Hyp. B-5 100V2100y3. Zeeuws. Hyp. Bij4y2 989S. A Amslerd. Bank 1041031/». C Rott. Bankver, 71%72. ken van bloemen, vooral veel aandacht te schenken. Bij een verjaringsfeest, e.d. moet het betreffende kind door iets bijzonders ge kenmerkt worden, bijv. een versierde stoel, bloemetjes aan kopje, e.d. Ander zijds moeten spelletjes en zang echter zoo zijn, dat de andere niet het idee krij gen, er eigenlijk buiten te staan, zijzelf moeten ook meeleven. Ook het onderwerp volksfeesten wordt door spr. behandeld. Zij betreurt daarbij, dat deze, vooral in de steden, meestal eindigen in overdrijving, m.a.w., dat op zoo'n feest e'genlijk eens de bloe metjes buiten -gezet worden", om het op fatsoenlijke wijze uit te drukken. Op 't platteland is dat gelukkig vaak nog an ders, komen op zoo'n feest oude volks gebruiken weer voor den dag, voelt men er zich meer één dan anders. Spr. meent verder, dat het St. Nico- laasfeest veel van zijn huiselijk karakter verloren heeft; door de viering ook el ders, op scholen bijv., door de zakelijke opzet der winkeliers; het is een kwestie van „koopen" geworden. Vroeger span de men zich in „iets bijzonders voor el kaar te bedenken en dat zelf te ver vaardigen. Gelukkig hebben enkele aan die gewoonte nog vastgehouden. Spr. geeft toe, dat het een moeilijke tijd is, maar zij raadt aan, ook omdat ze zoo eenvoudig opgezet kunnen wor den, de huiselijke feesten vooral niet te verwaarloozen, en ook van het St. Nico- laasfeest iets moois te maken. Evenzoo leent het Kerstfeest zich zoo bijzonder voor een warm, intiem, gezinsfeest. Spr. besluit met een kleine geschiedenis, in welke een dokter, wien het zeer goed ging in de maatschappij, leerde, dat aan zijn geluk alleen nog ontbrak, het echte, intieme feest met zijn gezin. Bij de op Dinsdag gehouden stem ming ter verkiezing van drie gemach tigden in het kiescollege der Ned. Herv. Kerk te Biggekerke zijn her kozen de heeren P, Wijkhuis, M. Caljé en L., Verhage Iz. Bij de gister te Kloetinge ge houden stemming voor 4 leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk, wer den herkozen: J. Blomaard met 55 stem men, B. Nieuwenhuijse met 59 stemmen, J. Straub met 43 st. en J. de Jonge met 55 st. Er waren 64 stembriefjes in de bus. De heer J. Goedbloed, die bevorderd is tot doctor in de geneeskunde, ver wierf den graad cum laude. Te den Haag slaagde voor het practijk-examön voor handel en admini stratie de heeren J. Th. M. Castenmiller en J. C. Wattel, beide te Middelburg, J. Jobse te Zoutelande. Tijdens de non-activiteit van mr. P. Truyen is belast met de waarneming van de eerste hoofdinspectie van het lager onderwijs, de heer J. J. Verbeeten, te Breda. Prof. J. Hessing. Waar wij onlangs de aandacht hebben gevestigd op het belang der benoeming tot hoogleeraar in de Hegeliaansche fi losofie aan de Leidsche Universiteit, volgen hier nog eenige bijzonderheden van zijn leven en werken. De heer J. Hessing is 14 Jan. 1874 te Amsterdam geboren en is thans plant kundige aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen. Wijsgeerig is de nieuwe buitengewone hoogleeraar feitelijk au todidact. Tien jaar is hij voorzitter ge weest van het Genootschap voor Zui vere Rede en zes jaar voorzitter van het Bolland Genootschap. Sinds de oprich ting is hij redactielid van „De Idee". Hessing heeft veel geschreven, hetgeen uit onderstaand lijstje blijkt: Zelfbe wustwording der Geestes (W. Versluys' Uitgevers-Mij.) deel I 1925; Bewustzijn en Werkelijkheid (met prof. ir. J. G. Wattjes) (Uitg.-Mij. Kosmos 1930). In tijdschriften voornamelijk: Tijd schrift voor Wijsbegeerte: „Hegel en A Twentsche Bank A Pref. Jurgens A 9998. A De Schelde N.B. 40%40%. A Ver. Papf. v. Gelder 56%56%. C Am. Car Foundry 9% C Am. Smelt Ref. 16%16%. C Farbnind I.G. 72%—73 C U. States St. C. 38%—38% C C. Publ. Serv. 1%—1% C North Am. Cy. 30%30% A Born. Sum. H.M. 138138 A Ned. Wol Mij. 55—55 A Singkep Tin M. 88%88. A J. C. Japan Ln. 35%36. A Rotterd. Lloyd 62 A S. M. Nederland 70%68%. A Amst. Thee C.M. 30%—30%. A Houth. Alberts 31%33. C Peruvian C. Pr. 6y4cy4. A Southern. R'lw. 8%S5/8, C Union Pac. Rr. 72%73y2. C Int. Nickel Cy 9%9y8 onze Tijd", 1909; Het Kritische Moment, 1918; Verkeerde Philosophie, 1918; Het Leven van het Begrip en het Leven der Natuur in Aristotelischen Geest, 1920; Het Verband van Natuurwetenschap en Wijsbegeerte, 1921. Handelingen van het Genootschap voor Zuivere Rede: Redelijke gedach ten betreffende soort- en erfelijkheids voorstelling in de nieuwste biologie, 19161917; De bezwaren van de zijde des Verstands tegen de redelijkheid van het Begrip, 1917—1919. De idee: 1923: Idealisme (I). 1924. Ide alisme (11). 1925. Zelfbewustwording des Geestes (afzonderlijk verschenen). 1926. Verzet van kritisch blijven willende Verstandigheid tegen begrijpen willende redelijkheid. 1927. Hegel-Bolland. Ver zet van kritisch blijven willende verstan digheid tegen (enz.) II. 1928. Proeve eener voorbereiding tot wijsgeerige spraakleer. 1929. Zedelijkheid. 1930. De christelijke godsidee in haar zelfontwik keling. 1931. Hoofdstukken uit de logi ca. De geesteshouding van het „vrij zinnige" Protestantisme. Het Ware in de philosophie van Hegel. 1932. „Saint Joan" van Bernard Shaw. Hoofdstukken uit de logica II. Het begrip der geschie denis. Logos: 1930. Versuch einer Einleitung zur philosophischen Sprachlehre. Veröffentlichungen des Internationa len Hegelbundes: 1931. Die Freiheit als Denken. (Redevoering op het Intern. Congres in Den Haag) 1930. Das Wahre in der Philosophie Hegels. Redevoering op het congres Berlijn Oct. 1931. Mededeelingen van de Landbouwhoo geschool: Variabiliteit van sommige grassoorten. (Deel 12, afl. 4, 5) 1922. Monographieën onzer grassen. (Deel 25, verhandeling I). De quasie-automaten. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft vonnis gewezen in de zaak tegen den winkelier C. A. van R., die door iden kantonrechter aldaar lot een kleine geld boete was veroordeeld, ter zake dal hij op Zondag 10 Juni j.t. in zijn winkel' aan ae Wagenstraat sigaren en sigaretten heeft abgoleverd door middel van een kastje, dat lot opschrift droeg: „Koopt aan dezen automaat sigaren en siga retten" welk kastje door middel van een p'l.m. 21,4 m. langen band van den winkel uit werd gevuld. Het O. M- had bevestiging van het von,- nis a quo gevraagd. De verdediger mr. Parfumeur heeft tot vernietiging van dit vonnis geconcludeerd. De rechtbank verklaarde niet bewezen hetgeen den verdachte bij dagvaarding sub. 1 (het openhouden van den win kel) was ten laste gelegd' en sprak hem te dien aanzien vrij. Voor het overige (verboden verkoop) werd het vonnis van den kantonrechter bevestigd. A Koloniale Bnk. 6560. A N.I. Hbk. 1000 61—58. C Ned. H. M. 1000 70%—70%. A Alg. Kunstz. U. 4443. A v. Berkels Pat. 1918%. C Calvé-Delft 6564%. A C. Suiker Mpij. 2524%, A Int. Viscose 31%30%. A Küchenm. I. Acc. 3%3%. A Ned. Ford A.M. 122%—123. A Philips Gem. B. 131 132-129%. C Unilever 115%—112%-113%. C Anaconda Cop. 21%21-21%. C Bethlehem St. 19%—19%-19%. A A.N.I.E.M.—N.B. 196—197 C A. Gas El. Cy. 33 C Cit es Serv. Cy. 3%3% C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 16%- A Kon. Petr. Mpij. Ï48%—148%-47% C Contin. Oil Cy. 6%6%-6% C Shell Union O.C. 6%6%-6% A Holl. Amer. Lijn 4— A K.N. Stoomb. Mij. 19% b. gewone dienstplichtigen, zonder rang, die een officiersfunct'e bij de bur gerwacht vervullen. Voor burgerwachten van groote ge meenten kan in bijzondere gevallen eveneens tijdelijke vrijstelling worden verleend aan reserve-officieren en vaandrgs (kornets), die een officiers functie bij die burgerwacht bekleeden. Verzoeken daartoe moeten door de com mandanten der burgerwachten door tus- schenkomst der betrokken burgemees ters onder omschrijving der redenen en onder vermelding van het (vredes)- korps, waartoe bedoeld personeel be hoort en waarbij het in registratie is tot den minister van defensie worden gericht. De vóór 7 November j.l. verleende vrijstellingen van opkomst op grond van dienst bij burgerwachten worden inge trokken. Officier van administratie le kl. der zeemacht A. J. Teljer, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt 2 De cember geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen en bestemd tot administrateur van dien bodem. Met ingang van 19 November 1932 zijn aangesteld tot dpi. korporaal, de dpi. soldaten van 14 R.I. J. A. G. van Sluijs; M. J. Bienefelt; A. Janse; J. Smallegange en P. J. van Tiggelen. Bij Kon. besluit is bepaald, dat Hr. Ms. mijnenlegger „Gouden Leeuw", thans in dienst opgelegd te Hellevoetsluis, met een door den Minister van Defensie vast te stellen datum voor den actieven dienist beschikbaar wordt gesteld; met gelijken datum is het bevel over dien bodem opgedragen aan d enluitenant ter zee der le klasse J. J. A. van Staaveren. Buitengewone oproeping van Dienstplichtigen. In de Legerorders wordt opgenomen een ministerieele beschikking, waarbij is bepaald, dat in geval van buitenge wone omstandigheden anders dan oor log en oorlogsgevaar zonder verdere machtiging voorloopig van opkomst zijn vrijgesteld de volgende tot een burger wacht toegetreden categorieën van re- servepersoneel en dienstplichtigen der landmacht: a. zij, die behooren tot het reserve personeel beneden den rang van ser geant (wachtmeester); A Ned. Scheepv. U. 64y,Gty4. A H.V. Amsterdam 184y418iy2-79. A Java Cull. Mij. 120—115y4. A N.I. Suiker U. §3y4—81 A Poerworedjo S.Ó. 7% i^eli batavia 145%147%-48. C Deli Mij. 1000 119—1,6. A Senembah 132%130, C Gh cago Milw. 2%2%. A Amst. Rubb. C. 64%63%-%. A Deli-Bat. Rubb. 3030. A Hessa Rubber 28%28. A Serbadjadi S.R. 23%22. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 15 Nov. 16 Nov. Londen 8.25% 8.27 Berlijn 59.21 59.23% Parijs 9.76 9.76% Brussel 34 55 34.54% Zwitserland 47.92 47.92 Kopenhagen 43.00 43 00 New-York 2.48% 2.49 Koninkl. - -Obl.markt- Amerika - Suiker - Rubber - Markt Philips Tabak Alen T„j f.jc. Unilever - Schepen Mijnen get Ivf» i(?prr< schooltucht te handhaven, maar aan de strakke hand paarde hij het medegevoel voor de jeugd, waardoor de gave ont stond om een prettigen geest op de school te doen heerschen. Zelfs toen een verradelijke ziekte den overledene het loopen bemoeilijkte en hij zijn werk moest neerleggen, kon hij den band met de school niet verbreken, hij liet zich naar school rijden en stond Rijksklinieken js overgebracht, stak zijnopvolger met raad ter zijde. Zijn omkijkend de straat over. Den bestuur- liefde bleef uitgaan naar zijn school, der yaQ de auto treft waarschijnlijk gcen naar zijn jongens, zooals hij zijn leer- sckujd Ongelukken, Op den Amsterdamschen straatweg te Utrecht is 'n ruim 70-jarige mam aan gereden door een auto, waarbij hij ern- +ig aan been en hoofd werd gewond. De man, die in ernstigen toestand naar lingen noemde. Hun overwinningen wa ren de zijne en nog in den afgeloopen zomer heeft hij van uit zijn wagentje hun verrichtingen gevolgd. Spr. verzekert de echtgenoote en de kinderen, dat er ontelbaar velen zijn, wie de dood van haar man en vader zeer ter harte gaat. Meester Van der Staal aldus ein digde spreker laat ik U nog eens met dezen naam, die zoo goeden klank Gistermiddag is op den rijksweg Arn hemNijmegen bij Eist het 7-jarige dochtertje van H. door een auto aan gereden. In ernstigen toestand is het meisje naar huis vervoerd. Gisteravond is in de Paul Krugerlaan te 's Gravenhage de 36-jarige verpleeg ster mej. A. S. door een auto aange reden. Mej. S., die een gecompliceerde breuk aan het linkeronderbeen had op- met aezen naam, cue zoo gueueii Maim zal behouden, toespreken. Ik dank U uit Reloopen, is naar het ziekenhuis aan den naam van het bestuur voor alles wat ^uidwal overgebracht. gij al die jaren voor onze inrichting hebt uam r» gedaan. Wij zullen uw naam in goede DIEFSTAL VAN 2600. De rei- herinnering bewaren. Meester Van der «ger D„ van de N.V. Steenfabrieken te Staal. Rust zacht Beegden, geraakte, terwijl hij zich te De'heer mr. J.' Adriaanse sprak na- Swahnen in een café bevond, zijn porte- mens zeer vele vrienden van den over- feuille met J 2600 kwijt. Dit bedrag had ledene en getuigde /ook zijn groote hij geïnd voor genoemde N.V. vriendschap en voorbeeldige arbeid- Een door de politie ingesteld onder- zaamheid. zoek leidde tot het terugvinden der por- De heer W. de Graaf sprak als voor- tefeuille in een akkerveld; het geld was zitter van „Luctor et Emergo" en wees verdwenen, er op hoe meester veel voor de zwem- sport heeft gedaan, ook voor de op- GEVAARLIJK OPTREDEN. Ter- riechting der vereeniging, en na die was de hee,r ult s avonds met hij steeds de ziel van de wedstrijden. Een zÖn auto den weg Schinnen Oirsbeek overwinning van „Luctor" stemde hem passeerde, werd hij opgeschrikt door een haast nog meer vreugdevol, dan hen, "P ziin wagen afgevuurd revolverschot, die de overwinning behaalden. Direct stopte hij en ontdekte dat de De heer J. Verhage bracht namens koÊel zijn wagen van achteren getrof- het bestuur van de afdeeling van den bad- Algemeenen Militairen Pensioenbond °P verder onderzoek uitgaande, trof dank voor alles wat de heer v. d. Staal hli< nlet ver van de plaats een tweetal voor deze afdeeling en in het bijzonder politiemannen. Desgevraagd' gaven deze ook voor de weezen heeft gedaan. als eenvoudige reden op, aldus gehandeld Een familielid dankte voor de laat- te hebben in de meening met een smok kelauto te doen te hebben, meldt de ,Limb. Koerier". Volgens den gedu peerde echter was er geen duidelijk zichtbaar sein tot stoppen gegeven, zoo- ste eer den overledene bewezen. DE NEDERLANDSCHE VARKENS CENTRALE. TER AARDEBESTELLING VAN MEESTER VAN DER STAAL. Op de algemeene begraafplaats te Middelburg had hedenmiddag onder groote belangstelling de ter aardebestei- ling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer P. C. van der Staal, in leven oud-directeur der Bad- en Zweminrichting. De kist was gedekt door verschillen de bloemstukken en een tweede berrie was noodig om alle bewijzen van waar deering van den overledene te vervoe ren. Onder de bloemstukken waren er o.a, van de N.V. Bad- en Zweminrichting, van de Zwemvereeniging „Luctor et Emergo", van een groot aantal leden van de zwemschool en van andere or ganisaties en personen, die veel met den heer v. d. Staal in aanraking kwamen. Toen de kist aan den schoot der aarde was toevertrouwd, trad de heer L, Weijl naar voren om bij ontstentenis van den voorzitter der genoemde N.V., mr. baron v. d. Feltz, te voldoen aan den droeven plicht, nu men voor altijd afscheid neemt van meester Van der Staal. Spr. schetste hoe de overledene op betrekkelijk jeugdigen leeftijd aan de inrichting kwam en na een jaar reeds zoo het vertrouwen van het toenmalig bestuur had gewonnen, dat dit hem met algemeene stemmen tot directeur be noemde. 35 jaar, zoo lang zijn krachten het toelieten, heeft hij met liefde en toewijding zijn krachten aan die taak besteed. Maar het 'was voor hem geen taak, 't was zijn levenswerk. Van der Staal hield van zijn school, hij hield van zijn leerlingen. Het bestuur is hem dankbaar, omdat hij de taak van het bestuur verlichtte, men kende zijn hoo- ge plichtsbetrachting. Aan zijn wakend oog ontging niets en hij had groote takt om onder de heterogene bevolking der De Nederlandsche Varkenscentrale dat hij dit geval niet zonder meer kon maakt bekend, dat in verband met de laten voorbijgaan, op 23 November a.s. aanvangende con- De verantwoordelijke schutter bleek tingenteering, van dezen datum af, geen te zijn een rijksambtenaar, die in gezel ander gezouten varkensvleesch aan ba- schap was van een anderen rijksveld- con naar Groot Brittannië en Noord Ier- wachter uit Schinnen. land mag worden uitgevoerd zonder uit- voermachtiging van de Nederlandsche AUTO TE WATER. Tengevolge varkenscentrale. van den zwaren mist is gisteravond de Deze uitvoermachtigingen kunnen koopman P., uit Veendam, met zijn auto worden aangevraagd bij de Nederland- komende van Friesland, te Smilde in de sche Varkenscentrale 1ste Van der Drentsche hoofdvaart gereden. De heer Boschstraat no. 1 te Den Haag. P. wist zichzelf te redden. De auto werd In aanmerking tot het verkrijgen van zwaar beschadigd, deze uitvoermachtiging, komen zij, die tot heden regelmatig ander gezouten EEN GLADDE JONGEN. Een eier- varkensvleesch dan bacon hebben ge- handelaar te Nijmegen, die geregeld za- exporteerd. Belanghebbenden worden ken in Duitschland doet, was niet vol- verzocht zich met de Nederlandsche doende bekend met de in Duitschland Varkenscentrale in verbinding te stellen, uitgevaardigde deviezenverordening en had zich daardoor onwetend schuldig DOOR AUTO OVERREDEN. gemaakt, waarvoor hij door de Duitsche Te Someren werd Dinsdagavond het 6 douane gezocht werd. Toen hij des jarig jongentje W. van Vlerk, toen hei avonds met zijn auto uit Duitschland plotseling de straat wilde oversteken, naar Nijmegen terugkeerde, werd hij te door een passeerende vrachtauto gegre- Wijier aangehouden en naar het arres- pen. Hevig bloedend aan het hoofd werd tanienlokaal aldaar overgebracht. De het knaapje onder den auto vandaan chauffeur mocht met den auto naar Nij- gehaald en naar zijn woning vervoerd, megen gaan en bracht de jobstijding naar Zijn toestand is zeer zorgwekkend. de familie van den eierhandelaar over. Een aantal vrienden van den arrestant TWEE ERNSTIG GEWONDEN. beraamde oogenblikkelijk plannen om Woensdagmorgen had op de nieuwe den man te ontzetten, brug bij Keizersveer een ernstig Men toog naar Wijier en in een café, auto-ongeluk plaats. in de onmiddellijke nabijheid van het Een luxe auto kwam met een vaart arrestantenlokaal werd een „reuzenfuif" van ongeveer 80 km, uit de richting Dus- aangericht, waarbij de Nijmegenaars zich sen aangere.den en slipte op de brug. De van de gulste zijde deden kennen. De wagen kam tegen het ijzeren hekwerk Duitsche bezoekers van het café, bene van de brug. terecht. De bestuurder van vens de kastelein en een aantal douane- de auto en zijn echtgenoote, de heer en beambten werden royaal getracteerd en mevr. B. uit Amsterdam werd uit de auto de feeststemming steeg met het kwartier, geslingerd en met een zware hersen- Toen het Duitsch-Nederlandsche ver schudding opgenomen. In zorgwekkenden broederingsfeest het hoogtepunt had be- toestand zijn zij naar het ziekenhuis te reikt, sloop een der Nijmegenaars weg Raamsdonkveer vervoerd. De auto werd en begaf zich naar het arrestantenlokaal, zwaar beschadigd. waarvan hij de sloten en deuren met breekwerktuigen begon te bewerken. De De wetgevende vergadering te deuren werden finaal gesloopt en niet Rangoon heeft de voorstellen tot af- zoodra zag de eierhandelaar den weg scheiding van Burma van Indië, verwor- vrjj 0f hij zette het op een loopen. Door pen met 38 tegen 29 stemmen en 9 blan- velden, over sloten en akkers bereikte CO- hij het Nederlandsche grondgebied, waar Nieuwe krachtige aardschokken een auto gereed stond, die den vluchte- zijn in Chili waargenomen. Nadere bij- ling naar Nijmegen bracht. Even later zonderheden ontbreken. werd ook het feest in de Wijlersche

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2