BEURS- EN WISSELKOERSEN. BEURSTHERMOMETER. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. LAATSTE BERKRTER. RECHTZAKEN. Een afvoermiddel AMSTERDAM, 15 November. Het eerste getal is de vorige no teering, daarop volgt de officieele no teering van heden. Ned 2e t. 32 1000-5 10iy8—101. Ned. 31 1000-4 101—101. Ned. 17 1 0000.41/2 10iy6—101. Ned. 32 1 000-5 101i/g—101. Certificaten-3 83% -83%. Cert. N.W.S.-2% 69%—69%. O. Indië 22 doll. 1000-6 100%—100%. O. Indië 23 pndst. 100-6 70%—70%. O. Indië 16 1000-5 98%—98%. O. Indië 26 1000-4% 94%—94%. Duitschl. pndst. 100-7 55%54. Duntschl. 30 1000-5% 51—49%. Engl. W.L. 50-200-5 68% Engl. F.L. 50-200-4 74%—74. Zeeuws. Hyp. B-5 100%—100%, Zeeuws. Hyp. B-4% 98—98. A Amsterd. Bank 103%104. C Rott. Bankver. 7171%. pjes als hoofdfilm werd vertoond „De afsluiting en de gedeeltelijke droogmnf- king van de Zuiderzee'' van Joris fvens. Als spreker voor dezen avond trad op de heer Bax, propagandist van bovenga- noemden bond voor het gewest Zee land. De te Bruinisse gehouden za¥- jescollecte ten bate van de Zending heeft opgebracht de som van f 279.31. 'Voor "het eerst sinds het instellen der paarden- en veulenmarkt te Oost burg, die j.l. Zaterdag moest gehou den worden, was geen enkel' dier aait de lijn gebracht. mag de darmen niet schaden, doch moet zacht, aangenaam en daarbij toch prompt werken. Al deze voordeelen zijn aanwezig bij de beproefde Istizin- tabletten. Bovendien houdt hun rege lende werking dagenlang aan. (Ingez. Med.) STUKKEN VOOR DE PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Verlaging van subsidiën. In de nota, waarbij Ged. Staten de begrooting 1933 aanbieden deelen zij o. m. mede, dat zij zich genoopt hebben gezien de Staten voor te stellen over te gaan tot verlaging der subsidiën. Daar toe leggen Ged. Staten nu een ontwerp besluit over. Verschillende subsidiën zijn verleend tot een bepaald gedeelte van de uitgaven voor het gesubsidieer- doel doel gedaan, terwijl tevens is be paald dat bedoeld gedeelte ten hoog ste tot een zeker bedrag zal worden uitgekeerd. Tot deze categorie behoo- ren de subsidiën aan: de Zeevaart school te Vlissingen, de Vereeniging voor Handelsonderwijs te Middelburg, de Vereeniging voor Handelsonderwijs te Goes, de Kath. Middelbare school- vereeniging te Hulst en de gemeente Vlissingen voor hare Handelsavond school. Daarnaast zijn er een tweetal subsidiën, nml. die ten behoeve van de verpleging van kinderen in kinderher stellingsoorden, vacantiekoloniën en gezinnen en aan den A. N. W. B. ver leend tot een bepaald bedrag per een heid, terwijl het totaal van die subsi diën evenzeer aan een maximum be drag is gebonden. Uit deze omstandig heid vloeit voort, dat de bedoelde sub sidiën op verschillende wijzen kunnen worden verlaagd. Het gedeelte der uit gaven of het bedrag per eenheid kan worden verminderd; de verlaging kan op het maximumbedrag worden toege- pastjeen combinatie van beide wijzen van verlaging is mogelijk. De keuze hebben Ged. Staten doen vallen voor de hierboven genoemde subsidiën op de tweede mogelijkheid. Wat de eerste 5 met name genoem de subsidiën betreft is het naar hunne meening niet redelijk het bepaalde ge deelte der uitgaven te verlagen. Hier door toch zou, wanneer de bestaande maxima blóten behouden, een premie worden gesteld op het opvoeren der uitgaven. Bovendien en dit geldt ook indien tegelijkertijd de maxima worden verlaagd zou alsdan de ver mindering van de subsidie niet worden opgevangen door bezuiniging. Ten slot te geeft een verlaging van de maxima de zekerheid dat in de begrooting uit getrokken gedragen, waarop de verla ging reeds is toegepast, niet zullen wor den overscheden. Ten aanzien van de subsidie ten behoeve der kinderverple ging is de toestand steeds aldus ge weest, dat werd uitgekeerd een bedrag per kind en per dag, welk bedrag ver mindering onderging wanneer het maxi mum niet toereikend was. Hoewel uit het bedrag der uitgaven over 1931 blijkt dat een dergelijke vermindering over dat jaar niet behoefde te worden toe gepast, geeft toch alleen een vermin dering van het maximum de zekerheid, dat de voorgestelde verlaging van uit gaven zal woren verkregen. Een ver mindering van het eenheidsbedrag zou ten aanzien van de subsidie aan den A. N. W. B. niet tot een voldoende ver laging van uitgaven leiden. A Twentsche Bank A Pref. Jurgens A 99%99. A De Schelde N.B. 40%40%. A Ver. Papf. v. Gelder 5656%. C Am. Car Foundry 10%9%. C Am. Smelt Ref. 17%16%. C Farbenind. I.G. 73%—72% C U. States St. C. 39%—38% C C. Publ. Serv. 1%1% C North Am. Cy. 32%—30% A Born. Sum. H.M. 137—138 A Ned. Wol Mij. 55 A Singkep Tin M. 87%88%. A J. C. Japan Ln. 35%—35%. A Rotterd. Lloyd 62 A S. M. Nederland 70% A Amst. Thee C.M. 30%—30% A Houth. Alberts 31%—31%. C Peruvian C. Pr. 6%6%. A Southern Rlw. 9%8%. C Union Pac. Rr. 75%—72%. C Int. Nickel Cy. 9%9%. De overige subsidiën waarvan 10 pet, vermindering wordt voorgesteld zijn de volgende: voor aanmoediging van de paardenfokkerij; voor verbete ring van het rundvee, het geitenras, 't varkensras en het schapenras, voor den aanleg van proefvelden, ten be hoeve van land- en tuinbouwcursussen, aan het Zeeuwsch Genootschap der W etenschappen. Verder aan de afdeelingen Middel burg en Vlissingen van den Nederl Mi litairen Bond, aan de R.-K. Militairen vereeniging St. Mauritius te Vlissingen, ten behoeve van de verpleging van be hoeftige doofstommen en blinden, aan de Prov. Zeeuwsche vereeniging tot be strijding der t. b. c. en aan de Prov. Zeeuwsche vereeniging Het Groene Kruis, aan de Commissie voor de hy giëne van hen kind in Zeeland, ten be hoeve van de drankbestrijding, aan de Nederl. Heidemaatschappij en aan de Centrale Vereeniging tot behartiging der maatschappelijke belangen van ze nuw- en zielszieken. Wijziging verordening stei gerrechten. Tot nu toe wordt voor iederen reizi ger die met een stoomvaartuig aan komt of vertrekt f0.10 steigergeld ge heven, terwijl het steigerrecht slechts f 0,05 bedraagt voor iederen reiziger, aankomende met of vertrekkende door middel van andere vaartuigen. Hieronder vallen dus ook motorsche pen. Ged. Staten stellen voor in het vervolg fO.10 te heffen van passagiers van alle vaartuigen die met mechan- sche kracht worden voortbewogen, zoodat motorvaartuigen gelijk komen te staan met stoomvaartuigen. Veer StavenisseZijpe Anna Jacobapolder. Ged. Staten stellen de Staten alsnog in kennis met de berichten van ge meentebesturen inzake de mogelijke subsidie voor voortzetting van boven bedoelden veerdienst. De gemeente besturen van St. Maartensdijk, Oud- Vossemeer, St. Annaland, Tholen, Poortvliet en Scherpenisse antwoord den ontkennend; dat van Stavenisse is bereid f 625 bij te dragen, B. en W. van die gemeente meenen, dat de bewoners der streek de verbinding ongaarne zou den missen; en de raad van Zierikzee besloot de beslissing aan te houden tot de behandeling der gemeentebegroo- ting voor 1933, De directeur van de R. T. M. bracht onder de aandacht van Ged. Staten, dat, hoewel de maatschap pij, gelet op de noodzakelijkheid van bezuiniging op de verschillende uitga ven van overheidswege, zij genoegen zou hebben genomen met eenige subsi dievermindering doch, dat de thans voorgestelde beperking van f 5000 tot f 2000 van dien aard is, dat, indien hier toe mocht worden overgegaan het de maatschappij niet mogelijk zal zijn de zen stoombootdienst te blijven uitoefe nen. Wijziging begrooting 1932, Voorgesteld wordt een wijziging der begrooting 1932, en wel voor den ge wonen dienst meer aan inkomsten ven f 768.54 en aan uitgaven van een gelijk bedrag nadat de post onvoorzien met f8671.46 is verlaagd. Buitengewo ne dienst wordt in ontvang en uitgaaf met 125.549 vermeerderd. Behalve de posten, die voortvloeien uit vroeger genomen Statenbesluiten, vinden wij o.a. 'n post van 4000 voor her stel en bestrijding van motschade. In verschillende lokalen o. m. de Staten zaal is vrijwel alle bekleeding enz in zeer ernstige maten door mot aange tast, Ten einde de kostbare wandtapij ten voor de daaruit voortkomende gevaren te behoeden is het noodig de lokalen grondig motvrij te maken, c. q de bekleeding te vernieuwen. Een brief wisseling met het Rijk over eventueele bijdrage is nog gaande. A Kol. Bank 67%—65. A N.I. Hbk. 1000 63—61. C Ned. H. M. 1000 70y„—770y4 A Alg. Kunstz U 45y8—43£/£,44y3 A v. Berkels Pat. 21%19. C Calvé-Delft 64%—65. A C. Suiker Mpij. 2625. A Int. Viscose 32%31%. A Küchënm. I. Acc. 3%3%. A Ned. Ford A.M. 120121-23%. A Phil ps Gem. B. 134%—132%-30%. C Unilever 118%114%-16. C Anaconda Cop. 22%21%-%. C Bethlehem St. 20%19%-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 199—196. C A. Gas El. Cy. 3%3. C Cities Serv. Cy. 3%3%, C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 1616%. A Kon. Petr. Mpij. 151—148%-149%. C Contin. Oil Cy. 76%. C Shell Union O.C. 6%6%-6%, A Holl. Amer. Lijn 4 A K.N. Stoomb. Mij. 2019%. A Ned. Scheepv. U. 64%64-%. A H.V. Amsterdam 18/%iai-% A Java Cult. Mij. 123120. A N.I. Suiker U. 85%—83%' A Poerworedjo S.O. 7% A Deli Batavia 147%145% C Deli Mij. 1000 118—118%-19% A Senembah 132%132% C Chicago Milw, 2%2%. A Amst. Rubb. C. 6763%-64%. A Deli-Bat. Rubb. 30%—30. A Hessa Rubber 28%28%. A Serbadjadi S.R. 23% Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. Londen 14 Nov. 15 Nov. Schepen 8.33 8.25% Berlijn 59.21 59.21 Parijs 9.76% 9.76% Brussel 34.56 34.55 Zwitserland 47.93 47.92% Kopenhagen 43.45 43.00 New-York 2.49% 2.48% -Tot notabele bij de Ned, Herv. Kerk te Domburg zijn herkozen de heeren J. Coomans en S. de Pagter Wz. Tot lid van het kiescollege van de Ned. Herv. Kerk te Wolphaarts- d ij k werd herkozen de heer Job Sinke en gekozen in de plaats van de heeren D. Vleugel en J. Renierse die beiden be dankt hadden de heeren D, Reinhout en - Amerika - Markt - KoninkL - Unilever - Obl.markt Suiker Industrie - Rubber Philip* Mijnen Tabak (Wettig gedeponeerd.) G. de K. legde een volledige beken tenis af. Hij zal aan de politie te Nijme gen worden uitgeleverd. MARKTBERICHT. Op de graanmarkt te Goes was he den de aanvoer klein en' de handel kalm. Goudgerst f 5, kookerwten 10.50 13, schokkers 1215, bruine boonei» 910, karweizaad 19, maanzaad 40, mosterdzaad 19.50. DE HEVIGE BRAND IN DE KERKSTRAAT TE VLISSINGEN. A. de Blaij. Als notabelen werden herkozen de heer J. van der Schaaf en gekozen in de plaats van den heer G. Muelenberg de heer Job Sinke. Herbenoemd werden in de Ned. Herv. Kerk teWilhelminadorp als kerkvoogd de heer L. Kranenburg en als notabel de heeren J. Jeremiasse en J. Oom. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. Zierikzee (toez.) ds. Joh. Gerritsen Jr., te Nieuwerkerk (D.) Bij de op Vrijdag gehouden ve ~,kia - zing voor drie notabelen der Ned. Herv. kerk te Poortvliet werden uitge bracht 40 stemmen. Herkozen werden P. Oostdijk en jD- Quist, die resp. 37 en 32 stemmen ver kregen. Herstemming moet plaats heb ben tusschen P. J. Vroegop (aflr.) met 18 en P. A. Potter met 10 stemmen. Te Scherpenisse zijn geko zen tot gemachtigden bij het kiescolle ge van de Ned. Herv. kerk de heeren M. A. Kievit, J. Suurland, G. J. wan Popering en M. Rijstenbil. DE BRAND IN DE „P. C. HOOFT". In den afgeloopen nacht en in de och tenduren heeft de brand op de „P. C. Hooft" zijn verwoestend werk voortge zet. Het vuur is nojs steeds over de ge- heele lengte van het schip verspreid. De vlammen sloegen midscheeps weer fel naar buiten. Wat er met de overblijfse len van den kolossus gebeuren gaat is nog niet bekend, DIRK WITTE f Naar V.D. verneemt was de verdron ken bestuurder van den auto, welke Maandagnacht in de Weespertrekvaart te Amsterdam is gereden, de, vooral in vroeger jaren zeer populaire dichter en voordrager van levensliedjes Dirk Witte. WONINC AFGEBRAND. Maandagnacht is door onbekende •Oor zaak afgebranc de woning van zek. ren megensche politieman. Jaspers, gelegen aan den Heikant te Beek onder Princenhage. Toen de brand uitbrak was, de man, die op een fabriek werkzaam is, niet thuis. De vrouw wist zich met haar drie kinderen in veiligheid te brengen. De inboedel ging geheel in vlammen op. ERNSTIG AUTOBUS-ONGELUK. Dinsdagmorgen is op den Helderschen weg te Alkmaar een autobus van den dienst AlkmaarDen Helder, welke om 8 h 20 uit Alkmaar was vertrokken even voorbij de gasfabriek aangereden door een met grint geladen Ford-auto, De bestuurder was door het passeeren van eenige fietsers midden op den weg gekomen en zag zich toen plotseling voor .de autobus geplaatst, 'welke hij tengevolge van den dichten mist niet eer der had gezien. Hij had echter signalen gegeven en zijn lichten laten branden, De bus werd met groote kracht in de flank aangereden, waardoor de linker kant als een sardineblikje werd openge scheurd. Nagenoeg alle passagiers bekwamen letsel. De chauffeur bleef ongedeerd. Het ergst was er aan toe, de 38-jarige W. A. Hölzel uit Alkmaar, die behalve groote snijwonden aan 't hoofd, een zeer ernstige fractuur aan het linkerbeen had opgeloopen. Mevr. N, GoversNieuw' land uit Oterleek, had eveneens het lin kerbeen gebroken. Vermoedelijk heeft ook de 36-jarige E. BekkeKos uit Hoog woerd het been gebroken. Drie personen werden lfcht gewond. Enkele passagiers kwamen met den schrik vrij. De auto bus is ernstig beschadigd. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. In het R. K. ziekenhuis teDenHaag is op 32-jarigen leeftijd aan de gevolgen van de bij het auto-ongeluk Donderdag j.l. te Wassenaar bekomen verwondingen overleden mevr. M. Nollée te Den Haag, De toestand van de overige slachtof fers van dit ongeval is naar omstandig heden bevredigend. ROOFMOORDENAAR GEARRES TEERD. Maandagavond heeft de Nijmeegsche recherche te Keulen gearresteerd G. de K. uit Nijmegen, dfe zij zocht in verbanc met den roofoverval te Ressen-Bemme en wegens revolveraanslag op een Nij Aan de Leidsche Universiteit isi get- pro moveerd tot doctor in de geneesw kunde, op proefschrift ,,Over den struc tuur en den tonus van het orpus vÜ- treum", de heer J. Goedbloed, geboren te Middelburg. Geslaagd te 's Gravenhage voor het machinistendiploma A de heer E. Plau- vier te Vlissingen, leerling van de machinistencursus der Ambachtsschool te Middelburg. In vrijheid gesteld. Door de rechtbank te Middelburg is in vrijheid gesteld J. C, de V., radiohandej- laar te Middelburg, in voorarrest, als verdacht van valschheid in ge schrifte. De moordzaak Eschauzier. (Van onzen specialen verslaggever.) Daar het alweer een half jaar gele den is, dat het Haagsche Gerechtshof de verdere behandeling van de geruchtma kende zaak tegen K. en P. inzake moord op den heer Eschauzier (wiens lijk in een Haagsch pakhuis werd aangetrof fen) opschortte hebben we getracht te weten te komen hoe de zaak thans staat, steeds niet gesloten is, en dat nog niet is te voorzien wanneer deze strafzaak, ter definitieve afwikkeling, wederom voor het Hof zal dienen. Zooals bekend schortte het Hof in Mei verdere behan deling op om een onderzoek te doen in stellen naar het briefje, door K.'s vrouw na de veroordeeling van haar man door de Haagsche rechtbank, in de voering van een oud vest gevonden, op welk briefje de verslagene zou hebben geschre ven aan K. de somma van 100.000 gulden schuldig te zijn. Hoewel dr. Hesseling, deskundige van het Hof en van de recht bank, op grond van wiens verklaring K, o.a. door de rechtbank werd veroordeeld wegens vervalsching van een wissel, tij dens de zitting van het Hof nadrukke lijk verklaarde, dat het handschrift op het bewuste briefje niet vervalscht doch van den heer E. afkomstig was, beval het Hof naar de echtheid een nieuw on derzoek te doen instellen. Alvorens het onderzoek te doen plaats vinden ver strekte het Gerechtshof aan den rechter commissaris de opdracht de iamilie en het personeel van den verslagene bij verbaal over de echtheid van het schrift te hooren en vervolgens het briefje bege leid door de verbalen aan de deskundigen te sturen. De onderzoekingen, ingesteld door dr. Hesseling, dr. Van Waegeningh en den heer Van Ledden Hulsenbos had den tot resultaat, dat de eerste twee deskundigen het briefje voor echt ver klaarden, de laatste niet. Naar we ver nemen is daarop van de zijde der verde diging advies ingewonnen van de beken de crimineele graphologen Robert Sau- dek te Londen en dr. Scheickert in Ber lijn. Ook deze twee vermaarde deskun digen verklaarden het handschrift op 't briefje voor echt. Een inspecteur van po litie te Den Haag, en de voorzitter van 'n graphologische vereeniging te Am sterdam daarentegen sloten zich bij het inzicht van den heer Van Ledden Hul- sedos aan. Het is niet buitengesloten, dat bh c voortzetting van de behandeling der strafzaak, eerlang door 't Haagsche ge rechtshof, de zaak Eschauzier.. die al wel zeer lang sleept, door de gunstige verkla ringen ten aanzien van 't destijds on verwacht opgedoken briefje in een ge heel ander licht zal komen te staan. Te meer daar zich thans onder de stukken bevindt een in K.'s kamer in beslag ge nomen lijst, waarop klaarblijkelijk met de hand van den heer E. geschreven be cijferingen staan, betrekking hebbend op 100.0"' gulden.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2